gnome-packagekit master - en to an translation catalogue (577 entries)

note: TRANSLATORS: user-friendly name for gpk-update-viewer
en: GNOME Packages
an: Paquetz de GNOME

en: Add or remove software installed on the system
an: Adhibir u sacar software instalau en o sistema

en: Packages allows you to install and remove packages on your system. You can view and search packages by name, details or even file name and also see dependencies of one package on other packages. Searching by groups is possible and is an easy way to find software in your favorite desktop environment.
an: Paquetz le permite instalar y sacar paquetz d'o suyo sistema. Puede veyer y buscar paquetz por nombre, detalles u qualsiquier nombre de fichero y tamién veyer as dependencias d'un paquet sobre atros. Ye posible buscar por grupos y ye una buena traza de trobar software ta o suyo entorno d'escritorio preferiu.

en: Packages uses PackageKit and can work on any distribution using the native package management framework.
an: Paquetz usa PackageKit y puede usar-se en qualsiquier distribución de conchunta con o chestor de paquetz nativo.

note: TRANSLATORS: user-friendly name for gpk-update-viewer
en: GNOME Package Updater
an: Actualizador de paquetz de GNOME

en: Update software installed on the system
an: Esviellar o software instalau en o sistema

en: Package Updater allows you to update packages on your system without rebooting. You can view details about each update and choose which updates to apply.
an: L'actualizador de paquetz le permite actualizar os paquetz d'o suyo sistema sin reiniciar. Puede veyer detalles sobre cada actualización y trigar qué actualizacions aplicar.

en: Package Updater uses PackageKit and can work on any distribution using the native package management framework.
an: L'actualizador de paquetz usa PackageKit y puede usar-se en qualsiquier distribución de conchunta con o chestor de paquetz nativo.

en: Packages
an: Paquetz

en: Sources;Repositories;Preferences;Install;Store;
an: Fuentes;Repositorios;Preferencias;Instalar;Almacén;

en: Apply Changes
an: Aplicar cambeos

en: Changes are not applied instantly, this button applies all changes
an: Os cambeos no s'aplican instantaniament; iste botón aplica totz os cambeos

en: Clear
an: Limpiar

en: Clear current selection
an: Limpiar a selección actual

en: Cancel search
an: Cancelar a busca

en: License
an: Licencia

en: Source
an: Repositorio

en: Install Package
an: Instalar o paquet:

en: Remove Package
an: Sacar o paquet

en: Visit home page for selected package
an: Visitar a pachina web d'o paquet seleccionau

en: Visit Project Website
an: Visitar a pachina web d'o prochecto

en: Files
an: Fichers

en: Required Packages
an: Paquetz requerius

en: Dependent Packages
an: Paquetz dependients

en: Check for Updates
an: Comprebar si bi ha actualizacions

note: TRANSLATORS: program name, an application to add and remove software repositories
en: Package Sources
an: Fuentes de paquetz

en: Refresh Package Lists
an: Esviellar as listas de paquetz

en: Package Log
an: Rechistro d'o paquet

en: Only Newest Versions
an: Nomás as versions nuevas

en: Only Native Packages
an: Nomás paquetz nativos

en: About
an: Arredol

en: _Quit
an: _Sacar

en: More details
an: Mas detalles

en: License Agreement Required
an: Se requiere acceptar l'alcuerdo d'a licencia

en: _Accept Agreement
an: _Acceptar alcuerdo

en: Package Install
an: Instalar paquet

en: Install selected packages on the system
an: Instalar os paquetz seleccionaus en o sistema

en: View past package management tasks
an: Veye os quefers de mantenimiento de paquetz anteriors

en: Filter
an: Filtro

en: Enable or disable package repositories
an: Habilitar u deshabilitar repositorios de paquetz

en: A package source contains packages that can be installed on this computer.
an: Un repositorio de paquetz contiene paquetz que se pueden instalar en este equipo.

note: shows extra -source, -debuginfo, and -devel sources
en: _Show debug and development package sources
an: _Amostrar repositorios de paquetz de depuración y desembolique

en: Software signature is required
an: Se requier a sinyatura d'o software

en: Do you trust the source of the packages?
an: Confías en o repositorio de paquetz?

en: Repository name:
an: Nombre d'o repositorio:

en: Signature URL:
an: Sinyatura de l'URL:

en: Signature user identifier:
an: Sinyatura d'identificación d'usuario:

en: Signature identifier:
an: Identificador d'a sinyatura:

en: Package:
an: Paquet:

en: Do you recognize the user and trust this key?
an: Reconoixes a iste usuario y confías en ista clau?

note: TRANSLATORS: title to pass to the user if there are not enough privs
en: Package Updater
an: Actualizador de paquetz

en: Updates;Upgrade;
an: Actualizacions;Actualizar;

en: _Install Updates
an: _Instalar actualizacions

en: Package updates correct errors, eliminate security vulnerabilities, and provide new features.
an: As actualizacions de paquetz corrichen errors, eliminan vulnerabilidatz de seguranza y proporcionan nuevas funcionalidatz.

en: _Upgrade
an: _Esviellar

note: TRANSLATORS: column for what packages were upgraded
en: Details
an: Detalles

en: Automatically remove unused dependencies
an: Sacar automaticament as dependencias no emplegadas

en: When removing a package, also remove those dependencies that are not required by other packages.
an: En sacar un paquet, sacar tamién as dependencias no requeridas por atros paquetz.

en: Ask the user if additional packages should be installed
an: Preguntar a l'usuario si s'han d'instalar paquetz adicionals

en: Ask the user if additional packages should be installed.
an: Preguntar a l'usuario si s'han d'instalar paquetz adicionals.

en: If search terms should be completed automatically
an: Si os termins d'a busca s'han de completar automaticament

en: If search terms should be completed automatically.
an: Si os termins d'a busca s'han de completar automaticament.

en: Filter using basename in gpk-application
an: Filtrar emplegando los nombres base en gpk-application

en: Filter package lists using basename in gpk-application.
an: Filtrar as listas de paquetz emplegando los nombres base en gpk-application.

en: Only show the newest packages in the file lists
an: Amostrar nomás que os paquetz nuevos en a lista de fichers

en: Only show the newest packages in the file lists.
an: Amostrar nomás que os paquetz nuevos en as listas de fichers.

en: Only show supported packages in the file lists
an: Amostrar nomás que os paquetz suportaus en as listas de fichers

en: Only show supported packages in the file lists.
an: Amostrar nomás que os paquetz suportaus en as listas de fichers.

en: Only show native packages in the file lists
an: Amostrar nomás que os paquetz nativos en as listas de fichers

en: Only show native packages matching the machine architecture in the file lists.
an: Amostrar nomás que os paquetz nativos que coincidan con l'arquitectura d'a maquina en as listas de fichers.

en: Show the category group menu
an: Amostrar o menú de grupos de categorías

en: Show the category group menu. This is more complete and custom to the distribution, but takes longer to populate.
an: Amostrar o menú de grupos de categorías. Isto ye mas completo y personalizau t'a distribución, pero leva mas tiempo poblar-lo.

en: Show the 'All Packages' group menu
an: Amostrar o menú de grupo de 'Totz os paquetz'

en: Show the all packages menu item. This takes a long time to populate on most backends and is not generally required by end users.
an: Amostrar l'elemento de menú de Totz os paquetz. Isto tarda muito tiempo en poblar-se en a mayoría d'os backends y, cheneralment, os usuarios finals no l'amenesten.

en: The search mode used by default
an: O modo de busca emplegau de traza predeterminada

en: The search mode used by default. Options are "name", "details", or "file".
an: O modo de busca emplegau de traza predeterminada. As opcions son "nombre", "detalles" u "fichero".

en: Show all repositories in the package source viewer
an: Amostrar totz os repositorios en o visor de repositorios de paquetz.

