gnome-online-accounts master - en to ja translation catalogue (153 entries)

en: Online Accounts
ja: オンラインアカウント

en: Notifications shown by Online Accounts daemon
ja: オンラインアカウントデーモンからの通知

note: TODO: more specific
en: Failed to find a provider for: %s
ja: 次のプロバイダーが見つかりません: %s

en: IsLocked property is set for account
ja: IsLocked プロパティがアカウントに設定されています

note: TODO: more specific
en: ProviderType property is not set for account
ja: ProviderType プロパティがアカウントに設定されていません

en: Failed to sign in to “%s”
ja: “%s” にサインインできませんでした

en: Failed to sign in to multiple accounts
ja: 複数のアカウントにサインインできませんでした

en: Account Action Required
ja: アカウントで操作が必要です

en: _Sign In…
ja: サインイン(_S)…

en: _Copy Link
ja: リンクをコピー(_C)

en: Copy the authorization URL to continue with a specific web browser.
ja: 認証 URL をコピーして、ウェブブラウザーでアクセスしてください。

en: Unknown error
ja: 不明なエラーです

note: TODO: more specific
en: Authentication failed
ja: 認証失敗

en: Cannot find WebDAV endpoint
ja: WebDAV エンドポイントが見つかりませんでした

en: Invalid URI: %s
ja: 無効な URI: %s

note: TODO: more specific
en: Failed to parse autodiscover response XML
ja: 自動検出の応答 XML の解析に失敗しました

note: TODO: more specific Translators: the parameter is an XML element name.
en: Failed to find “%s” element
ja: “%s”エレメントの検出に失敗しました

note: TODO: more specific
en: Failed to find ASUrl in autodiscover response
ja: 自動検出の応答内で ASUrl が見つかりませんでした

note: Translators: the first %s is the username * (eg., debarshi.ray@gmail.com or rishi), and the * (%s, %d) is the error domain and code.
en: Invalid password with username “%s” (%s, %d):
ja: ユーザー名 “%s” のパスワードが無効です (%s, %d):

note: provider name
en: Connect to a Microsoft Exchange provider to access calendars, contacts and files
ja: Microsoft Exchange プロバイダーに接続して、カレンダー、連絡先、ファイルにアクセスします

en: _Email
ja: メール(_E)

en: _Password
ja: パスワード(_P)

en: Exchange account details will be auto-detected from your email address when possible
ja: 可能な場合、メールアドレスから Exchange アカウントの詳細が自動検出されます

en: Account Details
ja: アカウントの詳細

en: User_name
ja: ユーザー名(_N)

en: _Domain
ja: ドメイン(_D)

en: Example domain: example.com
ja: ドメインの例: example.com

en: Access restricted web and network resources for your organization
ja: 組織の制限付きリソースにアクセスします

en: Failed to get principal from user name “%s”
ja: ユーザー名 “%s” のプリンシパルを取得できませんでした

en: Expected status 200 when requesting your identity, instead got status %d (%s)
ja: 識別子の取得でステータス 200 を期待しましたが、ステータス %d (%s) が返されました

note: TODO: more specific
en: Could not parse response
ja: 応答を解析できませんでした

note: TODO: more specific
en: Service not available
ja: サービスが利用できません

en: Server does not support STARTTLS
ja: サーバーが STARTTLS をサポートしていません

en: IMAP and SMTP
ja: IMAP と SMTP

note: Translators: the first %s is a field name. The * second %s is the IMAP * username (eg., rishi), and the (%s, %d) * is the error domain and code. * second %s is the SMTP
en: Invalid %s with username “%s” (%s, %d):
ja: ユーザー名 “%2$s” の %1$s が無効です (%3$s, %4$d):

en: Auto-detected
ja: 自動検出

en: Unable to auto-detect IMAP and SMTP settings
ja: IMAPとSMTPの設定を自動検出できませんでした

en: STARTTLS after connecting
ja: 接続後に STARTTLS

note: GOA_TLS_TYPE_STARTTLS
en: SSL on a dedicated port
ja: 専用ポートで SSL

en: Email
ja: メール

en: Connect to an email account
ja: メールアカウントに接続

en: _Name
ja: 名前(_N)

en: IMAP and SMTP details will be auto-detected from your service provider when possible
ja: 可能な場合、サービスプロバイダーからIMAPとSMTPの設定を自動検出します

note: IMAP
en: IMAP Settings
ja: IMAP 設定

en: IMAP _Server
ja: IMAP サーバー(_S)

en: Encryption
ja: 暗号化

en: Example server: imap.example.com
ja: サーバーの例: imap.example.com

note: SMTP
en: SMTP Settings
ja: SMTP 設定

en: SMTP _Server
ja: SMTP サーバー(_S)

