gnome-nibbles master - en to id translation catalogue (138 entries)

en: Guide a worm around a maze
id: Pandu seekor cacing dalam labirin

en: Control a worm in its quest to eat bonuses and become longer. Outmaneuver enemy worms while eating apples and bananas to increase your length. Each worm has six lives and loses one by running into a wall, another worm, or itself. The enemy worms are after the same bonuses that you are, so be careful. If the worms become too large, you won’t have much room to move.
id: Kendalikan seekor cacing dalam petualangannya dalam memakan bonus dan menjadi lebih panjang. Kalahkan manuver cacing lawan ketika memakan apel dan pisang untuk meningkatkan panjangmu. Setiap cacing memiliki enam nyawa dan kehilangan satu ketika menabrak tembok, cacing lain, atau dirinya sendiri. Cacing lawan mengejar bonus yang sama dengan Anda, sehingga berhati-hatilah: bila mereka menjadi terlalu besar, Anda tak akan punya banyak ruang untuk bergerak.

en: The adventure progresses through 26 maps of increasing difficulty. The early levels are mostly open with a few walls, but later on, cramped spaces and teleporters make things more interesting.
id: Petualangan berkembang melalui 26 peta yang kesulitannya makin tinggi. Tingkat-tingkat awal kebanyakan terbuka dengan sedikit tembok, tapi selanjutnya, ruang-ruang yang sesak dan peneleport membuat segalanya menjadi lebih menarik.

en: Play on your own against up to five enemy worms, or share your keyboard to play with a friend.
id: Bermain sendiri melawan sampai dengan lima cacing lawan, atau berbagi papan tik Anda untuk bermain dengan seorang teman.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;snake;board;
id: permainan;ular;papan;

en: Width of the window in pixels
id: Lebar jendela dalam piksel

en: Width of the window in pixels.
id: Lebar jendela dalam piksel.

en: Height of the window in pixels
id: Tinggi jendela dalam piksel

en: Height of the window in pixels.
id: Tinggi jendela dalam piksel.

en: true if the window is maximized
id: bernilai true bila jendela dimaksimalkan

en: true if the window is maximized.
id: bernilai true bila jendela dimaksimalkan.

en: Is this the first run
id: Apakah ini pertama kali dijalankan

en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
id: Pengaturan yang menentukan apakah menampilkan dialog pertama-dijalankan atau tidak.

en: Game level to start on
id: Mulai permainan pada tingkat

en: Game level to start on.
id: Mulai permainan pada tingkat.

en: Worms movement speed
id: Kecepatan gerak cacing

en: The speed of the worms, where ‘1’ means “fast” and ‘4’ “slow”.
id: Kecepatan cacing, di mana ‘1’ berarti “cepat” dan 4 ““ lambat ”.

en: Enable 3D
id: Aktifkan 3D

en: Enable 3D.
id: Aktifkan 3D.

en: Enable sounds
id: Aktifkan suara

en: Enable sounds.
id: Aktifkan suara.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Enable fake bonuses
id: Aktifkan bonus palsu

en: Enable fake bonuses.
id: Aktifkan bonus palsu.

en: Number of human players
id: Jumlah pemain manusia

en: Number of human players.
id: Jumlah pemain manusia.

en: Number of AI players
id: Jumlah pemain komputer

en: Number of AI players.
id: Jumlah pemain komputer.

en: Color to use for worm
id: Warna yang digunakan pada cacing

en: Color to use for worm.
id: Warna yang digunakan pada cacing.

en: Move up
id: Bergerak ke atas

en: Key to use for motion up.
id: Tombol yang digunakan untuk gerakan ke atas.

en: Move down
id: Bergerak ke bawah

en: Key to use for motion down.
id: Tombol yang digunakan untuk gerakan ke bawah.

en: Move left
id: Bergerak ke kiri

en: Key to use for motion left.
id: Tombol yang digunakan untuk gerakan ke kiri.

en: Move right
id: Bergerak ke kanan

en: Key to use for motion right.
id: Tombol yang digunakan untuk gerakan ke kanan.

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel shows the keyboard controls of each player
en: Controls
id: Kontrol

note: Translators: label of a button in the last panel displayed during game configuration (the "Controls" one); starts the game
en: _Start
id: _Mulai

note: Translators: label of a button in a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Let’s _Play
id: Ayo _Bermain

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Welcome, worms.
id: Selamat datang, cacing.

