gnome-packagekit - en to sv translation catalogue (540 entries)

note: TRANSLATORS: user-friendly name for gpk-update-viewer
en: GNOME Packages
sv: GNOME paket

en: Add or remove software installed on the system
sv: Lägg till eller ta bort programvara installerad på systemet

en: Packages allows you to install and remove packages on your system. You can view and search packages by name, details or even file name and also see dependencies of one package on other packages. Searching by groups is possible and is an easy way to find software in your favorite desktop environment.
sv: Paket låter dig installera och ta bort paket på ditt system. Du kan visa och söka efter paket efter namn, detaljer eller filnamn och även se beroenden från ett paket på ett annat paket. Att söka via grupper är möjligt och ett lätt sätt att hitta program i din favoritskrivbordsmiljö.

en: Packages uses PackageKit and can work on any distribution using the native package management framework.
sv: Paket använder PackageKit och fungerar på alla distributioner med det egna pakethanteringsramverket.

note: TRANSLATORS: user-friendly name for gpk-update-viewer
en: GNOME Package Updater
sv: GNOME Paketuppdaterare

en: Update software installed on the system
sv: Uppdatera programvara installerade på systemet

en: Package Updater allows you to update packages on your system without rebooting. You can view details about each update and choose which updates to apply.
sv: Paketuppdateraren låter dig uppdatera paket på ditt system utan att starta om. Du kan visa detaljer om varje uppdatering och välja vilka uppdateringar du skall installera.

en: Package Updater uses PackageKit and can work on any distribution using the native package management framework.
sv: Paketuppdateraren använder PackageKit och fungerar på alla distributioner med det egna pakethanteringsramverket.

en: Packages
sv: Paket

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Sources;Repositories;Preferences;Install;Store;
sv: Källor;Förråd;Inställningar;Installera;Affär;

en: License
sv: Licens

en: Source
sv: Källa

en: Install
sv: Installera

en: Remove
sv: Ta bort

en: Homepage
sv: Webbsida

en: Visit home page for selected package
sv: Besök webbplatsen för markerat paket

en: Files
sv: Filer

en: Required
sv: Krävs

en: Dependent
sv: Beroende

en: Clear current selection
sv: Töm aktuell markering

en: Cancel search
sv: Avbryt sökning

en: Apply Changes
sv: Verkställ ändringar

en: Changes are not applied instantly, this button applies all changes
sv: Ändringar verkställs inte omedelbart. Denna knapp verkställer alla ändringar

en: Check for Updates
sv: Leta efter uppdateringar

note: TRANSLATORS: program name, an application to add and remove software repositories
en: Package Sources
sv: Paketkällor

en: Refresh Package Lists
sv: Uppdatera paketlistor

en: Package Log
sv: Paketlogg

en: Only Newest Versions
sv: Endast senaste versioner

en: Only Native Packages
sv: Endast egna paket

en: About
sv: Om

en: _Quit
sv: A_vsluta

en: Install Package
sv: Installera paket

en: More details
sv: Fler detaljer

en: _Force install
sv: _Tvinga installation

note: button tooltip
en: Force installing package
sv: Tvinga installation av paket

en: License Agreement Required
sv: Godkännande av avtal krävs

en: _Accept Agreement
sv: _Godkänn avtalet

en: Package Install
sv: Paketinstallation

en: Install selected packages on the system
sv: Installera markerade paket på systemet

en: View past package management tasks
sv: Visa tidigare pakethanteringsåtgärder

en: Enable or disable package repositories
sv: Aktivera eller inaktivera paketförråd

en: A package source contains packages that can be installed on this computer.
sv: En paketkälla innehåller paket som kan installeras på denna dator.

note: shows extra -source, -debuginfo, and -devel sources
en: _Show debug and development package sources
sv: _Visa paketkällor för felsökning och utveckling

en: Do you trust the source of the packages?
sv: Litar du på källan för paketen?

en: Repository name
sv: Förrådets namn

en: Signature URL
sv: URL för signatur

en: Signature user identifier
sv: Användaridentifierare för signatur

en: Signature identifier
sv: Signaturidentifierare

en: Package
sv: Paket

en: Do you recognize the user and trust this key?
sv: Känner du igen användaren och litar på denna nyckel?

note: TRANSLATORS: title to pass to the user if there are not enough privs
en: Package Updater
sv: Paketuppdaterare

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Updates;Upgrade;
sv: Uppdateringar;Uppgraderingar;

en: Package updates correct errors, eliminate security vulnerabilities, and provide new features.
sv: Paketuppdateringar rättar fel, eliminerar säkerhetshål och tillhandahåller nya funktioner.

en: _Upgrade
sv: _Uppgradera

note: TRANSLATORS: column for what packages were upgraded
en: Details
sv: Detaljer

en: _Install Updates
sv: _Installera uppdateringar

en: Automatically remove unused dependencies
sv: Ta automatiskt bort oanvända beroenden

en: When removing a package, also remove those dependencies that are not required by other packages.
sv: Ta även bort de beroenden som inte krävs av andra paket när ett paket tas bort.

en: Ask the user if additional packages should be installed
sv: Fråga användaren om ytterligare paket ska installeras

en: Ask the user if additional packages should be installed.
sv: Fråga användaren om ytterligare paket ska installeras.

en: Filter using basename in gpk-application
sv: Filtrera med basnamnet i gpk-application

en: Filter package lists using basename in gpk-application.
sv: Filtrera paketlistor med basnamnet i gpk-application.

en: Only show the newest packages in the file lists
sv: Visa endast senaste paketen i fillistorna

en: Only show the newest packages in the file lists.
sv: Visa endast de senaste paketen i fillistorna.

en: Only show supported packages in the file lists
sv: Visa endast stödda paket i fillistorna

en: Only show supported packages in the file lists.
sv: Visa endast stödda paket i fillistorna.

en: Only show native packages in the file lists
sv: Visa endast distributionsspecifika paket i fillistorna

en: Only show native packages matching the machine architecture in the file lists.
sv: Visa endast distributionsspecifika paket som matchar datorns arkitektur i fillistorna.

en: Show the category group menu
sv: Visa menyn för kategorigrupper

en: Show the category group menu. This is more complete and custom to the distribution, but takes longer to populate.
sv: Visa menyn för kategorigrupper. Detta är mer fullständigt och anpassat för distributionen men tar längre tid att fylla i.

en: Show the “All Packages” group menu
sv: Visa gruppmenyn ”Alla paket”

en: Show the all packages menu item. This takes a long time to populate on most backends and is not generally required by end users.
sv: Visa menyobjekt för alla paket. Detta tar lång tid att läsa in för de flesta bakändar och behövs normalt sett inte för slutanvändare.

en: The search mode used by default
sv: Sökläget som ska användas som standard

en: The search mode used by default. Options are “name”, “details”, or “file”.
sv: Sökläget som ska användas som standard. Alternativ är ”name”, ”details” eller ”file”.

en: Show all repositories in the package source viewer
sv: Visa alla förråd i paketkällsvisaren

en: Show all repositories in the package source viewer.
sv: Visa alla förråd i paketkällvisaren.

en: Only show the newest updates in the list
sv: Visa endast senaste uppdateringarna i listan

en: Only show the newest packages in the update list, and filter out older updates that are still available.
sv: Visa endast senaste paketen i uppdateringslistan och filtrera bort äldre uppdateringar som fortfarande finns tillgängliga.

