gnome-nibbles - en to sv translation catalogue (151 entries)

en: Guide a worm around a maze
sv: Hjälp en mask runt i en labyrint

en: Control a worm in its quest to eat bonuses and become longer. Outmaneuver enemy worms while eating apples and bananas to increase your length. Each worm has six lives and loses one by running into a wall, another worm, or itself. The enemy worms are after the same bonuses that you are, so be careful. If the worms become too large, you won’t have much room to move.
sv: Kontrollera en mask i dess strävan att äta bonusar och bli längre. Utmanövrera motståndarmaskar under tiden du äter äpplen och bananer för att öka din längd. Varje mask har sex liv och förlorar ett av dessa då den krockar med en vägg, en annan mask, eller sig själv. Motståndarna är ute efter samma bonusar som du, så var försiktig. Om maskarna blir för långa kommer du inte att ha mycket utrymme för manövrering.

en: The adventure progresses through 26 maps of increasing difficulty. The early levels are mostly open with a few walls, but later on, cramped spaces and teleporters make things more interesting.
sv: Äventyret fortlöper genom 26 kartor av ökande svårighet. De tidigare nivåerna är till största del öppna med några få väggar, men senare så gör trånga utrymmen och teleportörer saker mer intressanta.

en: Play on your own against up to five enemy worms, or share your keyboard to play with a friend.
sv: Spela ensam mot upp till fem motståndarmaskar, eller dela med dig av ditt tangentbord för att spela med en vän.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;snake;board;
sv: spel;brädspel;snake;masken;

en: Width of the window in pixels
sv: Bredden på fönstret i bildpunkter

en: Width of the window in pixels.
sv: Bredden på fönstret i bildpunkter.

en: Height of the window in pixels
sv: Höjden på fönstret i bildpunkter

en: Height of the window in pixels.
sv: Höjden på fönstret i bildpunkter.

en: true if the window is maximized
sv: true (sant) om fönstret är maximerat

en: true if the window is maximized.
sv: true (sant) om fönstret är maximerat.

en: Is this the first run
sv: Är detta första körningen

en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
sv: Inställning för att bestämma om tipsdialogen för första körningen ska visas eller inte.

en: How the game progresses through the boards
sv: Hur spelet fortgår genom brädena

en: How the game progresses through the boards; 0 - sequentially, 1 - randomly, 2 - fixed board.
sv: Hur spelet fortgår genom brädena; 0 - i tur och ordning, 1 - slumpmässigt, 2 - fast bräde.

en: Game level to start on
sv: Spelnivå att börja med

en: Game level to start on.
sv: Spelnivå att börja med.

en: Worms movement speed
sv: Förflyttningshastighet för maskar

en: The speed of the worms, where ‘1’ means “fast” and ‘4’ “slow”.
sv: Hastigheten på maskarna, där ”1” betyder ”snabb” och ”4” betyder ”långsam”.

en: Enable 3D
sv: Aktivera 3D

en: Enable 3D.
sv: Aktivera 3D.

en: Enable sounds
sv: Aktivera ljud

en: Enable sounds.
sv: Aktivera ljud.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Enable fake bonuses
sv: Aktivera falska bonusar

en: Enable fake bonuses.
sv: Aktivera falska bonusar.

en: Number of human players
sv: Antal mänskliga spelare

en: Number of human players.
sv: Antal mänskliga spelare.

en: Number of AI players
sv: Antal AI-spelare

en: Number of AI players.
sv: Antal AI-spelare.

en: Color to use for worm
sv: Färg att använda på masken

en: Color to use for worm.
sv: Färg att använda på masken.

en: Move up
sv: Flytta uppåt

en: Key to use for motion up.
sv: Tangent att använda för rörelse uppåt.

en: Move down
sv: Flytta nedåt

en: Key to use for motion down.
sv: Tangent att använda för rörelse nedåt.

en: Move left
sv: Flytta vänster

en: Key to use for motion left.
sv: Tangent att använda för rörelse åt vänster.

en: Move right
sv: Flytta höger

en: Key to use for motion right.
sv: Tangent att använda för rörelse åt höger.

note: Translators: title of the Are You Sure? window
en: Are You Sure?
sv: Är du säker?

note: Translators: negative response button to Are You Sure? window Translators: message displayed in a Button of a Message Dialog to confirm a nagative response
en: No
sv: Nej

note: Translators: positive response button to Are You Sure? window Translators: message displayed in a Button of a Message Dialog to confirm a positive response
en: Yes
sv: Ja

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows the method of progress through game's boards to be chosen
en: Board Progress
sv: Brädordning

note: Translators: title of a radiobutton in the "Board Progress" panel displayed during game configuration; sets the next board to the previous board + 1
en: _Levels 1 through 26 in sequential order
sv: _Nivå 1 till 26 i tur och ordning

note: Translators: title of a radiobutton in the "Board Progress" panel displayed during game configuration; sets the next board to a random board
en: _Random Levels
sv: _Slumpnivåer

note: Translators: title of a radiobutton in the "Board Progress" panel displayed during game configuration; the game stays on a single board
en: _Fixed Level
sv: _Fast nivå

note: Translators: label of a button in the "Board Progress" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next panel Translators: label of a button in the "Number of players" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears wh
en: _Next
sv: _Nästa

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel shows the keyboard controls of each player
en: Controls
sv: Styrning

note: Translators: label of a button in the last panel displayed during game configuration (the "Controls" one); starts the game
en: _Start
sv: _Starta

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Welcome, worms.
sv: Välkomna, maskar.

