gnome-games - en to uk translation catalogue (140 entries)

note: Translators: title of the window, as displayed by the window manager Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Nibbles
uk: Хробак

en: Guide a worm around a maze
uk: Провести хробака лабіринтом

en: Control a worm in its quest to eat bonuses and become longer. Outmaneuver enemy worms while eating apples and bananas to increase your length. Each worm has six lives and loses one by running into a wall, another worm, or itself. The enemy worms are after the same bonuses that you are, so be careful. If the worms become too large, you won’t have much room to move.
uk: Скеруйте хробака до смачних бонусів, щоб його збільшити. Здолайте ворожих хробаків, поїдаючи яблука і банани для збільшення вашого здоров'я. Кожен хробак має шість життів і втрачає одне, якщо вріжеться в стінку, іншого хробака або самого себе. Ворожі хробаки збирають ці самі бонуси, що й ви, тому будьте обачні: якщо вони стануть більшими — вам нікуди буде рухатися.

en: The adventure progresses through 26 maps of increasing difficulty. The early levels are mostly open with a few walls, but later on, cramped spaces and teleporters make things more interesting.
uk: Пригоди проходять повз 26 карт з висхідною складністю. Початкові рівні переважно відкриті з декількома стінками, але згодом замкнутий простір, телепорти зроблять гру цікавішою.

en: Play on your own against up to five enemy worms, or share your keyboard to play with a friend.
uk: Пограти самому проти до п'яти ворожих хробаків або поділитись клавіатурою, щоб пограти з другом.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;snake;board;
uk: гра;змійка;настільний;

en: Width of the window in pixels
uk: Ширина вікна у точках

en: Width of the window in pixels.
uk: Ширина вікна у точках.

en: Height of the window in pixels
uk: Висота вікна у точках

en: Height of the window in pixels.
uk: Висота вікна у точках.

en: true if the window is maximized
uk: вказано, якщо вікно розгорнуто

en: true if the window is maximized.
uk: вказано, коли вікно розгорнуто.

en: Is this the first run
uk: Чи це перший запуск

en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
uk: параметр, який визначає, чи показувати підказки для новачків.

en: Game level to start on
uk: Початковий рівень

en: Game level to start on.
uk: Початковий рівень.

en: Worms movement speed
uk: Швидкість пересування черв'ячків

en: The speed of the worms, where ‘1’ means “fast” and ‘4’ “slow”.
uk: Швидкість хробаків, де «1» означає «швидкі», а «4» — «повільні».

en: Enable 3D
uk: Увімкнути тривимірність

en: Enable 3D.
uk: Увімкнути тривимірність.

en: Enable sounds
uk: Увімкнути звуки

en: Enable sounds.
uk: Увімкнути звуки.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Enable fake bonuses
uk: Увімкнути фальшиві премії

en: Enable fake bonuses.
uk: Увімкнути фальшиві премії.

en: Number of human players
uk: Кількість гравців

en: Number of human players.
uk: Кількість гравців.

en: Number of AI players
uk: Кількість комп'ютерних гравців

en: Number of AI players.
uk: Кількість комп'ютерних гравців.

en: Color to use for worm
uk: Колір хробака

en: Color to use for worm.
uk: Колір хробака.

en: Move up
uk: Пересунути вгору

en: Key to use for motion up.
uk: Клавіша для руху вгору.

en: Move down
uk: Пересунути вниз

en: Key to use for motion down.
uk: Клавіша для руху вниз.

en: Move left
uk: Ліворуч

en: Key to use for motion left.
uk: Клавіша для руху ліворуч.

en: Move right
uk: Праворуч

en: Key to use for motion right.
uk: Клавіша для руху праворуч.

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel shows the keyboard controls of each player
en: Controls
uk: Керування

note: Translators: label of a button in the last panel displayed during game configuration (the "Controls" one); starts the game
en: _Start
uk: _Розпочати

note: Translators: label of a button in a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Let’s _Play
uk: Нумо _грати

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Welcome, worms.
uk: Вітаємо, черв'ячки.

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Eat the treats before the other worms, but don’t hit anything!
uk: Поїдайте смаколики швидше за інших, але водночас не зачепіть нічого!

