PackageKit - en to ar translation catalogue (778 entries)

en: Automatically remove unused dependencies
ar: أزل تلقائياً التبعيات غير المستخدمة

en: When removing a package, also remove those dependencies that are not required by other packages.
ar: عند إزالة حزمة، أيضا إزالة التبعيات غير المطلوبة من قبل حزم أخرى.

en: Ask the user if additional packages should be installed
ar: سؤال المستخدم إذا كان ينبغي تثبيت حزم إضافية

en: Ask the user if additional packages should be installed.
ar: سؤال المستخدم إذا كان ينبغي تثبيت حزم إضافية.

en: Ask the user if files should be copied to a non-private directory
ar: إسئل المستخدم إذا كان يجب نسخ الملفات إلى مجلد غير الخاص

en: Ask the user if files should be copied to a non-private directory when installing from a FUSE mount.
ar: إسئل المستخدم إذا كان يجب نسخ الملفات إلى مجلد غير خاص عند التثبيت من توصيل FUSE.

en: If search terms should be completed automatically
ar: إذا كان ينبغي إكمال مصطلحات البحث تلقائياً

en: If search terms should be completed automatically.
ar: إذا كان ينبغي إكمال مصطلحات البحث تلقائياً.

en: Filter using basename in gpk-application
ar: الترشيح باستخدام basename في مدى تطبيق

en: Filter package lists using basename in gpk-application.
ar: ترشيح قوائم الحزمة باستخدام basename في مدى تطبيق.

en: Only show the newest packages in the file lists
ar: إظهار الحزم الأحدث فقط في قائمة الملفات

en: Only show the newest packages in the file lists.
ar: إظهار الحزم الأحدث فقط في قائمة الملفات.

en: Only show native packages in the file lists
ar: إظهار الحزم الأصلية فقط في قوائم الملفات

en: Only show native packages matching the machine architecture in the file lists.
ar: إظهار الحزم الأصلية المطابقة لبُنية الجهاز في قوائم الملفات فقط.

en: Show the category group menu
ar: إظهار قائمة مجموعات الفئة

en: Show the category group menu. This is more complete and custom to the distribution, but takes longer to populate.
ar: إظهار في قائمة فئة المجموعة. وهذا أكثر اكتمالا ومخصصة للتوزيع، ولكنه يستغرق وقتاً أطول.

en: Show the 'All Packages' group menu
ar: إظهار قائمة المجموعة 'كافة حزم'

en: Show the all packages menu item. This takes a long time to populate on most backends and is not generally required by end users.
ar: إظهار عنصر القائمة كل الحزم. هذا يستغرق وقتاً طويلاً لتجميعها من معظم الموفرين وغير مستحسن للمستخدم النهائي.

en: The search mode used by default
ar: وضع البحث المستخدم بشكل افتراضي

en: The search mode used by default. Options are "name", "details", or "file".
ar: وضع البحث المستخدم بشكل افتراضي. الخيارات هي "الاسم", أو "تفاصيل", أو "الملف".

en: Show all repositories in the software source viewer
ar: إظهار كل المستودعات في عارض مصدر البرمجيات

en: Show all repositories in the software source viewer.
ar: إظهار كل المستودعات في عارض مصدر البرمجيات.

en: Notify the user before a large update is done on a mobile broadband connection
ar: إعلام المستخدم قبل أن تتم عملية تحديث كبيرة على اتصال النطاق العريض المتنقل

en: Notify the user before a large update is done on a mobile broadband connection.
ar: إعلام المستخدم قبل أن تتم عملية تحديث كبيرة على اتصال النطاق العريض المتنقل.

en: Only show the newest updates in the list
ar: إظهار التحديثات الأحدث فقط في القائمة

en: Only show the newest packages in the update list, and filter out older updates that are still available.
ar: فقط إظهار الحزم الأحدث في قائمة التحديثات، وترشيح التحديثات القديمة التي لا تزال متاحة.

en: Scroll to packages as they are downloaded
ar: قم بالتمرير إلى حزم كما يتم تحميلها

en: Scroll to packages in the update list as they are downloaded or installed.
ar: قم بالتمرير إلى الحزم في قائمة التحديثات ليتم تحميلها أو تثبيتها.

en: Allow applications to invoke the font installer
ar: السماح للتطبيقات باستدعاء مثبت الخطوط

en: Allow applications to invoke the font installer.
ar: السماح للتطبيقات باستدعاء مثبت الخطوط.

en: Programs that should be ignored when they issue session D-Bus requests
ar: البرامج التي يجب تجاهلها عند صدور دورة طلبات D-Bus

en: Programs that should be ignored when they issue session D-Bus requests, separated by commas.
ar: البرامج التي يجب تجاهلها عند صدور دورة طلبات D-Bus، مفصولة بفواصل.

en: Allow applications to invoke the codec installer
ar: السماح للتطبيقات باستدعاء مثبت برنامج الترميز

en: Allow applications to invoke the codec installer.
ar: السماح للتطبيقات باستدعاء مثبت برنامج الترميز.

en: Allow applications to invoke the mime type installer
ar: السماح للتطبيقات باستدعاء مثبت نوع mime

en: Allow applications to invoke the mime type installer.
ar: السماح للتطبيقات باستدعاء مثبت نوع mime.

en: When displaying UI from a session D-Bus request, automatically use these options by default.
ar: عند عرض واجهة المستخدم بطلب من دورة D-Bus، استخدم هذه الاختيارات تلقائياً بشكل افتراضي.

en: When displaying UI from a session D-Bus request, force these options to be turned on.
ar: عند عرض واجهة المستخدم بطلب دورة D-Bus ، إجبارياً هذه الخيارات تكون قيد التشغيل.

en: Add or remove software installed on the system
ar: أضف أو أزل البرمجيات المثبتة على النظام

en: Changes are not applied instantly, this button applies all changes
ar: التغييرات لا تطبق فوريا، هذا الزر يطبق كل التغييرات

en: Clear current selection
ar: امسح التحديد الحالي

en: Cancel search
ar: أُلغِ البحث

en: Source
ar: المصدر

en: Install Package
ar: ثبّت الحزمة

en: Visit home page for selected package
ar: زُر موقع الحزمة المحددة

en: Software Sources
ar: مصادر البرمجيات

en: Refresh Package Lists
ar: حدّث قائمة الحزم

en: Software Log
ar: سجل البرمجيات

en: More details
ar: تفاصيل أكثر

en: License Agreement Required
ar: الموافقة على الرخصة مطلوبة

en: _Accept Agreement
ar: أوا_فق على الاتفاقية

note: TRANSLATORS: program name: application to install a package to provide a file TRANSLATORS: program name: installs a package (or packages) by name TRANSLATORS: program name, a session wide daemon to watch for updates and changing system state
en: Software Install
ar: تثبيت البرامج

en: Install selected software on the system
ar: ثبت البرمجيات المختارة على النظام

note: TRANSLATORS: program name: application to install a catalog of software
en: Catalog Installer
ar: مثبّت المجموعات

en: Install a catalog of software on the system
ar: ثبت مجموعة من البرمجيات على النظام

en: Software Log Viewer
ar: عارِض سجلات البرمجيات

en: View past package management tasks
ar: اعرض مهام إدارة الحزم السابقة

en: Filter
ar: رشّح

en: Software Settings
ar: إعدادات البرمجيات

en: Change software update preferences and enable or disable software sources
ar: غيّر تفضيلات تحديث البرمجيات وفعّل أو عطّل مصادر البرمجيات

note: TRANSLATORS: program name, an application to set per-user policy for updates
en: Software Update Preferences
ar: تفضيلات تحديث البرمجيات

en: _Check Now
ar: ال_تمس الآن

en: C_heck for updates:
ar: ا_لتمس التحديثات:

en: Check for major _upgrades:
ar: ا_لتمس الترقيات الكبيرة:

en: Check for updates when using mobile broadband
ar: التمس التحديثات أثناء الاتصال عبر شبكة الجوال

en: Currently using mobile broadband
ar: تستخدم حاليا شبكة الهاتف المحمول

en: Update Settings
ar: إعدادات التحديث

en: A software source contains packages that can be installed on this computer.
ar: يحتوي مصدر البرمجيات حزمًا يمكن تثبيتها على هذا الحاسوب.

note: shows extra -source, -debuginfo, and -devel software sources
en: _Show debug and development software sources
ar: أ_ظهر التنقيح ومصادر التطوير البرمجي

note: TRANSLATORS: the program name
en: Service Pack Creator
ar: منشئ الرزم الخدمية

en: Create a copy of this computer's package list
ar: أنشئ نسخة من قائمة حزم هذا الحاسوب

en: Create an archive of all the pending updates
ar: أنشئ أرشيفا من كل التحديثات المنتظرة

en: Create an archive of a specific package
ar: أنشئ أرشيفا من حزمة معينة

en: Multiple packages can be specified using a comma delimited list
ar: يمكن تحديد حزم متعددة باستخدام قائمة محددة بفاصلة

note: TRANSLATORS: column for what was done, e.g. update-system
en: Action
ar: إجراء

en: Output directory:
ar: دليل الناتج:

en: Destination package list:
ar: قائمة الحزم الوِجهة:

en: Select a Package List File
ar: اختر ملف قائمة حزم

en: Save New Service Pack
ar: احفظ رزمة خدمات جديدة

note: TRANSLATORS: column for what packages were upgraded
en: Details
ar: التفاصيل

en: Progress
ar: التقدم

en: Create
ar: أنشئ

en: Software signature is required
ar: توقيع البرمجيات مطلوب

en: Do you trust the source of the packages?
ar: هل تثق في مصدر الحزم؟

en: Repository name:
ar: اسم المستودع:

en: Signature URL:
ar: مسار التوقيع:

en: Signature user identifier:
ar: معرّف صاحب التوقيع:

en: Signature identifier:
ar: معرّف التوقيع:

en: Package:
ar: الحزمة:

en: Do you recognize the user and trust this key?
ar: هل تعرف هذا المستخدم وتثق في المفتاح؟

en: Software Update
ar: تحديث البرمجيات

en: Update software installed on the system
ar: حدّث الحزم المُثبّتة على النظام

en: Operating System Upgrade
ar: ترقية نظام التشغيل

en: Upgrade the operating system to a new version
ar: رقِّ نظام التشغيل إلى إصدارة جديدة

en: _Install Updates
ar: ثبّت ال_تحديثات

en: Software updates correct errors, eliminate security vulnerabilities and provide new features.
ar: تحديثات البرمجيات تصلح الأخطاء وتغلق الثغرات الأمنية وتوفر خصائص جديدة.

en: _Upgrade
ar: ر_قّ

note: TRANSLATORS: expander label in the error dialog
en: _Details
ar: ال_تفاصيل

note: Application column (icon, name, description) TRANSLATORS: column for the application name TRANSLATORS: column for the package name
en: Package
ar: الحزمة

en: _Remove
ar: أ_زل

en: Remove %i additional package? | Remove %i additional packages?
ar[0]: أأزيل %i حزم إضافية؟
ar[1]: أأزيل حزمتين %i إضافيتين؟
ar[2]: أأزيل %i حزم إضافية؟
ar[3]: أأزيل %i حزم إضافية؟
ar[4]: أأزيل %i حزمة إضافية؟
ar[5]: أأزيل %i حزمة إضافية؟

en: The software which you want to remove is required to run other software, which will be removed too.
ar: البرمجية التي تريد إزالتها مطلوبة لتشغيل برمجية أخرى، والتي ستُزال بدورها.

note: TRANSLATORS: button label, install
en: _Install
ar: _ثبّت

en: Install %i additional package? | Install %i additional packages?
ar[0]: أأثبّت %i حزم إضافية؟
ar[1]: أأثبّت حزمة إضافية واحدة %i؟
ar[2]: أأثبّت حزمتين %i إضافيتين؟
ar[3]: أأثبّت %i حزم إضافية؟
ar[4]: أأثبّت %i حزمة إضافية؟
ar[5]: أأثبّت %i حزمة إضافية؟

en: The software that you want to install requires additional software to run correctly.
ar: البرمجية التي تريد تثبيتها تحتاج إلى برمجيات إضافية لك تعمل.

note: TRANSLATORS: title: how many files are installed by the application
en: %i file installed by %s | %i files installed by %s
ar[0]: %i لا ملف ثُبِّت بواسطة %s
ar[1]: %i ملف ثُبت بواسطة %s
ar[2]: %i ملفين ثُبِّتا بواسطة %s
ar[3]: %i ملفات ثُبِّتث بواسطة %s
ar[4]: %i ملفًا ثُبِّت بواسطة %s
ar[5]: %i ملف ثُبّت بواسطة %s

note: TRANSLATORS: no packages returned
en: No packages
ar: لا حزم

note: TRANSLATORS: this package is not required by any others
en: No other packages require this package
ar: لا توجد حزم أخرى تحتاج هذه الحزمة

note: TRANSLATORS: title: how many packages require this package
en: %i package requires %s | %i packages require %s
ar[0]: %i لا حزم تتطلب %s
ar[1]: %i حزمة واحدة تتطلب %s
ar[2]: %i حزمتان تتطلبان %s
ar[3]: %i حزم تتطلب %s
ar[4]: %i حزمة تتطلب %s
ar[5]: %i حزمة تتطلب %s

note: TRANSLATORS: show a array of packages for the package
en: Packages listed below require %s to function correctly. | Packages listed below require %s to function correctly.
ar[0]: لا حزم تتطلب %s لتعمل كما ينبغي.
ar[1]: الحزمة المسرودة أدناه تتطلب %s لتعمل كما ينبغي.
ar[2]: الحزمتان المسرودتان أدناه تتطلب %s لتعمل كما ينبغي.
ar[3]: الحزم مسرودة أدناه تتطلب %s لتعمل كما ينبغي.
ar[4]: الحزم مسرودة أدناه تتطلب %s لتعمل كما ينبغي.
ar[5]: الحزم مسرودة أدناه تتطلب %s لتعمل كما ينبغي.

