PackageKit - en to nl translation catalogue (538 entries)

note: TRANSLATORS: user-friendly name for gpk-update-viewer
en: GNOME Packages
nl: Gnome Pakketinstallatie

en: Add or remove software installed on the system
nl: Software installeren op, of verwijderen van het systeem

en: Packages allows you to install and remove packages on your system. You can view and search packages by name, details or even file name and also see dependencies of one package on other packages. Searching by groups is possible and is an easy way to find software in your favorite desktop environment.
nl: Gnome Pakketinstallatie laat u pakketten op uw systeem installeren en verwijderen. U kunt pakketten op naam, details of zelfs bestandsnamen doorzoeken en afhankelijkheden zien van een pakket op andere pakketten. U kunt zoeken op groep, waarmee het makkelijk is om software voor uw favoriete grafische werkomgeving te vinden.

en: Packages uses PackageKit and can work on any distribution using the native package management framework.
nl: Pakketinstallatie gebruikt PackageKit and werkt op elke distributie met gebruikmaking van het oorspronkelijke pakketbeheer-framework.

note: TRANSLATORS: user-friendly name for gpk-update-viewer
en: GNOME Package Updater
nl: Gnome-updateprogramma voor pakketten

en: Update software installed on the system
nl: De op uw systeem geïnstalleerde software bijwerken

en: Package Updater allows you to update packages on your system without rebooting. You can view details about each update and choose which updates to apply.
nl: Het pakketupdateprogramma laat u pakketten op uw systeem updaten zonder herstart. U kunt de details over elke update bekijken en uitkiezen welke updates u wilt toepassen.

en: Package Updater uses PackageKit and can work on any distribution using the native package management framework.
nl: Het pakketupdateprogramma gebruikt PackageKit and werkt op elke distributie met gebruikmaking van het oorspronkelijke pakketbeheer-framework.

en: Packages
nl: Pakketten

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Sources;Repositories;Preferences;Install;Store;
nl: Sources;Bronnen;Repositories;Installatiebronnen;Preferences;Voorkeuren;Install;Store;Winkel;

en: License
nl: Licentie

en: Source
nl: Bron

en: Install
nl: Installeren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Visit home page for selected package
nl: Website van geselecteerd pakket bezoeken

en: Files
nl: Bestanden

en: Required
nl: Vereist

en: Dependent
nl: Afhankelijk

en: Clear current selection
nl: Huidige selectie leegmaken

en: Cancel search
nl: Zoekopdracht annuleren

en: Apply Changes
nl: Wijzigingen toepassen

en: Changes are not applied instantly, this button applies all changes
nl: Wijzigingen worden niet direct toegepast, deze knop past alle wijzigingen toe

en: Check for Updates
nl: Controleren op updates

note: TRANSLATORS: program name, an application to add and remove software repositories
en: Package Sources
nl: Pakketbronnen

en: Refresh Package Lists
nl: Pakketlijsten verversen

en: Package Log
nl: Pakketlogboek

en: Only Newest Versions
nl: Alleen nieuwste versies

en: Only Native Packages
nl: Alleen architectuureigen pakketten

en: About
nl: Info

en: _Quit
nl: _Afsluiten

en: Install Package
nl: Pakket installeren

en: More details
nl: Meer details

en: _Force install
nl: Installeren _forceren

note: button tooltip
en: Force installing package
nl: Installeren van het pakket forceren

en: License Agreement Required
nl: Licentie-overeenkomst vereist

en: _Accept Agreement
nl: _Overeenkomst accepteren

en: Package Install
nl: Pakketinstallatie

en: Install selected packages on the system
nl: Geselecteerde pakketten op het systeem installeren

en: View past package management tasks
nl: Eerdere pakketbeheertaken bekijken

en: Filter
nl: Filteren

en: Enable or disable package repositories
nl: Pakketbronnen in- of uitschakelen

en: A package source contains packages that can be installed on this computer.
nl: Een pakketbron bevat pakketten die op deze computer kunnen worden geïnstalleerd.

note: shows extra -source, -debuginfo, and -devel sources
en: _Show debug and development package sources
nl: Pakketbronnen voor foutopsporing en ontwikkeling _tonen

en: Do you trust the source of the packages?
nl: Vertrouwt u de pakketbron?

en: Repository name
nl: Naam van installatiebron

en: Signature URL
nl: Handtekenings-URL

en: Signature user identifier
nl: Gebruikersherkenningscode handtekening

en: Signature identifier
nl: Handtekening-herkenningscode

en: Package
nl: Pakket

en: Do you recognize the user and trust this key?
nl: Kent u deze gebruiker en vertrouwt u deze sleutel?

note: TRANSLATORS: title to pass to the user if there are not enough privs
en: Package Updater
nl: Updateprogramma voor pakketten

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Updates;Upgrade;
nl: Updates;Upgrades;

en: Package updates correct errors, eliminate security vulnerabilities, and provide new features.
nl: Pakket-updates corrigeren fouten, elimineren beveiligingsproblemen en leveren nieuwe functies.

en: _Upgrade
nl: _Opwaarderen

en: _Install Updates
nl: _Updates installeren

en: Automatically remove unused dependencies
nl: Automatisch ongebruikte afhankelijkheden verwijderen

en: When removing a package, also remove those dependencies that are not required by other packages.
nl: Bij het verwijderen van een pakket, ook die afhankelijkheden verwijderen die niet worden vereist door andere pakketten.

en: Ask the user if additional packages should be installed
nl: De gebruiker vragen of extra pakketten geïnstalleerd moeten worden

en: Ask the user if additional packages should be installed.
nl: De gebruiker vragen of extra pakketten geïnstalleerd moeten worden.

en: Filter using basename in gpk-application
nl: Filteren met gebruik van basisnaam in gpk-application

en: Filter package lists using basename in gpk-application.
nl: Pakketlijsten filteren met gebruikmaking van basisnaam in gpk-application.

en: Only show the newest packages in the file lists
nl: Alleen de nieuwste pakketten tonen in de bestandslijsten

en: Only show the newest packages in the file lists.
nl: Alleen de nieuwste pakketten tonen in de bestandslijsten.

en: Only show supported packages in the file lists
nl: Alleen ondersteunde pakketten tonen in de bestandslijsten

en: Only show supported packages in the file lists.
nl: Alleen ondersteunde pakketten tonen in de bestandslijsten.

en: Only show native packages in the file lists
nl: Alleen architectuureigen pakketten tonen in de bestandslijsten

en: Only show native packages matching the machine architecture in the file lists.
nl: Alleen pakketten die overeenkomen met de machinearchitectuur tonen in de bestandslijsten.

en: Show the category group menu
nl: Het categoriegroepmenu tonen

en: Show the category group menu. This is more complete and custom to the distribution, but takes longer to populate.
nl: Het categoriegroepmenu tonen. Dit is completer en aan de distributie aangepast, maar kost meer tijd om te vullen.

en: Show the “All Packages” group menu
nl: ‘Alle pakketten’-groepmenu tonen

en: Show the all packages menu item. This takes a long time to populate on most backends and is not generally required by end users.
nl: Het menu-item ‘Alle pakketten’ tonen. Dit neemt veel tijd in beslag om te vullen op de meeste back-ends en is meestal niet nodig voor eindgebruikers.

en: The search mode used by default
nl: De standaard gebruikte zoekmodus

en: The search mode used by default. Options are “name”, “details”, or “file”.
nl: De standaard gebruikte zoekmodus. Opties zijn ‘name’, ‘details’ of ‘file’.

en: Show all repositories in the package source viewer
nl: Alle installatiebronnen in de pakketbronviewer tonen

en: Show all repositories in the package source viewer.
nl: Alle installatiebronnen in de pakketbronviewer tonen.

en: Only show the newest updates in the list
nl: Alleen de nieuwste updates tonen in de lijst

en: Only show the newest packages in the update list, and filter out older updates that are still available.
nl: Alleen de nieuwste pakketten tonen in de lijst van updates en oudere, nog steeds beschikbare updates uitfilteren.

