gnome-online-accounts - en to sv translation catalogue (143 entries)

en: List of providers that are allowed to be loaded
sv: Leverantörer som tillåts att läsas in

en: A list of strings representing the providers that are allowed to be loaded (default: 'all'). This is only evaluated on startup.
sv: En lista av strängar vilka representerar vilka leverantörer som tillåts läsas in (standard: ”all”). Detta utvärderas bara vid uppstart.

note: TODO: more specific
en: Failed to find a provider for: %s
sv: Kunde inte hitta en modul för: %s

en: IsLocked property is set for account
sv: Egenskapen IsLocked är satt för konto

note: TODO: more specific
en: ProviderType property is not set for account
sv: Egenskapen ProviderType är inte satt för konto

note: TODO: more specific
en: Failed to parse autodiscover response XML
sv: Misslyckades med att tolka XML-svar för autodetektering

note: TODO: more specific Translators: the parameter is an XML element name.
en: Failed to find “%s” element
sv: Misslyckades med att hitta elementet ”%s”

note: TODO: more specific
en: Failed to find ASUrl and OABUrl in autodiscover response
sv: Misslyckades med att hitta ASUrl och OABUrl i autodetekteringssvar

note: Translators: the first %s is the username * (eg., debarshi.ray@gmail.com or rishi), and the * (%s, %d) is the error domain and code.
en: Invalid password with username “%s” (%s, %d):
sv: Ogiltigt lösenord med användarnamn ”%s” (%s, %d):

note: provider name
en: Connect to a Microsoft Exchange provider to access calendars, contacts and files
sv: Anslut till en Microsoft Exchange-leverantör för att komma åt kalendrar, kontakter och filer

en: _Email
sv: _E-post

en: _Password
sv: _Lösenord

en: Exchange account details will be auto-detected from your email address when possible
sv: Exchange-kontodetaljer kommer identifieras automatiskt från din e-postadress när möjligt

en: Account Details
sv: Kontodetaljer

en: User_name
sv: Användar_namn

en: _Domain
sv: _Domän

en: Example domain: example.com
sv: Exempeldomän: example.com

en: Access restricted web and network resources for your organization
sv: Kom åt begränsade webb- och nätverksresurser för din organisation

en: Expected status 200 when requesting your identity, instead got status %d (%s)
sv: Förväntade status 200 vid begäran av din identitet, fick i stället status %d (%s)

note: TODO: more specific
en: Could not parse response
sv: Kunde inte tolka svar

note: TODO: more specific
en: Service not available
sv: Tjänsten är inte tillgänglig

note: TODO: more specific
en: Authentication failed
sv: Autentisering misslyckades

en: Server does not support STARTTLS
sv: Servern stöder inte STARTTLS

en: IMAP and SMTP
sv: IMAP och SMTP

note: Translators: the first %s is a field name. The * second %s is the IMAP * username (eg., rishi), and the (%s, %d) * is the error domain and code. * second %s is the SMTP
en: Invalid %s with username “%s” (%s, %d):
sv: Ogiltigt %s med användarnamn ”%s” (%s, %d):

note: Keep in sync with GoaTlsType
en: None
sv: Ingen

note: GOA_TLS_TYPE_NONE
en: STARTTLS after connecting
sv: STARTTLS efter anslutning

note: GOA_TLS_TYPE_STARTTLS
en: SSL on a dedicated port
sv: SSL på en egen port

en: Email
sv: E-post

en: Connect to an email account
sv: Anslut till ett e-postkonto

en: _Name
sv: _Namn

en: IMAP and SMTP details will be auto-detected from your service provider when possible
sv: IMAP- och SMTP-detaljer kommer identifieras automatiskt från din tjänsteleverantör när möjligt

note: IMAP
en: IMAP Settings
sv: IMAP-inställningar

en: IMAP _Server
sv: _IMAP-Server

en: Encryption
sv: Kryptering

en: Example server: imap.example.com
sv: Exempelserver: imap.example.com

note: SMTP
en: SMTP Settings
sv: SMTP-inställningar

en: SMTP _Server
sv: _SMTP-Server

en: Example server: smtp.example.com
sv: Exempelserver: smtp.example.com

en: Name
sv: Namn

en: Operation was cancelled
sv: Åtgärden avbröts

en: Log In to Realm
sv: Logga in i rike

en: Please enter your password below.
sv: Vänligen ange ditt lösenord nedan.

