gnome-packagekit - en to fi translation catalogue (544 entries)

note: TRANSLATORS: user-friendly name for gpk-update-viewer
en: GNOME Packages
fi: Paketit

en: Add or remove software installed on the system
fi: Lisää tai poista järjestelmään asennettuja ohjelmistoja

en: Packages allows you to install and remove packages on your system. You can view and search packages by name, details or even file name and also see dependencies of one package on other packages. Searching by groups is possible and is an easy way to find software in your favorite desktop environment.
fi: Paketit mahdollistaa pakettien asentamisen ja poistamisen. Voit selata ja etsiä paketteja nimen, kuvauksen tai jopa tiedostonimen perusteella. Lisäksi esitetään pakettien riippuvuudet. Myös hakeminen ryhmien perusteella on tuettu, tämän ansiosta esimerkiksi tiettyyn työpöytäympäristöön liittyvät sovellukset on helppo löytää.

en: Packages uses PackageKit and can work on any distribution using the native package management framework.
fi: Paketit käyttää PackageKitiä, ja voi toimia kaikilla jakeluilla käyttäen jakelun omaa paketinhallintajärjestelmää.

note: TRANSLATORS: user-friendly name for gpk-update-viewer
en: GNOME Package Updater
fi: Pakettien päivittäjä

en: Update software installed on the system
fi: Päivitä järjestelmään asennettuja ohjelmistoja

en: Package Updater allows you to update packages on your system without rebooting. You can view details about each update and choose which updates to apply.
fi: Pakettien päivittäjä mahdollistaa pakettien päivittämisen ilman tarvetta käynnistää järjestelmää uudelleen. Jokaisesta päivityksestä näytetään tiedot, ja myös pelkästään yksittäisiä päivityksiä on mahdollista valita.

en: Package Updater uses PackageKit and can work on any distribution using the native package management framework.
fi: Pakettien päivittäjä käyttää PackageKitiä, ja voi toimia kaikilla jakeluilla käyttäen jakelun omaa paketinhallintajärjestelmää.

en: Packages
fi: Paketit

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Sources;Repositories;Preferences;Install;Store;
fi: Sources;Repositories;Preferences;Install;Store;Päivitykset;Päivitys;Lähde;Lähteet;Ohjelmalähteet;Ohjelmistolähteet;Asetukset;Asenna;Kauppa;

en: License
fi: Lisenssi

en: Source
fi: Lähde

en: Install
fi: Asenna

en: Remove
fi: Poista

en: Homepage
fi: Verkkosivusto

en: Visit home page for selected package
fi: Avaa valitun paketin kotisivu

en: Files
fi: Tiedostot

en: Required
fi: Vaadittu

en: Dependent
fi: Riippuva

en: Clear current selection
fi: Poista nykyinen valinta

en: Cancel search
fi: Peru haku

en: Apply Changes
fi: Toteuta muutokset

en: Changes are not applied instantly, this button applies all changes
fi: Muutoksia ei toteuteta heti, tämä painike toteuttaa kaikki muutokset

en: Check for Updates
fi: Tarkista päivitykset

note: TRANSLATORS: program name, an application to add and remove software repositories
en: Package Sources
fi: Pakettilähteet

en: Refresh Package Lists
fi: Päivitä pakettiluettelot

en: Package Log
fi: Pakettiloki

en: Only Newest Versions
fi: Vain uusimmat versiot

en: Only Native Packages
fi: Vain natiivit paketit

en: About
fi: Tietoja

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: Install Package
fi: Asenna paketti

en: More details
fi: Lisää tietoja

en: _Force install
fi: _Pakota asennus

note: button tooltip
en: Force installing package
fi: Pakota paketin asennus

en: License Agreement Required
fi: Käyttöoikeussopimus vaaditaan

en: _Accept Agreement
fi: _Hyväksy sopimus

en: Package Install
fi: Paketin asennin

en: Install selected packages on the system
fi: Asenna valitut paketit järjestelmään

en: View past package management tasks
fi: Katso aiemmat paketinhallintatehtävät

en: Filter
fi: Suodata

en: Enable or disable package repositories
fi: Ota käyttöön tai poista käytöstä pakettien asennuslähteitä

en: A package source contains packages that can be installed on this computer.
fi: Pakettilähde sisältää paketteja, joita voidaan asentaa tähän tietokoneeseen.

note: shows extra -source, -debuginfo, and -devel sources
en: _Show debug and development package sources
fi: _Näytä virheenjäljitys- ja kehityspakettilähteet

en: Do you trust the source of the packages?
fi: Luotatko pakettien lähteeseen?

en: Repository name
fi: Asennuslähteen nimi

en: Signature URL
fi: Allekirjoituksen URL

en: Signature user identifier
fi: Allekirjoituksen käyttäjätunniste

en: Signature identifier
fi: Allekirjoituksen tunniste

en: Package
fi: Paketti

en: Do you recognize the user and trust this key?
fi: Tunnistatko käyttäjän ja luotatko tähän avaimeen?

note: TRANSLATORS: title to pass to the user if there are not enough privs
en: Package Updater
fi: Pakettien päivitin

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Updates;Upgrade;
fi: Updates;Upgrade;Päivitykset;

en: Package updates correct errors, eliminate security vulnerabilities, and provide new features.
fi: Pakettipäivitykset korjaavat virheitä ja turvallisuushaavoittuvuuksia sekä tuovat uusia ominaisuuksia.

en: _Upgrade
fi: _Päivitä

note: TRANSLATORS: column for what packages were upgraded
en: Details
fi: Tiedot

en: _Install Updates
fi: _Asenna päivitykset

en: Automatically remove unused dependencies
fi: Poista automaattisesti riippuvuudet, joita ei käytetä

en: When removing a package, also remove those dependencies that are not required by other packages.
fi: Kun paketti poistetaan, poista myös ne riippuvuudet, joita muut paketit eivät vaadi.

en: Ask the user if additional packages should be installed
fi: Kysy käyttäjältä asennetaanko lisäpaketteja

en: Ask the user if additional packages should be installed.
fi: Kysy käyttäjältä asennetaanko lisäpaketteja.

en: Filter using basename in gpk-application
fi: Suodata käyttäen perusnimeä gpk-applicationissa

en: Filter package lists using basename in gpk-application.
fi: Suodata pakettiluettelot käyttäen perusnimeä gpk-applicationissa.

en: Only show the newest packages in the file lists
fi: Näytä vain uusimmat paketit tiedostoluetteloissa

en: Only show the newest packages in the file lists.
fi: Näytä vain uusimmat paketit tiedostoluetteloissa.

en: Only show supported packages in the file lists
fi: Näytä vain tuetut paketit tiedostoluetteloissa

en: Only show supported packages in the file lists.
fi: Näytä vain tuetut paketit tiedostoluetteloissa.

en: Only show native packages in the file lists
fi: Näytä vain natiivit paketit tiedostoluetteloissa

en: Only show native packages matching the machine architecture in the file lists.
fi: Näytä vain järjestelmäarkkitehtuuria vastaavat natiivit paketit tiedostoluetteloissa.

en: Show the category group menu
fi: Näytä kategoriaryhmävalikko

en: Show the category group menu. This is more complete and custom to the distribution, but takes longer to populate.
fi: Näytä kategoriaryhmävalikko. Tämä on täydellisempi ja jakeluun mukautettu, mutta sen täyttäminen kestää kauemmin.

en: Show the “All Packages” group menu
fi: Näytä “Kaikki paketit”-ryhmävalikko

en: Show the all packages menu item. This takes a long time to populate on most backends and is not generally required by end users.
fi: Näytä kaikki paketit -valikkokohta. Sen täyttäminen kestää kauan useimmilla taustajärjestelmillä eivätkä peruskäyttäjät yleensä tarvitse sitä.

en: The search mode used by default
fi: Oletuksena käytettävä hakutapa

en: The search mode used by default. Options are “name”, “details”, or “file”.
fi: Oletuksena käytettävä hakutapa. Valinnat ovat “name”, “details” tai “file”.

en: Show all repositories in the package source viewer
fi: Näytä kaikki asennuslähteet pakettilähteiden katselimessa

en: Show all repositories in the package source viewer.
fi: Näytä kaikki asennuslähteet pakettilähteiden katselimessa.

