gnome-games 2.6 - en to is translation catalogue (130 entries)

note: Translators: title of the window, as displayed by the window manager Translators: title of the window, as displayed in the headerbar Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Nibbles
is: Nibbles bitar

en: Guide a worm around a maze
is: Hreyfðu orminn í gegnum völundarhúsið

en: Control a worm in its quest to eat bonuses and become longer. Outmaneuver enemy worms while eating doughnuts and ice cream to increase your length. Each worm has ten lives and loses one by running into a wall, another worm, or itself. The enemy worms are after the same bonuses that you are, so be careful: if they become too large, you won’t have much room for movement.
is: Stjórnaðu ormi í baráttu við að innbyrða bónusa og verða lengri. Klekktu á óvinaormum um leið og þú étur kleinuhringi og rjómaísa til að auka lengd þína. Hver ormur hefur tíu líf og týnir einu í hvert skipti við að rekast á vegg, annan orm eða á sjálfan sig. Óvinaormar þínir eru að eltast við sömu bónusa og þú, farðu því varlega. Ef þeir verða of stórir, hverfur rýmið fljótt.

en: The adventure progresses through 26 maps of increasing difficulty. The early levels are mostly open with a few walls, but later on, cramped spaces and teleporters make things more interesting.
is: Fyrstu borðin eru að mestu opin með nokkrum veggjum, en eftir því sem á líður gera ormagöng og þröng rými allt áhugaverðara.

en: Play on your own against up to five enemy worms, or share your keyboard to play with a friend.
is: Spilaður einn gegn allt að fimm ormum, eða deildu lyklaborðinu með vini þínum.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;snake;board;
is: leikur;snákur;ormur;borð;

en: Width of the window in pixels
is: Breidd aðalgluggans í mynddílum

en: Width of the window in pixels.
is: Breidd aðalgluggans í mynddílum.

en: Height of the window in pixels
is: Hæð aðalgluggans í mynddílum

en: Height of the window in pixels.
is: Hæð aðalgluggans í mynddílum.

en: true if the window is maximized
is: SATT ef forritsglugginn er hámarkaður

en: true if the window is maximized.
is: SATT ef forritsglugginn er hámarkaður.

en: Is this the first run
is: Er þetta fyrsta keyrsla

en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
is: Stillir hvort sýna skuli ábendingar í fyrstu keyrslu eða ekki.

en: Size of game tiles
is: Stærð kubba

en: Size of game tiles.
is: Stærð kubba.

en: Game level to start on
is: Upphafsborð leiks

en: Game level to start on.
is: Upphafsborð leiks.

en: Worms movement speed
is: Hraði á hreyfingum orma

en: The speed of the worms, where ‘1’ means “fast” and ‘4’ “slow”.
is: Hraðinn á ormunum, ‘1’ þýðir “hratt” og ‘4’ “hægt”.´

en: Enable sounds
is: Virkja hljóð

en: Enable sounds.
is: Virkja hljóð.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Enable fake bonuses
is: Virkja falska bónusa

en: Enable fake bonuses.
is: Virkja falska bónusa.

en: Number of human players
is: Fjöldi leikmanna

en: Number of human players.
is: Fjöldi leikmanna.

en: Number of AI players
is: Fjöldi leikmanna stjórnað af tölvunni

en: Number of AI players.
is: Fjöldi leikmanna stjórnað af tölvunni.

en: Color to use for worm
is: Litur ormsins

en: Color to use for worm.
is: Litur ormsins.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm up
en: Move up
is: Fara upp

en: Key to use for motion up.
is: Lykill til að hreyfa upp.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm down
en: Move down
is: Fara niður

en: Key to use for motion down.
is: Lykill til að hreyfa niður

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm left
en: Move left
is: Fara til vinstri

en: Key to use for motion left.
is: Lykill til að hreyfa til vinstri.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm right
en: Move right
is: Fara til hægri

en: Key to use for motion right.
is: Lykill til að hreyfa til hægri

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel shows the keyboard controls of each player Translators: title of a section in the Preferences dialog (1st worm); allows to configure keyboard controls for the worm Translators: title of a section in the Preference
en: Controls
is: Stjórntæki

note: Translators: label of a button in the last panel displayed during game configuration (the "Controls" one); starts the game
en: _Start
is: _Byrja

note: Translators: label of a button in a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Let’s _Play
is: Spilum _leikinn

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Welcome, worms.
is: Velkomnir ormar.