note: TRANSLATORS: this package does not depend on any others
en: This package does not depend on any others
ar: لا تعتمد هذه الحزمة على أي حزم أخرى

note: TRANSLATORS: title: show the number of other packages we depend on
en: %i additional package is required for %s | %i additional packages are required for %s
ar[0]: %i حزمة إضافية مطلوبة من أجل %s
ar[1]: %i حزمتان إضافيتان مطلوبة من أجل %s
ar[2]: %i حزم إضافية مطلوبة من أجل %s
ar[3]: %i حزم إضافية مطلوبة من أجل %s
ar[4]: %i حزم إضافية مطلوبة من أجل %s
ar[5]: %i حزم إضافية مطلوبة من أجل %s

note: TRANSLATORS: message: show the array of dependent packages for this package
en: Packages listed below are required for %s to function correctly. | Packages listed below are required for %s to function correctly.
ar[0]: الحزم المسرودة أدناة مطلوبة لتعمل %s بشكل سليم.
ar[1]: الحزمة المسرودة أدناة مطلوبة لتعمل %s بشكل سليم.
ar[2]: الحزمتان المسرودتان أدناة مطلوبتان لتعمل %s بشكل سليم.
ar[3]: الحزم المسرودة أدناة مطلوبة لتعمل %s بشكل سليم.
ar[4]: الحزم المسرودة أدناة مطلوبة لتعمل %s بشكل سليم.
ar[5]: الحزم المسرودة أدناة مطلوبة لتعمل %s بشكل سليم.

note: TRANSLATORS: the repo name is invalid or not found, fall back to this
en: Invalid
ar: غير سليم

note: TRANSLATORS: no results were found for this search
en: No results were found.
ar: لا توجد أي نتائج.

note: TRANSLATORS: be helpful, but this shouldn't happen
en: Try entering a package name in the search bar.
ar: حاول إدخال اسم الحزمة في شريط البحث.

note: TRANSLATORS: nothing in the package queue
en: There are no packages queued to be installed or removed.
ar: لا يوجد حزم في دور التثبيت أو الإزالة.

note: TRANSLATORS: tell the user to switch to details search mode
en: Try searching package descriptions by clicking the icon next to the search text.
ar: حاول البحث في وصف الحزم بالنقر على الرمز بجانب نص البحث.

note: TRANSLATORS: tell the user to try harder
en: Try again with a different search term.
ar: حاول مجددا بعبارات بحث أخرى.

note: TRANSLATORS: title: invalid text in the search bar
en: Invalid search text
ar: نص بحث غير سليم

note: TRANSLATORS: message: tell the user that's not allowed
en: The search text contains invalid characters
ar: يحتوي نص البحث على محارف غير سليمة

note: TRANSLATORS: title: we failed to execute the method
en: The search could not be completed
ar: تعذّر إكمال البحث

note: TRANSLATORS: low level failure, details to follow
en: Running the transaction failed
ar: فشلت التعامل

note: TRANSLATORS: title: warn the user they are quitting with unapplied changes
en: Changes not applied
ar: لم تطبّق التغييرات

en: Close _Anyway
ar: أغلق _على أي حال

note: TRANSLATORS: tell the user the problem
en: You have made changes that have not yet been applied.
ar: لقد أجريت تغييرات لم تطبق بعد.

en: These changes will be lost if you close this window.
ar: ستُفقد هذه التغييرات إذا أغلق هذه النافذة.

note: TRANSLATORS: column for installed status TRANSLATORS: The state of a package TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Installed
ar: مثبَّت

note: TRANSLATORS: column for package name TRANSLATORS: column for group name TRANSLATORS: column for the package name
en: Name
ar: الاسم

note: TRANSLATORS: the size of the meta package
en: Size
ar: الحجم

note: TRANSLATORS: the installed size in bytes of the package
en: Installed size
ar: حجم التثبيت

note: TRANSLATORS: the download size of the package
en: Download size
ar: حجم التنزيل

note: TRANSLATORS: entry tooltip: basic search
en: Searching by name
ar: البحث حسب الاسم

note: TRANSLATORS: entry tooltip: detailed search
en: Searching by description
ar: البحث حسب الوصف

note: TRANSLATORS: entry tooltip: file search
en: Searching by file
ar: البحث حسب الملف

note: TRANSLATORS: context menu item for the search type icon
en: Search by name
ar: ابحث بالاسم

note: TRANSLATORS: context menu item for the search type icon
en: Search by description
ar: ابحث بالوصف

note: TRANSLATORS: context menu item for the search type icon
en: Search by file name
ar: ابحث باسم الملف

en: Licensed under the GNU General Public License Version 2
ar: مرخّص تحت النسخة 2 من رخصة جنو العمومية العامة

en: PackageKit is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ar: عُدّة الحزم برمجية حرة، يمكنك توزيعها و/أو تعديلها حسب بنود رخصة جنو العمومية كما نشرتها مؤسسة البرامج الحرة الإصدار 2 أو أي (إصدار أحدث) حسب رغبتك.

en: PackageKit is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ar: توزع عّدّة الحزم على أمل أن تكون مفيدة، ولكن دون أية ضمانات،  بما في ذلك ضمانات قابلية البرنامج للتسويق أو الملاءمة لغرض معين. انظر نص رخصة جنو العمومية لمزيد من التفاصيل.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
ar: من المفترض أن تكون قد استلمت نسخة من رخصة جنو العامة مع عُدّة الحزم؛ في حال عدم استلامك لذلك، يمكنك مكاتبة: Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: PackageKit Website
ar: موقع عُدّة الحزم

note: TRANSLATORS: description of NULL, gpk-application that is
en: Package Manager for GNOME
ar: مدير حزم لجنوم

note: TRANSLATORS: daemon is broken
en: Exiting as properties could not be retrieved
ar: يخرج بسبب تعذر جلب الخصائص

note: TRANSLATORS: title: all of the packages on the system and available in sources
en: All packages
ar: كلّ الحزم

note: TRANSLATORS: tooltip: all packages
en: Show all packages
ar: أظهر كل الحزم

note: TRANSLATORS: show the program version
en: Show the program version and exit
ar: أظهر اصدار البرنامج واخرج

note: are we running privileged
en: Package installer
ar: مُثبّث الحزم

note: TRANSLATORS: a 32 bit package
en: 32-bit
ar: 32-بت

note: TRANSLATORS: a 64 bit package
en: 64-bit
ar: 64-بت

note: TRANSLATORS: these tools cannot run as root (unknown name)
en: This application is running as a privileged user
ar: يعمل هذا التطبيق بصلاحيات واسعة

note: TRANSLATORS: cannot run as root user, and we display the application name
en: %s is running as a privileged user
ar: يعمل %s بصلاحيات واسعة

note: TRANSLATORS: tell the user off
en: Package management applications are security sensitive.
ar: تطبيقات إدارة الحزم حساسة أمنيا.

note: TRANSLATORS: and explain why
en: Running graphical applications as a privileged user should be avoided for security reasons.
ar: يجب تفادي تشغيل برنامج رسومي بصلاحيات واسعة لزيادة الأمن.

note: TRANSLATORS: button: allow the user to run this, even when insecure
en: Continue _Anyway
ar: أكمل _على أي حال

note: TRANSLATORS: The actions has just literally happened
en: Now
ar: الآن

note: TRANSLATORS: time
en: %i second | %i seconds
ar[0]: %i ثانية
ar[1]: %i ثانية
ar[2]: %i ثانية
ar[3]: %i ثانية
ar[4]: %i ثانية
ar[5]: %i ثانية

note: TRANSLATORS: time
en: %i minute | %i minutes
ar[0]: %i دقيقة
ar[1]: %i دقيقة
ar[2]: %i دقيقة
ar[3]: %i دقائق
ar[4]: %i دقيقة
ar[5]: %i دقيقة

note: TRANSLATORS: time
en: %i hour | %i hours
ar[0]: %i ساعة
ar[1]: %i ساعة
ar[2]: %i ساعة
ar[3]: %i ساعة
ar[4]: %i ساعة
ar[5]: %i ساعة

en: minute | minutes
ar[0]: أقل من دقيقة
ar[1]: دقيقة
ar[2]: دقيقتين
ar[3]: دقائق
ar[4]: دقيقة
ar[5]: دقيقة

en: second | seconds
ar[0]: الآن
ar[1]: ثانية
ar[2]: ثانيتان
ar[3]: ثوان
ar[4]: ثانية
ar[5]: ثانية

en: hour | hours
ar[0]: أقل من ساعة
ar[1]: ساعة
ar[2]: ساعتان
ar[3]: ساعات
ar[4]: ساعة
ar[5]: ساعة

en: %s and %s
ar: %s و %s

en: %s, %s and %s
ar: %s، %s و %s

en: %s, %s, %s and %s
ar: %s، %s، %s و %s

en: %s, %s, %s, %s and %s
ar: %s، %s، %s، %s و %s

note: TRANSLATORS: we failed to install
en: Failed to install software
ar: فشل تثبيت البرمجيات

note: TRANSLATORS: we didn't select any applications that were returned
en: No applications were chosen to be installed
ar: لم تُختر أي برمجيات لتثبيتها

note: TRANSLATORS: detailed text about the error
en: Error details
ar: تفاصيل الخطأ

en: Package Manager error details
ar: تفاصيل خطأ مدير الحزم

note: TRANSLATORS: default fallback error -- this should never happen
en: Unknown error. Please refer to the detailed report and report in your distribution bug tracker.
ar: خطأ مجهول. أشر للخطأ الموضح وأبلغ عن علة في متتبع علل توزيعتك.

note: TRANSLATORS: failed authentication
en: You don't have the necessary privileges to perform this action.
ar: لا تملك الصلاحيات المطلوبة لأداء هذا الإجراء.

note: TRANSLATORS: could not start system service
en: The packagekitd service could not be started.
ar: تعذر بدء خدمة packagekitd.

note: TRANSLATORS: the user tried to query for something invalid
en: The query is not valid.
ar: الطلب غير صالح.

note: TRANSLATORS: the user tried to install a file that was not compatable or broken
en: The file is not valid.
ar: الملف غير صالح.

note: TRANSLATORS: button: show details about the error
en: Show details
ar: اعرض التفاصيل

note: TRANSLATORS: error: failed to install, detailed error follows TRANSLATORS: failed to install, shouldn't be shown
en: Failed to install package
ar: فشل تثبيت الحزمة

note: TRANSLATORS: title: installing packages TRANSLATORS: transaction state, installing packages
en: Installing packages
ar: يثبّت الحزم

note: TRANSLATORS: title
en: Failed to install file | Failed to install files
ar[0]: فشل تثبيت الملف
ar[1]: فشل تثبيت الملف
ar[2]: فشل تثبيت الملفين
ar[3]: فشل تثبيت الملفات
ar[4]: فشل تثبيت الملفات
ar[5]: فشل تثبيت الملفات

note: TRANSLATORS: title: confirm the user want's to install a local file
en: Do you want to install this file? | Do you want to install these files?
ar[0]: أترغب في تثبيت هذا الملف؟
ar[1]: أترغب في تثبيت هذا الملف؟
ar[2]: أترغب في تثبيت هذين الملفين؟
ar[3]: أترغب في تثبيت هذه الملفات؟
ar[4]: أترغب في تثبيت هذه الملفات؟
ar[5]: أترغب في تثبيت هذه الملفات؟

note: TRANSLATORS: title: installing local files TRANSLATORS: button: confirm to search for packages TRANSLATORS: button: install codecs TRANSLATORS: button: install a font TRANSLATORS: button: install Plasma services TRANSLATORS: button: install packages in catalog TRANSLATORS: button: install printer dr
en: Install
ar: ثبت

note: TRANSLATORS: title: installing a local file
en: Install local file | Install local files
ar[0]: تثبيت ملف محلي
ar[1]: تثبيت ملف محلي
ar[2]: تثبيت ملفين محليين
ar[3]: تثبيت ملفات محلية
ar[4]: تثبيت ملفات محلية
ar[5]: تثبيت ملفات محلية

note: TRANSLATORS: couldn't resolve name to package
en: Could not find packages
ar: تعذّر العثور على الحزم

note: TRANSLATORS: message: could not find
en: The packages could not be found in any software source
ar: تعذّر العثور على الحزم في أي من مصادر البرمجيات

note: TRANSLATORS: button: a link to the help file TRANSLATORS: button: show the user a button to get more help finding stuff TRANSLATORS: button text
en: More information
ar: المزيد من المعلومات

en: The package is already installed | The packages are already installed
ar[0]: الحزمة مُثبّتة مسبقا
ar[1]: الحزمة مُثبّتة مسبقا
ar[2]: الحزمتين مُثبّتين مسبقا
ar[3]: الحزم مُثبّتة مسبقا
ar[4]: الحزم مُثبّتة مسبقا
ar[5]: الحزم مُثبّتة مسبقا

note: TRANSLATORS: message: package is already installed
en: Nothing to do.
ar: لا شيء يُفعل.