en: Only show the newest updates in the list
fi: Näytä vain uusimmat päivitykset luettelossa

en: Only show the newest packages in the update list, and filter out older updates that are still available.
fi: Näytä vain uusimmat paketit tiedostoluetteloissa, suodata pois vanhemmat päivitykset, jotka ovat edelleen saatavilla.

en: Scroll to packages as they are downloaded
fi: Vieritä pakettien kohdalle, kun niitä ladataan

en: Scroll to packages in the update list as they are downloaded or installed.
fi: Vieritä pakettien kohdalle päivitysluettelossa, kun niitä ladataan tai asennetaan.

en: Allow applications to invoke the font installer
fi: Salli ohjelmien kutsua fonttiasenninta

en: Allow applications to invoke the font installer.
fi: Salli ohjelmien kutsua fonttiasenninta.

en: Programs that should be ignored when they issue session D-Bus requests
fi: Ohjelmat, jotka pitäisi ohittaa, kun ne lähettävät istunnon D-Bus-pyyntöjä

en: Programs that should be ignored when they issue session D-Bus requests, separated by commas.
fi: Ohjelmat, jotka pitäisi ohittaa, kun ne lähettävät istunnon D-Bus-pyyntöjä, pilkulla erotettuina.

en: Allow applications to invoke the codec installer
fi: Salli ohjelmien kutsua koodekkiasenninta

en: Allow applications to invoke the codec installer.
fi: Salli ohjelmien kutsua koodekkiasenninta.

en: Allow applications to invoke the mime type installer
fi: Salli ohjelmien kutsua mime-tyyppiasenninta

en: Allow applications to invoke the mime type installer.
fi: Salli ohjelmien kutsua MIME-tyyppiasenninta.

en: When displaying UI from a session D-Bus request, automatically use these options by default.
fi: Käytä näitä asetuksia automaattisesti oletuksina näytettäessä DBus-pyynnön käyttöliittymää.

en: When displaying UI from a session D-Bus request, force these options to be turned on.
fi: Pakota nämä asetukset käyttöön näytettäessä DBus-pyynnön käyttöliittymää.

note: TRANSLATORS: this is a menu group of packages in the queue
en: Pending
fi: Odottaa

note: TRANSLATORS: title: how many files are installed by the application
en: %u file installed by %s | %u files installed by %s
fi[0]: %u tiedosto asennettu paketista %s
fi[1]: %u tiedostoa asennettu paketista %s

note: TRANSLATORS: no packages returned
en: No packages
fi: Ei paketteja

note: TRANSLATORS: this package is not required by any others
en: No other packages require this package
fi: Muut paketit eivät vaadi tätä pakettia

note: TRANSLATORS: title: how many packages require this package
en: %u package requires %s | %u packages require %s
fi[0]: %u paketti vaatii paketin %s
fi[1]: %u pakettia vaatii paketin %s

note: TRANSLATORS: show a array of packages for the package
en: Packages listed below require %s to function correctly. | Packages listed below require %s to function correctly.
fi[0]: Alla luetellut paketit vaativat paketin %s toimiakseen kunnolla.
fi[1]: Alla luetellut paketit vaativat paketin %s toimiakseen kunnolla.

note: TRANSLATORS: this package does not depend on any others
en: This package does not depend on any others
fi: Tämä paketti ei ole riippuvainen mistään toisesta paketista

note: TRANSLATORS: title: show the number of other packages we depend on
en: %u additional package is required for %s | %u additional packages are required for %s
fi[0]: %u ylimääräinen paketti vaaditaan %s toimesta
fi[1]: %u ylimääräistä pakettia vaaditaan %s toimesta

note: TRANSLATORS: message: show the array of dependent packages for this package
en: Packages listed below are required for %s to function correctly. | Packages listed below are required for %s to function correctly.
fi[0]: Paketti %s vaatii alla olevan paketin toimiakseen oikein.
fi[1]: Paketti %s vaatii alla olevat paketit toimiakseen oikein.

note: TRANSLATORS: the repo name is invalid or not found, fall back to this
en: Invalid
fi: Virheellinen

note: TRANSLATORS: no results were found for this search
en: No results were found.
fi: Ei tuloksia.

note: TRANSLATORS: be helpful, but this shouldn't happen
en: Try entering a package name in the search bar.
fi: Kokeile paketin nimen syöttämistä hakupalkkiin.

note: TRANSLATORS: nothing in the package queue
en: There are no packages queued to be installed or removed.
fi: Asennus- ja poistojonossa ei ole yhtäkään pakettia.

note: TRANSLATORS: tell the user to switch to details search mode
en: Try searching package descriptions by clicking the icon next to the search text.
fi: Kokeile etsiä pakettikuvauksista napsauttamalla hakutekstin vieressä olevaa kuvaketta.

note: TRANSLATORS: tell the user to try harder
en: Try again with a different search term.
fi: Kokeile uudestaan eri hakutekstillä.

note: TRANSLATORS: title: invalid text in the search bar
en: Invalid search text
fi: Virheellinen hakuteksti

note: TRANSLATORS: message: tell the user that's not allowed
en: The search text contains invalid characters
fi: Hakuteksti sisältää virheellisiä merkkejä

note: TRANSLATORS: title: we failed to execute the method
en: The search could not be completed
fi: Hakua ei voitu tehdä

note: TRANSLATORS: low level failure, details to follow
en: Running the transaction failed
fi: Transaktion suorittaminen epäonnistui

note: TRANSLATORS: title: warn the user they are quitting with unapplied changes
en: Changes not applied
fi: Muutoksia ei ole otettu käyttöön

en: Close _Anyway
fi: Sulje _silti

note: TRANSLATORS: tell the user the problem
en: You have made changes that have not yet been applied.
fi: Olet tehnyt muutoksia joita ei ole vielä otettu käyttöön.

en: These changes will be lost if you close this window.
fi: Nämä muutokset menetetään, jos suljet tämän ikkunan.

note: TRANSLATORS: column for installed status TRANSLATORS: The state of a package TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Installed
fi: Asennettu

note: TRANSLATORS: column for package name TRANSLATORS: column for group name
en: Name
fi: Nimi

note: TRANSLATORS: the size of the meta package
en: Size
fi: Koko

note: TRANSLATORS: the installed size in bytes of the package
en: Installed size
fi: Koko asennettuna

note: TRANSLATORS: the download size of the package
en: Download size
fi: Latauksen koko

note: TRANSLATORS: entry tooltip: basic search
en: Searching by name
fi: Etsitään nimen perusteella

note: TRANSLATORS: entry tooltip: detailed search
en: Searching by description
fi: Etsitään kuvauksen perusteella

note: TRANSLATORS: entry tooltip: file search
en: Searching by file
fi: Etsitään tiedoston perusteella

note: TRANSLATORS: context menu item for the search type icon
en: Search by name
fi: Etsi nimen perusteella

note: TRANSLATORS: context menu item for the search type icon
en: Search by description
fi: Etsi kuvauksen perusteella

note: TRANSLATORS: context menu item for the search type icon
en: Search by file name
fi: Etsi tiedostonimen perusteella

en: Licensed under the GNU General Public License Version 2
fi: Lisensoitu GNU General Public Licensen versiolla 2

en: PackageKit is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
fi: PackageKit on vapaa ohjelma; sitä on sallittu levittää edelleen ja muuttaa GNU General Public Licensen ehtojen mukaan sellaisina kuin Free Software Foundation on ne julkaissut; joko lisenssin version 2, tai (valinnan mukaan) minkä tahansa myöhemmän version mukaisesti.

en: PackageKit is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
fi: PackageKitiä levitetään siinä toivossa, että se olisi hyödyllinen, mutta ilman mitään takuuta; ilman edes hiljaista takuuta kaupallisesti hyväksyttävästä laadusta tai soveltuvuudesta tiettyyn tarkoitukseen. Katso General Public Licensestä lisää yksityiskohtia.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
fi: Tämän ohjelman mukana pitäisi tulla kopio GPL-lisenssistä; jos näin ei ole, kirjoita osoitteeseen Free Software Foundation Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: PackageKit Website
fi: PackageKitin verkkosivu

note: TRANSLATORS: description of NULL, gpk-application that is
en: Package Manager for GNOME
fi: Paketinhallitsin Gnomelle

note: TRANSLATORS: welcome text if we can click the group array
en: Enter a search word or click a category to get started.
fi: Kirjoita hakusana tai napsauta kategoriaa aloittaaksesi.

