gnome-online-accounts master - en to hi translation catalogue (141 entries)

en: List of providers that are allowed to be loaded
hi: प्रदाताओं की सूची जिन्हें लोड करने की अनुमति है

en: A list of strings representing the providers that are allowed to be loaded (default: 'all'). This is only evaluated on startup.
hi: उन प्रदाताओं का प्रतिनिधित्व करने वाली स्ट्रिंग्स की एक सूची जिन्हें लोड करने की अनुमति है (तयशुदा: 'सभी')। इसका मूल्यांकन केवल स्टार्टअप पर किया जाता है।

note: TODO: more specific
en: Failed to find a provider for: %s
hi: प्रदाता खोजने में विफल:%s के लिए

en: IsLocked property is set for account
hi: IsLocked गुण खाते के लिए निर्धारित नहीं है

note: TODO: more specific
en: ProviderType property is not set for account
hi: ProviderType गुण खाते के लिए सेट नहीं है

note: TODO: more specific
en: Failed to parse autodiscover response XML
hi: autodiscover प्रतिक्रिया XML का विश्लेषण करने में विफल

note: TODO: more specific Translators: the parameter is an XML element name.
en: Failed to find “%s” element
hi: “%s” तत्व को खोजने में असफल

note: TODO: more specific
en: Failed to find ASUrl and OABUrl in autodiscover response
hi: autodiscover प्रतिक्रिया में ASUrl और OABUrl खोजने में विफल

note: Translators: the first %s is the username * (eg., debarshi.ray@gmail.com or rishi), and the * (%s, %d) is the error domain and code.
en: Invalid password with username “%s” (%s, %d):
hi: उपयोक्तानाम “%s” (%s, %d) के साथ अमान्य कूटशब्द:

note: provider name
en: Connect to a Microsoft Exchange provider to access calendars, contacts and files
hi: कैलेंडर, संपर्क और फाइलों तक पहुँचने के लिए Microsoft Exchange प्रदाता से जुड़ें

en: _Email
hi: ईमेल (_E)

en: _Password
hi: कूटशब्द (_P)

en: Exchange account details will be auto-detected from your email address when possible
hi: जब संभव हो तो Exchange खाते का विवरण आपके ईमेल पते से स्वतः पता लगाया जाएगा

en: Account Details
hi: खाता विवरण

en: User_name
hi: उपयोक्ता नाम (_n)

en: _Domain
hi: डोमेन (_D)

en: Example domain: example.com
hi: उदाहरण डोमेन: example.com

en: Access restricted web and network resources for your organization
hi: अपने संगठन के लिए प्रतिबंधित वेब और नेटवर्क संसाधनों तक पहुंचें

en: Expected status 200 when requesting your identity, instead got status %d (%s)
hi: उम्मीद की गयी स्थिति 200 जब पहचान के लिए अनुरोध किया, के बजाय स्थिति %d (%s) पाया

note: TODO: more specific
en: Could not parse response
hi: अनुक्रिया विश्लेषित नहीं कर सका

note: TODO: more specific
en: Service not available
hi: सेव उपलब्ध नहीं है

note: TODO: more specific
en: Authentication failed
hi: सत्यापन असफल

en: Server does not support STARTTLS
hi: सर्वर STARTTLS का समर्थन नहीं करता

en: IMAP and SMTP
hi: IMAP और SMTP

note: Translators: the first %s is a field name. The * second %s is the IMAP * username (eg., rishi), and the (%s, %d) * is the error domain and code. * second %s is the SMTP
en: Invalid %s with username “%s” (%s, %d):
hi: उपयोगकर्ता नाम “%s” के साथ अमान्य %s (%s, %d):

note: Keep in sync with GoaTlsType
en: None
hi: कुछ नहीं

note: GOA_TLS_TYPE_NONE
en: STARTTLS after connecting
hi: जोड़ने के बाद STARTTLS

note: GOA_TLS_TYPE_STARTTLS
en: SSL on a dedicated port
hi: समर्पित पोर्ट पर SSL

en: Email
hi: ईमेल

en: Connect to an email account
hi: किसी ईमेल खाते से जुड़ें

en: _Name
hi: नाम (_N)

