gnome-nibbles 3.38.x - en to nb translation catalogue (126 entries)

en: Guide a worm around a maze
nb: Led en orm rundt i en labyrint

en: Control a worm in its quest to eat bonuses and become longer. Outmaneuver enemy worms while eating doughnuts and ice cream to increase your length. Each worm has ten lives and loses one by running into a wall, another worm, or itself. The enemy worms are after the same bonuses that you are, so be careful: if they become too large, you won’t have much room for movement.
nb: Kontroller en orm på sin ferd mot å bli lengre ved å spise bonuser. Utmanøvrer fiendens ormer mens du spiser smultringer og iskrem for å bli lengre. Hver orm har ti liv, og taper ett hvis den treffer en vegg, en annen orm eller seg selv. Fiendtlige ormer går etter de samme bonusene som deg, så vær forsiktig: Hvis de blir for lange har du ikke mye plass å bevege deg på.

en: The adventure progresses through 26 maps of increasing difficulty. The early levels are mostly open with a few walls, but later on, cramped spaces and teleporters make things more interesting.
nb: Eventyret går gjennom 26 kart med økende vanskelighetsgrad. De første nivåene er for det meste åpne med noen få vegger, men senere blir det mindre plass og teleporterings-apparater gjør ting mer interessant.

en: Play on your own against up to five enemy worms, or share your keyboard to play with a friend.
nb: Spill alene mot opp til fem fiendtlige ormer, eller del tastaturet for å spille med en venn.

en: The GNOME Project
nb: GNOME-prosjektet

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;snake;board;
nb: spill;orm;mark;brett;

en: Width of the window in pixels
nb: Bredde på vinduet i piksler

en: Width of the window in pixels.
nb: Bredde på vinduet i piksler.

en: Height of the window in pixels
nb: Høyde på vinduet i piksler

en: Height of the window in pixels.
nb: Høyde på vinduet i piksler.

en: true if the window is maximized
nb: true hvis vinduet er maksimert

en: true if the window is maximized.
nb: true hvis vinduet er maksimert.

en: Is this the first run
nb: Er dette første gang programmet kjøres

en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
nb: Settes for å bestemme om dialogen med hint for første kjøring vises eller ikke.

en: Size of game tiles
nb: Størrelse på flisene

en: Size of game tiles.
nb: Størrelse på flisene.

en: Game level to start on
nb: Nivå spillet starter på

en: Game level to start on.
nb: Nivå spillet starter på.

en: Worms movement speed
nb: Hastighet på ormenes bevegelse

en: Enable sounds
nb: Aktiver lyder

en: Enable sounds.
nb: Aktiver lyder.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Enable fake bonuses
nb: Slå på falske bonuser

en: Enable fake bonuses.
nb: Slå på falske bonuser.

en: Number of human players
nb: Antall menneskelige spillere

en: Number of human players.
nb: Antall menneskelige spillere.

en: Number of AI players
nb: Antall datamaskinspillere

en: Number of AI players.
nb: Antall datamaskinspillere.

en: Color to use for worm
nb: Farge på ormene

en: Color to use for worm.
nb: Farge på ormene.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm up
en: Move up
nb: Oppover

en: Key to use for motion up.
nb: Tast som brukes for å bevege deg oppover.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm down
en: Move down
nb: Nedover

en: Key to use for motion down.
nb: Tast som skal brukes for å bevege deg nedover.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm left
en: Move left
nb: Venstre

en: Key to use for motion left.
nb: Tast som brukes for å bevege deg til venstre.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm right
en: Move right
nb: Høyre

en: Key to use for motion right.
nb: Tast som brukes for å bevege deg til høyre.

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel shows the keyboard controls of each player Translators: title of a section in the Preferences dialog (1st worm); allows to configure keyboard controls for the worm Translators: title of a section in the Preference
en: Controls
nb: Kontroller

note: Translators: label of a button in a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Let’s _Play
nb: Start s_pillet

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Welcome, worms.
nb: Velkommen, ormer.

