gnome-panel - en to csb translation catalogue (94 entries)

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 12-hours format * (eg, like in the US: 8:10 am). The %p expands to * am/pm. * It is used to display the time in 12-hours format (eg, like * in the US: 8:10 am). The %p expands to am/pm.
en: %l:%M %p
csb: %k:%M

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the start date of an appointment, in * the most abbreviated way possible.
en: %b %d
csb: %d %b

en: Tasks
csb: Do zrobieniô

en: Edit
csb: Edicëjô

en: All Day
csb: Bałi dzéń

en: Appointments
csb: Terminë

en: Birthdays and Anniversaries
csb: Gebùrstadżi ë roczëznë

en: Weather Information
csb: Wëdowiédzô ò wiodrze

en: Locations
csb: Pòłożenia

en: Calendar
csb: Kalãdôrz

en: Click to hide your appointments and tasks
csb: Klëkniãce tacë terminë ë zadaniô

en: Click to view your appointments and tasks
csb: Klëknij bë wëskrzënic terminë ë nadôwczi

en: Click to hide month calendar
csb: Klëkniãce tacë miesãczny kalãdôrz

en: Click to view month calendar
csb: Klëknij bë wëskrzënic kalãdôrz ksãżëców

en: Computer Clock
csb: Kòmpùtrowi zédżer

en: _Preferences
csb: _Nastôw

en: Ad_just Date & Time
csb: Do_pasëjë datum ë czas

en: Choose Location
csb: Wëbierzë pòłożenié

en: Edit Location
csb: Editëjë pòłożenié

en: City Name
csb: Miono gardu

en: City Time Zone
csb: Czasowô cona gardu

en: <small>Set...</small>
csb: <small>Nastôwi...</small>

en: <small>Set</small>
csb: <small>Nastôwi</small>

en: %s, %s
csb: %s - %s

en: East
csb: Pòrénk

en: West
csb: Zôpôd

en: North
csb: Norda

en: South
csb: Pôłnié

en: _Location Name:
csb: _Miono pòłożenia:

en: L_atitude:
csb: _Szérzô:

en: L_ongitude:
csb: Dł_ugòta:

en: _Timezone:
csb: C_zasowô cona:

en: Clock Preferences
csb: Preferencëje zédżéra

en: Time _Settings
csb: Nastôwë _czasu

en: Clock Format
csb: Fòrmôt zédżera

en: _12 hour format
csb: _12 gòdzënowi fòrmat

en: _24 hour format
csb: _24 gòdzënowi fòrmat

en: Panel Display
csb: Wëskrzëniwanié panelu

en: Show the _date
csb: Wëskrzëniwanié _datuma

en: Show seco_nds
csb: Wëskrzëniwanié sekù_ndów

en: Show _weather
csb: Wëskrzëniwanié _wiodra

en: Show _temperature
csb: Wëskrzëniwanié _temperaturë

en: General
csb: Òglowé

en: Display
csb: Wëskrzëniwanié

en: Weather
csb: Wiodro

en: Clock Applet Factory
csb: Generatora apletu zédzéra

en: Clock
csb: Zédżer

en: Get the current time and date
csb: Wëskrzëniwô biéżny datum ë czas

en: %s the Fish
csb: Rëba %s

en: %s the Fish Says:
csb: Rëba %s gôdô:

en: Fish Preferences
csb: Preferencëje rëbë GNOME

en: _Name of fish:
csb: _Miono rëbë:

en: seconds
csb: sek.

en: Wanda Factory
csb: Generator Wandë

en: Fish
csb: Rëba

en: Window Selector
csb: Menu òknów

en: Window List
csb: Lësta òknów

en: Show Desktop
csb: Pòkôżë pùlt

en: Show date in tooltip
csb: Wëskrzënianié datuma w pòdpòwiescë

en: Show weather in clock
csb: Wëskrzënianié wiodra w zégarze

en: Show temperature in clock
csb: Wëskrzënianié temperaturë w zégarze

en: Show week numbers in calendar
csb: Wëskrzënianié numerów tidzénia w kalãdôrzu

en: List of locations
csb: Lësta pòłożeniów

en: The fish's name
csb: Miono rëbë

en: Launcher location
csb: Pòłożenié aktiwatora

en: Menu content path
csb: Stegna zamkłoscë menu

en: Object's position on the panel
csb: Pòłożenie òbiektu na panelu

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
csb: Òtmëkô "%s"

note: is_exec? exec name
en: Open your personal folder
csb: Òtmëkô twój priwatny katalog

en: Applications
csb: Aplikacëje

en: _Edit Menus
csb: _Editëjë menu

en: Bookmarks
csb: Załóżczi

en: Rescan %s
csb: Skanëjë %s znowa

en: Mount %s
csb: Zamòntëjë %s

en: Network Places
csb: Sécowé place

[ctx: Desktop Folder]
note: Translators: Desktop is used here as in * "Desktop Folder" (this is not the Desktop * environment).
en: Desktop
csb: Pùlt

en: Open the contents of your desktop in a folder
csb: Òtmëkô pùlt jakno katalog

en: Places
csb: Place

[ctx: Orientation]
en: Top
csb: Góra

[ctx: Orientation]
en: Bottom
csb: Dół

[ctx: Orientation]
en: Left
csb: Lewò

[ctx: Orientation]
en: Right
csb: Prawò

en: Panel Properties
csb: Swòjizna panelu

en: pixels
csb: pikslów

en: E_xpand
csb: R_ozszérzanié

en: _Autohide
csb: _Aùtomatné tacënie

en: Pick a color
csb: Wëbiérk farwë

en: Co_lor:
csb: Far_wa

en: S_tyle:
csb: Sz_tél:

en: Background _image:
csb: _Lopk òbrazu spòdlégò:

en: Select background
csb: Wëbiérk spòdlégò

en: Background
csb: Spòdlé

en: Image Background Details
csb: Detale òbrôzka spòdlégò

en: St_retch
csb: _Rozcygniãti