en: IMAP and SMTP details will be auto-detected from your service provider when possible
hi: जब संभव हो तो IMAP और SMTP विवरण आपके सेवा प्रदाता से स्वतः पता लगा लिया जाएगा

note: IMAP
en: IMAP Settings
hi: IMAP सेटिंग्स

en: IMAP _Server
hi: IMAP सर्वर (_S)

en: Encryption
hi: कूटलेखन

en: Example server: imap.example.com
hi: उदाहरण सर्वर: imap.example.com

note: SMTP
en: SMTP Settings
hi: SMTP सेटिंग्स

en: SMTP _Server
hi: SMTP सर्वर (_S)

en: Example server: smtp.example.com
hi: उदाहरण सर्वर: smtp.example.com

en: Name
hi: नाम

en: Operation was cancelled
hi: अभियान रद्द कर दिया गया

en: Log In to Realm
hi: Realm में प्रवेश करें

en: Please enter your password below.
hi: कृपया नीचे अपना कूटशब्द दर्ज करें।

en: Remember this password
hi: यह कूटशब्द याद रखें

en: _Principal
hi: प्रिंसिपल (_P)

en: Example principal: user@EXAMPLE.COM
hi: उदाहरण प्रिंसिपल: user@EXAMPLE.COM

en: _Sign in…
hi: साइन इन (_S)…

en: Ticketing is disabled for account
hi: खाते के लिए टिकटिंग अक्षम है

en: Could not find saved credentials for principal “%s” in keyring
hi: कीरिंग में प्रिंसिपल “%s” के लिए सहेजे गए क्रेडेंशियल नहीं मिल सके

en: Did not find password for principal “%s” in credentials
hi: क्रेडेंशियल्स में प्रिंसिपल “%s” के लिए कूटशब्द नहीं मिला

en: Identity service returned invalid key
hi: पहचान सेवा ने अमान्य कुंजी लौटा दी

note: provider name
en: Connect to a Microsoft 365 provider to access files
hi: फाइलों तक पहुँचने के लिए Microsoft 365 प्रदाता से जुड़ें

en: Authorization Details
hi: प्राधिकरण विवरण

note: Translators: See https://learn.microsoft.com/globalization/reference/microsoft-terminology
en: A custom Client or Tenant ID may need to be provided depending on the settings for your organization
hi: आपके संगठन की सेटिंग्स के आधार पर एक तदनुकूल क्लाइंट या टेनेंट ID प्रदान करने की आवश्यकता हो सकती है

en: _Client ID
hi: क्लाइंट ID (_C)

note: Translators: See https://learn.microsoft.com/globalization/reference/microsoft-terminology
en: _Tenant ID
hi: टेनेंट ID (_T)

en: Example ID: 00000000-0000-0000-0000-000000000000
hi: उदाहरण ID: 00000000-0000-0000-0000-000000000000

en: Expected status 200 when requesting access token, instead got status %d (%s)
hi: अभिगम टोकन का अनुरोध करते समय अपेक्षित स्थिति 200, इसके बजाय स्थिति %d (%s) मिली

en: Authorization response:
hi: सत्यापन प्रतिक्रिया:

en: Authorization response: %s
hi: सत्यापन प्रतिक्रिया: %s

en: Failed to authenticate
hi: प्रमाणित करने में विफल

en: Error getting an Access Token:
hi: पहुँच टोकन प्राप्त करने में त्रुटि:

en: Error getting identity:
hi: पहचान पाने में त्रुटि:

en: Sign in to %s with your browser
hi: अपने ब्राउज़र से %s में साइन इन करें

en: _Sign In…
hi: साइन इन (_S)…

en: Was asked to log in as %s, but logged in as %s
hi: %s के रूप में प्रवेश करने के लिए कहा गया था, लेकिन %s के रूप में लॉग इन हुआ

