gnome-games - en to nl translation catalogue (120 entries)

en: GNOME Nibbles
nl: Gnome Nibbles

en: Guide a worm around a maze
nl: Leid een worm door een doolhof

en: Control a worm in its quest to eat bonuses and become longer. Outmaneuver enemy worms while eating doughnuts and ice cream to increase your length. Each worm has ten lives and loses one by running into a wall, another worm, or itself. The enemy worms are after the same bonuses that you are, so be careful: if they become too large, you won’t have much room for movement.
nl: Bestuur een worm in zijn zoektocht naar bonussen en word langer. Ontwijk vijandelijke wormen en eet tegelijkertijd donuts en ijsjes om uw lengte te verhogen. Elke worm heeft tien levens en verliest er één als het tegen een muur, een andere worm of zichzelf botst. De vijandelijke wormen hebben het op dezelfde bonussen gemunt als u, dus wees voorzichtig: als zij te lang worden, heeft u niet veel bewegingsruimte meer.

en: The adventure progresses through 26 maps of increasing difficulty. The early levels are mostly open with a few walls, but later on, cramped spaces and teleporters make things more interesting.
nl: Het avontuur neemt toe gedurende de 26 velden met steeds hogere moeilijkheidsgraad. De vroege levels zijn met maar een paar muren vooral open, maar later maken kleine ruimtes en teleporteer-apparaten het geheel nog interessanter.

en: Play on your own against up to five enemy worms, or share your keyboard to play with a friend.
nl: Speel individueel tegen maximaal vijf vijandelijke wormen, of deel uw toetsenbord om met een vriend te spelen.

en: The GNOME Project
nl: Het Gnome-project

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;snake;board;
nl: game;snake;board;spel;slang;bord;worm;

en: Width of the window in pixels
nl: De breedte van het venster in beeldpunten

en: Width of the window in pixels.
nl: De breedte van het venster in beeldpunten.

en: Height of the window in pixels
nl: De hoogte van het venster in beeldpunten

en: Height of the window in pixels.
nl: De hoogte van het venster in beeldpunten.

en: true if the window is maximized
nl: ingeschakeld als het venster is gemaximaliseerd

en: true if the window is maximized.
nl: ingeschakeld als het venster is gemaximaliseerd.

en: Is this the first run
nl: Is dit de eerste keer opstarten

en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
nl: Instelling om te bepalen of het eerste-keer-uitvoeren-dialoogvenster wordt getoond.

en: Size of game tiles
nl: Grootte van de tegels

en: Size of game tiles.
nl: Grootte van de tegels.

en: Game level to start on
nl: Begin-niveau

en: Game level to start on.
nl: Begin-niveau.

en: Worms movement speed
nl: Wormensnelheid

en: The speed of the worms, where ‘1’ means “fast” and ‘4’ “slow”.
nl: De snelheid van de wormen, waarbij ‘1’ staat voor ‘snel’ en ‘4’ voor ‘traag’.

en: Enable sounds
nl: Geluid aanzetten

en: Enable sounds.
nl: Geluid aanzetten.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Enable fake bonuses
nl: Nepbonussen aanzetten

en: Enable fake bonuses.
nl: Nepbonussen aanzetten.

en: Number of human players
nl: Aantal menselijke spelers

en: Number of human players.
nl: Aantal menselijke spelers.

en: Number of AI players
nl: Aantal computerspelers

en: Number of AI players.
nl: Aantal computerspelers.

en: Color to use for worm
nl: De kleur van de worm

en: Color to use for worm.
nl: De kleur van de worm.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm up
en: Move up
nl: Omhoog

en: Key to use for motion up.
nl: Toets voor beweging naar boven.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm down
en: Move down
nl: Omlaag

en: Key to use for motion down.
nl: Toets voor beweging naar beneden.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm left
en: Move left
nl: Naar links

en: Key to use for motion left.
nl: Toets voor beweging naar links.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm right
en: Move right
nl: Naar rechts

en: Key to use for motion right.
nl: Toets voor beweging naar rechts.

