gnome-packagekit - en to pt translation catalogue (542 entries)

note: TRANSLATORS: user-friendly name for gpk-update-viewer
en: GNOME Packages
pt: Pacotes GNOME

en: Add or remove software installed on the system
pt: Adicionar ou remover programas instalados no sistema

en: Packages allows you to install and remove packages on your system. You can view and search packages by name, details or even file name and also see dependencies of one package on other packages. Searching by groups is possible and is an easy way to find software in your favorite desktop environment.
pt: Pacotes permite-lhe instalar e remover pacotes no seu sistema. Pode visualizar e procurar pacotes por nome, detalhes ou mesmo nome do ficheiro. Também pode ver as dependências de um pacote relativamente a outro. É possível procurar por grupos e é uma forma simples de encontrar aplicações para o seu ambiente de trabalho favorito.

en: Packages uses PackageKit and can work on any distribution using the native package management framework.
pt: Pacotes utiliza o PackageKit e pode funcionar em qualquer distribuição utilizando a arquitetura nativa de gestão de pacotes.

note: TRANSLATORS: user-friendly name for gpk-update-viewer
en: GNOME Package Updater
pt: Atualizador de pacotes GNOME

en: Update software installed on the system
pt: Atualizar aplicações instaladas no sistema

en: Package Updater allows you to update packages on your system without rebooting. You can view details about each update and choose which updates to apply.
pt: O atualizador de pacotes permite-lhe atualizar pacotes no seu sistema sem ter de o reiniciar. Pode ver detalhes sobre cada atualização e selecionar quais aplicar.

en: Package Updater uses PackageKit and can work on any distribution using the native package management framework.
pt: O atualizador de pacotes utiliza o PackageKit e pode funcionar em qualquer distribuição utilizando a arquitetura nativa de gestão de pacotes.

en: Packages
pt: Pacotes

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Sources;Repositories;Preferences;Install;Store;
pt: Fontes;Repositórios;Preferências;Instalar;Loja;

en: License
pt: Licença

en: Source
pt: Fonte

en: Install
pt: Instalar

en: Remove
pt: Remover

en: Homepage
pt: Página do Projeto

en: Visit home page for selected package
pt: Visitar a página web do pacote selecionado

en: Files
pt: Ficheiros

en: Required
pt: Requerido

en: Dependent
pt: Dependente

en: Clear current selection
pt: Limpar a seleção atual

en: Cancel search
pt: Cancelar procura

en: Apply Changes
pt: Aplicar alterações

en: Changes are not applied instantly, this button applies all changes
pt: As alterações não são aplicadas instantaneamente, este botão aplica todas as alterações

en: Check for Updates
pt: Procurar atualizações

note: TRANSLATORS: program name, an application to add and remove software repositories
en: Package Sources
pt: Fontes de pacotes

en: Refresh Package Lists
pt: Atualizar listas de pacotes

en: Package Log
pt: Diário do pacote

en: Only Newest Versions
pt: Só versões mais recentes

en: Only Native Packages
pt: Só pacotes nativos

en: About
pt: Sobre

en: _Quit
pt: _Sair

en: Install Package
pt: Instalar pacote

en: More details
pt: Mais detalhes

en: _Force install
pt: _Forçar instalação

note: button tooltip
en: Force installing package
pt: Forçar a instalação do pacote

en: License Agreement Required
pt: É necessário um Acordo de licença

en: _Accept Agreement
pt: _Aceitar Acordo

en: Package Install
pt: Instalador de pacotes

en: Install selected packages on the system
pt: Instalar pacotes selecionados no sistema

en: View past package management tasks
pt: Ver tarefas antigas de gestão de pacotes

en: Filter
pt: Filtro

en: Enable or disable package repositories
pt: Ativar ou desativar repositórios de pacotes

en: A package source contains packages that can be installed on this computer.
pt: Uma fonte de pacotes contém pacotes que podem ser instalados neste computador.

note: shows extra -source, -debuginfo, and -devel sources
en: _Show debug and development package sources
pt: _Mostrar fontes de pacotes de depuração e desenvolvimento

en: Do you trust the source of the packages?
pt: Confia na fonte dos pacotes?

en: Repository name
pt: Nome do repositório

en: Signature URL
pt: URL da assinatura

en: Signature user identifier
pt: Identificador do utilizador da assinatura

en: Signature identifier
pt: Identificador da assinatura

en: Package
pt: Pacote

en: Do you recognize the user and trust this key?
pt: Reconhece o utilizador e confia na sua chave?

note: TRANSLATORS: title to pass to the user if there are not enough privs
en: Package Updater
pt: Atualizador de pacotes

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Updates;Upgrade;
pt: Atualizações;Atualizar;

en: Package updates correct errors, eliminate security vulnerabilities, and provide new features.
pt: Atualizações de pacotes corrigem erros, eliminam vulnerabilidades de segurança e disponibilizam novas funcionalidades.

en: _Upgrade
pt: At_Ualizar

note: TRANSLATORS: column for what packages were upgraded
en: Details
pt: Detalhes

en: _Install Updates
pt: _Instalar atualizações

en: Automatically remove unused dependencies
pt: Remover dependências não utilizadas automaticamente

en: When removing a package, also remove those dependencies that are not required by other packages.
pt: Ao remover um pacote, remover também as dependências que não são requeridas por outros pacotes.

en: Ask the user if additional packages should be installed
pt: Perguntar ao utilizador se devem ser instalados pacotes adicionais

en: Ask the user if additional packages should be installed.
pt: Perguntar ao utilizador se devem ser instalados pacotes adicionais.

en: Filter using basename in gpk-application
pt: Filtrar utilizando o nome de base em gpk-application

en: Filter package lists using basename in gpk-application.
pt: Filtrar as listas de pacotes utilizando o nome de base em gpk-application.

en: Only show the newest packages in the file lists
pt: Mostrar só os pacotes mais recentes na lista de ficheiros

en: Only show the newest packages in the file lists.
pt: Mostrar só os pacotes mais recentes na lista de ficheiros.

en: Only show supported packages in the file lists
pt: Mostrar só pacotes suportados na lista de ficheiros

en: Only show supported packages in the file lists.
pt: Mostrar só pacotes suportados na lista de ficheiros.

en: Only show native packages in the file lists
pt: Mostrar só pacotes nativos na lista de ficheiros

en: Only show native packages matching the machine architecture in the file lists.
pt: Mostrar só nas listas de ficheiros os pacotes nativos que coincidam com a arquitetura da máquina.

en: Show the category group menu
pt: Mostrar o menu de grupos de categorias

en: Show the category group menu. This is more complete and custom to the distribution, but takes longer to populate.
pt: Mostrar o menu de grupos de categorias. Isto é mais completo e personalizado para a distribuição, mas demora mais a preencher.

en: Show the “All Packages” group menu
pt: Mostrar o menu de grupo “Todos os pacotes”

en: Show the all packages menu item. This takes a long time to populate on most backends and is not generally required by end users.
pt: Mostrar o menu de grupo Todos os pacotes. Isto demora muito tempo a preencher na maior parte dos motores e normalmente não é necessário para os utilizadores finais.

en: The search mode used by default
pt: O modo de procura predefinido

en: The search mode used by default. Options are “name”, “details”, or “file”.
pt: O modo de procura predefinido. As opções são “nome”, “detalhes”, ou “ficheiro”.

