gnome-nibbles master - en to tr translation catalogue (157 entries)

note: Translators: title of the window, as displayed by the window manager Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Nibbles
tr: Atıştırmalıklar

en: Guide a worm around a maze
tr: Solucanı engellerin çevresinden geçirin

en: Control a worm in its quest to eat bonuses and become longer. Outmaneuver enemy worms while eating apples and bananas to increase your length. Each worm has six lives and loses one by running into a wall, another worm, or itself. The enemy worms are after the same bonuses that you are, so be careful. If the worms become too large, you won’t have much room to move.
tr: Ödülleri yiyerek uzama arayışındaki solucanı denetleyin. Boyunuzu uzatmak için elmaları ve muzları yerken düşman solucanlara karşı taktiksel üstünlük sağlayın. Her solucanın altı canı vardır ve duvara, başka bir solucana ya da kendi kendisine çarptığında bunlardan birini yitirir. Düşman solucanlar sizinle aynı ödülleri yeme peşindedir, bu yüzden dikkatli olun. Eğer solucanlar çok büyürlerse, hareket edecek alanın kalmaz.

en: The adventure progresses through 26 maps of increasing difficulty. The early levels are mostly open with a few walls, but later on, cramped spaces and teleporters make things more interesting.
tr: Macera, artan zorluktaki 26 harita boyunca sürer. İlk düzeyler birkaç duvar dışında genel olarak açık alandadır, ancak ilerledikçe sıkışık alanlar ve ışınlayıcılar işleri daha ilginçleştirir.

en: Play on your own against up to five enemy worms, or share your keyboard to play with a friend.
tr: Beş taneye kadar düşman solucana karşı oynayın ya da arkadaşınızla birlikte oynamak için klavyenizi paylaşın.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;snake;board;
tr: Nibbles;game;snake;board;oyun;yılan;tahta;solucan;

en: Width of the window in pixels
tr: Pencerenin piksel türünden genişliği

en: Width of the window in pixels.
tr: Pencerenin piksel türünden genişliği.

en: Height of the window in pixels
tr: Pencerenin piksel türünden yüksekliği

en: Height of the window in pixels.
tr: Pencerenin piksel türünden yüksekliği.

en: true if the window is maximized
tr: pencere ekranı kaplamışsa doğru (true)

en: true if the window is maximized.
tr: pencere ekranı kaplamışsa doğru (true).

en: Is this the first run
tr: Bu ilk çalıştırma mı

en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
tr: İlk çalıştırma iletişim penceresinin gösterilip gösterilmeyeceğine karar veren ayar.

en: How the game progresses through the boards
tr: Oyunun panolarda nasıl ilerlediği

en: How the game progresses through the boards; 0 - sequentially, 1 - randomly, 2 - fixed board.
tr: Oyunun panolarda nasıl ilerlediği; 0 - sıralı, 1 - rastgele, 2 - sabit pano.

en: Game level to start on
tr: Başlangıç düzeyi

en: Game level to start on.
tr: Başlangıç düzeyi.

en: Worms movement speed
tr: Solucanların hareket hızı

en: The speed of the worms, where ‘1’ means “fast” and ‘4’ “slow”.
tr: Solucanların hızı, ‘1’ “en hızlı” iken ‘4’ en yavaştır.

en: Enable 3D
tr: 3B etkinleştir

en: Enable 3D.
tr: 3B etkinleştirir.

en: Enable sounds
tr: Sesleri etkinleştir

en: Enable sounds.
tr: Sesleri etkinleştirir.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Enable fake bonuses
tr: Sahte ödülleri etkinleştir

en: Enable fake bonuses.
tr: Sahte ödülleri etkinleştirir.

en: Number of human players
tr: İnsan oyuncuların sayısı

en: Number of human players.
tr: İnsan oyuncuların sayısı.

en: Number of AI players
tr: YZ oyuncuların sayısı

en: Number of AI players.
tr: YZ oyuncuların sayısı.

en: Color to use for worm
tr: Solucan için kullanılacak renk

en: Color to use for worm.
tr: Solucan için kullanılacak renk.

en: Move up
tr: Yukarı taşı

en: Key to use for motion up.
tr: Yukarı hareket için kullanılacak tuş.

