gnome-nibbles master - en to bg translation catalogue (157 entries)

note: Translators: title of the window, as displayed by the window manager Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Nibbles
bg: Змии

en: Guide a worm around a maze
bg: Управляване на змии през лабиринт

en: Control a worm in its quest to eat bonuses and become longer. Outmaneuver enemy worms while eating apples and bananas to increase your length. Each worm has six lives and loses one by running into a wall, another worm, or itself. The enemy worms are after the same bonuses that you are, so be careful. If the worms become too large, you won’t have much room to move.
bg: Управлявайте змия — тя расте като яде. Трябва да надхитрите змиите-конкуренти за понички и сладолед. Всяка змия има по 6 живота, които губи като се удари в стена, друга змия или себе си. Другите змии също растат, когато ядат, така че внимавайте да не пораснат и да няма място за вашата змия де се развихри.

en: The adventure progresses through 26 maps of increasing difficulty. The early levels are mostly open with a few walls, but later on, cramped spaces and teleporters make things more interesting.
bg: В играта има 26 карти с повишаваща се трудност. Началните нива са с малко стени, но при следващите пространството намалява, а ситуацията се усложнява от телепортери.

en: Play on your own against up to five enemy worms, or share your keyboard to play with a friend.
bg: Можете да играете самостоятелно срещу до пет компютърни противника, а може да играете срещу друг човек като ползвате една обща клавиатура.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;snake;board;
bg: червей;червеи;змия;змии;game;snake;board;

en: Width of the window in pixels
bg: Широчината на прозореца в пиксели

en: Width of the window in pixels.
bg: Широчината на прозореца в пиксели.

en: Height of the window in pixels
bg: Височината на прозореца в пиксели

en: Height of the window in pixels.
bg: Височината на прозореца в пиксели.

en: true if the window is maximized
bg: Истина, ако прозорецът е максимизиран

en: true if the window is maximized.
bg: Истина, ако прозорецът е максимизиран.

en: Is this the first run
bg: Това първото стартиране на играта ли е

en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
bg: Дали да се покаже прозорецът с обяснение как да се играе.

en: How the game progresses through the boards
bg: Начините на преминаване през нивата на играта

en: How the game progresses through the boards; 0 - sequentially, 1 - randomly, 2 - fixed board.
bg: Начините на преминаване през нивата на играта: 0 — последователно, 1 — произволно, 2 — фиксирано.

en: Game level to start on
bg: Начално ниво

en: Game level to start on.
bg: Начално ниво.

en: Worms movement speed
bg: Скорост на змиите

en: The speed of the worms, where ‘1’ means “fast” and ‘4’ “slow”.
bg: Скорост на змиите, „1“ е най-бързо, а „4“ е най-бавно.

en: Enable 3D
bg: Включване на 3D

en: Enable 3D.
bg: Включване на 3D.

en: Enable sounds
bg: Включване на звук

en: Enable sounds.
bg: Включване на звук.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Enable fake bonuses
bg: Разрешаване на фалшиви ябълки

en: Enable fake bonuses.
bg: Разрешаване на фалшиви ябълки.

en: Number of human players
bg: Брой играчи — хора

en: Number of human players.
bg: Брой играчи — хора.

en: Number of AI players
bg: Брой играчи — компютър

en: Number of AI players.
bg: Брой играчи — компютър.

en: Color to use for worm
bg: Цвят на змията

en: Color to use for worm.
bg: Цвят на змията.

en: Move up
bg: Движение нагоре

en: Key to use for motion up.
bg: Клавиш за движение нагоре.

en: Move down
bg: Движение надолу

en: Key to use for motion down.
bg: Клавиш за движение надолу.

en: Move left
bg: Движение наляво

en: Key to use for motion left.
bg: Клавиш за движение наляво.

en: Move right
bg: Движение надясно

en: Key to use for motion right.
bg: Клавиш за движение надясно.

note: Translators: title of the Are You Sure? window
en: Are You Sure?
bg: Сигурни ли сте?

note: Translators: negative response button to Are You Sure? window Translators: message displayed in a Button of a Message Dialog to confirm a nagative response
en: No
bg: Не

note: Translators: positive response button to Are You Sure? window Translators: message displayed in a Button of a Message Dialog to confirm a positive response
en: Yes
bg: Да

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows the method of progress through game's boards to be chosen
en: Board Progress
bg: Преминаване през нивата

note: Translators: title of a radiobutton in the "Board Progress" panel displayed during game configuration; sets the next board to the previous board + 1
en: _Levels 1 through 26 in sequential order
bg: Нива от 1 до 26 в последователен ред

note: Translators: title of a radiobutton in the "Board Progress" panel displayed during game configuration; sets the next board to a random board
en: _Random Levels
bg: _Произволни нива

note: Translators: title of a radiobutton in the "Board Progress" panel displayed during game configuration; the game stays on a single board
en: _Fixed Level
bg: _Фиксирано ниво

note: Translators: label of a button in the "Board Progress" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next panel Translators: label of a button in the "Number of players" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears wh
en: _Next
bg: _Следващ

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel shows the keyboard controls of each player
en: Controls
bg: Клавиши

note: Translators: label of a button in the last panel displayed during game configuration (the "Controls" one); starts the game
en: _Start
bg: _Начало

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Welcome, worms.
bg: Здравейте, змии!