en: Show all repositories in the package source viewer
pt: Mostrar todos os repositórios no visualizador de fontes de pacotes

en: Show all repositories in the package source viewer.
pt: Mostrar todos os repositórios no visualizador de fontes de pacotes.

en: Only show the newest updates in the list
pt: Mostrar só as atualizações mais recentes na lista

en: Only show the newest packages in the update list, and filter out older updates that are still available.
pt: Mostrar só os pacotes mais recentes na lista de atualizações e filtrar atualizações mais antigas que ainda se encontrem disponíveis.

en: Scroll to packages as they are downloaded
pt: Deslocar para pacotes ao serem transferidos

en: Scroll to packages in the update list as they are downloaded or installed.
pt: Deslocar para pacotes na lista de atualizações à medida que são transferidos ou instalados.

en: Allow applications to invoke the font installer
pt: Permitir às aplicações invocar o instalador de letras

en: Allow applications to invoke the font installer.
pt: Permitir às aplicações invocar o instalador de letras.

en: Programs that should be ignored when they issue session D-Bus requests
pt: Programas que devem ser ignorados quando enviam pedidos de sessão D-Bus

en: Programs that should be ignored when they issue session D-Bus requests, separated by commas.
pt: Programas que devem ser ignorados quando enviam pedidos de sessão D-Bus, separados por vírgulas.

en: Allow applications to invoke the codec installer
pt: Permitir às aplicações invocar o instalador de codecs

en: Allow applications to invoke the codec installer.
pt: Permitir às aplicações invocar o instalador de codecs.

en: Allow applications to invoke the mime type installer
pt: Permitir às aplicações invocar o instalador de tipos mime

en: Allow applications to invoke the mime type installer.
pt: Permitir às aplicações invocar o instalador de tipos mime.

en: When displaying UI from a session D-Bus request, automatically use these options by default.
pt: Ao mostrar o UI de um pedido de sessão DBus, utilizar automaticamente estas opções por predefinição.

en: When displaying UI from a session D-Bus request, force these options to be turned on.
pt: Ao mostrar o UI de um pedido de sessão DBus, forçar a que estas opções estejam ligadas.

note: TRANSLATORS: this is a menu group of packages in the queue
en: Pending
pt: Pendentes

note: TRANSLATORS: title: how many files are installed by the application
en: %u file installed by %s | %u files installed by %s
pt[0]: %u ficheiro instalado por %s
pt[1]: %u ficheiros instalados por %s

note: TRANSLATORS: no packages returned
en: No packages
pt: Sem pacotes

note: TRANSLATORS: this package is not required by any others
en: No other packages require this package
pt: Mais nenhum pacote requer este pacote

note: TRANSLATORS: title: how many packages require this package
en: %u package requires %s | %u packages require %s
pt[0]: %u pacote requer %s
pt[1]: %u pacotes requerem %s

note: TRANSLATORS: show a array of packages for the package
en: Packages listed below require %s to function correctly. | Packages listed below require %s to function correctly.
pt[0]: Os pacotes abaixo listados requerem %s para funcionar corretamente
pt[1]: Os pacotes abaixo listados requerem %s para funcionar corretamente

note: TRANSLATORS: this package does not depend on any others
en: This package does not depend on any others
pt: Este pacote não depende de nenhum outro

note: TRANSLATORS: title: show the number of other packages we depend on
en: %u additional package is required for %s | %u additional packages are required for %s
pt[0]: %u pacote adicional é necessário para %s
pt[1]: %u pacotes adicionais são necessários para %s

note: TRANSLATORS: message: show the array of dependent packages for this package
en: Packages listed below are required for %s to function correctly. | Packages listed below are required for %s to function correctly.
pt[0]: Os pacotes abaixo listados são necessários para que %s funcione corretamente
pt[1]: Os pacotes abaixo listados são necessários para que %s funcione corretamente

note: TRANSLATORS: the repo name is invalid or not found, fall back to this
en: Invalid
pt: Inválido

note: TRANSLATORS: no results were found for this search
en: No results were found.
pt: Nenhum resultado encontrado.

note: TRANSLATORS: be helpful, but this shouldn't happen
en: Try entering a package name in the search bar.
pt: Tente digitar o nome de um pacote na barra de procura.

note: TRANSLATORS: nothing in the package queue
en: There are no packages queued to be installed or removed.
pt: Não existem pacotes agendados para serem instalados ou removidos.

note: TRANSLATORS: tell the user to switch to details search mode
en: Try searching package descriptions by clicking the icon next to the search text.
pt: Tente procurar as descrições dos pacotes clicando no ícone ao lado do texto de procura

note: TRANSLATORS: tell the user to try harder
en: Try again with a different search term.
pt: Tente de novo com um termo de procura diferente.

note: TRANSLATORS: title: invalid text in the search bar
en: Invalid search text
pt: Texto de procura inválido

note: TRANSLATORS: message: tell the user that's not allowed
en: The search text contains invalid characters
pt: O texto de procura contém caracteres inválidos

note: TRANSLATORS: title: we failed to execute the method
en: The search could not be completed
pt: Impossível terminar a procura

note: TRANSLATORS: low level failure, details to follow
en: Running the transaction failed
pt: Falha na execução da transação

note: TRANSLATORS: title: warn the user they are quitting with unapplied changes
en: Changes not applied
pt: Não foram aplicadas alterações

en: Close _Anyway
pt: Fechar _Assim mesmo

note: TRANSLATORS: tell the user the problem
en: You have made changes that have not yet been applied.
pt: Efetuou mudanças que ainda não foram aplicadas.

en: These changes will be lost if you close this window.
pt: Estas alterações serão perdidas se fechar esta janela.

note: TRANSLATORS: column for installed status TRANSLATORS: The state of a package TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Installed
pt: Instalado

note: TRANSLATORS: column for package name TRANSLATORS: column for group name
en: Name
pt: Nome

note: TRANSLATORS: the size of the meta package
en: Size
pt: Tamanho

note: TRANSLATORS: the installed size in bytes of the package
en: Installed size
pt: Tamanho instalado

note: TRANSLATORS: the download size of the package
en: Download size
pt: Tamanho da transferência

note: TRANSLATORS: entry tooltip: basic search
en: Searching by name
pt: A procurar por nome

note: TRANSLATORS: entry tooltip: detailed search
en: Searching by description
pt: A procurar por descrição

note: TRANSLATORS: entry tooltip: file search
en: Searching by file
pt: A procurar por ficheiro

note: TRANSLATORS: context menu item for the search type icon
en: Search by name
pt: Procurar por nome

note: TRANSLATORS: context menu item for the search type icon
en: Search by description
pt: Procurar por descrição

note: TRANSLATORS: context menu item for the search type icon
en: Search by file name
pt: Procurar por nome de ficheiro

en: Licensed under the GNU General Public License Version 2
pt: Licenciado sob a Licença Pública Geral GNU Versão 2

en: PackageKit is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
pt: O PackageKit é uma aplicação livre; pode redistribuí-la e/ou altera-la sob os termos da Licença Pública Genérica GNU tal como publicada pela Free Software Foundation; ou a versão 2 da Licença, ou (à sua discrição) qualquer versão posterior.