note: TRANSLATORS: welcome text if we have to search by name
en: Enter a search word to get started.
fi: Kirjoita hakusana aloittaaksesi.

note: TRANSLATORS: daemon is broken
en: Exiting as properties could not be retrieved
fi: Poistutaan, koska ominaisuuksia ei voitu hakea

note: TRANSLATORS: title: all of the packages on the system and available in sources
en: All packages
fi: Kaikki paketit

note: TRANSLATORS: tooltip: all packages
en: Show all packages
fi: Näytä kaikki paketit

note: TRANSLATORS: show the program version
en: Show the program version and exit
fi: Näytä ohjelman versio ja lopeta

en: Install Software
fi: Asenna ohjelmistoja

note: are we running privileged
en: Package installer
fi: Pakettien asennin

note: TRANSLATORS: a 32 bit package
en: 32-bit
fi: 32-bittinen

note: TRANSLATORS: a 64 bit package
en: 64-bit
fi: 64-bittinen

note: TRANSLATORS: these tools cannot run as root (unknown name)
en: This application is running as a privileged user
fi: Tämä ohjelma suoritetaan etuoikeutettuna käyttäjänä

note: TRANSLATORS: cannot run as root user, and we display the application name
en: %s is running as a privileged user
fi: %s suoritetaan etuoikeutettuna käyttäjänä

note: TRANSLATORS: tell the user off
en: Package management applications are security sensitive.
fi: Paketinhallintaohjelmat liittyvät järjestelmän turvallisuuteen.

note: TRANSLATORS: and explain why
en: Running graphical applications as a privileged user should be avoided for security reasons.
fi: Graafisten sovellusten suorittamista etuoikeutettuna käyttäjänä tulisi välttää turvallisuussyistä.

note: TRANSLATORS: button: allow the user to run this, even when insecure
en: Continue _Anyway
fi: Jatka _silti

note: Translators: a list of two things
en: %s and %s
fi: %s ja %s

note: Translators: a list of three things
en: %s, %s and %s
fi: %s, %s ja %s

note: Translators: a list of four things
en: %s, %s, %s and %s
fi: %s, %s, %s ja %s

note: Translators: a list of five things
en: %s, %s, %s, %s and %s
fi: %s, %s, %s, %s ja %s

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
fi: Näytä virheenjäljitystietoja kaikista tiedostoista

en: Debugging Options
fi: Virheenjäljitysvalitsimet

en: Show debugging options
fi: Näytä ylimääräisiä vianjäljitystietoja

note: TRANSLATORS: This is when we have over 5 items, and we're not interested in detail
en: many packages
fi: monta pakettia

en: No files
fi: Ei tiedostoja

note: add a checkbutton for deps screen
en: Do not show this again
fi: Älä näytä tätä uudelleen

note: TRANSLATORS: this is either CD or DVD media
en: disc
fi: levy

note: TRANSLATORS: this is generic media of unknown type that we will install from
en: media
fi: tallennusväline

en: Failed with unknown error code
fi: Epäonnistui, tuntematon virhekoodi

en: No network connection available
fi: Verkkoyhteyttä ei ole käytettävissä

en: No package cache is available.
fi: Pakettivälimuistia ei ole käytettävissä.

en: Out of memory
fi: Muisti lopussa

en: Failed to create a thread
fi: Säikeen luominen epäonnistui

en: Not supported by this backend
fi: Ei tukea taustajärjestelmässä

en: An internal system error has occurred
fi: On tapahtunut sisäinen järjestelmävirhe

en: A security signature is not present
fi: Turvallisuusallekirjoitusta ei ole

en: The package is not installed
fi: Pakettia ei ole asennettu

en: The package was not found
fi: Pakettia ei löytynyt

en: The package is already installed
fi: Paketti on jo asennettu

en: The package download failed
fi: Paketin lataus epäonnistui

en: The group was not found
fi: Ryhmää ei löytynyt

en: The group list was invalid
fi: Ryhmäluettelo oli virheellinen

en: Dependency resolution failed
fi: Riippuvuuksien ratkaisu epäonnistui

en: Search filter was invalid
fi: Hakusuodin oli virheellinen

en: The package identifier was not well formed
fi: Paketin tunniste ei ollut hyvin muodostettu

en: Transaction error
fi: Transaktiovirhe

en: Repository name was not found
fi: Asennuslähteen nimeä ei löytynyt

en: Could not remove a protected system package
fi: Suojattua järjestelmäpakettia ei voitu poistaa

en: The action was canceled
fi: Toiminto peruttiin

en: The action was forcibly canceled
fi: Toiminto peruttiin väkisin

en: Reading the configuration file failed
fi: Asetustiedoston lukeminen epäonnistui

en: The action cannot be canceled
fi: Tehtävää ei voida perua

en: Source packages cannot be installed
fi: Lähdepaketteja ei voida asentaa

en: The license agreement failed
fi: Käyttöoikeussopimus epäonnistui

en: Local file conflict between packages
fi: Paikallisten tiedostojen ristiriita pakettien välillä

en: Packages are not compatible
fi: Paketit eivät ole yhteensopivia

en: Problem connecting to a package source
fi: Ongelma pakettilähteeseen yhdistettäessä

en: Failed to initialize
fi: Alustus epäonnistui

en: Failed to finalize
fi: Viimeistely epäonnistui

en: Cannot get lock
fi: Lukkoa ei saada

en: No packages to update
fi: Ei yhtään päivitettävää pakettia

en: Cannot write repository configuration
fi: Asennuslähteen asetuksia ei voida kirjoittaa

en: Local install failed
fi: Paikallinen asennus epäonnistui

en: Bad security signature
fi: Virheellinen turvallisuusallekirjoitus

en: Missing security signature
fi: Turvallisuusallekirjoitus puuttuu

en: Repository configuration invalid
fi: Virheelliset asennuslähteen asetukset

en: Invalid package file
fi: Virheellinen pakettitiedosto

en: Package install blocked
fi: Paketin asennus on estetty

en: Package is corrupt
fi: Paketti on viallinen

en: All packages are already installed
fi: Kaikki paketit on jo asennettu

en: The specified file could not be found
fi: Tiedostoa ei löytynyt

en: No more mirrors are available
fi: Peilipalvelimia ei ole enempää saatavilla

en: No distribution upgrade data is available
fi: Jakelupäivitystietoja ei ole saatavilla

en: Package is incompatible with this system
fi: Paketti ei ole yhteensopiva tämän järjestelmän kanssa

en: No space is left on the disk
fi: Levyllä ei ole vapaata tilaa

note: TRANSLATORS: this is the window title when a new CD or DVD is required
en: A media change is required
fi: Tallennusvälinettä on vaihdettava

en: Authorization failed
fi: Tunnistautuminen epäonnistui

en: Update not found
fi: Päivitystä ei löytynyt

en: Cannot install from untrusted source
fi: Ei voida asentaa lähteestä, johon ei luoteta

en: Cannot update from untrusted source
fi: Ei voida päivittää lähteestä, johon ei luoteta

en: Cannot get the file list
fi: Tiedostoluettelon hakeminen epäonnistui

en: Cannot get package requires
fi: Tämän paketin vaatimia paketteja ei voida hakea

en: Cannot disable source
fi: Lähdettä ei voida poistaa käytöstä

en: The download failed
fi: Lataus epäonnistui

en: Package failed to configure
fi: Paketin asetusten teko epäonnistui

en: Package failed to build
fi: Paketin kääntäminen epäonnistui

en: Package failed to install
fi: Paketin asentaminen epäonnistui

en: Package failed to be removed
fi: Paketin poistaminen epäonnistui

en: Update failed due to running process
fi: Päivitys epäonnistui käynnissä olevan prosessin vuoksi

en: The package database was changed
fi: Pakettitietokantaa muutettiin

en: Virtual provide type is not supported
fi: Virtuaalisen tarjoajan tyyppiä ei tueta

en: Install root is invalid
fi: Asennusten päähakemisto on virheellinen

en: Cannot fetch install sources
fi: Asennuslähteitä ei voida noutaa

en: Rescheduled due to priority
fi: Vuorotettu uudestaan prioriteetin vuoksi

en: Unfinished transaction
fi: Viimeistelemätön transaktio

en: Lock required
fi: Lukitus vaaditaan

en: Source already set
fi: Lähde on jo asetettu

en: Failed with unknown error code.
fi: Epäonnistui, tuntematon virhekoodi.