en: Scroll to packages as they are downloaded
sv: Rulla ner till paketen när de hämtas

en: Scroll to packages in the update list as they are downloaded or installed.
sv: Rulla ner till paketen i uppdateringslistan när de hämtas eller installeras.

en: Allow applications to invoke the font installer
sv: Tillåt program att anropa typsnittsinstalleraren

en: Allow applications to invoke the font installer.
sv: Tillåt program att anropa typsnittsinstalleraren.

en: Programs that should be ignored when they issue session D-Bus requests
sv: Program som ska ignoreras när de skickar sessionsbegäran till D-Bus

en: Programs that should be ignored when they issue session D-Bus requests, separated by commas.
sv: Program som ska ignoreras när de skickar sessionsbegäran till D-Bus, separerade med kommatecken.

en: Allow applications to invoke the codec installer
sv: Tillåt program att anropa kodekinstalleraren

en: Allow applications to invoke the codec installer.
sv: Tillåt program att anropa kodekinstalleraren.

en: Allow applications to invoke the mime type installer
sv: Tillåt program att anropa mime-typsinstalleraren

en: Allow applications to invoke the mime type installer.
sv: Tillåt program att anropa mime-typsinstalleraren.

en: When displaying UI from a session D-Bus request, automatically use these options by default.
sv: Använd automatiskt dessa alternativ som standard när grafiska gränssnitt visas från en sessions-DBus-begäran.

en: When displaying UI from a session D-Bus request, force these options to be turned on.
sv: Tvinga dessa alternativ att vara aktiverade när grafiska gränssnitt visas från en sessions-DBus-begäran.

note: TRANSLATORS: this is a menu group of packages in the queue
en: Pending
sv: Väntande

note: TRANSLATORS: title: how many files are installed by the application
en: %u file installed by %s | %u files installed by %s
sv[0]: %u fil installerad av %s
sv[1]: %u filer installerade av %s

note: TRANSLATORS: no packages returned
en: No packages
sv: Inga paket

note: TRANSLATORS: this package is not required by any others
en: No other packages require this package
sv: Inga andra paket kräver detta paket

note: TRANSLATORS: title: how many packages require this package
en: %u package requires %s | %u packages require %s
sv[0]: %u paket kräver %s
sv[1]: %u paket kräver %s

note: TRANSLATORS: show a array of packages for the package
en: Packages listed below require %s to function correctly. | Packages listed below require %s to function correctly.
sv[0]: Paketet listade nedan kräver %s för att fungera korrekt.
sv[1]: Paketen listade nedan kräver %s för att fungera korrekt.

note: TRANSLATORS: this package does not depend on any others
en: This package does not depend on any others
sv: Detta paket är inte beroende av något annat paket

note: TRANSLATORS: title: show the number of other packages we depend on
en: %u additional package is required for %s | %u additional packages are required for %s
sv[0]: %u ytterligare paket krävs för %s
sv[1]: %u ytterligare paket krävs för %s

note: TRANSLATORS: message: show the array of dependent packages for this package
en: Packages listed below are required for %s to function correctly. | Packages listed below are required for %s to function correctly.
sv[0]: Paketet listade nedan är nödvändiga för att %s ska fungera korrekt.
sv[1]: Paketen listade nedan är nödvändiga för att %s ska fungera korrekt.

note: TRANSLATORS: the repo name is invalid or not found, fall back to this
en: Invalid
sv: Ogiltig

note: TRANSLATORS: no results were found for this search
en: No results were found.
sv: Inga resultat hittades.

note: TRANSLATORS: be helpful, but this shouldn't happen
en: Try entering a package name in the search bar.
sv: Prova att ange ett paketnamn i sökfältet.

note: TRANSLATORS: nothing in the package queue
en: There are no packages queued to be installed or removed.
sv: Det finns inga paket köade för installation eller borttagning.

note: TRANSLATORS: tell the user to switch to details search mode
en: Try searching package descriptions by clicking the icon next to the search text.
sv: Prova söka i paketbeskrivningar genom att klicka på ikonen bredvid sökfältet.

note: TRANSLATORS: tell the user to try harder
en: Try again with a different search term.
sv: Försök igen med ett annat sökvillkor.

note: TRANSLATORS: title: invalid text in the search bar
en: Invalid search text
sv: Ogiltig söktext

note: TRANSLATORS: message: tell the user that's not allowed
en: The search text contains invalid characters
sv: Söktexten innehåller ogiltiga tecken

note: TRANSLATORS: title: we failed to execute the method
en: The search could not be completed
sv: Sökningen kunde inte färdigställas

note: TRANSLATORS: low level failure, details to follow
en: Running the transaction failed
sv: Körning av transaktionen misslyckades

note: TRANSLATORS: title: warn the user they are quitting with unapplied changes
en: Changes not applied
sv: Ändringar inte verkställda

en: Close _Anyway
sv: Stäng _ändå

note: TRANSLATORS: tell the user the problem
en: You have made changes that have not yet been applied.
sv: Du har gjort ändringar som ännu inte har verkställts.

en: These changes will be lost if you close this window.
sv: Dessa ändringar kommer att gå förlorade om du stänger detta fönster.

note: TRANSLATORS: column for installed status TRANSLATORS: The state of a package TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Installed
sv: Installerade

note: TRANSLATORS: column for package name TRANSLATORS: column for group name
en: Name
sv: Namn

note: TRANSLATORS: the size of the meta package
en: Size
sv: Storlek

note: TRANSLATORS: the installed size in bytes of the package
en: Installed size
sv: Installerad storlek

note: TRANSLATORS: the download size of the package
en: Download size
sv: Hämtningsstorlek

note: TRANSLATORS: entry tooltip: basic search
en: Searching by name
sv: Söker efter namn

note: TRANSLATORS: entry tooltip: detailed search
en: Searching by description
sv: Söker efter beskrivning

note: TRANSLATORS: entry tooltip: file search
en: Searching by file
sv: Söker efter fil

note: TRANSLATORS: context menu item for the search type icon
en: Search by name
sv: Sök efter namn

note: TRANSLATORS: context menu item for the search type icon
en: Search by description
sv: Sök efter beskrivning

note: TRANSLATORS: context menu item for the search type icon
en: Search by file name
sv: Sök efter filnamn

en: Licensed under the GNU General Public License Version 2
sv: Licensierad under GNU General Public License Version 2

en: PackageKit is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
sv: PackageKit är fri programvara. Du kan distribuera det och/eller modifiera det under villkoren i GNU General Public License, publicerad av Free Software Foundation, antingen version 2 eller (om du så vill) någon senare version.

en: PackageKit is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
sv: PackageKit distribueras i hopp om att det ska vara användbart, men UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI, även utan underförstådd garanti om SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL. Se GNU General Public License för ytterligare information.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
sv: Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License tillsammans med detta program. Om inte, skriv till Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: PackageKit Website
sv: Webbplatsen för PackageKit

note: TRANSLATORS: description of NULL, gpk-application that is
en: Package Manager for GNOME
sv: Pakethanterare för GNOME

note: TRANSLATORS: welcome text if we can click the group array
en: Enter a search word or click a category to get started.
sv: Ange ett sökord eller klicka en kategori för att komma igång.

note: TRANSLATORS: welcome text if we have to search by name
en: Enter a search word to get started.
sv: Ange ett sökord för att komma igång.

