gnome-panel master - en to da translation catalogue (89 entries)

en: Permission is granted to copy, distribute and/or modify this document under the terms of the GNU Free DocumentationLicense (GFDL), Version 1.1 or any later version published by the Free Software Foundation with no Invariant Sections, no Front-Cover Texts, and no Back-Cover Texts. You can find a copy of the GFDL at this <ulink url="ghelp:fdl" type="help">link</ulink> or in the file COPYING-DOCS distributed with this manual.
da: Tilladelse er givet til at kopiere, distribuere og/eller ændre dette dokument under betingelserne i GNU Free Documentation License (GFDL), version 1.1 eller enhver senere version udgivet af Free Software Foundation; uden invariante afsnit, forsidetekster, samt bagsidetekster. Du kan se en kopi af GFDL her <ulink type="help" url="ghelp:fdl">link</ulink> eller i filen COPYING-DOCS som distribueres sammen med denne manual.

en: This manual is part of a collection of GNOME documents distributed under the GFDL. If you want to distribute this manual separately from the collection, you can do so by adding a copy of the license to the document, as described in section 6 of the license.
da: Denne manual er en del af den samling af GNOME-manualer som udgives under GFDL. Hvis du ønsker at distribuere denne manuel adskilt fra samlingen, kan du gøre dette ved at tilføje en kopi af licensen til manualen, som beskrevet i afsnit 6 af licensen.

en: Many of the names used by companies to distinguish their products and services are claimed as trademarks. Where those names appear in any GNOME documentation, and the members of the GNOME Documentation Project are made aware of those trademarks, then the names are in capital letters or initial capital letters.
da: En stor del af de navne som anvendes af firmaer til at identificere deres produkter og tjenester hævdes som værende varemærker. Hvor disse navne fremgår i en hvilken som helst GNOME-dokumentation, og medlemmerne af GNOME-dokumentationsprojeket er gjort opmærksom på disse varemærker, så er disse navne vist med store bogstaver eller stort begyndelsesbogstav.

en: DOCUMENT IS PROVIDED ON AN "AS IS" BASIS, WITHOUT WARRANTY OF ANY KIND, EITHER EXPRESSED OR IMPLIED, INCLUDING, WITHOUT LIMITATION, WARRANTIES THAT THE DOCUMENT OR MODIFIED VERSION OF THE DOCUMENT IS FREE OF DEFECTS MERCHANTABLE, FIT FOR A PARTICULAR PURPOSE OR NON-INFRINGING. THE ENTIRE RISK AS TO THE QUALITY, ACCURACY, AND PERFORMANCE OF THE DOCUMENT OR MODIFIED VERSION OF THE DOCUMENT IS WITH YOU. SHOULD ANY DOCUMENT OR MODIFIED VERSION PROVE DEFECTIVE IN ANY RESPECT, YOU (NOT THE INITIAL WRITER, AUTHOR OR ANY CONTRIBUTOR) ASSUME THE COST OF ANY NECESSARY SERVICING, REPAIR OR CORRECTION. THIS DISCLAIMER OF WARRANTY CONSTITUTES AN ESSENTIAL PART OF THIS LICENSE. NO USE OF ANY DOCUMENT OR MODIFIED VERSION OF THE DOCUMENT IS AUTHORIZED HEREUNDER EXCEPT UNDER THIS DISCLAIMER; AND
da: DETTE DOKUMENT GØRES TILGÆNGELIGT SÅDAN SOM DET ER, UDEN NOGEN FORM FOR GARANTI, HVERKEN UDTALT ELLER ANTYDET, DERIBLANDT, UDEN BEGRÆNSNINGER, GARANTIER OM AT DOKUMENTET ELLER ÆNDREDE VERSIONER AF DOKUMENTET ER FRIT FOR DEFEKTER, PASSENDE TIL ET BESTEMT FORMÅL ELLER IKKE-KRÆNKENDE. DU HÆFTER SELV FOR HELE RISIKOEN VEDRØRENDE KVALITET, KORREKTHED OG YDELSE FOR DOKUMENTET ELLER ÆNDREDE VERSIONER AF DOKUMENTET. SKULLE ET DOKUMENT, ELLER EN ÆNDRET VERSION AF ET DOKUMENT VISE SIG AT VÆRE DEFEKT PÅ EN HVILKEN SOM HELST MÅDE, HÆFTER DU FOR BETALING FOR EVENTUEL NØDVENDIG SERVICE, REPARATION ELLER KORREKTION (OG IKKE HVERKEN DEN OPRINDELIGE FORFATTER, SKRIBENT ELLER NOGEN ANDEN BIDRAGYDER). DENNE ERKLÆRING OM GARANTIFORBEHOLD ER EN ESSENTIEL DEL AF DENNE LICENS. INGEN BRUG AF NOGET DOKUMENT ELLER ÆNDRET VERSION AF DOKUMENTET ER AUTORISERET HERUNDER BORTSET FRA DENNE ANSVARSFRASKRIVELSE OG