en: There is no network connection available.
    Please check your connection settings and try again.
fi: Verkkoyhteyttä ei ole käytettävissä.
    Tarkista yhteysasetukset ja yritä uudelleen.

en: The package list needs to be rebuilt.
    This should have been done by the backend automatically.
fi: Pakettiluettelo on luotava uudelleen.
    Taustajärjestelmän olisi pitänyt tehdä tämä automaattisesti.

en: The service that is responsible for handling user requests is out of memory.
    Please restart your computer.
fi: Käyttäjäpyyntöjä käsittelevältä palvelulta on loppunut muisti.
    Käynnistä tietokone uudelleen.

en: A thread could not be created to service the user request.
fi: Käyttäjän pyyntöä toteuttamaan ei voitu luoda säiettä.

en: The action is not supported by this backend.
    Please report a bug in your distribution bug tracker as this should not have happened.
fi: Tämä taustajärjestelmä ei tue kyseistä toimintoa.
    Tee vikailmoitus jakelusi vianhallintajärjestelmässä, tätä ei olisi pitänyt tapahtua.

en: A problem that we were not expecting has occurred.
    Please report this bug in your distribution bug tracker with the error description.
fi: On ilmennyt odottamaton ongelma.
    Ilmoita tämä ohjelmavika jakelusi vianhallintajärjestelmässä ja liitä mukaan virheen kuvaus.

en: A security trust relationship could not be made with package source.
    Please check your security settings.
fi: Pakettilähteen kanssa ei voitu luoda luottamussuhdetta.
    Tarkista turvallisuusasetukset.

en: The package that is trying to be removed or updated is not already installed.
fi: Pakettia, jota yritetään poistaa tai päivittää, ei ole asennettu.

en: The package that is being modified was not found on your system or in any package source.
fi: Muokattavaa pakettia ei löytynyt järjestelmästä tai mistään pakettilähteestä.

en: The package that is trying to be installed is already installed.
fi: Paketti, jota yritetään asentaa, on jo asennettu.

en: The package download failed.
    Please check your network connectivity.
fi: Paketin lataus epäonnistui.
    Tarkista verkkoyhteys.

en: The group type was not found.
    Please check your group list and try again.
fi: Ryhmän tyyppiä ei löytynyt.
    Tarkista ryhmäluettelo ja yritä uudelleen.

en: The group list could not be loaded.
    Refreshing your cache may help, although this is normally a software source error.
fi: Ryhmäluetteloa ei voitu ladata.
    Välimuistin päivittäminen saattaa auttaa, mutta yleensä tämä on ohjelmistolähdevirhe.

en: A package could not be found that allows the action to complete.
    More information is available in the detailed report.
fi: Toiminnon onnistumiseen tarvittavaa pakettia ei löytynyt.
    Lisätietoja on tarkemmassa raportissa.

en: The search filter was not correctly formed.
fi: Hakusuodin oli virheellinen.

en: The package identifier was not well formed when sent to the server.
    This normally indicates an internal error and should be reported.
fi: Paketin tunniste ei palvelimelle lähetettäessä ollut hyvin muodostettu.
    Tämä yleensä tarkoittaa, että on tapahtunut sisäinen virhe ja tilanne pitäisi raportoida.

en: An unspecified transaction error has occurred.
    More information is available in the detailed report.
fi: On tapahtunut määrittelemätön transaktiovirhe.
    Lisätietoja on tarkemmassa raportissa.

en: The remote package source name was not found.
    You may need to enable an item in Package Sources.
fi: Pakettilähteen nimeä ei löytynyt.
    Pakettilähde on ehkä otettava käyttöön Pakettilähteet-valinnoista.

en: Removing a protected system package is not allowed.
fi: Suojatun järjestelmäpaketin poisto ei ole sallittua.

en: The action was canceled successfully and no packages were changed.
fi: Toiminnon peruminen onnistui, eikä mitään paketteja muutettu.

en: The action was canceled successfully and no packages were changed.
    The backend did not exit cleanly.
fi: Toiminto peruttiin, eikä paketteja muutettu.
    Taustajärjestelmä ei lopettanut siististi.

en: The native package configuration file could not be opened.
    Please make sure configuration is valid.
fi: Paketinhallinnan asetustiedostoa ei voitu avata.
    Varmista, ettei asetuksissa ole virheitä.

en: The action cannot be canceled at this time.
fi: Toimintoa ei voi turvallisesti perua tällä hetkellä.

en: Source packages are not normally installed this way.
    Check the extension of the file you are trying to install.
fi: Lähdepaketteja ei tavallisesti asenneta näin.
    Tarkista tiedostopääte tiedostosta, jota yrität asentaa.

en: The license agreement was not agreed to.
    To use this software you have to accept the license.
fi: Käyttöoikeussopimusta ei hyväksytty.
    Sopimus on hyväksyttävä tämän ohjelmiston käyttämiseksi.

en: Two packages provide the same file.
    This is usually due to mixing packages from different sources.
fi: Kaksi pakettia tarjoaa saman tiedoston.
    Tämä johtuu yleensä eri pakettilähteistä tulevien pakettien sekoittamisesta.

en: Multiple packages exist that are not compatible with each other.
    This is usually due to mixing packages from different sources.
fi: Useita yhteensopimattomia paketteja.
    Tämä johtuu yleensä eri pakettilähteistä tulevien pakettien sekoittamisesta.

en: There was a (possibly temporary) problem connecting to a package source.
    Please check the detailed error for further details.
fi: Pakettilähteeseen yhdistämisessä oli ongelma, joka saattaa olla tilapäinen.
    Lisätietoja on yksityiskohtaisessa virheilmoituksessa.

en: Failed to initialize packaging backend.
    This may occur if other packaging tools are being used simultaneously.
fi: Paketinhallinnan taustajärjestelmän alustaminen epäonnistui.
    Näin voi käydä, jos muita paketinhallintatyökaluja käytetään samaan aikaan.

en: Failed to close down the backend instance.
    This error can normally be ignored.
fi: Taustajärjestelmän sulkeminen epäonnistui.
    Tämän virheen voi yleensä jättää huomiotta.

en: Cannot get the exclusive lock on the packaging backend.
    Please close any other legacy packaging tools that may be open.
fi: Yksinomaisen lukon saaminen paketinhallinnan taustajärjestelmään ei onnistu.
    Sulje muut mahdollisesti avoinna olevat paketinhallintatyökalut.

en: None of the selected packages could be updated.
fi: Yhtäkään valituista paketeista ei voitu päivittää.

en: The repository configuration could not be modified.
fi: Asennuslähdeasetuksia ei voitu muuttaa.

en: Installing the local file failed.
    More information is available in the detailed report.
fi: Paikallisen tiedoston asentaminen epäonnistui.
    Lisätietoja on tarkemmassa raportissa.

en: The package security signature could not be verified.
fi: Paketin turvallisuusallekirjoitusta ei voitu varmentaa.

en: The package security signature is missing and this package is untrusted.
    This package was not signed when created.
fi: Paketin turvallisuusallekirjoitus puuttuu, joten tähän pakettiin ei luoteta.
    Tätä pakettia ei allekirjoitettu luotaessa avaimella.

en: Repository configuration was invalid and could not be read.
fi: Asennuslähdeasetukset olivat virheelliset eikä niitä voitu lukea.

en: The package you are attempting to install is not valid.
    The package file could be corrupt, or not a proper package.
fi: Paketti, jota yritetään asentaa, on viallinen.
    Pakettitiedosto voi olla viallinen tai se ei ole oikea paketti.

en: Installation of this package prevented by your packaging system’s configuration.
fi: Paketinhallintajärjestelmän asetukset estävät tämän paketin asentamisen.