en: Remember this password
sv: Kom ihåg detta lösenord

en: _Principal
sv: _Huvudman

en: Example principal: user@EXAMPLE.COM
sv: Exempelhuvudman: användare@EXAMPLE.COM

en: _Sign in…
sv: _Logga in…

en: Ticketing is disabled for account
sv: Biljettsystem är inaktiverat för konto

en: Could not find saved credentials for principal “%s” in keyring
sv: Kunde inte hitta sparade inloggningsuppgifter för huvudman ”%s” i nyckelringen

en: Did not find password for principal “%s” in credentials
sv: Hittade inte lösenord för huvudman ”%s” i inloggningsuppgifterna

en: Identity service returned invalid key
sv: Identitetstjänsten returnerade en ogiltig nyckel

note: NOTE: In case further types needs to be added, ensure that the * code in add_account_action_cb is also adjusted. Translators: Microsoft account issuer type
en: Common
sv: Vanlig

note: Translators: Microsoft account issuer type
en: Custom
sv: Anpassad

note: provider name
en: Connect to a Microsoft 365 provider to access calendars, contacts and files
sv: Anslut till en Microsoft 365-leverantör för att komma åt kalendrar, kontakter och filer

en: _Client ID
sv: _Klient-ID

en: Advanced
sv: Avancerat

en: _Issuer
sv: _Utfärdare

en: C_ustom Issuer
sv: _Anpassad utfärdare

en: Example provider: example.com
sv: Exempelleverantör: example.com

en: Expected status 200 when requesting access token, instead got status %d (%s)
sv: Förväntade status 200 vid begäran av åtkomstelement, fick i stället status %d (%s)

en: Authorization response:
sv: Auktoriseringssvar:

en: Authorization response: %s
sv: Auktoriseringssvar: %s

en: Failed to authenticate
sv: Misslyckades med att autentisera

en: Error getting an Access Token:
sv: Fel vid hämtning av ett åtkomstelement:

en: Error getting identity:
sv: Fel vid hämtning av identitet:

en: Sign in to %s with your browser
sv: Logga in på %s med din webbläsare

en: _Sign In…
sv: _Logga in…

en: Was asked to log in as %s, but logged in as %s
sv: Frågades om att logga in som %s, men loggade in som %s

en: Credentials do not contain access_token
sv: Inloggningsuppgifter innehåller inget åtkomstelement (access_token)

en: Failed to refresh access token (%s, %d):
sv: Misslyckades med att uppdatera åtkomstelement (%s, %d):

en: _Mail
sv: _E-post

en: Cale_ndar
sv: Kale_nder

en: _Contacts
sv: _Kontakter

en: C_hat
sv: Direkt_meddelanden

en: _Documents
sv: _Dokument

en: M_usic
sv: M_usik

en: _Photos
sv: _Foton

en: _Files
sv: _Filer

en: Network _Resources
sv: Nätverks_resurser

en: _Read Later
sv: _Läs senare

en: Prin_ters
sv: _Skrivare

en: _Maps
sv: Kar_tor

en: T_o Do
sv: Att _göra

en: Account is disabled
sv: Kontot är inaktiverat

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: ensure_credentials_sync is not implemented on type %s
sv: ensure_credentials_sync har inte implementerats för typen %s

note: Translators: this is the title of the "Add Account" and "Refresh * Account" dialogs. The %s is the name of the provider. eg., * 'Google'.
en: %s Account
sv: %s-konto

en: Remove this Account?
sv: Ta bort detta konto?

en: If you remove this Online Account you will have to connect to it again to use it with apps and services.
sv: Om du tar bort detta nätkonto kommer du behöva ansluta till det igen för att använda det med program och tjänster.

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: Sign in to reconnect to this account
sv: Logga in för att återansluta till detta konto

note: Remove
en: _Remove…
sv: _Ta bort…

en: _Sign In
sv: _Logga in

en: _Try Again
sv: _Försök igen

en: _Ignore
sv: _Ignorera

en: Dialog was dismissed
sv: Dialogrutan stängdes

note: TODO: more specific
en: TLS not available
sv: TLS är inte tillgängligt

en: Unknown authentication mechanism
sv: Okänd autentiseringsmekanism

en: A %s account already exists for %s
sv: Ett %s-konto finns redan för %s

note: TODO: more specific
en: Failed to delete credentials from the keyring
sv: Misslyckades med att ta bort inloggningsuppgifter från nyckelringen

