gnome-packagekit - en to cy translation catalogue (92 entries)

en: About this software
cy: Ynghylch y meddalwedd yma

en: _Graphical
cy: _Graffegol

note: TRANSLATORS: context menu to open the offline help file
en: _Help
cy: _Cymorth

en: _No filter
cy: _Dim hidlydd

en: PackageKit Update Applet
cy: Rhaglennig Diweddaru PackageKit

note: Application column (icon, name, description) TRANSLATORS: column for the application name TRANSLATORS: column for the package name
en: Package
cy: Pecyn

note: TRANSLATORS: button label, install
en: _Install
cy: _Sefydlu

note: TRANSLATORS: tooltip: go to the web address
en: Visit %s
cy: Ymweld â %s

en: Homepage
cy: Tudalen Gartref

note: TRANSLATORS: the licence string for the package
en: License
cy: Trwydded

note: TRANSLATORS: no packages returned
en: No packages
cy: Dim pecynnau

note: TRANSLATORS: title: we failed to execute the mthod
en: The search could not be completed
cy: Ni chafodd y chwiliad ei gyflawni

note: TRANSLATORS: title: could not get group data
en: The group could not be queried
cy: Doedd y grŵp methu cael ei holi

note: TRANSLATORS: column for installed status TRANSLATORS: The state of a package TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Installed
cy: Wedi'i sefydlu

note: TRANSLATORS: column for package name TRANSLATORS: column for group name TRANSLATORS: column for the package name
en: Name
cy: Enw

note: TRANSLATORS: packaging problem, failed to show link TRANSLATORS: normally a packaging error, cannot launch link
en: Failed to show url
cy: Methu dangos URL

en: Licensed under the GNU General Public License Version 2
cy: Wedi'i drwyddedu o dan Drwydded Gyhoeddus Gyffredinol GNU Fersiwn 2

note: TRANSLATORS: website label
en: PackageKit Website
cy: Wefan PackageKit

note: TRANSLATORS: single column for the package details, not visible at the moment
en: Text
cy: Testyn

note: TRANSLATORS: title: all of the packages on the system and available in sources
en: All packages
cy: Pob pecyn

note: TRANSLATORS: tooltip on the find button
en: Find packages
cy: Darganfod pecynnau

note: TRANSLATORS: context menu to open the preferences
en: _Preferences
cy: _Hofterau

note: TRANSLATORS: context menu to show the about screen TRANSLATORS: this is the right click menu item
en: _About
cy: _Ynghylch

note: TRANSLATORS: provides more information about the upgrade TRANSLATORS: button: show the user a button to get more help finding stuff TRANSLATORS: button: a link to the help file TRANSLATORS: button text
en: More information
cy: Rhagor o wybodaeth

note: TRANSLATORS: title: system update completed all okay
en: The system update has completed
cy: Mae diweddaru'r system wedi'i gyflawni

note: TRANSLATORS: restart computer as system packages need update
en: Restart computer now
cy: Ailgychwyn y cyfrifiadur yn syth

note: TRANSLATORS: The actions has just literally happened
en: Now
cy: Rwan

note: TRANSLATORS: title: installing packages TRANSLATORS: The transaction state
en: Installing packages
cy: Sefydlu pecynnau

note: TRANSLATORS: error: failed to install, detailed error follows TRANSLATORS: failed to install, shouldn't be shown
en: Failed to install package
cy: Wedi methu sefydlu pecyn

note: TRANSLATORS: title: installing package TRANSLATORS: title: installing local files TRANSLATORS: button: confirm to search for packages TRANSLATORS: button: install codecs TRANSLATORS: button: install a font TRANSLATORS: button: install catalog TRANSLATORS: button: install packages in catalog gtk_dial
en: Install
cy: Sefydlu

note: TRANSLATORS: message: package is already installed
en: The package is already installed
cy: Mae'r pecyn wedi'i sefydlu yn barod

note: TRANSLATORS: button: show details about the error TRANSLATORS: This is a link in a libnotify bubble that shows the detailed error
en: Show details
cy: Dangos manylion

note: TRANSLATORS: button: confirm to search for packages
en: Search
cy: Chwilio

en: No files
cy: Dim ffeiliau

en: No network connection available
cy: Dim cysylltiad rhwydwaith ar gael

en: Out of memory
cy: Allan o gof

en: Failed to create a thread
cy: Wedi methu creu edefyn

en: Not supported by this backend
cy: Heb ei gynnal gan yr ôl-wyneb yma

en: An internal system error has occurred
cy: Mae gwall system mewnol wedi digwydd