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Next screen" and "Previous screen" shortcuts section
en: During game setup
uk: Під час налаштовування гри

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup switches to the next screen
en: Next screen
uk: Наступна сторінка

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup goes back to the previous screen
en: Previous screen
uk: Попередня сторінка

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Start a new game" and "Pause or unpause" shortcuts section
en: During a game
uk: Під час гри

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during a game opens a popup to discard current game and start a new one
en: Start a new game
uk: Розпочати нову гру

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that pauses or unpauses the current game
en: Pause or unpause
uk: Призупинити або поновити

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
uk: Загальні

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
uk: Перемкнути головне меню

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
uk: Клавіатурні скорочення

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the application help
en: Help
uk: Довідка

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
uk: Про програму

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
uk: Вийти

note: Translators: toggleable entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); mutes or unmutes game sound
en: _Sound
uk: _Звук

note: Translators: toggleable entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switched between 2D & 3D views
en: _3D View
uk: П_росторовий перегляд

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the Scores dialog
en: _Scores
uk: _Результати

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
uk: _Клавіатурні скорочення

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
uk: _Довідка

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Nibbles
uk: _Про «Хробак»

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: label of a button displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: _New Game
uk: _Нова гра

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pauses the game Translators: label of the Pause button, when the game is running
en: _Pause
uk: _Пауза

note: Translators: text displayed at the bottom of the window, when the game is paused
en: Paused
uk: Призупинено

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the number of human and ai worms
en: Number of players
uk: Кількість гравців

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 1/2/3/4 human players
en: Select the number of human players.
uk: Кількість живих гравців.

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 0/1/2/3/4/5 ai-controlled worms
en: Select the number of computer players.
uk: Кількість штучних гравців.

note: Translators: label of a button in the "Number of players" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next panel Translators: label of a button in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when 
en: _Next
uk: _Далі

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the worms speed (notably)
en: Preferences
uk: Параметри

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "really slow"
en: _Beginner
uk: По_чатківець

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "quite slow"
en: _Slow
uk: По_вільно

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "normal"
en: _Medium
uk: По_мірно

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "fast"
en: _Fast
uk: _Швидко

note: Translators: label of a togglebutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); activates special bonuses
en: _Enable fake bonuses
uk: _Увімкнути фальшиві премії

note: Translators: text displayed in a screen showing the keys used by the players; the %d is replaced by the number that identifies the player
en: Player %d
uk: Гравець %d

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm up the screen
en: Press a key for up.
uk: Натисніть клавішу для руху вгору.

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm down the screen
en: Press a key for down.
uk: Натисніть клавішу для руху вниз.

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm left
en: Press a key for left.
uk: Натисніть клавішу для руху ліворуч.

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm right
en: Press a key for right.
uk: Натисніть клавішу для руху праворуч.

note: instruction label Translators: text displayed in a message box directing the player to select the color they want for the worm
en: Select your color
uk: Виберіть ваш колір

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Disable fake bonuses
uk: Вимкнути фальшиві премії

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start at given level (1-26)
uk: Почати з вказаного рівня (1-26)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify the start level, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify number of nibbles, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the 
en: NUMBER
uk: ЧИСЛО

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn off the sound
uk: Вимкнути звук

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of nibbles (4-6)
uk: Встановити кількість хробаків (4-6)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of players (1-4)
uk: Встановити кількість гравців (1-4)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set worms speed (4-1, 4 for slow)
uk: Встановити швидкість хробаків (4-1, 4 — повільно)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set three dimensional view
uk: Встановити тривимірний перегляд

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set two dimensional view
uk: Встановити двовимірний перегляд

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start playing
uk: Почати гру

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn on the sound
uk: Увімкнути звук

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Show release version
uk: Показати версію випуску

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid start level request; see 'gnome-nibbles -l 0'
en: Start level should only be between 1 and 26.
uk: Значення початкового рівня має перебувати у діапазоні від 1 до 26.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of nibbles; see 'gnome-nibbles -n 1'
en: There could only be between 4 and 6 nibbles.
uk: У грі може бути від 4 до 6 хробаків.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of players; see 'gnome-nibbles -p 5'
en: There could only be between 1 and 4 players.
uk: У грі може бути лише від 1 до 4 гравців.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid given worms speed; see 'gnome-nibbles -s 5'
en: Speed should be between 4 (slow) and 1 (fast).
uk: Значення швидкості має бути числом від 4 (повільно) до 1 (швидко).

