gnome-nibbles master - en to sl_SI translation catalogue (372 entries)

note: Translators: title of the window, as displayed by the window manager Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Nibbles
sl_SI: Črvi

en: Guide a worm around a maze
sl_SI: Vodite črva po labirintu

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;snake;board;
sl_SI: igra;kača;kače;črvi;krvtabla;plošča;

en: Width of the window in pixels
sl_SI: Širina okna v točkah

en: Width of the window in pixels.
sl_SI: Širina okna v točkah.

en: Height of the window in pixels
sl_SI: Višina okna v točkah

en: Height of the window in pixels.
sl_SI: Višina okna v točkah.

en: true if the window is maximized
sl_SI: prav, če je okno razpeto

en: true if the window is maximized.
sl_SI: prav, če je okno razpeto.

en: Is this the first run
sl_SI: Ali je igra pravkar zagnana prvič?

en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
sl_SI: Nastavitve, ki določajo, ali naj se pojavi okno z namigi ali ne.

en: How the game progresses through the boards
sl_SI: Kako igra napreduje po ploščah

en: How the game progresses through the boards; 0 - sequentially, 1 - randomly, 2 - fixed board.
sl_SI: Kako igra napreduje po ploščah; 0 - zaporedno, 1 - naključno, 2 - fiksna plošča.

en: Game level to start on
sl_SI: Raven začetne težavnosti

en: Game level to start on.
sl_SI: Raven težavnosti, s katero želite začeti igro.

en: Worms movement speed
sl_SI: Hitrost črva

en: The speed of the worms, where ‘1’ means “fast” and ‘4’ “slow”.
sl_SI: Hitrost črvov, pri čemer pomeni » 1 « hitro, »4« pa počasi.

en: Enable 3D
sl_SI: Omogoči 3D

en: Enable 3D.
sl_SI: Omogočite 3D.

en: Enable sounds
sl_SI: Omogoči zvoke

en: Enable sounds.
sl_SI: Omogoči zvok.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Enable fake bonuses
sl_SI: Omogoči lažni bonus

en: Enable fake bonuses.
sl_SI: Omogoči lažni bonus.

en: Number of human players
sl_SI: Število človeških igralcev

en: Number of human players.
sl_SI: Število človeških igralcev.

en: Number of AI players
sl_SI: Število računalniških igralcev

en: Number of AI players.
sl_SI: Število računalniških igralcev.

en: Color to use for worm
sl_SI: Barva črva

en: Color to use for worm.
sl_SI: Barva črva.

en: Move up
sl_SI: Premakni navzgor

en: Key to use for motion up.
sl_SI: Tipka za premikanje gor.

en: Move down
sl_SI: Premakni navzdol

en: Key to use for motion down.
sl_SI: Tipka za premikanje dol.

en: Move left
sl_SI: Premaknite se v levo

en: Key to use for motion left.
sl_SI: Tipka za premikanje levo.

en: Move right
sl_SI: Premaknite se v desno

en: Key to use for motion right.
sl_SI: Tipka za premikanje desno.

en: Control a worm in its quest to eat bonuses and become longer. Outmaneuver enemy worms while eating apples and bananas to increase your length. Each worm has six lives and loses one by running into a wall, another worm, or itself. The enemy worms are after the same bonuses that you are, so be careful. If the worms become too large, you won’t have much room to move.
sl_SI: Nadzorujte črva v njegovem prizadevanju, da bi jedel bonuse in postal daljši. Premagajte sovražne črve, medtem ko jeste jabolka in banane, da povečate svojo dolžino. Vsak črv ima šest življenj in izgubi eno, ko se zabije v steno, drugega črva ali samega sebe. Sovražni črvi sledijo istim bonusom kot vi, zato bodite previdni. Če črvi postanejo preveliki, ne boste imeli veliko prostora za premikanje.

en: The adventure progresses through 26 maps of increasing difficulty. The early levels are mostly open with a few walls, but later on, cramped spaces and teleporters make things more interesting.
sl_SI: Dogodivščina napreduje prek 26 polji različne težavnosti. Začetne ravni so večinoma odprte, z nekaj zidovi, kasnejše pa vključujejo ovire in teleporterje, ki popestrijo dogajanje.

en: Play on your own against up to five enemy worms, or share your keyboard to play with a friend.
sl_SI: Igro je mogoče igrati proti računalniku ali pa s prijateljem. Ena tipkovnica omogoča igro v dvoje.