en: UNDER NO CIRCUMSTANCES AND UNDER NO LEGAL THEORY, WHETHER IN TORT (INCLUDING NEGLIGENCE), CONTRACT, OR OTHERWISE, SHALL THE AUTHOR, INITIAL WRITER, ANY CONTRIBUTOR, OR ANY DISTRIBUTOR OF THE DOCUMENT OR MODIFIED VERSION OF THE DOCUMENT, OR ANY SUPPLIER OF ANY OF SUCH PARTIES, BE LIABLE TO ANY PERSON FOR ANY DIRECT, INDIRECT, SPECIAL, INCIDENTAL, OR CONSEQUENTIAL DAMAGES OF ANY CHARACTER INCLUDING, WITHOUT LIMITATION, DAMAGES FOR LOSS OF GOODWILL, WORK STOPPAGE, COMPUTER FAILURE OR MALFUNCTION, OR ANY AND ALL OTHER DAMAGES OR LOSSES ARISING OUT OF OR RELATING TO USE OF THE DOCUMENT AND MODIFIED VERSIONS OF THE DOCUMENT, EVEN IF SUCH PARTY SHALL HAVE BEEN INFORMED OF THE POSSIBILITY OF SUCH DAMAGES.
da: UNDER INGEN OMSTÆNDIGHEDER OG UNDER INGEN JURIDISK TEORI, UANSET OM DET ER EN BEVIDST SKADENDE HANDLING (INKLUSIVE UFORSVARLIGHED) ELLER PÅ HVILKEN SOM HELST ANDEN MÅDE, KAN FORFATTEREN, SKRIBENT, BIDRAGYDERE, DISTRIBUTØRER ELLER FORSYNER AF DETTE DOKUMENT ELLER MODIFICEREDE VERSIONER GØRES ANSVARLIG OVERFOR NOGEN PERSON FOR NOGEN DIREKTE, INDIREKTE, SPECIEL, TILFÆLDIG ELLER FØLGENDE SKADE PÅFØRT NOGEN INKLUSIVE, UDEN BEGRÆNSNING, SKADE SOM FØLGE AF TAB AF RYGTE, ARBEJDSSTOP, COMPUTERFEJL ELLER -SVIGT, ELLER ENHVER ANDEN FORM FOR SKADE ELLER TAB SOM ER OPSTÅET I FORBINDELSE MED BRUG AF DETTE DOKUMENT ELLER MODIFICEREDE VERSIONER HERAF, SELV HVIS EN SÅDAN PART HAR VÆRET INFORMERET OM MULIGHEDEN FOR SÅDANNE SKADER.

en: DOCUMENT AND MODIFIED VERSIONS OF THE DOCUMENT ARE PROVIDED UNDER THE TERMS OF THE GNU FREE DOCUMENTATION LICENSE WITH THE FURTHER UNDERSTANDING THAT: <placeholder-1/>
da: DOKUMENTET OG ÆNDREDE VERSIONER AF DOKUMENTET STILLES TIL RÅDIGHED UNDER GNU FREE DOCOMENTATION LICENSE MED FØLGENDE BETINGELSER: <placeholder-1/>

en: Clock Manual
da: Urmanual

en: GNOME Documentation Project
da: GNOME-dokumentationsprojekt

en: Clock Applet Manual V2.7
da: Manual til urpanelprogram version 2.7

en: January 2010
da: Januar 2010

en: Clock Applet Manual V2.6
da: Manual til urpanelprogram version 2.6

en: Clock Applet Manual V2.5
da: Manual til urpanelprogram version 2.5

en: February 2004
da: Februar 2004

en: Clock Applet Manual V2.4
da: Manual til urpanelprogram version 2.4

en: Clock Applet Manual V2.3
da: Manual til urpanelprogram version 2.3

en: January 2003
da: Januar 2003

en: Clock Applet Manual V2.2
da: Manual til urpanelprogram version 2.2

en: Clock Applet Manual V2.1
da: Manual til urpanelprogram version 2.1

en: June 2002
da: Juni 2002

en: Clock Applet Manual V2.0
da: Manual til urpanelprogram version 2.0

en: March 2002
da: Marts 2002

en: Clock Applet Manual
da: Manual til urpanelprogram til urpanelprogrammet

en: This manual describes version 2.5.3.1 of the Clock applet.
da: Denne manual beskriver version 2.5.3.1 af urpanelprogrammet.