en: Example server: smtp.example.com
ja: サーバーの例: smtp.example.com

en: Name
ja: 名前

en: _Principal
ja: プリンシパル(_P)

en: Example principal: user@EXAMPLE.COM
ja: プリンシパルの例: user@EXAMPLE.COM

en: Ticketing is disabled for account
ja: アカウントでチケット機能が無効になっています

en: Could not find saved credentials for principal “%s” in keyring
ja: キーリングにプリンシパル “%s” の保存された認証情報が見つかりませんでした

en: Did not find password for principal “%s” in credentials
ja: 認証情報の中にプリンシパル “%s” のパスワードが見つかりませんでした

en: Log In to Realm
ja: レルムへのログイン

en: Please enter your password below.
ja: 以下にパスワードを入力してください。

en: Remember this password
ja: このパスワードを記憶する

en: Operation was cancelled
ja: 処理はキャンセルされました

en: Identity service returned invalid key
ja: 認証サービスが無効なキーを返しました

en: Invalid email address “%s”
ja: 無効なメールアドレス “%s”

note: provider name
en: Connect to Microsoft 365 to access email, calendars, contacts and files
ja: Microsoft 365 に接続してメール、カレンダー、連絡先、ファイルにアクセスします

en: Use Organization Account
ja: 組織アカウントを使用

en: Connect using details from an organization or developer account
ja: 組織または開発者アカウントの設定を使用して接続する

note: Translators: See https://learn.microsoft.com/globalization/reference/microsoft-terminology
en: Enter the details provided by your organization
ja: 組織から提供された設定を入力してください

en: _Client ID (Optional)
ja: クライアント ID(_C) (オプション)

note: Translators: See https://learn.microsoft.com/globalization/reference/microsoft-terminology
en: _Tenant ID
ja: テナント ID(_T)

en: Example ID: 00000000-0000-0000-0000-000000000000
ja: ID の例: 00000000-0000-0000-0000-000000000000

en: Expected status 200 when requesting access token, instead got status %d (%s)
ja: アクセストークンの要求時にステータス 200 を期待しましたが、ステータス %d (%s) が返されました

en: Authorization response:
ja: 認証の応答:

en: Error getting an Access Token:
ja: アクセス用トークンの取得エラー:

en: Error getting identity:
ja: 識別情報の取得中にエラーが発生しました:

en: Sign in to %s with your browser
ja: ブラウザーで %s にログインしてください

en: Copied to clipboard
ja: クリップボードにコピーしました

en: Was asked to log in as %s, but logged in as %s
ja: %s でのログインが要求されましたが、%s でログインしました

en: Credentials do not contain access_token
ja: 認証情報に access_token が含まれていません

en: Failed to refresh access token (%s, %d):
ja: アクセストークンの更新に失敗しました (%s, %d):

en: Not supported
ja: サポートされていません

en: Add a Nextcloud account by providing your server address
ja: サーバーアドレスを入力して Nextcloud アカウントを追加

en: _Server Address
ja: サーバーアドレス(_S)

en: Examples: example.com, 192.168.0.82
ja: 例: example.com, 192.168.0.82

en: _Mail
ja: メール(_M)

en: Cale_ndar
ja: カレンダー(_N)

en: _Contacts
ja: 連絡先(_C)

en: C_hat
ja: チャット(_H)

en: _Documents
ja: ドキュメント(_D)

en: M_usic
ja: 音楽(_U)

en: _Photos
ja: 写真(_P)

en: _Files
ja: ファイル(_F)

en: Network _Resources
ja: ネットワークリソース(_R)

en: _Read Later
ja: あとで読む(_R)

en: Prin_ters
ja: プリンター(_T)

en: _Maps
ja: 地図(_M)

en: T_o Do
ja: To Do(_O)

en: Account is disabled
ja: アカウントが無効です

en: ensure_credentials_sync is not implemented on type %s
ja: タイプ %s で ensure_credentials_sync が実装されていません

note: Translators: this is the title of the "Add Account" and "Refresh * Account" dialogs. The %s is the name of the provider. eg., * 'Google'.
en: %s Account
ja: %s アカウント

en: Remove this Account?
ja: このアカウントを削除しますか?

en: If you remove this Online Account you will have to connect to it again to use it with apps and services.
ja: このオンラインアカウントを削除すると、アプリやサービスで使用するには再度接続する必要があります。