en: Nibbles' welcome screen
sl_SI: Pozdravni zaslon Črvov

en: Level 1 with 5 players
sl_SI: Stopnja 1 s 5 igralci

en: Level 18 with 6 players
sl_SI: Stopnja 18 s 6 igralci

note: Translators: title of the Are You Sure? window
en: Are You Sure?
sl_SI: Ali ste prepričani?

note: Translators: negative response button to Are You Sure? window
en: No
sl_SI: Ne

note: Translators: positive response button to Are You Sure? window
en: Yes
sl_SI: Da

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows the method of progress through game's boards to be chosen
en: Board Progress
sl_SI: Napredek na plošči

note: Translators: title of a radiobutton in the "Board Progress" panel displayed during game configuration; sets the next board to the previous board + 1
en: _Levels 1 through 26 in sequential order
sl_SI: _Ravni od 1 do 26 v zaporednem vrstnem redu

note: Translators: title of a radiobutton in the "Board Progress" panel displayed during game configuration; sets the next board to a random board
en: _Random Levels
sl_SI: _Naključne ravni

note: Translators: title of a radiobutton in the "Board Progress" panel displayed during game configuration; the game stays on a single board
en: _Fixed Level
sl_SI: _Fiksna raven

note: Translators: label of a button in the "Board Progress" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next panel Translators: label of a button in the "Number of players" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears wh
en: _Next
sl_SI: _Naslednji

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel shows the keyboard controls of each player
en: Controls
sl_SI: Tipke

note: Translators: label of a button in the last panel displayed during game configuration (the "Controls" one); starts the game
en: _Start
sl_SI: _Začni

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Welcome, worms.
sl_SI: Dobrodošli, črvi!

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Eat the treats before the other worms, but don’t hit anything!
sl_SI: Pospravite dobrote pred drugimi črvi, vendar se ne zaletite v ovire in v druge črve!

note: Translators: label of a button in a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Let’s _Play
sl_SI: Začni z _igro

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Next screen" and "Previous screen" shortcuts section
en: During game setup
sl_SI: Nastavitve med igro

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup switches to the next screen
en: Next screen
sl_SI: Postavi na naslednji zaslon

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup goes back to the previous screen
en: Previous screen
sl_SI: Postavi na predhodni zaslon

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Start a new game" and "Pause or unpause" shortcuts section
en: During a game
sl_SI: Med igro

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during a game opens a popup to discard current game and start a new one
en: Start a new game
sl_SI: Začne novo igro

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that pauses or unpauses the current game
en: Pause or unpause
sl_SI: Preklopi premor igranja

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
sl_SI: Splošno

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
sl_SI: Preklopi glavni meni

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles full screen
en: Full screen toggle
sl_SI: Preklop na celozaslonski način

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
sl_SI: Tipkovne bližnjice

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the application help
en: Help
sl_SI: Pomoč

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
sl_SI: O programu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
sl_SI: Konča program

note: Translators: toggleable entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); mutes or unmutes game sound
en: _Sound
sl_SI: _Zvok

note: Translators: toggleable entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switched between 2D & 3D views
en: _3D View
sl_SI: _3D-pogled

note: Translators: toggleable entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to full screen mode
en: _Full screen
sl_SI: _Celozaslonski način

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the Scores dialog
en: _Scores
sl_SI: _Točke

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
sl_SI: _Tipkovne bližnjice

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
sl_SI: Pomo_č

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Nibbles
sl_SI: _O igri

note: Translators: tooltip of a button of the headerbar, visible during a game; starts a new game
en: New Game
sl_SI: Nova igra

note: Translators: tooltip of the hamburger menu
en: Main Menu
sl_SI: Glavni meni

note: Translators: tooltip of a button of the headerbar, visible during a game; pauses the game Translators: tooltip of the pause button, when the game is running
en: Pause
sl_SI: Premor

note: Translators: text displayed at the bottom of the window, when the game is paused
en: Paused
sl_SI: Premor

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _New Game
sl_SI: _Nova Igra

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pauses the game duplicated in nibbles.ui Translators: label of the Pause button, when the game is running
en: _Pause
sl_SI: _Premor

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the number of human and ai worms
en: Number of Players
sl_SI: Število igralcev

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 1/2/3/4 human players
en: Select the number of human players.
sl_SI: Število človeških igralcev.

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 0/1/2/3/4/5 ai-controlled worms
en: Select the number of computer players.
sl_SI: Število računalniških igralcev.

