gnome-packagekit master - en to ms translation catalogue (126 entries)

note: TRANSLATORS: user-friendly name for gpk-update-viewer
en: GNOME Packages
ms: Pakej-Pakej GNOME

note: TRANSLATORS: user-friendly name for gpk-update-viewer
en: GNOME Package Updater
ms: Pengemaskini Pakej GNOME

en: Packages
ms: Pakej

en: Add or remove software installed on the system
ms: Menambah atau memadam perisian yang dipasang pada sistem

en: Cancel search
ms: Batal carian

en: License
ms: Lesen

en: Source
ms: Sumber

en: Install Package
ms: Pasang Pakej

en: Remove Package
ms: Buang Pakej

en: Files
ms: Fail-Fail

en: Required Packages
ms: Pakej-pakej Diperlukan

en: Dependent Packages
ms: Pakej-pakej Berkebegantungan

note: TRANSLATORS: program name, an application to add and remove software repositories
en: Package Sources
ms: Sumber-Sumber Pakej

en: Package Log
ms: Log Pakej

en: About
ms: Mengenai

note: TRANSLATORS: program name, a session wide daemon to watch for updates and changing system state TRANSLATORS: program name: application to install a package to provide a file
en: Software Install
ms: Pasang Perisian

en: More details
ms: Lebih perincian

en: License Agreement Required
ms: Perjanjian Lesen Diperlukan

en: Package Install
ms: Pasang Pakej

en: View past package management tasks
ms: Lihat tugas pengurusan pakej masa lalu

en: Filter
ms: Penapis

en: Enable or disable package repositories
ms: Memboleh atau melumpuhkan repositori pakej

en: Package:
ms: Pakej:

note: TRANSLATORS: title to pass to the user if there are not enough privs
en: Package Updater
ms: Pengemaskini Pakej

en: _Install Updates
ms: Pasang kemask_ini

note: TRANSLATORS: column for what packages were upgraded
en: Details
ms: Keterangan

note: TRANSLATORS: no packages returned
en: No packages
ms: Tiada pakej

note: TRANSLATORS: title: how many packages require this package
en: %i package requires %s | %i packages require %s
ms[0]: %i pakej memerlukan %s

note: TRANSLATORS: no results were found for this search
en: No results were found.
ms: Tiada apa yang dijumpai.

note: TRANSLATORS: column for package name TRANSLATORS: column for group name TRANSLATORS: column for the package name
en: Name
ms: Nama

note: TRANSLATORS: the size of the meta package
en: Size
ms: Saiz

note: TRANSLATORS: the download size of the package
en: Download size
ms: Saiz muat turun

note: TRANSLATORS: entry tooltip: basic search
en: Searching by name
ms: Pencarian berdasarkan nama

note: TRANSLATORS: entry tooltip: detailed search
en: Searching by description
ms: Pencarian berdasarkan keterangan

note: TRANSLATORS: entry tooltip: file search
en: Searching by file
ms: Pencarian berdasarkan fail

note: TRANSLATORS: context menu item for the search type icon
en: Search by name
ms: Cari berdasarkan nama

note: TRANSLATORS: context menu item for the search type icon
en: Search by description
ms: Cari berdasarkan keterangan

note: TRANSLATORS: context menu item for the search type icon
en: Search by file name
ms: Cari berdasarkan nama fail

note: TRANSLATORS: description of NULL, gpk-application that is
en: Package Manager for GNOME
ms: Pengurus Pakej untuk GNOME

note: TRANSLATORS: title: all of the packages on the system and available in sources
en: All packages
ms: Semua Pakej

note: TRANSLATORS: tooltip: all packages
en: Show all packages
ms: Tunjuk semua pakej

en: Install Software
ms: Pasang Perisian

note: TRANSLATORS: The actions has just literally happened
en: Now
ms: Sekarang

note: TRANSLATORS: time
en: %i second | %i seconds
ms[0]: %i saat

note: TRANSLATORS: time
en: %i minute | %i minutes
ms[0]: %i minit

note: TRANSLATORS: time
en: %i hour | %i hours
ms[0]: %i jam

en: minute | minutes
ms[0]: minit

en: second | seconds
ms[0]: saat

en: hour | hours
ms[0]: jam

note: Translators: a list of two things
en: %s and %s
ms: %s dan %s

note: Translators: a list of three things
en: %s, %s and %s
ms: %s, %s dan %s

note: Translators: a list of four things
en: %s, %s, %s and %s
ms: %s, %s, %s dan %s

note: Translators: a list of five things
en: %s, %s, %s, %s and %s
ms: %s, %s, %s, %s dan %s

note: TRANSLATORS: detailed text about the error
en: Error details
ms: Perincian ralat

en: Package Manager error details
ms: Perincian Ralat Pengurus Pakej

note: TRANSLATORS: button: show details about the error
en: Show details
ms: Tunjuk perincian

note: TRANSLATORS: button: a link to the help file TRANSLATORS: button: show the user a button to get more help finding stuff TRANSLATORS: button text
en: More information
ms: Maklumat lanjut

note: TRANSLATORS: message: package is already installed
en: Nothing to do.
ms: Tiada apa untuk dilakukan.