note: TRANSLATORS: daemon is broken
en: Exiting as properties could not be retrieved
sv: Avslutar eftersom egenskaperna inte kunde hämtas

note: TRANSLATORS: title: all of the packages on the system and available in sources
en: All packages
sv: Alla paket

note: TRANSLATORS: tooltip: all packages
en: Show all packages
sv: Visa alla paket

note: TRANSLATORS: show the program version
en: Show the program version and exit
sv: Visa programversionen och avsluta

en: Install Software
sv: Installera programvara

note: are we running privileged
en: Package installer
sv: Paketinstallerare

note: TRANSLATORS: a 32 bit package
en: 32-bit
sv: 32-bitars

note: TRANSLATORS: a 64 bit package
en: 64-bit
sv: 64-bitars

note: TRANSLATORS: these tools cannot run as root (unknown name)
en: This application is running as a privileged user
sv: Detta program kör som en privilegierad användare

note: TRANSLATORS: cannot run as root user, and we display the application name
en: %s is running as a privileged user
sv: %s kör som en privilegierad användare

note: TRANSLATORS: tell the user off
en: Package management applications are security sensitive.
sv: Pakethanteringsprogram är säkerhetskänsliga.

note: TRANSLATORS: and explain why
en: Running graphical applications as a privileged user should be avoided for security reasons.
sv: Körning av grafiska program som en privilegierad användare bör undvikas av säkerhetsskäl.

note: TRANSLATORS: button: allow the user to run this, even when insecure
en: Continue _Anyway
sv: Fortsätt _ändå

note: Translators: a list of two things
en: %s and %s
sv: %s och %s

note: Translators: a list of three things
en: %s, %s and %s
sv: %s, %s och %s

note: Translators: a list of four things
en: %s, %s, %s and %s
sv: %s, %s, %s och %s

note: Translators: a list of five things
en: %s, %s, %s, %s and %s
sv: %s, %s, %s, %s och %s

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
sv: Visa felsökningsinformation för alla filer

en: Debugging Options
sv: Felsökningsflaggor

en: Show debugging options
sv: Visa felsökningsflaggor

note: TRANSLATORS: This is when we have over 5 items, and we're not interested in detail
en: many packages
sv: många paket

en: No files
sv: Inga filer

note: add a checkbutton for deps screen
en: Do not show this again
sv: Visa inte det här igen

note: TRANSLATORS: this is either CD or DVD media
en: disc
sv: skiva

en: Failed with unknown error code
sv: Misslyckades med okänd felkod

en: No network connection available
sv: Ingen nätverksanslutning finns tillgänglig

en: No package cache is available.
sv: Ingen paketcache finns tillgänglig.

en: Out of memory
sv: Slut på minne

en: Failed to create a thread
sv: Misslyckades med att skapa en tråd

en: Not supported by this backend
sv: Stöds inte av denna bakände

en: An internal system error has occurred
sv: Ett internt systemfel har inträffat

en: A security signature is not present
sv: En säkerhetssignatur saknas

en: The package is not installed
sv: Paketet är inte installerat

en: The package was not found
sv: Paketet hittades inte

en: The package is already installed
sv: Paketet är redan installerat

en: The package download failed
sv: Pakethämtningen misslyckades

en: The group was not found
sv: Gruppen hittades inte

en: The group list was invalid
sv: Grupplistan var ogiltig

en: Dependency resolution failed
sv: Lösning av beroenden misslyckades

en: Search filter was invalid
sv: Sökfiltret var ogiltigt

en: The package identifier was not well formed
sv: Paketidentifieraren var inte korrekt formaterad

en: Transaction error
sv: Transaktionsfel

en: Repository name was not found
sv: Förrådets namn hittades inte

en: Could not remove a protected system package
sv: Kunde inte ta bort ett skyddat systempaket

en: The action was canceled
sv: Denna åtgärd avbröts

en: The action was forcibly canceled
sv: Åtgärden tvingades att avbryta

en: Reading the configuration file failed
sv: Läsning av konfigurationsfilen misslyckades

en: The action cannot be canceled
sv: Åtgärden kan inte avbrytas

en: Source packages cannot be installed
sv: Källpaket kan inte installeras

en: The license agreement failed
sv: Licensgodkännelsen misslyckades

en: Local file conflict between packages
sv: Lokal filkonflikt mellan paket

en: Packages are not compatible
sv: Paketen är inte kompatibla

en: Problem connecting to a package source
sv: Problem att ansluta till en paketkälla

en: Failed to initialize
sv: Misslyckades med att initiera

en: Failed to finalize
sv: Misslyckades med att färdigställa

en: Cannot get lock
sv: Kan inte få lås

en: No packages to update
sv: Inga paket att uppdatera

en: Cannot write repository configuration
sv: Kan inte skriva förrådskonfigurationen

en: Local install failed
sv: Lokal installation misslyckades

en: Bad security signature
sv: Felaktig säkerhetssignatur

en: Missing security signature
sv: Saknad säkerhetssignatur

en: Repository configuration invalid
sv: Förrådskonfigurationen är ogiltig

en: Invalid package file
sv: Ogiltig paketfil

en: Package install blocked
sv: Paketinstallationen blockerad

en: Package is corrupt
sv: Paketet är skadat

en: All packages are already installed
sv: Alla paket är redan installerade

en: The specified file could not be found
sv: Den angivna filen kunde inte hittas

en: No more mirrors are available
sv: Inga fler spegelservrar finns tillgängliga

en: No distribution upgrade data is available
sv: Ingen data om distributionsuppgraderingar finns tillgänglig

en: Package is incompatible with this system
sv: Paketet är inte kompatibelt med detta system

en: No space is left on the disk
sv: Inget ledigt utrymme kvar på disken

note: TRANSLATORS: this is the window title when a new CD or DVD is required
en: A media change is required
sv: Ett mediabyte krävs

en: Authorization failed
sv: Auktorisering misslyckades

en: Update not found
sv: Uppdatering hittades inte

en: Cannot install from untrusted source
sv: Kan inte installera från opålitlig källa

en: Cannot update from untrusted source
sv: Kan inte uppdatera från opålitlig källa

en: Cannot get the file list
sv: Kan inte få fillistan

en: Cannot get package requires
sv: Kan inte få tag på paketkrav

en: Cannot disable source
sv: Kan inte inaktivera källa

en: The download failed
sv: Hämtningen misslyckades

en: Package failed to configure
sv: Konfigurationen av paketet misslyckades

en: Package failed to build
sv: Byggnationen av paketet misslyckades

en: Package failed to install
sv: Installationen av paketet misslyckades

en: Package failed to be removed
sv: Borttagningen av paketet misslyckades

en: Update failed due to running process
sv: Uppdateringen misslyckades på grund av körande process

en: The package database was changed
sv: Paketdatabasen ändrades

en: Virtual provide type is not supported
sv: Virtuell leverantörstyp stödjs inte

en: Install root is invalid
sv: Installationsroten är ogiltig

en: Cannot fetch install sources
sv: Kan inte hämta installationskällor

en: Rescheduled due to priority
sv: Framflyttat på grund av prioritering

en: Unfinished transaction
sv: Oavslutad transaktion

en: Lock required
sv: Lås krävs

en: Source already set
sv: Källa är redan angiven

en: Failed with unknown error code.
sv: Misslyckades med okänd felkod.

en: There is no network connection available.
    Please check your connection settings and try again.
sv: Det finns ingen nätverksanslutning tillgänglig.
    Kontrollera dina anslutningsinställningar och försök igen.