en: PackageKit is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
pt: o PackageKit é distribuído na expectativa de que possa ser útil, mas SEM QUALQUER GARANTIA; nem mesmo a garantia implícita de COMERCIALIZAÇÃO ou ADEQUAÇÃO A UM FIM ESPECÍFICO.  Consulte a Licença Pública Genérica GNU para mais detalhes.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
pt: Deve ter recebido uma cópia da GNU General Public License com este programa; Se não recebeu, escreva para Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: PackageKit Website
pt: Página web do Packagekit

note: TRANSLATORS: description of NULL, gpk-application that is
en: Package Manager for GNOME
pt: Gestor de pacotes para o GNOME

note: TRANSLATORS: welcome text if we can click the group array
en: Enter a search word or click a category to get started.
pt: Digite uma palavra de procura ou clique numa categoria para iniciar.

note: TRANSLATORS: welcome text if we have to search by name
en: Enter a search word to get started.
pt: Digite uma palavra de procura para iniciar.

note: TRANSLATORS: daemon is broken
en: Exiting as properties could not be retrieved
pt: A sair: não foi possível obter as propriedades

note: TRANSLATORS: title: all of the packages on the system and available in sources
en: All packages
pt: Todos os pacotes

note: TRANSLATORS: tooltip: all packages
en: Show all packages
pt: Mostrar todos os pacotes

note: TRANSLATORS: show the program version
en: Show the program version and exit
pt: Mostrar a versão da aplicação e sair

en: Install Software
pt: Instalar programa

note: are we running privileged
en: Package installer
pt: Instalador de pacotes

note: TRANSLATORS: these tools cannot run as root (unknown name)
en: This application is running as a privileged user
pt: Esta aplicação está a ser executada como utilizador com privilégios

note: TRANSLATORS: cannot run as root user, and we display the application name
en: %s is running as a privileged user
pt: %s está em execução como utilizador com privilégios

note: TRANSLATORS: tell the user off
en: Package management applications are security sensitive.
pt: As aplicações de gestão de pacotes são sensíveis em termos de segurança.

note: TRANSLATORS: and explain why
en: Running graphical applications as a privileged user should be avoided for security reasons.
pt: Por razões de segurança deve evitar executar aplicações gráficas como utilizador com privilégios.

note: TRANSLATORS: button: allow the user to run this, even when insecure
en: Continue _Anyway
pt: _Ainda assim continuar

note: Translators: a list of two things
en: %s and %s
pt: %s e %s

note: Translators: a list of three things
en: %s, %s and %s
pt: %s, %s e %s

note: Translators: a list of four things
en: %s, %s, %s and %s
pt: %s, %s, %s e %s

note: Translators: a list of five things
en: %s, %s, %s, %s and %s
pt: %s, %s, %s, %s e %s

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
pt: Mostrar informação de depuração para todos os ficheiros

en: Debugging Options
pt: Opções de depuração

en: Show debugging options
pt: Mostrar opções de depuração

note: TRANSLATORS: This is when we have over 5 items, and we're not interested in detail
en: many packages
pt: muitos pacotes

en: No files
pt: Nenhum ficheiro

note: add a checkbutton for deps screen
en: Do not show this again
pt: Não mostrar esta mensagem novamente

note: TRANSLATORS: this is either CD or DVD media
en: disc
pt: disco

note: TRANSLATORS: this is generic media of unknown type that we will install from
en: media
pt: suporte

en: Failed with unknown error code
pt: Falha com código de erro desconhecido

en: No network connection available
pt: Nenhuma ligação de rede disponível

en: No package cache is available.
pt: Sem cache de pacotes disponível.

en: Out of memory
pt: Sem memória livre

en: Failed to create a thread
pt: Falha ao criar uma linha

en: Not supported by this backend
pt: Não suportado por este motor

en: An internal system error has occurred
pt: Ocorreu um erro interno de sistema

en: A security signature is not present
pt: Não existe uma assinatura de segurança

en: The package is not installed
pt: O pacote não está instalado

en: The package was not found
pt: O pacote não foi encontrado

en: The package is already installed
pt: O pacote já está instalado

en: The package download failed
pt: A transferência do pacote falhou

en: The group was not found
pt: O grupo não foi encontrado

en: The group list was invalid
pt: A lista do grupo era inválida

en: Dependency resolution failed
pt: Falha na resolução de dependências

en: Search filter was invalid
pt: O filtro de procura era inválido

en: The package identifier was not well formed
pt: O identificador do pacote não estava bem formado

en: Transaction error
pt: Erro de transação

en: Repository name was not found
pt: O nome do repositório não foi encontrado

en: Could not remove a protected system package
pt: Impossível remover um pacote de sistema protegido

en: The action was canceled
pt: A ação foi cancelada

en: The action was forcibly canceled
pt: A ação foi forçada a terminar

en: Reading the configuration file failed
pt: Falha na leitura do ficheiro de configuração

en: The action cannot be canceled
pt: A ação não pode ser cancelada

en: Source packages cannot be installed
pt: Os pacotes de código não podem ser instalados

en: The license agreement failed
pt: O acordo de licenciamento falhou

en: Local file conflict between packages
pt: Conflito de ficheiros locais entre pacotes

en: Packages are not compatible
pt: Os pacotes não são compatíveis

en: Problem connecting to a package source
pt: Problema ao ligar a uma fonte de pacotes

en: Failed to initialize
pt: Falha ao inicializar

en: Failed to finalize
pt: Falha ao finalizar

en: Cannot get lock
pt: Impossível obter bloqueio

en: No packages to update
pt: Nenhum pacote a atualizar

en: Cannot write repository configuration
pt: Impossível escrever a configuração do repositório

en: Local install failed
pt: Instalação local falhou

en: Bad security signature
pt: Assinatura de segurança inválida

en: Missing security signature
pt: Assinatura de segurança em falta

en: Repository configuration invalid
pt: Configuração do repositório inválida

en: Invalid package file
pt: Ficheiro de pacote inválido

en: Package install blocked
pt: Instalação do pacote bloqueada

en: Package is corrupt
pt: O pacote está corrompido

en: All packages are already installed
pt: Todos os pacotes já se encontram instalados

en: The specified file could not be found
pt: Impossível encontrar o ficheiro especificado

en: No more mirrors are available
pt: Não existem mais espelhos disponíveis

en: No distribution upgrade data is available
pt: Dados de atualização de distribuição indisponíveis

en: Package is incompatible with this system
pt: O pacote é incompatível com este sistema

en: No space is left on the disk
pt: Não existe espaço livre no disco

note: TRANSLATORS: this is the window title when a new CD or DVD is required
en: A media change is required
pt: É necessário uma mudança de suporte

en: Authorization failed
pt: Autorização falhou

en: Update not found
pt: Atualização não encontrada

en: Cannot install from untrusted source
pt: Impossível instalar a partir de fonte não credível

en: Cannot update from untrusted source
pt: Impossível atualizar a partir de fonte não credível

en: Cannot get the file list
pt: Impossível obter a lista de ficheiros

en: Cannot get package requires
pt: Impossível obter os requerimentos do pacote

en: Cannot disable source
pt: Impossível desativar fonte

en: The download failed
pt: A transferência falhou

en: Package failed to configure
pt: Falhou a configuração do pacote

en: Package failed to build
pt: Falhou a compilação do pacote

en: Package failed to install
pt: Falhou a instalação do pacote

en: Package failed to be removed
pt: Falhou a remoção do pacote

en: Update failed due to running process
pt: A atualização falhou devido a processo em execução

en: The package database was changed
pt: A base de dados de pacotes foi alterada

en: Virtual provide type is not supported
pt: Tipo de fornecedor virtual não é suportado

en: Install root is invalid
pt: Raíz de instalação é inválida

en: Cannot fetch install sources
pt: Impossível obter fontes de instalação

en: Rescheduled due to priority
pt: Reagendado devido a prioridade

en: Unfinished transaction
pt: Transação inacabada

en: Lock required
pt: Bloqueio necessário

en: Source already set
pt: Fonte já definida

en: Failed with unknown error code.
pt: Falha com código de erro desconhecido.