en: The package that was downloaded is corrupt and needs to be downloaded again.
fi: Ladattu paketti on virheellinen ja se on ladattava uudelleen.

en: All of the packages selected for install are already installed on the system.
fi: Kaikki asennettavaksi valitut paketit on jo asennettu järjestelmään.

en: The specified file could not be found on the system.
    Check the file still exists and has not been deleted.
fi: Annettua tiedostoa ei löytynyt järjestelmästä.
    Tarkista että tiedosto on yhä olemassa eikä sitä ole poistettu.

en: Required data could not be found on any of the configured package sources.
    There were no more download mirrors that could be tried.
fi: Vaadittuja tiedostoja ei löytynyt määritellyistä pakettilähteistä.
    Toimivia peilipalvelimia ei löytynyt enempää.

en: Required upgrade data could not be found in any of the configured package sources.
    The list of distribution upgrades will be unavailable.
fi: Vaadittuja päivitystietoja ei löytynyt määritellyistä pakettilähteistä.
    Jakelupäivitysten luettelo ei ole käytettävissä.

en: The package that is trying to be installed is incompatible with this system.
fi: Paketti, jota yritetään asentaa, ei ole yhteensopiva tämän järjestelmän kanssa.

en: There is insufficient space on the device.
    Free some space on the system disk to perform this operation.
fi: Laitteella ei ole riittävästi tilaa.
    Vapauta tilaa järjestelmälevyltä tämän toiminnon tekemiseksi.

en: Additional media is required to complete the transaction.
fi: Tämän transaktion valmistumiseksi tarvitaan lisää tallennusvälineitä.

en: You have failed to provide correct authentication.
    Please check any passwords or account settings.
fi: Tunnistautuminen epäonnistui. Tarkista salasana tai käyttäjätunnuksen asetukset.

en: The specified update could not be found.
    It could have already been installed or no longer available on the remote server.
fi: Annettua päivitystä ei löytynyt.
    Päivitys on saatettu jo asentaa tai sitä ei ole enää saatavilla etäpalvelimelta.

en: The package could not be installed from untrusted source.
fi: Pakettia ei voitu asentaa lähteestä, johon ei luoteta.

en: The package could not be updated from untrusted source.
fi: Pakettia ei voitu päivittää lähteestä, johon ei luoteta.

en: The file list is not available for this package.
fi: Tämän paketin tiedostoluetteloa ei ole saatavilla.

en: The information about what requires this package could not be obtained.
fi: Ei saatu tietoja siitä, mikä paketti vaatii tämän paketin.

en: The specified package source could not be disabled.
fi: Määritettyä pakettilähdettä ei voitu poistaa käytöstä.

en: The download could not be done automatically and should be done manually.
    More information is available in the detailed report.
fi: Latausta ei voitu tehdä automaattisesti, se täytyisi tehdä manuaalisesti.
    Lisätietoja on tarkemmassa raportissa.

en: One of the selected packages failed to configure correctly.
    More information is available in the detailed report.
fi: Yhden valitun paketin asetuksien tekeminen ei onnistunut.
    Lisätietoja on tarkemmassa raportissa.

en: One of the selected packages failed to build correctly.
    More information is available in the detailed report.
fi: Yhden valitun paketin kääntäminen ei onnistunut.
    Lisätietoja on tarkemmassa raportissa.

en: One of the selected packages failed to install correctly.
    More information is available in the detailed report.
fi: Yhden valitun paketin asentaminen ei onnistunut.
    Lisätietoja on tarkemmassa raportissa.

en: One of the selected packages failed to be removed correctly.
    More information is available in the detailed report.
fi: Yhden valitun paketin poistaminen ei onnistunut.
    Lisätietoja on tarkemmassa raportissa.

en: A program is running that has to be closed before the update can proceed.
    More information is available in the detailed report.
fi: Käynnissä on ohjelma, joka on suljettava ennen kuin päivitystä voidaan jatkaa.
    Lisätietoja on tarkemmassa raportissa.

en: The package database was changed while the request was running.
fi: Pakettitietokantaa muutettiin sillä aikaa, kun pyyntöä käsiteltiin.

en: The virtual provide type is not supported by this system.
fi: Tämä järjestelmä ei tue virtuaalisen tarjoajan tyyppiä.

en: The install root is invalid. Please contact your administrator.
fi: Asennusten päähakemisto on virheellinen. Ota yhteys ylläpitoon.

en: The list of package sources could not be downloaded.
fi: Pakettilähteiden luetteloa ei voitu ladata.

en: A previous package management transaction was interrupted.
fi: Edellinen paketinhallintaan liittyvä transaktio keskeytettiin.

en: The transaction has been canceled and will be retried when the system is idle.
fi: Transaktio on peruttu ja sitä yritetään uudelleen, kun järjestelmä on toimettomana.

en: A package manager lock is required.
fi: Paketinhallinnan lukko vaaditaan.

en: The software source is already in this state.
fi: Ohjelmistolähde on jo tässä tilassa.

en: No restart is necessary.
fi: Uudelleenkäynnistystä ei tarvita.

en: You will be required to restart this application.
fi: Sovellus on käynnistettävä uudelleen.

en: You will be required to log out and back in.
fi: On kirjauduttava ulos ja takaisin sisään.

en: A restart will be required.
fi: Järjestelmä on käynnistettävä uudelleen.

en: You will be required to log out and back in due to a security update.
fi: On kirjauduttava ulos ja takaisin sisään turvallisuuspäivityksen vuoksi.

en: A restart will be required due to a security update.
fi: Järjestelmä on käynnistettävä uudelleen turvallisuuspäivityksen vuoksi.

en: No restart is required.
fi: Uudelleenkäynnistystä ei vaadita.

en: A restart is required.
fi: Järjestelmä on käynnistettävä uudelleen.

en: You need to log out and log back in.
fi: On kirjauduttava ulos ja takaisin sisään.

en: You need to restart the application.
fi: Sovellus on käynnistettävä uudelleen.

en: You need to log out and log back in to remain secure.
fi: Turvallisuussyistä on kirjauduttava ulos ja takaisin sisään.

en: A restart is required to remain secure.
fi: Järjestelmä on käynnistettävä uudelleen turvallisuussyistä.

note: TRANSLATORS: This is when the transaction status is not known
en: Unknown state
fi: Tuntematon tila

note: TRANSLATORS: transaction state, the daemon is in the process of starting
en: Starting
fi: Käynnistetään

note: TRANSLATORS: transaction state, the transaction is waiting for another to complete
en: Waiting in queue
fi: Jonotetaan

note: TRANSLATORS: transaction state, just started
en: Running
fi: Suoritetaan

note: TRANSLATORS: transaction state, is querying data
en: Querying
fi: Kysellään

note: TRANSLATORS: transaction state, getting data from a server
en: Getting information
fi: Haetaan tietoja

note: TRANSLATORS: transaction state, removing packages
en: Removing packages
fi: Poistetaan paketteja

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading package files
en: Downloading packages
fi: Ladataan paketteja

note: TRANSLATORS: transaction state, installing packages
en: Installing packages
fi: Asennetaan paketteja

note: TRANSLATORS: transaction state, refreshing internal lists
en: Refreshing software list
fi: Virkistetään ohjelmaluetteloa

note: TRANSLATORS: transaction state, installing updates
en: Installing updates
fi: Asennetaan päivityksiä

note: TRANSLATORS: transaction state, removing old packages, and cleaning config files
en: Cleaning up packages
fi: Siivotaan paketteja

note: TRANSLATORS: transaction state, obsoleting old packages
en: Obsoleting packages
fi: Vanhennetaan paketteja

note: TRANSLATORS: transaction state, checking the transaction before we do it
en: Resolving dependencies
fi: Ratkaistaan riippuvuuksia

note: TRANSLATORS: transaction state, checking if we have all the security keys for the operation
en: Checking signatures
fi: Tarkistetaan allekirjoituksia

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're doing a test transaction
en: Testing changes
fi: Testataan muutoksia