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Eat the treats before the other worms, but don’t hit anything!
sv: Ät godsakerna innan de andra maskarna, men krocka inte med något!

note: Translators: label of a button in a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Let’s _Play
sv: _Börja spela

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Next screen" and "Previous screen" shortcuts section
en: During game setup
sv: Under spelets konfiguration

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup switches to the next screen
en: Next screen
sv: Nästa skärm

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup goes back to the previous screen
en: Previous screen
sv: Föregående skärm

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Start a new game" and "Pause or unpause" shortcuts section
en: During a game
sv: Under ett spel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during a game opens a popup to discard current game and start a new one
en: Start a new game
sv: Starta ett nytt spel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that pauses or unpauses the current game
en: Pause or unpause
sv: Pausa eller fortsätt

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
sv: Öppna/stäng huvudmeny

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the application help
en: Help
sv: Hjälp

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
sv: Om

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
sv: Avsluta

note: Translators: toggleable entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); mutes or unmutes game sound
en: _Sound
sv: _Ljud

note: Translators: toggleable entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switched between 2D & 3D views
en: _3D View
sv: _3D-vy

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the Scores dialog
en: _Scores
sv: _Poäng

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
sv: _Hjälp

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Nibbles
sv: _Om Nibbles

note: Translators: tooltip of a button of the headerbar, visible during a game; starts a new game
en: New Game
sv: Nytt spel

note: Translators: tooltip of the hamburger menu
en: Main Menu
sv: Huvudmeny

note: Translators: tooltip of a button of the headerbar, visible during a game; pauses the game Translators: tooltip of the pause button, when the game is running
en: Pause
sv: Gör paus

note: Translators: text displayed at the bottom of the window, when the game is paused
en: Paused
sv: Pausad

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _New Game
sv: _Nytt spel

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pauses the game duplicated in nibbles.ui Translators: label of the Pause button, when the game is running
en: _Pause
sv: P_aus

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the number of human and ai worms
en: Number of Players
sv: Antal spelare

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 1/2/3/4 human players
en: Select the number of human players.
sv: Välj antalet mänskliga spelare.

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 0/1/2/3/4/5 ai-controlled worms
en: Select the number of computer players.
sv: Välj antalet datorspelare.

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the worms speed (notably)
en: Preferences
sv: Inställningar

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "really slow"
en: _Beginner
sv: _Nybörjare

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "quite slow"
en: _Slow
sv: _Långsam

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "normal"
en: _Medium
sv: _Mellan

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "fast"
en: _Fast
sv: _Snabb

note: Translators: label of a togglebutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); activates special bonuses
en: _Enable fake bonuses.
sv: _Aktivera falska bonusar.

note: Translators: text displayed in a screen showing the keys used by the players; the %d is replaced by the number that identifies the player
en: Player %d
sv: Spelare %d

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm up the screen
en: Press a key for up.
sv: Tryck en tangent för uppåt.

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm down the screen
en: Press a key for down.
sv: Tryck en tangent för nedåt.

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm left
en: Press a key for left.
sv: Tryck en tangent för vänster.

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm right
en: Press a key for right.
sv: Tryck en tangent för höger.

note: instruction label Translators: text displayed in a message box directing the player to select the color they want for the worm
en: Select Your Color
sv: Välj din färg

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Disable fake bonuses
sv: Inaktivera falska bonusar

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start at given level (1-26)
sv: Börja på angiven nivå (1-26)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify the start level, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify the progres method, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the
en: NUMBER
sv: ANTAL

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Method of progress through the boards (0 - sequentially, 1 - randomly, 2 - fixed board)
sv: Hur spelet fortgår genom brädena (0 - i tur och ordning, 1 - slumpmässigt, 2 - fast bräde)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of nibbles (4-6)
sv: Ställ in antal maskar (4-6)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of players (1-4)
sv: Ange antal spelare (1-4)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set worms speed (4-1, 4 for slow)
sv: Ställ in maskhastighet (1-4, 4 för långsam)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set three dimensional view
sv: Ställ in tredimensionell vy

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set two dimensional view
sv: Ställ in tvådimensionell vy

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start playing
sv: Börja spela

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn off the sound
sv: Slå av ljudet

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn on the sound
sv: Slå på ljudet

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Show release version
sv: Visa utgåvans version

