gnome-online-accounts - en to bs translation catalogue (133 entries)

note: TODO: more specific
en: Failed to find a provider for: %s
bs: Nisam uspio da pronađem dostavljača za: %s

en: IsLocked property is set for account
bs: Svojstvo JeZaključan je postavljeno za račun

note: TODO: more specific
en: ProviderType property is not set for account
bs: Vrsta dostavljača nije podešena za nalog

note: TODO: more specific
en: Code: %u — Unexpected response from server
bs: Kod : %u — Neočekivan odgovor od servera

note: TODO: more specific
en: Failed to parse autodiscover response XML
bs: Nisam uspio da obradim samootkrivajući odgovor za XML

note: TODO: more specific Translators: the parameter is an XML element nami.
en: Failed to find ‘%s’ element
bs: Nisam uspio naći ‘%s’ element

note: TODO: more specific
en: Failed to find ASUrl and OABUrl in autodiscover response
bs: Nisam uspio da pronađem AS adresu i OAB adresu u odgovoru samootkrivanja

note: TODO: more specific
en: Did not find password with identity ‘%s’ in credentials
bs: Nije pronadjena lozinka u uvjerenjima sa identitetom  ‘%s’

note: Translators: the first %s is the username * (eg., debarshi.ray@gmail.com or rishi), and the * (%s, %d) is the error domain and code.
en: Invalid password with username ‘%s’ (%s, %d):
bs: Pogrešna lozinka sa korisničkim imenom ‘%s’ (%s, %d)

en: _E-mail
bs: _El. pošta

en: _Password
bs: _Lozinka

en: _Custom
bs: _Prilagođeno

en: User_name
bs: Korisničko _ime

note: --
en: _Cancel
bs: _Prekini

en: C_onnect
bs: P_oveži se

en: Connecting…
bs: Povezujem se…

en: Dialog was dismissed
bs: Dijalog je otkazan

en: Dialog was dismissed (%s, %d):
bs: Dijaloški prozor je odbačen (%s, %d):

en: _Ignore
bs: _Ignoriši

en: _Try Again
bs: _Pokušajte ponovo

en: Error connecting to Microsoft Exchange server
bs: Greška povezivanja na server Microsoft Exchange

note: Translators: This is a label for a series of * options switches. For example: “Use for Mail”.
en: Use for
bs: Koristi za

en: _Mail
bs: _Pošta

en: Cale_ndar
bs: Kale_ndar

en: _Contacts
bs: _Kontakti

en: Expected status 200 when requesting your identity, instead got status %d (%s)
bs: Ocekivano stanje 200 pri potraznji vaseg indetiteta, umjesto dobiveno stanje %d(%s)

en: Could not parse response
bs: Ne mogu da obradim odgovor

en: _Photos
bs: _Slike

en: _Maps
bs: _Mape

en: Your system time is invalid. Check your date and time settings.
bs: Vaše sistemsko vrijeme je pogrešno. Projverite vaša podešavanja datuma i vremena.

en: C_hat
bs: R_azgovor

en: _Documents
bs: _Dokumenti

en: _Files
bs: _Datoteke

en: Prin_ters
bs: Prin_teri

note: TODO: more specific
en: Service not available
bs: Servis nije dostupan

note: TODO: more specific
en: Authentication failed
bs: Provjera identiteta nije uspjela

en: Server does not support PLAIN
bs: Server ne podržava „PLAIN“

en: Server does not support STARTTLS
bs: Server ne podržava „STARTLS“

en: IMAP and SMTP
bs: IMAP i  SMTP

note: Translators: the first parameter is a field nami. The second is * a GOA account identifier.
en: Did not find %s with identity ‘%s’ in credentials
bs: Nije pronadjen %s sa identitetom ‘%s’ u akreditaciji

note: Translators: the first %s is a field nami. The * second %s is the IMAP * username (eg., rishi), and the (%s, %d) * is the error domain and code. * second %s is the SMTP
en: Invalid %s with username ‘%s’ (%s, %d):
bs: Nevažeći %s sa  korisničkim imenom  ‘%s’ (%s, %d):

note: Translators: the following four strings are used to show a * combo box similar to the one in the evolution module. * Encryption: None *             STARTTLS after connecting *             SSL on a dedicated port
en: _Encryption
bs: _Šifrovanje