en: Credentials do not contain access_token
hi: क्रेडेंशियल में access_token शामिल नहीं है

en: Failed to refresh access token (%s, %d):
hi: पहुँच टोकन को ताज़ा करने में विफल (%s, %d):

en: _Mail
hi: मेल (_M)

en: Cale_ndar
hi: पंचांग (_n)

en: _Contacts
hi: सम्पर्क (_C)

en: C_hat
hi: बातचीत (_h)

en: _Documents
hi: दस्तावेज़ (_D)

en: M_usic
hi: संगीत (_u)

en: _Photos
hi: फोटो (_P)

en: _Files
hi: फ़ाइलें (_F)

en: Network _Resources
hi: संजाल संसाधन (_R)

en: _Read Later
hi: बाद में पढ़ें (_R)

en: Prin_ters
hi: मुद्रक (_t)

en: _Maps
hi: नक्शे (_M)

en: T_o Do
hi: करने योग्य (_o

en: Account is disabled
hi: खाता अक्षम है

en: Unknown error
hi: अज्ञात त्रुटि

en: ensure_credentials_sync is not implemented on type %s
hi: ensure_credentials_sync प्रकार %s पर लागू नहीं है

note: Translators: this is the title of the "Add Account" and "Refresh * Account" dialogs. The %s is the name of the provider. eg., * 'Google'.
en: %s Account
hi: %s खाता

en: Remove this Account?
hi: यह खाता हटाएं?

en: If you remove this Online Account you will have to connect to it again to use it with apps and services.
hi: यदि आप इस ऑनलाइन खाते को हटाते हैं तो आपको ऐप्स और सेवाओं के साथ इसका उपयोग करने के लिए इसे फिर से जुड़ना होगा।

en: _Cancel
hi: रद्द करें (_C)

en: _Remove
hi: हटाएं (_R)

en: Sign in to reconnect to this account
hi: इस खाते से पुनः जुड़ने के लिए साइन इन करें

note: Remove
en: _Remove…
hi: निकालें (_R)…

en: _Sign In
hi: साइन इन (_S)

en: _Try Again
hi: पुनः प्रयास करें (_T)

en: _Ignore
hi: नजरअंदाज (_I)

en: Dialog was dismissed
hi: संवाद को खारिज कर दिया गया

note: TODO: more specific
en: TLS not available
hi: TLS अनुपलब्ध

en: Unknown authentication mechanism
hi: अज्ञात सत्यापन यांत्रिकी

en: A %s account already exists for %s
hi: %2$s खाता %1$s के लिए पहले से ही मौजूद है

note: TODO: more specific
en: Failed to delete credentials from the keyring
hi: कीरिंग से क्रेडेंशियल को हटाने में विफल

note: TODO: more specific
en: Failed to retrieve credentials from the keyring
hi: कीरिंग से क्रेडेंशियल को पुनः प्राप्त करने में विफल

note: TODO: more specific
en: No credentials found in the keyring
hi: कीरिंग में कोई क्रेडेंशियल नहीं मिला

en: Error parsing result obtained from the keyring:
hi: कीरिंग से प्राप्त विश्लेषण परिणाम में त्रुटि:

note: Translators: The %s is the type of the provider, e.g. 'google' or 'yahoo'
en: GOA %s credentials for identity %s
hi: पहचान %s के लिए GOA %s क्रेडेंशियल

note: TODO: more specific
en: Failed to store credentials in the keyring
hi: कीरिंग में क्रेडेंशियल को भंडारित में विफल

en: Not supported
hi: समर्थित नहीं

en: Not found
hi: नहीं मिला

en: Code: %u — Unexpected response from server
hi: कोड: %u — सर्वर से अप्रत्याशित अनुक्रिया

en: The signing certificate authority is not known.
hi: प्रमाणपत्र पर हस्ताक्षर करने का प्राधिकार ज्ञात नहीं है।