en: Show all repositories in the package source viewer.
an: Amostrar totz os repositorios en o visor de repositorios de paquetz.

en: Only show the newest updates in the list
an: Amostrar nomás que as actualizacions nuevas en a lista

en: Only show the newest packages in the update list, and filter out older updates that are still available.
an: Amostrar nomás que os paquetz nuevos en a lista de fichers y filtrar as actualizacions antigas que encara sigan disponibles.

en: Scroll to packages as they are downloaded
an: Desplazar por os paquetz seguntes se'n descargan

en: Scroll to packages in the update list as they are downloaded or installed.
an: Desplazar por os paquetz en a lista d'actualizacions seguntes se'n descargan u se'n instalan.

en: Allow applications to invoke the font installer
an: Permitir que as aplicacions invoquen a l'instalador de fuents

en: Allow applications to invoke the font installer.
an: Permitir que as aplicacions invoquen a l'instalador de fuents.

en: Programs that should be ignored when they issue session D-Bus requests
an: Os programas que s'han d'inorar quan emiten peticions DBus

en: Programs that should be ignored when they issue session D-Bus requests, separated by commas.
an: Os programas que s'han d'inorar quan emiten peticions DBus, deseparaus por comas.

en: Allow applications to invoke the codec installer
an: Permitir que as aplicacions invoquen a l'instalador de códecs

en: Allow applications to invoke the codec installer.
an: Permitir que as aplicacions invoquen a l'instalador de códecs.

en: Allow applications to invoke the mime type installer
an: Permitir que as aplicacions invoquen a l'instalador de tipos MIME

en: Allow applications to invoke the mime type installer.
an: Permitir que as aplicacions invoquen a l'instalador de tipos MIME.

en: When displaying UI from a session D-Bus request, automatically use these options by default.
an: En amostrar a IU dende una solicitut de sesión de DBUS emplegar automaticament istas opcions de traza predeterminada.

en: When displaying UI from a session D-Bus request, force these options to be turned on.
an: En amostrar a IU dende una solicitut de sesión de DBUS, forzar l'activación d'istas opcions.

note: TRANSLATORS: this is a menu group of packages in the queue
en: Pending
an: Pendient

note: TRANSLATORS: title: how many files are installed by the application
en: %i file installed by %s | %i files installed by %s
an[0]: %i fichero instalau por %s
an[1]: %i fichers instalaus por %s

note: TRANSLATORS: no packages returned
en: No packages
an: No bi ha paquetz

note: TRANSLATORS: this package is not required by any others
en: No other packages require this package
an: No i hai atros paquetz que requieran iste

note: TRANSLATORS: title: how many packages require this package
en: %i package requires %s | %i packages require %s
an[0]: %i paquet adicional requier %s
an[1]: %i paquetz adicionals requieren %s

note: TRANSLATORS: show a array of packages for the package
en: Packages listed below require %s to function correctly. | Packages listed below require %s to function correctly.
an[0]: O paquet listau contino ameneste %s ta funcionar correctament.
an[1]: Os paquetz listaus contino amenesten %s ta funcionar correctament.

note: TRANSLATORS: this package does not depend on any others
en: This package does not depend on any others
an: Iste paquet no depende de garra atro

note: TRANSLATORS: title: show the number of other packages we depend on
en: %i additional package is required for %s | %i additional packages are required for %s
an[0]: s'ameneste %i paquet adicional ta %s
an[1]: s'amenesten %i paquetz adicionals ta %s

note: TRANSLATORS: message: show the array of dependent packages for this package
en: Packages listed below are required for %s to function correctly. | Packages listed below are required for %s to function correctly.
an[0]: S'ameneste o paquet listau contino ta que %s funcione correctament.
an[1]: S'amenesten os paquetz listaus contino ta que %s funcione correctament.

note: TRANSLATORS: the repo name is invalid or not found, fall back to this
en: Invalid
an: No valido

note: TRANSLATORS: no results were found for this search
en: No results were found.
an: No s'han trobau resultaus

note: TRANSLATORS: be helpful, but this shouldn't happen
en: Try entering a package name in the search bar.
an: Prebe a introducir un nombre en a barra de busca.

note: TRANSLATORS: nothing in the package queue
en: There are no packages queued to be installed or removed.
an: No i hai garra paquet asperando ta estar instalar-se u eliminar-se.

note: TRANSLATORS: tell the user to switch to details search mode
en: Try searching package descriptions by clicking the icon next to the search text.
an: Prebe a buscar descripcions de paquetz pretando l'icono chunto a o texto de busca.

note: TRANSLATORS: tell the user to try harder
en: Try again with a different search term.
an: Preba de nuevas con unatro termin ta mirar.

note: TRANSLATORS: title: invalid text in the search bar
en: Invalid search text
an: O texto que miras no ye valido

note: TRANSLATORS: message: tell the user that's not allowed
en: The search text contains invalid characters
an: O texto que miras contién caracters no validos

note: TRANSLATORS: title: we failed to execute the method
en: The search could not be completed
an: No s'ha puesto completar a busca

note: TRANSLATORS: low level failure, details to follow
en: Running the transaction failed
an: S'ha produciu una errorr en a execución d'a transacción

note: TRANSLATORS: title: warn the user they are quitting with unapplied changes
en: Changes not applied
an: No s'han aplicau os cambeos

en: Close _Anyway
an: Zarrar de _todas trazas

note: TRANSLATORS: tell the user the problem
en: You have made changes that have not yet been applied.
an: Has feito cambeos que encara no s'han aplicau.

en: These changes will be lost if you close this window.
an: Si zarras ista finestra se perderán os cambeos.

note: TRANSLATORS: column for installed status TRANSLATORS: The state of a package TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Installed
an: Instalau

note: TRANSLATORS: column for package name TRANSLATORS: column for group name
en: Name
an: Nombre

note: TRANSLATORS: the size of the meta package
en: Size
an: Grandaria

note: TRANSLATORS: the installed size in bytes of the package
en: Installed size
an: Grandaria instalada

note: TRANSLATORS: the download size of the package
en: Download size
an: Grandaria de la descarga

note: TRANSLATORS: entry tooltip: basic search
en: Searching by name
an: Se ye mirando por nombre

note: TRANSLATORS: entry tooltip: detailed search
en: Searching by description
an: Se ye mirando por descripción

note: TRANSLATORS: entry tooltip: file search
en: Searching by file
an: Se ye mirando por fichero

note: TRANSLATORS: context menu item for the search type icon
en: Search by name
an: Mirar por nombre

note: TRANSLATORS: context menu item for the search type icon
en: Search by description
an: Mirar por descripción

note: TRANSLATORS: context menu item for the search type icon
en: Search by file name
an: Mirar por nombre de fichero

en: Licensed under the GNU General Public License Version 2
an: Licenciau baixo a Licencia Publica Cheneral GNU Versión 2

en: PackageKit is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
an: PackageKit ye software libre; puetz redistribuir-lo y/u modificar-lo baixo os termins d'a Licencia Publica Cheneral de GNU tal como la publica a Free Software Foundation; tanto en a versión 2 d'a Licencia como (a la suya esleción) qualsiquier versión posterior.

en: PackageKit is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
an: PackageKit se distribuye con a esperanza de que será util, pero SIN GARRA GUARENCIA; mesmo sin a guarencia implicada de MERCANTIBILIDAT u ADEQUACIÓN TA UN PROPOSITO PARTICULAR.  Veye a Licencia Publica Cheneral de GNU ta mas detalles.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
an: Habrías d'haber recibiu una copia d'a Licencia Publica Cheneral GNU chunto con iste programa; si no, escribe a la Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston,MA, 02110-1301, EE. UU.

en: PackageKit Website
an: Puesto web de PackageKit

note: TRANSLATORS: description of NULL, gpk-application that is
en: Package Manager for GNOME
an: Chestor de paquetz ta GNOME

note: TRANSLATORS: welcome text if we can click the group array
en: Enter a search word or click a category to get started.
an: Mete una parola de busca u preta en una categoría ta prencipiar.

