gnome-games 0 - en to hr translation catalogue (131 entries)

en: GNOME Nibbles
hr: GNOME Zmije

en: Guide a worm around a maze
hr: Upravljajte i vodite crve po labirintu

en: Control a worm in its quest to eat bonuses and become longer. Outmaneuver enemy worms while eating doughnuts and ice cream to increase your length. Each worm has ten lives and loses one by running into a wall, another worm, or itself. The enemy worms are after the same bonuses that you are, so be careful: if they become too large, you won’t have much room for movement.
hr: Upravljajte crvima u njihovoj potrazi jedenja bonusa kako bi postali najdulji. Izbjegavajte neprijateljske crve dok jedete krafne i sladoled kako biste povećali svoju duljinu. Svaki crv ima deset života i gubi jedan zabijanjem u zid, drugog crva ili u samog sebe. Neprijatelji crvi su u lovu na iste bonusa kao i vi, stoga budite oprezni: ako postanu preveliki, nećete imati puno prostora za kretanje.

en: The adventure progresses through 26 maps of increasing difficulty. The early levels are mostly open with a few walls, but later on, cramped spaces and teleporters make things more interesting.
hr: Pustolovina napreduje kroz 26 mapa s povećanjem težine. Rane razine su uglavnom otvorene s nekoliko zidova, ali kasnije, skučeni prostori i teleporteri čine stvari zanimljivijima.

en: Play on your own against up to five enemy worms, or share your keyboard to play with a friend.
hr: Igrajte sami protiv pet neprijateljskih crva ili podijelite svoju tipkovnicu za igru s prijateljem.

en: The GNOME Project
hr: GNOME projekt

note: Translators: title of the window, as displayed by the window manager Translators: title of the window, as displayed in the headerbar Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Nibbles
hr: Zmije

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;snake;board;
hr: igra;zmija;ploča;

en: Width of the window in pixels
hr: Širina prozora u pikselima

en: Width of the window in pixels.
hr: Širina prozora u pikselima.

en: Height of the window in pixels
hr: Visina prozora u pikselima

en: Height of the window in pixels.
hr: Visina prozora u pikselima.

en: true if the window is maximized
hr: ako je odabrano prozor je uvećan

en: true if the window is maximized.
hr: ako je odabrano prozor je uvećan.

en: Is this the first run
hr: Je li ovo prvo pokretanje

en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
hr: Postavi za odluku treba li prikazati dijalog prvog pokretanja.

en: Size of game tiles
hr: Veličina polja igre

en: Size of game tiles.
hr: Veličina polja igre.

en: Game level to start on
hr: Početna razina igre

en: Game level to start on.
hr: Početna razina igre.

en: Worms movement speed
hr: Brzina kretanja crva

en: The speed of the worms, where ‘1’ means “fast” and ‘4’ “slow”.
hr: Brzina crva, gdje ‘1’ znači “brza” i ‘4’ “spora”.

en: Enable sounds
hr: Omogući zvukove

en: Enable sounds.
hr: Omogući zvukove.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Enable fake bonuses
hr: Omogući lažne posebne dodatke

en: Enable fake bonuses.
hr: Omogući lažne posebne dodatke.

en: Number of human players
hr: Broj igrača

en: Number of human players.
hr: Broj igrača.

en: Number of AI players
hr: Broj UI igrača

en: Number of AI players.
hr: Broj UI igrača.

en: Color to use for worm
hr: Boja crva

en: Color to use for worm.
hr: Boja crva.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm up
en: Move up
hr: Pomaknite gore

en: Key to use for motion up.
hr: Tipka za kretanje gore.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm down
en: Move down
hr: Pomaknite dolje

en: Key to use for motion down.
hr: Tipka za kretanje dolje.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm left
en: Move left
hr: Pomakni lijevo

en: Key to use for motion left.
hr: Tipka za kretanje u lijevo.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm right
en: Move right
hr: Pomakni desno

en: Key to use for motion right.
hr: Tipka za kretanje u desno.

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel shows the keyboard controls of each player Translators: title of a section in the Preferences dialog (1st worm); allows to configure keyboard controls for the worm Translators: title of a section in the Preference
en: Controls
hr: Upravljanje

note: Translators: label of a button in the last panel displayed during game configuration (the "Controls" one); starts the game
en: _Start
hr: _Pokreni

note: Translators: label of a button in a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Let’s _Play
hr: _Zaigrajmo

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Welcome, worms.
hr: Dobrodošli, crvi.

