gnome-online-accounts master - en to ar translation catalogue (91 entries)

note: TODO: more specific
en: Failed to find a provider for: %s
ar: فشل العثور على مُزوّد: %s

en: Microsoft Exchange
ar: ميكروسوفت إكستشينج

note: Translators: the first %s is the username * (eg., debarshi.ray@gmail.com or rishi), and the * (%s, %d) is the error domain and code.
en: Invalid password with username “%s” (%s, %d):
ar: كلمة سر غير صحيحة لاسم المستخدم ”%s“ ‏(%s،‏ %d):

en: _E-mail
ar: بريد إل_كتروني

en: _Password
ar: كلمة ال_سر

en: _Custom
ar: _مُخصَّص

en: User_name
ar: اسم ال_مستخدم

en: _Server
ar: ال_خادوم

note: --
en: _Cancel
ar: أ_لغِ

en: C_onnect
ar: ا_تّصل

en: Connecting…
ar: يتّصل…

en: Dialog was dismissed
ar: أُغلقت نافذة الحوار

en: Dialog was dismissed (%s, %d):
ar: أُغلقت نافذة الحوار (%s،‏ %d):

en: _Ignore
ar: _تجاهل

en: _Try Again
ar: أ_عد المحاولة

en: Error connecting to Microsoft Exchange server
ar: عطل أثناء الاتصال بخادوم ميكروسوفت إكستشينج

en: Facebook
ar: فيسبوك

en: Expected status 200 when requesting your identity, instead got status %d (%s)
ar: النتيجة المتوقعة عند طلب المعرّف هي 200؛ عوضاً عن هذا، تم الحصول على النتيجة %d ‏(%s)

note: TODO: more specific
en: Could not parse response
ar: تعذّر تحليل الاستجابة

en: Flickr
ar: فلِكَر

en: Your system time is invalid. Check your date and time settings.
ar: وقت النظام غير صحيح. راجع إعدادات الوقت والتاريخ.

en: Google
ar: جوجل

note: TODO: more specific
en: Service not available
ar: الخدمة غير متوفرة

note: TODO: more specific
en: Authentication failed
ar: فشل الاستيثاق

en: Server does not support PLAIN
ar: لا يدعم الخادوم PLAIN

en: Server does not support STARTTLS
ar: لا يدعم الخادوم STARTTLS

en: IMAP and SMTP
ar: IMAP و SMTP

note: Translators: the first %s is a field name. The * second %s is the IMAP * username (eg., rishi), and the (%s, %d) * is the error domain and code. * second %s is the SMTP
en: Invalid %s with username “%s” (%s, %d):
ar: ‏%s غير صحيح لاسم المستخدم ”%s“ ‏(%s،‏ %d):

note: Translators: the following four strings are used to show a * combo box similar to the one in the evolution module. * Encryption: None *             STARTTLS after connecting *             SSL on a dedicated port
en: _Encryption
ar: الت_عمية

en: None
ar: لا شيء

en: _Name
ar: الا_سم

en: IMAP _Server
ar: _خادوم IMAP

en: SMTP _Server
ar: _خادوم SMTP

en: _Forward
ar: للأ_مام

en: Error connecting to IMAP server
ar: عطل أثناء الاتصال بخادوم IMAP

en: Error connecting to SMTP server
ar: عطل أثناء الاتصال بخادوم SMTP

en: E-mail
ar: البريد الإلكتروني

en: Name
ar: الاسم

en: Enterprise Login (Kerberos)
ar: ولوج المؤسسات

en: Operation was cancelled
ar: أُلغيت العملية

en: Log In to Realm
ar: لِج إلى النطاق

en: Please enter your password below.
ar: رجاء أدخل كلمة السرّ.