note: TRANSLATORS: welcome text if we have to search by name
en: Enter a search word to get started.
an: Mete una parola de busca ta prencipiar.

note: TRANSLATORS: daemon is broken
en: Exiting as properties could not be retrieved
an: Se ye salindo puesto que no s'han puesto obtener as propiedatz

note: TRANSLATORS: title: all of the packages on the system and available in sources
en: All packages
an: Totz os paquetz

note: TRANSLATORS: tooltip: all packages
en: Show all packages
an: Amostrar totz os paquetz

note: TRANSLATORS: show the program version
en: Show the program version and exit
an: Amostrar a versión d'o programa y salir

en: Install Software
an: Instalar software

note: are we running privileged
en: Package installer
an: Instalador de paquetz

note: TRANSLATORS: a 32 bit package
en: 32-bit
an: 32 bits

note: TRANSLATORS: a 64 bit package
en: 64-bit
an: 64 bits

note: TRANSLATORS: these tools cannot run as root (unknown name)
en: This application is running as a privileged user
an: Ista aplicación se ye executando como usuario privilechiau

note: TRANSLATORS: cannot run as root user, and we display the application name
en: %s is running as a privileged user
an: %s se ye executando como usuario privilechiau

note: TRANSLATORS: tell the user off
en: Package management applications are security sensitive.
an: As aplicacions de chestión de paquetz son sensibles a la seguranza.

note: TRANSLATORS: and explain why
en: Running graphical applications as a privileged user should be avoided for security reasons.
an: Por motivos de seguranza, habrías de restrinchir a execución d'aplicacions graficas como usuario privilechiau.

note: TRANSLATORS: button: allow the user to run this, even when insecure
en: Continue _Anyway
an: Continar de _todas trazas

note: TRANSLATORS: The actions has just literally happened
en: Now
an: Agora

note: TRANSLATORS: time
en: %i second | %i seconds
an[0]: %i segundo
an[1]: %i segundos

note: TRANSLATORS: time
en: %i minute | %i minutes
an[0]: %i minuto
an[1]: %i minutos

note: TRANSLATORS: time
en: %i hour | %i hours
an[0]: %i hora
an[1]: %i horas

en: minute | minutes
an[0]: minuto
an[1]: minutos

en: second | seconds
an[0]: segundo
an[1]: segundos

en: hour | hours
an[0]: hora
an[1]: horas

note: Translators: a list of two things
en: %s and %s
an: %s y %s

note: Translators: a list of three things
en: %s, %s and %s
an: %s, %s y %s

note: Translators: a list of four things
en: %s, %s, %s and %s
an: %s, %s, %s y %s

note: Translators: a list of five things
en: %s, %s, %s, %s and %s
an: %s, %s, %s, %s y %s

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
an: Amostrar l'información de depuración ta totz os fichers

en: Debugging Options
an: Opcions de depuración

en: Show debugging options
an: Amostrar as opcions de depuración

note: TRANSLATORS: This is when we have over 5 items, and we're not interested in detail
en: many packages
an: muitos paquetz

en: No files
an: No bi ha fichers

note: add a checkbutton for deps screen
en: Do not show this again
an: No amostrar isto de nuevas

note: TRANSLATORS: this is either CD or DVD media
en: disc
an: Disco

note: TRANSLATORS: this is generic media of unknown type that we will install from
en: media
an: meya

en: Failed with unknown error code
an: S'ha produciu una error con codigo d'error desconoixiu

en: No network connection available
an: No bi ha connexions de retz disponibles

en: No package cache is available.
an: No bi ha una caché de paquetz disponible.

en: Out of memory
an: Difuera d'a memoria

en: Failed to create a thread
an: S'ha produciu una error en creyar o filo

en: Not supported by this backend
an: No suportau por iste backend

en: An internal system error has occurred
an: Ha ocurriu una error interna d'o sistema

en: A security signature is not present
an: A sinya de seguranza no ye present

en: The package is not installed
an: O paquet no ye instalau

en: The package was not found
an: No se trobó lo paquet

en: The package is already installed
an: O paquet ya ye instalau

en: The package download failed
an: Ha fallau a descarga d'o paquet

en: The group was not found
an: No se trobó o grupo

en: The group list was invalid
an: A lista de grupos no yera valida

en: Dependency resolution failed
an: Ha fallau a resolución de dependencias

en: Search filter was invalid
an: O filtro de busca no yera valido

en: The package identifier was not well formed
an: L'identificador d'o paquet no yera bien formau

en: Transaction error
an: Error de transacción

en: Repository name was not found
an: No s'ha trobau o nombre d'o repositorio

en: Could not remove a protected system package
an: No s'ha puesto sacar un paquet protechiu d'o sistema

en: The action was canceled
an: Se canceló l'acción

en: The action was forcibly canceled
an: S'ha cancelau l'acción forzadament

en: Reading the configuration file failed
an: S'ha produciu una error en leyer o fichero de configuración

en: The action cannot be canceled
an: No se puet cancelar l'acción

en: Source packages cannot be installed
an: No s'han puesto instalar os paquetz de repositorios

en: The license agreement failed
an: S'ha produciu una error en l'acceptación d'a licencia

en: Local file conflict between packages
an: Conflicto en un fichero local entre paquetz

en: Packages are not compatible
an: Os paquetz no son compatibles

en: Problem connecting to a package source
an: Problema en connectar-se a un repositorio de paquetz

en: Failed to initialize
an: S'ha produciu una error a l'inicializar

en: Failed to finalize
an: S'ha produciu una error en rematar

en: Cannot get lock
an: No se puet obtener o bloqueyo

en: No packages to update
an: No bi ha paquetz ta esviellar

en: Cannot write repository configuration
an: No s'ha puesto escribir a configuración de repositorio

en: Local install failed
an: Ha fallau a instalación local

en: Bad security signature
an: Sinya de seguranza erronia

en: Missing security signature
an: Falta a sinyatura de seguranza

en: Repository configuration invalid
an: A configuración de repositorio no ye valida

en: Invalid package file
an: O fichero de paquet no ye valido

en: Package install blocked
an: A instalación d'o paquet ye bloqueyada

en: Package is corrupt
an: O paquet ye corrompiu

en: All packages are already installed
an: Ya son instalaus totz os paquetz

en: The specified file could not be found
an: No s'ha puesto trobar o fichero especificau

en: No more mirrors are available
an: No bi ha mas repositorios disponibles

en: No distribution upgrade data is available
an: No bi ha datos d'actualización d'a distribución disponibles

en: Package is incompatible with this system
an: O paquet ye incompatible con iste sistema

en: No space is left on the disk
an: No bi ha espacio libre en o disco

note: TRANSLATORS: this is the window title when a new CD or DVD is required
en: A media change is required
an: S'ameneste un cambeo de soporte

en: Authorization failed
an: Ha fallau l'autorización

en: Update not found
an: No s'ha trobau l'actualización

en: Cannot install from untrusted source
an: No se puet instalar d'una fuent en a quala no se confía

en: Cannot update from untrusted source
an: No se puet esviellar d'una fuent en a quala no se confía

en: Cannot get the file list
an: No se puet obtener a lista de fichers

en: Cannot get package requires
an: No se pueden obtener os requerimientos d'o paquet

en: Cannot disable source
an: No se puet desenchegar l'orichen

en: The download failed
an: Ha fallau a descarga

en: Package failed to configure
an: S'ha produciu una error en configurar o paquet

en: Package failed to build
an: S'ha produciu una error en construir o paquet

en: Package failed to install
an: S'ha produciu una error en instalar o paquet

en: Package failed to be removed
an: S'ha produciu una error en borrar o paquet

en: Update failed due to running process
an: Ha fallau l'actualización a causa d'un proceso en execución

en: The package database was changed
an: Se cambió la base de datos d'o paquet

en: Virtual provide type is not supported
an: A mena virtual proporcionada no ye suportada

en: Install root is invalid
an: A radiz d'instalación no ye valida

en: Cannot fetch install sources
an: No se pueden obtener as fuents d'instalación

en: Rescheduled due to priority
an: Reprogramau a causa d'a prioridat

en: Unfinished transaction
an: Transacción no rematada

en: Lock required
an: Bloqueyo requeriu

en: Failed with unknown error code.
an: S'ha produciu una error con codigo desconoixiu.

