gnome-nibbles - en to pl translation catalogue (130 entries)

note: Translators: title of the window, as displayed by the window manager Translators: title of the window, as displayed in the headerbar Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Nibbles
pl: Robaki

en: Guide a worm around a maze
pl: Przeprowadź robaka przez labirynt

en: Control a worm in its quest to eat bonuses and become longer. Outmaneuver enemy worms while eating doughnuts and ice cream to increase your length. Each worm has ten lives and loses one by running into a wall, another worm, or itself. The enemy worms are after the same bonuses that you are, so be careful: if they become too large, you won’t have much room for movement.
pl: Steruj robakiem zjadającym premie i rosnącym wzdłuż. Należy wymanewrować wrogie robaki, jednocześnie zjadając jabłka i banany, aby zwiększyć swoją długość. Każdy robak ma dziesięć żyć, które może stracić wchodząc w ścianę, innego robaka lub samego siebie. Wrogie robaki próbują zjeść te same premie, więc należy być ostrożnym: jeśli staną się za długie, to nie zostanie miejsca na ruch.

en: The adventure progresses through 26 maps of increasing difficulty. The early levels are mostly open with a few walls, but later on, cramped spaces and teleporters make things more interesting.
pl: Przygoda trwa przez 26 map o zwiększającym się poziomie trudności. Początkowe poziomy są zwykle otwarte z niewieloma ścianami, ale później ciasne przejścia i teleporty czynią grę jeszcze ciekawszą.

en: Play on your own against up to five enemy worms, or share your keyboard to play with a friend.
pl: Można grać samemu przeciwko do pięciu wrogich robaków, lub podzielić się klawiaturą z innym graczem.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;snake;board;
pl: gra;gierka;wąż;snake;snejk;planszowa;plansza;

en: Width of the window in pixels
pl: Szerokość okna w pikselach

en: Width of the window in pixels.
pl: Szerokość okna w pikselach.

en: Height of the window in pixels
pl: Wysokość okna w pikselach

en: Height of the window in pixels.
pl: Wysokość okna w pikselach.

en: true if the window is maximized
pl: Wartość „true” oznacza, że okno jest zmaksymalizowane

en: true if the window is maximized.
pl: Wartość „true” oznacza, że okno jest zmaksymalizowane.

en: Is this the first run
pl: Czy to pierwsze uruchomienie

en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
pl: Czy wyświetlono już okno wskazówek podczas pierwszego uruchomienia.

en: Size of game tiles
pl: Wielkość kafelków gry

en: Size of game tiles.
pl: Wielkość kafelków gry.

en: Game level to start on
pl: Poziom, od którego zacząć

en: Game level to start on.
pl: Poziom, od którego zacząć.

en: Worms movement speed
pl: Prędkość ruchu robaków

en: The speed of the worms, where ‘1’ means “fast” and ‘4’ “slow”.
pl: Prędkość robaków, gdzie „1” oznacza „szybko”, a „4” oznacza „wolno”.

en: Enable sounds
pl: Dźwięki

en: Enable sounds.
pl: Włącza dźwięki.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Enable fake bonuses
pl: Fałszywe premie

en: Enable fake bonuses.
pl: Włącza fałszywe premie.

en: Number of human players
pl: Liczba graczy sterowanych przez człowieka

en: Number of human players.
pl: Liczba graczy sterowanych przez człowieka.

en: Number of AI players
pl: Liczba graczy sterowanych przez komputer

en: Number of AI players.
pl: Liczba graczy sterowanych przez komputer.

en: Color to use for worm
pl: Kolor robaka

en: Color to use for worm.
pl: Kolor używany dla robaka.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm up
en: Move up
pl: Ruch w górę

en: Key to use for motion up.
pl: Klawisz ruchu w górę.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm down
en: Move down
pl: Ruch w dół

en: Key to use for motion down.
pl: Klawisz ruchu w dół.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm left
en: Move left
pl: Ruch w lewo

en: Key to use for motion left.
pl: Klawisz ruchu w lewo.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm right
en: Move right
pl: Ruch w prawo

en: Key to use for motion right.
pl: Klawisz ruchu w prawo.

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel shows the keyboard controls of each player Translators: title of a section in the Preferences dialog (1st worm); allows to configure keyboard controls for the worm Translators: title of a section in the Preference
en: Controls
pl: Sterowanie

note: Translators: label of a button in the last panel displayed during game configuration (the "Controls" one); starts the game
en: _Start
pl: _Rozpocznij

note: Translators: label of a button in a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Let’s _Play
pl: _Zacznij grę

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Welcome, worms.
pl: Witajcie, robaki.