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're writing to the system package database
en: Committing changes
fi: Toteutetaan muutoksia

note: TRANSLATORS: transaction state, requesting data from a server
en: Requesting data
fi: Pyydetään dataa

note: TRANSLATORS: transaction state, all done!
en: Finished
fi: Valmis

note: TRANSLATORS: transaction state, in the process of canceling
en: Canceling
fi: Perutaan

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading repository information
fi: Ladataan asennuslähdetietoja

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading list of packages
fi: Ladataan pakettiluetteloa

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading file lists
fi: Ladataan tiedostoluetteloita

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading lists of changes
fi: Ladataan muutosluetteloja

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading groups
fi: Ladataan ryhmiä

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading update information
fi: Ladataan päivitystietoja

note: TRANSLATORS: transaction state, repackaging delta files
en: Repackaging files
fi: Paketoidaan tiedostoja uudelleen

note: TRANSLATORS: transaction state, loading databases
en: Loading cache
fi: Ladataan välimuistia

note: TRANSLATORS: transaction state, scanning for running processes
en: Scanning installed applications
fi: Etsitään asennettuja ohjelmia

note: TRANSLATORS: transaction state, generating a list of packages installed on the system
en: Generating package lists
fi: Luodaan pakettiluetteloita

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're waiting for the native tools to exit
en: Waiting for package manager lock
fi: Odotetaan paketinhallinnan lukkoa

note: TRANSLATORS: waiting for user to type in a password
en: Waiting for authentication
fi: Odotetaan tunnistautumista

note: TRANSLATORS: we are updating the list of processes
en: Updating the list of running applications
fi: Päivitetään suoritettavien sovellusten luetteloa

note: TRANSLATORS: we are checking executable files in use
en: Checking for applications currently in use
fi: Etsitään käytössä olevia sovelluksia

note: TRANSLATORS: we are checking for libraries in use
en: Checking for libraries currently in use
fi: Etsitään käytössä olevia kirjastoja

note: TRANSLATORS: we are copying package files to prepare to install
en: Copying files
fi: Kopioidaan tiedostoja

note: TRANSLATORS: we are running hooks pre or post transaction
en: Running hooks
fi: Suoritetaan koukkuja

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Trivial update
fi: Vähäpätöinen päivitys

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Normal update
fi: Tavallinen päivitys

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important update
fi: Tärkeä päivitys

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security update
fi: Turvallisuuspäivitys

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Bug fix update
fi: Ohjelmavirheen korjaava päivitys

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement update
fi: Kehittävä päivitys

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked update
fi: Estetty päivitys

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Available
fi: Saatavilla

note: TRANSLATORS: The type of package
en: Trusted
fi: Luotettava

note: TRANSLATORS: The type of package
en: Untrusted
fi: Epäluotettava

note: TRANSLATORS: The state of a package
en: Unavailable
fi: Ei saatavilla

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Downloading
fi: Ladataan

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Updating
fi: Päivitetään

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Installing
fi: Asennetaan

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Removing
fi: Poistetaan

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Cleaning up
fi: Siivotaan

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Obsoleting
fi: Vanhennetaan

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Reinstalling
fi: Asennetaan uudelleen

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Preparing
fi: Valmistellaan

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Decompressing
fi: Puretaan

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Downloaded
fi: Ladattu

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Updated
fi: Päivitetty

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Removed
fi: Poistettu

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Cleaned up
fi: Siivottu

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Obsoleted
fi: Vanhennettu

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Reinstalled
fi: Asennettu uudelleen

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Prepared
fi: Valmisteltu

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Decompressed
fi: Purettu

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Unknown role type
fi: Tuntematon roolityyppi

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got dependencies
fi: Saatiin riippuvuudet

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got update detail
fi: Saatiin päivitystiedot

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got details
fi: Saatiin tiedot

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got requires
fi: Saatiin vaatimukset

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got updates
fi: Saatiin päivitykset

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Searched for package details
fi: Etsittiin pakettitietoja

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Searched for file
fi: Etsittiin tiedostoa

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Searched groups
fi: Etsittiin ryhmiä

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Searched for package name
fi: Etsittiin pakettinimeä

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Removed packages
fi: Poistettiin paketteja

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Installed packages
fi: Asennettiin paketteja

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Installed local files
fi: Asennettiin paikallisia tiedostoja

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Refreshed package cache
fi: Virkistettiin pakettivälimuisti

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Updated packages
fi: Päivitettiin paketteja

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Canceled
fi: Peruttiin

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got list of repositories
fi: Saatiin asennuslähdeluettelo

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Enabled repository
fi: Otettiin asennuslähde käyttöön

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Removed repository
fi: Asennuslähde poistettiin

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Set repository data
fi: Aseta asennuslähdetiedot

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Resolved
fi: Ratkaistu

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got file list
fi: Saatiin tiedostoluettelo

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got what provides
fi: Saatiin tarjoajat

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Installed signature
fi: Asennetut allekirjoitukset

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got package lists
fi: Saatiin pakettiluettelot

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Accepted EULA
fi: Hyväksyttiin käyttöoikeussopimus

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Downloaded packages
fi: Ladatut paketit

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got distribution upgrades
fi: Saatiin jakelupäivityksiä

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got categories
fi: Saatiin kategoriat

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got old transactions
fi: Saatiin vanhat transaktiot

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Repaired the system
fi: Korjattiin järjestelmä

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Upgrading the system
fi: Päivitetään järjestelmää

note: TRANSLATORS: The group type
en: Accessibility
fi: Esteettömyys

note: TRANSLATORS: The group type
en: Accessories
fi: Apuohjelmat

note: TRANSLATORS: The group type
en: Education
fi: Koulutus

note: TRANSLATORS: The group type
en: Games
fi: Pelit

note: TRANSLATORS: The group type
en: Graphics
fi: Grafiikka

note: TRANSLATORS: The group type
en: Office
fi: Toimisto

note: TRANSLATORS: The group type
en: Other
fi: Muu

note: TRANSLATORS: The group type
en: Programming
fi: Ohjelmointi

note: TRANSLATORS: The group type
en: System
fi: Järjestelmä

note: TRANSLATORS: The group type
en: GNOME desktop
fi: Gnome-työpöytä

note: TRANSLATORS: The group type
en: KDE desktop
fi: KDE-työpöytä

note: TRANSLATORS: The group type
en: Xfce desktop
fi: Xfce-työpöytä

note: TRANSLATORS: The group type
en: Other desktops
fi: Muut työpöydät

note: TRANSLATORS: The group type
en: Publishing
fi: Julkaisu

note: TRANSLATORS: The group type
en: Servers
fi: Palvelimet

note: TRANSLATORS: The group type
en: Fonts
fi: Fontit

note: TRANSLATORS: The group type
en: Admin tools
fi: Ylläpitotyökalut

note: TRANSLATORS: The group type
en: Legacy
fi: Vanhojen ohjelmistojen tuki

note: TRANSLATORS: The group type
en: Localization
fi: Kotoistus

note: TRANSLATORS: The group type
en: Virtualization
fi: Virtualisointi

note: TRANSLATORS: The group type
en: Security
fi: Turvallisuus

note: TRANSLATORS: The group type
en: Power management
fi: Virranhallinta

note: TRANSLATORS: The group type
en: Communication
fi: Yhteydet

note: TRANSLATORS: The group type
en: Network
fi: Verkko

note: TRANSLATORS: The group type
en: Maps
fi: Kartat

note: TRANSLATORS: The group type
en: Package sources
fi: Pakettilähteet

note: TRANSLATORS: The group type
en: Science
fi: Tiede

note: TRANSLATORS: The group type
en: Documentation
fi: Dokumentaatio

note: TRANSLATORS: The group type
en: Electronics
fi: Elektroniikka

note: TRANSLATORS: The group type
en: Package collections
fi: Pakettikokoelmat

note: TRANSLATORS: The group type
en: Vendor
fi: Valmistaja

note: TRANSLATORS: The group type
en: Newest packages
fi: Uusimmat paketit

note: TRANSLATORS: The group type
en: Unknown group
fi: Tuntematon ryhmä

note: TRANSLATORS: strftime formatted please
en: %d %B %Y
fi: %d. %Bta %Y

note: TRANSLATORS: column for the date
en: Date
fi: Päiväys

note: TRANSLATORS: column for what was done, e.g. update-system
en: Action
fi: Toiminto

