gnome-online-accounts - en to cs translation catalogue (156 entries)

en: List of providers that are allowed to be loaded
cs: Seznam poskytovatelů povolených k načtení

en: A list of strings representing the providers that are allowed to be loaded (default: 'all'). This is only evaluated on startup. Deprecated: use goa.conf in the system config directory instead, with a key [providers] enable=all instead. The key is comma-separated list of the provider names.
cs: Seznam řetězců představujících poskytovatele, u kterých je povoleno načtení (výchozí: 'all'). Vyhodnocuje se jen při spuštění. Zastaralé: místo toho použijte goa.conf v systémovém konfiguračním adresáři s klíčem [providers] enable=all. Klíčem je seznam názvů poskytovatelů oddělených čárkami.

note: TODO: more specific
en: Failed to find a provider for: %s
cs: Selhalo vyhledání poskytovatele pro: %s

en: IsLocked property is set for account
cs: Pro účet je nastavena vlastnost IsLocked (je uzamčeno)

note: TODO: more specific
en: ProviderType property is not set for account
cs: Pro účet není nastavena vlastnost ProviderType (typ poskytovatele)

en: Failed to sign in to “%s”
cs: Selhalo přihlášení k „%s“

en: Failed to sign in to multiple accounts
cs: Selhalo přihlášení k více účtům

en: Online Accounts
cs: Účty on-line

en: Account Action Required
cs: Vyžadována akce účtu

note: TODO: more specific
en: Authentication failed
cs: Autentizace selhala

en: Cannot find WebDAV endpoint
cs: Nelze najít koncový bod WebDAV

en: Invalid URI: %s
cs: Neplatný identifikátor URI: %s

note: TODO: more specific
en: Failed to parse autodiscover response XML
cs: Selhalo zpracování odpovědi automatického vyhledávání v XML

note: TODO: more specific Translators: the parameter is an XML element name.
en: Failed to find “%s” element
cs: Selhalo vyhledání prvku „%s“

note: TODO: more specific
en: Failed to find ASUrl in autodiscover response
cs: Selhalo vyhledání ASUrl v odpovědi automatického vyhledávání

note: Translators: the first %s is the username * (eg., debarshi.ray@gmail.com or rishi), and the * (%s, %d) is the error domain and code.
en: Invalid password with username “%s” (%s, %d):
cs: Neplatné heslo s uživatelským jménem „%s“ (%s, %d):

note: provider name
en: Connect to a Microsoft Exchange provider to access calendars, contacts and files
cs: Připojte se k poskytovateli Microsoft Exchange pro přístup ke kalendářům, kontaktům a souborům

en: _Email
cs: _E-mail

en: _Password
cs: _Heslo

en: Exchange account details will be auto-detected from your email address when possible
cs: Podrobnosti o účtu Exchange budou automaticky zjištěny z vaší e-mailové adresy, pokud to bude možné

en: Account Details
cs: Podrobnosti o účtu

en: User_name
cs: Uživatelské j_méno

en: _Domain
cs: _Doména

en: Example domain: example.com
cs: Příklad domény: example.com

en: Access restricted web and network resources for your organization
cs: Získejte přístup k omezeným webovým a síťovým zdrojům vaší organizace

en: Failed to get principal from user name “%s”
cs: Selhalo získání principálu z uživatelského jména „%s“

en: Expected status 200 when requesting your identity, instead got status %d (%s)
cs: Při žádosti o vaši identitu je očekáván stavový kód 200, ale místo toho byl obdržen %d (%s)

note: TODO: more specific
en: Could not parse response
cs: Nelze zpracovat odpověď

note: TODO: more specific
en: Service not available
cs: Služba není dostupná

en: Server does not support STARTTLS
cs: Server nepodporuje STARTTLS

en: IMAP and SMTP
cs: IMAP a SMTP

note: Translators: the first %s is a field name. The * second %s is the IMAP * username (eg., rishi), and the (%s, %d) * is the error domain and code. * second %s is the SMTP
en: Invalid %s with username “%s” (%s, %d):
cs: Neplatná položka %s s uživatelským jménem „%s“ (%s, %d):

en: Auto-detected
cs: Automaticky zjištěno

en: Unable to auto-detect IMAP and SMTP settings
cs: Nastavení IMAP a SMTP nelze automaticky zjistit

en: STARTTLS after connecting
cs: STARTTLS po připojení

note: GOA_TLS_TYPE_STARTTLS
en: SSL on a dedicated port
cs: SSL na vyhrazeném portu

en: Email
cs: E-mail

en: Connect to an email account
cs: Připojte se k e-mailovému účtu

en: _Name
cs: _Název

en: IMAP and SMTP details will be auto-detected from your service provider when possible
cs: Podrobnosti IMAP a SMTP budou automaticky zjištěny od vašeho poskytovatele služeb, pokud to bude možné