en: Scroll to packages as they are downloaded
nl: Doorschuiven naar pakketten terwijl ze gedownload worden

en: Scroll to packages in the update list as they are downloaded or installed.
nl: Doorschuiven naar pakketten in de updatelijst terwijl ze gedownload of geïnstalleerd worden.

en: Allow applications to invoke the font installer
nl: Toepassingen toestaan het lettertypeninstallatieprogramma aan te roepen

en: Allow applications to invoke the font installer.
nl: Toepassingen toestaan het lettertypeninstallatieprogamma aan te roepen.

en: Programs that should be ignored when they issue session D-Bus requests
nl: Programma's die genegeerd moeten worden wanneer zij D-Bus-aanvragen versturen

en: Programs that should be ignored when they issue session D-Bus requests, separated by commas.
nl: Programma's die genegeerd moeten worden wanneer zij D-Bus-aanvragen versturen, gescheiden door komma's.

en: Allow applications to invoke the codec installer
nl: Toepassingen toestaan het codec-installatieprogamma aan te roepen

en: Allow applications to invoke the codec installer.
nl: Toepassingen toestaan het codec-installatieprogamma aan te roepen.

en: Allow applications to invoke the mime type installer
nl: Toepassingen toestaan het mimetype-installatieprogramma aan te roepen

en: Allow applications to invoke the mime type installer.
nl: Toepassingen toestaan het mimetype-installatieprogramma aan te roepen.

en: When displaying UI from a session D-Bus request, automatically use these options by default.
nl: Wanneer een UI wordt weergegeven vanwege een DBus-aanvraag vanuit de sessie, gebruik dan standaard deze opties.

en: When displaying UI from a session D-Bus request, force these options to be turned on.
nl: Wanneer een UI wordt weergegeven vanwege een DBus-aanvraag vanuit de sessie, dwing dan af dat deze opties aanstaan.

note: TRANSLATORS: this is a menu group of packages in the queue
en: Pending
nl: In behandeling

note: TRANSLATORS: title: how many files are installed by the application
en: %u file installed by %s | %u files installed by %s
nl[0]: %u bestand geïnstalleerd door %s
nl[1]: %u bestanden geïnstalleerd door %s

note: TRANSLATORS: no packages returned
en: No packages
nl: Geen pakketten

note: TRANSLATORS: this package is not required by any others
en: No other packages require this package
nl: Er is geen ander pakket die dit nodig heeft

note: TRANSLATORS: title: how many packages require this package
en: %u package requires %s | %u packages require %s
nl[0]: %u pakket vereist %s
nl[1]: %u pakketten vereisen %s

note: TRANSLATORS: show a array of packages for the package
en: Packages listed below require %s to function correctly. | Packages listed below require %s to function correctly.
nl[0]: De hieronder vermelde pakketten vereisen %s om goed te werken.
nl[1]: De hieronder vermelde pakketten vereisen %s om goed te werken.

note: TRANSLATORS: this package does not depend on any others
en: This package does not depend on any others
nl: Dit pakket is niet afhankelijk van andere

note: TRANSLATORS: title: show the number of other packages we depend on
en: %u additional package is required for %s | %u additional packages are required for %s
nl[0]: %u extra pakket is vereist voor %s
nl[1]: %u extra pakketten zijn vereist voor %s

note: TRANSLATORS: message: show the array of dependent packages for this package
en: Packages listed below are required for %s to function correctly. | Packages listed below are required for %s to function correctly.
nl[0]: De hieronder vermelde pakketten zijn nodig voor %s om goed te werken.
nl[1]: De hieronder vermelde pakketten zijn nodig voor %s om goed te werken.

note: TRANSLATORS: the repo name is invalid or not found, fall back to this
en: Invalid
nl: Ongeldig

note: TRANSLATORS: no results were found for this search
en: No results were found.
nl: Geen resultaten gevonden.

note: TRANSLATORS: be helpful, but this shouldn't happen
en: Try entering a package name in the search bar.
nl: Probeer een pakketnaam op te geven in de zoekbalk.

note: TRANSLATORS: nothing in the package queue
en: There are no packages queued to be installed or removed.
nl: Er staan geen pakketten klaar om geïnstalleerd of verwijderd te worden.

note: TRANSLATORS: tell the user to switch to details search mode
en: Try searching package descriptions by clicking the icon next to the search text.
nl: Probeer te zoeken naar pakketbeschrijvingen door te klikken op het pictogram naast de zoektekst.

note: TRANSLATORS: tell the user to try harder
en: Try again with a different search term.
nl: Probeer het nogmaals met een andere zoekterm.

note: TRANSLATORS: title: invalid text in the search bar
en: Invalid search text
nl: Ongeldige zoektekst

note: TRANSLATORS: message: tell the user that's not allowed
en: The search text contains invalid characters
nl: De zoektekst bevat ongeldige tekens

note: TRANSLATORS: title: we failed to execute the method
en: The search could not be completed
nl: Niet mogelijk de zoekactie te voltooien

note: TRANSLATORS: low level failure, details to follow
en: Running the transaction failed
nl: Uitvoeren van de transactie mislukt

note: TRANSLATORS: title: warn the user they are quitting with unapplied changes
en: Changes not applied
nl: Wijzigingen niet toegepast

en: Close _Anyway
nl: _Toch sluiten

note: TRANSLATORS: tell the user the problem
en: You have made changes that have not yet been applied.
nl: U hebt wijzigingen aangebracht die nog niet zijn toegepast.

en: These changes will be lost if you close this window.
nl: Als u dit venster nu sluit, zullen deze wijzigingen verloren gaan.

note: TRANSLATORS: column for installed status TRANSLATORS: The state of a package TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Installed
nl: Geïnstalleerd

note: TRANSLATORS: column for package name TRANSLATORS: column for group name
en: Name
nl: Naam

note: TRANSLATORS: the size of the meta package
en: Size
nl: Grootte

note: TRANSLATORS: the installed size in bytes of the package
en: Installed size
nl: Geïnstalleerde grootte

note: TRANSLATORS: the download size of the package
en: Download size
nl: Downloadgrootte

note: TRANSLATORS: entry tooltip: basic search
en: Searching by name
nl: Zoeken op naam

note: TRANSLATORS: entry tooltip: detailed search
en: Searching by description
nl: Zoeken op omschrijving

note: TRANSLATORS: entry tooltip: file search
en: Searching by file
nl: Zoeken op bestand

note: TRANSLATORS: context menu item for the search type icon
en: Search by name
nl: Zoekopdracht op naam

note: TRANSLATORS: context menu item for the search type icon
en: Search by description
nl: Zoekopdracht op omschrijving

note: TRANSLATORS: context menu item for the search type icon
en: Search by file name
nl: Zoekopdracht op bestandsnaam

en: Licensed under the GNU General Public License Version 2
nl: Uitgebracht onder de GNU General Public License Versie 2

en: PackageKit is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
nl: PackageKit is vrije software; u mag het opnieuw distribueren en/of wijzigen onder de voorwaarden van de GNU General Public License zoals gepubliceerd door de Free Software Foundation; ofwel versie 2 van deze licentie of (zo u wilt) een latere versie.

en: PackageKit is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
nl: PackageKit wordt gedistribueerd in de hoop dat het nuttig zal zijn,maar ZONDER ENIGE GARANTIE; zonder zelfs de impliciete garantie van VERKOOPBAARHEID of GESCHIKTHEID VOOR EEN BEPAALD DOEL. Zie de GNU General Public License voor meer details.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
nl: U zou een kopie van de GNU General Public Licence ontvangen moeten hebben samen met dit programma; indien dit niet zo is, schrijf dan naar de Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, VS.