en: There is no network connection available.
    Please check your connection settings and try again.
an: No bi ha una connexión de ret disponible.
    Compreba la configuración d'a tuya connexión y intenta-lo de nuevo.

en: The package list needs to be rebuilt.
    This should have been done by the backend automatically.
an: Cal reconstruir a lista de paquetz.
    Isto habría de fer-lo automaticament o backend.

en: The service that is responsible for handling user requests is out of memory.
    Please restart your computer.
an: O servicio responsable de maniar as peticions de l'usuario s'ha quedau sin memoria.
    Reenchega o tuyo equipo.

en: A thread could not be created to service the user request.
an: No s'ha puesto creyar un filo ta atender a petición de l'usuario.

en: The action is not supported by this backend.
    Please report a bug in your distribution bug tracker as this should not have happened.
an: O backend no suporta ista acción.
    Informa d'a error en o control d'errors d'a tuya distribución ya que isto no tendría que haber succediu.

en: A problem that we were not expecting has occurred.
    Please report this bug in your distribution bug tracker with the error description.
an: Ha ocurriu una error inasperada.
    Informa d'a error en o control d'errors d'a tuya distribución con a descripción d'a error.

en: A security trust relationship could not be made with package source.
    Please check your security settings.
an: No se podió establir una relación de confianza con os repositorios de paquetz remotos.
    Comprebe a suya configuración de seguranza.

en: The package that is trying to be removed or updated is not already installed.
an: O paquet que intentas sacar u esviellar no ye instalau.

en: The package that is being modified was not found on your system or in any package source.
an: O paquet que se va a modificar no s'ha trobau en o suyo sistema ni en garra repositorio de paquetz.

en: The package that is trying to be installed is already installed.
an: O paquet que s'intenta instalar ya ye instalau.

en: The package download failed.
    Please check your network connectivity.
an: Ha fallau a descarga d'o paquet.
    Compreba a tuya connexión de ret.

en: The group type was not found.
    Please check your group list and try again.
an: No s'ha trobau a mena de grupo.
    Compreba a tuya lista de grupos y intenta-lo de nuevo.

en: The group list could not be loaded.
    Refreshing your cache may help, although this is normally a software source error.
an: No s'ha puesto cargar a lista de grupos.
    Esviellar a caché puet aduyar, encara que habitualment isto ye una error d'o repositorio de software.

en: A package could not be found that allows the action to complete.
    More information is available in the detailed report.
an: No s'ha puesto trobar un paquet que permita completar l'acción.
    Disposas de mas información en l'informe detallau.

en: The search filter was not correctly formed.
an: O filtro de busca no se formó correctament.

en: The package identifier was not well formed when sent to the server.
    This normally indicates an internal error and should be reported.
an: O identificador d'o paquet no s'ha formau bien quan se ninvió a lo servidor.
    Normalment isto indica una error interna y debería informar d'ell..

en: An unspecified transaction error has occurred.
    More information is available in the detailed report.
an: L'identificador d'o paquet no yera bien creyau quan se ninvió a o servidor.
    Normalment isto indica una error interna y caldría informar d'ixo.

en: The remote package source name was not found.
    You may need to enable an item in Package Sources.
an: No se trobó o nombre d'o repositorio de paquetz remoto.
    Ye posible que haiga d'habilitar un elemento en Repositorios de paquetz.

en: Removing a protected system package is not allowed.
an: No se permite a eliminación d'un paquet protechiu d'o sistema.

en: The action was canceled successfully and no packages were changed.
an: L'acción se canceló con exito y no s'ha modificau garra paquet.

en: The action was canceled successfully and no packages were changed.
    The backend did not exit cleanly.
an: L'acción se canceló con exito y no bi ha paquetz modificaus.
    O backend no finalizó correctament.

en: The native package configuration file could not be opened.
    Please make sure configuration is valid.
an: No s'ha puesto ubrir o fichero de configuración d'o paquet nativo.
    Asegura-te que a configuración ye valida.

en: The action cannot be canceled at this time.
an: No se puet cancelar o quefer en iste momento.

en: Source packages are not normally installed this way.
    Check the extension of the file you are trying to install.
an: A ormino os paquetz de repositorios no s'instalan d'ista traza.
    Compreba a extensión d'o fichero que intenta instalar.

en: The license agreement was not agreed to.
    To use this software you have to accept the license.
an: No s'ha acceptau l'alcuerdo de licencia.
    Ta utilizar iste software, debes acceptar a licencia.

en: Two packages provide the same file.
    This is usually due to mixing packages from different sources.
an: Dos paquetz proporcionan o mesmo fichero.
    A ormino isto succede en mezclar paquetz de diferents repositorios.

en: Multiple packages exist that are not compatible with each other.
    This is usually due to mixing packages from different sources.
an: Existen multiples paquetz que no son compatibles con atros.
    A ormino isto succede en mezclar paquetz de diferents repositorios.

en: There was a (possibly temporary) problem connecting to a package source.
    Please check the detailed error for further details.
an: I hai habiu un problema (posiblement temporal) en connectar-se a un repositorio de paquetz.
    Comprebe a error detallada ta detalles adicionals.

en: Failed to initialize packaging backend.
    This may occur if other packaging tools are being used simultaneously.
an: S'ha produciu una error en encetar o backend de l'empaquetador.
    Isto puet ocurrir si se son emplegando simultaniament atras ferramientas d'empaquetamiento.

en: Failed to close down the backend instance.
    This error can normally be ignored.
an: S'ha produciu una error en zarrar a instancia d'o backend.
    Normalment ista error puet inorar-se.

en: Cannot get the exclusive lock on the packaging backend.
    Please close any other legacy packaging tools that may be open.
an: No se puet obtener o bloqueyo exclusivo sobre o backend d'o empaquetador.
    Zarra qualsiquier atra ferramienta antiga d'empaquetau que pueda estar ubierta.

en: None of the selected packages could be updated.
an: No s'ha puesto esviellar dengún d'os paquetz seleccionaus

en: The repository configuration could not be modified.
an: No s'ha puesto modificar a configuración d'o repositorio.

en: Installing the local file failed.
    More information is available in the detailed report.
an: Ha fallau a instalación d'o fichero local.
    Disposas de mas información en l'informe detallau.

en: The package security signature could not be verified.
an: No s'ha puesto verificar a sinyatura de seguranza d'o paquet.

en: The package security signature is missing and this package is untrusted.
    This package was not signed when created.
an: No se troba a sinyatura d'o paquet y iste paquet no ye de confianza.
    Iste paquet no se sinyó quan se creyó.

en: Repository configuration was invalid and could not be read.
an: A configuración d'o repositorio no ye valida y no s'ha puesto leyer.

en: The package you are attempting to install is not valid.
    The package file could be corrupt, or not a proper package.
an: O paquet que intentas instalar no ye valido.
    O fichero d'o paquet puet estar corrupto u no estar un paquet correcto.

en: Installation of this package prevented by your packaging system's configuration.
an: A configuración d'o tuyo sistema de paquetz ha apreveniu a instalación de iste paquet.

en: The package that was downloaded is corrupt and needs to be downloaded again.
an: O paquet descargau ye corrupto y ameneste estar descargau nuevament.

en: All of the packages selected for install are already installed on the system.
an: Totz os paquetz seleccionaus ta instalar ya son instalau en o sistema.