en: There is no network connection available.
    Please check your connection settings and try again.
pt: Não existe uma ligação de rede disponível.
    Por favor, verifique as suas definições de ligação e tente novamente.

en: The package list needs to be rebuilt.
    This should have been done by the backend automatically.
pt: É necessário reconstruir a lista de pacotes.
    Isto deveria ter sido feito automaticamente pelo motor.

en: The service that is responsible for handling user requests is out of memory.
    Please restart your computer.
pt: O serviço que é responsável pela gestão dos pedidos do utilizador está sem memória livre.
    Por favor reinicie o seu computador.

en: A thread could not be created to service the user request.
pt: Impossível criar uma linha para servir o pedido do utilizador.

en: The action is not supported by this backend.
    Please report a bug in your distribution bug tracker as this should not have happened.
pt: A ação não é suportada por este motor.
    Reporte um erro no sistema de registo de erros da sua distribuição dado que isto não devia ter acontecido.

en: A problem that we were not expecting has occurred.
    Please report this bug in your distribution bug tracker with the error description.
pt: Ocorreu um problema inesperado.
    Reporte este erro no sistema de registo de erros da sua distribuição com a descrição do erro.

en: A security trust relationship could not be made with package source.
    Please check your security settings.
pt: Impossível criar uma relação de segurança credível com a fonte de pacotes.
    Por favor, verifique as suas definições de segurança.

en: The package that is trying to be removed or updated is not already installed.
pt: O pacote que está a tentar remover ou atualizar já não se encontra instalado.

en: The package that is being modified was not found on your system or in any package source.
pt: O pacote que está a ser modificado não foi encontrado no seu sistema ou em qualquer fonte de pacotes.

en: The package that is trying to be installed is already installed.
pt: O pacote que está a tentar instalar já se encontra instalado.

en: The package download failed.
    Please check your network connectivity.
pt: A transferência do pacote falhou.
    Por favor verifique a sua ligação à rede.

en: The group type was not found.
    Please check your group list and try again.
pt: Impossível encontrar o tipo de grupo.
    Por favor verifique a sua lista de grupos e tente de novo.

en: The group list could not be loaded.
    Refreshing your cache may help, although this is normally a software source error.
pt: Impossível carregar a lista de grupos.
    Atualizar a sua cache pode ajudar, embora isto normalmente seja um erro da fonte de programas.

en: A package could not be found that allows the action to complete.
    More information is available in the detailed report.
pt: Impossível encontrar um pacote que permite que a ação termine.
    Mais informação está disponível no relatório detalhado.

en: The search filter was not correctly formed.
pt: O filtro de procura não foi corretamente formado.

en: The package identifier was not well formed when sent to the server.
    This normally indicates an internal error and should be reported.
pt: O identificador do pacote não foi bem formado ao ser enviado para o servidor.
    Isto normalmente indica um erro interno e deve ser reportado.

en: An unspecified transaction error has occurred.
    More information is available in the detailed report.
pt: Ocorreu um erro de transação não especificado.
    Mais informação está disponível no relatório detalhado.

en: The remote package source name was not found.
    You may need to enable an item in Package Sources.
pt: Impossível encontrar o nome da fonte remota do pacote.
    Poderá ter de ativar um item nas fontes de pacotes.

en: Removing a protected system package is not allowed.
pt: Não é permitido remover um pacote de sistema protegido.

en: The action was canceled successfully and no packages were changed.
pt: A ação foi cancelada com sucesso e nenhum pacote foi alterado.

en: The action was canceled successfully and no packages were changed.
    The backend did not exit cleanly.
pt: A ação foi cancelada com sucesso e nenhum pacote foi alterado.
    O motor não terminou corretamente.

en: The native package configuration file could not be opened.
    Please make sure configuration is valid.
pt: Impossível abrir a configuração nativa do pacote.
    Por favor assegure-se que a configuração é válida.

en: The action cannot be canceled at this time.
pt: Não é seguro cancelar a ação nesta altura.

en: Source packages are not normally installed this way.
    Check the extension of the file you are trying to install.
pt: Pacotes de código-fonte normalmente não são instalados desta forma.
    Verifique a extensão do ficheiro que está a tentar instalar.

en: The license agreement was not agreed to.
    To use this software you have to accept the license.
pt: O acordo de licença não foi aceite.
    Para usar este programa é necessário aceitar a licença.

en: Two packages provide the same file.
    This is usually due to mixing packages from different sources.
pt: Dois pacotes disponibilizam o mesmo ficheiro.
    Normalmente tal acontece ao misturar de pacotes de diferentes fontes.

en: Multiple packages exist that are not compatible with each other.
    This is usually due to mixing packages from different sources.
pt: Existem múltiplos pacotes que não são compatíveis entre si.
    Normalmente tal acontece ao misturar de pacotes de diferentes fontes.

en: There was a (possibly temporary) problem connecting to a package source.
    Please check the detailed error for further details.
pt: Ocorreu um problema (possivelmente temporário) ao ligar a uma fonte de pacotes.
    Por favor, verifique o erro detalhado para mais informações.

en: Failed to initialize packaging backend.
    This may occur if other packaging tools are being used simultaneously.
pt: Falha ao iniciar o motor de empacotamento.
    Pode acontecer se outras ferramentas de criação de pacotes estiverem a ser usadas em simultâneo.

en: Failed to close down the backend instance.
    This error can normally be ignored.
pt: Falha ao fechar a instância do motor.
    Este erro normalmente pode ser ignorado.

en: Cannot get the exclusive lock on the packaging backend.
    Please close any other legacy packaging tools that may be open.
pt: Impossível obter o bloqueio exclusivo do motor de empacotamento.
    Por favor, feche qualquer outra ferramenta de criação de pacotes que possa estar aberta.

en: None of the selected packages could be updated.
pt: Impossível atualizar nenhum dos pacotes selecionados.

en: The repository configuration could not be modified.
pt: Impossível modificar a configuração do repositório.

en: Installing the local file failed.
    More information is available in the detailed report.
pt: Falha na instalação do ficheiro local.
    Mais informações estão disponíveis no relatório detalhado.

en: The package security signature could not be verified.
pt: Impossível verificar a assinatura de segurança.

en: The package security signature is missing and this package is untrusted.
    This package was not signed when created.
pt: A assinatura de segurança do pacote não está presente e este pacote não é credível.
    Este pacote não foi assinado ao ser criado.

en: Repository configuration was invalid and could not be read.
pt: A configuração do repositório era inválida e não pôde ser lida.

en: The package you are attempting to install is not valid.
    The package file could be corrupt, or not a proper package.
pt: O pacote que está a tentar instalar não é válido.
    O ficheiro de pacote pode estar corrompido, ou não ser um pacote apropriado.

en: Installation of this package prevented by your packaging system’s configuration.
pt: A instalação deste pacote foi impedida pela configuração dos seus sistemas de empacotamento.

en: The package that was downloaded is corrupt and needs to be downloaded again.
pt: O pacote que foi transferido está corrompido e precisa de ser transferido novamente.

en: All of the packages selected for install are already installed on the system.
pt: Todos os pacotes selecionados para instalação já se encontram instalados no sistema.

