gnome-online-accounts master - en to id translation catalogue (154 entries)

en: List of providers that are allowed to be loaded
id: Daftar penyedia yang diijinkan untuk dimuat

en: A list of strings representing the providers that are allowed to be loaded (default: 'all'). This is only evaluated on startup. Deprecated: use goa.conf in the system config directory instead, with a key [providers] enable=all instead. The key is comma-separated list of the provider names.
id: Daftar string yang mewakili penyedia yang diizinkan untuk dimuat (baku: 'all'). Ini hanya dievaluasi saat awal mula. Tidak digunakan lagi: gunakan goa.conf di direktori konfigurasi sistem sebagai gantinya, dengan kunci [providers] enable=all sebagai gantinya. Kuncinya adalah daftar nama penyedia yang dipisah koma.

note: TODO: more specific
en: Failed to find a provider for: %s
id: Gagal menemukan penyedia layanan untuk: %s

en: IsLocked property is set for account
id: Properti IsLocked disetel untuk akun

note: TODO: more specific
en: ProviderType property is not set for account
id: Properti ProviderType tidak disetel untuk akun

en: Failed to sign in to “%s”
id: Gagal log masuk ke "%s"

en: Failed to sign in to multiple accounts
id: Gagal log masuk ke beberapa akun

en: Online Accounts
id: Akun Daring

en: Account Action Required
id: Tindakan Akun Diperlukan

note: TODO: more specific
en: Authentication failed
id: Autentikasi gagal

en: Cannot find WebDAV endpoint
id: Tidak bisa temukan titik ujung WebDAV

en: Invalid URI: %s
id: URI tidak valid: %s

note: TODO: more specific
en: Failed to parse autodiscover response XML
id: Gagal mengurai XML respon autodiscover

note: TODO: more specific Translators: the parameter is an XML element name.
en: Failed to find “%s” element
id: Gagal menemukan elemen "%s"

note: TODO: more specific
en: Failed to find ASUrl in autodiscover response
id: Gagal menemukan <ASUrl> dalam respon autodiscover

note: Translators: the first %s is the username * (eg., debarshi.ray@gmail.com or rishi), and the * (%s, %d) is the error domain and code.
en: Invalid password with username “%s” (%s, %d):
id: Sandi tidak valid dengan nama pengguna "%s" (%s, %d):

note: provider name
en: Connect to a Microsoft Exchange provider to access calendars, contacts and files
id: Menyambungkan ke penyedia Microsoft Exchange untuk mengakses kalender, kontak, dan berkas

en: _Email
id: Sur_el

en: _Password
id: San_di

en: Exchange account details will be auto-detected from your email address when possible
id: Detail akun Exchange akan terdeteksi secara otomatis dari alamat surel Anda jika memungkinkan

en: Account Details
id: Rincian Akun

en: User_name
id: _Nama Pengguna

en: Example domain: example.com
id: Contoh domain: example.com

en: Access restricted web and network resources for your organization
id: Mengakses sumber daya web dan jaringan yang dibatasi untuk organisasi Anda

en: Failed to get principal from user name “%s”
id: Gagal mendapatkan prinsipal dari nama pengguna "%s"

en: Expected status 200 when requesting your identity, instead got status %d (%s)
id: Mengharapkan status 200 ketika meminta identitas Anda, tetapi mendapat status %d (%s)

note: TODO: more specific
en: Could not parse response
id: Tidak bisa mengurai respon

note: TODO: more specific
en: Service not available
id: Layanan tidak tersedia

en: Server does not support STARTTLS
id: Peladen tidak mendukung STARTTLS

en: IMAP and SMTP
id: IMAP dan SMTP

note: Translators: the first %s is a field name. The * second %s is the IMAP * username (eg., rishi), and the (%s, %d) * is the error domain and code. * second %s is the SMTP
en: Invalid %s with username “%s” (%s, %d):
id: %s tidak valid dengan nama pengguna "%s" (%s, %d):

en: Auto-detected
id: Terdeteksi otomatis

en: Unable to auto-detect IMAP and SMTP settings
id: Tidak dapat mendeteksi setelan IMAP dan SMTP secara otomatis

en: STARTTLS after connecting
id: STARTTLS setelah menyambung

note: GOA_TLS_TYPE_STARTTLS
en: SSL on a dedicated port
id: SSL pada port tersendiri

en: Email
id: Surel

en: Connect to an email account
id: Menyambungkan ke akun surel

en: _Name
id: _Nama

en: IMAP and SMTP details will be auto-detected from your service provider when possible
id: Rincian IMAP dan SMTP akan dideteksi secara otomatis dari penyedia layanan Anda jika memungkinkan

note: IMAP
en: IMAP Settings
id: Pengaturan IMAP

en: IMAP _Server
id: _Peladen IMAP

en: Encryption
id: Enkripsi

en: Example server: imap.example.com
id: Contoh server: imap.example.com

note: SMTP
en: SMTP Settings
id: Pengaturan SMTP

en: SMTP _Server
id: Peladen _SMTP

en: Example server: smtp.example.com
id: Contoh server: smtp.example.com

en: Name
id: Nama

en: Operation was cancelled
id: Operasi dibatalkan

en: Log In to Realm
id: Log Masuk ke Realm

en: Please enter your password below.
id: Harap masukkan sandi Anda di bawah.