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the worms speed (notably)
en: Preferences
sl_SI: Možnosti

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "really slow"
en: _Beginner
sl_SI: _Začetniška

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "quite slow"
en: _Slow
sl_SI: _Počasno

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "normal"
en: _Medium
sl_SI: _Srednje hitro

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "fast"
en: _Fast
sl_SI: _Zelo hitro

note: Translators: label of a togglebutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); activates fake bonuses
en: _Enable fake bonuses
sl_SI: O_mogoči lažne bonuse

note: Translators: text displayed in a screen showing the keys used by the players; the %d is replaced by the number that identifies the player
en: Player %d
sl_SI: Igralec %d

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm up the screen
en: Press a key for up.
sl_SI: Pritisnite tipko za navzgor.

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm down the screen
en: Press a key for down.
sl_SI: Pritisnite tipko za navzdol.

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm left
en: Press a key for left.
sl_SI: Pritisnite tipko za levo.

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm right
en: Press a key for right.
sl_SI: Pritisnite tipko za desno.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Disable fake bonuses
sl_SI: Omogoči lažne bonuse

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start at given level (1-26)
sl_SI: Začetna ravni (1–26)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify the start level, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify the progres method, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the
en: NUMBER
sl_SI: ŠTEVILKA

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Method of progress through the boards (0 - sequentially, 1 - randomly, 2 - fixed board)
sl_SI: Napredek po ploščah (0 - zaporedno, 1 - naključno, 2 - fiksna plošča)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of nibbles (4-6)
sl_SI: Nastavi število črvov (4–6)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of players (1-4)
sl_SI: Število (1–4)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set worms speed (4-1, 4 for slow)
sl_SI: Določi hitrost črvov (4–1, 4 pomeni počasi)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set three dimensional view
sl_SI: Nastavite tridimenzionalni pogled

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set two dimensional view
sl_SI: Nastavite dvodimenzionalni pogled

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start playing
sl_SI: Začni novo igro

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn off the sound
sl_SI: Izklopi zvok

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn on the sound
sl_SI: Vklopi zvok

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Show release version
sl_SI: Pokaži podrobnosti različice

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid start level request; see 'gnome-nibbles -l 0'
en: Start level should only be between 1 and 26.
sl_SI: Začetna vrednost je lahko le med 1 in 26.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid progress method request; see 'gnome-nibbles --progress'
en: Progress method should be; 0 - sequentially, 1 - randomly, 2 - fixed board.
sl_SI: Metoda napredka mora biti; 0 - zaporedno, 1 - naključno, 2 - fiksna plošča.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of nibbles; see 'gnome-nibbles -n 1'
en: There could only be between 4 and 6 nibbles.
sl_SI: Lahko je le od 4 do 6 črvov.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of players; see 'gnome-nibbles -p 5'
en: There could only be between 1 and 4 players.
sl_SI: Lahko je le od 1 do 4 igralcev.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid given worms speed; see 'gnome-nibbles -s 5'
en: Speed should be between 4 (slow) and 1 (fast).
sl_SI: Hitrost črvov je lahko le med 4 (počasi) in 1 (hitro).

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid combination of options; see 'gnome-nibbles -d -e'
en: Options --disable-fakes (-d) and --enable-fakes (-e) are mutually exclusive.
sl_SI: Možnosti --disable-fakes (-d) in --enable-fakes (-e) se vzajemno izločita.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid combination of options; see 'gnome-nibbles -3 -2'
en: Options --3D (-3) and --2D (-2) are mutually exclusive.
sl_SI: Možnosti --3D (-3) in --2D (-2) se med seboj izključujeta..

note: Translators: the name of the app's developers, seen in the About dialog
en: The GNOME Project
sl_SI: Projekt GNOME

note: Translators: small description of the game, seen in the About dialog
en: A worm game for GNOME
sl_SI: Igra s črvom za GNOME

note: Translators: text crediting some maintainers, seen in the About dialog
en: Copyright © 1999-2008 – Sean MacIsaac, Ian Peters, Andreas Røsdal
sl_SI: Avtorske pravice © 1999–2008 – Sean MacIsaac, Ian Peters, Andreas Røsdal

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 2009 – Guillaume Beland
sl_SI: Avtorske pravice © 2009 – Guillaume Beland

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u is replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Iulian-Gabriel Radu
sl_SI: Avtorske pravice © %u–%u – Iulian-Gabriel Radu