en: Feedback
da: Tilbagemeldinger

en: To report a bug or make a suggestion regarding the Clock applet or this manual, follow the directions in the <ulink url="ghelp:gnome-feedback" type="help">GNOME Feedback Page</ulink>.
da: Hvis du ønsker at indrapportere en fejl eller komme med et forslag vedrørende urpanelprogrammet eller denne manual så følg vejledningen på siden <ulink url="ghelp:gnome-feedback" type="help">tilbagemeldinger omkring GNOME</ulink>.

note: ==== End of Figure =======================================
en: The <application>Clock</application> applet displays the date and time, and when clicked, displays a calendar. The <application>Clock</application> can be customized to show seconds or a 12 or 24 hour clock.
da: Panelprogrammet <application>Ur</application> viser datoen og tiden og, hvis der klikkes på panelprogrammet, en kalender. <application>Uret</application> kan tilpasses til at vise sekunder eller et 12 eller 24-timers ur.

en: Clock
da: Ur

en: Introduction
da: Indledning

en: Clock Applet
da: Urpanelprogram

en: Shows Clock applet.
da: Viser urpanelprogram.

en: To Add Clock to a Panel
da: Tilføjelse af uret til et panel

en: Perform the following steps:
da: Udfør de følgende trin:

en: Right-click on the panel.
da: Højreklik på panelet.

en: Choose <guimenuitem>Add to Panel</guimenuitem>.
da: Vælg <guimenuitem>Tilføj til panel</guimenuitem>.

en: Scroll down the list of items in the <guilabel>Add to Panel</guilabel> dialog, then select <guilabel>Clock</guilabel>.
da: Rul ned i listen af punkter i vinduet <guilabel>Tilføj til panel</guilabel>, og vælg <guilabel>Ur</guilabel>.

en: Click <guibutton>Add</guibutton>.
da: Klik <guibutton>Tilføj</guibutton>.

en: Usage
da: Brug

en: To Show the Calendar
da: Visning af kalenderen

en: Click on the applet to open a small calendar showing the current month. To close the calendar, click again on the part of the applet that is in the panel.
da: Klik på panelprogrammet for at åbne en lille kalender der viser den aktuelle måned. Klik igen på den del af panelprogrammet som er i panelet for at lukke kalenderen.

en: You can change the month shown in the calendar by clicking the arrows to each side of the month and year text.
da: Du kan ændre måneden vist i kalenderen ved at klikke på pilene på hver side af måneds- og årsteksten.

en: Double-click a day in the calendar to launch the <application>Evolution</application> groupware application.
da: Dobbeltklik på en dag i kalenderen for at starte samarbejdsprogrammet <application>Evolution</application>.

en: To Insert the Date or Time Into an Application
da: Indsætttelse af dato eller tid i et program

en: The <application>Clock</application> applet takes the time from the system clock.
da: Panelprogrammet <application>Ur</application> henter tiden fra systemuret.

en: To insert the date or time from the <application>Clock</application> applet into an application, perform the following steps:
da: Indsættelse af datoen eller tiden fra panelprogrammet <application>Ur</application> i et program udføres på følgende måde:

en: Right-click on the <application>Clock</application> applet.
da: Højreklik på panelprogrammet <application>Ur</application>.

en: Choose one of the following menu items from the applet popup menu:
da: Vælg et af de følgende menupunkter fra panelprogrammets pop op-menu:

en: Copy Time
da: Kopier tidspunkt

en: Copy Date
da: Kopier dato

en: Point to the location in your application where you want to insert the item.
da: Peg på stedet i dit program hvor du ønsker at indsætte dato eller tid.

en: Choose <menuchoice><guimenu>Edit</guimenu><guimenuitem>Paste</guimenuitem></menuchoice> or middle-click to insert the item.
da: Vælg <menuchoice><guimenu>Rediger</guimenu><guimenuitem>Indsæt</guimenuitem></menuchoice> eller midterklik for at indsætte dato eller tidspunkt.

en: To Adjust the System Date or Time
da: Justering af systemdato eller tid

en: To adjust the system date or time that the <application>Clock</application> applet displays, perform the following steps:
da: Justering af systemets dato eller tid, som vises i panelprogrammet <application>Ur</application>, udføres på følgende måde:

en: Right-click on the applet, then choose <guimenuitem>Adjust Date &amp; Time</guimenuitem>.
da: Højreklik på panelprogrammet, vælg så <guimenuitem>Juster dato &amp; tid</guimenuitem>.

en: Type the <literal>root</literal> password, then click <guibutton>OK</guibutton>.
da: Indtast adgangskoden for <literal>root</literal> og klik på <guibutton>O.k.</guibutton>.