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel shows the keyboard controls of each player Translators: title of a section in the Preferences dialog (1st worm); allows to configure keyboard controls for the worm Translators: title of a section in the Preference
en: Controls
nl: Elementen

note: Translators: label of a button in the last panel displayed during game configuration (the "Controls" one); starts the game
en: _Start
nl: _Starten

note: Translators: label of a button in a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Let’s _Play
nl: Laten we s_pelen

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Welcome, worms.
nl: Welkom, wormen.

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Eat the treats before the other worms, but don’t hit anything!
nl: Eet de traktaties voordat andere wormen dit doen, maar raak niets!

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Next screen" and "Previous screen" shortcuts section
en: During game setup
nl: Tijdens spelconfiguratie

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup switches to the next screen
en: Next screen
nl: Volgend scherm

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup goes back to the previous screen
en: Previous screen
nl: Vorig scherm

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Start a new game" and "Pause or unpause" shortcuts section
en: During a game
nl: Tijdens een spel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during a game opens a popup to discard current game and start a new one
en: Start a new game
nl: Een nieuw spel beginnen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that pauses or unpauses the current game
en: Pause or unpause
nl: Pauzeren/voortzetten

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
nl: Algemeen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
nl: Hoofdmenu in-/uitschakelen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
nl: Sneltoetsen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the application help
en: Help
nl: Hulp

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
nl: Info

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
nl: Afsluiten

note: Translators: toggleable entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); mutes or unmutes game sound
en: _Sound
nl: _Geluid

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
nl: Snel_toetsen

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
nl: _Hulp

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Nibbles
nl: _Over Nibbles

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: label of a button displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: _New Game
nl: _Nieuw spel

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pauses the game Translators: label of the Pause button, when the game is running
en: _Pause
nl: _Pauzeren

note: Translators: text displayed at the bottom of the window, when the game is paused
en: Paused
nl: Gepauzeerd

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the number of human and ai worms
en: Number of players
nl: Aantal spelers

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 1/2/3/4 human players
en: Select the number of human players.
nl: Selecteer het aantal menselijke spelers.

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 0/1/2/3/4/5 ai-controlled worms
en: Select the number of computer players.
nl: Selecteer het aantal computerspelers.

note: Translators: label of a button in the "Number of players" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next panel Translators: label of a button in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when 
en: _Next
nl: _Volgende

note: Translators: title of the Controls configuration dialog, if there is only one worm; allows to configure the worm controls and color Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the worms speed (notably)
en: Preferences
nl: Voorkeuren

note: Translators: title of a section in the Preferences dialog (1st worm); allows to configure the worm color Translators: title of a section in the Preferences dialog (2nd worm); allows to configure the worm color Translators: title of a section in the Preferences dialog (3rd worm); allows to configure 
en: Worm color
nl: Kleur van de worm

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "quite slow"
en: _Slow
nl: _Langzaam

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "normal"
en: _Medium
nl: _Gemiddeld

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "fast"
en: _Fast
nl: _Snel

note: Translators: label of a togglebutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); activates special bonuses
en: _Enable fake bonuses
nl: Nep_bonussen aanzetten

note: Translators: text displayed in a screen showing the keys used by the players; the %d is replaced by the number that identifies the player Translators: the player's number, e.g. "Player 1" or "Player 2". Translators: text displayed under the game view, presenting the number of remaining lives; the %d
en: Player %d
nl: Speler %d

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Disable fake bonuses
nl: Nepbonussen uitzetten

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start at given level (1-26)
nl: Begin op gegeven niveau (1-26)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify the start level, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify number of nibbles, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the 
en: NUMBER
nl: GETAL

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn off the sound
nl: Geluid uitschakelen

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of nibbles (4-6)
nl: Stel aantal happen in

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of players (1-4)
nl: Stel het aantal spelers in (1-4)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set worms speed (4-1, 4 for slow)
nl: Stel de snelheid van de wormen in (4-1, 4 is traag)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start playing
nl: Spel beginnen