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Eat the treats before the other worms, but don’t hit anything!
nb: Spis godteriet før de andre ormene, men ikke treff noe!

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Next screen" and "Previous screen" shortcuts section
en: During game setup
nb: Under oppsett av spillet

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup switches to the next screen
en: Next screen
nb: Neste skjerm

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup goes back to the previous screen
en: Previous screen
nb: Forrige skjerm

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Start a new game" and "Pause or unpause" shortcuts section
en: During a game
nb: Under et spill

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during a game opens a popup to discard current game and start a new one
en: Start a new game
nb: Start et nytt spill

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that pauses or unpauses the current game
en: Pause or unpause
nb: Sett på pause eller gjenoppta

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
nb: Generisk

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
nb: Slå av/på hovedmeny

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
nb: Tastatursnarveier

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the application help
en: Help
nb: Hjelp

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
nb: Om

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
nb: Avslutt

note: Translators: toggleable entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); mutes or unmutes game sound
en: _Sound
nb: _Lyd

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the Scores dialog
en: _Scores
nb: Poengta_vle

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
nb: _Tastatursnarveier

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
nb: _Hjelp

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Nibbles
nb: _Om Nibbles

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: label of a button displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: _New Game
nb: _Nytt spill

note: Translators: text displayed at the bottom of the window, when the game is paused
en: Paused
nb: Pause

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the number of human and ai worms
en: Number of players
nb: Antall spillere

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 1/2/3/4 human players
en: Select the number of human players.
nb: Velg antall menneskelige spillere.

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 0/1/2/3/4/5 ai-controlled worms
en: Select the number of computer players.
nb: Velg antall datamaskinspillere.

note: Translators: label of a button in the "Number of players" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next panel Translators: label of a button in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when 
en: _Next
nb: _Neste

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 1st worm controls and color
en: Worm 1
nb: Mark 1

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 2nd worm controls and color
en: Worm 2
nb: Mark 2

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 3rd worm controls and color
en: Worm 3
nb: Mark 3

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 4th worm controls and color
en: Worm 4
nb: Mark 4

note: Translators: title of the Controls configuration dialog, if there is only one worm; allows to configure the worm controls and color Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the worms speed (notably)
en: Preferences
nb: Brukervalg

note: Translators: title of a section in the Preferences dialog (1st worm); allows to configure the worm color Translators: title of a section in the Preferences dialog (2nd worm); allows to configure the worm color Translators: title of a section in the Preferences dialog (3rd worm); allows to configure 
en: Worm color
nb: Farge på orm

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "really slow"
en: _Beginner
nb: _Begynner

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "quite slow"
en: _Slow
nb: _Sakte

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "normal"
en: _Medium
nb: _Middels

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "fast"
en: _Fast
nb: _Rask

note: Translators: label of a togglebutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); activates special bonuses
en: _Enable fake bonuses
nb: Slå på _falske bonuser

note: Translators: text displayed in a screen showing the keys used by the players; the %d is replaced by the number that identifies the player Translators: the player's number, e.g. "Player 1" or "Player 2". Translators: text displayed under the game view, presenting the number of remaining lives; the %d
en: Player %d
nb: Spiller %d

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Disable fake bonuses
nb: Slå av falske bonuser

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start at given level (1-26)
nb: Start på et gitt nivå (1-26)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify the start level, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify number of nibbles, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the 
en: NUMBER
nb: TALL

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn off the sound
nb: Slå av lyd

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of nibbles (4-6)
nb: Sett antall nibbles (4-6)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of players (1-4)
nb: Sett antall spillere (1-4)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set worms speed (4-1, 4 for slow)
nb: Sett hastighet for orm (4-1, 4 for sakte)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start playing
nb: Start spill

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn on the sound
nb: Slå på lyd

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Show release version
nb: Vis versjon

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid start level request; see 'gnome-nibbles -l 0'
en: Start level should only be between 1 and 26.
nb: Startnivå kan kun være mellom 1 og 26.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of nibbles; see 'gnome-nibbles -n 1'
en: There could only be between 4 and 6 nibbles.
nb: Det kan kun være mellom 4 og 6 nibbles.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of players; see 'gnome-nibbles -p 5'
en: There could only be between 1 and 4 players.
nb: Du kan kun ha mellom 1 og 4 spillere.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid given worms speed; see 'gnome-nibbles -s 5'
en: Speed should be between 4 (slow) and 1 (fast).
nb: Hastigheten skal være mellom 4 (sakte) og 1 (rask).