en: The specified file could not be found on the system.
    Check the file still exists and has not been deleted.
pt: Impossível encontrar no sistema o ficheiro especificado.
    Verifique se o ficheiro ainda existe e não foi apagado.

en: Required data could not be found on any of the configured package sources.
    There were no more download mirrors that could be tried.
pt: Impossível encontrar os dados necessários em qualquer uma das fontes de pacotes configuradas.
    Não existiam mais réplicas de servidores de transferência para tentar.

en: Required upgrade data could not be found in any of the configured package sources.
    The list of distribution upgrades will be unavailable.
pt: Impossível encontrar os dados de atualização necessários em qualquer uma das fontes de pacotes configuradas.
    A lista de atualizações da distribuição estará indisponível.

en: The package that is trying to be installed is incompatible with this system.
pt: O pacote que está a tentar ser instalado é incompatível com este sistema.

en: There is insufficient space on the device.
    Free some space on the system disk to perform this operation.
pt: Não existe espaço suficiente no dispositivo.
    Liberte algum espaço no disco do sistema para realizar esta operação.

en: Additional media is required to complete the transaction.
pt: É necessário suporte adicional para terminar a transação.

en: You have failed to provide correct authentication.
    Please check any passwords or account settings.
pt: Falhou ao fornecer uma autenticação correta.
    Por favor, verifique quaisquer senhas ou definições de conta.

en: The specified update could not be found.
    It could have already been installed or no longer available on the remote server.
pt: Impossível encontrar a atualização especificada.
    Pode já estar instalada ou já não estar disponível no servidor remoto.

en: The package could not be installed from untrusted source.
pt: Impossível instalar o pacote a partir da fonte não credível.

en: The package could not be updated from untrusted source.
pt: Impossível atualizar o pacote a partir da fonte não credível.

en: The file list is not available for this package.
pt: A lista de ficheiros não se encontra disponível para este pacote.

en: The information about what requires this package could not be obtained.
pt: A informação sobre o que requer este pacote não pôde ser obtida.

en: The specified package source could not be disabled.
pt: Impossível desativar a fonte de pacotes especificada.

en: The download could not be done automatically and should be done manually.
    More information is available in the detailed report.
pt: Impossível fazer a transferência automaticamente. Deve ser feita manualmente.
    Mais informação está disponível no relatório detalhado.

en: One of the selected packages failed to configure correctly.
    More information is available in the detailed report.
pt: Falhou a configuração correta de um dos pacotes selecionados.
    Mais informações estão disponíveis no relatório detalhado.

en: One of the selected packages failed to build correctly.
    More information is available in the detailed report.
pt: Falhou a compilação correta de um dos pacotes selecionados.
    Mais informações estão disponíveis no relatório detalhado.

en: One of the selected packages failed to install correctly.
    More information is available in the detailed report.
pt: Falhou a instalação correta de um dos pacotes selecionados.
    Mais informações estão disponíveis no relatório detalhado.

en: One of the selected packages failed to be removed correctly.
    More information is available in the detailed report.
pt: Falhou a remoção correta de um dos pacotes selecionados.
    Mais informação está disponível no relatório detalhado.

en: A program is running that has to be closed before the update can proceed.
    More information is available in the detailed report.
pt: Está a ser executado um programa que tem de fechado antes da atualização continuar.
    Mais informação está disponível no relatório detalhado.

en: The package database was changed while the request was running.
pt: A base de dados de pacotes foi alterada enquanto o pedido estava a ser efetuado.

en: The virtual provide type is not supported by this system.
pt: O tipo de fornecedor virtual não é suportado por este sistema.

en: The install root is invalid. Please contact your administrator.
pt: A raiz de instalação é inválida. Por favor, contacte o seu administrador.

en: The list of package sources could not be downloaded.
pt: Impossível transferir a lista de fontes de pacotes.

en: A previous package management transaction was interrupted.
pt: Uma transação anterior do gestor de pacotes foi interrompida.

en: The transaction has been canceled and will be retried when the system is idle.
pt: A transação foi cancelada e será repetida quando o sistema estiver ocioso.

en: A package manager lock is required.
pt: É necessário um bloqueio do gestor de pacotes.

en: The software source is already in this state.
pt: A aplicação fonte já se encontra neste estado.

en: No restart is necessary.
pt: Não é necessário reiniciar.

en: You will be required to restart this application.
pt: Será necessário reiniciar esta aplicação.

en: You will be required to log out and back in.
pt: Será necessário terminar a sessão e iniciar sessão novamente

en: A restart will be required.
pt: Será necessário reiniciar.

en: You will be required to log out and back in due to a security update.
pt: Será necessário terminar a sessão e iniciar sessão novamente devido a uma atualização de segurança.

en: A restart will be required due to a security update.
pt: Será necessário reiniciar devido a uma atualização de segurança.

en: No restart is required.
pt: Não é necessário reiniciar.

en: A restart is required.
pt: É necessário reiniciar.

en: You need to log out and log back in.
pt: Será necessário terminar a sessão e iniciar sessão novamente.

en: You need to restart the application.
pt: É necessário reiniciar a aplicação.

en: You need to log out and log back in to remain secure.
pt: Será necessário terminar a sessão e iniciar sessão para manter a segurança.

en: A restart is required to remain secure.
pt: Será necessário reiniciar para manter a segurança.

note: TRANSLATORS: This is when the transaction status is not known
en: Unknown state
pt: Estado desconhecido

note: TRANSLATORS: transaction state, the daemon is in the process of starting
en: Starting
pt: A iniciar

note: TRANSLATORS: transaction state, the transaction is waiting for another to complete
en: Waiting in queue
pt: A aguardar na fila

note: TRANSLATORS: transaction state, just started
en: Running
pt: A executar

note: TRANSLATORS: transaction state, is querying data
en: Querying
pt: A consultar

note: TRANSLATORS: transaction state, getting data from a server
en: Getting information
pt: A obter informação

note: TRANSLATORS: transaction state, removing packages
en: Removing packages
pt: A remover pacotes

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading package files
en: Downloading packages
pt: A transferir pacotes

note: TRANSLATORS: transaction state, installing packages
en: Installing packages
pt: A instalar pacotes

note: TRANSLATORS: transaction state, refreshing internal lists
en: Refreshing software list
pt: A atualizar a lista de programas

note: TRANSLATORS: transaction state, installing updates
en: Installing updates
pt: A instalar atualizações

note: TRANSLATORS: transaction state, removing old packages, and cleaning config files
en: Cleaning up packages
pt: A limpar pacotes

note: TRANSLATORS: transaction state, obsoleting old packages
en: Obsoleting packages
pt: A tornar pacotes obsoletos

note: TRANSLATORS: transaction state, checking the transaction before we do it
en: Resolving dependencies
pt: A resolver dependências

note: TRANSLATORS: transaction state, checking if we have all the security keys for the operation
en: Checking signatures
pt: A verificar assinaturas

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're doing a test transaction
en: Testing changes
pt: A testar alterações

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're writing to the system package database
en: Committing changes
pt: A submeter alterações

note: TRANSLATORS: transaction state, requesting data from a server
en: Requesting data
pt: A pedir dados

note: TRANSLATORS: transaction state, all done!
en: Finished
pt: Terminado

note: TRANSLATORS: transaction state, in the process of canceling
en: Canceling
pt: A cancelar

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading repository information
pt: A transferir informações do repositório

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading list of packages
pt: A transferir lista de pacotes

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading file lists
pt: A transferir lista de ficheiros