note: TRANSLATORS: the search gave us the wrong result. internal error. barf.
en: Incorrect response from search
ar: استجابة غير سليمة من البحث

note: TRANSLATORS: a program needs a package, for instance openoffice-clipart
en: An additional package is required: | Additional packages are required:
ar[0]: حزمة إضافية مطلوبة:
ar[1]: حزمة إضافية مطلوبة:
ar[2]: حزمتان إضافيتان مطلوبتان:
ar[3]: حزم إضافية مطلوبة:
ar[4]: حزم إضافية مطلوبة:
ar[5]: حزم إضافية مطلوبة:

note: TRANSLATORS: ask the user if it's okay to search
en: Do you want to search for and install this package now? | Do you want to search for and install these packages now?
ar[0]: أتريد البحث عن هذه الحزمة وتثبيتها الآن؟
ar[1]: أتريد البحث عن هذه الحزمة وتثبيتها الآن؟
ar[2]: أتريد البحث عن هاتان الحزمتان وتثبيتهما الآن؟
ar[3]: أتريد البحث عن هذه الحزم وتثبيتها الآن؟
ar[4]: أتريد البحث عن هذه الحزم وتثبيتها الآن؟
ar[5]: أتريد البحث عن هذه الحزم وتثبيتها الآن؟

note: TRANSLATORS: string is a program name, e.g. "Movie Player"
en: %s wants to install a package | %s wants to install packages
ar[0]: يريد %s تثبيت حزمة
ar[1]: يريد %s تثبيت حزمة
ar[2]: يريد %s تثبيت حزمتين
ar[3]: يريد %s تثبيت حزم
ar[4]: يريد %s تثبيت حزم
ar[5]: يريد %s تثبيت حزم

note: TRANSLATORS: a random program which we can't get the name wants to do something
en: A program wants to install a package | A program wants to install packages
ar[0]: هناك برنامج يريد تثبيت حزمة
ar[1]: هناك برنامج يريد تثبيت حزمة
ar[2]: هناك برنامج يريد تثبيت حزمتين
ar[3]: هناك برنامج يريد تثبيت حزم
ar[4]: هناك برنامج يريد تثبيت حزم
ar[5]: هناك برنامج يريد تثبيت حزم

note: TRANSLATORS: title, searching
en: Searching for packages
ar: البحث عن الحزم

note: TRANSLATORS: failed to fild the package for thefile
en: Failed to find package
ar: فشل العثور على الحزمة

note: TRANSLATORS: nothing found
en: The file could not be found in any packages
ar: لم يُعثر على الملف في أي حزمة

note: TRANSLATORS: we've already got a package that provides this file
en: The %s package already provides this file
ar: الحزمة %s توفر هذا الملف بالفعل

note: TRANSLATORS: a program wants to install a file, e.g. /lib/moo.so
en: The following file is required: | The following files are required:
ar[0]: الملف التالي مطلوب:
ar[1]: الملف التالي مطلوب:
ar[2]: الملفين التاليين مطلوبين:
ar[3]: الملفات التالية مطلوبة:
ar[4]: الملفات التالية مطلوبة:
ar[5]: الملفات التالية مطلوبة:

note: TRANSLATORS: confirm with the user
en: Do you want to search for this file now? | Do you want to search for these files now?
ar[0]: أتريد البحث عن هذا الملف الآن؟
ar[1]: أتريد البحث عن هذا الملف الآن؟
ar[2]: أتريد البحث عن هذين الملفين الآن؟
ar[3]: أتريد البحث عن هذه الملفات الآن؟
ar[4]: أتريد البحث عن هذه الملفات الآن؟
ar[5]: أتريد البحث عن هذه الملفات الآن؟

note: TRANSLATORS: string is a program name, e.g. "Movie Player"
en: %s wants to install a file | %s wants to install files
ar[0]: يريد %s تثبيت ملف
ar[1]: يريد %s تثبيت ملف
ar[2]: يريد %s تثبيت ملفين
ar[3]: يريد %s تثبيت ملفات
ar[4]: يريد %s تثبيت ملفات
ar[5]: يريد %s تثبيت ملفات

note: TRANSLATORS: a random program which we can't get the name wants to do something
en: A program wants to install a file | A program wants to install files
ar[0]: يريد برنامج تثبيت ملف
ar[1]: يريد برنامج تثبيت ملف
ar[2]: يريد برنامج تثبيت ملفين
ar[3]: يريد برنامج تثبيت ملفات
ar[4]: يريد برنامج تثبيت ملفات
ar[5]: يريد برنامج تثبيت ملفات

note: TRANSLATORS: searching for the package that provides the file TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching for file
ar: يبحث عن ملف

note: TRANSLATORS: we are listing the plugins in a box
en: The following plugin is required: | The following plugins are required:
ar[0]: الملحقة التالية مطلوبة:
ar[1]: الملحقة التالية مطلوبة:
ar[2]: الملحقتان التاليتان مطلوبتان:
ar[3]: الملحقات التالية مطلوبة:
ar[4]: الملحقات التالية مطلوبة:
ar[5]: الملحقات التالية مطلوبة:

note: TRANSLATORS: ask for confirmation
en: Do you want to search for this now? | Do you want to search for these now?
ar[0]: أتريد البحث عن هذا الآن؟
ar[1]: أتريد البحث عن هذا الآن؟
ar[2]: أتريد البحث عن هذين الآن؟
ar[3]: أتريد البحث عن هذه الآن؟
ar[4]: أتريد البحث عن هذه الآن؟
ar[5]: أتريد البحث عن هذه الآن؟

note: TRANSLATORS: a program wants to decode something (unknown) -- string is a program name, e.g. "Movie Player"
en: %s requires an additional plugin to decode this file | %s requires additional plugins to decode this file
ar[0]: يحتاج %s ملحقات إضافية لتشغيل هذا الملف
ar[1]: يحتاج %s ملحقا إضافيا لتشغيل هذا الملف
ar[2]: يحتاج %s ملحقين إضافيين لتشغيل هذا الملف
ar[3]: يحتاج %s ملحقات إضافية لتشغيل هذا الملف
ar[4]: يحتاج %s ملحقات إضافية لتشغيل هذا الملف
ar[5]: يحتاج %s ملحقات إضافية لتشغيل هذا الملف

note: TRANSLATORS: a program wants to encode something (unknown) -- string is a program name, e.g. "Movie Player"
en: %s requires an additional plugin to encode this file | %s requires additional plugins to encode this file
ar[0]: يحتاج %s ملحقات إضافية لترميز هذا الملف
ar[1]: يحتاج %s ملحقا إضافيا لترميز هذا الملف
ar[2]: يحتاج %s ملحقين إضافيين لترميز هذا الملف
ar[3]: يحتاج %s ملحقات إضافية لترميز هذا الملف
ar[4]: يحتاج %s ملحقات إضافية لترميز هذا الملف
ar[5]: يحتاج %s ملحقات إضافية لترميز هذا الملف

note: TRANSLATORS: a program wants to do something (unknown) -- string is a program name, e.g. "Movie Player"
en: %s requires an additional plugin for this operation | %s requires additional plugins for this operation
ar[0]: يحتاج %s ملحقات إضافية لهذه العملية
ar[1]: يحتاج %s ملحقا إضافيا لهذه العملية
ar[2]: يحتاج %s ملحقين إضافيين لهذه العملية
ar[3]: يحتاج %s ملحقات إضافية لهذه العملية
ar[4]: يحتاج %s ملحقات إضافية لهذه العملية
ar[5]: يحتاج %s ملحقات إضافية لهذه العملية

note: TRANSLATORS: a random program which we can't get the name wants to decode something
en: A program requires an additional plugin to decode this file | A program requires additional plugins to decode this file
ar[0]: يحتاج برنامج ملحقات إضافية لتشغيل هذا الملف
ar[1]: يحتاج برنامج ملحقا إضافيا لتشغيل هذا الملف
ar[2]: يحتاج برنامج ملحقين إضافيين لتشغيل هذا الملف
ar[3]: يحتاج برنامج ملحقات إضافية لتشغيل هذا الملف
ar[4]: يحتاج برنامج ملحقات إضافية لتشغيل هذا الملف
ar[5]: يحتاج برنامج ملحقات إضافية لتشغيل هذا الملف

note: TRANSLATORS: a random program which we can't get the name wants to encode something
en: A program requires an additional plugin to encode this file | A program requires additional plugins to encode this file
ar[0]: يحتاج برنامج ملحقات إضافية لترميز هذا الملف
ar[1]: يحتاج برنامج ملحقا إضافيا لترميز هذا الملف
ar[2]: يحتاج برنامج ملحقين إضافيين لترميز هذا الملف
ar[3]: يحتاج برنامج ملحقات إضافية لترميز هذا الملف
ar[4]: يحتاج برنامج ملحقات إضافية لترميز هذا الملف
ar[5]: يحتاج برنامج ملحقات إضافية لترميز هذا الملف

note: TRANSLATORS: a random program which we can't get the name wants to do something (unknown)
en: A program requires an additional plugin for this operation | A program requires additional plugins for this operation
ar[0]: يحتاج برنامج ملحقات إضافية لهذه العملية
ar[1]: يحتاج برنامج ملحقا إضافيا لهذه العملية
ar[2]: يحتاج برنامج ملحقين إضافيين لهذه العملية
ar[3]: يحتاج برنامج ملحقات إضافية لهذه العملية
ar[4]: يحتاج برنامج ملحقات إضافية لهذه العملية
ar[5]: يحتاج برنامج ملحقات إضافية لهذه العملية

note: TRANSLATORS: button: confirm to search for packages
en: Search
ar: ابحث

note: TRANSLATORS: failed to search for codec
en: Failed to search for plugin
ar: فشل البحث عن الملحق

note: TRANSLATORS: no software sources have the wanted codec
en: Could not find plugin in any configured software source
ar: تعذّر إيجاد المرفق قي أي من مصادر البرمجيات المعدة

en: Install the following plugin | Install the following plugins
ar[0]: ثبّت الملحق التالي
ar[1]: ثبّت الملحق التالي
ar[2]: ثبّت الملحقين التاليين
ar[3]: ثبّت الملحقات التالية
ar[4]: ثبّت الملحقات التالية
ar[5]: ثبّت الملحقات التالية

note: TRANSLATORS: title: show a list of fonts
en: Do you want to install this package now? | Do you want to install these packages now?
ar[0]: أترغب في تثبيت هذا الحزمة الآن؟
ar[1]: أترغب في تثبيت هذا الحزمة الآن؟
ar[2]: أترغب في تثبيت هاتين الحزمتين الآن؟
ar[3]: أترغب في تثبيت هذه الحزم الآن؟
ar[4]: أترغب في تثبيت هذه الحزم الآن؟
ar[5]: أترغب في تثبيت هذه الحزم الآن؟

note: TRANSLATORS: search for codec
en: Searching for plugins
ar: يبحث عن الملحقات

en: Searching for plugin: %s
ar: يبحث عن الملحق: %s

note: TRANSLATORS: we failed to find the package, this shouldn't happen
en: Failed to search for provides
ar: فشل البحث عن ما يوفر

note: TRANSLATORS: title
en: Failed to find software
ar: فشل العثور على البرمجية

note: TRANSLATORS: nothing found in the software sources that helps
en: No new applications can be found to handle this type of file
ar: لم يعثر على برنامج جديد للتعامل مع نوع الملفات هذا

note: TRANSLATORS: message: mime type opener required
en: An additional program is required to open this type of file:
ar: فتح هذا النوع من الملفات يتطلب برنامجا إضافيا:

note: TRANSLATORS: message: confirm with the user
en: Do you want to search for a program to open this file type now?
ar: أترغب بالبحث عن برنامج لفتح نوع الملفات هذا الآن؟

note: TRANSLATORS: string is a program name, e.g. "Movie Player"
en: %s requires a new mime type | %s requires new mime types
ar[0]: %s لا يتطلب أنواعًا جديدة من MIME
ar[1]: %s يتطلب نوعًا جديدًا واحدًا من MIME
ar[2]: %s يتطلب نوعين جديدين من MIME
ar[3]: %s يتطلب أنواعًا جديدة من MIME
ar[4]: %s يتطلب أنواعًا جديدة من MIME
ar[5]: %s يتطلب أنواعًا جديدة من MIME

note: TRANSLATORS: a random program which we can't get the name wants to do something
en: A program requires a new mime type | A program requires new mime types
ar[0]: برنامج يتطلب نوعًا جديدًا من MIME
ar[1]: برنامج يتطلب نوعان جديدان من MIME
ar[2]: برنامج يتطلب أنوعًا جديدة من MIME
ar[3]: برنامج يتطلب أنوعًا جديدة من MIME
ar[4]: برنامج يتطلب أنوعًا جديدة من MIME
ar[5]: برنامج يتطلب أنوعًا جديدة من MIME

note: TRANSLATORS: title: searching for mime type handlers
en: Searching for file handlers
ar: يبحث عن معالجات الملفات

note: TRANSLATORS: we could not parse the ISO639 code from the fontconfig tag name
en: Language tag not parsed
ar: لم يفحص وسم اللغة

note: TRANSLATORS: we could not find en_US string for ISO639 code
en: Language code not matched
ar: رمز اللغة غير مطابق

note: TRANSLATORS: title: cannot find in sources
en: Failed to find font | Failed to find fonts
ar[0]: تعذر إيجاد خط
ar[1]: تعذر إيجاد خط
ar[2]: تعذر إيجاد خطين
ar[3]: تعذر إيجاد خطوط
ar[4]: تعذر إيجاد خطوط
ar[5]: تعذر إيجاد خطوط

note: TRANSLATORS: message: tell the user we suck
en: No new fonts can be found for this document
ar: لا يمكن إيجاد خطوط جديدة لهذا المستند

note: TRANSLATORS: we need to download a new font package to display a document
en: An additional font is required to view this document correctly. | Additional fonts are required to view this document correctly.
ar[0]: هناك خط إضافي مطلوب لعرض هذا المستند بشكل صحيح.
ar[1]: هناك خطان إضافيان مطلوبان لعرض هذا المستند بشكل صحيح.
ar[2]: هناك خطوط إضافية مطلوبة لعرض هذا المستند بشكل صحيح.
ar[3]: هناك خطوط إضافية مطلوبة لعرض هذا المستند بشكل صحيح.
ar[4]: هناك خطوط إضافية مطلوبة لعرض هذا المستند بشكل صحيح.
ar[5]: هناك خطوط إضافية مطلوبة لعرض هذا المستند بشكل صحيح.

