gnome-nibbles master - en to oc translation catalogue (117 entries)

en: Guide a worm around a maze
oc: Guidar un vèrme a travèrs un laberint

en: Control a worm in its quest to eat bonuses and become longer. Outmaneuver enemy worms while eating doughnuts and ice cream to increase your length. Each worm has ten lives and loses one by running into a wall, another worm, or itself. The enemy worms are after the same bonuses that you are, so be careful: if they become too large, you won’t have much room for movement.
oc: Controlatz un vèrme dins sa quèsta de bonus d'engolir per venir mai long. Prenètz lo dessús suls vèrmes enemics tot en engolissent de bonhetas e de glacets per aumentar vòstra longor. Cada vèrme a dètz vidas e ne pèrd una que se tusta contra una paret, un autre vèrle o contra el-meteis. Los vèrmes enemics cèrcan los meteisses bonus que vos, alara malfisatz-vos : se venon tròp longs, auretz pas mai d’espaci per vos desplaçar.

en: The adventure progresses through 26 maps of increasing difficulty. The early levels are mostly open with a few walls, but later on, cramped spaces and teleporters make things more interesting.
oc: L'aventura progrèssa a travèrs 26 mapas de dificultat creissenta. Los primièrs nivèls son per la màger part dobèrts amb qualques murs, mas puèi, d'espacis exiguts e de teleportadors rendon las causas mai interessantas.

en: Play on your own against up to five enemy worms, or share your keyboard to play with a friend.
oc: Jogatz tot sol fàcia a al mens cinc vèrmes enemics, o partejatz vòstre clavièr per jogar amb un amic.

en: The GNOME Project
oc: Lo projècte GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;snake;board;
oc: jòc;sèrp;platèu;

en: Width of the window in pixels
oc: Largor de la fenèstra en pixèls

en: Width of the window in pixels.
oc: Largor de la fenèstra en pixèls.

en: Height of the window in pixels
oc: Nautor de la fenèstra en pixèls

en: Height of the window in pixels.
oc: Nautor de la fenèstra en pixèls.

en: true if the window is maximized
oc: verai se la fenèstra es maximizada

en: true if the window is maximized.
oc: verai se la fenèstra es maximizada.

en: Is this the first run
oc: Es la primièra aviada ?

en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
oc: Paramètre que definís se la bóstia de dialòg de las primièras instruccions deu èsser afichada.

en: Size of game tiles
oc: aTalha de las teulas de jòc

en: Size of game tiles.
oc: Talha de las teulas de jòc.

en: Game level to start on
oc: Nivèl de despart

en: Game level to start on.
oc: Nivèl de despart.

en: Worms movement speed
oc: Velocitat de movement dels vèrmes

en: The speed of the worms, where ‘1’ means “fast” and ‘4’ “slow”.
oc: La velocitat dels vèrmes, « 1 » significa « rapid » e « 4 » « lent ».

en: Enable sounds
oc: Activar los sons

en: Enable sounds.
oc: Activar los sons.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Enable fake bonuses
oc: Activar los fintas

en: Enable fake bonuses.
oc: Activar las fintas.

en: Number of human players
oc: Nombre de jogaires umans

en: Number of human players.
oc: Nombre de jogaires umans.

en: Number of AI players
oc: Nombre de jogaires IA

en: Number of AI players.
oc: Nombre de jogaires IA.

en: Color to use for worm
oc: Color d'utilizar pel vèrme

en: Color to use for worm.
oc: Color d'utilizar pel vèrme.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm up
en: Move up
oc: Se desplaçar cap amont

en: Key to use for motion up.
oc: Tòca d'utilizar per se desplaçar cap amont.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm down
en: Move down
oc: Se desplaçar cap aval

en: Key to use for motion down.
oc: Tòca d'utilizar per se desplaçar cap aval.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm left
en: Move left
oc: Desplaçar a esquèrra

en: Key to use for motion left.
oc: Tòca d'utilizar per se desplaçar a esquèrra.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm right
en: Move right
oc: Desplaçar a dreita

en: Key to use for motion right.
oc: Tòca d'utilizar per se desplaçar a dreita.

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel shows the keyboard controls of each player Translators: title of a section in the Preferences dialog (1st worm); allows to configure keyboard controls for the worm Translators: title of a section in the Preference
en: Controls
oc: Contròles

note: Translators: label of a button in the last panel displayed during game configuration (the "Controls" one); starts the game
en: _Start
oc: _Començar

note: Translators: label of a button in a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Let’s _Play
oc: _Jogam

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Welcome, worms.
oc: Benvenguts, los vèrmes.

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Eat the treats before the other worms, but don’t hit anything!
oc: Manjatz las lecariás abans los autres vèrmes, mas roncetz pas dins res !