en: The <application>Clock</application> applet starts the system tool that sets the system date and time. Use the tool to adjust the date and time.
da: Panelprogrammet <application>Ur</application> starter systemværktøjet som indstiller systemdatoen og tiden. Anvend værktøjet for at justere datoen og tiden.

en: Clock Preferences
da: Urindstillinger

en: To configure the <application>Clock</application>, right-click on the applet, then choose <guimenuitem>Preferences</guimenuitem>. You will be presented with three tabs to change preferences for <guimenuitem>General</guimenuitem>, <guimenuitem>Locations</guimenuitem> or <guimenuitem>Weather</guimenuitem>.
da: For at konfigurere <application>Uret</application>, højreklikkes på panelprogrammet, og der vælges <guimenuitem>Indstillinger</guimenuitem>. Du vil blive præsenteret for tre faneblade hvor du kan ændre indstillinger for <guimenuitem>Generelt</guimenuitem>, <guimenuitem>Lokationer</guimenuitem> eller <guimenuitem>Vejret</guimenuitem>.

en: General Preferences
da: Generelle indstillinger

en: Clock Format
da: Urformat

en: Select one of the following options:
da: Vælg en af de følgende indstillinger:

en: 12 hour
da: 12-time

en: Display the time in the a.m./p.m. format.
da: Vis tiden i formatet a.m./p.m.

en: This option is not shown if your session language does not use the 12 hour clock.
da: Denne indstilling vises ikke, hvis dit valgte sprog ikke bruger uropsætningen 12-timer.

en: 24 hour
da: 24-time

en: Display the time in the 00.00 to 24.00 format.
da: Viser tiden i formatet 00.00 til 24.00.

en: Show the date
da: Vis datoen

en: Select this option to display the date in the applet.
da: Vælg denne indstilling for at vise datoen i panelprogrammet.

en: Show seconds
da: Vis sekunder

en: Select this option to display seconds in the applet.
da: Vælg denne indstilling for at vise sekunder i panelprogrammet.

en: Show the weather
da: Vis vejret

en: Select this option to display the the current weather forecast at your location. The weather will be displayed as an icon for sunny, cloudy, rain or more.
da: Vælg denne indstilling for at vise den aktuelle vejrudsigt hvor du befinder dig. Vejret vil blive vist som et ikon for solskin, overskyet, regn eller andet.

en: Show temperature
da: Vis temperatur

en: Select this option to display the temperature at your location.
da: Vælg denne indstilling for at vise temperaturen hvor du befinder dig.

en: Location Preferences
da: Lokationsindstillinger

en: Locations
da: Lokationer

en: You can add one or more locations and their local time to be displayed in the Clock. To add a location:
da: Du kan tilføje en eller flere lokationer og deres lokale tid som vises i uret. For at tilføje en placering:

en: Press <guilabel>Add</guilabel>
da: Tryk <guilabel>Tilføj</guilabel>

en: Type the city, region or country name and as you type a list of options will appear in a drop down box. Select a match from the pop-up and the <guilabel>Timezone</guilabel>, <guilabel>Latitude</guilabel>, and <guilabel>Longitude</guilabel> entries will be automatically filled in.
da: Tast byen, regionen eller landenavnet og mens du taster vil en liste af muligheder vise sig i et rullegardin. Vælg et resultat og posterne <guilabel>Tidszone</guilabel>, <guilabel>Breddegrad</guilabel> og <guilabel>Længdegrad</guilabel> vil automatisk blive udfyldt.

en: Weather Preferences
da: Vejrindstillinger

en: Weather
da: Vejret

en: You can display the Temperature unit in one of the following options from the drop down box:
da: Du kan vise temperaturenheden på en af de tre følgende måder, der kan vælges fra rullegardinet:

en: <guilabel>Default</guilabel> The default display for your region.
da: <guilabel>Standard</guilabel> Standardvisningen for din region.

en: Wind speed unit
da: Vindhastighedsenhed

en: You can display the Speed unit in one of the following options from the drop down box:
da: Du kan vise hastighedsenheden på en af de følgende måder, der kan vælges fra rullegardinet:

en: Beaufort scale
da: Beaufortskalaen

en: Knots
da: Knob

en: <guilabel>mph</guilabel> (miles per hour)
da: <guilabel>mph</guilabel> (mil per time)

en: <guilabel>km/h</guilabel> (kilometers per hour)
da: <guilabel>km/h</guilabel> (kilometer per time)

en: <guilabel>Dm/a</guilabel> (meters per second)
da: <guilabel>m/s</guilabel> (meter per sekund)
