clock - en to fi translation catalogue (75 entries)

en: Permission is granted to copy, distribute and/or modify this document under the terms of the GNU Free DocumentationLicense (GFDL), Version 1.1 or any later version published by the Free Software Foundation with no Invariant Sections, no Front-Cover Texts, and no Back-Cover Texts. You can find a copy of the GFDL at this <ulink url="ghelp:fdl" type="help">link</ulink> or in the file COPYING-DOCS distributed with this manual.
fi: Tätä asiakirjaa saa kopioida, jakaa edelleen ja/tai muokata Free Software Foundationin julkaiseman GNU Free Documentation Licensen (GFDL) version 1.1 tai valinnaisesti myöhemmän version mukaisesti, ilman vaatimuksia muuttamattomista osioista ja etu- tai takakansiteksteistä. Kopion GFDL:stä voi nähdä napsauttamalla <ulink type="help" url="ghelp:fdl">tätä linkkiä</ulink>, tai lukemalla ohjeen mukana toimitetun COPYING-DOCS-nimisen tiedoston.

en: This manual is part of a collection of GNOME documents distributed under the GFDL. If you want to distribute this manual separately from the collection, you can do so by adding a copy of the license to the document, as described in section 6 of the license.
fi: Tämä käyttöohje on osa Gnomen käyttöohjekokoelmaa ja levitetään GFDL-lisenssin alaisena. Jos haluat levittää tätä käyttöohjetta erillään kokoelmasta, voit tehdä sen liittämällä lisenssin kopion ohjeen mukaan, kuten lisenssin luku 6 sanelee.

en: Many of the names used by companies to distinguish their products and services are claimed as trademarks. Where those names appear in any GNOME documentation, and the members of the GNOME Documentation Project are made aware of those trademarks, then the names are in capital letters or initial capital letters.
fi: Monet tuotteiden ja palveluiden nimet ovat tuotemerkkejä. Gnomen dokumentointiprojektissa nämä nimet pyritään kirjoittamaan suuraakkosin tai isolla alkukirjaimella, sikäli kun projektin jäsenet tietävät kyseisistä tuotemerkeistä.

en: DOCUMENT IS PROVIDED ON AN "AS IS" BASIS, WITHOUT WARRANTY OF ANY KIND, EITHER EXPRESSED OR IMPLIED, INCLUDING, WITHOUT LIMITATION, WARRANTIES THAT THE DOCUMENT OR MODIFIED VERSION OF THE DOCUMENT IS FREE OF DEFECTS MERCHANTABLE, FIT FOR A PARTICULAR PURPOSE OR NON-INFRINGING. THE ENTIRE RISK AS TO THE QUALITY, ACCURACY, AND PERFORMANCE OF THE DOCUMENT OR MODIFIED VERSION OF THE DOCUMENT IS WITH YOU. SHOULD ANY DOCUMENT OR MODIFIED VERSION PROVE DEFECTIVE IN ANY RESPECT, YOU (NOT THE INITIAL WRITER, AUTHOR OR ANY CONTRIBUTOR) ASSUME THE COST OF ANY NECESSARY SERVICING, REPAIR OR CORRECTION. THIS DISCLAIMER OF WARRANTY CONSTITUTES AN ESSENTIAL PART OF THIS LICENSE. NO USE OF ANY DOCUMENT OR MODIFIED VERSION OF THE DOCUMENT IS AUTHORIZED HEREUNDER EXCEPT UNDER THIS DISCLAIMER; AND
fi: ASIAKIRJA TARJOTAAN SELLAISENAAN, ILMAN MINKÄÄNLAISTA KIRJATTUA TAI KONKLUDENTTISTA RAJATONTA TAKUUTA ASIAKIRJAN TAI SEN MUOKATUN VERSION VIRHEETTÖMYYDESTÄ, SOPIVUUDESTA KAUPALLISEEN KÄYTTÖÖN TAI TIETTYYN KÄYTTÖTARKOITUKSEEN TAI LOUKKAAMATTOMUUDESTA. TÄYSI VASTUU ASIAKIRJAN TAI SEN MUOKATUN VERSION LAADUSTA, TARKKUUDESTA JA TOIMIVUUDESTA ON KÄYTTÄJÄLLÄ. JOS ASIAKIRJA TAI SEN MUOKATTU VERSIO OSOITTAUTUU JOLLAKIN TAVALLA VIRHEELLISEKSI, KÄYTTÄJÄ (EI ALKUPERÄINEN KIRJOITTAJA TAI MUU TEKIJÄ) VASTAA PALVELUJEN, KORJAUSTEN TAI OIKAISUJEN KUSTANNUKSISTA. TÄMÄ VASTUUVAPAUSLAUSEKE ON EROTTAMATON OSA LISENSSIÄ. ASIAKIRJAN TAI SEN MUOKATTUJEN VERSIOIDEN KÄYTTÖ ON SALLITTUA VAIN TÄMÄN VASTUUVAPAUSLAUSEKKEEN NOJALLA; SEKÄ

