gnome-nibbles - en to pt_BR translation catalogue (156 entries)

en: Guide a worm around a maze
pt_BR: Guie uma minhoca por um labirinto

en: Control a worm in its quest to eat bonuses and become longer. Outmaneuver enemy worms while eating apples and bananas to increase your length. Each worm has six lives and loses one by running into a wall, another worm, or itself. The enemy worms are after the same bonuses that you are, so be careful. If the worms become too large, you won’t have much room to move.
pt_BR: Controle uma minhoca em sua jornada para comer bônus e crescer. Escape de minhocas inimigas enquanto come rosquinhas e sorvetes para aumentar seu comprimento. Cada minhoca tem seis vidas e perde uma ao bater em um muro, em outra minhoca ou em si mesmo. As minhocas inimigas estão atrás dos mesmos bônus que você, portanto, tenha cuidado. Se elas ficarem maiores, você não terá muito espaço para se movimentar.

en: The adventure progresses through 26 maps of increasing difficulty. The early levels are mostly open with a few walls, but later on, cramped spaces and teleporters make things more interesting.
pt_BR: A aventura segue por 26 mapas de dificuldade evolutiva. Os níveis iniciais estão em sua maioria abertos com alguns muros, mas depois, espaços estreitos e teletransportes deixam as coisas mais interessantes.

en: Play on your own against up to five enemy worms, or share your keyboard to play with a friend.
pt_BR: Jogue por conta própria contra até cinco minhocas inimigas ou compartilhe seu teclado para jogar com um amigo.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;snake;board;
pt_BR: jogo;snake;cobra;minhoca;tabuleiro;

en: Width of the window in pixels
pt_BR: A largura da janela em pixels

en: Width of the window in pixels.
pt_BR: Largura da janela em pixels.

en: Height of the window in pixels
pt_BR: A altura da janela em pixels

en: Height of the window in pixels.
pt_BR: Altura da janela em pixels.

en: true if the window is maximized
pt_BR: verdadeiro se a janela estiver maximizada

en: true if the window is maximized.
pt_BR: verdadeiro se a janela estiver maximizada.

en: Is this the first run
pt_BR: Esta é a primeira vez

en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
pt_BR: Configuração para decidir se deve ser mostrado o diálogo dica de primeira execução ou não.

en: How the game progresses through the boards
pt_BR: Como o jogo progride através dos tabuleiros

en: How the game progresses through the boards; 0 - sequentially, 1 - randomly, 2 - fixed board.
pt_BR: Como o jogo progride através dos tabuleiros; 0 - sequencialmente, 1 - aleatoriamente, 2 - tabuleiro fixo.

en: Game level to start on
pt_BR: Nível inicial

en: Game level to start on.
pt_BR: Nível inicial do jogo.

en: Worms movement speed
pt_BR: Minhocas velocidade de movimento

en: The speed of the worms, where ‘1’ means “fast” and ‘4’ “slow”.
pt_BR: A velocidade das minhocas, sendo que “1” significa “fast” e “4” significa “slow”.

en: Enable 3D
pt_BR: Habilitar 3D

en: Enable 3D.
pt_BR: Habilitar o 3D.

en: Enable sounds
pt_BR: Habilitar sons

en: Enable sounds.
pt_BR: Habilitar os sons.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Enable fake bonuses
pt_BR: Habilitar bônus falsos

en: Enable fake bonuses.
pt_BR: Habilita bônus falsos.

en: Number of human players
pt_BR: Número de jogadores humanos

en: Number of human players.
pt_BR: Número de jogadores humanos.

en: Number of AI players
pt_BR: Número de jogadores de IA

en: Number of AI players.
pt_BR: Número de jogadores de IA.

en: Color to use for worm
pt_BR: Cor para usar para a minhoca

en: Color to use for worm.
pt_BR: Cor para usar para a minhoca.

en: Move up
pt_BR: Mover para cima

en: Key to use for motion up.
pt_BR: Tecla para mover para cima.

en: Move down
pt_BR: Mover para baixo

en: Key to use for motion down.
pt_BR: Tecla para mover para baixo.

en: Move left
pt_BR: Mover para a esquerda

en: Key to use for motion left.
pt_BR: Tecla para mover à esquerda.