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Eat the treats before the other worms, but don’t hit anything!
bg: Изяжте лакомствата преди да ги стигнат другите, без да се сблъскате някъде!

note: Translators: label of a button in a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Let’s _Play
bg: _Начало

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Next screen" and "Previous screen" shortcuts section
en: During game setup
bg: Настройки на играта

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup switches to the next screen
en: Next screen
bg: Следващ екран

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup goes back to the previous screen
en: Previous screen
bg: Предишен екран

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Start a new game" and "Pause or unpause" shortcuts section
en: During a game
bg: По време на игра

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during a game opens a popup to discard current game and start a new one
en: Start a new game
bg: Започване на нова игра

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that pauses or unpauses the current game
en: Pause or unpause
bg: На пауза/пускане

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
bg: Общи

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
bg: Превключване на основното меню

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
bg: Клавишни комбинации

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the application help
en: Help
bg: Помощ

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
bg: Относно

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
bg: Спиране на програмата

note: Translators: toggleable entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); mutes or unmutes game sound
en: _Sound
bg: _Звук

note: Translators: toggleable entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switched between 2D & 3D views
en: _3D View
bg: _3D изглед

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the Scores dialog
en: _Scores
bg: _Резултати

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
bg: _Клавишни комбинации

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
bg: Помо_щ

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Nibbles
bg: _Относно

note: Translators: tooltip of a button of the headerbar, visible during a game; starts a new game
en: New Game
bg: Нова игра

note: Translators: tooltip of the hamburger menu
en: Main Menu
bg: Основно меню

note: Translators: tooltip of a button of the headerbar, visible during a game; pauses the game Translators: tooltip of the pause button, when the game is running
en: Pause
bg: Пауза

note: Translators: text displayed at the bottom of the window, when the game is paused
en: Paused
bg: На пауза

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _New Game
bg: _Нова игра

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pauses the game duplicated in nibbles.ui Translators: label of the Pause button, when the game is running
en: _Pause
bg: _Пауза

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the number of human and ai worms
en: Number of Players
bg: Брой играчи

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 1/2/3/4 human players
en: Select the number of human players.
bg: Брой играчи — хора.

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 0/1/2/3/4/5 ai-controlled worms
en: Select the number of computer players.
bg: Брой играчи — компютър.

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the worms speed (notably)
en: Preferences
bg: Настройки

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "really slow"
en: _Beginner
bg: _Много бавно

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "quite slow"
en: _Slow
bg: Б_авно

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "normal"
en: _Medium
bg: _Средно

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "fast"
en: _Fast
bg: _Бързо

note: Translators: label of a togglebutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); activates special bonuses
en: _Enable fake bonuses.
bg: _Разрешаване на фалшиви ябълки.

note: Translators: text displayed in a screen showing the keys used by the players; the %d is replaced by the number that identifies the player
en: Player %d
bg: %d-и играч

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm up the screen
en: Press a key for up.
bg: Натиснете клавиш за движение нагоре.

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm down the screen
en: Press a key for down.
bg: Натиснете клавиш за движение надолу.

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm left
en: Press a key for left.
bg: Натиснете клавиш за движение наляво.

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm right
en: Press a key for right.
bg: Натиснете клавиш за движение надясно.

note: instruction label Translators: text displayed in a message box directing the player to select the color they want for the worm
en: Select Your Color
bg: Изберете цвят

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Disable fake bonuses
bg: Без фалшиви ябълки

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start at given level (1-26)
bg: Начало на това ниво (1-26)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify the start level, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify the progres method, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the
en: NUMBER
bg: БРОЙ

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Method of progress through the boards (0 - sequentially, 1 - randomly, 2 - fixed board)
bg: Метод на преминаване през нивата на играта: 0 — последователно, 1 — произволно, 2 — фиксирано.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of nibbles (4-6)
bg: Брой змии (4-6)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of players (1-4)
bg: Брой играчи (1-4)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set worms speed (4-1, 4 for slow)
bg: Скорост на змиите (1-4, 1 е най-бързо)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set three dimensional view
bg: Задаване на тримерен изглед

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set two dimensional view
bg: Задаване на двумерен изглед

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start playing
bg: Начало на играта

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn off the sound
bg: Без звук

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn on the sound
bg: Със звук

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Show release version
bg: Показване на версията

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid start level request; see 'gnome-nibbles -l 0'
en: Start level should only be between 1 and 26.
bg: Началното ниво трябва да е между 1 и 26, включително.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid progress method request; see 'gnome-nibbles --progress'
en: Progress method should be; 0 - sequentially, 1 - randomly, 2 - fixed board.
bg: Методът на преминаване трябва да бъде: 0 — последователно, 1 — произволно, 2 — фиксирано.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of nibbles; see 'gnome-nibbles -n 1'
en: There could only be between 4 and 6 nibbles.
bg: Змиите трябва да са между 4 и 6.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of players; see 'gnome-nibbles -p 5'
en: There could only be between 1 and 4 players.
bg: Играчите трябва да са между 1 и 4, включително.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid given worms speed; see 'gnome-nibbles -s 5'
en: Speed should be between 4 (slow) and 1 (fast).
bg: Скоростта трябва да е между 1 (най-бързо) и 4 (най-бавно).