note: IMAP
en: IMAP Settings
cs: Nastavení IMAP

en: IMAP _Server
cs: _Server IMAP

en: Encryption
cs: Šifrování

en: Example server: imap.example.com
cs: Příklad serveru: imap.example.com

note: SMTP
en: SMTP Settings
cs: Nastavení SMTP

en: SMTP _Server
cs: _Server SMTP

en: Example server: smtp.example.com
cs: Příklad serveru: smtp.example.com

en: Name
cs: Název

en: Operation was cancelled
cs: Operace byla zrušena

en: Log In to Realm
cs: Přihlášení do sféry

en: Please enter your password below.
cs: Níže prosím zadejte své heslo

en: Remember this password
cs: Zapamatovat toto heslo

en: _Principal
cs: _Principál

en: Example principal: user@EXAMPLE.COM
cs: Příklad principálu: uživatel@EXAMPLE.COM

en: Ticketing is disabled for account
cs: Vydávání lístků je pro tento účet zakázáno

en: Could not find saved credentials for principal “%s” in keyring
cs: V klíčence nelze najít uložená pověření pro principál „%s“

en: Did not find password for principal “%s” in credentials
cs: V pověřeních nebylo nalezeno heslo pro principál „%s“

en: Identity service returned invalid key
cs: Služba identit vrátila neplatný klíč

en: Invalid email address “%s”
cs: Neplatná e-mailová adresa „%s“

note: provider name
en: Connect to Microsoft 365 to access email, calendars, contacts and files
cs: Připojte se k Microsoft 365 pro přístup k e-mailu, kalendářům, kontaktům a souborům

en: Use Organization Account
cs: Použít účet organizace

en: Connect using details from an organization or developer account
cs: Připojte se pomocí podrobností z účtu organizace nebo vývojáře

note: Translators: See https://learn.microsoft.com/globalization/reference/microsoft-terminology
en: Enter the details provided by your organization
cs: Zadejte podrobnosti poskytnuté vaší organizací

en: _Client ID (Optional)
cs: ID _klienta (volitelné)

note: Translators: See https://learn.microsoft.com/globalization/reference/microsoft-terminology
en: _Tenant ID
cs: ID _tenanta

en: Example ID: 00000000-0000-0000-0000-000000000000
cs: Příklad ID: 00000000-0000-0000-0000-000000000000

en: _Sign In…
cs: Přihlá_sit…

en: _Copy Link
cs: _Kopírovat odkaz

en: Copy the authorization URL to continue with a specific web browser.
cs: Pro pokračování v konkrétním webovém prohlížeči zkopírujte autorizační adresu URL.

en: Expected status 200 when requesting access token, instead got status %d (%s)
cs: Při požadavku o přístupový tiket očekáván stavový kód 200, místo toho získán %d (%s)

en: Authorization response:
cs: Odezva autorizace:

en: Authorization response: %s
cs: Odezva autorizace: %s

en: Failed to authenticate
cs: Ověření selhalo

en: Error getting an Access Token:
cs: Chyba při získávání přístupového tiketu:

en: Error getting identity:
cs: Chyba při získávání identity:

en: Sign in to %s with your browser
cs: Přihlaste se k %s pomocí svého prohlížeče

en: Failed to get session keyring
cs: Selhalo získání klíčenky sezení

en: Copied to clipboard
cs: Zkopírováno do schránky

en: Was asked to log in as %s, but logged in as %s
cs: Bylo žádáno o přihlášení jako %s, ale provedlo se jako %s

en: Credentials do not contain access_token
cs: Pověření neobsahuje access_token

en: Failed to refresh access token (%s, %d):
cs: Selhalo obnovení přístupového tiketu (%s, %d):

en: _Mail
cs: _Pošta

en: Cale_ndar
cs: Kale_ndář

en: _Contacts
cs: _Kontakty

en: C_hat
cs: Disk_uze

en: _Documents
cs: _Dokumenty

en: M_usic
cs: H_udba

en: _Photos
cs: _Fotografie

en: _Files
cs: _Soubory

en: Network _Resources
cs: Síťové p_rostředky

en: _Read Later
cs: _Přečíst později

en: Prin_ters
cs: _Tiskárny

en: _Maps
cs: _Mapy

en: T_o Do
cs: Úk_oly

en: Account is disabled
cs: Účet je zakázaný

en: Unknown error
cs: Neznámá chyba

en: ensure_credentials_sync is not implemented on type %s
cs: ensure_credentials_sync není implementováno na typu %s

note: Translators: this is the title of the "Add Account" and "Refresh * Account" dialogs. The %s is the name of the provider. eg., * 'Google'.
en: %s Account
cs: Účet %s

en: Remove this Account?
cs: Odebrat tento účet?

en: If you remove this Online Account you will have to connect to it again to use it with apps and services.
cs: Pokud tento účet on-line odeberete, budete se k němu muset znovu připojit, abyste jej mohli používat s aplikacemi a službami.