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Eat the treats before the other worms, but don’t hit anything!
pl: Zjedz smakołyki przed innymi robakami, ale nie uderz się w coś!

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Next screen" and "Previous screen" shortcuts section
en: During game setup
pl: Podczas konfiguracji gry

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup switches to the next screen
en: Next screen
pl: Następny poziom

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup goes back to the previous screen
en: Previous screen
pl: Poprzedni poziom

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Start a new game" and "Pause or unpause" shortcuts section
en: During a game
pl: Podczas gry

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during a game opens a popup to discard current game and start a new one
en: Start a new game
pl: Rozpoczęcie nowej gry

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that pauses or unpauses the current game
en: Pause or unpause
pl: Wstrzymanie lub wznowienie

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
pl: Ogólne

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
pl: Przełączenie głównego menu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
pl: Skróty klawiszowe

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the application help
en: Help
pl: Pomoc

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
pl: O grze

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
pl: Zakończenie działania

note: Translators: toggleable entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); mutes or unmutes game sound
en: _Sound
pl: _Dźwięk

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the Scores dialog
en: _Scores
pl: _Wyniki

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
pl: _Skróty klawiszowe

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
pl: Pomo_c

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Nibbles
pl: _O grze

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: label of a button displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: _New Game
pl: _Nowa gra

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pauses the game Translators: label of the Pause button, when the game is running
en: _Pause
pl: W_strzymaj

note: Translators: text displayed at the bottom of the window, when the game is paused
en: Paused
pl: Wstrzymano

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the number of human and ai worms
en: Number of players
pl: Liczba graczy

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 1/2/3/4 human players
en: Select the number of human players.
pl: Wybór liczby graczy sterowanych przez człowieka.

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 0/1/2/3/4/5 ai-controlled worms
en: Select the number of computer players.
pl: Wybór liczby graczy sterowanych przez komputer.

note: Translators: label of a button in the "Number of players" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next panel Translators: label of a button in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when 
en: _Next
pl: _Dalej

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 1st worm controls and color
en: Worm 1
pl: 1. robak

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 2nd worm controls and color
en: Worm 2
pl: 2. robak

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 3rd worm controls and color
en: Worm 3
pl: 3. robak

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 4th worm controls and color
en: Worm 4
pl: 4. robak

note: Translators: title of the Controls configuration dialog, if there is only one worm; allows to configure the worm controls and color Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the worms speed (notably)
en: Preferences
pl: Preferencje

note: Translators: title of a section in the Preferences dialog (1st worm); allows to configure the worm color Translators: title of a section in the Preferences dialog (2nd worm); allows to configure the worm color Translators: title of a section in the Preferences dialog (3rd worm); allows to configure 
en: Worm color
pl: Kolor robaka

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "really slow"
en: _Beginner
pl: _Początkujący

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "quite slow"
en: _Slow
pl: _Wolna

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "normal"
en: _Medium
pl: Ś_rednia

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "fast"
en: _Fast
pl: _Szybka

note: Translators: label of a togglebutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); activates special bonuses
en: _Enable fake bonuses
pl: _Fałszywe premie

note: Translators: text displayed in a screen showing the keys used by the players; the %d is replaced by the number that identifies the player Translators: the player's number, e.g. "Player 1" or "Player 2". Translators: text displayed under the game view, presenting the number of remaining lives; the %d
en: Player %d
pl: %d. gracz

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Disable fake bonuses
pl: Wyłącza fałszywe premie

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start at given level (1-26)
pl: Rozpoczyna na podanym poziomie (1-26)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify the start level, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify number of nibbles, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the 
en: NUMBER
pl: LICZBA

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn off the sound
pl: Wyłącza dźwięk

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of nibbles (4-6)
pl: Ustawia liczbę robaków (4-6)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of players (1-4)
pl: Ustawia liczbę graczy (1-4)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set worms speed (4-1, 4 for slow)
pl: Ustawia prędkość robaków (4-1, 4 oznacza niską)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start playing
pl: Rozpoczyna grę

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn on the sound
pl: Włącza dźwięk

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Show release version
pl: Wyświetla wersję wydania

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid start level request; see 'gnome-nibbles -l 0'
en: Start level should only be between 1 and 26.
pl: Poziom początkowy może być tylko od 1 do 26.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of nibbles; see 'gnome-nibbles -n 1'
en: There could only be between 4 and 6 nibbles.
pl: Może być tylko od 4 do 6 robaków.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of players; see 'gnome-nibbles -p 5'
en: There could only be between 1 and 4 players.
pl: Może być tylko od 1 do 4 graczy.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid given worms speed; see 'gnome-nibbles -s 5'
en: Speed should be between 4 (slow) and 1 (fast).
pl: Prędkość może być tylko od 4 (niska) do 1 (wysoka).