en: The package list needs to be rebuilt.
    This should have been done by the backend automatically.
sv: Paketlistan behöver byggas om.
    Detta bör ha gjorts automatiskt av bakänden.

en: The service that is responsible for handling user requests is out of memory.
    Please restart your computer.
sv: Tjänsten som är ansvarig för att hantera användarbegäran har slut på minne.
    Starta om din dator.

en: A thread could not be created to service the user request.
sv: En tråd kunde inte skapas för att hantera användarbegäran.

en: The action is not supported by this backend.
    Please report a bug in your distribution bug tracker as this should not have happened.
sv: Åtgärden stödjs inte av denna bakände.
    Rapportera detta via felhanteringssystemet för din distribution eftersom detta inte ska hända.

en: A problem that we were not expecting has occurred.
    Please report this bug in your distribution bug tracker with the error description.
sv: Ett problem som vi inte förväntade oss har inträffat.
    Rapportera detta inklusive felbeskrivningen via felhanteringssystemet för din distribution.

en: A security trust relationship could not be made with package source.
    Please check your security settings.
sv: En relation av säkerhetsförtroende kunde inte skapas med paketkällan.
    Kontrollera dina säkerhetsinställningar.

en: The package that is trying to be removed or updated is not already installed.
sv: Paketet som försöker att tas bort eller uppdateras är inte redan installerat.

en: The package that is being modified was not found on your system or in any package source.
sv: Paketet som blir ändrat hittades inte på ditt system eller i någon paketkälla.

en: The package that is trying to be installed is already installed.
sv: Paketet som försöker att installeras är redan installerat.

en: The package download failed.
    Please check your network connectivity.
sv: Hämtningen av paketet misslyckades.
    Kontrollera din nätverksanslutning.

en: The group type was not found.
    Please check your group list and try again.
sv: Grupptypen hittades inte.
    Kontrollera din grupplista och försök igen.

en: The group list could not be loaded.
    Refreshing your cache may help, although this is normally a software source error.
sv: Grupplistan kunde inte läsas in.
    Uppdatera din cache kan hjälpa även om detta oftast är ett fel i en programkälla.

en: A package could not be found that allows the action to complete.
    More information is available in the detailed report.
sv: Ett paket kunde inte hittas som gör att åtgärden kan färdigställas.
    Mer information finns tillgänglig i den detaljerade rapporten.

en: The search filter was not correctly formed.
sv: Sökfiltret var inte korrekt formaterat.

en: The package identifier was not well formed when sent to the server.
    This normally indicates an internal error and should be reported.
sv: Paketidentifieraren var inte korrekt formaterad när den skickades till servern.
    Detta indikerar oftast ett internt fel och bör rapporteras.

en: An unspecified transaction error has occurred.
    More information is available in the detailed report.
sv: Ett ospecificerat transaktionsfel har inträffat.
    Mer information finns tillgänglig i den detaljerade rapporten.

en: The remote package source name was not found.
    You may need to enable an item in Package Sources.
sv: Fjärrnamnet på programkällan hittades inte.
    Du kan behöva att aktivera ett objekt i Paketkällor.

en: Removing a protected system package is not allowed.
sv: Borttagning av ett skyddat systempaket tillåts inte.

en: The action was canceled successfully and no packages were changed.
sv: Åtgärden avbröts och inga paket blev ändrade.

en: The action was canceled successfully and no packages were changed.
    The backend did not exit cleanly.
sv: Åtgärden avbröts och inga paket blev ändrade.
    Bakänden avslutades inte på ett korrekt sätt.

en: The native package configuration file could not be opened.
    Please make sure configuration is valid.
sv: Den distributionsspecifika paketkonfigurationsfilen kunde inte öppnas.
    Försäkra dig om att konfigurationen är giltig.

en: The action cannot be canceled at this time.
sv: Åtgärden kan inte avbrytas just nu.

en: Source packages are not normally installed this way.
    Check the extension of the file you are trying to install.
sv: Källpaket installeras vanligtvis inte på detta sätt.
    Kontrollera filändelsen på filen som du försöker att installera.

en: The license agreement was not agreed to.
    To use this software you have to accept the license.
sv: Licensvillkoret har inte godkänts.
    Du måste godkänna licensen för att använda denna programvara.

en: Two packages provide the same file.
    This is usually due to mixing packages from different sources.
sv: Två paket tillhandahåller samma fil.
    Detta sker oftast när man blandar paket från olika källor.

en: Multiple packages exist that are not compatible with each other.
    This is usually due to mixing packages from different sources.
sv: Flera paket finns som inte är kompatibla med varandra.
    Detta sker oftast när man blandar paket från olika källor.

en: There was a (possibly temporary) problem connecting to a package source.
    Please check the detailed error for further details.
sv: Det inträffade ett (möjligen temporärt) problem vid anslutning till en paketkälla.
    Kontrollera det detaljerade felet för ytterligare information.

en: Failed to initialize packaging backend.
    This may occur if other packaging tools are being used simultaneously.
sv: Misslyckades med att initiera paketeringsbakände.
    Detta kan inträffa om andra paketeringsverktyg används samtidigt.

en: Failed to close down the backend instance.
    This error can normally be ignored.
sv: Misslyckades med att stänga av bakändesinstansen.
    Detta fel kan oftast ignoreras.

en: Cannot get the exclusive lock on the packaging backend.
    Please close any other legacy packaging tools that may be open.
sv: Kan inte få ensamt lås på paketeringsbakäden.
    Stäng alla andra pakteringsverktyg som kan vara öppnade.

en: None of the selected packages could be updated.
sv: Inget av de markerade paketen kunde uppdateras.

en: The repository configuration could not be modified.
sv: Förrådskonfigurationen kunde inte ändras.

en: Installing the local file failed.
    More information is available in the detailed report.
sv: Installationen av den lokala filen misslyckades.
    Mer information finns tillgänglig i den detaljerade rapporten.

en: The package security signature could not be verified.
sv: Paketets säkerhetssignatur kunde inte valideras.

en: The package security signature is missing and this package is untrusted.
    This package was not signed when created.
sv: Paketets säkerhetssignatur saknades och detta paket är inte pålitligt.
    Detta paket blev inte signerat när det skapades.

en: Repository configuration was invalid and could not be read.
sv: Förrådskonfigurationen var ogiltig och kunde inte läsas.

en: The package you are attempting to install is not valid.
    The package file could be corrupt, or not a proper package.
sv: Paketet som du försöker att installera är inte giltigt.
    Paketfilen kan vara skadad eller så är den inte ett korrekt paket.

en: Installation of this package prevented by your packaging system’s configuration.
sv: Installation av detta paket förhindrades av konfigurationen för ditt paketsystem.

en: The package that was downloaded is corrupt and needs to be downloaded again.
sv: Paketet som hämtades ner är skadat och behöver hämtas ner igen.

en: All of the packages selected for install are already installed on the system.
sv: Alla paket markerade för installation är redan installerade på systemet.

en: The specified file could not be found on the system.
    Check the file still exists and has not been deleted.
sv: Den angivna filen kunde inte hittas på systemet.
    Kontrollera att filen fortfarande finns och att den inte har tagits bort.

en: Required data could not be found on any of the configured package sources.
    There were no more download mirrors that could be tried.
sv: Nödvändig data kunde inte hittas på någon av de konfigurerade paketkällorna.
    Det finns inga fler hämtningsservrar som kunde letas igenom.

