gnome-online-accounts master - en to da translation catalogue (149 entries)

en: List of providers that are allowed to be loaded
da: Liste over udbydere som må indlæses

en: A list of strings representing the providers that are allowed to be loaded (default: 'all'). This is only evaluated on startup. Deprecated: use goa.conf in the system config directory instead, with a key [providers] enable=all instead. The key is comma-separated list of the provider names.
da: En liste med strenge, der repræsenterer udbydere, som gerne må indlæses (standard: “alle”). Dette undersøges kun ved opstart. Forældet: brug goa.conf i systemkonfigurationskataloget i stedet med nøglen [providers] enable=all. Nøglen er en kommaadskilt liste over udbydernavne.

note: TODO: more specific
en: Failed to find a provider for: %s
da: Kunne ikke finde en udbyder for: %s

en: IsLocked property is set for account
da: Egenskaben IsLocked er indstillet for konto

note: TODO: more specific
en: ProviderType property is not set for account
da: Egenskaben ProviderType er ikke indstillet for konto

en: Failed to sign in to “%s”
da: Kunne ikke logge ind pā “%s”

en: Failed to sign in to multiple accounts
da: Kunne ikke logge ind med flere konti

en: Online Accounts
da: Online-konti

en: Account Action Required
da: Kontohandling nødvendig

note: TODO: more specific
en: Authentication failed
da: Godkendelse fejlede

en: Cannot find WebDAV endpoint
da: Kan ikke finde WebDAV-slutpunkt

en: Invalid URI: %s
da: Ugyldig URI: %s

note: TODO: more specific
en: Failed to parse autodiscover response XML
da: Kunne ikke fortolke svar-XML fra autodiscover

note: TODO: more specific Translators: the parameter is an XML element name.
en: Failed to find “%s” element
da: Kunne ikke finde elementet “%s”

note: TODO: more specific
en: Failed to find ASUrl in autodiscover response
da: Kunne ikke finde ASUrl i autodiscover-svar

note: Translators: the first %s is the username * (eg., debarshi.ray@gmail.com or rishi), and the * (%s, %d) is the error domain and code.
en: Invalid password with username “%s” (%s, %d):
da: Ugyldig adgangskode med brugernavn “%s” (%s, %d):

note: provider name
en: Connect to a Microsoft Exchange provider to access calendars, contacts and files
da: Forbind til en Microsoft Exchange-udbyder for at tilgå kalendere, kontaktpersoner og filer

en: _Email
da: _E-mail

en: _Password
da: _Adgangskode

en: Exchange account details will be auto-detected from your email address when possible
da: Detaljer om din Exchange-konto findes automatisk fra din e-mailadresse, når det er muligt

en: Account Details
da: Kontodetaljer

en: User_name
da: Bruger_navn

en: _Domain
da: _Domæne

en: Example domain: example.com
da: Eksempeldomæne: eksempel.dk

en: Access restricted web and network resources for your organization
da: Adgangsbegrænsede web- og netværksressourcer for din organisation

en: Failed to get principal from user name “%s”
da: Kunne ikke hente principal for brugernavnet “%s”

en: Expected status 200 when requesting your identity, instead got status %d (%s)
da: Forventede status 200 under forespørgsel af din identitet, men fik i stedet status %d (%s)

note: TODO: more specific
en: Could not parse response
da: Kunne ikke fortolke svar

note: TODO: more specific
en: Service not available
da: Tjeneste ikke tilgængelig

en: Server does not support STARTTLS
da: Server understøtter ikke STARTTLS

en: IMAP and SMTP
da: IMAP og SMTP

note: Translators: the first %s is a field name. The * second %s is the IMAP * username (eg., rishi), and the (%s, %d) * is the error domain and code. * second %s is the SMTP
en: Invalid %s with username “%s” (%s, %d):
da: Ugyldig %s med brugernavn “%s” (%s, %d):

en: Auto-detected
da: Auto-detekteret

en: Unable to auto-detect IMAP and SMTP settings
da: Kan ikke auto-detektere IMAP- og SMTP-indstillinger

note: Keep in sync with GoaTlsType
en: None
da: Ingen

note: GOA_TLS_TYPE_NONE
en: STARTTLS after connecting
da: STARTTLS efter forbindelse

note: GOA_TLS_TYPE_STARTTLS
en: SSL on a dedicated port
da: SSL på en dedikeret port

en: Email
da: E-mail

en: Connect to an email account
da: Forbind til en e-mailkonto

en: _Name
da: _Navn

en: IMAP and SMTP details will be auto-detected from your service provider when possible
da: IMAP- og SMTP-detaljer findes automatisk fra din tjenesteudbyder, når det er muligt

note: IMAP
en: IMAP Settings
da: IMAP-indstillinger

en: IMAP _Server
da: IMAP-_server

en: Encryption
da: Kryptering

en: Example server: imap.example.com
da: Eksempelserver: imap.eksempel.dk

note: SMTP
en: SMTP Settings
da: SMTP-indstillinger

en: SMTP _Server
da: SMTP-_server

en: Example server: smtp.example.com
da: Eksempelserver: smtp.eksempel.dk

en: Name
da: Navn

en: Operation was cancelled
da: Handlingen blev annulleret

en: Log In to Realm
da: Log ind i verden (realm)

en: Please enter your password below.
da: Indtast venligst din adgangskode herunder.