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Eat the treats before the other worms, but don’t hit anything!
id: Makan suguhan sebelum cacing lainnya, namun jangan memukul apa-apa!

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Next screen" and "Previous screen" shortcuts section
en: During game setup
id: Selama pengaturan permainan

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup switches to the next screen
en: Next screen
id: Layar selanjutnya

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup goes back to the previous screen
en: Previous screen
id: Layar sebelumnya

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Start a new game" and "Pause or unpause" shortcuts section
en: During a game
id: Selama permainan

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during a game opens a popup to discard current game and start a new one
en: Start a new game
id: Mulai permainan baru

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that pauses or unpauses the current game
en: Pause or unpause
id: Jeda atau lanjut

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
id: Umum

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
id: Jungkitkan menu utama

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
id: Pintasan Papan Tik

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the application help
en: Help
id: Bantuan

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
id: Tentang

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
id: Keluar

note: Translators: toggleable entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); mutes or unmutes game sound
en: _Sound
id: _Suara

note: Translators: toggleable entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switched between 2D & 3D views
en: _3D View
id: Tampilan _3D

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the Scores dialog
en: _Scores
id: _Nilai

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Ti_k

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
id: _Bantuan

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Nibbles
id: Tent_ang Nibbles

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: label of a button displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: _New Game
id: Permai_nan Baru

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pauses the game Translators: label of the Pause button, when the game is running
en: _Pause
id: _Jeda

note: Translators: text displayed at the bottom of the window, when the game is paused
en: Paused
id: Jeda

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the number of human and ai worms
en: Number of players
id: Jumlah pemain

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 1/2/3/4 human players
en: Select the number of human players.
id: Pilih jumlah pemain manusia.

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 0/1/2/3/4/5 ai-controlled worms
en: Select the number of computer players.
id: Pilih jumlah pemain komputer.

note: Translators: label of a button in the "Number of players" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next panel Translators: label of a button in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when 
en: _Next
id: Sela_njutnya

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the worms speed (notably)
en: Preferences
id: Preferensi

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "really slow"
en: _Beginner
id: _Pemula

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "quite slow"
en: _Slow
id: _Lambat

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "normal"
en: _Medium
id: _Sedang

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "fast"
en: _Fast
id: _Cepat

note: Translators: label of a togglebutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); activates special bonuses
en: _Enable fake bonuses
id: _Aktifkan bonus palsu

note: Translators: text displayed in a screen showing the keys used by the players; the %d is replaced by the number that identifies the player
en: Player %d
id: Pemain %d

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm up the screen
en: Press a key for up.
id: Tekan tombol untuk naik.

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm down the screen
en: Press a key for down.
id: Tekan tombol untuk turun.

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm left
en: Press a key for left.
id: Tekan tombol untuk ke kiri.

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm right
en: Press a key for right.
id: Tekan tombol untuk ke kanan.

note: instruction label Translators: text displayed in a message box directing the player to select the color they want for the worm
en: Select your color
id: Pilih sebuah warna

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Disable fake bonuses
id: Nonaktifkan bonus palsu

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start at given level (1-26)
id: Mulai dari level yang diberikan (1-26)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify the start level, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify number of nibbles, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the 
en: NUMBER
id: NOMOR

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn off the sound
id: Matikan suara

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of nibbles (4-6)
id: Atur cacah nibbles (4-6)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of players (1-4)
id: Atur cacah pemain (1-4)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set worms speed (4-1, 4 for slow)
id: Atur kecepatan cacing (4-1, 4 untuk lambat)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set three dimensional view
id: Atur tampilan tiga dimensi

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set two dimensional view
id: Atur tampilan dua dimensi

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start playing
id: Mulai bermain

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn on the sound
id: Nyalakan suara

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Show release version
id: Tampilkan versi rilis

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid start level request; see 'gnome-nibbles -l 0'
en: Start level should only be between 1 and 26.
id: Level awal seharusnya hanya antara 1 dan 26.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of nibbles; see 'gnome-nibbles -n 1'
en: There could only be between 4 and 6 nibbles.
id: Hanya ada antara 4 dan 6 nibbles.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of players; see 'gnome-nibbles -p 5'
en: There could only be between 1 and 4 players.
id: Hanya ada antara 1 dan 4 pemain.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid given worms speed; see 'gnome-nibbles -s 5'
en: Speed should be between 4 (slow) and 1 (fast).
id: Kecepatan harus antara 4 (lambat) dan 1 (cepat).