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u is replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Ben Corby
sl_SI: Avtorska in sorodne pravice © %u–%u – Ben Corby

note: Translators: the first worm's name.
en: Worm 1
sl_SI: Črv 1

note: Translators: the seconds worm's name.
en: Worm 2
sl_SI: Črv 2

note: Translators: the third worm's name.
en: Worm 3
sl_SI: Črv 3

note: Translators: the fourth worm's name.
en: Worm 4
sl_SI: Črv 4

note: Translators: the fifth worm's name.
en: Worm 5
sl_SI: Črv 5

note: Translators: the sixth worm's name.
en: Worm 6
sl_SI: Črv 6

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: red
sl_SI: rdeča

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: green
sl_SI: zelena

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: blue
sl_SI: modra

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: yellow
sl_SI: rumena

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: cyan
sl_SI: sinja

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: purple
sl_SI: škrlatna

note: Translators: first line of message displayed in an alert dialog, when the player tries to start a game while one is running
en: New Game?
sl_SI: Ali želite igrati novo igro?

note: Translators: second line of message displayed in an alert dialog, when the player tries to start a game while one is running
en: If you start a new game, the current one will be lost
sl_SI: Če začnete novo igro, bo trenutna izgubljena

en: _Cancel
sl_SI: Pre_kliči

note: Translators: first line of message displayed in a modal dialog, when the player tries to start a game while one is running
en: Are you sure you want to start a new game?
sl_SI: Ali ste prepričani, da želite začeti novo igro?

note: Translators: second line of message displayed in a modal dialog, when the player tries to start a game while one is running
en: If you start a new game, the current one will be lost.
sl_SI: Z novo igro, se trenutna igra prekine.

note: Translators: tooltip of the pause button, when the game is paused
en: Resume
sl_SI: Nadaljuj

note: Translators: label of the Pause button, when the game is paused
en: _Resume
sl_SI: Na_daljuj

note: Translators: title of the headerbar, while a game is running; the %d is replaced by the level number
en: Level %d
sl_SI: Raven %d

note: Translators: The game type displayed on the scores dialog
en: Beginner
sl_SI: Začetnik

en: Beginner with random levels
sl_SI: Začetnik z naključnimi stopnjami

en: Beginner, fixed on level 1
sl_SI: Začetnik, ves čas na stopnji 1

en: Beginner, fixed on level 2
sl_SI: Začetnik, ves čas na stopnji 2

en: Beginner, fixed on level 3
sl_SI: Začetnik, ves čas na stopnji 3

en: Beginner, fixed on level 4
sl_SI: Začetnik, ves čas na stopnji 4

en: Beginner, fixed on level 5
sl_SI: Začetnik, ves čas na stopnji 5

en: Beginner, fixed on level 6
sl_SI: Začetnik, ves čas na stopnji 6

en: Beginner, fixed on level 7
sl_SI: Začetnik, ves čas na stopnji 7

en: Beginner, fixed on level 8
sl_SI: Začetnik, ves čas na stopnji 8

en: Beginner, fixed on level 9
sl_SI: Začetnik, ves čas na stopnji 9

en: Beginner, fixed on level 10
sl_SI: Začetnik, ves čas na stopnji 10

en: Beginner, fixed on level 11
sl_SI: Začetnik, ves čas na stopnji 11

en: Beginner, fixed on level 12
sl_SI: Začetnik, ves čas na stopnji 12

en: Beginner, fixed on level 13
sl_SI: Začetnik, ves čas na stopnji 13

en: Beginner, fixed on level 14
sl_SI: Začetnik, ves čas na stopnji 14

en: Beginner, fixed on level 15
sl_SI: Začetnik, ves čas na stopnji 15

en: Beginner, fixed on level 16
sl_SI: Začetnik, ves čas na stopnji 16

en: Beginner, fixed on level 17
sl_SI: Začetnik, ves čas na stopnji 17

en: Beginner, fixed on level 18
sl_SI: Začetnik, ves čas na stopnji 18

en: Beginner, fixed on level 19
sl_SI: Začetnik, ves čas na stopnji 19

en: Beginner, fixed on level 20
sl_SI: Začetnik, ves čas na stopnji 20

en: Beginner, fixed on level 21
sl_SI: Začetnik, ves čas na stopnji 21

en: Beginner, fixed on level 22
sl_SI: Začetnik, ves čas na stopnji 22

en: Beginner, fixed on level 23
sl_SI: Začetnik, ves čas na stopnji 23

en: Beginner, fixed on level 24
sl_SI: Začetnik, ves čas na stopnji 24

en: Beginner, fixed on level 25
sl_SI: Začetnik, ves čas na stopnji 25

en: Beginner, fixed on level 26
sl_SI: Začetnik, ves čas na stopnji 26

en: Beginner with fakes and random levels
sl_SI: Začetnik z lažnimi bonusi in naključnimi stopnjami

en: Beginner with fakes, fixed on level 1
sl_SI: Začetnik z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 1

en: Beginner with fakes, fixed on level 2
sl_SI: Začetnik z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 2