en: Remember this password
da: Husk denne adgangskode

en: Example principal: user@EXAMPLE.COM
da: Eksempel på principal: bruger@EKSEMPEL.DK

en: Ticketing is disabled for account
da: Ticketing er deaktiveret for kontoen

en: Could not find saved credentials for principal “%s” in keyring
da: Kunne ikke finde gemte legitimationsoplysninger for principal “%s” i nøgleringen

en: Did not find password for principal “%s” in credentials
da: Kunne ikke finde adgangskode for principal “%s” i legitimationsoplysningerne

en: Identity service returned invalid key
da: Identitetstjeneste returnerede ugyldig nøgle

en: Invalid email address “%s”
da: Ugyldig e-mailadresse “%s”

note: provider name
en: Connect to Microsoft 365 to access email, calendars, contacts and files
da: Forbind til Microsoft 365 for at tilgå e-mail, kalendere, kontaktpersoner og filer

en: Use Organization Account
da: Brug organisationskonto

en: Connect using details from an organization or developer account
da: Forbind med legitimationsoplysninger fra en organisation eller udviklerkonto

note: Translators: See https://learn.microsoft.com/globalization/reference/microsoft-terminology
en: Enter the details provided by your organization
da: Indtast detaljer fra din organisation

en: _Client ID (Optional)
da: _Klient-id (valgfri)

note: Translators: See https://learn.microsoft.com/globalization/reference/microsoft-terminology
en: _Tenant ID
da: _Lejer-id

en: Example ID: 00000000-0000-0000-0000-000000000000
da: Eksempel-id: 00000000-0000-0000-0000-000000000000

en: _Sign In…
da: _Log ind …

en: Expected status 200 when requesting access token, instead got status %d (%s)
da: Forventede status 200 under forespørgsel af adgangssymbol, fik i stedet status %d (%s)

en: Authorization response:
da: Godkendelsessvar:

en: Authorization response: %s
da: Godkendelsessvar: %s

en: Failed to authenticate
da: Kunne ikke godkende

en: Error getting an Access Token:
da: Fejl under indhentning af adgangssymbol:

en: Error getting identity:
da: Fejl under indhentning af identitet:

en: Sign in to %s with your browser
da: Log ind på %s med din webbrowser

en: Was asked to log in as %s, but logged in as %s
da: Blev anmodet om at logge ind som %s, men loggede ind som %s

en: Credentials do not contain access_token
da: Legitimationsoplysningerne indeholder ikke access_token

en: Failed to refresh access token (%s, %d):
da: Kunne ikke genopfriske adgangssymbol (%s, %d):

en: _Mail
da: _Post

en: Cale_ndar
da: Kale_nder

en: _Contacts
da: _Kontakter

en: _Documents
da: _Dokumenter

en: M_usic
da: M_usik

en: _Photos
da: _Fotoer

en: _Files
da: _Filer

en: Network _Resources
da: Netværks_ressourcer

en: _Read Later
da: _Læs senere

en: Prin_ters
da: Prin_tere

en: _Maps
da: _Kort

en: T_o Do
da: G_øremål

en: Account is disabled
da: Kontoen er slået fra

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: ensure_credentials_sync is not implemented on type %s
da: ensure_credentials_sync er ikke implementeret på type %s

note: Translators: this is the title of the "Add Account" and "Refresh * Account" dialogs. The %s is the name of the provider. eg., * 'Google'.
en: %s Account
da: %s-konto

en: Remove this Account?
da: Fjern denne konto?

en: If you remove this Online Account you will have to connect to it again to use it with apps and services.
da: Hvis du fjerner denne onlinekonto, vil du skulle forbinde til den igen for at bruge den med programmer og tjenester.