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading lists of changes
pt: A transferir lista de alterações

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading groups
pt: A transferir grupos

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading update information
pt: A transferir informações de atualização

note: TRANSLATORS: transaction state, repackaging delta files
en: Repackaging files
pt: A regenerar pacotes de ficheiros

note: TRANSLATORS: transaction state, loading databases
en: Loading cache
pt: A carregar cache

note: TRANSLATORS: transaction state, scanning for running processes
en: Scanning installed applications
pt: A analisar aplicações instaladas

note: TRANSLATORS: transaction state, generating a list of packages installed on the system
en: Generating package lists
pt: A gerar listas de pacotes

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're waiting for the native tools to exit
en: Waiting for package manager lock
pt: À espera que o gestor de pacotes obtenha exclusividade

note: TRANSLATORS: waiting for user to type in a password
en: Waiting for authentication
pt: A aguardar autenticação

note: TRANSLATORS: we are updating the list of processes
en: Updating the list of running applications
pt: A atualizar a lista de aplicações em execução

note: TRANSLATORS: we are checking executable files in use
en: Checking for applications currently in use
pt: A verificar aplicações atualmente em atualização

note: TRANSLATORS: we are checking for libraries in use
en: Checking for libraries currently in use
pt: A verificar bibliotecas atualmente em utilização

note: TRANSLATORS: we are copying package files to prepare to install
en: Copying files
pt: A copiar ficheiros

note: TRANSLATORS: we are running hooks pre or post transaction
en: Running hooks
pt: A executar rotinas

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Trivial update
pt: Atualização trivial

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Normal update
pt: Atualização comum

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important update
pt: Atualização importante

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security update
pt: Atualização de segurança

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Bug fix update
pt: Atualização de correção de erros

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement update
pt: Atualização de melhoramento

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked update
pt: Atualização bloqueada

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Available
pt: Disponível

note: TRANSLATORS: The type of package
en: Trusted
pt: Fiável

note: TRANSLATORS: The type of package
en: Untrusted
pt: Não fiável

note: TRANSLATORS: The state of a package
en: Unavailable
pt: Indisponível

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Downloading
pt: A transferir

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Updating
pt: A atualizar

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Installing
pt: A instalar

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Removing
pt: A remover

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Cleaning up
pt: A limpar

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Obsoleting
pt: A tornar obsoleto

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Reinstalling
pt: A reinstalar

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Preparing
pt: A preparar

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Decompressing
pt: A descomprimir

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Downloaded
pt: Transferido

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Updated
pt: Atualizado

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Removed
pt: Removido

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Cleaned up
pt: Limpo

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Obsoleted
pt: Tornado obsoleto

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Reinstalled
pt: Reinstalado

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Prepared
pt: Preparado

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Decompressed
pt: Descomprimido

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Unknown role type
pt: Tipo de papel desconhecido

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got dependencies
pt: Dependências resolvidas

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got update detail
pt: Detalhes da atualização obtidos

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got details
pt: Detalhes obtidos

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got requires
pt: Requerimentos obtidos

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got updates
pt: Atualizações obtidas

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Searched for package details
pt: Detalhes do pacote procurados

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Searched for file
pt: Ficheiro procurado

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Searched groups
pt: Grupos procurados

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Searched for package name
pt: Nome de pacote procurado

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Removed packages
pt: Pacotes removidos

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Installed packages
pt: Pacotes instalados

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Installed local files
pt: Ficheiros locais instalados

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Refreshed package cache
pt: Cache de pacotes atualizada

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Updated packages
pt: Pacotes atualizados

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Canceled
pt: Cancelado

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got list of repositories
pt: Lista dos repositórios obtida

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Enabled repository
pt: Repositório ativado

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Removed repository
pt: Repositório removido

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Set repository data
pt: Dados do repositório definidos

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Resolved
pt: Resolvido

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got file list
pt: Lista de ficheiros obtida

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got what provides
pt: Obtido o que disponibiliza

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Installed signature
pt: Assinatura instalada

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got package lists
pt: Listas de pacotes obtidas

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Accepted EULA
pt: EULA aceite

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Downloaded packages
pt: Pacotes transferidos

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got distribution upgrades
pt: Atualizações de distribuição obtidas

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got categories
pt: Categorias obtidas

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got old transactions
pt: Transações antigas obtidas

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Repaired the system
pt: O sistema foi reparado

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Upgrading the system
pt: A atualizar o sistema

note: TRANSLATORS: The group type
en: Accessibility
pt: Acessibilidade

note: TRANSLATORS: The group type
en: Accessories
pt: Acessórios

note: TRANSLATORS: The group type
en: Education
pt: Educação

note: TRANSLATORS: The group type
en: Games
pt: Jogos

note: TRANSLATORS: The group type
en: Graphics
pt: Gráficos

note: TRANSLATORS: The group type
en: Office
pt: Escritório

note: TRANSLATORS: The group type
en: Other
pt: Outro

note: TRANSLATORS: The group type
en: Programming
pt: Programação

note: TRANSLATORS: The group type
en: Multimedia
pt: Multimédia

note: TRANSLATORS: The group type
en: System
pt: Sistema

note: TRANSLATORS: The group type
en: GNOME desktop
pt: Ambiente de trabalho GNOME

note: TRANSLATORS: The group type
en: KDE desktop
pt: Ambiente de trabalho KDE

note: TRANSLATORS: The group type
en: Xfce desktop
pt: Ambiente de trabalho Xfce

note: TRANSLATORS: The group type
en: Other desktops
pt: Outros ambientes de trabalho

note: TRANSLATORS: The group type
en: Publishing
pt: Publicação

note: TRANSLATORS: The group type
en: Servers
pt: Servidores

note: TRANSLATORS: The group type
en: Fonts
pt: Letras

note: TRANSLATORS: The group type
en: Admin tools
pt: Ferramentas de administração

note: TRANSLATORS: The group type
en: Legacy
pt: Obsoleto

note: TRANSLATORS: The group type
en: Localization
pt: Localização

note: TRANSLATORS: The group type
en: Virtualization
pt: Virtualização

note: TRANSLATORS: The group type
en: Security
pt: Segurança

note: TRANSLATORS: The group type
en: Power management
pt: Gestão de energia

note: TRANSLATORS: The group type
en: Communication
pt: Comunicação

note: TRANSLATORS: The group type
en: Network
pt: Rede

note: TRANSLATORS: The group type
en: Maps
pt: Mapas

note: TRANSLATORS: The group type
en: Package sources
pt: Fontes de pacotes

note: TRANSLATORS: The group type
en: Science
pt: Ciência

note: TRANSLATORS: The group type
en: Documentation
pt: Documentação

note: TRANSLATORS: The group type
en: Electronics
pt: Eletrónica

note: TRANSLATORS: The group type
en: Package collections
pt: Coleções de pacotes

note: TRANSLATORS: The group type
en: Vendor
pt: Fornecedor

note: TRANSLATORS: The group type
en: Newest packages
pt: Pacotes mais recentes

note: TRANSLATORS: The group type
en: Unknown group
pt: Grupo desconhecido

note: TRANSLATORS: column for the date
en: Date
pt: Data

note: TRANSLATORS: column for what was done, e.g. update-system
en: Action
pt: Ação

note: TRANSLATORS: column for the user name, e.g. Richard Hughes
en: User name
pt: Nome de utilizador

note: TRANSLATORS: column for the application used for the install, e.g. Add/Remove Programs
en: Application
pt: Aplicação