en: Remember this password
id: Ingat sandi ini

en: Example principal: user@EXAMPLE.COM
id: Contoh prinsipal: user@EXAMPLE.COM

en: Ticketing is disabled for account
id: Properti IsLocked disetel untuk akun

en: Could not find saved credentials for principal “%s” in keyring
id: Tidak bisa menemukan kredensial yang tersimpan bagi principal "%s" dalam ring kunci

en: Did not find password for principal “%s” in credentials
id: Tidak menemukan sandi bagi principal "%s" dalam kredensial

en: Identity service returned invalid key
id: Layanan identitas mengembalikan kunci yang tidak valid

en: Invalid email address “%s”
id: Alamat surel "%s" tidak valid

note: provider name
en: Connect to Microsoft 365 to access email, calendars, contacts and files
id: Sambungkan ke Microsoft 365 untuk mengakses surel, kalender, kontak, dan berkas

en: Use Organization Account
id: Gunakan Akun Organisasi

en: Connect using details from an organization or developer account
id: Terhubung menggunakan detail dari organisasi atau akun pengembang

note: Translators: See https://learn.microsoft.com/globalization/reference/microsoft-terminology
en: Enter the details provided by your organization
id: Masukkan detail yang diberikan oleh organisasi Anda

en: _Client ID (Optional)
id: ID _Klient (Opsional)

note: Translators: See https://learn.microsoft.com/globalization/reference/microsoft-terminology
en: _Tenant ID
id: ID _Tenant

en: Example ID: 00000000-0000-0000-0000-000000000000
id: Contoh ID: 00000000-0000-0000-0000-000000000000

en: _Sign In…
id: Ma_suk…

en: _Copy Link
id: _Salin Tautan

en: Copy the authorization URL to continue with a specific web browser.
id: Salin URL otorisasi untuk melanjutkan dengan peramban web tertentu.

en: Expected status 200 when requesting access token, instead got status %d (%s)
id: Mengharapkan status 200 ketika meminta token akses, tetapi mendapat status %d (%s)

en: Authorization response:
id: Respon otorisasi:

en: Authorization response: %s
id: Respon otorisasi: %s

en: Failed to authenticate
id: Gagal mengautentikasi

en: Error getting an Access Token:
id: Galat saat mengambil Token Akses:

en: Error getting identity:
id: Galat saat mengambil identitas:

en: Sign in to %s with your browser
id: Masuk ke %s dengan peramban Anda

en: Failed to get session keyring
id: Gagal mendapat ring kunci sesi

en: Copied to clipboard
id: Disalin ke papan klip

en: Was asked to log in as %s, but logged in as %s
id: Diminta untuk masuk sebagai %s, tetapi masuk sebagai %s

en: Credentials do not contain access_token
id: Kredensial tidak berisi access_token

en: Failed to refresh access token (%s, %d):
id: Gagal menyegarkan token akses (%s, %d):

en: _Mail
id: _Surel

en: Cale_ndar
id: Kale_nder

en: _Contacts
id: _Kontak

en: C_hat
id: _Obrolan

en: _Documents
id: _Dokumen

en: M_usic
id: M_usik

en: _Photos
id: _Foto

en: _Files
id: _Berkas

en: Network _Resources
id: Sumbe_r Daya Jaringan

en: _Read Later
id: Baca _Nanti

en: Prin_ters
id: Pence_tak

en: _Maps
id: _Peta

en: T_o Do
id: Unt_uk Dilakukan

en: Account is disabled
id: Akun dinonaktifkan

en: Unknown error
id: Galat tak dikenal

en: ensure_credentials_sync is not implemented on type %s
id: ensure_credentials_sync tidak diimplementasi pada tipe %s

note: Translators: this is the title of the "Add Account" and "Refresh * Account" dialogs. The %s is the name of the provider. eg., * 'Google'.
en: %s Account
id: Akun %s

en: Remove this Account?
id: Hapus Akun Ini?

en: If you remove this Online Account you will have to connect to it again to use it with apps and services.
id: Jika Anda menghapus Akun Daring ini, Anda harus menghubungkannya lagi untuk menggunakannya dengan aplikasi dan layanan.