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid combination of options; see 'gnome-nibbles -d -e'
en: Options --disable-fakes (-d) and --enable-fakes (-e) are mutually exclusive.
id: Opsi --disable-fakes (-d) dan --enable-fakes (-e) saling eksklusif.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid combination of options; see 'gnome-nibbles -3 -2'
en: Options --3D (-3) and --2D (-2) are mutually exclusive.
id: Opsi --3D (-3) dan --2D (-2) saling eksklusif.

note: Translators: small description of the game, seen in the About dialog
en: A worm game for GNOME
id: Permainan cacing untuk GNOME

note: Translators: text crediting some maintainers, seen in the About dialog
en: Copyright © 1999-2008 – Sean MacIsaac, Ian Peters, Andreas Røsdal
id: Hak Cipta © 1999-2008 – Sean MacIsaac, Ian Peters, Andreas Røsdal

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 2009 – Guillaume Beland
id: Hak Cipta © 2009 – Guillaume Beland

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u is replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Iulian-Gabriel Radu
id: Hak Cipta © %u-%u – Iulian-Gabriel Radu

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u is replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Ben Corby
id: Hak Cipta © %u-%u – Ben Corby

note: Translators: the first worm's name.
en: Worm 1
id: Cacing 1

note: Translators: the seconds worm's name.
en: Worm 2
id: Cacing 2

note: Translators: the third worm's name.
en: Worm 3
id: Cacing 3

note: Translators: the fourth worm's name.
en: Worm 4
id: Cacing 4

note: Translators: the fifth worm's name.
en: Worm 5
id: Cacing 5

note: Translators: the sixth worm's name.
en: Worm 6
id: Cacing 6

note: Translators: message displayed in a Message Dialog, when the player tries to start a new game while one is running, the '\n' is a new line character
en: Are you sure you want to start a new game?
    If you start a new game, the current one will be lost.
id: Apakah Anda yakin ingin memulai permainan baru?
    Jika Anda memulai permainan baru, permainan saat ini akan hilang.

note: Translators: message displayed in a Button of a Message Dialog to confirm a nagative response
en: No
id: Tidak

note: Translators: message displayed in a Button of a Message Dialog to confirm a positive response
en: Yes
id: Ya

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: red
id: merah

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: green
id: hijau

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: blue
id: biru

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: yellow
id: kuning

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: purple
id: ungu

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: Are you sure you want to start a new game?
id: Apakah Anda yakin ingin memulai permainan baru?

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: If you start a new game, the current one will be lost.
id: Jika Anda memulai permainan baru, yang sekarang akan hilang.

note: Translators: label of the Pause button, when the game is paused
en: _Resume
id: _Lanjutkan

note: Translators: title of the headerbar, while a game is running; the %d is replaced by the level number
en: Level %d
id: Tingkat %d

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Beginner
id: Pemula

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Slow
id: Lambat

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Medium
id: Sedang

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Fast
id: Cepat

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Beginner with Fakes
id: Pemula dengan kepalsuan

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Slow with Fakes
id: Lambat dengan kepalsuan

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Medium with Fakes
id: Sedang dengan kepalsuan

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Fast with Fakes
id: Cepat dengan kepalsuan

note: Translators: label displayed on the scores dialog, preceding a difficulty.
en: Difficulty Level:
id: Tingkat Kesulitan:

note: Translators: label that appears at the end of a level; the %d is the number of the level that was completed
en: Level %d Completed!
id: Tingkat %d Selesai!

note: Translators: label of a button that appears at the end of a level; starts next level
en: _Next Level
id: Ti_ngkat Berikutnya

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: Congratulations!
id: Selamat!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not finished all the levels
en: Game Over!
id: Permainan Usai!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: You have completed the game.
id: Anda telah menyelesaikan permainan.

en: %d Point | %d Points
id[0]: %d Poin

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not score enough to have its score saved
en: (%ld more points to reach the leaderboard)
id: (%ld lebih banyak poin untuk mencapai leaderboard)

note: Translators: label of a button displayed at the end of a level; restarts the game
en: _Play Again
id: M_ain Lagi

note: Translators: text displayed under the game view, presenting the number of remaining lives; the %d is replaced by the number that identifies the player
en: Worm %d
id: Cacing %d