en: None
bs: Nijedno

en: STARTTLS after connecting
bs: STARTTLS nakon spajanja

en: SSL on a dedicated port
bs: SSL na posebnom portu

en: _Name
bs: _Ime

en: _Forward
bs: _Naprijed

en: Error connecting to IMAP server
bs: Greška povezivanja na IMAP server

en: Error connecting to SMTP server
bs: Greška povezivanja na SMTP server

en: Name
bs: Naziv

en: Enterprise Login (Kerberos)
bs: Poslovno prijavljivanje (Kerberos)

en: Identity service returned invalid key
bs: Usluga identiteta je vratila neispravan ključ

en: Could not find saved credentials for principal ‘%s’ in keyring
bs: Ne mogu se pronaći vjerodostojne svjedodžbe za principal '%s' u privjesku

en: Did not find password for principal ‘%s’ in credentials
bs: Nije pronađena lozinka za principal '%s' u  svjedodžbi

en: _Domain
bs: _Domena

en: Enterprise domain or realm name
bs: Poslovni domen ili naziv područja

en: Log In to Realm
bs: Prijavite se na područje

en: Please enter your password below.
bs: Unesite svoju lozinku.

en: Remember this password
bs: Zapamti ovu lozinku

en: The domain is not valid
bs: Domena nije važeća

en: Error connecting to enterprise identity server
bs: Greška povezivanja na server poslovnog identiteta

en: Network _Resources
bs: Mrežni _resursi

en: Media Server
bs: Media Poslužitelj

en: Personal content can be added to your applications through a media server account.
bs: Osobni sadržaj može biti dodan Vašim aplikacijama preko Media poslužitelja računa .

en: Available Media Servers
bs: Media poslužitellj dostupan

en: No media servers found
bs: Nijedan media poslužitelj nije nađen

note: Translators: the %d is a HTTP status code and the %s is a textual description of it
en: Expected status 200 when requesting access token, instead got status %d (%s)
bs: Očekivan status 200 kada je zahtijevan token za pristup umjesto toga dobijen status %d (%s)

en: Authorization response:
bs: Odgovor autorizacije:

en: Authorization response: %s
bs: Odgovor autorizacije: %s

en: Error getting an Access Token:
bs: Greška prilikom dobavljanja tokena pristupa:

en: Error getting identity:
bs: Greška prilikom dobavljanja identiteta:

en: Was asked to log in as %s, but logged in as %s
bs: Zatraženo je da se prijavite kao %s, ali prijavljeni ste kao %s

en: Credentials do not contain access_token
bs: Ovlaštenja ne sadrže token_pristupa

en: Failed to refresh access token (%s, %d):
bs: Nisam uspio da osvježim token pristupa (%s, %d):

en: Missing access_token or access_token_secret headers in response
bs: Nedostaju access_token ili access_token_secret headers u odgovoru

en: Error getting a Request Token:
bs: Greška prilikom dobavljanja tokena zahtjeva:

note: Translators: the %d is a HTTP status code and the %s is a textual description of it
en: Expected status 200 for getting a Request Token, instead got status %d (%s)
bs: Očekivao status 200 za dobavljanje tokena zahtjeva, ali dobio status %d (%s)

en: Missing request_token or request_token_secret headers in response
bs: Nedostaju zaglavlja request_token ili request_token_secret u odgovoru

en: Credentials do not contain access_token or access_token_secret
bs: Ovlaštenja ne sadrže  access_token ili access_token_secret

en: Error connecting to ownCloud server
bs: Greška povezivanja na OwnCloud server

note: TODO: more specific
en: No username or access_token
bs: Nije _izabrano korisničko ime ili pristup

en: _Read Later
bs: _Čitaj kasnije

en: ensure_credentials_sync is not implemented on type %s
bs: ensure_credentials_sync nije implementiran na tipu %s

note: TODO: more specific
en: TLS not available
bs: TLS nije dostupan

note: TODO: more specific
en: org.gnome.OnlineAccounts.Mail is not available
bs: org.gnome.OnlineAccounts.Mail nijed dostupno

note: TODO: more specific
en: Failed to parse email address
bs: Nisam uspio da obradim adresu el. pošte

note: TODO: more specific
en: Cannot do SMTP authentication without a domain
bs: Ne mogu napraviti SMTP provjeru autentičnosti bez domene

note: TODO: more specific
en: Did not find smtp-password in credentials
bs: Nisam našao smtp-lozinku u punomoćstvima

note: TODO: more specific
en: Cannot do SMTP authentication without a password
bs: Ne mogu napraviti SMTP provjeru autentičnosti bez lozinke