en: UNDER NO CIRCUMSTANCES AND UNDER NO LEGAL THEORY, WHETHER IN TORT (INCLUDING NEGLIGENCE), CONTRACT, OR OTHERWISE, SHALL THE AUTHOR, INITIAL WRITER, ANY CONTRIBUTOR, OR ANY DISTRIBUTOR OF THE DOCUMENT OR MODIFIED VERSION OF THE DOCUMENT, OR ANY SUPPLIER OF ANY OF SUCH PARTIES, BE LIABLE TO ANY PERSON FOR ANY DIRECT, INDIRECT, SPECIAL, INCIDENTAL, OR CONSEQUENTIAL DAMAGES OF ANY CHARACTER INCLUDING, WITHOUT LIMITATION, DAMAGES FOR LOSS OF GOODWILL, WORK STOPPAGE, COMPUTER FAILURE OR MALFUNCTION, OR ANY AND ALL OTHER DAMAGES OR LOSSES ARISING OUT OF OR RELATING TO USE OF THE DOCUMENT AND MODIFIED VERSIONS OF THE DOCUMENT, EVEN IF SUCH PARTY SHALL HAVE BEEN INFORMED OF THE POSSIBILITY OF SUCH DAMAGES.
fi: MISSÄÄN OLOSUHTEISSA TAI MINKÄÄN OIKEUSLAITOKSEN ALAISUUDESSA, NIIN OIKEUSLOUKKAUKSISSA (MUKAAN LUKIEN HUOLIMATTOMUUS), SOPIMUS TAI MUUTOIN, ASIAKIRJAN TAI SEN MUOKATUN VERSION TEKIJÄ, ALKUPERÄINEN KIRJOITTAJA, KUKAAN AVUSTAJISTA, KUKAAN LEVITTÄJÄ TAIKKA KUKAAN TARJOAJA EI OLE VASTUUSSA KENELLEKÄÄN SUORASTA, EPÄSUORASTA, ERITYISESTÄ, TAPATURMAISESTA TAI VÄLILLISESTÄ VAHINGOSTA SISÄLTÄEN RAJOITUKSETTA VAHINGOT LIIKEARVON MENETYKSESTÄ, TYÖN KESKEYTYMISESTÄ, TIETOKONEVIRHEESTÄ TAI -HÄIRIÖSTÄ TAIKKA MISTÄÄN MUUSTA VAHINGOSTA TAI MENETYKSESTÄ, JOKA ILMENEE TAI LIITTYY ASIAKIRJAN TAI SEN MUOKATUN VERSION KÄYTTÖÖN EDES SILLOIN KUN OSAPUOLTA ON OLLUT TIETOINEN TÄLLAISEN VAHINGON MAHDOLLISUUDESTA.

en: DOCUMENT AND MODIFIED VERSIONS OF THE DOCUMENT ARE PROVIDED UNDER THE TERMS OF THE GNU FREE DOCUMENTATION LICENSE WITH THE FURTHER UNDERSTANDING THAT: <placeholder-1/>
fi: ASIAKIRJA SEKÄ MUOKATUT VERSIOT ASIAKIRJASTA TARJOTAAN GNU FREE DOCUMENTATION LICENSEN EHDOIN SEKÄ YMMÄRTÄEN ETTÄ: <placeholder-1/>