en: PackageKit Website
nl: PackageKit-website

note: TRANSLATORS: description of NULL, gpk-application that is
en: Package Manager for GNOME
nl: Pakketbeheerder voor Gnome

note: TRANSLATORS: welcome text if we can click the group array
en: Enter a search word or click a category to get started.
nl: Voer een zoekwoord in of klik op een categorie om te beginnen.

note: TRANSLATORS: welcome text if we have to search by name
en: Enter a search word to get started.
nl: Voer een zoekwoord in om te beginnen.

note: TRANSLATORS: daemon is broken
en: Exiting as properties could not be retrieved
nl: Afsluiten, aangezien het niet mogelijk is eigenschappen op te vragen

note: TRANSLATORS: title: all of the packages on the system and available in sources
en: All packages
nl: Alle pakketten

note: TRANSLATORS: tooltip: all packages
en: Show all packages
nl: Alle pakketten tonen

note: TRANSLATORS: show the program version
en: Show the program version and exit
nl: Programmaversie tonen en sluiten

en: Install Software
nl: Software installeren

note: are we running privileged
en: Package installer
nl: Pakketinstallatieprogramma

note: TRANSLATORS: these tools cannot run as root (unknown name)
en: This application is running as a privileged user
nl: Deze toepassing wordt uitgevoerd door een gebruiker met extra rechten

note: TRANSLATORS: cannot run as root user, and we display the application name
en: %s is running as a privileged user
nl: %s wordt uitgevoerd door een gebruiker met extra rechten

note: TRANSLATORS: tell the user off
en: Package management applications are security sensitive.
nl: Pakketbeheertoepassingen zijn veiligheidsgevoelig.

note: TRANSLATORS: and explain why
en: Running graphical applications as a privileged user should be avoided for security reasons.
nl: Het draaien van grafische toepassingen als gebruiker met extra rechten dient uit veiligheidsoverwegingen vermeden te worden.

note: TRANSLATORS: button: allow the user to run this, even when insecure
en: Continue _Anyway
nl: Toch _doorgaan

note: Translators: a list of two things
en: %s and %s
nl: %s en %s

note: Translators: a list of three things
en: %s, %s and %s
nl: %s, %s en %s

note: Translators: a list of four things
en: %s, %s, %s and %s
nl: %s, %s, %s en %s

note: Translators: a list of five things
en: %s, %s, %s, %s and %s
nl: %s, %s, %s, %s en %s

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
nl: Foutopsporingsinformatie voor alle bestanden tonen

en: Debugging Options
nl: Opties voor foutopsporing

en: Show debugging options
nl: Opties voor foutopsporing tonen

note: TRANSLATORS: This is when we have over 5 items, and we're not interested in detail
en: many packages
nl: veel pakketten

en: No files
nl: Geen bestanden

note: add a checkbutton for deps screen
en: Do not show this again
nl: Dit niet meer tonen

note: TRANSLATORS: this is compact disk (CD) media
en: CD
nl: cd

note: TRANSLATORS: this is digital versatile disk (DVD) media
en: DVD
nl: dvd

note: TRANSLATORS: this is either CD or DVD media
en: disc
nl: schijf

en: Failed with unknown error code
nl: Mislukt met onbekende foutcode

en: No network connection available
nl: Er is geen netwerkverbinding beschikbaar

en: No package cache is available.
nl: Er is geen pakketbuffer beschikbaar.

en: Out of memory
nl: Geen geheugen meer

en: Failed to create a thread
nl: Thread aanmaken is mislukt

en: Not supported by this backend
nl: Niet door deze backend ondersteund

en: An internal system error has occurred
nl: Er is een interne systeemfout opgetreden

en: A security signature is not present
nl: Een beveiligingshandtekening ontbreekt

en: The package is not installed
nl: Het pakket is niet geïnstalleerd

en: The package was not found
nl: Het pakket werd niet gevonden

en: The package is already installed
nl: Het pakket is reeds geïnstalleerd

en: The package download failed
nl: Downloaden van het pakket is mislukt

en: The group was not found
nl: De groep werd niet gevonden

en: The group list was invalid
nl: De groeplijst was ongeldig

en: Dependency resolution failed
nl: Oplossen van afhankelijkheden mislukt

en: Search filter was invalid
nl: Zoekfilter was ongeldig

en: The package identifier was not well formed
nl: De pakketherkenningscode is onjuist opgesteld

en: Transaction error
nl: Transactiefout

en: Repository name was not found
nl: De naam van de installatiebron is niet gevonden

en: Could not remove a protected system package
nl: Onmogelijk een beschermd systeempakket te verwijderen

en: The action was canceled
nl: De actie is afgebroken

en: The action was forcibly canceled
nl: De actie is gedwongen afgebroken

en: Reading the configuration file failed
nl: Het lezen van het configuratiebestand is mislukt

en: The action cannot be canceled
nl: De actie kan niet worden afgebroken

en: Source packages cannot be installed
nl: Bronpakketten kunnen niet worden geïnstalleerd

en: The license agreement failed
nl: De licentieovereenkomst is mislukt

en: Local file conflict between packages
nl: Lokaal bestandsconflict tussen pakketten

en: Packages are not compatible
nl: Pakketten zijn niet compatibel

en: Problem connecting to a package source
nl: Er is een probleem opgetreden bij het verbinden met een pakketbron

en: Failed to initialize
nl: Initialiseren mislukt

en: Failed to finalize
nl: Afronden mislukt

en: Cannot get lock
nl: Kan geen vergrendeling verkrijgen

en: No packages to update
nl: Geen pakketten om bij te werken

en: Cannot write repository configuration
nl: Kan de installatiebronconfiguratie niet schrijven

en: Local install failed
nl: Lokale installatie mislukt

en: Bad security signature
nl: Onjuiste beveiligingshandtekening

en: Missing security signature
nl: De beveiligingshandtekening ontbreekt

en: Repository configuration invalid
nl: Configuratie van installatiebron is ongeldig

en: Invalid package file
nl: Ongeldig pakketbestand

en: Package install blocked
nl: Pakketinstallatie geblokkeerd

en: Package is corrupt
nl: Pakket is beschadigd

en: All packages are already installed
nl: Alle pakketten zijn reeds geïnstalleerd

en: The specified file could not be found
nl: Het opgegeven bestand is niet te vinden

en: No more mirrors are available
nl: Er zijn geen mirrors meer beschikbaar

en: No distribution upgrade data is available
nl: Er zijn geen gegevens voor opwaardering van distributie beschikbaar

en: Package is incompatible with this system
nl: Het pakket is niet compatibel met dit systeem

en: No space is left on the disk
nl: Er is geen vrije ruimte over op de harde schijf

note: TRANSLATORS: this is the window title when a new CD or DVD is required
en: A media change is required
nl: Er is een mediawijziging nodig

en: Authorization failed
nl: Autorisatie mislukt

en: Update not found
nl: Update niet gevonden

en: Cannot install from untrusted source
nl: Kan niet vanaf een niet-vertrouwde bron installeren

en: Cannot update from untrusted source
nl: Kan niet vanaf een niet-vertrouwde bron bijwerken

en: Cannot get the file list
nl: Bestandslijst kan niet worden opgehaald

en: Cannot get package requires
nl: Kan de pakketvereisten niet ophalen

en: Cannot disable source
nl: Kan bron niet uitschakelen

en: The download failed
nl: Downloaden mislukt

en: Package failed to configure
nl: Pakket configureren is mislukt

en: Package failed to build
nl: Pakket bouwen is mislukt

en: Package failed to install
nl: Pakket installeren is mislukt

en: Package failed to be removed
nl: Pakket verwijderen is mislukt

en: Update failed due to running process
nl: Bijwerken is mislukt vanwege een actief proces

en: The package database was changed
nl: De database van het pakket is gewijzigd

en: Virtual provide type is not supported
nl: Het virtuele leveringstype wordt niet ondersteund

en: Install root is invalid
nl: Hoofdmap voor installatie is ongeldig

en: Cannot fetch install sources
nl: Kan installatiebronnen niet ophalen

en: Rescheduled due to priority
nl: Opnieuw gepland vanwege prioriteiten

en: Unfinished transaction
nl: Onafgemaakte transactie

en: Lock required
nl: Vergrendeling vereist

en: Source already set
nl: Bron is al ingesteld

en: Failed with unknown error code.
nl: Mislukt vanwege een onbekende fout.