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid combination of options; see 'gnome-nibbles -d -e'
en: Options --disable-fakes (-d) and --enable-fakes (-e) are mutually exclusive.
nb: Alternativene --disable-fakes (-d) og --enable-fakes (-e) kan ikke brukes samtidig.

note: Translators: small description of the game, seen in the About dialog
en: A worm game for GNOME
nb: Et ormespill for GNOME

note: Translators: text crediting some maintainers, seen in the About dialog
en: Copyright © 1999-2008 – Sean MacIsaac, Ian Peters, Andreas Røsdal
nb: Opphavsrett © 1999-2008 - Sean MacIsaac, Ian Peters, Andreas Røsdal

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 2009 – Guillaume Beland
nb: Opphavsrett © 2009 - Guillaume Beland

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u is replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Iulian-Gabriel Radu
nb: Opphavsrett © %u-%u - Iulian-Gabriel Radu

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: red
nb: rød

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: green
nb: grønn

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: blue
nb: blå

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: yellow
nb: gul

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: cyan
nb: turkis

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: purple
nb: lilla

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: Are you sure you want to start a new game?
nb: Er du sikker på at du vil starte et nytt spill?

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: If you start a new game, the current one will be lost.
nb: Hvis du starter et nytt spill vil dette gå tapt.

note: Translators: label of the Pause button, when the game is paused
en: _Resume
nb: _Gjenoppta

note: Translators: title of the headerbar, while a game is running; the %d is replaced by the level number
en: Level %d
nb: Nivå %d

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Beginner
nb: Begynner

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Slow
nb: Sakte

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Medium
nb: Middels

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Fast
nb: Rask

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Beginner with Fakes
nb: Begynner med falske bonuser

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Slow with Fakes
nb: Sakte med falske bonuser

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Medium with Fakes
nb: Middels med falske bonuser

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Fast with Fakes
nb: Rask med falske bonuser

note: Translators: label displayed on the scores dialog, preceding a difficulty.
en: Difficulty Level:
nb: Vanskelighetsnivå:

note: Translators: label that appears at the end of a level; the %d is the number of the level that was completed
en: Level %d Completed!
nb: Nivå %d fullført!

note: Translators: label of a button that appears at the end of a level; starts next level
en: _Next Level
nb: _Neste nivå

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: Congratulations!
nb: Gratulerer!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not finished all the levels
en: Game Over!
nb: Spillet er over!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: You have completed the game.
nb: Du har fullført spillet.

en: %d Point | %d Points
nb[0]: %d poeng
nb[1]: %d poeng

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not score enough to have its score saved
en: (%ld more points to reach the leaderboard)
nb: (%ld poeng igjen for å ta ledelsen)

note: Translators: label of a button displayed at the end of a level; restarts the game
en: _Play Again
nb: S_pill igjen

note: Translators: in the Preferences dialog, label of a column in a table for changing the keys to move the given worm (available for each playable worm); are listed there all the actions a player can do with its worm; the other column is "Key"
en: Action
nb: Handling

note: Translators: in the Preferences dialog, label of a column in a table for changing the keys to move the given worm (available for each playable worm); are listed there all the keys a player can use with its worm; the other column is "Action"
en: Key
nb: Nøkkel

note: Translators: label of a MessageDialog that appears when one tries to assign an already assigned key
en: The key you selected is already assigned!
nb: Nøkkelen du valgte er allerede tildelt!

note: Translators: label of one of the buttons of a MessageDialog that appears when one tries to assign an already assigned key (with a mnemonic that appears when pressing Alt)
en: _Set anyway
nb: _Sett likevel