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid combination of options; see 'gnome-nibbles -d -e'
en: Options --disable-fakes (-d) and --enable-fakes (-e) are mutually exclusive.
uk: Не можна одночасно використовувати параметр --disable-fakes (-d) і параметр --enable-fakes (-e).

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid combination of options; see 'gnome-nibbles -3 -2'
en: Options --3D (-3) and --2D (-2) are mutually exclusive.
uk: Не можна одночасно використовувати параметр --3D (-3) і --2D (-2).

note: Translators: small description of the game, seen in the About dialog
en: A worm game for GNOME
uk: Гра «Хробак» для GNOME

note: Translators: text crediting some maintainers, seen in the About dialog
en: Copyright © 1999-2008 – Sean MacIsaac, Ian Peters, Andreas Røsdal
uk: © Sean MacIsaac, Ian Peters, Andreas Røsdal, 1999–2008

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 2009 – Guillaume Beland
uk: © Guillaume Beland, 2009

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u is replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Iulian-Gabriel Radu
uk: © Iulian-Gabriel Radu, %u-%u

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u is replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Ben Corby
uk: © Ben Corby, %u-%u

note: Translators: the first worm's name.
en: Worm 1
uk: Хробак 1

note: Translators: the seconds worm's name.
en: Worm 2
uk: Хробак 2

note: Translators: the third worm's name.
en: Worm 3
uk: Хробак 3

note: Translators: the fourth worm's name.
en: Worm 4
uk: Хробак 4

note: Translators: the fifth worm's name.
en: Worm 5
uk: Хробак 5

note: Translators: the sixth worm's name.
en: Worm 6
uk: Хробак 6

note: Translators: message displayed in a Message Dialog, when the player tries to start a new game while one is running, the '\n' is a new line character
en: Are you sure you want to start a new game?
    If you start a new game, the current one will be lost.
uk: Ви справді хочете розпочати нову гру?
    Якщо ви запустити нову гру, то ця буде втрачена.

note: Translators: message displayed in a Button of a Message Dialog to confirm a nagative response
en: No
uk: Ні

note: Translators: message displayed in a Button of a Message Dialog to confirm a positive response
en: Yes
uk: Так

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: red
uk: червоний

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: green
uk: зелений

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: blue
uk: синій

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: yellow
uk: жовтий

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: cyan
uk: блакитний

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: purple
uk: бузковий

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: Are you sure you want to start a new game?
uk: Розпочати нову гру?

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: If you start a new game, the current one will be lost.
uk: Якщо ви запустити нову гру, то ця буде втрачена.

note: Translators: label of the Pause button, when the game is paused
en: _Resume
uk: _Відновити

note: Translators: title of the headerbar, while a game is running; the %d is replaced by the level number
en: Level %d
uk: Рівень %d

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Beginner
uk: Початківець

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Slow
uk: Повільно

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Medium
uk: Помірно

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Fast
uk: Швидко

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Beginner with Fakes
uk: Початківець з шахрайством

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Slow with Fakes
uk: Повільно з шахрайством

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Medium with Fakes
uk: Помірно з шахрайством

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Fast with Fakes
uk: Швидко з шахрайством

note: Translators: label displayed on the scores dialog, preceding a difficulty.
en: Difficulty Level:
uk: Рівень складності:

note: Translators: label that appears at the end of a level; the %d is the number of the level that was completed
en: Level %d Completed!
uk: Рівень %d пройдено!

note: Translators: label of a button that appears at the end of a level; starts next level
en: _Next Level
uk: _Наступний рівень

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: Congratulations!
uk: Вітаємо!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not finished all the levels
en: Game Over!
uk: Гру завершено!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: You have completed the game.
uk: Ви пройшли гру.

en: %d Point | %d Points
uk[0]: %d бал
uk[1]: %d бали
uk[2]: %d балів

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not score enough to have its score saved
en: (%ld more points to reach the leaderboard)
uk: (%ld — треба ще, щоб вибитись у лідери)

note: Translators: label of a button displayed at the end of a level; restarts the game
en: _Play Again
uk: _Зіграти ще раз

note: Translators: text displayed under the game view, presenting the number of remaining lives; the %d is replaced by the number that identifies the player
en: Worm %d
uk: Хробак %d
