gnome-panel master - en to da translation catalogue (474 entries)

en: Show date in tooltip
da: Vis dato i værktøjstip

en: If true, show date in a tooltip when the pointer is over the clock.
da: Hvis sand, så vis dato i et værktøjstip når musen er over uret.

en: Show weather in clock
da: Vis vejret i uret

en: If true, display a weather icon.
da: Hvis sand, så vis et vejrikon.

en: Show temperature in clock
da: Vis temperaturen i uret

en: If true, show the temperature next to the weather icon.
da: Hvis sand, så vis temperaturen ved siden af vejrikonet.

en: Show week numbers in calendar
da: Vis ugenumre i kalenderen

en: If true, show week numbers in the calendar.
da: Hvis sand, så vis ugenumre i kalenderen.

en: Expand list of appointments
da: Fold listen af aftaler ud

en: If true, expand the list of appointments in the calendar window.
da: Hvis sand, så fold listen af aftaler i kalendervinduet ud.

en: Expand list of birthdays
da: Fold listen af fødselsdage ud

en: If true, expand the list of birthdays in the calendar window.
da: Hvis sand, så fold listen af fødselsdage i kalendervinduet ud.

en: Expand list of tasks
da: Fold listen af opgaver ud

en: If true, expand the list of tasks in the calendar window.
da: Hvis sand, så fold listen af opgaver i kalendervinduet ud.

en: Expand list of weather information
da: Fold listen af vejrinformation ud

en: If true, expand the list of weather information in the calendar window.
da: Hvis sand, så fold listen over vejrinformation i kalendervinduet ud.

en: Expand list of locations
da: Fold listen af steder ud

en: If true, expand the list of locations in the calendar window.
da: Hvis sand, så fold listen af steder i kalendervinduet ud.

en: List of locations
da: Liste af steder

en: A list of locations to display in the calendar window. Each location is a tuple of display name, METAR code and coordinates.
da: En liste af steder der skal vises i kalendervinduet. Hvert sted er en tuple af navn, METAR-kode og koordinater.

en: The fish's name
da: Fiskens navn

en: A fish without a name is a pretty dull fish. Bring your fish to life by naming him.
da: En fisk uden navn er en ret kedelig fisk. Giv din fisk liv ved at navngive den.

en: The fish's animation pixmap
da: Fiskens animeringsbillede

en: This key specifies the filename of the pixmap which will be used for the animation displayed in the fish applet relative to the pixmap directory.
da: Filnavnet for det billede som bruges til animationen i fiskepanelprogrammet, i forhold til pixmap-mappen.

en: Command to execute on click
da: Kommando som udføres ved klik

en: This key specifies the command that will be tried to execute when the fish is clicked.
da: Kommando som forsøges udført når der klikkes på fisken.

en: Pause per frame
da: Pause pr. billede

en: This key specifies the number of seconds each frame will be displayed.
da: Antallet af sekunder som hver billede vil blive vist.

en: Rotate on vertical panels
da: Vend om på lodrette paneler

en: If true, the fish's animation will be displayed rotated on vertical panels.
da: Om fiskeanimationen skal roteres på lodrette paneler.

en: Show windows from all workspaces
da: Vis vinduer fra alle arbejdsområder

en: If true, the window list will show windows from all workspaces. Otherwise it will only display windows from the current workspace.
da: Hvis sand, viser vindueslisten vinduer fra alle arbejdsområder, ellers vises kun vinduer fra det aktive arbejdsområde.

en: When to group windows
da: Hvornår vinduer skal grupperes

en: Decides when to group windows from the same application on the window list. Possible values are "never", "auto" and "always".
da: Bestemmer hvornår vinduer fra det samme program skal grupperes i vindueslisten. Gyldige værdier er “never”, “auto” og “always”.

en: Move windows to current workspace when unminimized
da: Flyt vinduer til det aktive arbejdsområde ved gendannelse

en: If true, then when unminimizing a window, move it to the current workspace. Otherwise, switch to the workspace of the window.
da: Hvis sand, bringes et vindue der bliver gendannet efter en minimering, til det aktive arbejdsområde. Ellers skiftes til arbejdsområdet for vinduet.