note: TRANSLATORS: we need to download a new font package to display a document
en: Do you want to search for a suitable package now? | Do you want to search for suitable packages now?
ar[0]: أتريد البحث عن حزمة مناسبة الآن؟
ar[1]: أتريد البحث عن حزمة مناسبة الآن؟
ar[2]: أتريد البحث عن حزم مناسبة الآن؟
ar[3]: أتريد البحث عن حزم مناسبة الآن؟
ar[4]: أتريد البحث عن حزم مناسبة الآن؟
ar[5]: أتريد البحث عن حزم مناسبة الآن؟

note: TRANSLATORS: string is a program name, e.g. "Movie Player"
en: %s wants to install a font | %s wants to install fonts
ar[0]: يريد %s تثبيت خط
ar[1]: يريد %s تثبيت خط
ar[2]: يريد %s تثبيت خطين
ar[3]: يريد %s تثبيت خطوط
ar[4]: يريد %s تثبيت خطوط
ar[5]: يريد %s تثبيت خطوط

note: TRANSLATORS: a random program which we can't get the name wants to do something
en: A program wants to install a font | A program wants to install fonts
ar[0]: يريد برنامج تثبيت خط
ar[1]: يريد برنامج تثبيت خط
ar[2]: يريد برنامج تثبيت خطين
ar[3]: يريد برنامج تثبيت خطوط
ar[4]: يريد برنامج تثبيت خطوط
ar[5]: يريد برنامج تثبيت خطوط

note: TRANSLATORS: title to show when searching for font files
en: Searching for font | Searching for fonts
ar[0]: يبحث عن الخط
ar[1]: يبحث عن الخط
ar[2]: يبحث عن الخطين
ar[3]: يبحث عن الخطوط
ar[4]: يبحث عن الخطوط
ar[5]: يبحث عن الخطوط

note: TRANSLATORS: we are listing the services in a box
en: The following service is required: | The following services are required:
ar[0]: الخدمة التالية مطلوبة:
ar[1]: الخدمتان التاليتان مطلوبتان:
ar[2]: الخدمات التالية مطلوبة:
ar[3]: الخدمات التالية مطلوبة:
ar[4]: الخدمات التالية مطلوبة:
ar[5]: الخدمات التالية مطلوبة:

en: Plasma requires an additional service for this operation | Plasma requires additional services for this operation
ar[0]: لا يحتاج بلازما إلى خدمات إضافية لهذه العملية
ar[1]: يحتاج بلازما لخدمة إضافية لهذه العملية
ar[2]: يحتاج بلازما لخدمتين إضافيتين لهذه العملية
ar[3]: يحتاج بلازما خدمات إضافية لهذه العملية
ar[4]: يحتاج بلازما خدمات إضافية لهذه العملية
ar[5]: يحتاج بلازما خدمات إضافية لهذه العملية

en: Failed to search for Plasma service
ar: فشل في البحث عن خدمة بلازما

note: TRANSLATORS: no software sources have the wanted Plasma service
en: Could not find service in any configured software source
ar: تعذّر إيجاد الخدمة في أي مصدر معدّ للبرمجيات

note: TRANSLATORS: search for Plasma services
en: Searching for services
ar: يبحث عن الخدمات

en: Searching for service: %s
ar: يبحث عن الخدمة: %s

en: Could not process catalog
ar: تعذّر معالجة الكتالوج

en: No packages need to be installed
ar: لا حزم تستدعي التثبيت

note: TRANSLATORS: title: allow user to confirm
en: Install packages in catalog?
ar: تثبيت الحزم في الكتالوج؟

note: TRANSLATORS: display a list of packages to install
en: The following packages are marked to be installed from the catalog:
ar: الحزم التالية موسومة لتُثبت من الكتالوج:

note: TRANSLATORS: error: failed to remove, detailed error follows
en: Failed to remove package
ar: فشل في حذف الحزمة

en: Install the following driver | Install the following drivers
ar[0]: ثبت التعريف التالي
ar[1]: ثبت التعريف التالي
ar[2]: ثبت التعريفين التاليين
ar[3]: ثبت التعريفات التالية
ar[4]: ثبت التعريفات التالية
ar[5]: ثبت التعريفات التالية

note: TRANSLATORS: title: removing packages TRANSLATORS: transaction state, removing packages
en: Removing packages
ar: يحذف الحزم

note: TRANSLATORS: failed to find the package for the file
en: Failed to find package for this file
ar: فشل في إيجاد حزمة لهذا الملف

note: TRANSLATORS: a program wants to remove a file, e.g. /lib/moo.so
en: The following file will be removed: | The following files will be removed:
ar[0]: ستُزال الحزمة التالية:
ar[1]: ستُزال الحزمتان التاليتان:
ar[2]: ستُزال الحزم التالية:
ar[3]: ستُزال الحزم التالية:
ar[4]: ستُزال الحزم التالية:
ar[5]: ستُزال الحزم التالية:

note: TRANSLATORS: confirm with the user
en: Do you want to remove this file now? | Do you want to remove these files now?
ar[0]: هل تود إزالة هذا الملف الآن؟
ar[1]: هل تود إزالة هذا الملف الآن؟
ar[2]: هل تود إزالة هذين الملفين الآن؟
ar[3]: هل تود إزالة هذه الملفات الآن؟
ar[4]: هل تود إزالة هذه الملفات الآن؟
ar[5]: هل تود إزالة هذه الملفات الآن؟

note: TRANSLATORS: string is a program name, e.g. "Movie Player"
en: %s wants to remove a file | %s wants to remove files
ar[0]: %s يريد إزالة ملف
ar[1]: %s يريد إزالة ملف
ar[2]: %s يريد إزالة ملفين
ar[3]: %s يريد إزالة عدة ملفات
ar[4]: %s يريد إزالة عدة ملفات
ar[5]: %s يريد إزالة عدة ملفات

note: TRANSLATORS: a random program which we can't get the name wants to do something
en: A program wants to remove a file | A program wants to remove files
ar[0]: برنامج ما لا يريد إزالة أية ملفات
ar[1]: برنامج ما يريد إزالة ملف واحد
ar[2]: برنامج ما يريد إزالة ملفين
ar[3]: برنامج ما يريد إزالة عدة ملفات
ar[4]: برنامج ما يريد إزالة عدة ملفات
ar[5]: برنامج ما يريد إزالة عدة ملفات

note: TRANSLATORS: button: confirm to search for packages
en: Remove
ar: أزل

note: TRANSLATORS: title to install package catalogs
en: Do you want to install this catalog? | Do you want to install these catalogs?
ar[0]: أترغب تثبيت هذا الكتالوج؟
ar[1]: أترغب تثبيت هذا الكتالوج؟
ar[2]: أترغب تثبيت هذين الكتالوجين؟
ar[3]: أترغب تثبيت هذه الكتالوجات؟
ar[4]: أترغب تثبيت هذه الكتالوجات؟
ar[5]: أترغب تثبيت هذه الكتالوجات؟

note: TRANSLATORS: title: install package catalogs, that is, instructions for installing
en: Install catalogs
ar: تثبيت الكتالوجات

note: TRANSLATORS: This is when we have over 5 items, and we're not interested in detail
en: many packages
ar: حزم كثيرة

en: No files
ar: لا ملفات

note: add a checkbutton for deps screen
en: Do not show this again
ar: لا تُظهر هذا مجددًا

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error
en: Could not upgrade the system
ar: تعذّر ترقية النظام

en: The upgrade completed successfully
ar: تمت الترقية

en: Your system now has the required software needed to complete the operating system upgrade.
ar: يمتلك نظامك الآن البرمجيات المطلوبة لإكمال ترقيته.

en: When you are ready, you can restart your system and continue the upgrade process.
ar: عندما تكون مستعدًّا، يمكنك إعادة تشغيل النظام وإكمال عملية الترقية.

en: Make sure you have saved any unsaved work before restarting.
ar: تأكد من حفظك أي عمل غير محفوظ قبل إعادة التشغيل.

note: TRANSLATORS: this is button text
en: Restart Now
ar: أعِد التشغيل الآن

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error
en: Could not get distribution upgrades
ar: تعذّر الحصول على ترقيات التوزيعة

note: TRANSLATORS: nothing to do
en: No releases available for upgrade
ar: لا يوجد إصدارات متوفرة للترقية

note: TRANSLATORS: this is the window title
en: Upgrade your system (%d of %d)
ar: ترقية نظامك (%d من %d)

en: This assistant will guide you through upgrading your currently installed operating system to a newer release.
ar: سيُرشدك المساعد خلال ترقية نظامك المُثبت إلى أحدث إصدار.

en: This process may take several hours to complete, depending on the speed of your internet connection and the options selected.
ar: قد تستغرق العملية عدة ساعات لتكتمل، اعتمادًا على سرعة اتصالك بالإنترنت والخيارات المحددة.

en: You will be able to continue using your system while this assistant downloads the packages needed to upgrade your system.
ar: سيكون بإمكانك الاستمرار في استعمال النظام خلال تنزيل المساعد للحزم المطلوبة لترقية نظامك.

en: When the download has completed, you will be prompted to restart your system in order to complete the upgrade process.
ar: عند اكتمال التنزيل، ستُطالب بإعادة تشغيل النظام لإكمال عملية الترقية.

note: TRANSLATORS: this is a intro page title
en: Upgrade your system
ar: رقِّ النظام

en: Available operating system _releases:
ar: إ_صدارات نظام التشغيل المتاحة:

note: TRANSLATORS: this is in the combobox
en: Loading list of upgrades
ar: يُحمّل قائمة الترقيات

note: TRANSLATORS: this is a choose page title
en: Choose desired operating system version
ar: اختيار إصدار نظام التشغيل المطلوب

note: label and combobox
en: The upgrade tool can operate with three different modes:
ar: يمكن لأداة الترقية التعامل بثلاثة أطوار مختلفة:

en: The selected option will require the installer to download additional data.
ar: سيتطلب الاختيار المحدد من المُثبّت تنزيل بيانات إضافية.

en: Do not continue with this option if the network will not be available at upgrade time.
ar: لا تقم بالمتابعة بهذا الخيار إذا كانت الشبكة غير متاحة في وقت الترقية.

note: TRANSLATORS: this is a choose page title
en: Choose desired download options
ar: تحديد خيارات التنزيل المطلوبة

en: The operating system upgrade tool will now perform the following actions:
ar: ستنفّذ أداة ترقية نظام التشغيل الإجراءات التالية:

en: Request authentication from a privileged user
ar: اطلب مصادقة من مستخدم مخوّل

en: Download installer images
ar: نزّل صور المثبّت

en: Download packages
ar: نزّل الحزم

en: Prepare and test the upgrade
ar: حضّر واختبر الترقية

en: You will have to restart your computer at the end of the upgrade.
ar: ستُضطر إلى إعادة تشغيل الحاسوب بعد انتهاء الترقية.

en: Press 'Apply' to apply changes.
ar: اضغط 'طبّق' لتطبيق التغييرات.

note: TRANSLATORS: button text
en: Confirmation
ar: التأكيد

note: TRANSLATORS: title text
en: Applying changes
ar: يطبّق التغييرات

note: TRANSLATORS: title, we're unable to do this action
en: Cannot perform operating system upgrade
ar: عجز عن ترقية نظام التشغيل

note: TRANSLATORS: message, we're unable to do this action
en: Upgrading the operating system is not supported.
ar: ترقية نظام التشغيل غير مدعومة.

note: TRANSLATORS: message, we're unable to do this action as PackageKit is too old
en: Cannot get operating system upgrade information.
ar: عجز عن إحضار بيانات ترقية نظام التشغيل.

note: TRANSLATORS: program name, a session wide daemon to watch for updates and changing system state TRANSLATORS: title to pass to to the user if there are not enough privs
en: Distribution Upgrade Tool
ar: أداة ترقية التوزيعة

note: TRANSLATORS: this is compact disk (CD) media
en: CD
ar: اسطوانة

note: TRANSLATORS: this is digital versatile disk (DVD) media
en: DVD
ar: دي‌ڤي‌دي

note: TRANSLATORS: this is either CD or DVD media
en: disc
ar: قرص

note: TRANSLATORS: this is generic media of unknown type that we will install from
en: media
ar: وسائط

en: Failed with unknown error code
ar: فشل مع خطأ غير معروف

en: No network connection available
ar: لا تتوفر أي اتصالات شبكية

en: No package cache is available.
ar: خبيئة الحزمة غير متاحة.

en: Out of memory
ar: نفذت الذّاكرة

en: Failed to create a thread
ar: فشل إنشاء الملف الخيط

en: Not supported by this backend
ar: ليس مدعومًا بواسطة الخلفية

en: An internal system error has occurred
ar: حدث خطأ داخلي بالنظام

en: A security signature is not present
ar: التوقيع الأمني غير موجود

en: The package is not installed
ar: الحزمة غير مُثبّتة

en: The package was not found
ar: لم يُعثر على الحزمة

en: The package download failed
ar: فشل تنزيل الحزمة

en: The group was not found
ar: لم يُعثر على المجموعة

en: The group list was invalid
ar: قائمة المجموعات غير صالحة

en: Dependency resolution failed
ar: فشلت عملية حلحلة الاعتماديات

en: Search filter was invalid
ar: مرشح بحث غير صالح

en: The package identifier was not well formed
ar: معرف الحزمة غير مشكلة بشكل جيد

en: Transaction error
ar: خطأ العملية

en: Repository name was not found
ar: اسم المستودع غير موجود

en: Could not remove a protected system package
ar: تعذّر إزالة حزمة نظام محمية

en: The action was canceled
ar: أُلغي الإجراء

en: The action was forcibly canceled
ar: أُلغي الإجراء قسرا

en: Reading the configuration file failed
ar: فشل في قراءة ملف الإعداد

en: The action cannot be canceled
ar: لا يمكن إلغاء الإجراء

en: Source packages cannot be installed
ar: حزم المصدر لا يمكن تثبيتها

en: The license agreement failed
ar: فشل في اتفاقية الترخيص

en: Local file conflict between packages
ar: ملف التعارض المحلي بين المجموعات

en: Packages are not compatible
ar: الحزم غير متوافقة

en: Problem connecting to a software source
ar: مشكلة في الاتصال بمصدر البرمجيات

en: Failed to initialize
ar: فشل في التهيئة

en: Failed to finalize
ar: فشل في التهيئة

en: Cannot get lock
ar: لا يمكن الحصول على تأمين

en: No packages to update
ar: لا تودج حزم للتحديث

en: Cannot write repository configuration
ar: لا يمكن كتابة إعدادات المستودع

en: Local install failed
ar: فشل التثبيت المحلي

en: Bad security signature
ar: توقيع الأمن سيئ

en: Missing security signature
ar: التوقيع الأمن مفقود

en: Repository configuration invalid
ar: إعدادات المستودع غير صالحة

en: Invalid package file
ar: ملف الحزمة غير صالح

en: Package install blocked
ar: تم حضر تثبيت الحزمة

en: Package is corrupt
ar: الحزمة تالفة

en: All packages are already installed
ar: كل الحزم مُثبّتة مسبقا

en: The specified file could not be found
ar: تعذر العثور على الملف المحدد

en: No more mirrors are available
ar: لا يوجد مزيد من المرايا

en: No distribution upgrade data is available
ar: لا توجد بيانات ترقية التوزيعة

en: Package is incompatible with this system
ar: الحزمة غير متوافقة مع النظام

en: No space is left on the disk
ar: لم يتبقّ مساحة على القرص

note: TRANSLATORS: this is the window title when a new CD or DVD is required
en: A media change is required
ar: مطلوب تغيير وسائط التثبيت

en: Authorization failed
ar: فشلت المصادقة

en: Update not found
ar: لم يتم العثور على تحديث

en: Cannot install from untrusted source
ar: لا يمكن التثبيت من مصدر غير موثوق به

en: Cannot update from untrusted source
ar: لا يمكن التحديث من مصدر غير موثوق به

en: Cannot get the file list
ar: لا يمكن الحصول على قائمة الملفات

en: Cannot get package requires
ar: لا يمكن الحصول على متطلبات الحزمة

en: Cannot disable source
ar: لا يمكن تعطيل المصدر

en: The download failed
ar: فشل التحميل

en: Package failed to configure
ar: فشل إعداد الحزمة

en: Package failed to build
ar: فشل في بناء الحزمة

en: Package failed to install
ar: فشل تثبيت الحزمة

en: Package failed to be removed
ar: فشلت إزالة الحزمة

en: Update failed due to running process
ar: فشل التحديث بسبب تشغيل عملية

en: The package database was changed
ar: تم تغيير قاعدة بيانات الحزمة

en: Virtual provide type is not supported
ar: التوفير الظاهري لهذا النوع غير معتمد

en: Install root is invalid
ar: جذر التثبيت غير صحيح

en: Cannot fetch install sources
ar: لا يمكن جلب مصادر التثبيت

en: Rescheduled due to priority
ar: إعادة جدولة بحسب الأولوية

en: Failed with unknown error code.
ar: فشل مع رمز خطأ غير معروف.