en: The specified file could not be found on the system.
    Check the file still exists and has not been deleted.
an: No s'ha puesto trobar o fichero especificau en o sistema.
    Compreba que o fichero encara existe y que no s'ha borrau.

en: Required data could not be found on any of the configured package sources.
    There were no more download mirrors that could be tried.
an: No s'han puesto trobar os datos necesarios en garra d'os repositorios de paquetz configuraus.
    No i hai mas repositorios de descarga que se puedan prebar.

en: Required upgrade data could not be found in any of the configured package sources.
    The list of distribution upgrades will be unavailable.
an: No s'han puesto trobar os datos d'actualización necesarios en garra d'os repositorios de paquetz configuraus.
    A lista d'actualizacions d'a distribución no será disponible.

en: The package that is trying to be installed is incompatible with this system.
an: O paquet que s'intenta instalar ye incompatible con iste sistema.

en: There is insufficient space on the device.
    Free some space on the system disk to perform this operation.
an: No bi ha espacio suficient en o dispositivo.
    Libera espacio en o disco de sistema ta executar ista operación.

en: Additional media is required to complete the transaction.
an: S'ameneste un suporte adicional ta completar a transacción.

en: You have failed to provide correct authentication.
    Please check any passwords or account settings.
an: S'ha produciu una error a lo proporcionar l'autenticación correcta.
    Compreba as contrasenyas u la configuración d'a cuenta.

en: The specified update could not be found.
    It could have already been installed or no longer available on the remote server.
an: No s'ha puesto trobar l'actualización especificada.
    Puet que ya s'haiga instalau u que ya no sía disponible en o servidor remoto.

en: The package could not be installed from untrusted source.
an: No s'han puesto instalar os paquetz dende un orichen en o que no se confía.

en: The package could not be updated from untrusted source.
an: No s'han puesto esviellar os paquetz dende un orichen en o que no se confía.

en: The file list is not available for this package.
an: Ista lista de fichers no ye disponible ta iste paquet.

en: The information about what requires this package could not be obtained.
an: No s'ha puesto obtener a información arredol de qué ameneste iste paquet.

en: The specified package source could not be disabled.
an: No s'ha puesto desactivar o paquet especificau.

en: The download could not be done automatically and should be done manually.
    More information is available in the detailed report.
an: No s'ha puesto realizar la descarga de traza automatica y debe fer-se manualment.
    Disposas de mas información en l'informe detallau.

en: One of the selected packages failed to configure correctly.
    More information is available in the detailed report.
an: Un d'os paquetz seleccionaus no s'ha configurau correctament.
    Disposas de mas información en l'informe detallau.

en: One of the selected packages failed to build correctly.
    More information is available in the detailed report.
an: Un d'os paquetz seleccionaus no s'ha construiu correctament.
    Disposas de mas información en l'informe detallau.

en: One of the selected packages failed to install correctly.
    More information is available in the detailed report.
an: Un d'os paquetz seleccionaus no s'ha instalau correctament.
    Disposas de mas información en l'informe detallau.

en: One of the selected packages failed to be removed correctly.
    More information is available in the detailed report.
an: Un d'os paquetz seleccionaus no s'ha borrau correctament.
    Disposas de mas información en l'informe detallau.

en: A program is running that has to be closed before the update can proceed.
    More information is available in the detailed report.
an: Bi ha un programa en execución que cal zarrar antis de proceder con a actualización.
    Disposas de mas información en l'informe detallau.

en: The package database was changed while the request was running.
an: Se cambió la base de datos d'o paquet mientras se yera executando a solicitut.

en: The virtual provide type is not supported by this system.
an: A mena virtual proporcionada no ye suportau por iste sistema.

en: The install root is invalid. Please contact your administrator.
an: A radiz d'instalación no ye valida. Contacta con o tuyo administrador.

en: The list of package sources could not be downloaded.
an: No s'ha puesto descargar a lista de fuents de paquetz.

en: A previous package management transaction was interrupted.
an: S'interrumpió una transacción previa d'o chestor de paquetz.

en: The transaction has been canceled and will be retried when the system is idle.
an: A transacción s'ha cancelau y se reintentará quan o sistema siga libre.

en: A package manager lock is required.
an: Ye necesario bloqueyaro chestor de paquetz.

en: No restart is necessary.
an: No ye necesario reenchegar.

en: You will be required to restart this application.
an: Habrás de reenchegar ista aplicación.

en: You will be required to log out and back in.
an: Habrás de zarrar a sesión y encetar-la de nuevo.

en: A restart will be required.
an: Será necesario reenchegar.

en: You will be required to log out and back in due to a security update.
an: Habrás de zarrar a sesión y encetar-la de nuevo a causa d'una actualización de seguranza.

en: A restart will be required due to a security update.
an: Será necesario reenchegar a causa d'una actualización de seguranza.

en: No restart is required.
an: No ye necesario reenchegar.

en: A restart is required.
an: Ye necesario reenchegar.

en: You need to log out and log back in.
an: Debes zarrar a sesión y encetar-la de nuevo.

en: You need to restart the application.
an: Debes reenchegar l'aplicación.

en: You need to log out and log back in to remain secure.
an: Debes zarrar a sesión y encetar-la de nuevo ta remanir seguro.

en: A restart is required to remain secure.
an: Será necesario reiniciar ta mantener a seguranza.

note: TRANSLATORS: This is when the transaction status is not known
en: Unknown state
an: Estau desconoixiu

note: TRANSLATORS: transaction state, the daemon is in the process of starting
en: Starting
an: Encetando-se

note: TRANSLATORS: transaction state, the transaction is waiting for another to complete
en: Waiting in queue
an: Asperando en a coda

note: TRANSLATORS: transaction state, just started
en: Running
an: Executando-se

note: TRANSLATORS: transaction state, is querying data
en: Querying
an: Consultando

note: TRANSLATORS: transaction state, getting data from a server
en: Getting information
an: Se ye obtenendo información

note: TRANSLATORS: transaction state, removing packages
en: Removing packages
an: Se son sacando paquetz

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading package files TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Downloading packages
an: Se son descargando paquetz

note: TRANSLATORS: transaction state, installing packages
en: Installing packages
an: Instalar os paquetz

note: TRANSLATORS: transaction state, refreshing internal lists
en: Refreshing software list
an: Se ye actualizando a lista de software

note: TRANSLATORS: transaction state, installing updates
en: Installing updates
an: Se son instalando actualizacions

note: TRANSLATORS: transaction state, removing old packages, and cleaning config files
en: Cleaning up packages
an: Se son limpiando paquetz

note: TRANSLATORS: transaction state, obsoleting old packages
en: Obsoleting packages
an: Se son marcando os paquetz como obsoletos

note: TRANSLATORS: transaction state, checking the transaction before we do it
en: Resolving dependencies
an: Se son resolvendo as dependencias

note: TRANSLATORS: transaction state, checking if we have all the security keys for the operation
en: Checking signatures
an: Se son comprebando as sinyaturas

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're doing a test transaction
en: Testing changes
an: Se son prebando os cambeos

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're writing to the system package database
en: Committing changes
an: Se son confirmando os cambeos

note: TRANSLATORS: transaction state, requesting data from a server
en: Requesting data
an: Se son solicitando datos

note: TRANSLATORS: transaction state, all done!
en: Finished
an: Rematau

note: TRANSLATORS: transaction state, in the process of canceling TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Canceling
an: Se ye cancelando

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading repository information
an: Se ye descargando información d'o repositorio

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading list of packages
an: Se ye descargando a lista de paquetz

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading file lists
an: Se son descargando as listas de fichers

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading lists of changes
an: Se ye descargando o listau de cambeos

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading groups
an: Se son descargando grupos