en: _Cancel
cs: _Zrušit

en: _Remove
cs: Odeb_rat

en: An account with that name already exists
cs: Účet s tímto názvem již existuje

en: Sign in to reconnect to this account
cs: Přihlášením se znovu připojíte k tomuto účtu

en: _Account Name
cs: _Název účtu

en: _Remove…
cs: Odeb_rat…

en: _Sign In
cs: Přihlá_sit

en: _Try Again
cs: Zkusi_t znovu

en: _Ignore
cs: _Ignorovat

en: Dialog was dismissed
cs: Dialogové okno bylo zavřeno

note: TODO: more specific
en: TLS not available
cs: TLS není dostupné

en: Unknown authentication mechanism
cs: Neznámý autentizační mechanizmus

en: A %s account already exists for %s
cs: Účet %s již existuje pro %s

note: TODO: more specific
en: Failed to delete credentials from the keyring
cs: Selhalo smazání pověření z klíčenky

note: TODO: more specific
en: Failed to retrieve credentials from the keyring
cs: Selhalo získání pověření z klíčenky

note: TODO: more specific
en: No credentials found in the keyring
cs: V klíčence se nenachází žádná pověření

en: Error parsing result obtained from the keyring:
cs: Chyba analýzy výsledku získaného z klíčenky:

note: Translators: The %s is the type of the provider, e.g. 'google' or 'yahoo'
en: GOA %s credentials for identity %s
cs: Pověření %s od GOA pro identitu %s

note: TODO: more specific
en: Failed to store credentials in the keyring
cs: Selhalo uložení pověření do klíčenky

en: Not supported
cs: Nepodporováno

en: Not found
cs: Nenalezeno

en: Code: %u — Unexpected response from server
cs: Kód: %u – neočekávaná odpověď od serveru

en: The signing certificate authority is not known.
cs: Podepisující certifikační autorita není známa.

en: The certificate does not match the expected identity of the site that it was retrieved from.
cs: Certifikát neodpovídá očekávané identitě serveru, ze kterého byl získán.

en: The certificate’s activation time is still in the future.
cs: Čas aktivace certifikátu se zatím nachází v budoucnosti.

en: The certificate has expired.
cs: Certifikátu vypršela platnost.

en: The certificate has been revoked.
cs: Certifikát byl odvolán.

en: The certificate’s algorithm is considered insecure.
cs: Algoritmus certifikátu není považován za bezpečný.

en: Invalid certificate.
cs: Neplatný certifikát.

note: TODO: more specific
en: Did not find %s with identity “%s” in credentials
cs: V pověřeních nebyla nalezena položka %s s identitou „%s“

en: Calendar, Contacts and Files
cs: Kalendář, kontakty a soubory

en: Add a calendar, contacts and files account by entering your WebDAV server and account details
cs: Přidejte účet kalendáře, kontaktů a souborů zadáním svého serveru WebDAV a podrobností účtu

en: _Server Address
cs: Adresa _serveru

en: Examples: example.com, 192.168.0.82
cs: Příklady: example.com, 192.168.0.82

en: Server Addresses (Optional)
cs: Adresy serverů (volitelné)

en: Files
cs: Soubory

en: Calendar (CalDAV)
cs: Kalendář (CalDAV)

en: Contacts (CardDAV)
cs: Kontakty (CardDAV)

en: Initial secret key is invalid
cs: Počáteční tajný klíč je neplatný

note: TODO: more specific
en: Couldn't get GoaObject for object path %s
cs: Nezdařilo se získat GoaObject pro objekt s cestou %s

en: The network realm %s needs some information to sign you in.
cs: Síťová sféra %s potřebuje některé informace, abyste mohli být přihlášeni.

en: Could not find identity in credential cache:
cs: Nezdařilo se najít identitu v mezipaměti pověření:

en: Could not find identity credentials in cache:
cs: Nezdařilo se najít pověření identity v mezipaměti:

en: Could not sift through identity credentials in cache:
cs: Nezdařilo se prohledat pověření identit v mezipaměti:

en: Could not finish up sifting through identity credentials in cache:
cs: Nezdařilo se dokončit prohledání pověření identit v mezipaměti:

en: No associated identification found
cs: Nebyla nalezena žádná přidružená identifikace

en: Could not create credential cache:
cs: Nezdařilo se vytvořit mezipaměť pověření:

en: Could not initialize credentials cache:
cs: Nezdařilo se inicializovat mezipaměť pověření:

en: Could not store new credentials in credentials cache:
cs: Nezdařilo se uložit nová pověření do mezipaměti pověření:

en: Not signed in
cs: Nepřihlášeno

en: Could not get the default principal:
cs: Nezdařilo se získat výchozí principál:

en: Could not get renewed credentials from the KDC for identity %s:
cs: Nezdařilo se z KDC získat obnovené pověření pro identitu %s:

en: Could not erase identity:
cs: Nezdařilo se smazat identitu:

en: Could not find identity
cs: Nezdařilo se najít identitu

en: Could not create credential cache for identity
cs: Nezdařilo se vytvořit mezipaměť pověření pro identitu

en: Error closing file descriptor: %s
cs: Chyba při zavírání popisovače souboru: %s