en: Required upgrade data could not be found in any of the configured package sources.
    The list of distribution upgrades will be unavailable.
sv: Nödvändig uppgraderingsdata kunde inte hittas på någon av de konfigurerade paketkällorna.
    Listan över distributionsuppgraderingar kommer inte att vara tillgänglig.

en: The package that is trying to be installed is incompatible with this system.
sv: Paketet som försöker att installeras är inte kompatibelt med detta system.

en: There is insufficient space on the device.
    Free some space on the system disk to perform this operation.
sv: Det finns inte tillräckligt mycket utrymme på enheten.
    Frigör utrymme på systemdisken för att genomföra denna åtgärd.

en: Additional media is required to complete the transaction.
sv: Ytterligare media krävs för att färdigställa transaktionen.

en: You have failed to provide correct authentication.
    Please check any passwords or account settings.
sv: Du har misslyckats med att ange korrekt autentisering.
    Kontrollera dina lösenord eller kontoinställningar.

en: The specified update could not be found.
    It could have already been installed or no longer available on the remote server.
sv: Den angivna uppdateringen kunde inte hittas.
    Den kan redan vara installerad eller finns kanske inte längre tillgänglig på fjärrservern.

en: The package could not be installed from untrusted source.
sv: Paketet kunde inte installeras från opålitlig källa.

en: The package could not be updated from untrusted source.
sv: Paketet kunde inte uppdateras från opålitlig källa.

en: The file list is not available for this package.
sv: Fillistan finns inte tillgänglig för detta paket.

en: The information about what requires this package could not be obtained.
sv: Informationen om vad detta paket kräver kunde inte hämtas in.

en: The specified package source could not be disabled.
sv: Angivna paketkällan kunde inte inaktiveras.

en: The download could not be done automatically and should be done manually.
    More information is available in the detailed report.
sv: Hämtningen kunde inte göras automatiskt och bör göras manuellt.
    Mer information finns tillgänglig i den detaljerade rapporten.

en: One of the selected packages failed to configure correctly.
    More information is available in the detailed report.
sv: Konfigurationen av ett av de markerade paketen misslyckades.
    Mer information finns tillgänglig i den detaljerade rapporten.

en: One of the selected packages failed to build correctly.
    More information is available in the detailed report.
sv: Byggnationen av ett av de markerade paketen misslyckades.
    Mer information finns tillgänglig i den detaljerade rapporten.

en: One of the selected packages failed to install correctly.
    More information is available in the detailed report.
sv: Installationen av ett av de markerade paketen misslyckades.
    Mer information finns tillgänglig i den detaljerade rapporten.

en: One of the selected packages failed to be removed correctly.
    More information is available in the detailed report.
sv: Borttagningen av ett av de markerade paketen misslyckades.
    Mer information finns tillgänglig i den detaljerade rapporten.

en: A program is running that has to be closed before the update can proceed.
    More information is available in the detailed report.
sv: Ett program körs som måste stängas innan uppdateringen kan fortsätta.
    Mer information finns tillgänglig i den detaljerade rapporten.

en: The package database was changed while the request was running.
sv: Paketdatabasen ändrades under tiden som begäran kördes.

en: The virtual provide type is not supported by this system.
sv: Den virtuella leverantörstypen stödjs inte av detta system.

en: The install root is invalid. Please contact your administrator.
sv: Installationsroten är ogiltig. Kontakta din administratör.

en: The list of package sources could not be downloaded.
sv: Listan över paketkällor kunde inte hämtas.

en: A previous package management transaction was interrupted.
sv: En tidigare pakethanteringstransaktion avbröts.

en: The transaction has been canceled and will be retried when the system is idle.
sv: Transaktionen har avbrutits och kommer att köras igen när systemet är overksamt.

en: A package manager lock is required.
sv: Ett pakethanterarlås krävs.

en: The software source is already in this state.
sv: Programkällan är redan i detta tillstånd.

en: No restart is necessary.
sv: Ingen omstart behövs.

en: You will be required to restart this application.
sv: Du kommer att behöva starta om programmet.

en: You will be required to log out and back in.
sv: Du kommer att behöva logga ut och logga in igen.

en: A restart will be required.
sv: En omstart kommer att behövas.

en: You will be required to log out and back in due to a security update.
sv: Du kommer att behöva logga ut och logga in igen på grund av en säkerhetsuppdatering.

en: A restart will be required due to a security update.
sv: En omstart kommer att behövas på grund av en säkerhetsuppdatering.

en: No restart is required.
sv: Ingen omstart krävs.

en: A restart is required.
sv: En omstart krävs.

en: You need to log out and log back in.
sv: Du behöver logga ut och logga in igen.

en: You need to restart the application.
sv: Du behöver starta om programmet.

en: You need to log out and log back in to remain secure.
sv: Du behöver logga ut och logga in igen för att fortsätta vara säker.

en: A restart is required to remain secure.
sv: En omstart krävs för att fortsätta vara säker.

note: TRANSLATORS: This is when the transaction status is not known
en: Unknown state
sv: Okänt tillstånd

note: TRANSLATORS: transaction state, the daemon is in the process of starting
en: Starting
sv: Startar

note: TRANSLATORS: transaction state, the transaction is waiting for another to complete
en: Waiting in queue
sv: Väntar i kö

note: TRANSLATORS: transaction state, just started
en: Running
sv: Kör

note: TRANSLATORS: transaction state, is querying data
en: Querying
sv: Frågar

note: TRANSLATORS: transaction state, getting data from a server
en: Getting information
sv: Hämtar information

note: TRANSLATORS: transaction state, removing packages
en: Removing packages
sv: Tar bort paket

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading package files
en: Downloading packages
sv: Hämtar paket

note: TRANSLATORS: transaction state, installing packages
en: Installing packages
sv: Installerar paket

note: TRANSLATORS: transaction state, refreshing internal lists
en: Refreshing software list
sv: Uppdaterar programlista

note: TRANSLATORS: transaction state, installing updates
en: Installing updates
sv: Installerar uppdateringar

note: TRANSLATORS: transaction state, removing old packages, and cleaning config files
en: Cleaning up packages
sv: Rensar upp i paket

note: TRANSLATORS: transaction state, obsoleting old packages
en: Obsoleting packages
sv: Föråldrar paket

note: TRANSLATORS: transaction state, checking the transaction before we do it
en: Resolving dependencies
sv: Löser beroenden

note: TRANSLATORS: transaction state, checking if we have all the security keys for the operation
en: Checking signatures
sv: Kontrollerar signaturer

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're doing a test transaction
en: Testing changes
sv: Testar ändringar

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're writing to the system package database
en: Committing changes
sv: Verkställer ändringar

note: TRANSLATORS: transaction state, requesting data from a server
en: Requesting data
sv: Begär data

note: TRANSLATORS: transaction state, all done!
en: Finished
sv: Färdigställd

note: TRANSLATORS: transaction state, in the process of canceling
en: Canceling
sv: Avbryter

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading repository information
sv: Hämtar förrådsinformation

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading list of packages
sv: Hämtar lista över paket

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading file lists
sv: Hämtar fillistor

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading lists of changes
sv: Hämtar listor över ändringar

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading groups
sv: Hämtar grupper