en: Remember this password
ar: تذكّر كلمة السرّ هذه

en: Error connecting to enterprise identity server
ar: عطل أثناء الاتصال بخادوم هوية المؤسسات

en: Media Server
ar: خادوم الوسائط

en: Available Media Servers
ar: خواديم الوسائط المتاحة

en: No media servers found
ar: لم يعثر على أي خواديم وسائط

note: Translators: the %d is a HTTP status code and the %s is a textual description of it
en: Expected status 200 when requesting access token, instead got status %d (%s)
ar: النتيجة المتوقعة عند طلب رمز الوصول هي 200؛ عوضاً عن هذا، تم الحصول على النتيجة %d (%s)

en: Authorization response:
ar: ردّ التخويل:

en: Authorization response: %s
ar: ردّ التخويل: %s

en: Error getting an Access Token:
ar: خطأ في الحصول على رمز الوصول

en: Error getting identity:
ar: خطأ في الحصول على هويّة

en: Was asked to log in as %s, but logged in as %s
ar: طُلب الولوج كـ%s، لكن تم الولوج كـ%s

en: Credentials do not contain access_token
ar: لا تحوي الشهادات رمز وصول

en: Failed to refresh access token (%s, %d):
ar: فشل تحديث رمز الوصول (%s, %d):

en: Missing access_token or access_token_secret headers in response
ar: رمز الوصول أو ترويسة "رمز الوصول السرّي" في الردّ مفقودة

en: Error getting a Request Token:
ar: خطأ في الحصول على رمز الطلب

note: Translators: the %d is a HTTP status code and the %s is a textual description of it
en: Expected status 200 for getting a Request Token, instead got status %d (%s)
ar: النتيجة المتوقعة للحصول على رمز الطلب هي 200؛ عوضاً عن هذا، تم الحصول على النتيجة %d (%s)

en: Missing request_token or request_token_secret headers in response
ar: رمز الطلب request_token أو ترويسة رمز الطلب السرّي request_token_secret في الردّ مفقودة

en: Credentials do not contain access_token or access_token_secret
ar: لا تحوي الشهادات رمز وصول أو رمز وصول سرّيّ

en: Error connecting to ownCloud server
ar: عطل أثناء الاتصال بخادوم ownCloud

en: _Mail
ar: ال_بريد

en: Cale_ndar
ar: الت_قويم

en: _Contacts
ar: المترا_سلون

en: C_hat
ar: الدر_دشة

en: _Documents
ar: المست_ندات

en: M_usic
ar: _موسيقى

en: _Photos
ar: ال_صور

en: _Files
ar: الم_لفات

en: Network _Resources
ar: موارد ال_شبكة

en: _Read Later
ar: ا_قرأ لاحقًا

en: Prin_ters
ar: ال_طابعات

en: _Maps
ar: ال_خرائط

en: T_o Do
ar: الم_هام

note: Translators: This is a label for a series of * options switches. For example: “Use for Mail”.
en: Use for
ar: استخدم ل‍

en: Account is disabled
ar: الحساب معطّل

en: Unknown error
ar: خطأ مجهول

en: ensure_credentials_sync is not implemented on type %s
ar: ensure_credentials_sync غير منطبق على النوع %s

en: _Sign In
ar: _لج

en: A %s account already exists for %s
ar: يوجد حساب %s للمستخدم %s من قبل

note: TODO: more specific
en: Failed to delete credentials from the keyring
ar: فشل حذف الشهادات من حلقة المفاتيح

note: TODO: more specific
en: Failed to retrieve credentials from the keyring
ar: فشل جلب الشهادات من حلقة المفاتيح

en: Error parsing result obtained from the keyring:
ar: خطأ في إعراب النتائج التي تم الحصول عليها من حلقة المفاتيح:

note: Translators: The %s is the type of the provider, e.g. 'google' or 'yahoo'
en: GOA %s credentials for identity %s
ar: أوراق اعتماد GOA %s للهوية %s

note: TODO: more specific
en: Failed to store credentials in the keyring
ar: فشل حفظ الشهادات في حلقة المفاتيح

en: The signing certificate authority is not known.
ar: سلطة الشهادات المُوقِّعة غير معروفة.

en: The certificate’s activation time is still in the future.
ar: وقت تفعيل الشهادة في المستقبل.

en: The certificate has expired.
ar: انتهت صلاحية الشهادة.

en: The certificate has been revoked.
ar: نُقِضت الشهادة.

note: translators: %s here is the address of the web page
en: Loading “%s”…
ar: يُحمل ”%s“…

en: Microsoft
ar: ميكروسوفت