en: Beginner with fakes, fixed on level 3
sl_SI: Začetnik z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 3

en: Beginner with fakes, fixed on level 4
sl_SI: Začetnik z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 4

en: Beginner with fakes, fixed on level 5
sl_SI: Začetnik z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 5

en: Beginner with fakes, fixed on level 6
sl_SI: Začetnik z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 6

en: Beginner with fakes, fixed on level 7
sl_SI: Začetnik z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 7

en: Beginner with fakes, fixed on level 8
sl_SI: Začetnik z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 8

en: Beginner with fakes, fixed on level 9
sl_SI: Začetnik z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 9

en: Beginner with fakes, fixed on level 10
sl_SI: Začetnik z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 10

en: Beginner with fakes, fixed on level 11
sl_SI: Začetnik z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 11

en: Beginner with fakes, fixed on level 12
sl_SI: Začetnik z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 12

en: Beginner with fakes, fixed on level 13
sl_SI: Začetnik z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 13

en: Beginner with fakes, fixed on level 14
sl_SI: Začetnik z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 14

en: Beginner with fakes, fixed on level 15
sl_SI: Začetnik z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 15

en: Beginner with fakes, fixed on level 16
sl_SI: Začetnik z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 16

en: Beginner with fakes, fixed on level 17
sl_SI: Začetnik z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 17

en: Beginner with fakes, fixed on level 18
sl_SI: Začetnik z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 18

en: Beginner with fakes, fixed on level 19
sl_SI: Začetnik z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 19

en: Beginner with fakes, fixed on level 20
sl_SI: Začetnik z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 20

en: Beginner with fakes, fixed on level 21
sl_SI: Začetnik z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 21

en: Beginner with fakes, fixed on level 22
sl_SI: Začetnik z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 22

en: Beginner with fakes, fixed on level 23
sl_SI: Začetnik z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 23

en: Beginner with fakes, fixed on level 24
sl_SI: Začetnik z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 24

en: Beginner with fakes, fixed on level 25
sl_SI: Začetnik z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 25

en: Beginner with fakes, fixed on level 26
sl_SI: Začetnik z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 26

en: Slow
sl_SI: Počasnež

en: Slow with random levels
sl_SI: Počasnež z lažnimi bonusi

en: Slow, fixed on level 1
sl_SI: Počasnež, ves čas na stopnji 1

en: Slow, fixed on level 2
sl_SI: Počasnež, ves čas na stopnji 2

en: Slow, fixed on level 3
sl_SI: Počasnež, ves čas na stopnji 3

en: Slow, fixed on level 4
sl_SI: Počasnež, ves čas na stopnji 4

en: Slow, fixed on level 5
sl_SI: Počasnež, ves čas na stopnji 5

en: Slow, fixed on level 6
sl_SI: Počasnež, ves čas na stopnji 6

en: Slow, fixed on level 7
sl_SI: Počasnež, ves čas na stopnji 7

en: Slow, fixed on level 8
sl_SI: Počasnež, ves čas na stopnji 8

en: Slow, fixed on level 9
sl_SI: Počasnež, ves čas na stopnji 9

en: Slow, fixed on level 10
sl_SI: Počasnež, ves čas na stopnji 10

en: Slow, fixed on level 11
sl_SI: Počasnež, ves čas na stopnji 11

en: Slow, fixed on level 12
sl_SI: Počasnež, ves čas na stopnji 12

en: Slow, fixed on level 13
sl_SI: Počasnež, ves čas na stopnji 13

en: Slow, fixed on level 14
sl_SI: Počasnež, ves čas na stopnji 14

en: Slow, fixed on level 15
sl_SI: Počasnež, ves čas na stopnji 15

en: Slow, fixed on level 16
sl_SI: Počasnež, ves čas na stopnji 16

en: Slow, fixed on level 17
sl_SI: Počasnež, ves čas na stopnji 17

en: Slow, fixed on level 18
sl_SI: Počasnež, ves čas na stopnji 18

en: Slow, fixed on level 19
sl_SI: Počasnež, ves čas na stopnji 19

en: Slow, fixed on level 20
sl_SI: Počasnež, ves čas na stopnji 20

en: Slow, fixed on level 21
sl_SI: Počasnež, ves čas na stopnji 21

en: Slow, fixed on level 22
sl_SI: Počasnež, ves čas na stopnji 22

en: Slow, fixed on level 23
sl_SI: Počasnež, ves čas na stopnji 23

en: Slow, fixed on level 24
sl_SI: Počasnež, ves čas na stopnji 24

en: Slow, fixed on level 25
sl_SI: Počasnež, ves čas na stopnji 25

en: Slow, fixed on level 26
sl_SI: Počasnež, ves čas na stopnji 26

en: Slow with fakes and random levels
sl_SI: Počasnež z lažnimi bonusi in naključnimi stopnjami