en: There is no network connection available.
    Please check your connection settings and try again.
ar: لا يتوفر أي اتصال بالشبكة.
    الرجاء التحقق من إعدادات الاتصال والمحاولة مرة أخرى.

en: The package list needs to be rebuilt.
    This should have been done by the backend automatically.
ar: قائمة الحزمة بحاجة لإعادة بنائها.
    وهذا كان ينبغي أن يتم في الخلفية تلقائياً.

en: The service that is responsible for handling user requests is out of memory.
    Please restart your computer.
ar: الخدمة المسؤولة عن معالجة طلبات المستخدم نفذت ذاكرتها.
    الرجاء إعادة تشغيل الكمبيوتر.

en: A thread could not be created to service the user request.
ar: تعذر إنشاء ربط للخدمة التي طلبها المستخدم.

en: The action is not supported by this backend.
    Please report a bug in your distribution bug tracker as this should not have happened.
ar: العكل غير معتمد للعمل بهذه الخلفية.
    الرجاء إرسال تقرير عله لتعقب علل التوزيعة، هذا لا ينبغي أن يحدث.

en: A problem that we were not expecting has occurred.
    Please report this bug in your distribution bug tracker with the error description.
ar: حدثت مشكلة غير متوقعة.
    الرجاء إرسال تقرير بهذه الأخطاء لتعقب علل التوزيعة مع وصف لهذا الخطأ.

en: A security trust relationship could not be made with software source.
    Please check your security settings.
ar: لا يمكن إنشاء علاقة ثقة أمن مع مصدر البرمجيات.
    الرجاء التحقق من إعدادات الأمان.

en: The package that is trying to be removed or updated is not already installed.
ar: لم يتم تثبيت الحزمة التي تحاول إزالتها أو تحديثها مسبقاً.

en: The package that is being modified was not found on your system or in any software source.
ar: لم يتم العثور على الحزمة التي يجري تعديلها على النظام، أو في أي مصدر البرمجيات.

en: The package that is trying to be installed is already installed.
ar: الحزمة التي تحاول تثبيتها مثبتة مسبقاً.

en: The package download failed.
    Please check your network connectivity.
ar: فشل تحميل الحزمة.
    الرجاء التحقق من اتصال الشبكة.

en: The group type was not found.
    Please check your group list and try again.
ar: لم يتم العثور على نوع المجموعة.
    الرجاء التحقق من قائمة المجموعات وحاول مرة أخرى.

en: The group list could not be loaded.
    Refreshing your cache may help, although this is normally a software source error.
ar: تعذر تحميل قائمة المجموعات.
    إنعاش ذاكرة التخزين المؤقت قد تساعد، على الرغم من أن هذا عادة خطأ مصدر البرمجيات.

en: A package could not be found that allows the action to complete.
    More information is available in the detailed report.
ar: تعذر العثور على الحزمة التي تسمح بإكمال الإجراء.
    يتوفر مزيد من المعلومات في التقرير المفصل.

en: The search filter was not correctly formed.
ar: لم يُعد عامل تصفية البحث بشكل صحيح.

en: The package identifier was not well formed when sent to the server.
    This normally indicates an internal error and should be reported.
ar: لم يُعد معرف الحزمة جيدا عند إرسالها إلى الخادم.
    وهذا عادة يشير إلى خطأ داخلي وينبغي الإبلاغ عنه.

en: An unspecified transaction error has occurred.
    More information is available in the detailed report.
ar: حدث خطأ في معامل غير محدد.
    يتوفر مزيد من المعلومات في التقرير المفصل.

en: The remote software source name was not found.
    You may need to enable an item in Software Sources.
ar: لم يتم العثور على اسم مصدر البرامج البعيدة.
    قد تحتاج إلى تمكين عنصر في مصادر البرمجيات.

en: Removing a protected system package is not allowed.
ar: لا يسمح بإزالة حزمة نظام محمية.

en: The action was canceled successfully and no packages were changed.
ar: تم إلغاء الإجراء بنجاح ولم يتم تغيير أية حزم.

en: The action was canceled successfully and no packages were changed.
    The backend did not exit cleanly.
ar: تم إلغاء الإجراء بنجاح ولم يتم تغيير أية حزم.
    لم تخرج الخلفية بشكل نظيف.

en: The native package configuration file could not be opened.
    Please make sure configuration is valid.
ar: تعذر فتح ملف إعداد الحزمة الأصلية.
    الرجاء التأكد من أن الإعداد صالح.

en: The action cannot be canceled at this time.
ar: لا يمكن إلغاء الإجراء في هذا الوقت.

en: Source packages are not normally installed this way.
    Check the extension of the file you are trying to install.
ar: لا يتم تثبيت حزم المصدر عادة بهذه الطريقة.
    تحقق من ملحق الملف الذي تحاول تثبيت.

en: The license agreement was not agreed to.
    To use this software you have to accept the license.
ar: لم توافق على اتفاقية الترخيص.
    لاستخدام هذا البرنامج يجب قبول الترخيص.

en: Two packages provide the same file.
    This is usually due to mixing packages from different software sources.
ar: توفر حزمتان اثنتان نفس الملف.
    هذا عادة نتيجة لدمج الحزم من مصادر برمجيات مختلفة.

en: Multiple packages exist that are not compatible with each other.
    This is usually due to mixing packages from different software sources.
ar: توجد العديد من الحزم غير متوافقة مع بعضها البعض.
    هذا عادة نتيجة لدمج لحزم من مصادر برمجيات مختلفة.

en: There was a (possibly temporary) problem connecting to a software source.
    Please check the detailed error for further details.
ar: هناك مشكلة (ربما مؤقتة) في الاتصال بمصدر برمجيات.
    الرجاء التحقق من تفاصيل الخطأ لمزيد من التفاصيل.

en: Failed to initialize packaging backend.
    This may occur if other packaging tools are being used simultaneously.
ar: فشل في تهيئة التحزيم في الخلفية.
    يحدث هذا إذا استخدمت أدوات أخرى للحزم في نفس الوقت.

en: Failed to close down the backend instance.
    This error can normally be ignored.
ar: فشل إغلاق المثيل في الخلفية.
    يمكنك تجاهل هذا الخطأ عادة.

en: Cannot get the exclusive lock on the packaging backend.
    Please close any other legacy packaging tools that may be open.
ar: لا يمكن الحصول على تأمين حصري على التحزيم في الخلفية.
    الرجاء إغلاق أدوات الحزم الأخرى التي قد تكون مفتوحة.

en: None of the selected packages could be updated.
ar: لا يمكن تحديث أي من الحزم المختارة.

en: The repository configuration could not be modified.
ar: تعذر تعديل إعدادات المستودع.

en: Installing the local file failed.
    More information is available in the detailed report.
ar: فشل تثبيت الملف المحلي.
    يتوفر مزيد من المعلومات في التقرير المفصل.

en: The package security signature could not be verified.
ar: لا يمكن التحقق من توقيع حزمة الأمان.

en: The package security signature is missing and this package is untrusted.
    This package was not signed when created.
ar: توقيع الأمان للحزمة مفقود هذه الحزمة غير موثوق بها.
    لم يتم توقيع هذه الحزمة عند إنشائه.

en: Repository configuration was invalid and could not be read.
ar: إعداد المستودع غير صالحة وتعذر قراءته.

en: The package you are attempting to install is not valid.
    The package file could be corrupt, or not a proper package.
ar: تحاول تثبيت حزمة غير صالحة.
    يمكن أن يكون ملف الحزمة معطوبة.

en: Installation of this package prevented by your packaging system's configuration.
ar: من تثبيت هذه الحزمة من قبل إعدادات نظام الحزم.

en: The package that was downloaded is corrupt and needs to be downloaded again.
ar: الحزمة التي تم تحميلها فاسدة يجب تحميلها مرة أخرى.

en: All of the packages selected for install are already installed on the system.
ar: كافة الحزم التي حددت للتثبيت مثبتة مسبقاً على النظام.

en: The specified file could not be found on the system.
    Check the file still exists and has not been deleted.
ar: تعذر العثور على الملف المحدد في النظام.
    تحقق أن الملف لا يزال موجوداً ولم يتم حذفه.

en: Required data could not be found on any of the configured software sources.
    There were no more download mirrors that could be tried.
ar: تعذر العثور على البيانات المطلوبة في أي من مصادر البرمجيات المعدة.
    وليس هناك مزيد من المرايا المعتمدة.

en: Required upgrade data could not be found in any of the configured software sources.
    The list of distribution upgrades will be unavailable.
ar: تعذر العثور على بيانات الترقية المطلوبة في أي من مصادر البرمجيات المعدة.
    قائمة ترقيات التوزيعة لن تكون متوفرة.

en: The package that is trying to be installed is incompatible with this system.
ar: الحزمة التي تحاول تثبيتها غير متوافق مع هذا النظام.

en: There is insufficient space on the device.
    Free some space on the system disk to perform this operation.
ar: لا توجد مساحة كافية على الجهاز.
    حرر بعض المساحة على قرص النظام لإجراء هذه العملية.

en: Additional media is required to complete the transaction.
ar: يتطلب المزيد من الوسائط الإضافية لإتمام العملية.

en: You have failed to provide correct authentication.
    Please check any passwords or account settings.
ar: لم توفر المصادقة الصحيحة.
    الرجاء التحقق من كلمات أو إعدادات الحساب.

en: The specified update could not be found.
    It could have already been installed or no longer available on the remote server.
ar: تعذر العثور على التحديث المحدد.
    يمكن أن يكون تم بالفعل تثبيتها أو أنها لم تعد متوفرة على الخادم.

en: The package could not be installed from untrusted source.
ar: تعذر تثبيت الحزمة من مصدر غير موثوق به.

en: The package could not be updated from untrusted source.
ar: تعذر تحديث الحزمة من مصدر غير موثوق به.

en: The file list is not available for this package.
ar: قائمة الملف غير متوفر لهذه الحزمة.

en: The information about what requires this package could not be obtained.
ar: تعذر الحصول على معلومات حول متطلبات هذه الحزمة.

en: The specified software source could not be disabled.
ar: تعذر تعطيل مصدر البرنامج المحدد.

en: The download could not be done automatically and should be done manually.
    More information is available in the detailed report.
ar: لا يمكن أن يتم التحميل تلقائياً وينبغي أن يتم ذلك يدوياً.
    يتوفر مزيد من المعلومات في التقرير المفصل.

en: One of the selected packages failed to configure correctly.
    More information is available in the detailed report.
ar: فشل في إعداد إحدى الحزم المختارة بشكل صحيح.
    يتوفر مزيد من المعلومات في التقرير المفصل.

en: One of the selected packages failed to build correctly.
    More information is available in the detailed report.
ar: فشل في بناء إحدى الحزم المختارة بشكل صحيح.
    يتوفر مزيد من المعلومات في التقرير المفصل.

en: One of the selected packages failed to install correctly.
    More information is available in the detailed report.
ar: فشل في تثبيت إحدى الحزم المختارة بشكل صحيح.
    يتوفر مزيد من المعلومات في التقرير المفصل.

en: One of the selected packages failed to be removed correctly.
    More information is available in the detailed report.
ar: فشل في إزالة إحدى الحزم المختارة بشكل صحيح.
    يتوفر مزيد من المعلومات في التقرير المفصل.

en: A program is running that has to be closed before the update can proceed.
    More information is available in the detailed report.
ar: يتم تشغيل برنامج يجب إغلاقه قبل متابعة التحديث.
    يتوفر مزيد من المعلومات في التقرير المفصل.

en: The package database was changed while the request was running.
ar: تم تغيير قاعدة بيانات الحزمة أثناء معالجة الطلب.

en: The virtual provide type is not supported by this system.
ar: نوع الموفر الظاهري غير معتمد من قبل النظام.

en: The install root is invalid. Please contact your administrator.
ar: تثبيت الجذر غير صالح. الرجاء الاتصال بمسؤول.

en: The list of software sources could not be downloaded.
ar: تعذر تحميل قائمة مصادر البرمجيات.

en: The transaction has been canceled and will be retried when the system is idle.
ar: تم إلغاء الإجراء وسيتم استكمالها عند خمول النظام.

en: No restart is necessary.
ar: لا يتطلب إعادة التشغيل.

en: You will be required to restart this application.
ar: ستتم مطالبتك بإعادة تشغيل هذا التطبيق.

en: You will be required to log out and back in.
ar: سيطلب تسجيل الخروج ثم الدخول.

en: A restart will be required.
ar: يلزم إعادة تشغيل.

en: You will be required to log out and back in due to a security update.
ar: سيطلب تسجيل الخروج والعودة لتحديث الأمان.