en: Clock Manual
fi: Kellon ohjekirja

en: GNOME Documentation Project
fi: Gnomen dokumentointiprojekti

en: Clock Applet Manual V2.5
fi: Kellosovelman ohjekirja v2.5

en: February 2004
fi: Helmikuu 2004

en: Clock Applet Manual V2.4
fi: Kellosovelman ohjekirja v2.4

en: September 2003
fi: Syyskuu 2003

en: Clock Applet Manual V2.3
fi: Kellosovelman ohjekirja v2.3

en: January 2003
fi: Tammikuu 2003

en: Clock Applet Manual V2.2
fi: Kellosovelman ohjekirja v2.2

en: August 2002
fi: Elokuu 2002

en: Clock Applet Manual V2.1
fi: Kellosovelman ohjekirja v2.1

en: June 2002
fi: Kesäkuu 2002

en: Clock Applet Manual V2.0
fi: Kellosovelman ohjekirja v2.0

en: March 2002
fi: Maaliskuu 2002

en: Clock Applet Manual
fi: Kellosovelman ohjekirja

en: April 2000
fi: Huhtikuu 2000

en: This manual describes version 2.5.3.1 of the Clock applet.
fi: Tämä ohjekirja kuvaa kellosovelman version 2.5.3.1

en: Feedback
fi: Palaute

en: To report a bug or make a suggestion regarding the Clock applet or this manual, follow the directions in the <ulink url="ghelp:gnome-feedback" type="help">GNOME Feedback Page</ulink>.
fi: Ilmoittaaksesi viasta tai tehdäksesi ehdotuksen Kello-sovelmaan tai tähän käyttöohjeeseen liittyen, seuraa ohjeita <ulink url="ghelp:gnome-feedback" type="help">Gnomen palautesivulla</ulink>.

en: The Clock displays the time and date in a panel.
fi: Kello näyttää paneelissa kellonajan ja päiväyksen.

en: Clock
fi: Kello

en: Introduction
fi: Johdanto

en: Clock Applet
fi: Kellosovelma

en: Shows Clock applet.
fi: Näyttää Kello-sovelman.

note: ==== End of Figure =======================================
en: The <application>Clock</application> applet displays the time and the date in a panel.
fi: <application>Kello</application>-sovelma näyttää paneelissa kellonajan ja päiväyksen.

en: To Add Clock to a Panel
fi: Kellon lisääminen paneeliin

en: Perform the following steps:
fi: Tee seuraavasti:

en: Right-click on the panel.
fi: Napsauta paneelia hiiren oikealla painikkeella.

en: Choose <guimenuitem>Add to Panel</guimenuitem>.
fi: Valitse <guimenuitem>Lisää paneeliin</guimenuitem>.

en: Scroll down the list of items in the <guilabel>Add to Panel</guilabel> dialog, then select <guilabel>Clock</guilabel>.
fi: Vieritä kohdeluetteloa alaspäin <guilabel>Lisää paneeliin</guilabel> -valintaikkunassa, ja valitse sitten <guilabel>Kello</guilabel>.

en: Click <guibutton>Add</guibutton>.
fi: Napsauta <guibutton>Lisää</guibutton>.

en: Usage
fi: Käyttö

en: To Show the Calendar
fi: Kalenterin näyttäminen

en: Click on the applet to open a small calendar showing the current month. To close the calendar, click again on the part of the applet that is in the panel.
fi: Napsauta sovelmaa avataksesi pienen kalenterin, joka näyttää nykyisen kuukauden. Sulkeaksesi kalenterin, napsauta uudelleen sovelman paneelissa olevaa osaa.

en: You can change the month shown in the calendar by clicking the arrows to each side of the month and year text.
fi: Kalenterissa olevaa kuukautta voidaan vaihtaa napsauttamalla kuukausi- ja vuosi-tekstien vieressä olevia nuolia.

en: Double-click a day in the calendar to launch the <application>Evolution</application> groupware application.
fi: Kaksoisnapsauta päivää kalenterissa käynnistääksesi <application>Evolution</application>-sähköposti ja -kalenteriohjelmiston.

en: To Insert the Date or Time Into an Application
fi: Päiväyksen tai ajan lisääminensovellukseen

en: The <application>Clock</application> applet takes the time from the system clock.
fi: <application>Kello</application>-sovelma hakee ajan järjestelmän kellolta.

en: To insert the date or time from the <application>Clock</application> applet into an application, perform the following steps:
fi: Lisätäksesi päiväyksen tai ajan sovellukseen <application>Kello</application>-sovelmasta, tee seuraavasti:

en: Right-click on the <application>Clock</application> applet.
fi: Napsauta <application>Kello</application>-sovelmaa hiiren oikealla painikkeella.