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Eat the treats before the other worms, but don’t hit anything!
hr: Jedite poslastice prije drugih crva, ali nemojte udariti u ništa!

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Next screen" and "Previous screen" shortcuts section
en: During game setup
hr: Tijekom postavljanja igre

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup switches to the next screen
en: Next screen
hr: Sljedeći zaslon

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup goes back to the previous screen
en: Previous screen
hr: Prijašnji zaslon

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Start a new game" and "Pause or unpause" shortcuts section
en: During a game
hr: Tijekom igre

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during a game opens a popup to discard current game and start a new one
en: Start a new game
hr: Pokreni novu igru

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that pauses or unpauses the current game
en: Pause or unpause
hr: Pauziraj ili nastavi

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
hr: Izvorno

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
hr: Uklj/Isklj glavni izbornik

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
hr: Prečaci tipkovnice

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the application help
en: Help
hr: Priručnik

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
hr: O programu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
hr: Zatvori

note: Translators: toggleable entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); mutes or unmutes game sound
en: _Sound
hr: _Zvuk

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the Scores dialog
en: _Scores
hr: _Rezultati

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
hr: _Prečaci tipkovnice

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
hr: _Priručnik

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Nibbles
hr: _O Zmijama

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: label of a button displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: _New Game
hr: _Nova igra

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pauses the game Translators: label of the Pause button, when the game is running
en: _Pause
hr: _Pauza

note: Translators: text displayed at the bottom of the window, when the game is paused
en: Paused
hr: Pauzirano

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the number of human and ai worms
en: Number of players
hr: Broj igrača

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 1/2/3/4 human players
en: Select the number of human players.
hr: Odaberi broj igrača.

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 0/1/2/3/4/5 ai-controlled worms
en: Select the number of computer players.
hr: Odaberi broj računalnih igrača.

note: Translators: label of a button in the "Number of players" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next panel Translators: label of a button in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when 
en: _Next
hr: _Sljedeće

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 1st worm controls and color
en: Worm 1
hr: Crv 1

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 2nd worm controls and color
en: Worm 2
hr: Crv 2

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 3rd worm controls and color
en: Worm 3
hr: Crv 3

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 4th worm controls and color
en: Worm 4
hr: Crv 4

note: Translators: title of the Controls configuration dialog, if there is only one worm; allows to configure the worm controls and color Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the worms speed (notably)
en: Preferences
hr: Osobitosti

note: Translators: title of a section in the Preferences dialog (1st worm); allows to configure the worm color Translators: title of a section in the Preferences dialog (2nd worm); allows to configure the worm color Translators: title of a section in the Preferences dialog (3rd worm); allows to configure 
en: Worm color
hr: Boja crva

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "really slow"
en: _Beginner
hr: _Početnička

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "quite slow"
en: _Slow
hr: _Spora

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "normal"
en: _Medium
hr: _Srednja

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "fast"
en: _Fast
hr: _Brza

note: Translators: label of a togglebutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); activates special bonuses
en: _Enable fake bonuses
hr: _Omogući lažne bonuse

note: Translators: text displayed in a screen showing the keys used by the players; the %d is replaced by the number that identifies the player Translators: the player's number, e.g. "Player 1" or "Player 2". Translators: text displayed under the game view, presenting the number of remaining lives; the %d
en: Player %d
hr: Igrač %d

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Disable fake bonuses
hr: Onemogući lažne bonuse

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start at given level (1-26)
hr: Pokreni na zadanoj razini (1-26)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify the start level, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify number of nibbles, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the 
en: NUMBER
hr: BROJ

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn off the sound
hr: Isključi zvuk

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of nibbles (4-6)
hr: Postavi broj zmija (4-6)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of players (1-4)
hr: Postavi broj igrača (1-4)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set worms speed (4-1, 4 for slow)
hr: Postavi brzinu crva (4-1, 4 za sporo)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start playing
hr: Pokreni igru

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn on the sound
hr: Uključi zvuk

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Show release version
hr: Prikaži inačicu izdanja