en: A restart will be required due to a security update.
ar: سيتطلب إعادة التشغيل نظراً لتحديث الأمان.

en: No restart is required.
ar: لا يلزم إعادة تشغيل.

en: A restart is required.
ar: مطلوب إعادة تشغيل.

en: You need to log out and log back in.
ar: تحتاج إلى تسجيل الخروج ثم تسجيل الدخول مرة أخرى.

en: You need to restart the application.
ar: تحتاج إلى إعادة تشغيل التطبيق.

en: You need to log out and log back in to remain secure.
ar: تحتاج إلى تسجيل الخروج وتسجيل الدخول مرة أخرى لتبقى آمن.

en: A restart is required to remain secure.
ar: إعادة التشغيل مطلوبة للبقاء آمن.

note: TRANSLATORS: A distribution stability level
en: Stable
ar: مستقرّ

note: TRANSLATORS: A distribution stability level
en: Unstable
ar: غير مستقرّ

note: TRANSLATORS: A distribution stability level
en: Testing
ar: يفحص

en: A mirror is possibly broken
ar: ربما مرآة مكسورة

en: The connection was refused
ar: تم رفض الاتصال

en: The parameter was invalid
ar: المعلمة غير صالحة

en: The priority was invalid
ar: الأولوية غير صالحة

en: Backend warning
ar: تحذير الخلفية

en: Daemon warning
ar: تحذير العفريت

en: The package list cache is being rebuilt
ar: قائمة الحزم يجري بناؤها في ذاكرة التخزين المؤقت

en: A newer package exists
ar: توجد حزمة أحدث

en: Could not find package
ar: تعذر العثور على الحزمة

en: Configuration files were changed
ar: تم تغيير ملفات الإعداد

en: Package is already installed
ar: الحزمة مثبتة مسبقاً

en: Automatic cleanup is being ignored
ar: يتم تجاهل التنظيف التلقائي

en: Software source download failed
ar: فشل تحميل مصدر البرنامج

en: This software source is for developers only
ar: هذا البرنامج المصدر للمطورين فقط

en: Other updates have been held back
ar: التحديثات الأخرى تم تعليقها

note: TRANSLATORS: This is when the transaction status is not known
en: Unknown state
ar: حالة مجهولة

note: TRANSLATORS: transaction state, the daemon is in the process of starting
en: Starting
ar: يبدأ

note: TRANSLATORS: transaction state, the transaction is waiting for another to complete
en: Waiting in queue
ar: ينتظر في الطابور

note: TRANSLATORS: transaction state, just started
en: Running
ar: يشغّل

note: TRANSLATORS: transaction state, is querying data
en: Querying
ar: يستعلم

note: TRANSLATORS: transaction state, getting data from a server
en: Getting information
ar: يجلب المعلومات

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading package files TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Downloading packages
ar: ينزّل الحزم

note: TRANSLATORS: transaction state, refreshing internal lists
en: Refreshing software list
ar: يحدّث قائمة التطبيقات

note: TRANSLATORS: transaction state, installing updates
en: Installing updates
ar: ينزّل التحديثات

note: TRANSLATORS: transaction state, removing old packages, and cleaning config files
en: Cleaning up packages
ar: تنظيف الحزم

note: TRANSLATORS: transaction state, obsoleting old packages
en: Obsoleting packages
ar: الحزم القديمة

note: TRANSLATORS: transaction state, checking the transaction before we do it
en: Resolving dependencies
ar: يحلّ الاعتماديات

note: TRANSLATORS: transaction state, checking if we have all the security keys for the operation
en: Checking signatures
ar: يفحص التواقيع

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're doing a test transaction
en: Testing changes
ar: يفحص التغييرات

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're writing to the system package database
en: Committing changes
ar: إرسال التغييرات

note: TRANSLATORS: transaction state, requesting data from a server
en: Requesting data
ar: يطلب البيانات

note: TRANSLATORS: transaction state, all done!
en: Finished
ar: تم

note: TRANSLATORS: transaction state, in the process of canceling TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Canceling
ar: إلغاء

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading repository information
ar: ينزل معلومات المستودع

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading list of packages
ar: ينزل قائمة الحزم

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading file lists
ar: ينزل قائمة الملفات

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading lists of changes
ar: ينزل قائمة التغييرات

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading groups
ar: ينزل المجموعات

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading update information
ar: تحميل معلومات التحديث

note: TRANSLATORS: transaction state, repackaging delta files
en: Repackaging files
ar: تحزيم الملفات

note: TRANSLATORS: transaction state, loading databases
en: Loading cache
ar: تحميل الذاكرة المؤقتة

note: TRANSLATORS: transaction state, scanning for running processes
en: Scanning installed applications
ar: فحص التطبيقات المثبتة

note: TRANSLATORS: transaction state, generating a list of packages installed on the system
en: Generating package lists
ar: توليد قوائم الحزم

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're waiting for the native tools to exit
en: Waiting for package manager lock
ar: في انتظار تأمين إدارة حزمة

note: TRANSLATORS: waiting for user to type in a password
en: Waiting for authentication
ar: ينتظر الاستيثاق

note: TRANSLATORS: we are updating the list of processes
en: Updating the list of running applications
ar: تحديث قائمة التطبيقات قيد التشغيل

note: TRANSLATORS: we are checking executable files in use
en: Checking for applications currently in use
ar: فحص التطبيقات قيد الاستخدام حاليا

note: TRANSLATORS: we are checking for libraries in use
en: Checking for libraries currently in use
ar: فحص المكتبات قيد الاستخدام حاليا

note: TRANSLATORS: we are copying package files to prepare to install
en: Copying files
ar: ينسخ الملفات

note: TRANSLATORS: type of update
en: %i trivial update | %i trivial updates
ar[0]: %i تحديث بسيط
ar[1]: %i تحديثان بسيطان
ar[2]: %i تحديثات بسيطة
ar[3]: %i تحديثات بسيطة
ar[4]: %i تحديثات بسيطة
ar[5]: %i تحديثات بسيطة

note: TRANSLATORS: type of update in the case that we don't have any data
en: %i update | %i updates
ar[0]: %i تحديث
ar[1]: %i تحديثان
ar[2]: %i تحديثات
ar[3]: %i تحديثات
ar[4]: %i تحديثات
ar[5]: %i تحديثات

note: TRANSLATORS: type of update
en: %i important update | %i important updates
ar[0]: %i تحديث هام
ar[1]: %i تحديثان هامان
ar[2]: %i تحديثات هامة
ar[3]: %i تحديثات هامة
ar[4]: %i تحديثات هامة
ar[5]: %i تحديثات هامة

note: TRANSLATORS: type of update
en: %i security update | %i security updates
ar[0]: %i تحديث أمان
ar[1]: %i تحديثا أمان
ar[2]: %i تحديثات أمان
ar[3]: %i تحديثات أمان
ar[4]: %i تحديثات أمان
ar[5]: %i تحديثات أمان

note: TRANSLATORS: type of update
en: %i bug fix update | %i bug fix updates
ar[0]: %i تحديث إصلاح الأخطاء
ar[1]: %i تحديثا إصلاح الأخطاء
ar[2]: %i تحديثات إصلاح الأخطاء
ar[3]: %i تحديثات إصلاح الأخطاء
ar[4]: %i تحديثات إصلاح الأخطاء
ar[5]: %i تحديثات إصلاح الأخطاء

note: TRANSLATORS: type of update
en: %i enhancement update | %i enhancement updates
ar[0]: %i تعزيز التحديث
ar[1]: %i تعزيز التحديثان
ar[2]: %i تعزيز التحديثات
ar[3]: %i تعزيز التحديثات
ar[4]: %i تعزيز التحديثات
ar[5]: %i تعزيز التحديثات

note: TRANSLATORS: number of updates that cannot be installed due to deps
en: %i blocked update | %i blocked updates
ar[0]: %i تحديث محظور
ar[1]: %i تحديثان محظوران
ar[2]: %i تحديثات محظورة
ar[3]: %i تحديثات محظورة
ar[4]: %i تحديثات محظورة
ar[5]: %i تحديثات محظورة

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Trivial update
ar: تحديث بسيط

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Normal update
ar: تحديث عادي

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important update
ar: تحديث هام

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security update
ar: تحديث أمان

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Bug fix update
ar: التحديث إصلاح الأخطاء

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement update
ar: تعزيز التحديث

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked update
ar: تحديث محظور

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Available
ar: متاح

note: TRANSLATORS: The type of package
en: Trusted
ar: موثوق

note: TRANSLATORS: The type of package
en: Untrusted
ar: غير موثوق به

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Downloading
ar: يُنزل

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Updating
ar: يُحدّث

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing
ar: يُثبّت

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing
ar: يحذف

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Cleaning up
ar: يُنظّف

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Obsoleting
ar: يُبطل

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Reinstalling
ar: يُعيد التّثبيت

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Preparing
ar: يحضّر

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Decompressing
ar: يستخرج

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Downloaded
ar: تم التنزيل

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Updated
ar: تم التحديث

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Removed
ar: أزيلت

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Cleaned up
ar: نُظّفَت

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Obsoleted
ar: يُبطل

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Reinstalled
ar: أعيد تثبيتها

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Prepared
ar: مُعَدّ

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Decompressed
ar: مستخرج

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Unknown role type
ar: تراجع غير معروف

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting dependencies
ar: الحصول على تبعيات

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting update detail
ar: الحصول على تفصيل التحديث

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting details
ar: الحصول على تفاصيل

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting requires
ar: الحصول على المتطلبات

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting updates
ar: الحصول على التحديثات

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching details
ar: تفاصيل البحث

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching groups
ar: البحث في المجموعات

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching for package name
ar: البحث عن اسم الحزمة

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing file
ar: تثبيت الملف

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Refreshing package cache
ar: إنعاش ذاكرة الحزم المؤقت

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Updating packages
ar: تحديث الحزم

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting list of repositories
ar: الحصول على قائمة المستودعات

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Enabling repository
ar: تمكين المستودع

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Setting repository data
ar: إعداد بيانات المستودع

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Resolving
ar: حل

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting file list
ar: الحصول على قائمة الملفات

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting what provides
ar: الحصول على موفر

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing signature
ar: تثبيت التوقيع

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting package lists
ar: الحصول على قوائم الحزمة

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Accepting EULA
ar: قبول اتفاقية ترخيص المستخدم

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting distribution upgrade information
ar: الحصول على معلومات ترقية التوزيعة

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting categories
ar: الحصول على فئات

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting old transactions
ar: الحصول على العمليات القديمة

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Upgrading system
ar: ترقية النظام

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Repairing the system
ar: يتم إصلاح النظام

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got dependencies
ar: حصلت على تبعيات

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got update detail
ar: حصلت على تفاصيل التحديث

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got details
ar: الحصول على التفاصيل

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got requires
ar: حصلت على المتطلب

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got updates
ar: حصلت على التحديثات

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Searched for package details
ar: البحث عن تفاصيل الحزمة

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Searched for file
ar: بحث عن ملف

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Searched groups
ar: بحث المجموعات

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Searched for package name
ar: تم البحث عن اسم الحزمة

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Removed packages
ar: الحزم المُزالة

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Installed packages
ar: الحزم المثبتة

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Installed local files
ar: تثبيت الملفات المحلية

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Refreshed package cache
ar: إُنعشت ذاكرة الحزم المؤقت

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Updated packages
ar: الحزم المحدثة

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Canceled
ar: أُلغِيَ

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got list of repositories
ar: حصلت على قائمة المستودعات

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Enabled repository
ar: المستودعات الممكنة

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Set repository data
ar: إعداد بيانات المستودع

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Resolved
ar: تم الحل

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got file list
ar: حصلت على قائمة الملفات

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got what provides
ar: حصلت على موفر

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Installed signature
ar: التوقيعات المثبتة

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got package lists
ar: حصلت على قوائم الحزم

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Accepted EULA
ar: تم قبول اتفاقية ترخيص المستخدم

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Downloaded packages
ar: الحزم المنزلة

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got distribution upgrades
ar: حصلت على ترقية للتوزيعة

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got categories
ar: حصلت على الفئات

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got old transactions
ar: حصل على العمليات القديمة

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Upgraded system
ar: نظام مُرقى

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Repaired the system
ar: إصلاح النظام

note: TRANSLATORS: The group type
en: Accessibility
ar: الإتاحة

note: TRANSLATORS: The group type
en: Accessories
ar: ملحقات

note: TRANSLATORS: The group type
en: Education
ar: تعليمي

note: TRANSLATORS: The group type
en: Games
ar: ألعاب

note: TRANSLATORS: The group type
en: Graphics
ar: رسوم

note: TRANSLATORS: The group type
en: Internet
ar: إنترنت

note: TRANSLATORS: The group type
en: Office
ar: مكتب

note: TRANSLATORS: The group type
en: Other
ar: أخرى

note: TRANSLATORS: The group type
en: Programming
ar: برمجة

note: TRANSLATORS: The group type
en: Multimedia
ar: وسائط متعدّدة

note: TRANSLATORS: The group type
en: System
ar: نظام

note: TRANSLATORS: The group type
en: GNOME desktop
ar: سطح المكتب جنوم

note: TRANSLATORS: The group type
en: KDE desktop
ar: سطح المكتب كدي

note: TRANSLATORS: The group type
en: Xfce desktop
ar: سطح المكتب إكسفس

note: TRANSLATORS: The group type
en: Other desktops
ar: أسطح المكتب الأخرى

note: TRANSLATORS: The group type
en: Publishing
ar: نشر

note: TRANSLATORS: The group type
en: Servers
ar: خواديم

note: TRANSLATORS: The group type
en: Fonts
ar: خطوط

note: TRANSLATORS: The group type
en: Admin tools
ar: أدوات الإدارة

note: TRANSLATORS: The group type
en: Legacy
ar: عتيق

note: TRANSLATORS: The group type
en: Localization
ar: أقلمة

note: TRANSLATORS: The group type
en: Virtualization
ar: محاكاة

note: TRANSLATORS: The group type
en: Security
ar: الأمْن

note: TRANSLATORS: The group type
en: Power management
ar: إدارة الطاقة

note: TRANSLATORS: The group type
en: Communication
ar: اتصالات

note: TRANSLATORS: The group type
en: Network
ar: شبكة

note: TRANSLATORS: The group type
en: Maps
ar: خرائط

note: TRANSLATORS: The group type
en: Software sources
ar: مصادر البرمجيات

note: TRANSLATORS: The group type
en: Science
ar: علوم

note: TRANSLATORS: The group type
en: Documentation
ar: توثيق

note: TRANSLATORS: The group type
en: Electronics
ar: إلكترونيات

note: TRANSLATORS: The group type
en: Package collections
ar: تجميعات الحزم

note: TRANSLATORS: The group type
en: Vendor
ar: المُنتِج

note: TRANSLATORS: The group type
en: Newest packages
ar: الحزم الأحدث

note: TRANSLATORS: The group type
en: Unknown group
ar: مجموعة مجهولة

note: TRANSLATORS: column for the application icon
en: Icon
ar: الأيقونة

en: Applications that can open this type of file
ar: التطبيقات التي يمكنها فتح هذاالنوع من الملفات

note: TRANSLATORS: button tooltip
en: Install package
ar: ثبت الحزمة

note: TRANSLATORS: is not GPG signed
en: The software is not signed by a trusted provider.
ar: لم يتم توقيع البرنامج بواسطة موفر موثوق به.