en: Move down
tr: Aşağı taşı

en: Key to use for motion down.
tr: Aşağı hareket için kullanılacak tuş.

en: Move left
tr: Sola taşı

en: Key to use for motion left.
tr: Aşağı hareket için kullanılacak tuş.

en: Move right
tr: Sağa taşı

en: Key to use for motion right.
tr: Aşağı hareket için kullanılacak tuş.

note: Translators: title of the Are You Sure? window
en: Are You Sure?
tr: Emin Misiniz?

note: Translators: negative response button to Are You Sure? window Translators: message displayed in a Button of a Message Dialog to confirm a nagative response
en: No
tr: Hayır

note: Translators: positive response button to Are You Sure? window Translators: message displayed in a Button of a Message Dialog to confirm a positive response
en: Yes
tr: Evet

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows the method of progress through game's boards to be chosen
en: Board Progress
tr: Pano İlerlemesi

note: Translators: title of a radiobutton in the "Board Progress" panel displayed during game configuration; sets the next board to the previous board + 1
en: _Levels 1 through 26 in sequential order
tr: Sıralı düzende 1 ile 26 arası _düzeyler

note: Translators: title of a radiobutton in the "Board Progress" panel displayed during game configuration; sets the next board to a random board
en: _Random Levels
tr: _Rastgele Düzey

note: Translators: title of a radiobutton in the "Board Progress" panel displayed during game configuration; the game stays on a single board
en: _Fixed Level
tr: _Sabit Düzey

note: Translators: label of a button in the "Board Progress" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next panel Translators: label of a button in the "Number of players" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears wh
en: _Next
tr: _İleri

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel shows the keyboard controls of each player
en: Controls
tr: Denetimler

note: Translators: label of a button in the last panel displayed during game configuration (the "Controls" one); starts the game
en: _Start
tr: _Başlat

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Welcome, worms.
tr: Hoş geldiniz solucanlar.

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Eat the treats before the other worms, but don’t hit anything!
tr: Ödülleri diğer solucanlardan önce yiyin ama hiçbir şeye çarpmayın!

note: Translators: label of a button in a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Let’s _Play
tr: Haydi _Oynayalım

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Next screen" and "Previous screen" shortcuts section
en: During game setup
tr: Oyun kurulumu sırasında

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup switches to the next screen
en: Next screen
tr: Sonraki ekran

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup goes back to the previous screen
en: Previous screen
tr: Önceki ekran

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Start a new game" and "Pause or unpause" shortcuts section
en: During a game
tr: Oyun sırasında

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during a game opens a popup to discard current game and start a new one
en: Start a new game
tr: Yeni oyun başlat

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that pauses or unpauses the current game
en: Pause or unpause
tr: Duraklat veya sürdür

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
tr: Genel

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
tr: Ana menüyü aç veya kapat

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
tr: Klavye Kısayolları

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the application help
en: Help
tr: Yardım

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
tr: Hakkında

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
tr: Çık

note: Translators: toggleable entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); mutes or unmutes game sound
en: _Sound
tr: _Ses

note: Translators: toggleable entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switched between 2D & 3D views
en: _3D View
tr: _3B Görünüm

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the Scores dialog
en: _Scores
tr: _Puanlar

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayolları

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
tr: _Yardım

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Nibbles
tr: Atıştırmalıklar _Hakkında

note: Translators: tooltip of a button of the headerbar, visible during a game; starts a new game
en: New Game
tr: Yeni Oyun

note: Translators: tooltip of the hamburger menu
en: Main Menu
tr: Ana Menü

note: Translators: tooltip of a button of the headerbar, visible during a game; pauses the game Translators: tooltip of the pause button, when the game is running
en: Pause
tr: Duraklat

note: Translators: text displayed at the bottom of the window, when the game is paused
en: Paused
tr: Dondur

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _New Game
tr: Yeni _Oyun

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pauses the game duplicated in nibbles.ui Translators: label of the Pause button, when the game is running
en: _Pause
tr: _Duraklat

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the number of human and ai worms
en: Number of Players
tr: Oyuncu Sayısı

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 1/2/3/4 human players
en: Select the number of human players.
tr: İnsan oyuncuların sayısını seçin.