note: TRANSLATORS: user-friendly name for pkcon
en: Command line client
pt: Cliente de linha de comandos

note: TRANSLATORS: user-friendly name for gpk-update-icon, which used to exist
en: Update Icon
pt: Ícone de atualização

note: TRANSLATORS: user-friendly name for the command not found plugin
en: Bash – Command Not Found
pt: Bash - comando não encontrado

note: TRANSLATORS: user-friendly name for gnome-settings-daemon, which used to handle updates
en: GNOME Session
pt: Sessão do GNOME

note: TRANSLATORS: user-friendly name for gnome-software
en: GNOME Software
pt: Programas GNOME

note: TRANSLATORS: preset the GtktextBox with this filter text
en: Set the filter to this value
pt: Definir o filtro para este valor

note: TRANSLATORS: we can make this modal (stay on top of) another window
en: Set the parent window to make this modal
pt: Definir a janela mãe para tornar isto modal

en: Software Log Viewer
pt: Visualizador de registo de aplicações

note: are we running privileged
en: Log viewer
pt: Visualizador de registo

note: TRANSLATORS: for one reason or another, we could not enable or disable a package source
en: Failed to change status
pt: Falha na mudança de estado

note: TRANSLATORS: column if the source is enabled
en: Enabled
pt: Ativado

note: TRANSLATORS: column for the source description
en: Package Source
pt: Fonte de pacotes

note: TRANSLATORS: for one reason or another, we could not get the list of sources
en: Failed to get the list of sources
pt: Falha ao obter a lista de fontes

note: TRANSLATORS: backend is broken, and won't tell us what it supports
en: Exiting as backend details could not be retrieved
pt: A sair, não foi possível encontrar detalhes do motor

en: Getting package source list not supported by backend
pt: Obtenção da lista de fontes de pacotes não é suportada pelo motor

note: TRANSLATORS: is not GPG signed
en: The software is not signed by a trusted provider.
pt: O programa não se encontra assinado por um fornecedor credível.

note: TRANSLATORS: user has to trust provider -- I know, this sucks
en: Do not update this package unless you are sure it is safe to do so.
pt: Não atualize este pacote se não tiver a certeza que é seguro fazê-lo.

note: TRANSLATORS: warn the user that all bets are off
en: Malicious software can damage your computer or cause other harm.
pt: Programas maliciosos podem danificar o seu computador ou causar outros problemas.

note: TRANSLATORS: ask if they are absolutely sure they want to do this
en: Are you <b>sure</b> you want to update this package?
pt: Tem a <b>certeza</b> que deseja atualizar este pacote?

note: TRANSLATORS: user has to trust provider -- I know, this sucks
en: Do not install this package unless you are sure it is safe to do so.
pt: Não instale este pacote se não tiver a certeza que é seguro fazê-lo.

note: TRANSLATORS: ask if they are absolutely sure they want to do this
en: Are you <b>sure</b> you want to install this package?
pt: Tem a <b>certeza</b> que deseja instalar este pacote?

note: TRANSLATORS: dialog body, explains to the user that they need to insert a disk to continue. The first replacement is DVD, CD etc
en: Additional media is required. Please insert the %s labeled “%s” to continue.
pt: É necessário media adicional. Por favor insira o %s etiquetado como “%s” para continuar.

note: TRANSLATORS: this is button text
en: Continue
pt: Continuar

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog
en: The following software also needs to be installed
pt: Também é necessário instalar o seguinte programa

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog
en: The following software also needs to be removed
pt: Também é necessário remover o seguinte programa

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog
en: The following software also needs to be updated
pt: Também é necessário atualizar o seguinte programa

en: Update
pt: Atualizar

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog
en: The following software also needs to be re-installed
pt: Também é necessário reinstalar o seguinte programa

en: Reinstall
pt: Reinstalar

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog
en: The following software also needs to be downgraded
pt: Também é necessário remover as atualizações do seguinte programa

en: Downgrade
pt: Recuar a versão

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog (we don't know how it's going to be processed -- eeek)
en: The following software also needs to be processed
pt: Também é necessário processar o seguinte programa

note: TRANSLATORS: title of a dependency dialog
en: Additional confirmation required
pt: Confirmação adicional necessária

note: TRANSLATORS: message text of a dependency dialog
en: To install this package, additional software also has to be modified. | To install these packages, additional software also has to be modified.
pt[0]: Para instalar este pacote, também é necessário modificar programas adicionais.
pt[1]: Para instalar estes pacotes, também é necessário modificar programas adicionais.

note: TRANSLATORS: message text of a dependency dialog
en: To remove this package, additional software also has to be modified. | To remove these packages, additional software also has to be modified.
pt[0]: Para remover este pacote, também é necessário modificar programas adicionais.
pt[1]: Para remover estes pacotes, também é necessário modificar programas adicionais.

note: TRANSLATORS: message text of a dependency dialog
en: To update this package, additional software also has to be modified. | To update these packages, additional software also has to be modified.
pt[0]: Para atualizar este pacote, também é necessário modificar programas adicionais.
pt[1]: Para atualizar estes pacotes, também é necessário modificar programas adicionais.

note: TRANSLATORS: message text of a dependency dialog
en: To install this file, additional software also has to be modified. | To install these files, additional software also has to be modified.
pt[0]: Para instalar este ficheiro também é necessário modificar programas adicionais.
pt[1]: Para instalar estes ficheiros também é necessário modificar programas adicionais.

note: TRANSLATORS: message text of a dependency dialog
en: To process this transaction, additional software also has to be modified.
pt: Para processar esta transação, também é necessário modificar programas adicionais.

note: TRANSLATORS: we don't have a lot to go on here
en: Failed to process request.
pt: Falha ao processar pedido.

note: TRANSLATORS: the message text for the restart
en: Some of the updates that were installed require the computer to be restarted before the changes will be applied.
pt: Algumas das atualizações que foram instaladas requerem que o computador seja reiniciado antes que as alterações sejam aplicadas.

note: TRANSLATORS: the button text for the restart
en: Restart Computer
pt: Reiniciar o computador

note: TRANSLATORS: the message text for the restart
en: Some of the updates that were installed require the computer to be restarted to remain secure.
pt: Algumas das atualizações que foram instaladas requerem que o computador seja reiniciado para manter a segurança.

note: TRANSLATORS: the message text for the log out
en: Some of the updates that were installed require you to log out and back in before the changes will be applied.
pt: Algumas das atualizações que foram instaladas requerem que termine e inicie a sessão antes que as alterações sejam aplicadas.

note: TRANSLATORS: the button text for the log out
en: Log Out
pt: Terminar sessão

note: TRANSLATORS: the message text for the log out
en: Some of the updates that were installed require you to log out and back in to remain secure.
pt: Algumas das atualizações que foram instaladas requerem que termine e inicie a sessão para manter a segurança.

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error
en: Could not restart
pt: Impossível reiniciar

note: TRANSLATORS: we failed to install all the updates we requested
en: Some updates were not installed
pt: Algumas atualizações não foram instaladas

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error
en: Could not update packages
pt: Impossível atualizar pacotes

note: TRANSLATORS: completed all updates TRANSLATORS: title: all updates installed okay
en: Updates installed
pt: Atualizações instaladas

note: TRANSLATORS: title: all updates for the machine installed okay
en: All updates were installed successfully.
pt: Todas as atualizações foram instaladas com sucesso.

note: TRANSLATORS: title: all the selected updates installed okay
en: The selected updates were installed successfully.
pt: As atualizações selecionadas foram instaladas com sucesso.

