gnome-nibbles - en to ka translation catalogue (111 entries)

note: Translators: title of the window, as displayed by the window manager Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Nibbles
ka: ნახევარბაიტი

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;snake;board;
ka: game;snake;board;თამაში;დაფა;გველი;

en: Width of the window in pixels
ka: ფანჯრის სიგანე, პიქსელებში

en: Width of the window in pixels.
ka: ფანჯრის სიგანე, პიქსელებში.

en: Height of the window in pixels
ka: ფანჯრის სიმაღლე, პიქსელებში

en: Height of the window in pixels.
ka: ფანჯრის სიმაღლე, პიქსელებში.

en: true if the window is maximized
ka: თუ ჩართულია, ფანჯარა გაშლილი გაიხსნება

en: true if the window is maximized.
ka: ჭეშმარიტია, თუ ფანჯარა გაშლილია.

en: Is this the first run
ka: პირველი გაშვებაა

en: Worms movement speed
ka: ჭიის მოძრაობის სიჩქარე

en: Enable 3D
ka: 3D-ის ჩართვა

en: Enable 3D.
ka: 3D-ის ჩართვა.

en: Enable sounds
ka: ხმების ჩართვა

en: Enable sounds.
ka: ხმების ჩართვა.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Enable fake bonuses
ka: ცრუ ბონუსების ჩართვა

en: Enable fake bonuses.
ka: ცრუ ბონუსების ჩართვა.

en: Number of human players
ka: ადამიანი მოთამაშეების რაოდენობა

en: Number of human players.
ka: ადამიანი მოთამაშეების რაოდენობა.

en: Number of AI players
ka: AI მოთამაშეების რაოდენობა

en: Number of AI players.
ka: AI მოთამაშეების რაოდენობა.

en: Color to use for worm
ka: ჭიის ფერი

en: Color to use for worm.
ka: ჭიის ფერი.

en: Move up
ka: აწევა

en: Key to use for motion up.
ka: მაღლა ასვლის ღილაკი.

en: Move down
ka: ქვემოთ ჩამოწევა

en: Key to use for motion down.
ka: დაბლა ჩამოსვლის ღილაკი.

en: Move left
ka: მარცხნივ გაწევა

en: Key to use for motion left.
ka: მარცხნივ გასვლის ღილაკი.

en: Move right
ka: მარჯვნივ გაწევა

en: Key to use for motion right.
ka: მარჯვნივ გასვლის ღილაკი.

note: Translators: title of the Are You Sure? window
en: Are You Sure?
ka: დარწმუნებული ბრძანდებით?

note: Translators: negative response button to Are You Sure? window Translators: message displayed in a Button of a Message Dialog to confirm a nagative response
en: No
ka: არა

note: Translators: positive response button to Are You Sure? window Translators: message displayed in a Button of a Message Dialog to confirm a positive response
en: Yes
ka: დიახ

note: Translators: title of a radiobutton in the "Board Progress" panel displayed during game configuration; the game stays on a single board
en: _Fixed Level
ka: _უცვლელი დონე

note: Translators: label of a button in the "Board Progress" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next panel Translators: label of a button in the "Number of players" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears wh
en: _Next
ka: _შემდეგი

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel shows the keyboard controls of each player
en: Controls
ka: მმართველები

note: Translators: label of a button in the last panel displayed during game configuration (the "Controls" one); starts the game
en: _Start
ka: _დაწყება

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Welcome, worms.
ka: გამარჯობათ, ჭიებო.

note: Translators: label of a button in a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Let’s _Play
ka: _ვითამაშოთ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Next screen" and "Previous screen" shortcuts section
en: During game setup
ka: თამაშის მორგებისას

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup switches to the next screen
en: Next screen
ka: შემდეგი ეკრანი

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup goes back to the previous screen
en: Previous screen
ka: წინა ეკრანი

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Start a new game" and "Pause or unpause" shortcuts section
en: During a game
ka: თამაშის დროს

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during a game opens a popup to discard current game and start a new one
en: Start a new game
ka: დაიწყეთ ახალი თამაში

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that pauses or unpauses the current game
en: Pause or unpause
ka: შეჩერება ან გაგრძელება

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
ka: ზოგადი

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
ka: მთავარი მენიუს გადართვა

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
ka: კლავიატურის მალსახმობები

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the application help
en: Help
ka: დახმარება

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
ka: შესახებ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
ka: გამოსვლა

note: Translators: toggleable entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); mutes or unmutes game sound
en: _Sound
ka: _ხმა

note: Translators: toggleable entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switched between 2D & 3D views
en: _3D View
ka: _3D ხედი

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the Scores dialog
en: _Scores
ka: _ქულები

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
ka: კლავიატურის მალსახმობები