en: Display workspace names
da: Vis arbejdsområdenavne

en: If true, the workspaces in the workspace switcher will display the names of the workspaces. Otherwise they will display the windows on the workspace. This setting only works when the window manager is Metacity.
da: Hvis sand, vil felterne i arbejdsområdeskifteren vise arbejdsområdernes navne. Ellers vises vinduerne på arbejdsområderne. Denne indstilling virker kun når vindueshåndteringen Metacity benyttes.

en: Display all workspaces
da: Vis alle arbejdsområder

en: If true, the workspace switcher will show all workspaces. Otherwise it will only show the current workspace.
da: Hvis sand, vil arbejdsområdeskifteren vise alle arbejdsområder, ellers vises kun den aktive.

en: Rows in workspace switcher
da: Rækker i arbejdsområdeskifter

en: This key specifies how many rows (for horizontal layout) or columns (for vertical layout) the workspace switcher shows the workspaces in. This key is only relevant if the display_all_workspaces key is true.
da: Ved visning af alle arbejdsområder afgør dette hvor mange rækker (ved vandrette paneler) eller kolonner (ved lodrette paneler) skifteren viser arbejdsområderne i. Nøglen er kun relevant hvis display_all_workspaces er sand.

en: Default panel layout
da: Standardlayout for panelet

en: The default panel layout to use when panels are created.
da: Det standardlayout som skal bruges, når der oprettes paneler.

en: Enable tooltips
da: Aktivér værktøjstip

en: If true, tooltips are shown for objects in panels. Tooltips can be disabled for the whole desktop with the gtk-enable-tooltips property in GTK+.
da: Hvis sand, vises værktøjstip for objekter i paneler. Værktøjstip kan slås fra for hele skrivebordet med egenskaben gtk-enable-tooltips i GTK+.

en: Prefer symbolic icons in panels
da: Foretræk symbolske ikoner i paneler

en: Confirm panel removal
da: Bekræft panelfjernelse

en: If true, a dialog is shown asking for confirmation if the user wants to remove a panel.
da: Om et vindue der spørger efter bekræftelse hvis brugeren ønsker at fjerne et panel, skal vises.

en: Icon size in menus
da: Ikonstørrelse i menuerne

en: The size of icons in menus.
da: Ikonstørrelsen i menuerne.

en: Maximum icon size in panels
da: Maksimale ikonstørrelse i panelerne

en: The maximum size of icons in panels.
da: Den maksimale ikonstørrelse i panelerne.

en: Which theme variant to use
da: Temavarianten der skal bruges

en: Panel ID list
da: Panel-id-liste

en: A list of panel IDs. Each ID identifies an individual toplevel panel. The settings for each of these panels are stored in /apps/panel/toplevels/$(id).
da: En liste af panel-id'er. Hvert id identificerer et enkelt topniveau-panel. Opsætningen for hver af disse paneler er gemt i /apps/panel/toplevels/$(id).

en: Panel object ID list
da: Panelobjekt-id-liste

en: A list of panel object IDs. Each ID identifies an individual panel object (e.g. an applet, launcher, action button or menu button/bar). The settings for each of these objects are stored in /apps/panel/objects/$(id).
da: En liste af panelobjekt-id'er. Hvert id identificerer et enkelt panelobjekt (f.eks. en genvej, en programstarter, en handlingsknap eller en menuknap/-linje). Opsætningen for hver af disse objekter er gemt i /apps/panel/objects/$(id).

en: Complete panel lockdown
da: Lås panelet fuldstændigt

en: If true, the panel will not allow any changes to the configuration of the panel. Individual applets may need to be locked down separately however. The panel must be restarted for this to take effect.
da: Hvis sand, vil panelet ikke tillade nogen ændringer i konfigurationen af panelet. Individuelle panelprogrammer skal dog muligvis låses ned separat. Panel skal genstartes før dette træder i kraft.