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid combination of options; see 'gnome-nibbles -d -e'
en: Options --disable-fakes (-d) and --enable-fakes (-e) are mutually exclusive.
bg: Опциите „--disable-fakes“/„-d“ и „--enable-fakes“/„-e“ са несъвместими.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid combination of options; see 'gnome-nibbles -3 -2'
en: Options --3D (-3) and --2D (-2) are mutually exclusive.
bg: Опциите „--3D“/„-3“ и „--2D“/„-2“ са несъвместими.

note: Translators: the name of the app's developers, seen in the About dialog
en: The GNOME Project
bg: Проектът GNOME

note: Translators: small description of the game, seen in the About dialog
en: A worm game for GNOME
bg: Игра със змии за GNOME.

note: Translators: text crediting some maintainers, seen in the About dialog
en: Copyright © 1999-2008 – Sean MacIsaac, Ian Peters, Andreas Røsdal
bg: Авторски права © 1999-2008 - Sean MacIsaac, Ian Peters, Andreas Røsdal

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 2009 – Guillaume Beland
bg: Авторски права © 2009 - Guillaume Beland

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u is replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Iulian-Gabriel Radu
bg: Авторски права © %u-%u - Iulian-Gabriel Radu

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u is replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Ben Corby
bg: Авторски права © %u-%u - Ben Corby

note: Translators: the first worm's name.
en: Worm 1
bg: 1-ва змия

note: Translators: the seconds worm's name.
en: Worm 2
bg: 2-ра змия

note: Translators: the third worm's name.
en: Worm 3
bg: 3-та змия

note: Translators: the fourth worm's name.
en: Worm 4
bg: 4-та змия

note: Translators: the fifth worm's name.
en: Worm 5
bg: 5-та змия

note: Translators: the sixth worm's name.
en: Worm 6
bg: 6-та змия

note: Translators: message displayed in a Message Dialog, when the player tries to start a new game while one is running, the '\n' is a new line character
en: Are you sure you want to start a new game?
    If you start a new game, the current one will be lost.
bg: Сигурни ли сте, че искате да започнете нова игра?
    Ако започнете нова игра, ще загубите текущото постижение.

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: red
bg: червено

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: green
bg: зелено

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: blue
bg: синьо

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: yellow
bg: жълто

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: cyan
bg: циан

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: purple
bg: виолетово

note: Translators: first line of message displayed in an alert dialog, when the player tries to start a game while one is running
en: New Game?
bg: Нова игра?

note: Translators: second line of message displayed in an alert dialog, when the player tries to start a game while one is running
en: If you start a new game, the current one will be lost
bg: Ако започнете нова игра, ще загубите текущото постижение.

en: _Cancel
bg: _Отказване

note: Translators: first line of message displayed in a modal dialog, when the player tries to start a game while one is running
en: Are you sure you want to start a new game?
bg: Искате ли да започнете нова игра?

note: Translators: second line of message displayed in a modal dialog, when the player tries to start a game while one is running
en: If you start a new game, the current one will be lost.
bg: Ако започнете нова игра, ще загубите текущото постижение.

note: Translators: tooltip of the pause button, when the game is paused
en: Resume
bg: Продължаване

note: Translators: label of the Pause button, when the game is paused
en: _Resume
bg: _Продължаване

note: Translators: title of the headerbar, while a game is running; the %d is replaced by the level number
en: Level %d
bg: %d-о ниво

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Beginner
bg: Много бавно

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Slow
bg: Бавно

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Medium
bg: Средно

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Fast
bg: Бързо

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Beginner with Fakes
bg: Много бавно с фалшиви ябълки

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Slow with Fakes
bg: Бавно с фалшиви ябълки

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Medium with Fakes
bg: Средно с фалшиви ябълки

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Fast with Fakes
bg: Бързо с фалшиви ябълки

note: Translators: label displayed on the scores dialog, preceding a difficulty.
en: Difficulty Level:
bg: Трудност:

note: Translators: label that appears at the end of a level; the %d is the number of the level that was completed
en: Level %d Completed!
bg: %d-о ниво е завършено.

note: Translators: label of a button that appears at the end of a level; starts next level
en: _Next Level
bg: _Следващо ниво

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: Congratulations!
bg: Поздравления!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not finished all the levels
en: Game Over!
bg: Край на играта!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: You have completed the game.
bg: Завършихте играта.

en: %d Point | %d Points
bg[0]: %d точка
bg[1]: %d точки

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not score enough to have its score saved
en: (%ld more points to reach the leaderboard)
bg: (трябват ви още %ld точки, за да влезете в челното класиране)

note: Translators: label of a button displayed at the end of a level; restarts the game
en: _Play Again
bg: _Нова игра

note: Translators: text displayed under the game view, presenting the number of remaining lives; the %d is replaced by the number that identifies the player
en: Worm %d
bg: Змия %d