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading update information
an: Se ye descargando a información d'actualización

note: TRANSLATORS: transaction state, repackaging delta files
en: Repackaging files
an: Se son reempaquetando os fichers

note: TRANSLATORS: transaction state, loading databases
en: Loading cache
an: Se ye cargando a caché

note: TRANSLATORS: transaction state, scanning for running processes
en: Scanning installed applications
an: Se son mirando as aplicacions instaladas

note: TRANSLATORS: transaction state, generating a list of packages installed on the system
en: Generating package lists
an: Se son chenerando listaus de paquetz

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're waiting for the native tools to exit
en: Waiting for package manager lock
an: Asperando lo bloqueyo d'o chestor de paquetz

note: TRANSLATORS: waiting for user to type in a password
en: Waiting for authentication
an: Asperando l'autenticación

note: TRANSLATORS: we are updating the list of processes
en: Updating the list of running applications
an: Esviellando lo listau d'aplicacions en execución

note: TRANSLATORS: we are checking executable files in use
en: Checking for applications currently in use
an: Se son mirando aplicacions actualment en uso

note: TRANSLATORS: we are checking for libraries in use
en: Checking for libraries currently in use
an: Se son mirando as bibliotecas actualment en uso

note: TRANSLATORS: we are copying package files to prepare to install
en: Copying files
an: Se son copiando fichers

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Trivial update
an: Actualización trivial

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Normal update
an: Actualización normal

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important update
an: Actualización important

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security update
an: Actualización de seguranza

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Bug fix update
an: Actualización de corrección d'errors

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement update
an: Actualización destacada

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked update
an: Actualización bloqueyada

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Available
an: Disponible

note: TRANSLATORS: The type of package
en: Trusted
an: Confiable

note: TRANSLATORS: The type of package
en: Untrusted
an: No confiable

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Downloading
an: Descargando

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Updating
an: Esviellando

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing
an: Instalando

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing
an: Borrando

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Cleaning up
an: Limpiando

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Obsoleting
an: Marcando como obsoleto

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Reinstalling
an: Reinstalando

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Preparing
an: Parando

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Decompressing
an: Descomprimindo

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Downloaded
an: Descargau

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Updated
an: Esviellau

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Removed
an: Borrau

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Cleaned up
an: Limpiau

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Obsoleted
an: Marcaus como obsoletos

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Reinstalled
an: Reinstalau

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Prepared
an: Parau

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Decompressed
an: Descomprimiu

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Unknown role type
an: Mena de paper desconoixida

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting dependencies
an: Obtenendo as dependencias

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting update detail
an: Obtenendo os detalles de l'actualización

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting details
an: Obtenendo os detalles

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting requires
an: Obtenendo os requisitos

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting updates
an: Obtenendo as actualizacions

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching details
an: Mirando os detalles

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching for file
an: Se ye mirando un fichero

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching groups
an: Mirando grupos

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching for package name
an: Se ye mirando por o nombre d'o paquet

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing file
an: Instalando o fichero

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Refreshing package cache
an: Esviellando a caché d'os paquetz

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Updating packages
an: Esviellando os paquetz

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting list of repositories
an: Obtenendo o listau de repositorios

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Enabling repository
an: Activando o repositorio

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing repository
an: Sacando repositorio

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Setting repository data
an: Obtenendo os datos d'o repositorio

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Resolving
an: Resolvendo

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting file list
an: Obtenendo o listau de fichers

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting what provides
an: Obtenendo qué proporciona

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing signature
an: Instalando a sinyatura

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting package lists
an: Obtener os listaus de paquetz

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Accepting EULA
an: Acceptando a EULA

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting distribution upgrade information
an: Obtenendo a información de l'actualización d'a distribución

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting categories
an: Obtenendo as categorías

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting old transactions
an: Obtenendo transaccions antigas

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Repairing the system
an: Se ye reparando lo sistema

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got dependencies
an: S'han obteniu as dependencias

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got update detail
an: S'han obteniu os detalles de l'actualización

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got details
an: S'han obteniu os detalles

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got requires
an: S'han obteniu os requisitos

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got updates
an: S'han obteniu as actualizacions

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Searched for package details
an: Se son mirando os detalles d'o paquet

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Searched for file
an: Busca por fichero

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Searched groups
an: Grupos miraus

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Searched for package name
an: Busca por o nombre d'o paquet

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Removed packages
an: Paquetz borraus

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Installed packages
an: Paquetz instalaus

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Installed local files
an: Fichers locals instalaus

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Refreshed package cache
an: Esviellar a caché de paquetz

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Updated packages
an: Paquetz esviellaus

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Canceled
an: Cancelau

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got list of repositories
an: S'ha obteniu o listau de repositorios

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Enabled repository
an: Repositorio activado

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Removed repository
an: Repositorio sacau

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Set repository data
an: Establir os datos de repositorio

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Resolved
an: Resuelto:

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got file list
an: Listau de fichers obteniu

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got what provides
an: S'ha obteniu qué proporciona

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Installed signature
an: Sinya instalada

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got package lists
an: S'han obteniu as listas de paquetz

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Accepted EULA
an: EULA acceptada

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Downloaded packages
an: Paquetz descargaus

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got distribution upgrades
an: S'ha obteniu as actualizacions d'a distribución

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got categories
an: Categorías obtenidas

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got old transactions
an: Transaccions antigas obtenidas

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Repaired the system
an: S'ha reparau o sistema

note: TRANSLATORS: The group type
en: Accessibility
an: Accesibilidat

note: TRANSLATORS: The group type
en: Accessories
an: Accesorios

note: TRANSLATORS: The group type
en: Education
an: Educación

note: TRANSLATORS: The group type
en: Games
an: Chuegos

note: TRANSLATORS: The group type
en: Graphics
an: Graficos

note: TRANSLATORS: The group type
en: Office
an: Usina

note: TRANSLATORS: The group type
en: Other
an: Atras

note: TRANSLATORS: The group type
en: Programming
an: Programación

note: TRANSLATORS: The group type
en: System
an: Sistema

note: TRANSLATORS: The group type
en: GNOME desktop
an: Escritorio GNOME

note: TRANSLATORS: The group type
en: KDE desktop
an: Escritorio KDE

note: TRANSLATORS: The group type
en: Xfce desktop
an: Escritorio Xfce

note: TRANSLATORS: The group type
en: Other desktops
an: Atros escritorios

note: TRANSLATORS: The group type
en: Publishing
an: Publicando

note: TRANSLATORS: The group type
en: Servers
an: Servidors

note: TRANSLATORS: The group type
en: Fonts
an: Fuents

note: TRANSLATORS: The group type
en: Admin tools
an: Ferramientas d'administración

note: TRANSLATORS: The group type
en: Legacy
an: Obsoletos

note: TRANSLATORS: The group type
en: Localization
an: Localización

note: TRANSLATORS: The group type
en: Virtualization
an: Virtualización

note: TRANSLATORS: The group type
en: Security
an: Seguranza

note: TRANSLATORS: The group type
en: Power management
an: Chestión d'enerchía

note: TRANSLATORS: The group type
en: Communication
an: Comunicación

note: TRANSLATORS: The group type
en: Network
an: Ret

note: TRANSLATORS: The group type
en: Maps
an: Mapas

note: TRANSLATORS: The group type
en: Package sources
an: Fuents de paquetz

note: TRANSLATORS: The group type
en: Science
an: Sciencia

note: TRANSLATORS: The group type
en: Documentation
an: Documentación

note: TRANSLATORS: The group type
en: Electronics
an: Electronica

note: TRANSLATORS: The group type
en: Package collections
an: Coleccions de paquetz

note: TRANSLATORS: The group type
en: Vendor
an: Furnidor

note: TRANSLATORS: The group type
en: Newest packages
an: Os paquetz más nuevos

note: TRANSLATORS: The group type
en: Unknown group
an: Grupo desconoixiu

note: TRANSLATORS: strftime formatted please
en: %d %B %Y
an: %d de %B de %Y

note: TRANSLATORS: column for the date
en: Date
an: Calendata

note: TRANSLATORS: column for what was done, e.g. update-system
en: Action
an: Acción