en: Move right
pt_BR: Mover para a direita

en: Key to use for motion right.
pt_BR: Tecla para mover à direita.

note: Translators: title of the Are You Sure? window
en: Are You Sure?
pt_BR: Tem certeza?

note: Translators: negative response button to Are You Sure? window Translators: message displayed in a Button of a Message Dialog to confirm a nagative response
en: No
pt_BR: Não

note: Translators: positive response button to Are You Sure? window Translators: message displayed in a Button of a Message Dialog to confirm a positive response
en: Yes
pt_BR: Sim

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows the method of progress through game's boards to be chosen
en: Board Progress
pt_BR: Progresso do tabuleiro

note: Translators: title of a radiobutton in the "Board Progress" panel displayed during game configuration; sets the next board to the previous board + 1
en: _Levels 1 through 26 in sequential order
pt_BR: _Níveis 1 ao 26 em ordem sequencial

note: Translators: title of a radiobutton in the "Board Progress" panel displayed during game configuration; sets the next board to a random board
en: _Random Levels
pt_BR: _Níveis aleatórios

note: Translators: title of a radiobutton in the "Board Progress" panel displayed during game configuration; the game stays on a single board
en: _Fixed Level
pt_BR: Nível _fixo

note: Translators: label of a button in the "Board Progress" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next panel Translators: label of a button in the "Number of players" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears wh
en: _Next
pt_BR: _Próximo

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel shows the keyboard controls of each player
en: Controls
pt_BR: Controles

note: Translators: label of a button in the last panel displayed during game configuration (the "Controls" one); starts the game
en: _Start
pt_BR: _Iniciar

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Welcome, worms.
pt_BR: Bem-vindos, minhocas.

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Eat the treats before the other worms, but don’t hit anything!
pt_BR: Coma as guloseimas antes das outras minhocas, mas não bata em nada!

note: Translators: label of a button in a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Let’s _Play
pt_BR: _Jogar

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Next screen" and "Previous screen" shortcuts section
en: During game setup
pt_BR: Configuração durante o jogo

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup switches to the next screen
en: Next screen
pt_BR: Próxima tela

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup goes back to the previous screen
en: Previous screen
pt_BR: Tela anterior

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Start a new game" and "Pause or unpause" shortcuts section
en: During a game
pt_BR: Durante um jogo

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during a game opens a popup to discard current game and start a new one
en: Start a new game
pt_BR: Inicia um novo jogo

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that pauses or unpauses the current game
en: Pause or unpause
pt_BR: Pausa ou continua

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
pt_BR: Genérico

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
pt_BR: Acessa o menu principal

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
pt_BR: Atalhos de teclado

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the application help
en: Help
pt_BR: Ajuda

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
pt_BR: Sobre

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
pt_BR: Sai

note: Translators: toggleable entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); mutes or unmutes game sound
en: _Sound
pt_BR: _Som

note: Translators: toggleable entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switched between 2D & 3D views
en: _3D View
pt_BR: Vista _3D

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the Scores dialog
en: _Scores
pt_BR: _Pontuações

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
pt_BR: Atalhos de _teclado

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
pt_BR: Aj_uda

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Nibbles
pt_BR: _Sobre o Nibbles

note: Translators: tooltip of a button of the headerbar, visible during a game; starts a new game
en: New Game
pt_BR: Novo jogo

note: Translators: tooltip of the hamburger menu
en: Main Menu
pt_BR: Menu principal

note: Translators: tooltip of a button of the headerbar, visible during a game; pauses the game Translators: tooltip of the pause button, when the game is running
en: Pause
pt_BR: Pausa

note: Translators: text displayed at the bottom of the window, when the game is paused
en: Paused
pt_BR: Pausado

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _New Game
pt_BR: _Novo jogo

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pauses the game duplicated in nibbles.ui Translators: label of the Pause button, when the game is running
en: _Pause
pt_BR: _Pausar

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the number of human and ai worms
en: Number of Players
pt_BR: Número de jogadores

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 1/2/3/4 human players
en: Select the number of human players.
pt_BR: Selecione o número de jogadores humanos.