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid start level request; see 'gnome-nibbles -l 0'
en: Start level should only be between 1 and 26.
hr: Početna razina treba biti samo između 1 i 26.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of nibbles; see 'gnome-nibbles -n 1'
en: There could only be between 4 and 6 nibbles.
hr: Može biti samo između 4 i 6 zmija.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of players; see 'gnome-nibbles -p 5'
en: There could only be between 1 and 4 players.
hr: Može biti samo između 1 i 4 igrača.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid given worms speed; see 'gnome-nibbles -s 5'
en: Speed should be between 4 (slow) and 1 (fast).
hr: Brzina bi trebala biti između 4 (sporo) i 1 (brzo).

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid combination of options; see 'gnome-nibbles -d -e'
en: Options --disable-fakes (-d) and --enable-fakes (-e) are mutually exclusive.
hr: Mogućnosti --disable-fakes (-d) i --enable-fakes (-e) su međusobno isključive.

note: Translators: small description of the game, seen in the About dialog
en: A worm game for GNOME
hr: Igra s crvima za GNOME

note: Translators: text crediting some maintainers, seen in the About dialog
en: Copyright © 1999-2008 – Sean MacIsaac, Ian Peters, Andreas Røsdal
hr: Autorsko pravo © 1999-2008 – Sean MacIsaac, Ian Peters, Andreas Røsdal

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 2009 – Guillaume Beland
hr: Autorsko pravo © 2009 – Guillaume Beland

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u is replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Iulian-Gabriel Radu
hr: Autorsko pravo © %u-%u – Iulian-Gabriel Radu

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: red
hr: crvena

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: green
hr: zelena

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: blue
hr: plava

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: yellow
hr: žuta

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: cyan
hr: modra

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: purple
hr: ljubičasta

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: Are you sure you want to start a new game?
hr: Sigurno želite pokrenuti novu igru?

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: If you start a new game, the current one will be lost.
hr: Ako pokrenete novu igru, trenutna će biti izgubljena.

note: Translators: label of the Pause button, when the game is paused
en: _Resume
hr: _Nastavi

note: Translators: title of the headerbar, while a game is running; the %d is replaced by the level number
en: Level %d
hr: Razina %d

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Beginner
hr: Početnička

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Slow
hr: Spora

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Medium
hr: Srednja

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Fast
hr: Brza

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Beginner with Fakes
hr: Početnička s lažnim

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Slow with Fakes
hr: Spora s lažnim

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Medium with Fakes
hr: Srednja s lažnim

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Fast with Fakes
hr: Brza s lažnim

note: Translators: label displayed on the scores dialog, preceding a difficulty.
en: Difficulty Level:
hr: Težina razine:

note: Translators: label that appears at the end of a level; the %d is the number of the level that was completed
en: Level %d Completed!
hr: Razina %d je završena!

note: Translators: label of a button that appears at the end of a level; starts next level
en: _Next Level
hr: _Sljedeća razina

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: Congratulations!
hr: Čestitamo!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not finished all the levels
en: Game Over!
hr: Kraj igre!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: You have completed the game.
hr: Završili ste igru.

en: %d Point | %d Points
hr[0]: %d bod
hr[1]: %d boda
hr[2]: %d bodova

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not score enough to have its score saved
en: (%ld more points to reach the leaderboard)
hr: (%ld više bodova za vodećeg igrača)

note: Translators: label of a button displayed at the end of a level; restarts the game
en: _Play Again
hr: _Igraj ponovno

note: Translators: in the Preferences dialog, label of a column in a table for changing the keys to move the given worm (available for each playable worm); are listed there all the actions a player can do with its worm; the other column is "Key"
en: Action
hr: Radnja

note: Translators: in the Preferences dialog, label of a column in a table for changing the keys to move the given worm (available for each playable worm); are listed there all the keys a player can use with its worm; the other column is "Action"
en: Key
hr: Tipka

note: Translators: label of a MessageDialog that appears when one tries to assign an already assigned key
en: The key you selected is already assigned!
hr: Tipka koju ste odabrali već je dodijeljena!

note: Translators: label of one of the buttons of a MessageDialog that appears when one tries to assign an already assigned key (with a mnemonic that appears when pressing Alt)
en: _Set anyway
hr: _Svejedno postavi