en: There is no network connection available.
    Please check your connection settings and try again.
nl: Er is geen netwerkverbinding beschikbaar.
    Controleer uw verbindingsinstellingen en probeer het opnieuw.

en: The package list needs to be rebuilt.
    This should have been done by the backend automatically.
nl: De pakketlijst dient opnieuw te worden opgebouwd.
    Dit had de backend automatisch moeten doen.

en: The service that is responsible for handling user requests is out of memory.
    Please restart your computer.
nl: De dienst die verantwoordelijk is voor het afhandelen van gebruikersverzoeken heeft onvoldoende geheugen.
    Start uw computer opnieuw.

en: A thread could not be created to service the user request.
nl: Er kon geen thread worden aangemaakt om het gebruikersverzoek af te handelen.

en: The action is not supported by this backend.
    Please report a bug in your distribution bug tracker as this should not have happened.
nl: De actie wordt niet ondersteund door deze backend.
    Dien een foutrapport in, daar dit niet had mogen gebeuren.

en: A problem that we were not expecting has occurred.
    Please report this bug in your distribution bug tracker with the error description.
nl: Er deed zich een onverwachte fout voor.
    Meld deze a.u.b. met een uitvoerige beschrijving ervan.

en: A security trust relationship could not be made with package source.
    Please check your security settings.
nl: Er kon geen vertrouwensrelatie worden opgebouwd met de pakketbron.
    Controleer uw beveiligingsinstellingen.

en: The package that is trying to be removed or updated is not already installed.
nl: Het pakket dat bijgewerkt of verwijderd moet worden blijkt niet te zijn geïnstalleerd.

en: The package that is being modified was not found on your system or in any package source.
nl: Het pakket dat gewijzigd moet worden is niet op uw computer gevonden, en ook niet in een van de pakketbronnen.

en: The package that is trying to be installed is already installed.
nl: Het pakket dat geïnstalleerd moet worden blijkt al op uw systeem te zijn geïnstalleerd.

en: The package download failed.
    Please check your network connectivity.
nl: Het downloaden van het pakket is mislukt.
    Controleer uw netwerkverbinding.

en: The group type was not found.
    Please check your group list and try again.
nl: Het groepstype is niet gevonden.
    Controleer uw groepenlijst en probeer het opnieuw.

en: The group list could not be loaded.
    Refreshing your cache may help, although this is normally a software source error.
nl: De groepenlijst kon niet worden geladen.
    Het vernieuwen van uw cache kan helpen, maar normaliter betreft dit een fout in de softwarebron.

en: A package could not be found that allows the action to complete.
    More information is available in the detailed report.
nl: Een pakket dat benodigd is om de taak te voltooien is niet gevonden.
    Meer informatie is beschikbaar in het gedetailleerde rapport.

en: The search filter was not correctly formed.
nl: Het zoekfilter is onjuist geformuleerd.

en: The package identifier was not well formed when sent to the server.
    This normally indicates an internal error and should be reported.
nl: De pakketidentificatie had niet de juiste vorm bij het verzenden naar de server.
    Normaliter wordt dit door een interne fout veroorzaakt, die zou moeten worden gerapporteerd.

en: An unspecified transaction error has occurred.
    More information is available in the detailed report.
nl: Er deed zich een onbekende transactiefout voor.
    Meer informatie is beschikbaar in het gedetailleerde rapport.

en: The remote package source name was not found.
    You may need to enable an item in Package Sources.
nl: De naam van de externe pakketbron is niet gevonden.
    Mogelijk dient u een onderdeel te activeren in Pakketbronnen.

en: Removing a protected system package is not allowed.
nl: Het verwijderen van een beveiligd systeempakket is niet toegestaan.

en: The action was canceled successfully and no packages were changed.
nl: De taak is met succes geannuleerd en er deden zich geen pakketwijzigingen voor.

en: The action was canceled successfully and no packages were changed.
    The backend did not exit cleanly.
nl: De taak is succesvol geannuleerd en er deden zich geen pakketwijzigingen voor.
    De backend is echter niet goed afgesloten.

en: The native package configuration file could not be opened.
    Please make sure configuration is valid.
nl: Het configuratiebestand voor systeemeigen pakketten kon niet worden geopend.
    Controleer of de configuratie geldig is.

en: The action cannot be canceled at this time.
nl: De taak kan nu niet geannuleerd worden.

en: Source packages are not normally installed this way.
    Check the extension of the file you are trying to install.
nl: Bronpakketten worden normaliter niet op deze manier geïnstalleerd.
    Controleer de extensie van het bestand dat u probeert te installeren.

en: The license agreement was not agreed to.
    To use this software you have to accept the license.
nl: U ging niet akkoord met de licentieovereenkomst.
    Om deze software te gebruiken dient u de licensievoorwaarden te accepteren.

en: Two packages provide the same file.
    This is usually due to mixing packages from different sources.
nl: Twee pakketten bieden hetzelfde bestand aan.
    Normaliter komt dit door het mixen van pakketten uit verschillende bronnen.

en: Multiple packages exist that are not compatible with each other.
    This is usually due to mixing packages from different sources.
nl: Er zijn verschillende pakketten die niet compatibel zijn met elkaar.
    Normaliter komt dit door het mixen van pakketten uit verschillende bronnen.

en: There was a (possibly temporary) problem connecting to a package source.
    Please check the detailed error for further details.
nl: Er was een (mogelijk tijdelijk) probleem bij het verbinden met de pakketbron.
    Controleer het gedetailleerde foutrapport voor meer informatie.

en: Failed to initialize packaging backend.
    This may occur if other packaging tools are being used simultaneously.
nl: Kon de pakketbackend niet initialiseren.
    Dit kan gebeuren als andere pakkethulpprogramma's op hetzelfde moment worden gebruikt.

en: Failed to close down the backend instance.
    This error can normally be ignored.
nl: Kon de backend niet afsluiten.
    Deze fout kan normaliter worden genegeerd.

en: Cannot get the exclusive lock on the packaging backend.
    Please close any other legacy packaging tools that may be open.
nl: Kon geen exclusieve vergrendeling voor de pakketbackend krijgen.
    Sluit alle andere pakketbeheerprogramma's die mogelijk geopend zijn.

en: None of the selected packages could be updated.
nl: Geen van de geselecteerde pakketten kon worden bijgewerkt.

en: The repository configuration could not be modified.
nl: De configuratie van de installatiebronnen kon niet gewijzigd worden.

en: Installing the local file failed.
    More information is available in the detailed report.
nl: Installatie van het lokale bestand is mislukt.
    Meer informatie is beschikbaar in het gedetailleerde rapport.

en: The package security signature could not be verified.
nl: De ondertekening van het pakket kon niet geverifieerd worden.

en: The package security signature is missing and this package is untrusted.
    This package was not signed when created.
nl: De pakketondertekening ontbreekt en dit pakket is niet vertrouwd.
    Het pakket is tijdens het aanmaken ervan niet ondertekend.

en: Repository configuration was invalid and could not be read.
nl: De bronconfiguratie is ongeldig en daardoor onleesbaar.

en: The package you are attempting to install is not valid.
    The package file could be corrupt, or not a proper package.
nl: Het pakket dat u probeert te installeren is niet geldig.
    Het pakketbestand kan beschadigd zijn of geen geschikt pakket zijn.

en: Installation of this package prevented by your packaging system’s configuration.
nl: Uw pakketconfiguratie verhindert het installeren van dit pakket.