note: Translators: in the "Number of players" configuration screen, label of a button allowing to play a solo game against AIs (with a mnemonic that appears when pressing Alt)
en: _1
pt_BR: %1:

note: Translators: in the "Number of players" configuration screen, label of a button allowing to play game with 2 human players (with a mnemonic that appears when pressing Alt)
en: _2
pt_BR: (2,2)

note: Translators: in the "Number of players" configuration screen, label of a button allowing to play game with 3 human players (with a mnemonic that appears when pressing Alt)
en: _3
pt_BR: (3,3)

note: Translators: in the "Number of players" configuration screen, label of a button allowing to play game with 4 human players (with a mnemonic that appears when pressing Alt)
en: _4
pt_BR: (4,4)

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 0/1/2/3/4/5 ai-controlled worms
en: Select the number of computer players.
pt_BR: Selecione o número de jogadores controlados pelo computador.

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the worms speed (notably)
en: Preferences
pt_BR: Preferências

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "really slow"
en: _Beginner
pt_BR: _Iniciante

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "quite slow"
en: _Slow
pt_BR: _Lento

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "normal"
en: _Medium
pt_BR: _Médio

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "fast"
en: _Fast
pt_BR: _Rápido

note: Translators: label of a togglebutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); activates special bonuses
en: _Enable fake bonuses.
pt_BR: _Habilita bônus falsos.

note: Translators: text displayed in a screen showing the keys used by the players; the %d is replaced by the number that identifies the player
en: Player %d
pt_BR: Jogador %d

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm up the screen
en: Press a key for up.
pt_BR: Pressione uma tecla para Cima.

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm down the screen
en: Press a key for down.
pt_BR: Pressione uma tecla para Baixo.

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm left
en: Press a key for left.
pt_BR: Pressione uma tecla para Esquerda.

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm right
en: Press a key for right.
pt_BR: Pressione uma tecla para Direita.

note: instruction label Translators: text displayed in a message box directing the player to select the color they want for the worm
en: Select Your Color
pt_BR: Selecione sua cor

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Disable fake bonuses
pt_BR: Desabilita bônus falsos

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start at given level (1-26)
pt_BR: Inicia no nível dado (1-26)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify the start level, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify the progres method, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the
en: NUMBER
pt_BR: NÚMERO

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Method of progress through the boards (0 - sequentially, 1 - randomly, 2 - fixed board)
pt_BR: Método de progresso através dos tabuleiros (0 - sequencialmente, 1 - aleatoriamente, 2 - tabuleiro fixo)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of nibbles (4-6)
pt_BR: Define o número de minhocas (4-6)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of players (1-4)
pt_BR: Define o número de jogadores (1-4)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set worms speed (4-1, 4 for slow)
pt_BR: Define a velocidade das minhocas (4-1, 4 para lenta)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set three dimensional view
pt_BR: Define a vista tridimensional

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set two dimensional view
pt_BR: Define a vista bidirecional

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start playing
pt_BR: Inicia jogando

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn off the sound
pt_BR: Desliga o som

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn on the sound
pt_BR: Liga o som

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Show release version
pt_BR: Mostra a versão de lançamento

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid start level request; see 'gnome-nibbles -l 0'
en: Start level should only be between 1 and 26.
pt_BR: Nível inicial deve estar entre 1 e 26.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid progress method request; see 'gnome-nibbles --progress'
en: Progress method should be; 0 - sequentially, 1 - randomly, 2 - fixed board.
pt_BR: O método de progresso deve ser; 0 - sequencialmente, 1 - aleatoriamente, 2 - tabuleiro fixo.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of nibbles; see 'gnome-nibbles -n 1'
en: There could only be between 4 and 6 nibbles.
pt_BR: Só pode haver entre 4 e 6 minhocas.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of players; see 'gnome-nibbles -p 5'
en: There could only be between 1 and 4 players.
pt_BR: Só pode haver entre 1 e 4 jogadores.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid given worms speed; see 'gnome-nibbles -s 5'
en: Speed should be between 4 (slow) and 1 (fast).
pt_BR: A velocidade deve estar entre 4 (lenta) e 1 (rápida).