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Trivial updates
pt: Atualizações triviais

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important updates
pt: Atualizações importantes

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security updates
pt: Atualizações de segurança

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Bug fix updates
pt: Atualizações de correção de erros

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement updates
pt: Atualizações de melhoria

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked updates
pt: Atualizações bloqueadas

note: TRANSLATORS: The type of update, i.e. unspecified
en: Other updates
pt: Outras atualizações

note: TRANSLATORS: querying update array
en: Getting the list of updates
pt: A obter a lista de atualizações

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error
en: Could not run upgrade script
pt: Impossível executar o script de atualização

note: TRANSLATORS, are we going to cost the user lots of money?
en: Connectivity is being provided by wireless broadband, and it may be expensive to update this package. | Connectivity is being provided by wireless broadband, and it may be expensive to update these packages.
pt[0]: A conectividade está a ser disponibilizada por banda larga móvel, e poderá ser caro transferir este pacote.
pt[1]: A conectividade está a ser disponibilizada por banda larga móvel, e poderá ser caro transferir estes pacotes.

note: TRANSLATORS: there are no updates
en: There are no updates available
pt: Não há atualizações disponíveis

note: TRANSLATORS: title: nothing to do
en: No updates are available
pt: Não há atualizações disponíveis

note: TRANSLATORS: no network connection, according to PackageKit
en: No network connection was detected.
pt: Nenhuma ligação de rede detetada.

note: TRANSLATORS: this is the button text when we have updates
en: _Install Update | _Install Updates
pt[0]: _Instalar atualização
pt[1]: _Instalar atualizações

note: TRANSLATORS: title: nothing to do
en: All packages are up to date
pt: Todos os pacotes estão atualizados

note: TRANSLATORS: tell the user the problem
en: There are no package updates available for your computer at this time.
pt: Não existem atualizações de pacotes disponíveis para o seu computador neste momento.

en: There is %u update available | There are %u updates available
pt[0]: Existe %u atualização disponível
pt[1]: Existem %u atualizações disponíveis

note: TRANSLATORS: how many updates are selected in the UI
en: %u update selected | %u updates selected
pt[0]: %u atualização selecionada
pt[1]: %u atualizações selecionadas

note: TRANSLATORS: how many updates are selected in the UI, and the size of packages to download
en: %u update selected (%s) | %u updates selected (%s)
pt[0]: %u atualização selecionada (%s)
pt[1]: %u atualizações selecionadas (%s)

note: TRANSLATORS: a column that has state of each package
en: Status
pt: Estado

note: TRANSLATORS: this is the update type, e.g. security
en: This update will add new features and expand functionality.
pt: Esta atualização vai adicionar novas funcionalidade e expandir funcionalidades.

note: TRANSLATORS: this is the update type, e.g. security
en: This update will fix bugs and other non-critical problems.
pt: Esta atualização vai corrigir erros e outros problemas não-críticos.

note: TRANSLATORS: this is the update type, e.g. security
en: This update is important as it may solve critical problems.
pt: Esta atualização é importante dado que pode resolver problemas críticos.

note: TRANSLATORS: this is the update type, e.g. security
en: This update is needed to fix a security vulnerability with this package.
pt: Esta atualização é necessária para corrigir uma vulnerabilidade com este pacote.

note: TRANSLATORS: this is the update type, e.g. security
en: This update is blocked.
pt: Esta atualização encontra-se bloqueada.

note: TRANSLATORS: this is when the notification was issued and then updated
en: This notification was issued on %s and last updated on %s.
pt: Esta notificação foi emitida em %s e atualizada pela última vez em %s.

note: TRANSLATORS: this is when the update was issued
en: This notification was issued on %s.
pt: Esta notificação foi emitida em %s.

note: TRANSLATORS: this is a array of vendor URLs
en: For more information about this update please visit this website: | For more information about this update please visit these websites:
pt[0]: Para mais informações sobre esta atualização visite este website:
pt[1]: Para mais informações sobre esta atualização visite estes websites:

note: TRANSLATORS: this is a array of bugzilla URLs
en: For more information about bugs fixed by this update please visit this website: | For more information about bugs fixed by this update please visit these websites:
pt[0]: Para mais informações sobre os erros corrigidos por esta atualização visite este website:
pt[1]: Para mais informações sobre os erros corrigidos por esta atualização visite estes websites:

note: TRANSLATORS: this is a array of CVE (security) URLs
en: For more information about this security update please visit this website: | For more information about this security update please visit these websites:
pt[0]: Para mais informações sobre esta atualização de segurança visite este website:
pt[1]: Para mais informações sobre esta atualização de segurança visite estes websites:

note: TRANSLATORS: reboot required
en: The computer will have to be restarted after the update for the changes to take effect.
pt: Será necessário reiniciar o computador após a atualização para que as alterações tenham efeito.

note: TRANSLATORS: log out required
en: You will need to log out and back in after the update for the changes to take effect.
pt: Será necessário terminar a sessão e iniciar sessão após a atualização para que as alterações tenham efeito.

note: TRANSLATORS: this is the stability status of the update
en: The classification of this update is unstable which means it is not designed for production use.
pt: A classificação desta atualização é instável o que significa que não foi criada para utilização em ambientes de produção.

note: TRANSLATORS: this is the stability status of the update
en: This is a test update, and is not designed for normal use. Please report any problems or regressions you encounter.
pt: Esta é uma atualização para teste e não foi criada para utilização normal. Por favor reporte quaisquer problemas ou regressões que encontre.

note: TRANSLATORS: this is a ChangeLog
en: The developer logs will be shown as no description is available for this update:
pt: Serão mostrados os registos dos programadores, já que não está disponível qualquer descrição para esta atualização:

en: Loading…
pt: A carregar...

en: No update details available.
pt: Sem detalhes de atualizações disponíveis.

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error TRANSLATORS: PackageKit did not send any results for the query...
en: Could not get update details
pt: Impossível obter detalhes de atualização

note: TRANSLATORS: PackageKit did not send any results for the query...
en: Could not get package details
pt: Impossível obter detalhes de pacote

en: No results were returned.
pt: Nenhum resultado foi encontrado.

note: TRANSLATORS: right click menu, select all the updates
en: Select all
pt: Selecionar todas

note: TRANSLATORS: right click menu, unselect all the updates
en: Unselect all
pt: Remover todas as seleções

note: TRANSLATORS: right click menu, select only security updates
en: Select security updates
pt: Selecionar atualizações de segurança

note: TRANSLATORS: right click option, ignore this update name, not currently used
en: Ignore this update
pt: Ignorar esta atualização

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error
en: Could not get updates
pt: Impossível obter atualizações

note: TRANSLATORS: this is the header
en: Checking for updates…
pt: A procurar atualizações...

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error
en: Could not get list of distribution upgrades
pt: Impossível obter a lista de atualizações de versão de distribuição.

note: TRANSLATORS: new distro available, e.g. F9 to F10
en: New distribution upgrade release “%s” is available
pt: Está disponível uma nova atualização de versão distribuição “%s”

note: TRANSLATORS: this is when some updates are not being shown as other packages need updating first
en: Other updates are held back as some important system packages need to be installed first.
pt: Outras atualizações estão retidas, uma vez que alguns pacotes de sistema importantes necessitam de ser previamente instalados.

en: Update Packages
pt: Atualizar pacotes