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading update information
sv: Hämtar uppdateringsinformation

note: TRANSLATORS: transaction state, repackaging delta files
en: Repackaging files
sv: Paketerar om filer

note: TRANSLATORS: transaction state, loading databases
en: Loading cache
sv: Läser in cache

note: TRANSLATORS: transaction state, scanning for running processes
en: Scanning installed applications
sv: Söker igenom installerade program

note: TRANSLATORS: transaction state, generating a list of packages installed on the system
en: Generating package lists
sv: Genererar paketlistor

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're waiting for the native tools to exit
en: Waiting for package manager lock
sv: Väntar på lås för pakethanterare

note: TRANSLATORS: waiting for user to type in a password
en: Waiting for authentication
sv: Väntar på autentisering

note: TRANSLATORS: we are updating the list of processes
en: Updating the list of running applications
sv: Uppdaterar listan över körande program

note: TRANSLATORS: we are checking executable files in use
en: Checking for applications currently in use
sv: Letar efter program som för närvarande används

note: TRANSLATORS: we are checking for libraries in use
en: Checking for libraries currently in use
sv: Letar efter bibliotek som för närvarande används

note: TRANSLATORS: we are copying package files to prepare to install
en: Copying files
sv: Kopierar filer

note: TRANSLATORS: we are running hooks pre or post transaction
en: Running hooks
sv: Kör krokar

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Trivial update
sv: Enkel uppdatering

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Normal update
sv: Normal uppdatering

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important update
sv: Viktig uppdatering

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security update
sv: Säkerhetsuppdatering

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Bug fix update
sv: Programfixuppdatering

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement update
sv: Förbättringsuppdatering

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked update
sv: Blockerad uppdatering

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Available
sv: Tillgänglig

note: TRANSLATORS: The type of package
en: Trusted
sv: Pålitligt

note: TRANSLATORS: The type of package
en: Untrusted
sv: Opålitligt

note: TRANSLATORS: The state of a package
en: Unavailable
sv: Otillgänglig

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Downloading
sv: Hämtar

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Updating
sv: Uppdaterar

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Installing
sv: Installerar

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Removing
sv: Tar bort

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Cleaning up
sv: Rensar upp

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Obsoleting
sv: Föråldrar

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Reinstalling
sv: Installerar om

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Preparing
sv: Förbereder

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Decompressing
sv: Dekomprimerar

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Downloaded
sv: Hämtade

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Updated
sv: Uppdaterad

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Removed
sv: Borttagen

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Cleaned up
sv: Rensade upp

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Obsoleted
sv: Föråldrade

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Reinstalled
sv: Installerade om

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Prepared
sv: Förberedes

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Decompressed
sv: Dekomprimerades

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Unknown role type
sv: Okänd rolltyp

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got dependencies
sv: Fick beroenden

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got update detail
sv: Fick uppdateringsdetaljer

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got details
sv: Fick detaljer

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got requires
sv: Fick krav

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got updates
sv: Fick uppdateringar

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Searched for package details
sv: Sökte efter paketdetaljer

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Searched for file
sv: Söker efter fil

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Searched groups
sv: Genomsökta grupper

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Searched for package name
sv: Sökte efter paketnamn

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Removed packages
sv: Borttagna paket

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Installed packages
sv: Installerade paket

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Installed local files
sv: Installerade lokala filer

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Refreshed package cache
sv: Uppdaterade paketcache

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Updated packages
sv: Uppdaterade paket

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Canceled
sv: Avbruten

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got list of repositories
sv: Fick lista över förråd

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Enabled repository
sv: Aktiverade förråd

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Removed repository
sv: Tog bort förråd

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Set repository data
sv: Ställ in förrådsdata

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Resolved
sv: Löst

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got file list
sv: Fick fillista

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got what provides
sv: Fick vad som tillhandahåller

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Installed signature
sv: Installerade signatur

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got package lists
sv: Fick paketlistor

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Accepted EULA
sv: Godkände slutanvändaravtal

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Downloaded packages
sv: Hämtade paket

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got distribution upgrades
sv: Fick distributionsuppgraderingar

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got categories
sv: Fick kategorier

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got old transactions
sv: Fick gamla transaktioner

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Repaired the system
sv: Reparerade systemet

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Upgrading the system
sv: Uppgraderar systemet

note: TRANSLATORS: The group type
en: Accessibility
sv: Hjälpmedel

note: TRANSLATORS: The group type
en: Accessories
sv: Tillbehör

note: TRANSLATORS: The group type
en: Education
sv: Utbildning

note: TRANSLATORS: The group type
en: Games
sv: Spel

note: TRANSLATORS: The group type
en: Graphics
sv: Grafik

note: TRANSLATORS: The group type
en: Office
sv: Kontorsprogram

note: TRANSLATORS: The group type
en: Other
sv: Andra

note: TRANSLATORS: The group type
en: Programming
sv: Programmering

note: TRANSLATORS: The group type
en: GNOME desktop
sv: GNOME-skrivbordet

note: TRANSLATORS: The group type
en: KDE desktop
sv: KDE-skrivbordet

note: TRANSLATORS: The group type
en: Xfce desktop
sv: Xfce-skrivbordet

note: TRANSLATORS: The group type
en: Other desktops
sv: Andra skrivbordsmiljöer

note: TRANSLATORS: The group type
en: Publishing
sv: Publicering

note: TRANSLATORS: The group type
en: Servers
sv: Servrar

note: TRANSLATORS: The group type
en: Fonts
sv: Typsnitt

note: TRANSLATORS: The group type
en: Admin tools
sv: Administrationsverktyg

note: TRANSLATORS: The group type
en: Legacy
sv: Inbyggd

note: TRANSLATORS: The group type
en: Localization
sv: Lokalanpassning

note: TRANSLATORS: The group type
en: Virtualization
sv: Virtualisering

note: TRANSLATORS: The group type
en: Security
sv: Säkerhet

note: TRANSLATORS: The group type
en: Power management
sv: Strömhantering

note: TRANSLATORS: The group type
en: Communication
sv: Kommunikation

note: TRANSLATORS: The group type
en: Network
sv: Nätverk

note: TRANSLATORS: The group type
en: Maps
sv: Kartor

note: TRANSLATORS: The group type
en: Package sources
sv: Paketkällor

note: TRANSLATORS: The group type
en: Science
sv: Vetenskap

note: TRANSLATORS: The group type
en: Documentation
sv: Dokumentation

note: TRANSLATORS: The group type
en: Electronics
sv: Elektronik

note: TRANSLATORS: The group type
en: Package collections
sv: Paketsamlingar

note: TRANSLATORS: The group type
en: Vendor
sv: Leverantör

note: TRANSLATORS: The group type
en: Newest packages
sv: Senaste paketen

note: TRANSLATORS: The group type
en: Unknown group
sv: Okänd grupp

note: TRANSLATORS: strftime formatted please
en: %d %B %Y
sv: %e %B %Y

note: TRANSLATORS: column for the date
en: Date
sv: Datum

note: TRANSLATORS: column for what was done, e.g. update-system
en: Action
sv: Åtgärd

note: TRANSLATORS: column for the user name, e.g. Richard Hughes
en: User name
sv: Användarnamn

note: TRANSLATORS: column for the application used for the install, e.g. Add/Remove Programs
en: Application
sv: Program

note: TRANSLATORS: user-friendly name for pkcon
en: Command line client
sv: Kommandoradsklient

note: TRANSLATORS: user-friendly name for gpk-update-icon, which used to exist
en: Update Icon
sv: Uppdateringsikon