note: TODO: more specific
en: Failed to retrieve credentials from the keyring
sv: Misslyckades med att hämta inloggningsuppgifter från nyckelringen

note: TODO: more specific
en: No credentials found in the keyring
sv: Inloggningsuppgifter hittades inte i nyckelringen

en: Error parsing result obtained from the keyring:
sv: Fel vid tolkning av resultatet som hämtades från nyckelringen:

note: Translators: The %s is the type of the provider, e.g. 'google' or 'yahoo'
en: GOA %s credentials for identity %s
sv: GOA %s-inloggningsuppgifter för identiteten %s

note: TODO: more specific
en: Failed to store credentials in the keyring
sv: Misslyckades med att lagra inloggningsuppgifter i nyckelringen

en: Not supported
sv: Stöds inte

en: Not found
sv: Hittades inte

en: Code: %u — Unexpected response from server
sv: Kod: %u — Oväntat svar från server

en: The signing certificate authority is not known.
sv: Signeringscertifikatets utfärdare är okänd.

en: The certificate does not match the expected identity of the site that it was retrieved from.
sv: Certifikatet stämmer inte överens med den förväntade identiteten för platsen som det hämtades från.

en: The certificate’s activation time is still in the future.
sv: Certifikatets aktiveringstid ligger i framtiden.

en: The certificate has expired.
sv: Certifikatet har gått ut.

en: The certificate has been revoked.
sv: Certifikatet har återkallats.

en: The certificate’s algorithm is considered insecure.
sv: Certifikatets algoritm är att betrakta som osäker.

en: Invalid certificate.
sv: Ogiltigt certifikat.

note: TODO: more specific
en: Did not find %s with identity “%s” in credentials
sv: Hittade inte %s med identiteten ”%s” bland inloggningsuppgifterna

en: Calendar, Contacts and Files
sv: Kalender, kontakter och filer

en: Add a calendar, contacts and files account by entering your WebDAV server and account details
sv: Lägg till ett konto för kalender, kontakter och filer genom att ange din WebDAV-server och dina kontodetaljer

en: _Server Address
sv: _Serveradress

en: Examples: example.com, 192.168.0.82
sv: Exempel: example.com, 192.168.0.82

en: Server Addresses (Optional)
sv: Serveradresser (valfritt)

en: Files
sv: Filer

en: Calendar (CalDAV)
sv: Kalender (CalDAV)

en: Contacts (CardDAV)
sv: Kontakter (CardDAV)

en: Invalid URI: %s
sv: Ogiltig URI: %s

en: Initial secret key is invalid
sv: Initial hemlig nyckel är ogiltig

note: TODO: more specific
en: Couldn't get GoaObject for object path %s
sv: Kunde inte erhålla GoaObject för objektsökvägen %s

en: The network realm %s needs some information to sign you in.
sv: Nätverksriket %s behöver en del information för att logga in dig.

en: Could not find identity in credential cache:
sv: Kunde inte hitta identitet i inloggningsuppgiftscache:

en: Could not find identity credentials in cache:
sv: Kunde inte hitta inloggningsuppgifter i cachen:

en: Could not sift through identity credentials in cache:
sv: Kunde inte gå igenom inloggningsuppgifterna i cachen:

en: Could not finish up sifting through identity credentials in cache:
sv: Kunde inte slutföra genomgång av inloggningsuppgifter i cachen:

en: No associated identification found
sv: Ingen associerad identifikationsuppgift kunde hittas

en: Could not create credential cache:
sv: Kunde inte skapa inloggningsuppgiftscache:

en: Could not initialize credentials cache:
sv: Kunde inte initiera inloggningsuppgiftscache:

en: Could not store new credentials in credentials cache:
sv: Kunde inte lagra nya inloggningsuppgifter i cachen:

en: Not signed in
sv: Inte inloggad

en: Could not get the default principal:
sv: Kunde inte hämta standardhuvudman:

en: Could not get renewed credentials from the KDC for identity %s:
sv: Kunde inte hämta förnyade inloggningsuppgifter från KDC för identitet %s:

en: Could not erase identity:
sv: Kunde inte radera identitet:

en: Could not find identity
sv: Kunde inte hitta identitet

en: Could not create credential cache for identity
sv: Kunde inte skapa inloggningsuppgiftscache för identitet