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Remove
id: _Hapus

en: An account with that name already exists
id: Akun dengan nama itu sudah ada

en: Sign in to reconnect to this account
id: Masuk untuk terhubung kembali ke akun ini

en: _Account Name
id: Nama _Akun

en: _Remove…
id: _Hapus…

en: _Sign In
id: Ma_suk

en: _Try Again
id: Coba _Lagi

en: _Ignore
id: Aba_ikan

en: Dialog was dismissed
id: Dialog telah diakhiri

note: TODO: more specific
en: TLS not available
id: TLS tidak tersedia

en: Unknown authentication mechanism
id: Mekanisme autentikasi yang tidak dikenal

en: A %s account already exists for %s
id: Sudah ada akun %s untuk %s

note: TODO: more specific
en: Failed to delete credentials from the keyring
id: Gagal menghapus kredensial dari ring kunci

note: TODO: more specific
en: Failed to retrieve credentials from the keyring
id: Gagal mengambil kredensial dari ring kunci

note: TODO: more specific
en: No credentials found in the keyring
id: Tidak ada kredensial yang ditemukan dalam ring kunci

en: Error parsing result obtained from the keyring:
id: Galat saat mengurai hasil yang diperoleh dari ring kunci:

note: Translators: The %s is the type of the provider, e.g. 'google' or 'yahoo'
en: GOA %s credentials for identity %s
id: GOA kredensial %s untuk identitas %s

note: TODO: more specific
en: Failed to store credentials in the keyring
id: Gagal menyimpan kredensial dalam ring kunci

en: Not supported
id: Tak didukung

en: Not found
id: Tak ditemukan

en: Code: %u — Unexpected response from server
id: Kode: %u — Respon tidak terduga dari peladen

en: The signing certificate authority is not known.
id: Otoritas penandatangan sertifikat tidak dikenal.

en: The certificate does not match the expected identity of the site that it was retrieved from.
id: Sertifikat tidak cocok dengan identitas yang diharapkan dari situs asal sertifikasi tersebut diambil.

en: The certificate’s activation time is still in the future.
id: Waktu aktifasi sertifikat masih di masa mendatang.

en: The certificate has expired.
id: Sertifikat telah kedaluwarsa.

en: The certificate has been revoked.
id: Sertifikat telah dicabut.

en: The certificate’s algorithm is considered insecure.
id: Algoritma sertifikat dianggap tidak aman.

en: Invalid certificate.
id: Sertifikat tidak valid.

note: TODO: more specific
en: Did not find %s with identity “%s” in credentials
id: Tidak menemukan %s dengan identitas "%s" dalam kredensial

en: Calendar, Contacts and Files
id: Kalender, Kontak, dan Berkas

en: Add a calendar, contacts and files account by entering your WebDAV server and account details
id: Tambahkan akun kalender, kontak, dan berkas dengan memasukkan server WebDAV dan detail akun Anda

en: _Server Address
id: Alamat _Server

en: Examples: example.com, 192.168.0.82
id: Contoh: example.com, 192.168.0.82

en: Server Addresses (Optional)
id: Alamat Server (Opsional)

en: Files
id: Berkas

en: Calendar (CalDAV)
id: Kalender (CalDAV)

en: Contacts (CardDAV)
id: Kontak (CardDAV)

en: Initial secret key is invalid
id: Kunci rahasia awal tidak valid

note: TODO: more specific
en: Couldn't get GoaObject for object path %s
id: Tidak bisa mendapatkan GoaObject untuk path objek %s

en: The network realm %s needs some information to sign you in.
id: Jaringan realm %s membutuhkan beberapa informasi untuk memasukkan Anda.

en: Could not find identity in credential cache:
id: Tidak bisa menemukan identitas dalam tembolok kredensial:

en: Could not find identity credentials in cache:
id: Tidak bisa menemukan kredensial identitas dalam tembolok:

en: Could not sift through identity credentials in cache:
id: Tidak bisa memilah seluruh kredensial identitas dalam tembolok:

en: Could not finish up sifting through identity credentials in cache:
id: Tidak bisa menyelesaikan memilah seluruh kredensial identitas dalam tembolok:

en: No associated identification found
id: Tidak ada identifikasi terkait yang ditemukan

en: Could not create credential cache:
id: Tidak bisa membuat tembolok kredensial:

en: Could not initialize credentials cache:
id: Tidak bisa menginisialisasi tembolok kredensial:

en: Could not store new credentials in credentials cache:
id: Tidak bisa menyimpan kredensial baru dalam tembolok kredensial:

en: Not signed in
id: Tidak masuk

en: Could not get the default principal:
id: Tidak bisa mendapatkan prinsipal bawaan:

en: Could not get renewed credentials from the KDC for identity %s:
id: Tidak bisa mendapat kredensial baru dari KDC untuk indentitas %s:

en: Could not erase identity:
id: Tidak bisa menghapus identitas:

en: Could not find identity
id: Tidak bisa menemukan identitas

en: Could not create credential cache for identity
id: Tidak bisa membuat tembolok kredensial bagi identitas

en: Error closing file descriptor: %s
id: Galat saat menutup deskriptor berkas: %s