note: TRANSLATORS: user-friendly name for the command not found plugin
en: Bash – Command Not Found
sv: Bash — Kommandot hittades inte

note: TRANSLATORS: user-friendly name for gnome-settings-daemon, which used to handle updates
en: GNOME Session
sv: GNOME-session

note: TRANSLATORS: user-friendly name for gnome-software
en: GNOME Software
sv: GNOME Programvara

note: TRANSLATORS: preset the GtktextBox with this filter text
en: Set the filter to this value
sv: Ställ in filtret till detta värde

note: TRANSLATORS: we can make this modal (stay on top of) another window
en: Set the parent window to make this modal
sv: Ställ in föräldrafönstret för att skapa denna modal

en: Software Log Viewer
sv: Visare för programlogg

note: are we running privileged
en: Log viewer
sv: Loggvisare

note: TRANSLATORS: for one reason or another, we could not enable or disable a package source
en: Failed to change status
sv: Misslyckades med att ändra status

note: TRANSLATORS: column if the source is enabled
en: Enabled
sv: Aktiverad

note: TRANSLATORS: column for the source description
en: Package Source
sv: Paketkälla

note: TRANSLATORS: for one reason or another, we could not get the list of sources
en: Failed to get the list of sources
sv: Misslyckades med att få listan över källor

note: TRANSLATORS: backend is broken, and won't tell us what it supports
en: Exiting as backend details could not be retrieved
sv: Avslutar eftersom bakändesdetaljer inte kunde hämtas

en: Getting package source list not supported by backend
sv: Att hämta paketkällslista stödjs inte av bakänden

note: TRANSLATORS: is not GPG signed
en: The software is not signed by a trusted provider.
sv: Programmet är inte signerat av en pålitlig leverantör.

note: TRANSLATORS: user has to trust provider -- I know, this sucks
en: Do not update this package unless you are sure it is safe to do so.
sv: Uppdatera inte detta paket såvida inte du vet att det är säkert att göra det.

note: TRANSLATORS: warn the user that all bets are off
en: Malicious software can damage your computer or cause other harm.
sv: Ondsint programvara kan skada din dator eller påverka säkerheten negativt.

note: TRANSLATORS: ask if they are absolutely sure they want to do this
en: Are you <b>sure</b> you want to update this package?
sv: Är du <b>säker</b> på att du vill uppdatera detta paket?

note: TRANSLATORS: user has to trust provider -- I know, this sucks
en: Do not install this package unless you are sure it is safe to do so.
sv: Installera inte detta paket såvida inte du vet att det är säkert att göra det.

note: TRANSLATORS: ask if they are absolutely sure they want to do this
en: Are you <b>sure</b> you want to install this package?
sv: Är du <b>säker</b> på att du vill installera detta paket?

note: TRANSLATORS: dialog body, explains to the user that they need to insert a disk to continue. The first replacement is DVD, CD etc
en: Additional media is required. Please insert the %s labeled “%s” to continue.
sv: Ytterligare media krävs. Mata in den %s som har etiketten ”%s” för att fortsätta.

note: TRANSLATORS: this is button text
en: Continue
sv: Fortsätt

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog
en: The following software also needs to be installed
sv: Följande programvara behöver också installeras

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog
en: The following software also needs to be removed
sv: Följande programvara behöver också tas bort

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog
en: The following software also needs to be updated
sv: Följande programvara behöver också uppdateras

en: Update
sv: Uppdatera

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog
en: The following software also needs to be re-installed
sv: Följande programvara behöver också installeras om

en: Reinstall
sv: Installera om

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog
en: The following software also needs to be downgraded
sv: Följande programvara behöver också nedgraderas

en: Downgrade
sv: Nedgradera

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog (we don't know how it's going to be processed -- eeek)
en: The following software also needs to be processed
sv: Följande programvara behöver också behandlas

note: TRANSLATORS: title of a dependency dialog
en: Additional confirmation required
sv: Ytterligare bekräftelse krävs

note: TRANSLATORS: message text of a dependency dialog
en: To install this package, additional software also has to be modified. | To install these packages, additional software also has to be modified.
sv[0]: För att installera detta paket så måste även ytterligare programvara ändras.
sv[1]: För att installera dessa paket så måste även ytterligare programvara ändras.

note: TRANSLATORS: message text of a dependency dialog
en: To remove this package, additional software also has to be modified. | To remove these packages, additional software also has to be modified.
sv[0]: För att ta bort detta paket så måste även ytterligare programvara ändras.
sv[1]: För att ta bort dessa paket så måste även ytterligare programvara ändras.

note: TRANSLATORS: message text of a dependency dialog
en: To update this package, additional software also has to be modified. | To update these packages, additional software also has to be modified.
sv[0]: För att uppdatera detta paket så måste även ytterligare programvara ändras.
sv[1]: För att uppdatera dessa paket så måste även ytterligare programvara ändras.

note: TRANSLATORS: message text of a dependency dialog
en: To install this file, additional software also has to be modified. | To install these files, additional software also has to be modified.
sv[0]: För att installera denna fil så måste även ytterligare programvara ändras.
sv[1]: För att installera dessa filer så måste även ytterligare programvara ändras.

note: TRANSLATORS: message text of a dependency dialog
en: To process this transaction, additional software also has to be modified.
sv: Ytterligare programvara måste även ändras för att behandla denna transaktion.

note: TRANSLATORS: we don't have a lot to go on here
en: Failed to process request.
sv: Misslyckades med att behandla begäran.

note: TRANSLATORS: the message text for the restart
en: Some of the updates that were installed require the computer to be restarted before the changes will be applied.
sv: Några av uppdateringarna som installerades kräver att datorn startas om för att ändringarna ska aktiveras.

note: TRANSLATORS: the button text for the restart
en: Restart Computer
sv: Starta om datorn

note: TRANSLATORS: the message text for the restart
en: Some of the updates that were installed require the computer to be restarted to remain secure.
sv: Några av uppdateringarna som installerades kräver att datorn startas om för att fortsätta vara säker.

note: TRANSLATORS: the message text for the log out
en: Some of the updates that were installed require you to log out and back in before the changes will be applied.
sv: Några av uppdateringarna som installerades kräver att du loggar ut och in igen för att ändringarna ska aktiveras.

note: TRANSLATORS: the button text for the log out
en: Log Out
sv: Logga ut

note: TRANSLATORS: the message text for the log out
en: Some of the updates that were installed require you to log out and back in to remain secure.
sv: Några av uppdateringarna som installerades kräver att du loggar ut och in igen för att fortsätta vara säker.

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error
en: Could not restart
sv: Kunde inte starta om

note: TRANSLATORS: we failed to install all the updates we requested
en: Some updates were not installed
sv: Några uppdateringar blev inte installerade

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error
en: Could not update packages
sv: Kunde inte uppdatera paket

note: TRANSLATORS: completed all updates TRANSLATORS: title: all updates installed okay
en: Updates installed
sv: Uppdateringar installerades

note: TRANSLATORS: title: all updates for the machine installed okay
en: All updates were installed successfully.
sv: Alla uppdateringar blev installerade.

note: TRANSLATORS: title: all the selected updates installed okay
en: The selected updates were installed successfully.
sv: De markerade uppdateringarna blev installerade.