note: TRANSLATORS: user has to trust provider -- I know, this sucks
en: Do not update this package unless you are sure it is safe to do so.
ar: لا تقم بتحديث هذه الحزمة إلا إذا كنت متأكداً من أن ذلك آمن.

note: TRANSLATORS: warn the user that all bets are off
en: Malicious software can damage your computer or cause other harm.
ar: البرامج الضارة يمكن أن تضر بجهاز الكمبيوتر أو التسبب في ضرر آخر.

note: TRANSLATORS: ask if they are absolutely sure they want to do this
en: Are you <b>sure</b> you want to update this package?
ar: هل أنت <b>متأكد</b> أنك تريد تحديث هذه الحزمة؟

note: TRANSLATORS: user has to trust provider -- I know, this sucks
en: Do not install this package unless you are sure it is safe to do so.
ar: لا تقم بتثبيت هذه الحزمة إلا إذا كنت متأكداً من أن ذلك آمن.

note: TRANSLATORS: ask if they are absolutely sure they want to do this
en: Are you <b>sure</b> you want to install this package?
ar: هل أنت <b>متأكد</b> أنك تريد تثبيت هذه الحزمة؟

note: TRANSLATORS: dialog body, explains to the user that they need to insert a disk to continue. The first replacement is DVD, CD etc
en: Additional media is required. Please insert the %s labeled '%s' to continue.
ar: يتطلب وسائط إضافية. الرجاء إدخال %s المسمى '%s' للاستمرار.

note: TRANSLATORS: this is button text
en: Continue
ar: أكمِل

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog
en: The following software also needs to be installed
ar: التطبيقات التالية ستثبّت أيضاً

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog
en: The following software also needs to be removed
ar: التطبيقات التالية ستزال أيضاً

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog
en: The following software also needs to be updated
ar: التطبيقات التالية ستحدّث أيضاً

en: Update
ar: حدِّث

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog
en: The following software also needs to be re-installed
ar: التطبيقات التالية سيعاد تثبيتها أيضاً

en: Reinstall
ar: أعد التثبيت

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog
en: The following software also needs to be downgraded
ar: التطبيقات التالية يجب التراجع عن تحديثها أيضاً

en: Downgrade
ar: تراجع عن التحديث

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog (we don't know how it's going to be processed -- eeek)
en: The following software also needs to be processed
ar: التطبيقات التالية ستعالج أيضاً

note: TRANSLATORS: title of a dependency dialog
en: Additional confirmation required
ar: تأكيد إضافيّ مطلوب

note: TRANSLATORS: message text of a dependency dialog
en: To install this package, additional software also has to be modified. | To install these packages, additional software also has to be modified.
ar[0]: لتثبيت هذه الحزمة، هناك برامج إضافية أيضا يجب تعديلها.
ar[1]: لتثبيت هاتان الحزمتان، هناك برامج إضافية أيضا يجب تعديلها.
ar[2]: لتثبيت هذه الحزم، هناك برامج إضافية أيضا يجب تعديلها.
ar[3]: لتثبيت هذه الحزم، هناك برامج إضافية أيضا يجب تعديلها.
ar[4]: لتثبيت هذه الحزم، هناك برامج إضافية أيضا يجب تعديلها.
ar[5]: لتثبيت هذه الحزم، هناك برامج إضافية أيضا يجب تعديلها.

note: TRANSLATORS: message text of a dependency dialog
en: To remove this package, additional software also has to be modified. | To remove these packages, additional software also has to be modified.
ar[0]: لإزالة هذه الحزمة، هناك برامج إضافية أيضا يجب تعديلها.
ar[1]: لإزالة هاتان الحزمتان، هناك برامج إضافية أيضا يجب تعديلها.
ar[2]: لإزالة هذه الحزم، هناك برامج إضافية أيضا يجب تعديلها.
ar[3]: لإزالة هذه الحزم، هناك برامج إضافية أيضا يجب تعديلها.
ar[4]: لإزالة هذه الحزم، هناك برامج إضافية أيضا يجب تعديلها.
ar[5]: لإزالة هذه الحزم، هناك برامج إضافية أيضا يجب تعديلها.

note: TRANSLATORS: message text of a dependency dialog
en: To update this package, additional software also has to be modified. | To update these packages, additional software also has to be modified.
ar[0]: لتحديث هذه الحزمة، هناك برامج إضافية أيضا يجب تعديلها.
ar[1]: لتحديث هذه الحزمتان، هناك برامج إضافية أيضا يجب تعديلها.
ar[2]: لتحديث هذه الحزم، هناك برامج إضافية أيضا يجب تعديلها.
ar[3]: لتحديث هذه الحزم، هناك برامج إضافية أيضا يجب تعديلها.
ar[4]: لتحديث هذه الحزم، هناك برامج إضافية أيضا يجب تعديلها.
ar[5]: لتحديث هذه الحزم، هناك برامج إضافية أيضا يجب تعديلها.

note: TRANSLATORS: message text of a dependency dialog
en: To install this file, additional software also has to be modified. | To install these files, additional software also has to be modified.
ar[0]: لتثبيت هذا الملف، هناك برامج إضافية أيضا يجب تعديلها.
ar[1]: لتثبيت هذان الملفان، هناك برامج إضافية أيضا يجب تعديلها.
ar[2]: لتثبيت هذه الملفات، هناك برامج إضافية أيضا يجب تعديلها.
ar[3]: لتثبيت هذه الملفات، هناك برامج إضافية أيضا يجب تعديلها.
ar[4]: لتثبيت هذه الملفات، هناك برامج إضافية أيضا يجب تعديلها.
ar[5]: لتثبيت هذه الملفات، هناك برامج إضافية أيضا يجب تعديلها.

note: TRANSLATORS: message text of a dependency dialog
en: To process this transaction, additional software also has to be modified.
ar: لمعالجة هذه العملية هناك برامج إضافية بحاجة إلى تعديل.

note: TRANSLATORS: button label, force the install, even though it's untrusted
en: _Force install
ar: _ثبّت جبريًّا

note: TRANSLATORS: button tooltip
en: Force installing package
ar: تثبيت الحزمة بالقوة

note: TRANSLATORS: window title: do we want to execute a program we just installed?
en: Run new application?
ar: أنشغّل التطبيق جديد؟

note: add run button
en: _Run
ar: _شغّل

note: TRANSLATORS: command line option: a list of catalogs to install
en: Catalogs files to install
ar: ملفات الفهرست للتثبيت

note: are we running privileged
en: Catalog installer
ar: مثبّت الفهرست

en: Failed to install catalog
ar: فشل تثبيت الفهرست

note: TRANSLATORS: no file name was supplied TRANSLATORS: nothing was specified
en: You need to specify a file name to install
ar: أنت بحاجة لتحديد اسم ملف لتثبيته

note: TRANSLATORS: This is when the specified D-Bus method did not execute successfully
en: The action could not be completed
ar: تعذّر إكمال الإجراء

note: TRANSLATORS: we don't have anything more useful to translate. sorry.
en: The request failed. More details are available in the detailed report.
ar: فشل الطلب. مزيد من التفاصيل متاحة في التقرير المفصّل.

note: TRANSLATORS: command line option: a list of files to install
en: Files to install
ar: الملفات المراد تثبيتها

en: PackageKit File Installer
ar: مثبت ملفات عدة الحزم

note: TRANSLATORS: title to pass to to the user if there are not enough privs
en: Local file installer
ar: مثبت الملف المحلي

note: TRANSLATORS: could not install a package that contained the file we wanted TRANSLATORS: nothing done
en: Failed to install a package to provide a file
ar: فشل تثبيت حزمة لتوفير ملف

note: TRANSLATORS: nothing selected
en: You need to specify a file to install
ar: أنت بحاجة لتحديد ملف لتثبيته

note: TRANSLATORS: command line option: a list of catalogs to install
en: Mime types to install
ar: أنواع mime لتثبيتها

note: TRANSLATORS: program name: application to install a package to provide a mime type
en: Mime Type Installer
ar: مثبت نوع mime

note: TRANSLATORS: title to pass to to the user if there are not enough privs
en: Mime type installer
ar: مثبت نوع mime

note: TRANSLATORS: could not install program supporting this type
en: Failed to install a program to handle this file type
ar: فشل في تثبيت برنامج للتعامل مع هذا النوع من الملفات

note: TRANSLATORS: no type given
en: You need to specify a mime type to install
ar: أنت بحاجة إلى تحديد نوع mime لتثبيته

en: Packages to install
ar: حزم للتثبيت

note: TRANSLATORS: application name to pass to to the user if there are not enough privs
en: Package Name Installer
ar: مُثبت اسم الحزمة

note: TRANSLATORS: failed
en: Failed to install package from name
ar: فشل تثبيت حزمة بالاسم

note: TRANSLATORS: nothing was specified
en: You need to specify a package to install
ar: أنت بحاجة لتحديد حزمة لتثبيتها

note: TRANSLATORS: command line option: a list of files to install
en: Local files to install
ar: ملفات محلية للتثبيت

note: TRANSLATORS: program name, an application to install a file that is needed by an application and is provided by packages TRANSLATORS: application name to pass to to the user if there are not enough privs
en: Single File Installer
ar: مثبت الملف الواحد

note: TRANSLATORS: column for the date
en: Date
ar: التاريخ

note: TRANSLATORS: column for the user name, e.g. Richard Hughes
en: User name
ar: اسم المستخدم

note: TRANSLATORS: column for the application used for the install, e.g. Add/Remove Programs
en: Application
ar: التطبيق

note: TRANSLATORS: short name for pkcon
en: Command line client
ar: عميل سطر الأوامر

note: TRANSLATORS: short name for gpk-update-viewer
en: Update System
ar: تحديث النّظام

note: TRANSLATORS: short name for gpk-update-icon
en: Update Icon
ar: أيقونة التحديث

note: TRANSLATORS: short name for the command not found plugin
en: Bash - Command Not Found
ar: الأمر Bash - غير موجود

note: TRANSLATORS: user friendly name for gnome-settings-daemon
en: GNOME Session
ar: جلسة جنوم

note: TRANSLATORS: preset the GtktextBox with this filter text
en: Set the filter to this value
ar: قم بتعيين عامل التصفية إلى هذه القيمة

note: TRANSLATORS: we can make this modal (stay on top of) another window
en: Set the parent window to make this modal
ar: عين النافذة الأصلية لصناعة هذا النمط

note: are we running privileged
en: Log viewer
ar: معاين السجلات

en: Remaining time : %s
ar: الوقت المتبقي: %s

note: TRANSLATORS: check once an hour
en: Hourly
ar: كل ساعة

note: TRANSLATORS: check once a day
en: Daily
ar: يوميًا

note: TRANSLATORS: check once a week
en: Weekly
ar: أسبوعيا

note: TRANSLATORS: never check for updates/upgrades
en: Never
ar: أبدًا

note: TRANSLATORS: update everything
en: All updates
ar: كل التَّحديثات

note: TRANSLATORS: update just security updates
en: Only security updates
ar: التحديثات الأمنية فقط

note: TRANSLATORS: don't update anything
en: Nothing
ar: ﻻ شيء

note: TRANSLATORS: for one reason or another, we could not enable or disable a software source
en: Failed to change status
ar: فشل في تغيير الحالة

note: TRANSLATORS: column if the source is enabled
en: Enabled
ar: مفعّل

note: TRANSLATORS: column for the source description
en: Software Source
ar: مصادر البرمجيات

note: TRANSLATORS: for one reason or another, we could not get the list of sources
en: Failed to get the list of sources
ar: فشل في الحصول على قائمة المصادر

note: TRANSLATORS: backend is broken, and won't tell us what it supports
en: Exiting as backend details could not be retrieved
ar: يخرج بسبب تعذر جلب تفاصيل البُنية

en: Getting software source list not supported by backend
ar: الحصول على قائمة مصدر برمجيات غير معتمدة من الخلفية

note: TRANSLATORS: cannot resolve name to package name
en: Could not find any packages named '%s'
ar: تعذر العثور على أية حزم باسم '%s'

note: TRANSLATORS: cannot find any valid package names
en: Could not find any valid package names
ar: تعذر العثور على أسماء حزم صالحة

note: TRANSLATORS: cannot get package array
en: Could not get array of installed packages: %s
ar: تعذر الحصول على مجموعة الحزم المثبتة: %s

en: Could not save to file: %s
ar: لا يمكن الحفظ للملف: %s

note: TRANSLATORS: we could not create the pack file, generic error TRANSLATORS: Could not create package array TRANSLATORS: we could not read the file array for the destination computer
en: Create error
ar: إنشاء خطأ

en: Cannot create service pack
ar: لا يمكن إنشاء حزمة الخدمة

en: Cannot copy system package array
ar: لا يمكن نسخ تنسيق حزم النظام

en: No package name selected
ar: لم يتم تحديد اسم مجموعة

note: TRANSLATORS: progress bar text
en: Refreshing system package array
ar: تجديد تنسيق حزم النظام

note: TRANSLATORS: we could not reset internal state
en: Refresh error
ar: خطأ في الإنعاش

en: Could not refresh package array
ar: لا يمكن تجديد تنسيق الحزم

en: Cannot read destination package array
ar: لا يمكن قراءة تنسيق واجهة الحزم

note: TRANSLATORS: file search type, lists of packages
en: Package array files
ar: حزمة صفوف الملفات

note: TRANSLATORS: file search type, service pack destination file type
en: Service pack files
ar: ملفات حزم الخدمات

note: TRANSLATORS: the constants should not be translated
en: Set the option, allowable values are 'array', 'updates' and 'package'
ar: قم بتعيين الخيار، القيم المسموح بها هي 'تنسيق'، 'تحديث' و 'حزمة'

note: TRANSLATORS: this refers to the GtkTextEntry in gpk-service-pack
en: Add the package name to the text entry box
ar: قم بإضافة اسم الحزمة إلى مربع إدخال النص

note: TRANSLATORS: this is the destination computer package array
en: Set the remote package array file name
ar: تعيين ترتيب اسم ملف الحزمة البعيد

note: TRANSLATORS: this is the file output directory
en: Set the default output directory
ar: عين مجلد الإخراج الافتراضي

note: TRANSLATORS: we don't have a lot to go on here
en: Failed to process request.
ar: فشل في معالجة الطلب.