en: Slow with fakes, fixed on level 1
sl_SI: Počasnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 1

en: Slow with fakes, fixed on level 2
sl_SI: Počasnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 2

en: Slow with fakes, fixed on level 3
sl_SI: Počasnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 3

en: Slow with fakes, fixed on level 4
sl_SI: Počasnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 4

en: Slow with fakes, fixed on level 5
sl_SI: Počasnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 5

en: Slow with fakes, fixed on level 6
sl_SI: Počasnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 6

en: Slow with fakes, fixed on level 7
sl_SI: Počasnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 7

en: Slow with fakes, fixed on level 8
sl_SI: Počasnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 8

en: Slow with fakes, fixed on level 9
sl_SI: Počasnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 9

en: Slow with fakes, fixed on level 10
sl_SI: Počasnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 10

en: Slow with fakes, fixed on level 11
sl_SI: Počasnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 11

en: Slow with fakes, fixed on level 12
sl_SI: Počasnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 12

en: Slow with fakes, fixed on level 13
sl_SI: Počasnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 13

en: Slow with fakes, fixed on level 14
sl_SI: Počasnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 14

en: Slow with fakes, fixed on level 15
sl_SI: Počasnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 15

en: Slow with fakes, fixed on level 16
sl_SI: Počasnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 16

en: Slow with fakes, fixed on level 17
sl_SI: Počasnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 17

en: Slow with fakes, fixed on level 18
sl_SI: Počasnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 18

en: Slow with fakes, fixed on level 19
sl_SI: Počasnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 19

en: Slow with fakes, fixed on level 20
sl_SI: Počasnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 20

en: Slow with fakes, fixed on level 21
sl_SI: Počasnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 21

en: Slow with fakes, fixed on level 22
sl_SI: Počasnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 22

en: Slow with fakes, fixed on level 23
sl_SI: Počasnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 23

en: Slow with fakes, fixed on level 24
sl_SI: Počasnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 24

en: Slow with fakes, fixed on level 25
sl_SI: Počasnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 25

en: Slow with fakes, fixed on level 26
sl_SI: Počasnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 26

en: Medium
sl_SI: Povprečnež

en: Medium with random levels
sl_SI: Povprečnež z lažnimi bonusi

en: Medium, fixed on level 1
sl_SI: Povprečnež, ves čas na stopnji 1

en: Medium, fixed on level 2
sl_SI: Povprečnež, ves čas na stopnji 2

en: Medium, fixed on level 3
sl_SI: Povprečnež, ves čas na stopnji 3

en: Medium, fixed on level 4
sl_SI: Povprečnež, ves čas na stopnji 4

en: Medium, fixed on level 5
sl_SI: Povprečnež, ves čas na stopnji 5

en: Medium, fixed on level 6
sl_SI: Povprečnež, ves čas na stopnji 6

en: Medium, fixed on level 7
sl_SI: Povprečnež, ves čas na stopnji 7

en: Medium, fixed on level 8
sl_SI: Povprečnež, ves čas na stopnji 8

en: Medium, fixed on level 9
sl_SI: Povprečnež, ves čas na stopnji 9

en: Medium, fixed on level 10
sl_SI: Povprečnež, ves čas na stopnji 10

en: Medium, fixed on level 11
sl_SI: Povprečnež, ves čas na stopnji 11

en: Medium, fixed on level 12
sl_SI: Povprečnež, ves čas na stopnji 12

en: Medium, fixed on level 13
sl_SI: Povprečnež, ves čas na stopnji 13

en: Medium, fixed on level 14
sl_SI: Povprečnež, ves čas na stopnji 14

en: Medium, fixed on level 15
sl_SI: Povprečnež, ves čas na stopnji 15

en: Medium, fixed on level 16
sl_SI: Povprečnež, ves čas na stopnji 16

en: Medium, fixed on level 17
sl_SI: Povprečnež, ves čas na stopnji 17

en: Medium, fixed on level 18
sl_SI: Povprečnež, ves čas na stopnji 18

en: Medium, fixed on level 19
sl_SI: Povprečnež, ves čas na stopnji 19

en: Medium, fixed on level 20
sl_SI: Povprečnež, ves čas na stopnji 20

en: Medium, fixed on level 21
sl_SI: Povprečnež, ves čas na stopnji 21

en: Medium, fixed on level 22
sl_SI: Povprečnež, ves čas na stopnji 22

en: Medium, fixed on level 23
sl_SI: Povprečnež, ves čas na stopnji 23

en: Medium, fixed on level 24
sl_SI: Povprečnež, ves čas na stopnji 24

en: Medium, fixed on level 25
sl_SI: Povprečnež, ves čas na stopnji 25

en: Medium, fixed on level 26
sl_SI: Povprečnež, ves čas na stopnji 26

en: Medium with fakes and random levels
sl_SI: Povprečnež z lažnimi bonusi in naključnimi stopnjami