en: The package that was downloaded is corrupt and needs to be downloaded again.
nl: Het gedownloade pakket is beschadigd en moet opnieuw gedownload worden.

en: All of the packages selected for install are already installed on the system.
nl: Alle voor installatie geselecteerde pakketten zijn al geïnstalleerd op deze computer.

en: The specified file could not be found on the system.
    Check the file still exists and has not been deleted.
nl: Het gespecificeerde bestand is niet gevonden op de computer.
    Controleer of het bestand nog steeds bestaat en niet is verwijderd.

en: Required data could not be found on any of the configured package sources.
    There were no more download mirrors that could be tried.
nl: De vereiste gegevens werden in geen enkele geconfigureerde pakketbron aangetroffen.
    Er zijn geen download-mirrors meer die geprobeerd kunnen worden.

en: Required upgrade data could not be found in any of the configured package sources.
    The list of distribution upgrades will be unavailable.
nl: De vereiste gegevens werden in geen enkele geconfigureerde pakketbron aangetroffen.
    De lijst met distributieopwaarderingen is niet beschikbaar.

en: The package that is trying to be installed is incompatible with this system.
nl: Het pakket dat geïnstalleerd moet worden is niet compatibel met uw systeem.

en: There is insufficient space on the device.
    Free some space on the system disk to perform this operation.
nl: Er is onvoldoende ruimte op het apparaat.
    Maak enige ruimte vrij op de systeemschijf om deze bewerking uit te voeren.

en: Additional media is required to complete the transaction.
nl: Er is een extra medium nodig om deze transactie te voltooien.

en: You have failed to provide correct authentication.
    Please check any passwords or account settings.
nl: U hebt geen juiste authenticatie opgegeven.
    Controleer wachtwoorden of accountinstellingen.

en: The specified update could not be found.
    It could have already been installed or no longer available on the remote server.
nl: De opgegeven update is niet gevonden.
    Het kan al geïnstalleerd zijn, of niet langer beschikbaar op de externe server.

en: The package could not be installed from untrusted source.
nl: Het pakket kon niet worden geïnstalleerd uit een niet vertrouwde bron.

en: The package could not be updated from untrusted source.
nl: Het pakket kon niet worden bijgewerkt uit een niet vertrouwde bron.

en: The file list is not available for this package.
nl: De bestandslijst is niet beschikbaar voor dit pakket.

en: The information about what requires this package could not be obtained.
nl: De informatie over wat vereist is voor dit pakket kon niet worden verkregen.

en: The specified package source could not be disabled.
nl: De gespecificeerde pakketbron kon niet worden uitgeschakeld.

en: The download could not be done automatically and should be done manually.
    More information is available in the detailed report.
nl: De download kon niet automatisch worden gedaan en zou handmatig moeten worden uitgevoerd.
    Meer informatie is beschikbaar in het gedetailleerde rapport.

en: One of the selected packages failed to configure correctly.
    More information is available in the detailed report.
nl: Het correct instellen van een van de geselecteerde pakketten is mislukt.
    Meer informatie is beschikbaar in het gedetailleerde rapport.

en: One of the selected packages failed to build correctly.
    More information is available in the detailed report.
nl: Het correct bouwen van de geselecteerde pakketten is mislukt.
    Meer informatie is beschikbaar in het gedetailleerde rapport.

en: One of the selected packages failed to install correctly.
    More information is available in the detailed report.
nl: Correcte installatie van een van de geselecteerde pakketten is mislukt.
    Meer informatie is beschikbaar in het gedetailleerde rapport.

en: One of the selected packages failed to be removed correctly.
    More information is available in the detailed report.
nl: Het verwijderen van een van de geselecteerde pakketten is mislukt.
    Meer informatie is beschikbaar in het gedetailleerde rapport.

en: A program is running that has to be closed before the update can proceed.
    More information is available in the detailed report.
nl: Er is een programma actief dat moet worden gesloten alvorens het bijwerken door kan gaan.
    Meer informatie is beschikbaar in het gedetailleerde rapport.

en: The package database was changed while the request was running.
nl: De database van het pakket is gewijzigd terwijl het verzoek actief was.

en: The virtual provide type is not supported by this system.
nl: Het virtuele leveringstype wordt niet door dit systeem ondersteund.

en: The install root is invalid. Please contact your administrator.
nl: De hoofdmap voor installeren is ongeldig. Neem contact op met uw systeembeheerder.

en: The list of package sources could not be downloaded.
nl: De lijst met pakketbronnen kon niet worden gedownload.

en: A previous package management transaction was interrupted.
nl: Een vorige pakketbeheertransactie werd onderbroken.

en: The transaction has been canceled and will be retried when the system is idle.
nl: De transactie is geannuleerd en zal opnieuw geprobeerd worden wanneer het systeem niets heeft te doen.

en: A package manager lock is required.
nl: Vergrendeling door pakketbeheer is vereist.

en: The software source is already in this state.
nl: De softwarebron is reeds in deze staat.

en: No restart is necessary.
nl: Er hoeft niet opnieuw te worden opgestart.

en: You will be required to restart this application.
nl: U dient deze toepassing opnieuw te starten.

en: You will be required to log out and back in.
nl: U dient zich af te melden en weer aan te melden.

en: A restart will be required.
nl: U dient opnieuw op te starten.

en: You will be required to log out and back in due to a security update.
nl: U dient zich af te melden en weer aan te melden vanwege een veiligheidsupdate.

en: A restart will be required due to a security update.
nl: Een herstart zal vereist zijn vanwege een beveiligingsupdate.

en: No restart is required.
nl: Een herstart is niet nodig.

en: A restart is required.
nl: Een herstart is vereist.

en: You need to log out and log back in.
nl: U dient zich af te melden en weer aan te melden.

en: You need to restart the application.
nl: U dient de toepassing te herstarten.

en: You need to log out and log back in to remain secure.
nl: U dient zich eerst af te melden en opnieuw aan te melden om beveiligd te blijven.

en: A restart is required to remain secure.
nl: Een herstart is vereist om beveiligd te blijven.

note: TRANSLATORS: This is when the transaction status is not known
en: Unknown state
nl: Onbekende status

note: TRANSLATORS: transaction state, the daemon is in the process of starting
en: Starting
nl: Starten

note: TRANSLATORS: transaction state, the transaction is waiting for another to complete
en: Waiting in queue
nl: In de wachtrij

note: TRANSLATORS: transaction state, just started
en: Running
nl: Actief

note: TRANSLATORS: transaction state, is querying data
en: Querying
nl: Opvragen

note: TRANSLATORS: transaction state, getting data from a server
en: Getting information
nl: Informatie wordt opgehaald

note: TRANSLATORS: transaction state, removing packages
en: Removing packages
nl: Verwijderen van pakketten

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading package files
en: Downloading packages
nl: Bezig met downloaden van pakketten

note: TRANSLATORS: transaction state, installing packages
en: Installing packages
nl: Bezig met installeren van pakketten

note: TRANSLATORS: transaction state, refreshing internal lists
en: Refreshing software list
nl: Verversen van softwarelijst

note: TRANSLATORS: transaction state, installing updates
en: Installing updates
nl: Bezig met installeren van updates

note: TRANSLATORS: transaction state, removing old packages, and cleaning config files
en: Cleaning up packages
nl: Bezig met pakketten opschonen

note: TRANSLATORS: transaction state, obsoleting old packages
en: Obsoleting packages
nl: Verouderde pakketten

note: TRANSLATORS: transaction state, checking the transaction before we do it
en: Resolving dependencies
nl: Afhankelijkheden aan het oplossen

note: TRANSLATORS: transaction state, checking if we have all the security keys for the operation
en: Checking signatures
nl: Ondertekeningen aan het controleren

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're doing a test transaction
en: Testing changes
nl: Bezig met testen van wijzigingen