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 0/1/2/3/4/5 ai-controlled worms
en: Select the number of computer players.
tr: Bilgisayar oyuncuların sayısını seçin.

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the worms speed (notably)
en: Preferences
tr: Tercihler

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "really slow"
en: _Beginner
tr: _Acemi

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "quite slow"
en: _Slow
tr: _Yavaş

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "normal"
en: _Medium
tr: _Orta

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "fast"
en: _Fast
tr: _Hızlı

note: Translators: label of a togglebutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); activates special bonuses
en: _Enable fake bonuses.
tr: Sahte ödülleri _etkinleştir.

note: Translators: text displayed in a screen showing the keys used by the players; the %d is replaced by the number that identifies the player
en: Player %d
tr: %d. Oyuncu

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm up the screen
en: Press a key for up.
tr: Yukarı için bir tuşa basın.

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm down the screen
en: Press a key for down.
tr: Aşağı için bir tuşa basın.

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm left
en: Press a key for left.
tr: Sol için bir tuşa basın.

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm right
en: Press a key for right.
tr: Sağ için bir tuşa basın.

note: instruction label Translators: text displayed in a message box directing the player to select the color they want for the worm
en: Select Your Color
tr: Renginizi Seçin

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Disable fake bonuses
tr: Sahte ödülleri devre dışı bırak

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start at given level (1-26)
tr: Verilen düzeyde başlat (1-26)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify the start level, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify the progres method, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the
en: NUMBER
tr: SAYI

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Method of progress through the boards (0 - sequentially, 1 - randomly, 2 - fixed board)
tr: Panolar arasında ilerleme (0 - sıralı, 1 - rastgele, 2 - sabit pano)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of nibbles (4-6)
tr: Atıştırmalıkların sayısını belirle (4-6)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of players (1-4)
tr: Oyuncuların sayısını belirle (1-4)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set worms speed (4-1, 4 for slow)
tr: Solucanların hızını belirle (4-1, yavaş için 4)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set three dimensional view
tr: Üç boyutlu görünümü ayarla

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set two dimensional view
tr: İki boyutlu görünümü ayarla

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start playing
tr: Oyunu başlat

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn off the sound
tr: Sesi kıs

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn on the sound
tr: Sesi aç

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Show release version
tr: Yayım sürümünü göster

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid start level request; see 'gnome-nibbles -l 0'
en: Start level should only be between 1 and 26.
tr: Başlangıç düzeyi yalnızca 1 ile 26 arasında olmalıdır.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid progress method request; see 'gnome-nibbles --progress'
en: Progress method should be; 0 - sequentially, 1 - randomly, 2 - fixed board.
tr: İlerleme yöntemi; 0 - sıralı, 1 - rastgele, 2 - sabit pano olmalıdır.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of nibbles; see 'gnome-nibbles -n 1'
en: There could only be between 4 and 6 nibbles.
tr: Yalnızca 4 ile 6 arasında atıştırmalık olabilir.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of players; see 'gnome-nibbles -p 5'
en: There could only be between 1 and 4 players.
tr: Yalnızca 1 ile 6 arasında oyuncu olabilir.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid given worms speed; see 'gnome-nibbles -s 5'
en: Speed should be between 4 (slow) and 1 (fast).
tr: Hız 4 (yavaş) ile 1 (hızlı) arasında olmalıdır.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid combination of options; see 'gnome-nibbles -d -e'
en: Options --disable-fakes (-d) and --enable-fakes (-e) are mutually exclusive.
tr: --disable-fakes (-d) ve --enable-fakes (-e) seçenekleri birbirini dışlayandır.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid combination of options; see 'gnome-nibbles -3 -2'
en: Options --3D (-3) and --2D (-2) are mutually exclusive.
tr: --3D (-3) ve --2D (-2) seçenekleri birbirini dışlayandır.

note: Translators: the name of the app's developers, seen in the About dialog
en: The GNOME Project
tr: GNOME Projesi

note: Translators: small description of the game, seen in the About dialog
en: A worm game for GNOME
tr: GNOME için solucan oyunu

note: Translators: text crediting some maintainers, seen in the About dialog
en: Copyright © 1999-2008 – Sean MacIsaac, Ian Peters, Andreas Røsdal
tr: Telif Hakkı © 1999-2008 – Sean MacIsaac, Ian Peters, Andreas Røsdal