note: TRANSLATORS: column for the user name, e.g. Richard Hughes
en: User name
an: Nombre de l'usuario

note: TRANSLATORS: column for the application used for the install, e.g. Add/Remove Programs
en: Application
an: Aplicación

note: TRANSLATORS: user-friendly name for pkcon
en: Command line client
an: Client de linia de comandos

note: TRANSLATORS: user-friendly name for gpk-update-icon, which used to exist
en: Update Icon
an: Esviellar l'icono

note: TRANSLATORS: user-friendly name for the command not found plugin
en: Bash – Command Not Found
an: Bash – comando no trobau

note: TRANSLATORS: user-friendly name for gnome-settings-daemon, which used to handle updates
en: GNOME Session
an: Sesión de GNOME

note: TRANSLATORS: user-friendly name for gnome-software
en: GNOME Software
an: Software de GNOME

note: TRANSLATORS: preset the GtktextBox with this filter text
en: Set the filter to this value
an: Establir o filtro ta ista valor

note: TRANSLATORS: we can make this modal (stay on top of) another window
en: Set the parent window to make this modal
an: Establir a finestra pai ta fer-la modal

en: Software Log Viewer
an: Visor de rechistros de software

note: are we running privileged
en: Log viewer
an: Visor de sucesos

note: TRANSLATORS: for one reason or another, we could not enable or disable a package source
en: Failed to change status
an: Ha fallau en cambiar o estau

note: TRANSLATORS: column if the source is enabled
en: Enabled
an: Activau

note: TRANSLATORS: column for the source description
en: Package Source
an: Fuent de paquetz

note: TRANSLATORS: for one reason or another, we could not get the list of sources
en: Failed to get the list of sources
an: Ha fallau en obtener o listau de fuents

note: TRANSLATORS: backend is broken, and won't tell us what it supports
en: Exiting as backend details could not be retrieved
an: Salindo ya que no s'han puesto obtener os detalles d'o backend

en: Getting package source list not supported by backend
an: O backend no suporta a obtención de listas de repositorios de paquetz

note: TRANSLATORS: is not GPG signed
en: The software is not signed by a trusted provider.
an: O paquet no ye sinyau por un furnidor de confianza.

note: TRANSLATORS: user has to trust provider -- I know, this sucks
en: Do not update this package unless you are sure it is safe to do so.
an: No instales iste paquet de no estar que sigas convenciu que ye seguro fer-lo.

note: TRANSLATORS: warn the user that all bets are off
en: Malicious software can damage your computer or cause other harm.
an: O software malicioso puet danyar o tuyo equipo u provocar atros danyos.

note: TRANSLATORS: ask if they are absolutely sure they want to do this
en: Are you <b>sure</b> you want to update this package?
an: Yes <b>seguro</b> de querer instalar iste paquet?

note: TRANSLATORS: user has to trust provider -- I know, this sucks
en: Do not install this package unless you are sure it is safe to do so.
an: No instales iste paquet de no estar que sigas convenciu que ye seguro fer-lo.

note: TRANSLATORS: ask if they are absolutely sure they want to do this
en: Are you <b>sure</b> you want to install this package?
an: Yes <b>seguro</b> de querer instalar iste paquet?

note: TRANSLATORS: dialog body, explains to the user that they need to insert a disk to continue. The first replacement is DVD, CD etc
en: Additional media is required. Please insert the %s labeled '%s' to continue.
an: S'ameneste un suporte adicional. Fica o %s etiquetado como '%s' ta continar.

note: TRANSLATORS: this is button text
en: Continue
an: Continar

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog
en: The following software also needs to be installed
an: Se debe instalar o siguient software

en: Install
an: Instalar

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog
en: The following software also needs to be removed
an: Se debe sacar o siguient software

en: Remove
an: Borrar

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog
en: The following software also needs to be updated
an: Se debe esviellar o siguient software

en: Update
an: Esviellar

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog
en: The following software also needs to be re-installed
an: Se debe reinstalar o siguient software

en: Reinstall
an: Reinstalar

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog
en: The following software also needs to be downgraded
an: Se debe desactualizar o siguient software

en: Downgrade
an: Desactualizau

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog (we don't know how it's going to be processed -- eeek)
en: The following software also needs to be processed
an: Se debe procesar o siguient software

note: TRANSLATORS: title of a dependency dialog
en: Additional confirmation required
an: S'ameneste una confirmación adicional:

note: TRANSLATORS: message text of a dependency dialog
en: To install this package, additional software also has to be modified. | To install these packages, additional software also has to be modified.
an[0]: Ta instalar iste paquet se debe modificar software adicional.
an[1]: Ta instalar istos paquetz se debe modificar software adicional.

note: TRANSLATORS: message text of a dependency dialog
en: To remove this package, additional software also has to be modified. | To remove these packages, additional software also has to be modified.
an[0]: Ta sacar iste paquet se debe modificar software adicional.
an[1]: Ta sacar istos paquetz se debe modificar software adicional.

note: TRANSLATORS: message text of a dependency dialog
en: To update this package, additional software also has to be modified. | To update these packages, additional software also has to be modified.
an[0]: Ta esviellar iste paquet se debe modificar software adicional.
an[1]: Ta esviellar istos paquetz se debe modificar software adicional.

note: TRANSLATORS: message text of a dependency dialog
en: To install this file, additional software also has to be modified. | To install these files, additional software also has to be modified.
an[0]: Ta instalar iste fichero se debe modificar software adicional.
an[1]: Ta instalar istos fichers se debe modificar software adicional.

note: TRANSLATORS: message text of a dependency dialog
en: To process this transaction, additional software also has to be modified.
an: S'ameneste modificar software adicional ta procesar ista transacción.

note: TRANSLATORS: button label, force the install, even though it's untrusted
en: _Force install
an: _Forzar a instalación

note: TRANSLATORS: button tooltip
en: Force installing package
an: Forzar a instalación d'o paquet

note: TRANSLATORS: we don't have a lot to go on here
en: Failed to process request.
an: Ha fallau en procesar a petición.

note: TRANSLATORS: the message text for the restart
en: Some of the updates that were installed require the computer to be restarted before the changes will be applied.
an: Belunas d'as actualizacions que s'han instalau amenesten que se reenchegue l'equipo antis que s'apliquen os cambeos.

note: TRANSLATORS: the button text for the restart
en: Restart Computer
an: Reenchegar l'equipo

note: TRANSLATORS: the message text for the restart
en: Some of the updates that were installed require the computer to be restarted to remain secure.
an: Belunas d'as actualizacions que s'han instalau amenesten que se reenchegue l'equipo ta mantener a seguranza.

note: TRANSLATORS: the message text for the log out
en: Some of the updates that were installed require you to log out and back in before the changes will be applied.
an: Belunas d'as actualizacions que s'han instalau amenesten que zarres a sesión y la encietes de nuevo antis que s'apliquen os cambeos.

note: TRANSLATORS: the button text for the log out
en: Log Out
an: Zarrar a sesión

note: TRANSLATORS: the message text for the log out
en: Some of the updates that were installed require you to log out and back in to remain secure.
an: Belunas d'as actualizacions que s'han instalau amenesten que zarres a sesión y la encietes de nuevo ta mantener a seguranza.

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error
en: Could not restart
an: No s'ha puesto reenchegar

note: TRANSLATORS: we failed to install all the updates we requested
en: Some updates were not installed
an: Qualques actualizacions no s'han instalau

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error
en: Could not update packages
an: No s'han puesto actualizar os paquetz

note: TRANSLATORS: completed all updates TRANSLATORS: title: all updates installed okay
en: Updates installed
an: Actualizacions instaladas

note: TRANSLATORS: title: all updates for the machine installed okay
en: All updates were installed successfully.
an: Todas as actualizacions s'han instalau correctament.

note: TRANSLATORS: title: all the selected updates installed okay
en: The selected updates were installed successfully.
an: As actualizacions seleccionadas s'han instalau correctament.