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're writing to the system package database
en: Committing changes
nl: Bezig met vastleggen van wijzigingen

note: TRANSLATORS: transaction state, requesting data from a server
en: Requesting data
nl: Bezig met opvragen van gegevens

note: TRANSLATORS: transaction state, all done!
en: Finished
nl: Klaar

note: TRANSLATORS: transaction state, in the process of canceling
en: Canceling
nl: Annuleren

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading repository information
nl: Downloaden van installatiebron-informatie

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading list of packages
nl: Downloaden van de pakkettenlijst

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading file lists
nl: Downloaden van bestandslijsten

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading lists of changes
nl: Downloaden van wijzigingenlijsten

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading groups
nl: Downloaden van groepen

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading update information
nl: Downloaden van update-informatie

note: TRANSLATORS: transaction state, repackaging delta files
en: Repackaging files
nl: Bestanden opnieuw inpakken

note: TRANSLATORS: transaction state, loading databases
en: Loading cache
nl: Cache laden

note: TRANSLATORS: transaction state, scanning for running processes
en: Scanning installed applications
nl: Scannen van geïnstalleerde toepassingen

note: TRANSLATORS: transaction state, generating a list of packages installed on the system
en: Generating package lists
nl: Genereren van pakketlijsten

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're waiting for the native tools to exit
en: Waiting for package manager lock
nl: Wachten op de vergrendeling door het pakketbeheerprogramma

note: TRANSLATORS: waiting for user to type in a password
en: Waiting for authentication
nl: Wachten op authenticatie

note: TRANSLATORS: we are updating the list of processes
en: Updating the list of running applications
nl: De lijst met actieve toepassingen bijwerken

note: TRANSLATORS: we are checking executable files in use
en: Checking for applications currently in use
nl: Controleren op nu in gebruik zijnde toepassingen

note: TRANSLATORS: we are checking for libraries in use
en: Checking for libraries currently in use
nl: Controleren op nu in gebruik zijnde bibliotheken

note: TRANSLATORS: we are copying package files to prepare to install
en: Copying files
nl: Bestanden kopiëren

note: TRANSLATORS: we are running hooks pre or post transaction
en: Running hooks
nl: Actieve hooks

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Trivial update
nl: Triviale update

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Normal update
nl: Normale update

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important update
nl: Belangrijke update

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security update
nl: Beveiligingsupdate

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Bug fix update
nl: Foutreparatie-update

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement update
nl: Verbeteringsupdate

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked update
nl: Geblokkeerde update

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Available
nl: Beschikbaar

note: TRANSLATORS: The type of package
en: Trusted
nl: Vertrouwd

note: TRANSLATORS: The type of package
en: Untrusted
nl: Niet-vertrouwd

note: TRANSLATORS: The state of a package
en: Unavailable
nl: Niet beschikbaar

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Downloading
nl: Downloaden

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Updating
nl: Bezig met bijwerken

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Installing
nl: Bezig met installeren

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Removing
nl: Bezig met verwijderen

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Cleaning up
nl: Bezig met opschonen

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Obsoleting
nl: Als verouderd markeren

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Reinstalling
nl: Herinstalleren

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Preparing
nl: Voorbereiden

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Decompressing
nl: Decomprimeren

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Downloaded
nl: Gedownload

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Updated
nl: Bijgewerkt

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Removed
nl: Verwijderd

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Cleaned up
nl: Opgeschoond

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Obsoleted
nl: Verouderd

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Reinstalled
nl: Opnieuw geïnstalleerd

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Prepared
nl: Voorbereid

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Decompressed
nl: Gedecomprimeerd

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Unknown role type
nl: Onbekend roltype

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got dependencies
nl: Afhankelijkheden opgehaald

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got update detail
nl: Detail over update opgehaald

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got details
nl: Details opgehaald

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got requires
nl: Vereisten opgehaald

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got updates
nl: Updates opgehaald

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Searched for package details
nl: Naar pakketdetails gezocht

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Searched for file
nl: Naar bestand gezocht

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Searched groups
nl: Groepen doorzocht

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Searched for package name
nl: Naar pakketnaam gezocht

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Removed packages
nl: Verwijderde pakketten

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Installed packages
nl: Geïnstalleerde pakketten

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Installed local files
nl: Geïnstalleerde lokale bestanden

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Refreshed package cache
nl: Vernieuwde pakketcache

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Updated packages
nl: Bijgewerkte pakketten

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Canceled
nl: Geannuleerd

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got list of repositories
nl: Lijst van installatiebronnen opgehaald

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Enabled repository
nl: Geactiveerde installatiebron

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Removed repository
nl: Verwijderde installatiebron

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Set repository data
nl: Gegevens van installatiebron ingesteld

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Resolved
nl: Opgelost

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got file list
nl: Bestandslijst opgehaald

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got what provides
nl: Wat levert opgehaald

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Installed signature
nl: Geïnstalleerde ondertekening

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got package lists
nl: Pakketlijsten opgehaald

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Accepted EULA
nl: Geaccepteerde EULA

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Downloaded packages
nl: Gedownloade pakketten

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got distribution upgrades
nl: Opwaarderingen van de distributie opgehaald

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got categories
nl: Categorieën opgehaald

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got old transactions
nl: Oude transacties opgehaald

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Repaired the system
nl: Het systeem is gerepareerd

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Upgrading the system
nl: Systeem opwaarderen

note: TRANSLATORS: The group type
en: Accessibility
nl: Toegankelijkheid

note: TRANSLATORS: The group type
en: Accessories
nl: Hulpmiddelen

note: TRANSLATORS: The group type
en: Education
nl: Educatie

note: TRANSLATORS: The group type
en: Games
nl: Spelletjes

note: TRANSLATORS: The group type
en: Graphics
nl: Grafisch

note: TRANSLATORS: The group type
en: Office
nl: Kantoor

note: TRANSLATORS: The group type
en: Other
nl: Overig

note: TRANSLATORS: The group type
en: Programming
nl: Ontwikkeling

note: TRANSLATORS: The group type
en: System
nl: Systeem

note: TRANSLATORS: The group type
en: GNOME desktop
nl: Gnome bureaublad

note: TRANSLATORS: The group type
en: KDE desktop
nl: KDE bureaublad

note: TRANSLATORS: The group type
en: Xfce desktop
nl: Xfce bureaublad

note: TRANSLATORS: The group type
en: Other desktops
nl: Andere bureaubladen

note: TRANSLATORS: The group type
en: Publishing
nl: Publiceren

note: TRANSLATORS: The group type
en: Fonts
nl: Lettertypen

note: TRANSLATORS: The group type
en: Admin tools
nl: Hulpmiddelen voor beheer

note: TRANSLATORS: The group type
en: Localization
nl: Aanpassen aan taalregio

note: TRANSLATORS: The group type
en: Virtualization
nl: Virtualisatie

note: TRANSLATORS: The group type
en: Security
nl: Beveiliging

note: TRANSLATORS: The group type
en: Power management
nl: Energiebeheer

note: TRANSLATORS: The group type
en: Communication
nl: Communicatie

note: TRANSLATORS: The group type
en: Network
nl: Netwerk

note: TRANSLATORS: The group type
en: Maps
nl: Kaarten

note: TRANSLATORS: The group type
en: Package sources
nl: Pakketbronnen

note: TRANSLATORS: The group type
en: Science
nl: Wetenschap

note: TRANSLATORS: The group type
en: Documentation
nl: Documentatie

note: TRANSLATORS: The group type
en: Electronics
nl: Elektronica

note: TRANSLATORS: The group type
en: Package collections
nl: Pakketverzamelingen

note: TRANSLATORS: The group type
en: Vendor
nl: Fabrikant

note: TRANSLATORS: The group type
en: Newest packages
nl: Nieuwste pakketten

note: TRANSLATORS: The group type
en: Unknown group
nl: Onbekende groep

note: TRANSLATORS: strftime formatted please
en: %d %B %Y
nl: d/ %B/%Y

note: TRANSLATORS: column for the date
en: Date
nl: Datum

note: TRANSLATORS: column for what was done, e.g. update-system
en: Action
nl: Actie