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid combination of options; see 'gnome-nibbles -d -e'
en: Options --disable-fakes (-d) and --enable-fakes (-e) are mutually exclusive.
pt_BR: As opções --disable-fakes (-d) e --enable-fakes (-e) são mutuamente exclusivas.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid combination of options; see 'gnome-nibbles -3 -2'
en: Options --3D (-3) and --2D (-2) are mutually exclusive.
pt_BR: Opções --3D (-3) e --2D (-2) são mutualmente exclusivas.

note: Translators: the name of the app's developers, seen in the About dialog
en: The GNOME Project
pt_BR: O Projeto GNOME

note: Translators: small description of the game, seen in the About dialog
en: A worm game for GNOME
pt_BR: Um jogo de minhoca para o GNOME

note: Translators: the first worm's name.
en: Worm 1
pt_BR: Minhoca 1

note: Translators: the seconds worm's name.
en: Worm 2
pt_BR: Minhoca 2

note: Translators: the third worm's name.
en: Worm 3
pt_BR: Minhoca 3

note: Translators: the fourth worm's name.
en: Worm 4
pt_BR: Minhoca 4

note: Translators: the fifth worm's name.
en: Worm 5
pt_BR: Minhoca 5

note: Translators: the sixth worm's name.
en: Worm 6
pt_BR: Minhoca 6

note: Translators: message displayed in a Message Dialog, when the player tries to start a new game while one is running, the '\n' is a new line character
en: Are you sure you want to start a new game?
    If you start a new game, the current one will be lost.
pt_BR: Tem certeza de que quer iniciar um novo jogo?
    Se você iniciar um novo jogo, o atual será perdido.

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: red
pt_BR: vermelho

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: green
pt_BR: verde

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: blue
pt_BR: azul

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: yellow
pt_BR: amarelo

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: cyan
pt_BR: ciano

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: purple
pt_BR: roxo

note: Translators: first line of message displayed in an alert dialog, when the player tries to start a game while one is running
en: New Game?
pt_BR: Novo jogo?

note: Translators: second line of message displayed in an alert dialog, when the player tries to start a game while one is running
en: If you start a new game, the current one will be lost
pt_BR: Se você iniciar um novo jogo, o atual será perdido

en: _Cancel
pt_BR: C_ancelar

note: Translators: first line of message displayed in a modal dialog, when the player tries to start a game while one is running
en: Are you sure you want to start a new game?
pt_BR: Você tem certeza que deseja inciar um novo jogo?

note: Translators: second line of message displayed in a modal dialog, when the player tries to start a game while one is running
en: If you start a new game, the current one will be lost.
pt_BR: Se você iniciar um novo jogo, o atual será perdido.

note: Translators: tooltip of the pause button, when the game is paused
en: Resume
pt_BR: Continuar

note: Translators: label of the Pause button, when the game is paused
en: _Resume
pt_BR: _Retornar

note: Translators: title of the headerbar, while a game is running; the %d is replaced by the level number
en: Level %d
pt_BR: Nível %d

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Beginner
pt_BR: Iniciante

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Slow
pt_BR: Lento

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Medium
pt_BR: Médio

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Fast
pt_BR: Rápido

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Beginner with Fakes
pt_BR: Iniciante com bônus falsos

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Slow with Fakes
pt_BR: Lento com bônus falsos

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Medium with Fakes
pt_BR: Médio com bônus falsos

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Fast with Fakes
pt_BR: Rápido com bônus falsos

note: Translators: label displayed on the scores dialog, preceding a difficulty.
en: Difficulty Level:
pt_BR: Nível de dificuldade:

note: Translators: label that appears at the end of a level; the %d is the number of the level that was completed
en: Level %d Completed!
pt_BR: Nível %d concluído!

note: Translators: label of a button that appears at the end of a level; starts next level
en: _Next Level
pt_BR: _Próximo nível

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: Congratulations!
pt_BR: Parabéns!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not finished all the levels
en: Game Over!
pt_BR: Fim do jogo!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: You have completed the game.
pt_BR: Você completou o jogo.

en: %d Point | %d Points
pt_BR[0]: %d ponto
pt_BR[1]: %d pontos

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not score enough to have its score saved
en: (%ld more points to reach the leaderboard)
pt_BR: (mais %ld pontos para alcançar a classificação)

note: Translators: label of a button displayed at the end of a level; restarts the game
en: _Play Again
pt_BR: _Jogar novamente

note: Translators: text displayed under the game view, presenting the number of remaining lives; the %d is replaced by the number that identifies the player
en: Worm %d
pt_BR: Minhoca %d