en: Applet IIDs to disable from loading
da: Panelprogram-iid'er som ikke skal indlæses

en: A list of applet IIDs that the panel will ignore. This way you can disable certain applets from loading or showing up in the menu. For example to disable the mini-commander applet add 'OAFIID:GNOME_MiniCommanderApplet' to this list. The panel must be restarted for this to take effect.
da: En liste af panelprogram-iid'er som panelet vil ignorere. På denne måde kan du deaktivere visse panelprogrammer således at de ikke bliver indlæst eller dukker op i menuen. For eksempel, for at deaktivere panelprogrammet mini-commander, skal “OAFIID:GNOME_MiniCommanderApplet” føjes til denne liste. Panelet skal genstartes før dette træder i kraft.

en: Disable Force Quit
da: Deaktiver gennemtving afslutning

en: If true, the panel will not allow a user to force an application to quit by removing access to the force quit button.
da: Hvis sand vil panelet ikke tillade en bruger at gennemtvinge at et program afslutter (ved at fjerne tilgangen til knappen tving afslut).

en: History of "Run Application" dialog
da: Historik for dialogvinduet “Kør program”

en: The list of commands used in the past in the "Run Application" dialog.
da: En liste af kommandoer der tidligere er blevet brugt i dialogvinduet “Kør program”.

en: Enable program list in "Run Application" dialog
da: Aktivér programlisten i “Kør program”-vinduet

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is made available. Whether or not the listing is expanded when the dialog is shown is controlled by the show_program_list key.
da: Hvis sand, bliver listen over kendte programmer i “Kør program”-vinduet synlig. Om listen er udvidet når vinduet er vist, kontrolleres af “show_program_list”-nøglen.

en: Expand program list in "Run Application" dialog
da: Udvid programlisten i “Kør program”-vinduet

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is expanded when the dialog is opened. This key is only relevant if the enable_program_list key is true.
da: Om listen over kendte program i “Kør program”-vinduet skal være udvidet når vinduet åbnes. Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen enable_program_list er sand.

en: Enable autocompletion in "Run Application" dialog
da: Aktivér autofuldførelse i “Kør program”-vinduet

en: If true, autocompletion in the "Run Application" dialog is made available.
da: Hvis sand, vil autofuldførelse være tilgængelig i dialogen “Kør program”.

en: Object IID
da: Objekt-IID

en: The implementation ID of the object - e.g. "ClockAppletFactory::ClockApplet".
da: Implementerings-id'et for objektet - f.eks. “ClockAppletFactory::ClockApplet”.

en: Module ID
da: Modul-id

en: Applet ID
da: Panelprogram-id

en: Toplevel panel containing object
da: Topniveau panel som indeholder objekt

en: The identifier of the toplevel panel which contains this object.
da: Id'et for det topniveau-panel som indeholder dette objekt.

en: Interpret position relative to bottom/right edge
da: Fortolk placering relativt til nederste/højre kant

en: If set to 'end', the position of the object is interpreted relative to the right (or bottom if vertical) edge of the panel.
da: Hvis sat til “end”, fortolkes objektets placering relativt til højre kant (eller nederste kant hvis lodret) af panelet.

en: Object's position on the panel
da: Objektets placering på panelet

en: The index of this panel object within the other objects with the same pack-type, from the left (or top if vertical) panel edge.
da: Dette panelobjekts indeks blandt andre objekter med samme pakketype, fra venstre panelkant (eller øverste hvis lodret).

en: Name to identify panel
da: Navn til identifikation af panel

en: This is a human readable name which you can use to identify a panel. Its main purpose is to serve as the panel's window title which is useful when navigating between panels.
da: Dette er et menneskeligt læsbart navn som du kan bruge til at identificere et panel. Hovedformålet er at tjene til panelets vinduestitel ved navigering mellem paneler.

en: Xinerama monitor where the panel is displayed
da: Xinerama-skærm som panel vises på

en: In a Xinerama setup, you may have panels on each individual monitor. This key identifies the current monitor the panel is displayed on.
da: I en Xinerama-opsætning kan du have paneler på hver enkelt skærm. Denne nøgle angiver den aktuelle skærm som panelet er placeret på.