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 2009 – Guillaume Beland
tr: Telif Hakkı © 2009 – Guillaume Beland

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u is replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Iulian-Gabriel Radu
tr: Telif Hakkı © %u-%u – Iulian-Gabriel Radu

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u is replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Ben Corby
tr: Telif Hakkı © %u-%u – Ben Corby

note: Translators: the first worm's name.
en: Worm 1
tr: 1. Solucan

note: Translators: the seconds worm's name.
en: Worm 2
tr: 2. Solucan

note: Translators: the third worm's name.
en: Worm 3
tr: 3. Solucan

note: Translators: the fourth worm's name.
en: Worm 4
tr: 4. Solucan

note: Translators: the fifth worm's name.
en: Worm 5
tr: 5. Solucan

note: Translators: the sixth worm's name.
en: Worm 6
tr: 6. Solucan

note: Translators: message displayed in a Message Dialog, when the player tries to start a new game while one is running, the '\n' is a new line character
en: Are you sure you want to start a new game?
    If you start a new game, the current one will be lost.
tr: Yeni oyun başlatmak istediğinizden emin misiniz?
    Eğer yenisini başlatırsanız, geçerli oyun kaybedilecek.

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: red
tr: kırmızı

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: green
tr: yeşil

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: blue
tr: mavi

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: yellow
tr: sarı

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: cyan
tr: camgöbeği

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: purple
tr: mor

note: Translators: first line of message displayed in an alert dialog, when the player tries to start a game while one is running
en: New Game?
tr: Yeni Oyun Başlatılsın Mı?

note: Translators: second line of message displayed in an alert dialog, when the player tries to start a game while one is running
en: If you start a new game, the current one will be lost
tr: Eğer yenisini başlatırsanız, geçerli oyun kaybedilecek.

en: _Cancel
tr: İ_ptal

note: Translators: first line of message displayed in a modal dialog, when the player tries to start a game while one is running
en: Are you sure you want to start a new game?
tr: Yeni oyun başlatmak istediğinizden emin misiniz?

note: Translators: second line of message displayed in a modal dialog, when the player tries to start a game while one is running
en: If you start a new game, the current one will be lost.
tr: Eğer yenisini başlatırsanız, geçerli oyun kaybedilecek.

note: Translators: tooltip of the pause button, when the game is paused
en: Resume
tr: Sürdür

note: Translators: label of the Pause button, when the game is paused
en: _Resume
tr: _Sürdür

note: Translators: title of the headerbar, while a game is running; the %d is replaced by the level number
en: Level %d
tr: %d. Düzey

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Beginner
tr: Acemi

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Slow
tr: Yavaş

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Medium
tr: Orta

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Fast
tr: Hızlı

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Beginner with Fakes
tr: Sahte Ödüllerle Acemi

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Slow with Fakes
tr: Sahte Ödüllerle Yavaş

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Medium with Fakes
tr: Sahte Ödüllerle Orta

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Fast with Fakes
tr: Sahte Ödüllerle Hızlı

note: Translators: label displayed on the scores dialog, preceding a difficulty.
en: Difficulty Level:
tr: Zorluk Düzeyi:

note: Translators: label that appears at the end of a level; the %d is the number of the level that was completed
en: Level %d Completed!
tr: %d. Düzey Tamamlandı!

note: Translators: label of a button that appears at the end of a level; starts next level
en: _Next Level
tr: _Sonraki Düzey

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: Congratulations!
tr: Tebrikler!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not finished all the levels
en: Game Over!
tr: Oyun Bitti!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: You have completed the game.
tr: Oyunu tamamladınız.

en: %d Point | %d Points
tr[0]: %d Puan

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not score enough to have its score saved
en: (%ld more points to reach the leaderboard)
tr: (liderler sıralamasına ulaşmaya %ld puan daha gerekiyor)

note: Translators: label of a button displayed at the end of a level; restarts the game
en: _Play Again
tr: Yeniden _Oyna

note: Translators: text displayed under the game view, presenting the number of remaining lives; the %d is replaced by the number that identifies the player
en: Worm %d
tr: %d. Solucan