en: Unknown authentication mechanism
bs: Nepoznat mehanizam autentičnosti

en: Telepathy chat account not found
bs: Telepathy  chat račun nije pronađen

en: Failed to initialize a GOA client
bs: Neuspješno pokretanje GOA klijenta

en: Failed to create a user interface for %s
bs: Nije uspjelo kreiranje korisničkog sučelja %s

en: Connection Settings
bs: Postavke povezivanja

en: Personal Details
bs: Lični detalji

en: _OK
bs: _Uredu

en: Cannot save the connection parameters
bs: Ne mogu se snimiti parametri povezivanja

en: Cannot save your personal information on the server
bs: Ne možeš snimiti lične podatke na server

note: Connection Settings button
en: _Connection Settings
bs: _postavke povezivanja

note: Edit Personal Information button
en: _Personal Details
bs: _Osobni podaci

en: A %s account already exists for %s
bs: Nalog „%s“ već postoji za %s

note: Translators: the %s is the nami of the provider. eg., Google.
en: %s account
bs: Nalog %s

note: TODO: more specific
en: Failed to delete credentials from the keyring
bs: Nisam uspio da obrišem povjerenja iz privjeska ključeva

note: TODO: more specific
en: Failed to retrieve credentials from the keyring
bs: Nisam uspio da dovučem povjerenja iz prstena ključeva

note: TODO: more specific
en: No credentials found in the keyring
bs: Nisam našao punomoćstva u prstenu  ključeva

en: Error parsing result obtained from the keyring:
bs: Greška u analizi rezultata dobijenih iz privjeska ključeva:

note: Translators: The %s is the type of the provider, e.g. 'google' or 'yahoo'
en: GOA %s credentials for identity %s
bs: GOA %s ovlašćenja za identitet %s

note: TODO: more specific
en: Failed to store credentials in the keyring
bs: Nisam uspio da sačuvam povjerenja u prstenuu ključeva

en: The signing certificate authority is not known.
bs: Autoritet certifikata potpisa nije poznat.

en: The certificate does not match the expected identity of the site that it was retrieved from.
bs: Certifikat se ne slaže s očekivanium identitetom na sajtu s koga je preuzet.

en: The certificate’s activation time is still in the future.
bs: Aktivacijsko vrijeme  certifikata  je jos uvijek u budućnosti.

en: The certificate has expired.
bs: Certifikat je istekao.

en: The certificate has been revoked.
bs: Certifikat je opozvan.

en: The certificate’s algorithm is considered insecure.
bs: Certifikatski algoritam se smatra nesigurnim.

en: Invalid certificate.
bs: Neispravan certifikat-.

note: translators: %s here is the address of the web page
en: Loading “%s”…
bs: Učitavam „%s“…

en: initial secret passed before secret key exchange
bs: početna tajna je proslijeđena prije razmjene tajnog ključa

en: Initial secret key is invalid
bs: Ključ početne tajne je neispravan

en: The network realm %s needs some information to sign you in.
bs: Mrežnom području „%s“ su potrebni neki podaci da bi vas prijavio.

en: Could not find identity in credential cache: %k
bs: Ne mogu da pronađem identitet u ostavi povjerenja: %k

en: Could not find identity credentials in cache: %k
bs: Ne mogu da pronađem povjerenja identiteta u ostavi: %k

en: Could not sift through identity credentials in cache: %k
bs: Ne mogu da pregledam povjerenja identiteta u ostavi: %k

en: Could not finish up sifting through identity credentials in cache: %k
bs: Ne mogu da završim pregledanje povjerenja identiteta u ostavi: %k

en: No associated identification found
bs: Nije pronađena pridružena identifikacija

en: Could not create credential cache: %k
bs: Ne mogu da napravim ostavu povjerenja: %k

en: Could not initialize credentials cache: %k
bs: Ne mogu da inicijaliziram ostavu povjerenja: %k

en: Could not store new credentials in credentials cache: %k
bs: Ne mogu da sačuvam nova povjerenja u ostavi povjerenja: %k

en: Could not renew identity: Not signed in
bs: Ne mogu da obnovim identitet: Niste prijavljeni

en: Could not renew identity: %k
bs: Ne mogu da obnovim identitet: %k

en: Could not get new credentials to renew identity %s: %k
bs: Ne mogu da dobavim nova povjerenja za obnavljanje identiteta %s: %k

en: Could not erase identity: %k
bs: Ne mogu da obrišem identitet: %k

en: Could not find identity
bs: Ne mogu da pronađem identitet

en: Could not create credential cache for identity
bs: Ne mogu da napravim ostavu povjerenja za identitet