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Trivial updates
an: Actualizacions trivials

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important updates
an: Actualizacions importants

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security updates
an: Actualizacions de seguranza

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Bug fix updates
an: Actualizacions de corrección d'errors

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement updates
an: Actualizacions destacadas

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked updates
an: Actualizacións bloqueyadas

note: TRANSLATORS: The type of update, i.e. unspecified
en: Other updates
an: Atras actualizacions

note: TRANSLATORS: querying update array
en: Getting the list of updates
an: Se ye obtenendo o listau d'actualizacions

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error
en: Could not run upgrade script
an: No s'ha puesto executar o script d'actualización

note: TRANSLATORS, are we going to cost the user lots of money?
en: Connectivity is being provided by wireless broadband, and it may be expensive to update this package. | Connectivity is being provided by wireless broadband, and it may be expensive to update these packages.
an[0]: A conectividat se proporciona por banda ampla inalámbrica y esviellar iste paquet puet estar caro.
an[1]: A conectividat se proporciona por banda ampla inalámbrica y esviellar istos paquetz puet estar caro.

note: TRANSLATORS: there are no updates
en: There are no updates available
an: No bi ha actualizacions disponibles

note: TRANSLATORS: title: nothing to do
en: No updates are available
an: No bi ha actualizacions disponibles

note: TRANSLATORS: no network connection, according to PackageKit
en: No network connection was detected.
an: No s'ha detectau garra connexión de ret.

note: TRANSLATORS: this is the button text when we have updates
en: _Install Update | _Install Updates
an[0]: _Instalar l'actualización
an[1]: _Instalar as actualizacions

note: TRANSLATORS: title: nothing to do
en: All packages are up to date
an: Totz os paquetz son actualizaus

note: TRANSLATORS: tell the user the problem
en: There are no package updates available for your computer at this time.
an: No i hai actualizacions de paquetz disponibles ta o suyo equipo en iste momento.

en: There is %i update available | There are %i updates available
an[0]: Bi ha %i actualización disponible
an[1]: Bi ha %i actualizacions disponibles

note: TRANSLATORS: how many updates are selected in the UI
en: %i update selected | %i updates selected
an[0]: %i actualización ye seleccionada
an[1]: %i actualizacions son seleccionadas

note: TRANSLATORS: how many updates are selected in the UI, and the size of packages to download
en: %i update selected (%s) | %i updates selected (%s)
an[0]: %i actualización ye seleccionada (%s)
an[1]: %i actualizacions son seleccionadas (%s)

note: TRANSLATORS: a column that has state of each package
en: Status
an: Estau

note: TRANSLATORS: this is the update type, e.g. security
en: This update will add new features and expand functionality.
an: Ista actualización adhibirá caracteristicas nuevas y ampliará la funcionalidat.

note: TRANSLATORS: this is the update type, e.g. security
en: This update will fix bugs and other non-critical problems.
an: Ista actualización correchirá errors y atros problemas no criticos.

note: TRANSLATORS: this is the update type, e.g. security
en: This update is important as it may solve critical problems.
an: Ista actualización ye important y puet resolver quantos problemas criticos.

note: TRANSLATORS: this is the update type, e.g. security
en: This update is needed to fix a security vulnerability with this package.
an: Ista actualización ye necesaria ta correchir una vulnerabilidad de seguranza en iste paquet.

note: TRANSLATORS: this is the update type, e.g. security
en: This update is blocked.
an: Ista actualización ye bloqueyada.

note: TRANSLATORS: this is when the notification was issued and then updated
en: This notification was issued on %s and last updated on %s.
an: Ista notificación s'emitió en %s y s'actualizó por zaguera vez en %s.

note: TRANSLATORS: this is when the update was issued
en: This notification was issued on %s.
an: Ista notificación s'emitió en %s

note: TRANSLATORS: this is a array of vendor URLs
en: For more information about this update please visit this website: | For more information about this update please visit these websites:
an[0]: Ta obtener mas información sobre ista actualización visita la pachina web:
an[1]: Ta obtener mas información sobre ista actualización visita las pachinas web:

note: TRANSLATORS: this is a array of bugzilla URLs
en: For more information about bugs fixed by this update please visit this website: | For more information about bugs fixed by this update please visit these websites:
an[0]: Ta obtener mas información sobre as errors correchidas por ista actualización visita la pachina web:
an[1]: Ta obtener mas información sobre as errors correchidas por ista actualización visita las pachinas web:

note: TRANSLATORS: this is a array of CVE (security) URLs
en: For more information about this security update please visit this website: | For more information about this security update please visit these websites:
an[0]: Ta obtener mas información sobre ista actualización de seguranza visita la pachina web:
an[1]: Ta obtener mas información sobre ista actualización de seguranza visita las pachinas web:

note: TRANSLATORS: reboot required
en: The computer will have to be restarted after the update for the changes to take effect.
an: Habrás de reenchegar l'equipo dimpués de l'actualización ta que os cambeos surtan efecto.

note: TRANSLATORS: log out required
en: You will need to log out and back in after the update for the changes to take effect.
an: Habrás de zarrar a tuya sesión y encetar-la de nuevo dimpués de l'actualización ta que os cambeos surtan efecto.

note: TRANSLATORS: this is the stability status of the update
en: The classification of this update is unstable which means it is not designed for production use.
an: A clasificación d'ista actualización ye inestable, la qual cosa significa que no ye disenyada ta emplegar-se en producción.

note: TRANSLATORS: this is the stability status of the update
en: This is a test update, and is not designed for normal use. Please report any problems or regressions you encounter.
an: Ista ye una actualización de preba y no ye diseñada ta un emplego normal. Informa de qualsiquier problema u regresión que trobes.

note: TRANSLATORS: this is a ChangeLog
en: The developer logs will be shown as no description is available for this update:
an: S'amostrarán os rechistros d'o desembolicador ya que no bi ha una descripción disponible ta ista actualización:

en: Loading…
an: Se ye cargando…

en: No update details available.
an: No bi ha detalles disponibles sobre l'actualización.

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error TRANSLATORS: PackageKit did not send any results for the query...
en: Could not get update details
an: No s'han puesto obtener os detalles de l'actualización

note: TRANSLATORS: PackageKit did not send any results for the query...
en: Could not get package details
an: No s'han puesto obtener os detalles d'o paquet

en: No results were returned.
an: No s'han retornau resultaus.

note: TRANSLATORS: right click menu, select all the updates
en: Select all
an: Seleccionar-lo tot

note: TRANSLATORS: right click menu, unselect all the updates
en: Unselect all
an: Deseleccionar-lo tot

note: TRANSLATORS: right click menu, select only security updates
en: Select security updates
an: Seleccionar as actualizacions de seguranza

note: TRANSLATORS: right click option, ignore this update name, not currently used
en: Ignore this update
an: Inorar ista actualización

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error
en: Could not get updates
an: No s'han puesto obtener as actualizacions

note: TRANSLATORS: this is the header
en: Checking for updates…
an: Se ye comprebando si bi ha actualizacions?

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error
en: Could not get list of distribution upgrades
an: No s'ha puesto obtener o listau d'actualizacions d'as distribucións

note: TRANSLATORS: new distro available, e.g. F9 to F10
en: New distribution upgrade release '%s' is available
an: Ye disponible a nueva actualización '%s' d'a distribución

note: TRANSLATORS: this is when some updates are not being shown as other packages need updating first
en: Other updates are held back as some important system packages need to be installed first.
an: S'han reteniu atras actualizacions porque primero s'han d'instalar qualques paquetz importants d'o sistema.

en: Update Packages
an: Actualizar paquetz