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid combination of options; see 'gnome-nibbles -d -e'
en: Options --disable-fakes (-d) and --enable-fakes (-e) are mutually exclusive.
pl: Opcje --disable-fakes (-d) i --enable-fakes (-e) wzajemnie się wykluczają.

note: Translators: small description of the game, seen in the About dialog
en: A worm game for GNOME
pl: Gra w robaki dla środowiska GNOME

note: Translators: text crediting some maintainers, seen in the About dialog
en: Copyright © 1999-2008 – Sean MacIsaac, Ian Peters, Andreas Røsdal
pl: Copyright © 1999-2008 Sean MacIsaac, Ian Peters, Andreas Røsdal

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 2009 – Guillaume Beland
pl: Copyright © 2009 Guillaume Beland

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u is replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Iulian-Gabriel Radu
pl: Copyright © %u-%u Iulian-Gabriel Radu

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u is replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Ben Corby
pl: Copyright © %u-%u Ben Corby

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: red
pl: czerwony

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: green
pl: zielony

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: blue
pl: niebieski

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: yellow
pl: żółty

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: cyan
pl: turkusowy

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: purple
pl: fioletowy

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: Are you sure you want to start a new game?
pl: Na pewno rozpocząć nową grę?

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: If you start a new game, the current one will be lost.
pl: Rozpoczęcie nowej gry spowoduje utratę obecnej.

note: Translators: label of the Pause button, when the game is paused
en: _Resume
pl: _Wznów

note: Translators: title of the headerbar, while a game is running; the %d is replaced by the level number
en: Level %d
pl: %d. poziom

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Beginner
pl: Początkujący

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Slow
pl: Wolna

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Medium
pl: Średnia

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Fast
pl: Szybka

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Beginner with Fakes
pl: Początkujący z fałszywymi premiami

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Slow with Fakes
pl: Wolna z fałszywymi premiami

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Medium with Fakes
pl: Średnia z fałszywymi premiami

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Fast with Fakes
pl: Szybka z fałszywymi premiami

note: Translators: label displayed on the scores dialog, preceding a difficulty.
en: Difficulty Level:
pl: Poziom trudności:

note: Translators: label that appears at the end of a level; the %d is the number of the level that was completed
en: Level %d Completed!
pl: Ukończono %d. poziom!

note: Translators: label of a button that appears at the end of a level; starts next level
en: _Next Level
pl: _Następny poziom

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: Congratulations!
pl: Gratulacje!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not finished all the levels
en: Game Over!
pl: Koniec gry!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: You have completed the game.
pl: Ukończono grę.

en: %d Point | %d Points
pl[0]: %d punkt
pl[1]: %d punkty
pl[2]: %d punktów

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not score enough to have its score saved
en: (%ld more points to reach the leaderboard)
pl: (brakujące punkty, aby znaleźć się na liście najlepszych: %ld)

note: Translators: label of a button displayed at the end of a level; restarts the game
en: _Play Again
pl: _Zagraj jeszcze raz

note: Translators: in the Preferences dialog, label of a column in a table for changing the keys to move the given worm (available for each playable worm); are listed there all the actions a player can do with its worm; the other column is "Key"
en: Action
pl: Działanie

note: Translators: in the Preferences dialog, label of a column in a table for changing the keys to move the given worm (available for each playable worm); are listed there all the keys a player can use with its worm; the other column is "Action"
en: Key
pl: Klawisz

note: Translators: label of a MessageDialog that appears when one tries to assign an already assigned key
en: The key you selected is already assigned!
pl: Wybrany klawisz został już przydzielony.

note: Translators: label of one of the buttons of a MessageDialog that appears when one tries to assign an already assigned key (with a mnemonic that appears when pressing Alt)
en: _Set anyway
pl: _Ustaw mimo to