note: TRANSLATORS: column for the user name, e.g. Richard Hughes
en: User name
fi: Käyttäjän nimi

note: TRANSLATORS: column for the application used for the install, e.g. Add/Remove Programs
en: Application
fi: Ohjelma

note: TRANSLATORS: user-friendly name for pkcon
en: Command line client
fi: Komentokehoteohjelma

note: TRANSLATORS: user-friendly name for gpk-update-icon, which used to exist
en: Update Icon
fi: Päivityskuvake

note: TRANSLATORS: user-friendly name for the command not found plugin
en: Bash – Command Not Found
fi: Bash – komentoa ei löydy

note: TRANSLATORS: user-friendly name for gnome-settings-daemon, which used to handle updates
en: GNOME Session
fi: Gnome-istunto

note: TRANSLATORS: user-friendly name for gnome-software
en: GNOME Software
fi: Ohjelmistot

note: TRANSLATORS: preset the GtktextBox with this filter text
en: Set the filter to this value
fi: Aseta suodin tähän arvoon

note: TRANSLATORS: we can make this modal (stay on top of) another window
en: Set the parent window to make this modal
fi: Aseta pääikkuna tehdäksesi tästä ikkunasta modaalisen

en: Software Log Viewer
fi: Ohjelmistolokin katselin

note: are we running privileged
en: Log viewer
fi: Lokikatselin

note: TRANSLATORS: for one reason or another, we could not enable or disable a package source
en: Failed to change status
fi: Tilan muuttaminen epäonnistui

note: TRANSLATORS: column if the source is enabled
en: Enabled
fi: Käytössä

note: TRANSLATORS: column for the source description
en: Package Source
fi: Pakettilähde

note: TRANSLATORS: for one reason or another, we could not get the list of sources
en: Failed to get the list of sources
fi: Lähdeluettelon hakeminen epäonnistui

note: TRANSLATORS: backend is broken, and won't tell us what it supports
en: Exiting as backend details could not be retrieved
fi: Poistutaan, koska taustajärjestelmätietoja ei voitu hakea

en: Getting package source list not supported by backend
fi: Taustajärjestelmä ei tue pakettilähdeluettelon hakemista

note: TRANSLATORS: is not GPG signed
en: The software is not signed by a trusted provider.
fi: Luotettu toimittaja ei ole allekirjoittanut tätä ohjelmistoa.

note: TRANSLATORS: user has to trust provider -- I know, this sucks
en: Do not update this package unless you are sure it is safe to do so.
fi: Älä päivitä tätä pakettia ellet ole varma, että se on turvallista.

note: TRANSLATORS: warn the user that all bets are off
en: Malicious software can damage your computer or cause other harm.
fi: Haittaohjelma voi vahingoittaa tietokonetta tai aiheuttaa muita ongelmia.

note: TRANSLATORS: ask if they are absolutely sure they want to do this
en: Are you <b>sure</b> you want to update this package?
fi: Haluatko <b>varmasti</b> päivittää tämän paketin?

note: TRANSLATORS: user has to trust provider -- I know, this sucks
en: Do not install this package unless you are sure it is safe to do so.
fi: Älä asenna tätä pakettia ellet ole varma, että se on turvallista.

note: TRANSLATORS: ask if they are absolutely sure they want to do this
en: Are you <b>sure</b> you want to install this package?
fi: Haluatko <b>varmasti</b> asentaa tämän paketin?

note: TRANSLATORS: dialog body, explains to the user that they need to insert a disk to continue. The first replacement is DVD, CD etc
en: Additional media is required. Please insert the %s labeled “%s” to continue.
fi: Lisää tallennusvälineitä tarvitaan. Syötä %s nimeltä “%s” ja napsauta jatka.

note: TRANSLATORS: this is button text
en: Continue
fi: Jatka

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog
en: The following software also needs to be installed
fi: Seuraavat ohjelmistot on myös asennettava

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog
en: The following software also needs to be removed
fi: Seuraavat ohjelmistot on myös poistettava

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog
en: The following software also needs to be updated
fi: Seuraavat ohjelmistot on myös päivitettävä

en: Update
fi: Päivitys

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog
en: The following software also needs to be re-installed
fi: Seuraavat ohjelmistot on myös asennettava uudelleen

en: Reinstall
fi: Uudelleenasennus

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog
en: The following software also needs to be downgraded
fi: Seuraavat ohjelmistot on myös varhennettava

en: Downgrade
fi: Varhennus

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog (we don't know how it's going to be processed -- eeek)
en: The following software also needs to be processed
fi: Seuraavat ohjelmistot on myös käsiteltävä

note: TRANSLATORS: title of a dependency dialog
en: Additional confirmation required
fi: Tarvitaan varmistus

note: TRANSLATORS: message text of a dependency dialog
en: To install this package, additional software also has to be modified. | To install these packages, additional software also has to be modified.
fi[0]: Tämän paketin asentamiseksi lisäohjelmistoja on muokattava.
fi[1]: Näiden pakettien asentamiseksi lisäohjelmistoja on muokattava.

note: TRANSLATORS: message text of a dependency dialog
en: To remove this package, additional software also has to be modified. | To remove these packages, additional software also has to be modified.
fi[0]: Tämän paketin poistamiseksi lisäohjelmistoja on muokattava.
fi[1]: Näiden pakettien poistamiseksi lisäpaketteja on muokattava.

note: TRANSLATORS: message text of a dependency dialog
en: To update this package, additional software also has to be modified. | To update these packages, additional software also has to be modified.
fi[0]: Tämän paketin päivittämiseksi lisäohjelmistoja on muokattava.
fi[1]: Näiden pakettien päivittämiseksi lisäohjelmistoja on muokattava.

note: TRANSLATORS: message text of a dependency dialog
en: To install this file, additional software also has to be modified. | To install these files, additional software also has to be modified.
fi[0]: Tämän tiedoston asentamiseksi lisäohjelmistoja on muokattava.
fi[1]: Näiden tiedostojen asentamiseksi lisäohjelmistoja on muokattava.

note: TRANSLATORS: message text of a dependency dialog
en: To process this transaction, additional software also has to be modified.
fi: Tämän transaktion käsittelemiseksi lisäohjelmistoja on muokattava.

note: TRANSLATORS: we don't have a lot to go on here
en: Failed to process request.
fi: Pyynnön käsittely epäonnistui.

note: TRANSLATORS: the message text for the restart
en: Some of the updates that were installed require the computer to be restarted before the changes will be applied.
fi: Jotkin asennetut päivitykset vaativat tietokoneen käynnistämisen uudelleen, jotta muutokset tulisivat käyttöön.

note: TRANSLATORS: the button text for the restart
en: Restart Computer
fi: Käynnistä tietokone uudelleen

note: TRANSLATORS: the message text for the restart
en: Some of the updates that were installed require the computer to be restarted to remain secure.
fi: Jotkin asennetut päivitykset vaativat tietokoneen käynnistämisen uudelleen turvallisuussyistä.

note: TRANSLATORS: the message text for the log out
en: Some of the updates that were installed require you to log out and back in before the changes will be applied.
fi: Jotkin asennetut päivitykset vaativat kirjautumisen ulos istunnosta ja takaisin sisään, jotta muutokset tulisivat käyttöön.

note: TRANSLATORS: the button text for the log out
en: Log Out
fi: Kirjaudu ulos

note: TRANSLATORS: the message text for the log out
en: Some of the updates that were installed require you to log out and back in to remain secure.
fi: Jotkin asennetut päivitykset vaativat kirjautumisen ulos istunnosta ja takaisin sisään turvallisuussyistä.

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error
en: Could not restart
fi: Ei voitu käynnistää uudelleen

note: TRANSLATORS: we failed to install all the updates we requested
en: Some updates were not installed
fi: Joitakin päivityksiä ei asennettu

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error
en: Could not update packages
fi: Paketteja ei voitu päivittää

note: TRANSLATORS: completed all updates TRANSLATORS: title: all updates installed okay
en: Updates installed
fi: Päivitykset on asennettu

note: TRANSLATORS: title: all updates for the machine installed okay
en: All updates were installed successfully.
fi: Kaikki päivitykset on asennettu.

note: TRANSLATORS: title: all the selected updates installed okay
en: The selected updates were installed successfully.
fi: Valitut päivitykset on asennettu.