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Next screen" and "Previous screen" shortcuts section
en: During game setup
oc: Pendent la configuracion

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup switches to the next screen
en: Next screen
oc: Nivèl seguent

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup goes back to the previous screen
en: Previous screen
oc: Ecran precedent

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Start a new game" and "Pause or unpause" shortcuts section
en: During a game
oc: Pendent una partida

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during a game opens a popup to discard current game and start a new one
en: Start a new game
oc: Començar una partida novèla

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that pauses or unpauses the current game
en: Pause or unpause
oc: Pausar o reprendre la partida

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
oc: General

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
oc: Alternar menú principal

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
oc: Acorchis clavièr

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the application help
en: Help
oc: Ajuda

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
oc: A prepaus

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
oc: Quitar

note: Translators: toggleable entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); mutes or unmutes game sound
en: _Sound
oc: _Son

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the Scores dialog
en: _Scores
oc: _Marcas

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
oc: _Acorchis de clavièr

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
oc: A_juda

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Nibbles
oc: _A prepaus de Nibbles

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: label of a button displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: _New Game
oc: _Novèla partida

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pauses the game Translators: label of the Pause button, when the game is running
en: _Pause
oc: P_ausa

note: Translators: text displayed at the bottom of the window, when the game is paused
en: Paused
oc: Pausa

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the number of human and ai worms
en: Number of players
oc: Nombre de jogaires

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 1/2/3/4 human players
en: Select the number of human players.
oc: Seleccionar lo nombre de jogaires umans.

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 0/1/2/3/4/5 ai-controlled worms
en: Select the number of computer players.
oc: Causissètz lo nombre de jogaires ordenadors.

note: Translators: label of a button in the "Number of players" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next panel Translators: label of a button in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when 
en: _Next
oc: _Seguent

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 1st worm controls and color
en: Worm 1
oc: Vèrme 1

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 2nd worm controls and color
en: Worm 2
oc: Vèrme 2

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 3rd worm controls and color
en: Worm 3
oc: Vèrme 3

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 4th worm controls and color
en: Worm 4
oc: Vèrme 4

note: Translators: title of the Controls configuration dialog, if there is only one worm; allows to configure the worm controls and color Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the worms speed (notably)
en: Preferences
oc: Preferéncias

note: Translators: title of a section in the Preferences dialog (1st worm); allows to configure the worm color Translators: title of a section in the Preferences dialog (2nd worm); allows to configure the worm color Translators: title of a section in the Preferences dialog (3rd worm); allows to configure 
en: Worm color
oc: Color del vèrme

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "really slow"
en: _Beginner
oc: _Debutant

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "quite slow"
en: _Slow
oc: _Lent

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "normal"
en: _Medium
oc: _Intermediari

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "fast"
en: _Fast
oc: _Rapid

note: Translators: label of a togglebutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); activates special bonuses
en: _Enable fake bonuses
oc: _Activar las fintas

note: Translators: text displayed in a screen showing the keys used by the players; the %d is replaced by the number that identifies the player Translators: the player's number, e.g. "Player 1" or "Player 2". Translators: text displayed under the game view, presenting the number of remaining lives; the %d
en: Player %d
oc: Jogaire %d

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Disable fake bonuses
oc: Desactivar los fintas

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify the start level, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify number of nibbles, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the 
en: NUMBER
oc: NOMBRE

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn off the sound
oc: Copa lo son

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of players (1-4)
oc: Definir lo nombre de jogaires (1-4)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start playing
oc: Començar de jogar

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn on the sound
oc: Activar lo son

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Show release version
oc: Aficha la version

note: Translators: small description of the game, seen in the About dialog
en: A worm game for GNOME
oc: Un jòc de vèrme per GNOME

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: red
oc: roge

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: green
oc: verd

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: blue
oc: blau

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: yellow
oc: jaune

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: cyan
oc: cian

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: purple
oc: violet

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: Are you sure you want to start a new game?
oc: Sètz segur que volètz començar una novèla partida ?

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: If you start a new game, the current one will be lost.
oc: Se començatz una novèla partida, la partida actuala serà perduda.

note: Translators: label of the Pause button, when the game is paused
en: _Resume
oc: _Reprene

note: Translators: title of the headerbar, while a game is running; the %d is replaced by the level number
en: Level %d
oc: Nivèl %d

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Beginner
oc: Debutant

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Slow
oc: Lent

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Medium
oc: Intermediari

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Fast
oc: Rapid

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Beginner with Fakes
oc: Debutant amb fintas

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Slow with Fakes
oc: Lent amb fintas

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Medium with Fakes
oc: Intermediari amb fintas

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Fast with Fakes
oc: Rapid amb fintas

note: Translators: label displayed on the scores dialog, preceding a difficulty.
en: Difficulty Level:
oc: Nivèl de dificultat :

note: Translators: label that appears at the end of a level; the %d is the number of the level that was completed
en: Level %d Completed!
oc: Nivèl %d acabat !

note: Translators: label of a button that appears at the end of a level; starts next level
en: _Next Level
oc: _Nivèl seguent

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: Congratulations!
oc: Felicitacions !

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not finished all the levels
en: Game Over!
oc: Partida acabada !

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: You have completed the game.
oc: Avètz acabat la partida.

en: %d Point | %d Points
oc[0]: %d punt
oc[1]: %d punts

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not score enough to have its score saved
en: (%ld more points to reach the leaderboard)
oc: (%ld punts suplementaris per aténher las melhoras marcas)

note: Translators: label of a button displayed at the end of a level; restarts the game
en: _Play Again
oc: _Ensajatz tornamai

note: Translators: in the Preferences dialog, label of a column in a table for changing the keys to move the given worm (available for each playable worm); are listed there all the actions a player can do with its worm; the other column is "Key"
en: Action
oc: Accion

note: Translators: in the Preferences dialog, label of a column in a table for changing the keys to move the given worm (available for each playable worm); are listed there all the keys a player can use with its worm; the other column is "Action"
en: Key
oc: Clau

note: Translators: label of a MessageDialog that appears when one tries to assign an already assigned key
en: The key you selected is already assigned!
oc: La clau seleccionada es ja atribuida !