en: Choose one of the following menu items from the applet popup menu:
fi: Valitse yksi seuraavista sovelman ponnahdusvalikon valikkokohdista:

en: Copy Time
fi: Kopioi aika

en: Copy Date
fi: Kopioi päiväys

en: Point to the location in your application where you want to insert the item.
fi: Siirry sovellukseen, johon haluat lisätä valitun kohteen.

en: Choose <menuchoice><guimenu>Edit</guimenu><guimenuitem>Paste</guimenuitem></menuchoice> or middle-click to insert the item.
fi: Valitse <menuchoice><guimenu>Muokkaa</guimenu><guimenuitem>Liitä</guimenuitem></menuchoice> tai napsauta hiiren keskimmäisellä painikkeella lisätäksesi kohteen.

en: To Adjust the System Date or Time
fi: Järjestelmän päiväyksen tai ajan asettaminen

en: To adjust the system date or time that the <application>Clock</application> applet displays, perform the following steps:
fi: Asettaaksesi <application>Kello</application>-sovelman näyttämän järjestelmän päiväyksen tai ajan, tee seuraavasti:

en: Right-click on the applet, then choose <guimenuitem>Adjust Date &amp; Time</guimenuitem>.
fi: Napsauta sovelmaa hiiren oikealla painikkeella ja valitse <guimenuitem>Aseta päiväys ja aika</guimenuitem>.

en: Type the <literal>root</literal> password, then click <guibutton>OK</guibutton>.
fi: Kirjoita <literal>root</literal>-käyttäjän (pääkäyttäjä) salasana ja napsauta sitten <guibutton>OK</guibutton>

en: The <application>Clock</application> applet starts the system tool that sets the system date and time. Use the tool to adjust the date and time.
fi: <application>Kello</application>-sovelma käynnistää järjestelmätyökalun, jolla järjestelmän päiväystä tai aikaa voidaan muuttaa. Käytä työkalua päiväyksen ja ajan asettamiseen.

en: Preferences
fi: Asetukset

en: To configure <application>Clock</application>, right-click on the applet, then choose <guimenuitem>Preferences</guimenuitem>.
fi: Muuttaaksesi <application>Kellon</application> asetuksia, napsauta sovelmaa hiiren oikealla painikkeella ja valitse <guimenuitem>Asetukset</guimenuitem>.

en: Clock type
fi: Kellon valinnat

en: Select one of the following options:
fi: Valitse yksi seuraavista valinnoista:

en: 12 hour
fi: 12-tuntinen muoto

en: Display the time in the a.m./p.m. format.
fi: Näyttää ajan a.m./p.m.-muodossa.

en: This option is not shown if your session language does not use the 12 hour clock.
fi: Tätä valintaa ei näytetä, jos istuntosi kieli ei käytä 12-tuntista kelloa.

en: 24 hour
fi: 24-tuntinen muoto

en: Display the time in the 00.00 to 24.00 format.
fi: Näyttää ajan 00.00-24.00-muodossa.

en: UNIX time
fi: UNIX-aika

en: Display the time in seconds elapsed since January 1, 1970. Developers are the primary users of UNIX time.
fi: Näyttää ajan sekunteina, joita on kulunut vuoden 1970 tammikuun 1. päivän jälkeen. UNIX-ajan pääasialliset käyttäjät ovat kehittäjiä.

en: Internet time
fi: Internet-aika

en: Display Internet time in the applet. Internet time is the same all over the world, which enables Internet users to synchronize to a common time. The day is divided into 1000 parts called ".beats".
fi: Näyttää Internet-ajan sovelmassa. Internet-aika on sama kaikkialla maailmassa, mikä mahdollistaa Internet-käyttäjien yhteisen kellonajan käytön. Päivä on jaettu 1000 osaan, joita kutsutaan ".lyönneiksi" (".beat")

en: Show seconds
fi: Näytä sekunnit

en: Select this option to display seconds in the applet.
fi: Valitse tämä näyttääksesi sekunnit sovelmassa.

en: Show date
fi: Näytä päiväys

en: Select this option to display the date in the applet.
fi: Valitse tämä näyttääksesi päiväyksen sovelmassa.

en: Use UTC
fi: Käytä UTC:tä

en: Select this option to display Universal Coordinated Time, also known as Greenwich Mean Time, in the applet.
fi: Valitse tämä näyttääksesi sovelmassa koordinoitua yleisaikaa (UTC), joka tunnetaan myös nimellä Greenwichin aika.