note: TRANSLATORS: button: confirm to search for packages
en: Search
ms: Cari

note: TRANSLATORS: search for Plasma services
en: Searching for services
ms: Mencari servis-servis

en: Searching for service: %s
ms: Mencari service: %s

note: TRANSLATORS: button: confirm to search for packages
en: Remove
ms: Buang

en: No files
ms: Tiada fail

note: add a checkbutton for deps screen
en: Do not show this again
ms: Jangan tunjukkan ini lagi

note: TRANSLATORS: this is either CD or DVD media
en: disc
ms: cakera

en: Unfinished transaction
ms: Transaksi yang belum selesai

note: TRANSLATORS: we are copying package files to prepare to install
en: Copying files
ms: Menyalin fail

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Removed
ms: Dihapuskan

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting details
ms: Mendapatkan butiran

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting requires
ms: Mendapatkan yang diperlukan

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching details
ms: Mencari perincian

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Repairing the system
ms: Membaikpulih sistem

note: TRANSLATORS: The group type
en: Games
ms: Permainan

note: TRANSLATORS: The group type
en: Office
ms: Pejabat

note: TRANSLATORS: The group type
en: Other
ms: Lain-lain

note: TRANSLATORS: The group type
en: Programming
ms: Pengaturcaraan

note: TRANSLATORS: The group type
en: System
ms: Sistem

note: TRANSLATORS: The group type
en: GNOME desktop
ms: Desktop GNOME

note: TRANSLATORS: The group type
en: KDE desktop
ms: Desktop KDE

note: TRANSLATORS: The group type
en: Xfce desktop
ms: Desktop Xfce

note: TRANSLATORS: The group type
en: Servers
ms: Pelayan

note: TRANSLATORS: The group type
en: Admin tools
ms: Alatan Pentadbiran

note: TRANSLATORS: The group type
en: Security
ms: Keselamatan

note: TRANSLATORS: The group type
en: Power management
ms: Pengurusan kuasa

note: TRANSLATORS: The group type
en: Communication
ms: Komunikasi

note: TRANSLATORS: The group type
en: Network
ms: Rangkaian

note: TRANSLATORS: The group type
en: Package sources
ms: Sumber-sumber pakej

note: TRANSLATORS: The group type
en: Science
ms: Sains

note: TRANSLATORS: The group type
en: Documentation
ms: Dokumentasi

note: TRANSLATORS: The group type
en: Package collections
ms: Koleksi pakej

note: TRANSLATORS: column for the application icon
en: Icon
ms: Ikon

note: TRANSLATORS: column for the date
en: Date
ms: Tarikh

note: TRANSLATORS: column for what was done, e.g. update-system
en: Action
ms: Aksi

note: TRANSLATORS: column for the user name, e.g. Richard Hughes
en: User name
ms: Nama pengguna

note: TRANSLATORS: column for the application used for the install, e.g. Add/Remove Programs
en: Application
ms: Aplikasi

note: TRANSLATORS: user-friendly name for gpk-update-icon, which used to exist
en: Update Icon
ms: Ikon Kemaskini

note: TRANSLATORS: user-friendly name for gnome-settings-daemon, which used to handle updates
en: GNOME Session
ms: Sesi GNOME

note: TRANSLATORS: user-friendly name for gnome-software
en: GNOME Software
ms: Perisian GNOME

en: Software Log Viewer
ms: Perisian Memaparkan Log

note: are we running privileged
en: Log viewer
ms: Pemapar log

en: Remaining time: %s
ms: Masa berbaki: %s

note: TRANSLATORS: column for the source description
en: Package Source
ms: Sumber Package

note: TRANSLATORS: this is button text
en: Continue
ms: Sambung

en: Update
ms: Kemaskini

en: Downgrade
ms: Turun gred

note: TRANSLATORS: the button text for the log out
en: Log Out
ms: Log Keluar

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Trivial updates
ms: Kemaskini kurang penting

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important updates
ms: Kemaskini penting

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security updates
ms: Kemaskini keselamatan

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Bug fix updates
ms: Kemaskini pepijat

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement updates
ms: Kemaskini peningkatan

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked updates
ms: Kemaskini yang disekat

note: TRANSLATORS: The type of update, i.e. unspecified
en: Other updates
ms: Lain-lain kemaskini

note: TRANSLATORS: title: nothing to do
en: All packages are up to date
ms: Semua perisian sudah terkini

note: TRANSLATORS: how many updates are selected in the UI
en: %i update selected | %i updates selected
ms[0]: %i kemaskini dipilih

note: TRANSLATORS: how many updates are selected in the UI, and the size of packages to download
en: %i update selected (%s) | %i updates selected (%s)
ms[0]: %i kemaskini dipilih (%s)

en: No results were returned.
ms: Tiada hasil ditemukan.

note: TRANSLATORS: right click menu, select all the updates
en: Select all
ms: Pilih semua

note: TRANSLATORS: right click menu, unselect all the updates
en: Unselect all
ms: Tidak pilih apa-apa

note: TRANSLATORS: right click menu, select only security updates
en: Select security updates
ms: Pilih

note: TRANSLATORS: right click option, ignore this update name, not currently used
en: Ignore this update
ms: Abaikan kemaskini ini

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error
en: Could not get updates
ms: Tidak mendapat kemaskini

note: TRANSLATORS: this is the header
en: Checking for updates…
ms: Memeriksa untuk kemaskini...

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error
en: Could not get list of distribution upgrades
ms: Tidak dapat senarai kemaskini distribusi

note: TRANSLATORS: new distro available, e.g. F9 to F10
en: New distribution upgrade release '%s' is available
ms: Rilis baharu naiktaraf '%s' distribusi telah sedia

en: Update Packages
ms: Kemaskini Pakej-pakej