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Trivial updates
sv: Enkla uppdateringar

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important updates
sv: Viktiga uppdateringar

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security updates
sv: Säkerhetsuppdateringar

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Bug fix updates
sv: Programfixuppdateringar

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement updates
sv: Förbättringsuppdateringar

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked updates
sv: Blockerade uppdateringar

note: TRANSLATORS: The type of update, i.e. unspecified
en: Other updates
sv: Övriga uppdateringar

note: TRANSLATORS: querying update array
en: Getting the list of updates
sv: Hämtar uppdateringslista

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error
en: Could not run upgrade script
sv: Kunde inte köra uppgraderingsskriptet

note: TRANSLATORS, are we going to cost the user lots of money?
en: Connectivity is being provided by wireless broadband, and it may be expensive to update this package. | Connectivity is being provided by wireless broadband, and it may be expensive to update these packages.
sv[0]: Anslutningen tillhandahålls av trådlöst bredband och det kan vara kostsamt att uppdatera detta paket.
sv[1]: Anslutningen tillhandahålls av trådlöst bredband och det kan vara kostsamt att uppdatera dessa paket.

note: TRANSLATORS: there are no updates
en: There are no updates available
sv: Det finns inga uppdateringar tillgängliga

note: TRANSLATORS: title: nothing to do
en: No updates are available
sv: Inga uppdateringar finns tillgängliga

note: TRANSLATORS: no network connection, according to PackageKit
en: No network connection was detected.
sv: Ingen nätverksanslutning upptäcktes.

note: TRANSLATORS: this is the button text when we have updates
en: _Install Update | _Install Updates
sv[0]: _Installera uppdatering
sv[1]: _Installera uppdateringar

note: TRANSLATORS: title: nothing to do
en: All packages are up to date
sv: Alla paket är uppdaterade

note: TRANSLATORS: tell the user the problem
en: There are no package updates available for your computer at this time.
sv: Det finns inga paketuppdateringar tillgängliga för din dator just nu.

en: There is %u update available | There are %u updates available
sv[0]: Det finns %u uppdatering tillgänglig
sv[1]: Det finns %u uppdateringar tillgängliga

note: TRANSLATORS: how many updates are selected in the UI
en: %u update selected | %u updates selected
sv[0]: %u uppdatering markerad
sv[1]: %u uppdateringar markerade

note: TRANSLATORS: how many updates are selected in the UI, and the size of packages to download
en: %u update selected (%s) | %u updates selected (%s)
sv[0]: %u uppdatering markerad (%s)
sv[1]: %u uppdateringar markerade (%s)

note: TRANSLATORS: this is the update type, e.g. security
en: This update will add new features and expand functionality.
sv: Denna uppdatering kommer lägga till nya funktioner och utöka funktionaliteten.

note: TRANSLATORS: this is the update type, e.g. security
en: This update will fix bugs and other non-critical problems.
sv: Denna uppdatering kommer att rätta till fel och andra icke-kritiska problem.

note: TRANSLATORS: this is the update type, e.g. security
en: This update is important as it may solve critical problems.
sv: Denna uppdatering är viktig eftersom den kan lösa kritiska problem.

note: TRANSLATORS: this is the update type, e.g. security
en: This update is needed to fix a security vulnerability with this package.
sv: Denna uppdatering krävs för att rätta till ett säkerhetshål i detta paket.

note: TRANSLATORS: this is the update type, e.g. security
en: This update is blocked.
sv: Denna uppdatering är blockerad.

note: TRANSLATORS: this is when the notification was issued and then updated
en: This notification was issued on %s and last updated on %s.
sv: Denna avisering utfärdades %s och uppdaterades senast %s.

note: TRANSLATORS: this is when the update was issued
en: This notification was issued on %s.
sv: Denna avisering utfärdades %s.

note: TRANSLATORS: this is a array of vendor URLs
en: For more information about this update please visit this website: | For more information about this update please visit these websites:
sv[0]: Besök denna webbplats för mer information om denna uppdatering:
sv[1]: Besök dessa webbplatser för mer information om denna uppdatering:

note: TRANSLATORS: this is a array of bugzilla URLs
en: For more information about bugs fixed by this update please visit this website: | For more information about bugs fixed by this update please visit these websites:
sv[0]: Besök denna webbplats för mer information om fel som har rättats till i denna uppdatering:
sv[1]: Besök dessa webbplatser för mer information om fel som har rättats till i denna uppdatering:

note: TRANSLATORS: this is a array of CVE (security) URLs
en: For more information about this security update please visit this website: | For more information about this security update please visit these websites:
sv[0]: Besök denna webbplats för mer information om denna säkerhetsuppdatering:
sv[1]: Besök dessa webbplatser för mer information om denna säkerhetsuppdatering:

note: TRANSLATORS: reboot required
en: The computer will have to be restarted after the update for the changes to take effect.
sv: Datorn måste startas om efter uppdateringen för att ändringarna ska aktiveras.

note: TRANSLATORS: log out required
en: You will need to log out and back in after the update for the changes to take effect.
sv: Du kommer att behöva logga ut och in igen efter uppdateringen för att den ska aktiveras.

note: TRANSLATORS: this is the stability status of the update
en: The classification of this update is unstable which means it is not designed for production use.
sv: Klassificeringen av denna uppdatering är ostabil, vilket betyder att den inte är tänkt för användning i en produktionsmiljö.

note: TRANSLATORS: this is the stability status of the update
en: This is a test update, and is not designed for normal use. Please report any problems or regressions you encounter.
sv: Detta är en testuppdatering och är inte tänkt för vanlig användning. Rapportera eventuella problem eller felaktigheter som du påträffar.

note: TRANSLATORS: this is a ChangeLog
en: The developer logs will be shown as no description is available for this update:
sv: Utvecklarloggen kommer att visas eftersom ingen beskrivning finns tillgänglig för denna uppdatering:

en: Loading…
sv: Läser in…

en: No update details available.
sv: Inga detaljer om uppdateringar finns tillgängliga.

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error TRANSLATORS: PackageKit did not send any results for the query...
en: Could not get update details
sv: Kunde inte hämta uppdateringsdetaljer

note: TRANSLATORS: PackageKit did not send any results for the query...
en: Could not get package details
sv: Kunde inte hämta paketdetaljer

en: No results were returned.
sv: Inga resultat returnerades.

note: TRANSLATORS: right click menu, select all the updates
en: Select all
sv: Markera allt

note: TRANSLATORS: right click menu, unselect all the updates
en: Unselect all
sv: Avmarkera allt

note: TRANSLATORS: right click menu, select only security updates
en: Select security updates
sv: Välj säkerhetsuppdateringar

note: TRANSLATORS: right click option, ignore this update name, not currently used
en: Ignore this update
sv: Ignorera denna uppdatering

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error
en: Could not get updates
sv: Kunde inte få uppdateringar

note: TRANSLATORS: this is the header
en: Checking for updates…
sv: Letar efter uppdateringar…

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error
en: Could not get list of distribution upgrades
sv: Kunde inte få lista över distributionsuppgraderingar

note: TRANSLATORS: new distro available, e.g. F9 to F10
en: New distribution upgrade release “%s” is available
sv: Nya distributionsuppgraderingen ”%s” finns tillgänglig

note: TRANSLATORS: this is when some updates are not being shown as other packages need updating first
en: Other updates are held back as some important system packages need to be installed first.
sv: Övriga uppdateringar hålls tillbaka eftersom några viktiga systempaket behöver installeras först.

en: Update Packages
sv: Uppdatera paket