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn on the sound
nl: Zet het geluid aan

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Show release version
nl: Uitgaveversie tonen

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid start level request; see 'gnome-nibbles -l 0'
en: Start level should only be between 1 and 26.
nl: Het beginniveau moet tussen 1 en 26 liggen.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of nibbles; see 'gnome-nibbles -n 1'
en: There could only be between 4 and 6 nibbles.
nl: Er kunnen maar 4 tot 6 happen zijn.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of players; see 'gnome-nibbles -p 5'
en: There could only be between 1 and 4 players.
nl: Er kunnen maar 1 tot 4 spelers zijn.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid given worms speed; see 'gnome-nibbles -s 5'
en: Speed should be between 4 (slow) and 1 (fast).
nl: De snelheid moet tussen 4 (traag) en 1 (snel) liggen.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid combination of options; see 'gnome-nibbles -d -e'
en: Options --disable-fakes (-d) and --enable-fakes (-e) are mutually exclusive.
nl: De opties --disable-fakes (-d) en --enable-fakes (-e) sluiten elkaar uit.

note: Translators: small description of the game, seen in the About dialog
en: A worm game for GNOME
nl: Een wormenspel voor Gnome

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: red
nl: rood

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: green
nl: groen

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: blue
nl: blauw

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: yellow
nl: geel

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: cyan
nl: cyaan

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: purple
nl: paars

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: Are you sure you want to start a new game?
nl: Weet u zeker dat u een nieuw spel wilt starten?

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: If you start a new game, the current one will be lost.
nl: Als u een nieuw spel start, gaat het huidige spel verloren.

note: Translators: label of the Pause button, when the game is paused
en: _Resume
nl: _Hervatten

note: Translators: title of the headerbar, while a game is running; the %d is replaced by the level number
en: Level %d
nl: Niveau %d

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Slow
nl: Langzaam

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Medium
nl: Gemiddeld

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Fast
nl: Snel

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Beginner with Fakes
nl: Beginner met nepbonussen

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Slow with Fakes
nl: Langzaam met nepbonussen

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Medium with Fakes
nl: Gemiddeld met nepbonussen

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Fast with Fakes
nl: Snel met nepbonussen

note: Translators: label displayed on the scores dialog, preceding a difficulty.
en: Difficulty Level:
nl: Moeilijkheidsgraad:

note: Translators: label that appears at the end of a level; the %d is the number of the level that was completed
en: Level %d Completed!
nl: Niveau %d voltooid!

note: Translators: label of a button that appears at the end of a level; starts next level
en: _Next Level
nl: _Volgend level

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: Congratulations!
nl: Gefeliciteerd!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not finished all the levels
en: Game Over!
nl: Spel afgelopen!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: You have completed the game.
nl: U heeft het spel voltooid.

en: %d Point | %d Points
nl[0]: %d punt
nl[1]: %d punten

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not score enough to have its score saved
en: (%ld more points to reach the leaderboard)
nl: (nog %ld punten om het leidersbord te bereiken)

note: Translators: label of a button displayed at the end of a level; restarts the game
en: _Play Again
nl: _Nogmaals spelen

note: Translators: in the Preferences dialog, label of a column in a table for changing the keys to move the given worm (available for each playable worm); are listed there all the actions a player can do with its worm; the other column is "Key"
en: Action
nl: Actie

note: Translators: in the Preferences dialog, label of a column in a table for changing the keys to move the given worm (available for each playable worm); are listed there all the keys a player can use with its worm; the other column is "Action"
en: Key
nl: Toets

note: Translators: label of a MessageDialog that appears when one tries to assign an already assigned key
en: The key you selected is already assigned!
nl: De toets die u geselecteerd heeft is al toegewezen!

note: Translators: label of one of the buttons of a MessageDialog that appears when one tries to assign an already assigned key (with a mnemonic that appears when pressing Alt)
en: _Set anyway
nl: Toch in_stellen