note: TRANSLATORS: column for the user name, e.g. Richard Hughes
en: User name
nl: Gebruikersnaam

note: TRANSLATORS: column for the application used for the install, e.g. Add/Remove Programs
en: Application
nl: Toepassing

note: TRANSLATORS: user-friendly name for pkcon
en: Command line client
nl: Opdrachtregelclient

note: TRANSLATORS: user-friendly name for gpk-update-icon, which used to exist
en: Update Icon
nl: Pictogram bijwerken

note: TRANSLATORS: user-friendly name for the command not found plugin
en: Bash – Command Not Found
nl: Bash – Opdracht niet gevonden

note: TRANSLATORS: user-friendly name for gnome-settings-daemon, which used to handle updates
en: GNOME Session
nl: Gnome-sessie

note: TRANSLATORS: user-friendly name for gnome-software
en: GNOME Software
nl: Gnome Software

note: TRANSLATORS: preset the GtktextBox with this filter text
en: Set the filter to this value
nl: Filter op deze waarde instellen

note: TRANSLATORS: we can make this modal (stay on top of) another window
en: Set the parent window to make this modal
nl: Het bovenliggende venster instellen zodat het bovenliggend blijft

en: Software Log Viewer
nl: Softwarelogboeken bekijken

note: are we running privileged
en: Log viewer
nl: Logviewer

note: TRANSLATORS: for one reason or another, we could not enable or disable a package source
en: Failed to change status
nl: Status wijzigen is mislukt

note: TRANSLATORS: column if the source is enabled
en: Enabled
nl: Ingeschakeld

note: TRANSLATORS: column for the source description
en: Package Source
nl: Pakketbron

note: TRANSLATORS: for one reason or another, we could not get the list of sources
en: Failed to get the list of sources
nl: Opvragen van bronnenlijst mislukt

note: TRANSLATORS: backend is broken, and won't tell us what it supports
en: Exiting as backend details could not be retrieved
nl: Afsluiten, aangezien het niet mogelijk was backend-details op te halen

en: Getting package source list not supported by backend
nl: Ophalen van pakketbronnenlijst niet ondersteund door backend

note: TRANSLATORS: is not GPG signed
en: The software is not signed by a trusted provider.
nl: De software is niet ondertekend door een vertrouwde provider.

note: TRANSLATORS: user has to trust provider -- I know, this sucks
en: Do not update this package unless you are sure it is safe to do so.
nl: Werk dit pakket alleen bij als u er zeker van bent dat het veilig is.

note: TRANSLATORS: warn the user that all bets are off
en: Malicious software can damage your computer or cause other harm.
nl: Kwaadaardige software kan schade toebrengen aan uw computer.

note: TRANSLATORS: ask if they are absolutely sure they want to do this
en: Are you <b>sure</b> you want to update this package?
nl: Weet u <b>zeker</b> dat u dit pakket wilt bijwerken?

note: TRANSLATORS: user has to trust provider -- I know, this sucks
en: Do not install this package unless you are sure it is safe to do so.
nl: Installeer dit pakket alleen als u er zeker van bent dat het veilig is.

note: TRANSLATORS: ask if they are absolutely sure they want to do this
en: Are you <b>sure</b> you want to install this package?
nl: Weet u <b>zeker</b> dat u dit pakket wilt installeren?

note: TRANSLATORS: dialog body, explains to the user that they need to insert a disk to continue. The first replacement is DVD, CD etc
en: Additional media is required. Please insert the %s labeled “%s” to continue.
nl: Er zijn extra media vereist. Voer de %s genaamd ‘%s’ in om door te gaan.

note: TRANSLATORS: this is button text
en: Continue
nl: Doorgaan

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog
en: The following software also needs to be installed
nl: De volgende software dient ook geïnstalleerd te worden

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog
en: The following software also needs to be removed
nl: De volgende software dient ook verwijderd te worden

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog
en: The following software also needs to be updated
nl: De volgende software dient ook bijgewerkt te worden

en: Update
nl: Bijwerken

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog
en: The following software also needs to be re-installed
nl: De volgende software dient ook opnieuw geïnstalleerd te worden

en: Reinstall
nl: Opnieuw installeren

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog
en: The following software also needs to be downgraded
nl: De volgende software dient ook omlaag gewaardeerd te worden

en: Downgrade
nl: Omlaag waarderen

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog (we don't know how it's going to be processed -- eeek)
en: The following software also needs to be processed
nl: De volgende software dient ook verwerkt te worden

note: TRANSLATORS: title of a dependency dialog
en: Additional confirmation required
nl: Er is extra bevestiging nodig

note: TRANSLATORS: message text of a dependency dialog
en: To install this package, additional software also has to be modified. | To install these packages, additional software also has to be modified.
nl[0]: Om dit pakket te installeren moet er extra software eveneens worden gewijzigd.
nl[1]: Om deze pakketten te installeren moet er extra software eveneens worden gewijzigd.

note: TRANSLATORS: message text of a dependency dialog
en: To remove this package, additional software also has to be modified. | To remove these packages, additional software also has to be modified.
nl[0]: Om dit pakket te verwijderen moet er extra software eveneens worden gewijzigd.
nl[1]: Om deze pakketten te verwijderen moet er extra software eveneens worden gewijzigd.

note: TRANSLATORS: message text of a dependency dialog
en: To update this package, additional software also has to be modified. | To update these packages, additional software also has to be modified.
nl[0]: Om dit pakket bij te werken moet er extra software eveneens worden gewijzigd.
nl[1]: Om deze pakketten bij te werken moet er extra software eveneens worden gewijzigd.

note: TRANSLATORS: message text of a dependency dialog
en: To install this file, additional software also has to be modified. | To install these files, additional software also has to be modified.
nl[0]: Om dit bestand te installeren moet er extra software eveneens worden gewijzigd.
nl[1]: Om deze bestanden te installeren moet er extra software eveneens worden gewijzigd.

note: TRANSLATORS: message text of a dependency dialog
en: To process this transaction, additional software also has to be modified.
nl: Om deze transactie te verwerken moet er extra software eveneens worden gewijzigd.

note: TRANSLATORS: we don't have a lot to go on here
en: Failed to process request.
nl: Het verzoek kon niet worden verwerkt.

note: TRANSLATORS: the message text for the restart
en: Some of the updates that were installed require the computer to be restarted before the changes will be applied.
nl: Sommige van de updates die geïnstalleerd werden vereisen dat de computer opnieuw gestart wordt voordat de wijzigingen worden toegepast.

note: TRANSLATORS: the button text for the restart
en: Restart Computer
nl: Computer herstarten

note: TRANSLATORS: the message text for the restart
en: Some of the updates that were installed require the computer to be restarted to remain secure.
nl: Sommige van de updates die geïnstalleerd werden vereisen dat de computer opnieuw gestart wordt om beveiligd te blijven.

note: TRANSLATORS: the message text for the log out
en: Some of the updates that were installed require you to log out and back in before the changes will be applied.
nl: Sommige van de updates die geïnstalleerd werden vereisen dat u zich afmeldt en weer aanmeldt voordat de wijzigingen worden toegepast.

note: TRANSLATORS: the button text for the log out
en: Log Out
nl: Afmelden

note: TRANSLATORS: the message text for the log out
en: Some of the updates that were installed require you to log out and back in to remain secure.
nl: Sommige van de updates die geïnstalleerd werden vereisen dat u zich afmeldt en weer aanmeldt om beveiligd te blijven.