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid start level request; see 'gnome-nibbles -l 0'
en: Start level should only be between 1 and 26.
sv: Startnivån ska vara mellan 1 och 26.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid progress method request; see 'gnome-nibbles --progress'
en: Progress method should be; 0 - sequentially, 1 - randomly, 2 - fixed board.
sv: Metod för fortskridande ska vara; 0 - i tur och ordning, 1 - slumpmässigt, 2 - fast bräde.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of nibbles; see 'gnome-nibbles -n 1'
en: There could only be between 4 and 6 nibbles.
sv: Det kan bara finnas mellan 4 och 6 maskar.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of players; see 'gnome-nibbles -p 5'
en: There could only be between 1 and 4 players.
sv: Det kan bara finnas mellan 1 och 4 spelare.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid given worms speed; see 'gnome-nibbles -s 5'
en: Speed should be between 4 (slow) and 1 (fast).
sv: Hastigheten ska vara mellan 4 (långsam) och 1 (snabb).

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid combination of options; see 'gnome-nibbles -d -e'
en: Options --disable-fakes (-d) and --enable-fakes (-e) are mutually exclusive.
sv: Flaggorna --disable-fakes (-d) och --enable-fakes (-e) är ömsesidigt uteslutande.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid combination of options; see 'gnome-nibbles -3 -2'
en: Options --3D (-3) and --2D (-2) are mutually exclusive.
sv: Flaggorna --3D (-3) och --2D (-2) är ömsesidigt uteslutande.

note: Translators: the name of the app's developers, seen in the About dialog
en: The GNOME Project
sv: GNOME-projektet

note: Translators: small description of the game, seen in the About dialog
en: A worm game for GNOME
sv: Ett maskspel för GNOME

note: Translators: the first worm's name.
en: Worm 1
sv: Mask 1

note: Translators: the seconds worm's name.
en: Worm 2
sv: Mask 2

note: Translators: the third worm's name.
en: Worm 3
sv: Mask 3

note: Translators: the fourth worm's name.
en: Worm 4
sv: Mask 4

note: Translators: the fifth worm's name.
en: Worm 5
sv: Mask 5

note: Translators: the sixth worm's name.
en: Worm 6
sv: Mask 6

note: Translators: message displayed in a Message Dialog, when the player tries to start a new game while one is running, the '\n' is a new line character
en: Are you sure you want to start a new game?
    If you start a new game, the current one will be lost.
sv: Är du säker på att du vill starta ett nytt spel?
    Om du startar ett nytt spel kommer det nuvarande spelet gå förlorat.

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: red
sv: röd

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: green
sv: grön

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: blue
sv: blå

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: yellow
sv: gul

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: purple
sv: lila

note: Translators: first line of message displayed in an alert dialog, when the player tries to start a game while one is running
en: New Game?
sv: Nytt spel?

note: Translators: second line of message displayed in an alert dialog, when the player tries to start a game while one is running
en: If you start a new game, the current one will be lost
sv: Om du startar ett nytt spel kommer det aktuella spelet gå förlorat

en: _Cancel
sv: A_vbryt

note: Translators: first line of message displayed in a modal dialog, when the player tries to start a game while one is running
en: Are you sure you want to start a new game?
sv: Är du säker på att du vill starta ett nytt spel?

note: Translators: second line of message displayed in a modal dialog, when the player tries to start a game while one is running
en: If you start a new game, the current one will be lost.
sv: Om du startar ett nytt spel kommer det nuvarande spelet gå förlorat.

note: Translators: tooltip of the pause button, when the game is paused
en: Resume
sv: Fortsätt

note: Translators: label of the Pause button, when the game is paused
en: _Resume
sv: _Fortsätt

note: Translators: title of the headerbar, while a game is running; the %d is replaced by the level number
en: Level %d
sv: Nivå %d

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Beginner
sv: Nybörjare

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Slow
sv: Långsam

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Medium
sv: Mellan

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Fast
sv: Snabb

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Beginner with Fakes
sv: Nybörjare med attrapper

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Slow with Fakes
sv: Långsam med attrapper

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Medium with Fakes
sv: Mellan med attrapper

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Fast with Fakes
sv: Snabb med attrapper

note: Translators: label displayed on the scores dialog, preceding a difficulty.
en: Difficulty Level:
sv: Svårighetsgrad:

note: Translators: label that appears at the end of a level; the %d is the number of the level that was completed
en: Level %d Completed!
sv: Nivå %d färdig!

note: Translators: label of a button that appears at the end of a level; starts next level
en: _Next Level
sv: _Nästa nivå

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: Congratulations!
sv: Gratulerar!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not finished all the levels
en: Game Over!
sv: Spelet är slut!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: You have completed the game.
sv: Du har klarat spelet.

en: %d Point | %d Points
sv[0]: %d poäng
sv[1]: %d poäng

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not score enough to have its score saved
en: (%ld more points to reach the leaderboard)
sv: (%ld poäng till för att nå topplistan)

note: Translators: label of a button displayed at the end of a level; restarts the game
en: _Play Again
sv: S_pela igen

note: Translators: text displayed under the game view, presenting the number of remaining lives; the %d is replaced by the number that identifies the player
en: Worm %d
sv: Mask %d