note: TRANSLATORS: the message text for the restart
en: Some of the updates that were installed require the computer to be restarted before the changes will be applied.
ar: تتطلب بعض التحديثات التي تم تثبيتها إعادة التشغيل قبلأن تصبح نافذة.

note: TRANSLATORS: the button text for the restart
en: Restart Computer
ar: أعد تشغيل الحاسوب

note: TRANSLATORS: the message text for the restart
en: Some of the updates that were installed require the computer to be restarted to remain secure.
ar: تتطلب بعض التحديثات التي تم تثبيتها إعادة التشغيل لتبقى آمن.

note: TRANSLATORS: the message text for the log out
en: Some of the updates that were installed require you to log out and back in before the changes will be applied.
ar: تتطلب بعض التحديثات التي تم تثبيتها تسجيل الخروج لتصبح نافذة.

note: TRANSLATORS: the button text for the log out
en: Log Out
ar: خروج

note: TRANSLATORS: the message text for the log out
en: Some of the updates that were installed require you to log out and back in to remain secure.
ar: تتطلب بعض التحديثات التي تم تثبيتها تسجيل الخروج لتبقى آمن.

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error
en: Could not restart
ar: تعذر إعادة التشغيل

note: TRANSLATORS: we failed to install all the updates we requested
en: Some updates were not installed
ar: لم يتم تثبيت بعض التحديثات

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error
en: Could not update packages
ar: تعذر تحديث الحزم

note: TRANSLATORS: completed all updates TRANSLATORS: title: all updates installed okay
en: Updates installed
ar: تم تثبيت التحديثات

note: TRANSLATORS: title: all updates for the machine installed okay
en: All updates were installed successfully.
ar: تم تثبيت كافة التحديثات بنجاح.

note: TRANSLATORS: title: all the selected updates installed okay
en: The selected updates were installed successfully.
ar: تم تثبيت التحديثات المحددة بنجاح.

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Trivial updates
ar: تحديثات بسيط

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important updates
ar: تحديثات هامة

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security updates
ar: التحديثات الأمنية

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Bug fix updates
ar: تحديثات إصلاح الأخطاء

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement updates
ar: تعزيز التحديث

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked updates
ar: التحديثات المحظورة

note: TRANSLATORS: The type of update, i.e. unspecified
en: Other updates
ar: تحديثات أخرى

note: TRANSLATORS: querying update array
en: Getting the list of updates
ar: الحصول على قائمة التحديثات

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error
en: Could not run upgrade script
ar: لا يمكن تشغيل النص البرمجي للترقية

note: show a warning message TRANSLATORS, are we going to cost the user lots of money?
en: Connectivity is being provided by wireless broadband, and it may be expensive to update this package. | Connectivity is being provided by wireless broadband, and it may be expensive to update these packages.
ar[0]: يتم الاتصال اللاسلكية عبر النطاق العريض، وقد يكون تحديث هذه الحزمة مكلف.
ar[1]: يتم الاتصال اللاسلكية عبر النطاق العريض، وقد يكون تحديث هاتان الحزمتان مكلف.
ar[2]: يتم الاتصال اللاسلكية عبر النطاق العريض، وقد يكون تحديث هذه الحزم مكلف.
ar[3]: يتم الاتصال اللاسلكية عبر النطاق العريض، وقد يكون تحديث هذه الحزم مكلف.
ar[4]: يتم الاتصال اللاسلكية عبر النطاق العريض، وقد يكون تحديث هذه الحزم مكلف.
ar[5]: يتم الاتصال اللاسلكية عبر النطاق العريض، وقد يكون تحديث هذه الحزم مكلف.

note: TRANSLATORS: there are no updates
en: There are no updates available
ar: لا توجد تحديثات

note: TRANSLATORS: title: nothing to do
en: No updates are available
ar: لا تتوفر تحديثات

note: TRANSLATORS: no network connection, according to PackageKit
en: No network connection was detected.
ar: لم يتم الكشف عن أي شبكة الاتصال.

note: TRANSLATORS: this is the button text when we have updates
en: _Install Update | _Install Updates
ar[0]: _حزمة مثبّتة
ar[1]: _حزمتان مثبتتان
ar[2]: _حزم مثبتة
ar[3]: _حزم مثبتة
ar[4]: _حزم مثبتة
ar[5]: _حزم مثبتة

note: TRANSLATORS: title: nothing to do
en: All software is up to date
ar: كافة البرامج مُحدثة

note: TRANSLATORS: tell the user the problem
en: There are no software updates available for your computer at this time.
ar: لا تتوفر أية تحديثات للبرامج في هذا الوقت.

en: There is %i update available | There are %i updates available
ar[0]: هناك %i تحديث متوفر
ar[1]: هناك %i تحديث متوفر
ar[2]: هناك %i تحديث متوفر
ar[3]: هناك %i تحديث متوفر
ar[4]: هناك %i تحديث متوفر
ar[5]: هناك %i تحديث متوفر

note: TRANSLATORS: how many updates are selected in the UI
en: %i update selected | %i updates selected
ar[0]: %i تحديث محدد
ar[1]: %i تحديثان محددان
ar[2]: %i تحديثات محددة
ar[3]: %i تحديثات محددة
ar[4]: %i تحديثات محددة
ar[5]: %i تحديثات محددة

note: TRANSLATORS: how many updates are selected in the UI, and the size of packages to download
en: %i update selected (%s) | %i updates selected (%s)
ar[0]: %i حدث المحدد (%s)
ar[1]: %i حدث المحدد (%s)
ar[2]: %i حدث المحددات (%s)
ar[3]: %i حدث المحددات (%s)
ar[4]: %i حدث المحددات (%s)
ar[5]: %i حدث المحددات (%s)

note: TRANSLATORS: a column that has state of each package
en: Status
ar: الحالة

note: TRANSLATORS: this is the update type, e.g. security
en: This update will fix bugs and other non-critical problems.
ar: هذا التحديث سيقوم بإصلاح علل وبعض من المشاكل غير الحرجة.

note: TRANSLATORS: this is the update type, e.g. security
en: This update is important as it may solve critical problems.
ar: هذا التحديث هام كما أنه يمكن أن يحل المشاكل الحرجة.

note: TRANSLATORS: this is the update type, e.g. security
en: This update is needed to fix a security vulnerability with this package.
ar: يلزم هذا التحديث لإصلاح مشكلة آمان مع هذه الحزمة.

note: TRANSLATORS: this is the update type, e.g. security
en: This update is blocked.
ar: تم حظر هذا التحديث.

note: TRANSLATORS: this is when the notification was issued and then updated
en: This notification was issued on %s and last updated on %s.
ar: صدر هذا الإخطار في %s وآخر تحديث في %s.

note: TRANSLATORS: this is when the update was issued
en: This notification was issued on %s.
ar: صدر هذا الإخطار في %s.

note: TRANSLATORS: this is a array of vendor URLs
en: For more information about this update please visit this website: | For more information about this update please visit these websites:
ar[0]: لمزيد من المعلومات حول هذا التحديث، الرجاء زيارة هذا الموقع:
ar[1]: لمزيد من المعلومات حول هذا التحديث، الرجاء زيارة هذان الموقعان:
ar[2]: لمزيد من المعلومات حول هذا التحديث، الرجاء زيارة هذه المواقع:
ar[3]: لمزيد من المعلومات حول هذا التحديث، الرجاء زيارة هذه المواقع:
ar[4]: لمزيد من المعلومات حول هذا التحديث، الرجاء زيارة هذه المواقع:
ar[5]: لمزيد من المعلومات حول هذا التحديث، الرجاء زيارة هذه المواقع:

note: TRANSLATORS: this is a array of bugzilla URLs
en: For more information about bugs fixed by this update please visit this website: | For more information about bugs fixed by this update please visit these websites:
ar[0]: لمزيد من المعلومات حول الأخطاء التي تم إصلاحها بواسطة هذا التحديث يرجى زيارة هذا الموقع:
ar[1]: لمزيد من المعلومات حول الأخطاء التي تم إصلاحها بواسطة هذا التحديث يرجى زيارة هذان الموقعان:
ar[2]: لمزيد من المعلومات حول الأخطاء التي تم إصلاحها بواسطة هذا التحديث يرجى زيارة هذه المواقع:
ar[3]: لمزيد من المعلومات حول الأخطاء التي تم إصلاحها بواسطة هذا التحديث يرجى زيارة هذه المواقع:
ar[4]: لمزيد من المعلومات حول الأخطاء التي تم إصلاحها بواسطة هذا التحديث يرجى زيارة هذه المواقع:
ar[5]: لمزيد من المعلومات حول الأخطاء التي تم إصلاحها بواسطة هذا التحديث يرجى زيارة هذه المواقع:

note: TRANSLATORS: this is a array of CVE (security) URLs
en: For more information about this security update please visit this website: | For more information about this security update please visit these websites:
ar[0]: لمزيد من المعلومات حول هذا التحديث الأمني يرجى زيارة هذا الموقع:
ar[1]: لمزيد من المعلومات حول هذا التحديث الأمني يرجى زيارة هذان الموقعان:
ar[2]: لمزيد من المعلومات حول هذا التحديث الأمني يرجى زيارة هذه المواقع:
ar[3]: لمزيد من المعلومات حول هذا التحديث الأمني يرجى زيارة هذه المواقع:
ar[4]: لمزيد من المعلومات حول هذا التحديث الأمني يرجى زيارة هذه المواقع:
ar[5]: لمزيد من المعلومات حول هذا التحديث الأمني يرجى زيارة هذه المواقع:

note: TRANSLATORS: reboot required
en: The computer will have to be restarted after the update for the changes to take effect.
ar: يجب إعادة تشغيل الحاسب بعد التحديث لتصبح التغييرات سارية المفعول.

note: TRANSLATORS: log out required
en: You will need to log out and back in after the update for the changes to take effect.
ar: يجب تسجيل الخروج بعد التحديث لتصبح التغييرات سارية المفعول.

note: TRANSLATORS: this is the stability status of the update
en: The classification of this update is unstable which means it is not designed for production use.
ar: يصنف هذا التحديث على أنه غير مستقر وهذا يعني أنه غير مصمم للمستخدم التقليدي.

note: TRANSLATORS: this is the stability status of the update
en: This is a test update, and is not designed for normal use. Please report any problems or regressions you encounter.
ar: يصنف هذا التحديث على أنه تحديث تجارب وهذا يعني أنه غير مصمم للمستخدم التقليدي. الرجاء الإبلاغ عن أي مشاكل أو انهيار يواجهك.

note: TRANSLATORS: this is a ChangeLog
en: The developer logs will be shown as no description is available for this update:
ar: سيظهر سجلات المطور كما لا يوجد وصف متوفر لهذا التحديث:

en: Loading...
ar: يُحمّل...

en: No update details available.
ar: لا تتوفر أي تفاصيل للتحديث.

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error TRANSLATORS: PackageKit did not send any results for the query...
en: Could not get update details
ar: تعذر الحصول على تفاصيل التحديث

note: TRANSLATORS: PackageKit did not send any results for the query...
en: Could not get package details
ar: تعذر الحصول على تفاصيل الحزم

en: No results were returned.
ar: لم يتم إرجاع أية نتائج.

note: TRANSLATORS: right click menu, select all the updates
en: Select all
ar: اختر الكل

note: TRANSLATORS: right click menu, unselect all the updates
en: Unselect all
ar: ألغ انتقاء الكلّ

note: TRANSLATORS: right click menu, select only security updates
en: Select security updates
ar: حدد التحديث الأمنية

note: TRANSLATORS: right click option, ignore this update name, not currently used
en: Ignore this update
ar: تجاهل هذا التحديث

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error
en: Could not get updates
ar: تعذر الحصول على التحديثات

note: TRANSLATORS: this is the header
en: Checking for updates...
ar: التحقق من وجود تحديثات...

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error
en: Could not get list of distribution upgrades
ar: تعذر الحصول على قائمة ترقية التوزيعة

note: TRANSLATORS: new distro available, e.g. F9 to F10
en: New distribution upgrade release '%s' is available
ar: يتوفر إصدار ترقية جديد من التوزيعة '%s'

note: TRANSLATORS: this is when some updates are not being shown as other packages need updating first
en: Other updates are held back as some important system packages need to be installed first.
ar: يجب تعليق بعض التحديثات حتى يتم تثبيت تحديثات أخرى أولاً.

note: TRANSLATORS: title to pass to to the user if there are not enough privs
en: Software Update Viewer
ar: عارِض تحديثات البرمجيات

en: Do not exit after the request has been processed
ar: لا تقم بالخروج قبل إتمام معالجة الطلب

en: Session D-Bus service for PackageKit
ar: جلسة خدمة D-Bus لعدة الحزم

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
ar: إظهار معلومات عن كافة ملفات التصحيح

en: Debugging Options
ar: خيارات التصحيح

en: Show debugging options
ar: إظهار خيارات التصحيح