en: Medium with fakes, fixed on level 1
sl_SI: Povprečnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 1

en: Medium with fakes, fixed on level 2
sl_SI: Povprečnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 2

en: Medium with fakes, fixed on level 3
sl_SI: Povprečnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 3

en: Medium with fakes, fixed on level 4
sl_SI: Povprečnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 4

en: Medium with fakes, fixed on level 5
sl_SI: Povprečnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 5

en: Medium with fakes, fixed on level 6
sl_SI: Povprečnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 6

en: Medium with fakes, fixed on level 7
sl_SI: Povprečnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 7

en: Medium with fakes, fixed on level 8
sl_SI: Povprečnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 8

en: Medium with fakes, fixed on level 9
sl_SI: Povprečnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 9

en: Medium with fakes, fixed on level 10
sl_SI: Povprečnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 10

en: Medium with fakes, fixed on level 11
sl_SI: Povprečnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 11

en: Medium with fakes, fixed on level 12
sl_SI: Povprečnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 12

en: Medium with fakes, fixed on level 13
sl_SI: Povprečnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 13

en: Medium with fakes, fixed on level 14
sl_SI: Povprečnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 14

en: Medium with fakes, fixed on level 15
sl_SI: Povprečnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 15

en: Medium with fakes, fixed on level 16
sl_SI: Povprečnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 16

en: Medium with fakes, fixed on level 17
sl_SI: Povprečnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 17

en: Medium with fakes, fixed on level 18
sl_SI: Povprečnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 18

en: Medium with fakes, fixed on level 19
sl_SI: Povprečnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 19

en: Medium with fakes, fixed on level 20
sl_SI: Povprečnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 20

en: Medium with fakes, fixed on level 21
sl_SI: Povprečnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 21

en: Medium with fakes, fixed on level 22
sl_SI: Povprečnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 22

en: Medium with fakes, fixed on level 23
sl_SI: Povprečnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 23

en: Medium with fakes, fixed on level 24
sl_SI: Povprečnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 24

en: Medium with fakes, fixed on level 25
sl_SI: Povprečnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 25

en: Medium with fakes, fixed on level 26
sl_SI: Povprečnež z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 26