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
ka: _დახმარება

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Nibbles
ka: ნახევარბაიტის შესახებ

note: Translators: tooltip of a button of the headerbar, visible during a game; starts a new game
en: New Game
ka: ახალი თამაში

note: Translators: tooltip of the hamburger menu
en: Main Menu
ka: მთავარი მენიუ

note: Translators: tooltip of a button of the headerbar, visible during a game; pauses the game Translators: tooltip of the pause button, when the game is running
en: Pause
ka: შეჩერება

note: Translators: text displayed at the bottom of the window, when the game is paused
en: Paused
ka: შეჩერებულია

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _New Game
ka: ახალი თამაში

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pauses the game duplicated in nibbles.ui Translators: label of the Pause button, when the game is running
en: _Pause
ka: _შეჩერება

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the number of human and ai worms
en: Number of Players
ka: მოთამაშეების რაოდენობა

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 1/2/3/4 human players
en: Select the number of human players.
ka: აირჩიეთ ადამიანი მოთამაშეების რაოდენობა.

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 0/1/2/3/4/5 ai-controlled worms
en: Select the number of computer players.
ka: აირჩიეთ კომპიუტერი მოთამაშეების რაოდენობა.

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the worms speed (notably)
en: Preferences
ka: მორგება

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "really slow"
en: _Beginner
ka: _დამწყები

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "quite slow"
en: _Slow
ka: _ნელი

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "normal"
en: _Medium
ka: _საშუალო

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "fast"
en: _Fast
ka: _სწრაფი

note: Translators: label of a togglebutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); activates special bonuses
en: _Enable fake bonuses.
ka: _ცრუ ბონუსების ჩართვა.

note: Translators: text displayed in a screen showing the keys used by the players; the %d is replaced by the number that identifies the player
en: Player %d
ka: მოთამაშე %d

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm right
en: Press a key for right.
ka: დააწექით ღილაკს მარჯვენასთვის.

note: instruction label Translators: text displayed in a message box directing the player to select the color they want for the worm
en: Select Your Color
ka: აირჩიეთ თქვენი ფერი

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Disable fake bonuses
ka: ცრუ ბონუსების გამორთვა

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify the start level, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify the progres method, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the
en: NUMBER
ka: ნომერი

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start playing
ka: დაკვრის დაწყება

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn off the sound
ka: ხმის დატესტვის გამორთვა

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn on the sound
ka: ხმის დატესტვის ჩართვა

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Show release version
ka: ვერსიის ჩვენება

note: Translators: the name of the app's developers, seen in the About dialog
en: The GNOME Project
ka: პროექტი "GNOME"

note: Translators: the first worm's name.
en: Worm 1
ka: მატლი 1

note: Translators: the seconds worm's name.
en: Worm 2
ka: მატლი 2

note: Translators: the third worm's name.
en: Worm 3
ka: მატლი 3

note: Translators: the fourth worm's name.
en: Worm 4
ka: მატლი 4

note: Translators: the fifth worm's name.
en: Worm 5
ka: მატლი 5

note: Translators: the sixth worm's name.
en: Worm 6
ka: მატლი 6

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: red
ka: წითელი

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: green
ka: მწვანე

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: blue
ka: ლურჯი

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: yellow
ka: ყვითელი

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: cyan
ka: ცისფერი

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: purple
ka: იისფერი

note: Translators: first line of message displayed in an alert dialog, when the player tries to start a game while one is running
en: New Game?
ka: ახალი თამაში?

en: _Cancel
ka: გაუქმება

note: Translators: tooltip of the pause button, when the game is paused
en: Resume
ka: გაგრძელება

note: Translators: label of the Pause button, when the game is paused
en: _Resume
ka: _გაგრძელება

note: Translators: title of the headerbar, while a game is running; the %d is replaced by the level number
en: Level %d
ka: დონე %d

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Beginner
ka: დამწყები

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Slow
ka: ნელი

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Medium
ka: საშუალო

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Fast
ka: სწრაფი

note: Translators: label displayed on the scores dialog, preceding a difficulty.
en: Difficulty Level:
ka: სირთულის დონე:

note: Translators: label that appears at the end of a level; the %d is the number of the level that was completed
en: Level %d Completed!
ka: დონე %d დასრულებულია!

note: Translators: label of a button that appears at the end of a level; starts next level
en: _Next Level
ka: _შემდეგი დონე

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: Congratulations!
ka: გილოცავთ!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not finished all the levels
en: Game Over!
ka: თამაში დასრულდა!

en: %d Point | %d Points
ka[0]: %d წერტილი
ka[1]: %d წერტილი

note: Translators: label of a button displayed at the end of a level; restarts the game
en: _Play Again
ka: _თავიდან თამაში

note: Translators: text displayed under the game view, presenting the number of remaining lives; the %d is replaced by the number that identifies the player
en: Worm %d
ka: მატლი %d