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: An account with that name already exists
ja: その名前のアカウントがすでに存在します

en: Sign in to reconnect to this account
ja: アカウントに再接続するにはサインインしてください

en: _Account Description
ja: アカウントの説明(_A)

en: _Remove…
ja: 削除(_R)…

en: _Sign In
ja: サインイン(_S)

en: _Try Again
ja: やり直す(_T)

en: _Ignore
ja: 無視(_I)

en: Dialog was dismissed
ja: ダイアログが閉じられました

note: TODO: more specific
en: TLS not available
ja: TLS が利用できません

en: Unknown authentication mechanism
ja: 不明な認証メカニズム

en: A %s account already exists for %s
ja: %s アカウントは、すでに %s で使用されています

note: TODO: more specific
en: Failed to delete credentials from the keyring
ja: キーリングから証明書の削除に失敗しました

note: TODO: more specific
en: Failed to retrieve credentials from the keyring
ja: キーリングから証明書の取得に失敗しました

note: TODO: more specific
en: No credentials found in the keyring
ja: キーリングに証明書が見つかりませんでした

en: Error parsing result obtained from the keyring:
ja: キーリングから取得した結果の解析に失敗しました:

note: Translators: The %s is the type of the provider, e.g. 'google' or 'yahoo'
en: GOA %s credentials for identity %s
ja: GOA の %s は %s を正しく認識しました

note: TODO: more specific
en: Failed to store credentials in the keyring
ja: キーリングへ証明書の保存に失敗しました

en: Not found
ja: 見つかりません

en: Code: %u — Unexpected response from server
ja: コード: %u — サーバーからの予期しない応答

en: The signing certificate authority is not known.
ja: 署名している認証局が未知です。

en: The certificate does not match the expected identity of the site that it was retrieved from.
ja: 証明書が予期した取得サイトの識別情報と一致しません。

en: The certificate’s activation time is still in the future.
ja: 証明書の発効時刻が未来になっています。

en: The certificate has expired.
ja: 証明書の有効期限が切れています。

en: The certificate has been revoked.
ja: 証明書が失効しています。

en: The certificate’s algorithm is considered insecure.
ja: 証明書のアルゴリズムは安全ではないものと見なされています。

en: Invalid certificate.
ja: 不正な証明書です。

note: TODO: more specific
en: Did not find %s with identity “%s” in credentials
ja: 資格情報に識別子“%2$s”の %1$s が見つかりませんでした

en: Calendar, Contacts and Files
ja: カレンダー、連絡先、ファイル

en: Add a calendar, contacts and files account by entering your WebDAV server and account details
ja: WebDAV サーバーとアカウント情報を入力して、カレンダー、連絡先、ファイルアカウントを追加してください

en: Server Addresses (Optional)
ja: サーバーアドレス (オプション)

en: Files
ja: ファイル

en: Calendar (CalDAV)
ja: カレンダー (CalDAV)

en: Contacts (CardDAV)
ja: 連絡先 (CardDAV)

en: Initial secret key is invalid
ja: 初期シークレットキーが無効です

note: TODO: more specific
en: Couldn't get GoaObject for object path %s
ja: オブジェクトパス %s の GoaObject を取得できませんでした

en: The network realm %s needs some information to sign you in.
ja: ネットワークレルム %s にサインインを行うには、 何らかの情報を与える必要があります。

en: Could not find identity in credential cache:
ja: 証明書キャッシュに識別情報が見つかりませんでした:

en: Could not find identity credentials in cache:
ja: キャッシュに識別情報の証明書が見つかりませんでした:

en: Could not sift through identity credentials in cache:
ja: キャッシュにある識別情報の証明書の選別ができませんでした:

en: Could not finish up sifting through identity credentials in cache:
ja: キャッシュにある識別情報の証明書の選別を終了できませんでした:

en: No associated identification found
ja: 関連のある ID が見つかりませんでした

en: Could not create credential cache:
ja: 証明書キャッシュを作成できませんでした:

en: Could not initialize credentials cache:
ja: 証明書用キャッシュを初期化できませんでした:

en: Could not store new credentials in credentials cache:
ja: 証明書用キャッシュに新しい証明書を保存できませんでした:

en: Not signed in
ja: サインインしていません

en: Could not get the default principal:
ja: デフォルトプリンシパルを取得できませんでした:

en: Could not get renewed credentials from the KDC for identity %s:
ja: ID %s の更新された認証情報を KDC から取得できませんでした:

en: Could not erase identity:
ja: 識別情報を消去できませんでした:

en: Could not find identity
ja: 識別情報が見つかりませんでした

en: Could not create credential cache for identity
ja: 識別情報用の証明書キャッシュを作成できませんでした

en: Error closing file descriptor: %s
ja: ファイル記述子を閉じる際のエラー: %s