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Remove
da: _Fjern

en: Sign in to reconnect to this account
da: Log ind for at forbinde til denne konto igen

en: _Remove…
da: _Fjern …

en: _Sign In
da: _Log ind

en: _Try Again
da: _Prøv igen

en: _Ignore
da: _Ignorér

en: Dialog was dismissed
da: Dialog blev afvist

note: TODO: more specific
en: TLS not available
da: TLS ikke tilgængelig

en: Unknown authentication mechanism
da: Ukendt godkendelsesmekanisme

en: A %s account already exists for %s
da: Der finder allerede en %s-konto for %s

note: TODO: more specific
en: Failed to delete credentials from the keyring
da: Kunne ikke slette legitimationsoplysninger fra nøgleringen

note: TODO: more specific
en: Failed to retrieve credentials from the keyring
da: Kunne ikke hente legitimationsoplysninger fra nøgleringen

note: TODO: more specific
en: No credentials found in the keyring
da: Ingen legitimationsoplysninger fundet i nøgleringen

en: Error parsing result obtained from the keyring:
da: Kunne ikke tolke resultater indhentet fra nøgleringen:

note: Translators: The %s is the type of the provider, e.g. 'google' or 'yahoo'
en: GOA %s credentials for identity %s
da: GOA %s legitimationsoplysninger til identitet %s

note: TODO: more specific
en: Failed to store credentials in the keyring
da: Kunne ikke gemme legitimationsoplysninger i nøgleringen

en: Not supported
da: Ikke understøttet

en: Not found
da: Ikke fundet

en: Code: %u — Unexpected response from server
da: Kode: %u — Uventet svar fra server

en: The signing certificate authority is not known.
da: Den underskrivende certifikatautoritet er ukendt.

en: The certificate does not match the expected identity of the site that it was retrieved from.
da: Certifikatet passer ikke med den forventede identitet, fra den side som det blev hentet fra.

en: The certificate’s activation time is still in the future.
da: Certifikatets aktiveringstid er stadig i fremtiden.

en: The certificate has expired.
da: Certifikatet er udløbet.

en: The certificate has been revoked.
da: Certifikatet er blevet tilbagekaldt.

en: The certificate’s algorithm is considered insecure.
da: Certifikatets algoritme bliver betragtet som usikker.

en: Invalid certificate.
da: Ugyldigt certifikat.

note: TODO: more specific
en: Did not find %s with identity “%s” in credentials
da: Fandt ikke %s med identitet “%s” i legitimationsoplysninger

en: Calendar, Contacts and Files
da: Kalender, kontakter og filer

en: Add a calendar, contacts and files account by entering your WebDAV server and account details
da: Tilføj konto for kalender, kontakter og filer ved at indtaste oplysninger om din WebDAV-server og -konto

en: _Server Address
da: _Serveradresse

en: Examples: example.com, 192.168.0.82
da: Eksempler: eksempel.dk, 192.160.0.82

en: Server Addresses (Optional)
da: Serveradresser (valgfri)

en: Files
da: Filer

en: Calendar (CalDAV)
da: Kalender (CalDAV)

en: Contacts (CardDAV)
da: Kontakter (CardDAV)

en: Initial secret key is invalid
da: Indledende hemmelige nøgle er ugyldig

note: TODO: more specific
en: Couldn't get GoaObject for object path %s
da: Kunne ikke hente GoaObject for objektstien %s

en: The network realm %s needs some information to sign you in.
da: Netværksverdnen (realm) %s skal bruge noget information for at logge dig ind.

en: Could not find identity in credential cache:
da: Kunne ikke finde identitet i cachen for legitimationsoplysninger:

en: Could not find identity credentials in cache:
da: Kunne ikke finde legitimationsoplysninger for identitet i cachen:

en: Could not sift through identity credentials in cache:
da: Kunne ikke gennemse legitimationsoplysninger for identitet i cachen:

en: Could not finish up sifting through identity credentials in cache:
da: Kunne ikke færdiggøre gennemsyn af legitimationsoplysninger for identitet i cachen:

en: No associated identification found
da: Ingen associeret identifikation fundet

en: Could not create credential cache:
da: Kunne ikke oprette cachen til legitimationsoplysninger:

en: Could not initialize credentials cache:
da: Kunne ikke initialisere cachen til legitimationsoplysninger:

en: Could not store new credentials in credentials cache:
da: Kunne ikke gemme nye legitimationsoplysninger i cachen til legitimationsoplysninger:

en: Not signed in
da: Ikke logget ind

en: Could not get the default principal:
da: Kunne ikke hente standardprincipal:

en: Could not get renewed credentials from the KDC for identity %s:
da: Kunne ikke hente fornyede legitimationsoplysninger fra KDC'en til identiteten %s:

en: Could not erase identity:
da: Kunne ikke slette identitet:

en: Could not find identity
da: Kunne ikke finde identitet

en: Could not create credential cache for identity
da: Kunne ikke oprette cachen til legitimationsoplysninger for identitet

en: Error closing file descriptor: %s
da: Fejl ved lukning af fildeskriptor: %s