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error
en: Could not restart
nl: Kon niet herstarten

note: TRANSLATORS: we failed to install all the updates we requested
en: Some updates were not installed
nl: Sommige updates zijn niet geïnstalleerd

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error
en: Could not update packages
nl: Kan de pakketten niet bijwerken

note: TRANSLATORS: completed all updates TRANSLATORS: title: all updates installed okay
en: Updates installed
nl: Updates zijn geïnstalleerd

note: TRANSLATORS: title: all updates for the machine installed okay
en: All updates were installed successfully.
nl: Alle updates zijn succesvol geïnstalleerd.

note: TRANSLATORS: title: all the selected updates installed okay
en: The selected updates were installed successfully.
nl: De geselecteerde updates zijn succesvol geïnstalleerd.

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Trivial updates
nl: Triviale updates

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important updates
nl: Belangrijke updates

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security updates
nl: Beveiligingsupdates

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Bug fix updates
nl: Foutreparatie-updates

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement updates
nl: Verbeteringsupdates

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked updates
nl: Geblokkeerde updates

note: TRANSLATORS: The type of update, i.e. unspecified
en: Other updates
nl: Overige updates

note: TRANSLATORS: querying update array
en: Getting the list of updates
nl: Ophalen van lijst met updates

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error
en: Could not run upgrade script
nl: Kon opwaardeerscript niet uitvoeren

note: TRANSLATORS, are we going to cost the user lots of money?
en: Connectivity is being provided by wireless broadband, and it may be expensive to update this package. | Connectivity is being provided by wireless broadband, and it may be expensive to update these packages.
nl[0]: De verbinding is draadloze breedband, het bijwerken van dit pakket kan kostbaar zijn.
nl[1]: De verbinding is draadloze breedband, het bijwerken van deze pakketten kan kostbaar zijn.

note: TRANSLATORS: there are no updates
en: There are no updates available
nl: Er zijn geen updates beschikbaar

note: TRANSLATORS: title: nothing to do
en: No updates are available
nl: Er zijn geen updates beschikbaar

note: TRANSLATORS: no network connection, according to PackageKit
en: No network connection was detected.
nl: Geen netwerkverbinding gedetecteerd.

note: TRANSLATORS: this is the button text when we have updates
en: _Install Update | _Install Updates
nl[0]: _Update installeren
nl[1]: _Updates installeren

note: TRANSLATORS: title: nothing to do
en: All packages are up to date
nl: Alle pakketten zijn bijgewerkt

note: TRANSLATORS: tell the user the problem
en: There are no package updates available for your computer at this time.
nl: Er zijn momenteel geen pakket-updates voor uw computer beschikbaar.

en: There is %u update available | There are %u updates available
nl[0]: Er is %u update beschikbaar
nl[1]: Er zijn %u updates beschikbaar

note: TRANSLATORS: how many updates are selected in the UI
en: %u update selected | %u updates selected
nl[0]: %u update geselecteerd
nl[1]: %u updates geselecteerd

note: TRANSLATORS: how many updates are selected in the UI, and the size of packages to download
en: %u update selected (%s) | %u updates selected (%s)
nl[0]: %u update (%s) geselecteerd
nl[1]: %u updates (%s) geselecteerd

note: TRANSLATORS: this is the update type, e.g. security
en: This update will add new features and expand functionality.
nl: Deze update voegt nieuwe functies toe en vergroot de functionaliteit.

note: TRANSLATORS: this is the update type, e.g. security
en: This update will fix bugs and other non-critical problems.
nl: Deze update repareert bugs en andere niet kritische problemen.

note: TRANSLATORS: this is the update type, e.g. security
en: This update is important as it may solve critical problems.
nl: Deze update is belangrijk omdat het ernstige problemen kan oplossen.

note: TRANSLATORS: this is the update type, e.g. security
en: This update is needed to fix a security vulnerability with this package.
nl: Deze update is noodzakelijk om met dit pakket een kwetsbaarheid in de beveiliging te repareren.

note: TRANSLATORS: this is the update type, e.g. security
en: This update is blocked.
nl: Deze update is geblokkeerd.

note: TRANSLATORS: this is when the notification was issued and then updated
en: This notification was issued on %s and last updated on %s.
nl: Deze melding is op %s uitgegeven en voor het laatst bijgewerkt op %s.

note: TRANSLATORS: this is when the update was issued
en: This notification was issued on %s.
nl: Deze melding is op %s uitgegeven.

note: TRANSLATORS: this is a array of vendor URLs
en: For more information about this update please visit this website: | For more information about this update please visit these websites:
nl[0]: Voor meer informatie over deze update bezoekt u deze website:
nl[1]: Voor meer informatie over deze update bezoekt u deze websites:

note: TRANSLATORS: this is a array of bugzilla URLs
en: For more information about bugs fixed by this update please visit this website: | For more information about bugs fixed by this update please visit these websites:
nl[0]: Voor meer informatie over gerepareerde bugs door deze update bezoekt u deze website:
nl[1]: Voor meer informatie over gerepareerde bugs door deze update bezoekt u deze websites:

note: TRANSLATORS: this is a array of CVE (security) URLs
en: For more information about this security update please visit this website: | For more information about this security update please visit these websites:
nl[0]: Voor meer informatie over deze beveiligingsupdate bezoekt u deze website:
nl[1]: Voor meer informatie over deze beveiligingsupdate bezoekt u deze websites:

note: TRANSLATORS: reboot required
en: The computer will have to be restarted after the update for the changes to take effect.
nl: De computer moet na het bijwerken opnieuw gestart worden om de wijzigingen toe te passen.

note: TRANSLATORS: log out required
en: You will need to log out and back in after the update for the changes to take effect.
nl: U dient zich na het bijwerken af te melden en weer aan te melden om de wijzigingen toe te passen.

note: TRANSLATORS: this is the stability status of the update
en: The classification of this update is unstable which means it is not designed for production use.
nl: De classificatie van deze update is onstabiel, hetgeen betekent dat het niet is ontworpen voor gebruik in productie.

note: TRANSLATORS: this is the stability status of the update
en: This is a test update, and is not designed for normal use. Please report any problems or regressions you encounter.
nl: Dit is een testupdate en is niet ontworpen voor normaal gebruik. Gaarne elk probleem of regressie die u tegenkomt rapporteren.

note: TRANSLATORS: this is a ChangeLog
en: The developer logs will be shown as no description is available for this update:
nl: De logs van de ontwikkelaar zullen worden getoond omdat er geen beschrijving beschikbaar is voor deze update:

en: Loading…
nl: Laden…

en: No update details available.
nl: Er zijn geen details over de update beschikbaar.

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error TRANSLATORS: PackageKit did not send any results for the query...
en: Could not get update details
nl: Kon de details over de update niet ophalen

note: TRANSLATORS: PackageKit did not send any results for the query...
en: Could not get package details
nl: Kon de details over het pakket niet ophalen

en: No results were returned.
nl: Geen resultaten terug gekregen.

note: TRANSLATORS: right click menu, select all the updates
en: Select all
nl: Alles selecteren

note: TRANSLATORS: right click menu, unselect all the updates
en: Unselect all
nl: Alles deselecteren

note: TRANSLATORS: right click menu, select only security updates
en: Select security updates
nl: Beveiligingsupdates selecteren

note: TRANSLATORS: right click option, ignore this update name, not currently used
en: Ignore this update
nl: Deze update negeren

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error
en: Could not get updates
nl: Kon de updates niet ophalen

note: TRANSLATORS: this is the header
en: Checking for updates…
nl: Zoeken naar updates…

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error
en: Could not get list of distribution upgrades
nl: Kon geen lijst met opwaarderingen voor distributie ophalen

note: TRANSLATORS: new distro available, e.g. F9 to F10
en: New distribution upgrade release “%s” is available
nl: Nieuwe opwaardeerversie van distributie ‘%s’ is beschikbaar

note: TRANSLATORS: this is when some updates are not being shown as other packages need updating first
en: Other updates are held back as some important system packages need to be installed first.
nl: Andere updates zijn achtergehouden omdat er eerst belangrijke systeempakketten moeten worden geïnstalleerd.

en: Update Packages
nl: Pakketten opwaarderen