en: The package is not installed
cy: Dydy'r pecyn heb ei sefydlu

en: The package download failed
cy: Lawrlwytho'r pecyn wedi methu

en: Dependency resolution failed
cy: Methiant datrus dybyniaeth

en: Search filter was invalid
cy: Hidlydd chwilio'n annilys

en: Transaction error
cy: Gwall trosglwyddiad

en: Cannot get lock
cy: Methu cael clo

en: No packages to update
cy: Dim pecynnau i diweddaru

note: TRANSLATORS: A distribution stability level
en: Stable
cy: Sefydlog

note: TRANSLATORS: A distribution stability level
en: Unstable
cy: Ansefydlog

note: TRANSLATORS: The transaction state
en: Querying
cy: Ymholi

note: TRANSLATORS: The transaction state
en: Finished
cy: Wedi gorffen

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Available
cy: Ar gael

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: This is the package name that is being downloaded
en: Downloading
cy: Lawrlwytho

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Updating
cy: Diweddaru

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing
cy: Sefydlu

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing
cy: Gwaredu

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Downloaded
cy: Wedi'i Lawrlwytho

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing file
cy: Sefydlu ffeil

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Refreshing package cache
cy: Adnewyddu clec pecynnau

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Updating system
cy: Diweddaru'r system

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting file list
cy: Ymofyn rhestr ffeiliau

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got details
cy: Wedi ymofyn manylion

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got file list
cy: Wedi ymofyn rhestr ffeiliau

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got package lists
cy: Wedi ymofyn rhestr pecynnau

note: TRANSLATORS: The group type
en: Accessibility
cy: Hygyrchedd

note: TRANSLATORS: The group type
en: Accessories
cy: Ategion

note: TRANSLATORS: The group type
en: Education
cy: Addysg

note: TRANSLATORS: The group type
en: Games
cy: Gêmau

note: TRANSLATORS: The group type
en: Graphics
cy: Graffeg

note: TRANSLATORS: The group type
en: Internet
cy: Rhyngrwyd

note: TRANSLATORS: The group type
en: Office
cy: Swyddfa

note: TRANSLATORS: The group type
en: Other
cy: Eraill

note: TRANSLATORS: The group type
en: Programming
cy: Rhaglenni

note: TRANSLATORS: The group type
en: Multimedia
cy: Sain a Fideo

note: TRANSLATORS: The group type
en: Publishing
cy: Cyhoeddi

note: TRANSLATORS: The group type
en: Localization
cy: Lleioleiddio

note: TRANSLATORS: The group type
en: Security
cy: Diogelwch

note: TRANSLATORS: The group type
en: Network
cy: Rhwydwaith

note: TRANSLATORS: The group type
en: Maps
cy: Mapiau

note: TRANSLATORS: The group type
en: Science
cy: Gwyddoniaith

note: gtk_dialog_add_button (GTK_DIALOG (dialog), "help", GTK_RESPONSE_HELP); TRANSLATORS: this is button text
en: Remove
cy: Gwaredu

note: add run button
en: _Run
cy: _Rhedeg

note: TRANSLATORS: short name for gpk-update-viewer
en: Update System
cy: Diweddaru'r System

note: TRANSLATORS: check once a day
en: Daily
cy: Dyddiol

note: TRANSLATORS: check once a week
en: Weekly
cy: Wythnosol

note: TRANSLATORS: never check for updates/upgrades
en: Never
cy: Byth

note: TRANSLATORS: don't update anything
en: Nothing
cy: Dim

note: TRANSLATORS: a column that has name of the package that will be updated
en: Software
cy: Meddalwedd

note: TRANSLATORS: This is the message in the libnotify body
en: Package '%s' has been removed
cy: Pecyn '%s' wedi'i waredu

note: TRANSLATORS: This is the message in the libnotify body
en: Package '%s' has been installed
cy: Pecyn '%s' wedi'i sefydlu

note: TRANSLATORS: title: an action has finished, and we are showing the libnotify bubble
en: Task completed
cy: Tasg wedi'i gwblhau

note: TRANSLATORS: We couldn't launch the tool, normally a packaging problem
en: Internal error
cy: Gwall mewnol

note: TRANSLATORS: this menu item restarts the computer after an update
en: _Restart computer
cy: Ailgychwyn y cyf_rifiadur