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Trivial updates
fi: Vähäpätöiset päivitykset

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important updates
fi: Tärkeät päivitykset

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security updates
fi: Turvallisuuspäivitykset

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Bug fix updates
fi: Ohjelmavirheitä korjaavat päivitykset

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement updates
fi: Kehittävä päivitykset

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked updates
fi: Estetyt päivitykset

note: TRANSLATORS: The type of update, i.e. unspecified
en: Other updates
fi: Muut päivitykset

note: TRANSLATORS: querying update array
en: Getting the list of updates
fi: Haetaan luetteloa päivityksistä

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error
en: Could not run upgrade script
fi: Päivityskomentosarjaa ei voitu suorittaa

note: TRANSLATORS, are we going to cost the user lots of money?
en: Connectivity is being provided by wireless broadband, and it may be expensive to update this package. | Connectivity is being provided by wireless broadband, and it may be expensive to update these packages.
fi[0]: Langaton laajakaistayhteys on tällä hetkellä käytössä, tämän paketin päivittäminen voi olla kallista.
fi[1]: Langaton laajakaistayhteys on tällä hetkellä käytössä, näiden pakettien päivittäminen voi olla kallista.

note: TRANSLATORS: there are no updates
en: There are no updates available
fi: Yhtään päivitystä ei ole saatavilla

note: TRANSLATORS: title: nothing to do
en: No updates are available
fi: Päivityksiä ei ole saatavilla

note: TRANSLATORS: no network connection, according to PackageKit
en: No network connection was detected.
fi: Verkkoyhteyttä ei tunnistettu.

note: TRANSLATORS: this is the button text when we have updates
en: _Install Update | _Install Updates
fi[0]: _Asenna päivitys
fi[1]: _Asenna päivitykset

note: TRANSLATORS: title: nothing to do
en: All packages are up to date
fi: Kaikki paketit ovat ajan tasalla

note: TRANSLATORS: tell the user the problem
en: There are no package updates available for your computer at this time.
fi: Tietokoneeseesi ei ole tällä hetkellä saatavilla päivitettäviä paketteja.

en: There is %u update available | There are %u updates available
fi[0]: %u päivitys saatavilla
fi[1]: %u päivitystä saatavilla

note: TRANSLATORS: how many updates are selected in the UI
en: %u update selected | %u updates selected
fi[0]: %u päivitys valittu
fi[1]: %u päivitystä valittu

note: TRANSLATORS: how many updates are selected in the UI, and the size of packages to download
en: %u update selected (%s) | %u updates selected (%s)
fi[0]: %u päivitys valittu (%s)
fi[1]: %u päivitystä valittu (%s)

note: TRANSLATORS: a column that has state of each package
en: Status
fi: Tila

note: TRANSLATORS: this is the update type, e.g. security
en: This update will add new features and expand functionality.
fi: Päivitys lisää uusia ominaisuuksia ja parantaa toiminnallisuutta.

note: TRANSLATORS: this is the update type, e.g. security
en: This update will fix bugs and other non-critical problems.
fi: Tämä päivitys korjaa ohjelmavirheitä ja muita ongelmia, jotka eivät ole vakavia.

note: TRANSLATORS: this is the update type, e.g. security
en: This update is important as it may solve critical problems.
fi: Tämä päivitys on täkeä, koska se saattaa korjata vakavia ongelmia.

note: TRANSLATORS: this is the update type, e.g. security
en: This update is needed to fix a security vulnerability with this package.
fi: Tämä päivitys tarvitaan tässä paketissa olevan turvallisuushaavoittuvuuden korjaamiseksi.

note: TRANSLATORS: this is the update type, e.g. security
en: This update is blocked.
fi: Tämä päivitys on estetty.

note: TRANSLATORS: this is when the notification was issued and then updated
en: This notification was issued on %s and last updated on %s.
fi: Tämä ilmoitus julkaistiin %s ja sitä on viimeksi päivitetty %s.

note: TRANSLATORS: this is when the update was issued
en: This notification was issued on %s.
fi: Tämä ilmoitus julkaistiin %s.

note: TRANSLATORS: this is a array of vendor URLs
en: For more information about this update please visit this website: | For more information about this update please visit these websites:
fi[0]: Lisätietoja tästä päivityksestä on tällä verkkosivulla:
fi[1]: Lisätietoja tästä päivityksestä on näillä verkkosivuilla:

note: TRANSLATORS: this is a array of bugzilla URLs
en: For more information about bugs fixed by this update please visit this website: | For more information about bugs fixed by this update please visit these websites:
fi[0]: Lisätietoja tämän päivityksen korjaamista ohjelmavirheistä on tällä verkkosivulla:
fi[1]: Lisätietoja tämän päivityksen korjaamista ohjelmavirheistä on näillä verkkosivuilla:

note: TRANSLATORS: this is a array of CVE (security) URLs
en: For more information about this security update please visit this website: | For more information about this security update please visit these websites:
fi[0]: Lisätietoja tästä turvallisuuspäivityksestä on tällä verkkosivulla:
fi[1]: Lisätietoja tästä turvallisuuspäivityksestä on näillä verkkosivuilla:

note: TRANSLATORS: reboot required
en: The computer will have to be restarted after the update for the changes to take effect.
fi: Tietokone on käynnistettävä uudelleen tämän päivityksen jälkeen, jotta muutokset tulisivat käyttöön.

note: TRANSLATORS: log out required
en: You will need to log out and back in after the update for the changes to take effect.
fi: Istunnosta on kirjauduttava ulos ja takaisin sisään tämän päivityksen jälkeen, jotta muutokset tulisivat käyttöön.

note: TRANSLATORS: this is the stability status of the update
en: The classification of this update is unstable which means it is not designed for production use.
fi: Tämä päivitys on luokiteltu epävakaaksi eikä sitä ole tarkoitettu tuotantokäyttöön.

note: TRANSLATORS: this is the stability status of the update
en: This is a test update, and is not designed for normal use. Please report any problems or regressions you encounter.
fi: Tämä on testipäivitys eikä sitä ole tarkoitettu tavalliseen käyttöön. Tee kaikista löydetyistä ongelmista vikailmoitus.

note: TRANSLATORS: this is a ChangeLog
en: The developer logs will be shown as no description is available for this update:
fi: Näytetään kehityslokit, koska tälle päivitykselle ei ole annettu kuvausta:

en: Loading…
fi: Ladataan…

en: No update details available.
fi: Päivitystietoja ei ole saatavilla.

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error TRANSLATORS: PackageKit did not send any results for the query...
en: Could not get update details
fi: Päivitystietoja ei voitu noutaa

note: TRANSLATORS: PackageKit did not send any results for the query...
en: Could not get package details
fi: Pakettitietoja ei voitu noutaa

en: No results were returned.
fi: Ei tuloksia.

note: TRANSLATORS: right click menu, select all the updates
en: Select all
fi: Valitse kaikki

note: TRANSLATORS: right click menu, unselect all the updates
en: Unselect all
fi: Poista valinta kaikista

note: TRANSLATORS: right click menu, select only security updates
en: Select security updates
fi: Valitse turvallisuuspäivitykset

note: TRANSLATORS: right click option, ignore this update name, not currently used
en: Ignore this update
fi: Älä huomioi tätä päivitystä

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error
en: Could not get updates
fi: Päivityksiä ei voitu noutaa

note: TRANSLATORS: this is the header
en: Checking for updates…
fi: Tarkistetaan päivityksiä…

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error
en: Could not get list of distribution upgrades
fi: Jakelupäivitysluetteloiden hakeminen epäonnistui

note: TRANSLATORS: new distro available, e.g. F9 to F10
en: New distribution upgrade release “%s” is available
fi: Jakelun versiopäivitys “%s” on saatavilla

note: TRANSLATORS: this is when some updates are not being shown as other packages need updating first
en: Other updates are held back as some important system packages need to be installed first.
fi: Tärkeitä järjestelmäpaketteja on asennettava ensin, muut päivitykset estetään toistaiseksi.

en: Update Packages
fi: Päivitä paketit