en: The certificate does not match the expected identity of the site that it was retrieved from.
hi: प्रमाणपत्र उस साइट की अपेक्षित पहचान से मेल नहीं खाता जहां से इसे पुनर्प्राप्त किया गया था।

en: The certificate’s activation time is still in the future.
hi: प्रमाणपत्र सक्रियकरण समय अभी भी भविष्य में है।

en: The certificate has expired.
hi: प्रमाणपत्र की मियाद ख़त्म हो चुकी है।

en: The certificate has been revoked.
hi: प्रमाणपत्र रद्द कर दिया गया है।

en: The certificate’s algorithm is considered insecure.
hi: प्रमाणपत्र की कलन विधि असुरक्षित माना जाता है।

en: Invalid certificate.
hi: अमान्य प्रमाणपत्र।

note: TODO: more specific
en: Did not find %s with identity “%s” in credentials
hi: क्रेडेंशियल्स में पहचान “%s” के साथ %s नहीं मिला

en: Calendar, Contacts and Files
hi: कैलेंडर, संपर्क एवं फाइलें

en: Add a calendar, contacts and files account by entering your WebDAV server and account details
hi: अपना WebDAV सर्वर और खाता विवरण दर्ज करके एक कैलेंडर, संपर्क और फाइलें खाता जोड़ें

en: _Server Address
hi: सर्वर पता (_S)

en: Examples: example.com, 192.168.0.82
hi: उदाहरण: example.com, 192.168.0.82

en: Server Addresses (Optional)
hi: सर्वर पते (वैकल्पिक)

en: Files
hi: फाइलें

en: Calendar (CalDAV)
hi: पंचांग (CalDAV)

en: Contacts (CardDAV)
hi: संपर्क (CardDAV)

en: Invalid URI: %s
hi: अमान्य URI: %s

en: Initial secret key is invalid
hi: प्रारंभिक गुप्त कुंजी अमान्य है

note: TODO: more specific
en: Couldn't get GoaObject for object path %s
hi: वस्तु पथ %s के लिए GoaObject नहीं मिल सका

en: The network realm %s needs some information to sign you in.
hi: नेटवर्क क्षेत्र %s को आपको साइन इन करने के लिए कुछ जानकारी की आवश्यकता है।

en: Could not find identity in credential cache:
hi: क्रेडेंशियल कैशे में पहचान नहीं मिल सकी:

en: Could not find identity credentials in cache:
hi: कैशे में पहचान क्रेडेंशियल नहीं मिल सका:

en: Could not sift through identity credentials in cache:
hi: कैशे में पहचान क्रेडेंशियल की जांच नहीं की जा सकी:

en: Could not finish up sifting through identity credentials in cache:
hi: कैशे में पहचान संबंधी क्रेडेंशियल्स की जांच पूरी नहीं हो सकी:

en: No associated identification found
hi: कोई सम्बंधित पहचान नहीं मिली

en: Could not create credential cache:
hi: क्रेडेंशियल कैशे नहीं बनाया जा सका:

en: Could not initialize credentials cache:
hi: क्रेडेंशियल कैशे प्रारंभ नहीं किया जा सका:

en: Could not store new credentials in credentials cache:
hi: क्रेडेंशियल कैशे में नए क्रेडेंशियल संग्रहीत नहीं किए जा सके:

en: Not signed in
hi: साइन इन नहीं है

en: Could not get the default principal:
hi: तयशुदा प्रिंसिपल नहीं मिल सका:

en: Could not get renewed credentials from the KDC for identity %s:
hi: पहचान %s के लिए KDC से नवीनीकृत क्रेडेंशियल प्राप्त नहीं किया जा सका:

en: Could not erase identity:
hi: पहचान मिटा नहीं सका:

en: Could not find identity
hi: पहचान नहीं मिल पाई

en: Could not create credential cache for identity
hi: पहचान के लिए प्रमाण कैश नहीं बना सका