en: Fast
sl_SI: Rokohitrec

en: Fast with random levels
sl_SI: Rokohitrec z lažnimi bonusi

en: Fast, fixed on level 1
sl_SI: Rokohitrec, ves čas na stopnji 1

en: Fast, fixed on level 2
sl_SI: Rokohitrec, ves čas na stopnji 2

en: Fast, fixed on level 3
sl_SI: Rokohitrec, ves čas na stopnji 3

en: Fast, fixed on level 4
sl_SI: Rokohitrec, ves čas na stopnji 4

en: Fast, fixed on level 5
sl_SI: Rokohitrec, ves čas na stopnji 5

en: Fast, fixed on level 6
sl_SI: Rokohitrec, ves čas na stopnji 6

en: Fast, fixed on level 7
sl_SI: Rokohitrec, ves čas na stopnji 7

en: Fast, fixed on level 8
sl_SI: Rokohitrec, ves čas na stopnji 8

en: Fast, fixed on level 9
sl_SI: Rokohitrec, ves čas na stopnji 9

en: Fast, fixed on level 10
sl_SI: Rokohitrec, ves čas na stopnji 10

en: Fast, fixed on level 11
sl_SI: Rokohitrec, ves čas na stopnji 11

en: Fast, fixed on level 12
sl_SI: Rokohitrec, ves čas na stopnji 12

en: Fast, fixed on level 13
sl_SI: Rokohitrec, ves čas na stopnji 13

en: Fast, fixed on level 14
sl_SI: Rokohitrec, ves čas na stopnji 14

en: Fast, fixed on level 15
sl_SI: Rokohitrec, ves čas na stopnji 15

en: Fast, fixed on level 16
sl_SI: Rokohitrec, ves čas na stopnji 16

en: Fast, fixed on level 17
sl_SI: Rokohitrec, ves čas na stopnji 17

en: Fast, fixed on level 18
sl_SI: Rokohitrec, ves čas na stopnji 18

en: Fast, fixed on level 19
sl_SI: Rokohitrec, ves čas na stopnji 19

en: Fast, fixed on level 20
sl_SI: Rokohitrec, ves čas na stopnji 20

en: Fast, fixed on level 21
sl_SI: Rokohitrec, ves čas na stopnji 21

en: Fast, fixed on level 22
sl_SI: Rokohitrec, ves čas na stopnji 22

en: Fast, fixed on level 23
sl_SI: Rokohitrec, ves čas na stopnji 23

en: Fast, fixed on level 24
sl_SI: Rokohitrec, ves čas na stopnji 24

en: Fast, fixed on level 25
sl_SI: Rokohitrec, ves čas na stopnji 25

en: Fast, fixed on level 26
sl_SI: Rokohitrec, ves čas na stopnji 26

en: Fast with fakes and random levels
sl_SI: Rokohitrec z lažnimi bonusi in naključnimi stopnjami

en: Fast with fakes, fixed on level 1
sl_SI: Rokohitrec z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 1

en: Fast with fakes, fixed on level 2
sl_SI: Rokohitrec z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 2

en: Fast with fakes, fixed on level 3
sl_SI: Rokohitrec z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 3

en: Fast with fakes, fixed on level 4
sl_SI: Rokohitrec z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 4

en: Fast with fakes, fixed on level 5
sl_SI: Rokohitrec z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 5

en: Fast with fakes, fixed on level 6
sl_SI: Rokohitrec z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 6

en: Fast with fakes, fixed on level 7
sl_SI: Rokohitrec z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 7

en: Fast with fakes, fixed on level 8
sl_SI: Rokohitrec z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 8

en: Fast with fakes, fixed on level 9
sl_SI: Rokohitrec z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 9

en: Fast with fakes, fixed on level 10
sl_SI: Rokohitrec z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 10

en: Fast with fakes, fixed on level 11
sl_SI: Rokohitrec z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 11

en: Fast with fakes, fixed on level 12
sl_SI: Rokohitrec z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 12

en: Fast with fakes, fixed on level 13
sl_SI: Rokohitrec z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 13

en: Fast with fakes, fixed on level 14
sl_SI: Rokohitrec z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 14

en: Fast with fakes, fixed on level 15
sl_SI: Rokohitrec z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 15

en: Fast with fakes, fixed on level 16
sl_SI: Rokohitrec z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 16

en: Fast with fakes, fixed on level 17
sl_SI: Rokohitrec z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 17

en: Fast with fakes, fixed on level 18
sl_SI: Rokohitrec z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 18

en: Fast with fakes, fixed on level 19
sl_SI: Rokohitrec z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 19

en: Fast with fakes, fixed on level 20
sl_SI: Rokohitrec z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 20

en: Fast with fakes, fixed on level 21
sl_SI: Rokohitrec z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 21

en: Fast with fakes, fixed on level 22
sl_SI: Rokohitrec z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 22

en: Fast with fakes, fixed on level 23
sl_SI: Rokohitrec z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 23

en: Fast with fakes, fixed on level 24
sl_SI: Rokohitrec z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 24

en: Fast with fakes, fixed on level 25
sl_SI: Rokohitrec z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 25

en: Fast with fakes, fixed on level 26
sl_SI: Rokohitrec z lažnimi bonusi, ves čas na stopnji 26

note: Translators: label displayed on the scores dialog, preceding a difficulty.
en: Difficulty Level:
sl_SI: Raven zahtevnosti:

note: Translators: label that appears at the end of a level; the %d is the number of the level that was completed
en: Level %d Completed!
sl_SI: Raven %d je končana!

note: Translators: label of a button that appears at the end of a level; starts next level
en: _Next Level
sl_SI: _Naslednja raven

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: Congratulations!
sl_SI: Čestitke!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not finished all the levels
en: Game Over!
sl_SI: Konec igre!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: You have completed the game.
sl_SI: Končali ste igro.

en: %d Point | %d Points
sl_SI[0]: %d točk
sl_SI[1]: %d točka
sl_SI[2]: %d točki
sl_SI[3]: %d točke

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not score enough to have its score saved
en: (%ld more points to reach the leaderboard)
sl_SI: (še %ld točk do vpisa na seznam najboljših)

note: Translators: label of a button displayed at the end of a level; restarts the game
en: _Play Again
sl_SI: _Nova igra

note: Translators: text displayed under the game view, presenting the number of remaining lives; the %d is replaced by the number that identifies the player
en: Worm %d
sl_SI: Črv %d