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Eat the treats before the other worms, but don’t hit anything!
is: Gleyptu gottið á undan hinum ormunum, en ekki rekast á neitt.

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Next screen" and "Previous screen" shortcuts section
en: During game setup
is: Meðan leikurinn er settur upp

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup switches to the next screen
en: Next screen
is: Næsti skjár

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup goes back to the previous screen
en: Previous screen
is: Fyrri skjár

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Start a new game" and "Pause or unpause" shortcuts section
en: During a game
is: Á meðan leik stendur

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during a game opens a popup to discard current game and start a new one
en: Start a new game
is: Byrja nýjan leik

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that pauses or unpauses the current game
en: Pause or unpause
is: Spila / Bíða

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
is: Almennt

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
is: Víxla aðalvalmynd af/á

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
is: Flýtilyklar

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the application help
en: Help
is: Hjálp

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
is: Um

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
is: Hætta

note: Translators: toggleable entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); mutes or unmutes game sound
en: _Sound
is: Hl_jóð

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the Scores dialog
en: _Scores
is: _Stig

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
is: Flýtily_klar

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
is: _Hjálp

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Nibbles
is: _Um Nibbles

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: label of a button displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: _New Game
is: _Nýr leikur

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pauses the game Translators: label of the Pause button, when the game is running
en: _Pause
is: _Hlé

note: Translators: text displayed at the bottom of the window, when the game is paused
en: Paused
is: Hlé

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the number of human and ai worms
en: Number of players
is: Fjöldi leikmanna

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 1/2/3/4 human players
en: Select the number of human players.
is: Veldu fjölda mennskra leikmanna.

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 0/1/2/3/4/5 ai-controlled worms
en: Select the number of computer players.
is: Veldu fjölda leikmanna stjórnað af tölvunni.

note: Translators: label of a button in the "Number of players" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next panel Translators: label of a button in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when 
en: _Next
is: _Næsta

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 1st worm controls and color
en: Worm 1
is: Ormur 1

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 2nd worm controls and color
en: Worm 2
is: Ormur 2

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 3rd worm controls and color
en: Worm 3
is: Ormur 3

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 4th worm controls and color
en: Worm 4
is: Ormur 4

note: Translators: title of the Controls configuration dialog, if there is only one worm; allows to configure the worm controls and color Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the worms speed (notably)
en: Preferences
is: Stillingar

note: Translators: title of a section in the Preferences dialog (1st worm); allows to configure the worm color Translators: title of a section in the Preferences dialog (2nd worm); allows to configure the worm color Translators: title of a section in the Preferences dialog (3rd worm); allows to configure 
en: Worm color
is: Litur orms

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "really slow"
en: _Beginner
is: _Byrjandi

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "quite slow"
en: _Slow
is: _Hægt

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "normal"
en: _Medium
is: _Miðlungs

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "fast"
en: _Fast
is: _Hratt

note: Translators: label of a togglebutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); activates special bonuses
en: _Enable fake bonuses
is: Virkja falska _bónusa

note: Translators: text displayed in a screen showing the keys used by the players; the %d is replaced by the number that identifies the player Translators: the player's number, e.g. "Player 1" or "Player 2". Translators: text displayed under the game view, presenting the number of remaining lives; the %d
en: Player %d
is: Leikmaður %d

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Disable fake bonuses
is: Ekki nota falska bónusa

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start at given level (1-26)
is: Byrja á gefnu borði (1-26)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify the start level, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify number of nibbles, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the 
en: NUMBER
is: FJÖLDI

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn off the sound
is: Slökkva á hljóðinu

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of nibbles (4-6)
is: Veldu fjölda bita (4-6)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of players (1-4)
is: Veldu fjölda leikmanna (1-4)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set worms speed (4-1, 4 for slow)
is: Velda hraða ormana (4-1, 4 fyrir hægt)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start playing
is: Hefja spilun

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn on the sound
is: Kveikja á hljóðinu

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Show release version
is: Birta útgáfunúmer

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid start level request; see 'gnome-nibbles -l 0'
en: Start level should only be between 1 and 26.
is: Byrjunarstig ætti að vera á milli 1 og 26.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of nibbles; see 'gnome-nibbles -n 1'
en: There could only be between 4 and 6 nibbles.
is: Það geta bara verið á milli 4 og 6 bitar.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of players; see 'gnome-nibbles -p 5'
en: There could only be between 1 and 4 players.
is: Það geta aðeins verið milli 1 og 4 leikmenn.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid given worms speed; see 'gnome-nibbles -s 5'
en: Speed should be between 4 (slow) and 1 (fast).
is: Hraðinn ætti að vera á milli 4 (hægt) og 1 (hratt).

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid combination of options; see 'gnome-nibbles -d -e'
en: Options --disable-fakes (-d) and --enable-fakes (-e) are mutually exclusive.
is: Valkostir --disable-fakes (-d) and --enable-fakes (-e) núlla hvort annað út.

note: Translators: small description of the game, seen in the About dialog
en: A worm game for GNOME
is: Ormaleikur fyrir GNOME

note: Translators: text crediting some maintainers, seen in the About dialog
en: Copyright © 1999-2008 – Sean MacIsaac, Ian Peters, Andreas Røsdal
is: Höfundarréttur © 1999-2008 – Sean MacIsaac, Ian Peters, Andreas Røsdal

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 2009 – Guillaume Beland
is: Höfundarréttur © 2009 – Guillaume Beland

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u is replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Iulian-Gabriel Radu
is: Höfundarréttur © %u-%u – Iulian-Gabriel Radu

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u is replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Ben Corby
is: Höfundarréttur © %u-%u – Ben Corby

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: red
is: rautt

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: green
is: grænt

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: blue
is: blátt

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: yellow
is: gult

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: cyan
is: blágrænt

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: purple
is: fjólublát

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: Are you sure you want to start a new game?
is: Ertu viss um að byrja á nýjum leik?

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: If you start a new game, the current one will be lost.
is: Ef þú byrjar á nýjum leik, glatast núverandi.

note: Translators: label of the Pause button, when the game is paused
en: _Resume
is: _Halda áfram

note: Translators: title of the headerbar, while a game is running; the %d is replaced by the level number
en: Level %d
is: Borð %d

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Beginner
is: Byrjandi

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Slow
is: Hægt

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Medium
is: Miðlungs

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Fast
is: Hratt

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Beginner with Fakes
is: Byrjandi með fölskum bónusum

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Slow with Fakes
is: Hægt með fölskum bónusum

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Medium with Fakes
is: Miðlungs með fölskum bónusum

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Fast with Fakes
is: Hratt með fölskum bónusum

note: Translators: label displayed on the scores dialog, preceding a difficulty.
en: Difficulty Level:
is: Erfiðleikastig:

note: Translators: label that appears at the end of a level; the %d is the number of the level that was completed
en: Level %d Completed!
is: Borð %d klárað!

note: Translators: label of a button that appears at the end of a level; starts next level
en: _Next Level
is: _Næsta borð

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: Congratulations!
is: Til hamingju!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not finished all the levels
en: Game Over!
is: Leik lokið!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: You have completed the game.
is: Þú ert búin að klára borðið.

en: %d Point | %d Points
is[0]: %d stig
is[1]: %d stig

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not score enough to have its score saved
en: (%ld more points to reach the leaderboard)
is: (%ld stig í viðbót þarf til að komast á stigatöfluna)

note: Translators: label of a button displayed at the end of a level; restarts the game
en: _Play Again
is: _Spila aftur

note: Translators: in the Preferences dialog, label of a column in a table for changing the keys to move the given worm (available for each playable worm); are listed there all the actions a player can do with its worm; the other column is "Key"
en: Action
is: Aðgerð

note: Translators: in the Preferences dialog, label of a column in a table for changing the keys to move the given worm (available for each playable worm); are listed there all the keys a player can use with its worm; the other column is "Action"
en: Key
is: Lykill

note: Translators: label of a MessageDialog that appears when one tries to assign an already assigned key
en: The key you selected is already assigned!
is: Lykillinn sem þú valdir er í notkun!

note: Translators: label of one of the buttons of a MessageDialog that appears when one tries to assign an already assigned key (with a mnemonic that appears when pressing Alt)
en: _Set anyway
is: _Stilla samt sem áður