en: Expand to occupy entire screen width
da: Udvid for at udfylde hele skærmbredden

en: If true, the panel will occupy the entire screen width (height if this is a vertical panel). In this mode the panel can only be placed at a screen edge. If false, the panel will only be large enough to accommodate the applets, launchers and buttons on the panel.
da: Om panelet skal optage hele skærmbredden (eller højden hvis det er et lodret panel). I denne tilstand kan panelet kun placeres ved en skærmkant. Ellers vil panelet kun være stort nok til at have plads til panelprogrammerne, genvejene og knapperne på panelet.

en: Panel orientation
da: Panelorientering

en: The orientation of the panel. Possible values are "top", "bottom", "left", "right". In expanded mode the key specifies which screen edge the panel is on. In un-expanded mode the difference between "top" and "bottom" is less important - both indicate that this is a horizontal panel - but still give a useful hint as to how some panel objects should behave. For example, on a "top" panel a menu button will pop up its menu below the panel, whereas on a "bottom" panel the menu will be popped up above the panel.
da: Orienteringen af panelet. Mulige værdier er “top”, “bottom”, “left” og “right”. I udvidet tilstand angiver nøglen hvilken skærmkant som panelet er på. I ikke-udvidet tilstand er forskellen mellem “top” og “bottom” mindre vigtig - begge indikerer at dette er et vandret panel - men giver alligevel et brugbart hint til hvordan visse panelobjekter skal opføre sig. F.eks. vil en menuknap vise sin menu under panelet på et “top”-panel, mens den vises over panelet på et “bottom”-panel.

en: Panel alignment
da: Justering af panel

en: The alignment of the panel. Possible values are "start", "center", "end".
da: Panelets justering. Mulige værdier er “start”, “center” og “end”.

en: Panel size
da: Panelstørrelse

en: The height (width for a vertical panel) of the panel. The panel will determine at runtime a minimum size based on the font size and other indicators. The maximum size is fixed at one quarter of the screen height (or width).
da: Højden (bredden for et lodret panel) af panelet. Panelet vil afgøre på kørselstidspunktet en mindste størrelse baseret på skrifttypestørrelsen og andre ting. Den maksimale størrelse er fast på det kvarte af skærmhøjden (eller -bredden).

en: Automatically hide panel into corner
da: Skjul automatisk panelet i hjørne

en: If true, the panel is automatically hidden into a corner of the screen when the pointer leaves the panel area. Moving the pointer to that corner again will cause the panel to re-appear.
da: Om panelet automatisk skal skjules i et hjørne af skærmen når markøren forlader panelområdet. Hvis markøren flyttes til det hjørne igen, dukker panelet op igen.

en: Enable hide buttons
da: Aktivér skjuleknapper

en: If true, buttons will be placed on each side of the panel which may be used to move the panel to edge of the screen, leaving only a button showing.
da: Om knapper til at flytte panelet til kanten af skærmen skal vises.

en: Enable arrows on hide buttons
da: Aktivér pile på skjuleknapper

en: If true, arrows will be placed on the hide buttons. This key is only relevant if the enable_buttons key is true.
da: Om pile skal placeres på skjuleknapperne. Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen enable_buttons er sand.

en: Panel autohide delay
da: Automatisk skjulningsventetid for panel

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer leaves the panel area before the panel is automatically hidden. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
da: Angiver antallet af millisekunderse ventetid efter markøren forlader panelområdet før panelet bliver skjult automatisk. Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen auto_hide er sand.

en: Panel autounhide delay
da: Automatisk opdukningsventetid for panel

en: Specifies the number of milliseconds delay after the pointer enters the panel area before the panel is automatically re-shown. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
da: Angiver antallet af millisekunderse ventetid efter markøren går ind i panelområdet før panelet vises automatisk igen. Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen auto_hide er sand.

en: Visible pixels when hidden
da: Synlige punkter når skjult

en: Specifies the number of pixels visible when the panel is automatically hidden into a corner. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
da: Angiver antallet af punkter der er synlige når panelet er skjult automatisk i et hjørne. Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen auto_hide er sand.

en: Animation speed
da: Animationsfart

en: The speed in which panel animations should occur. Possible values are "slow", "medium" and "fast". This key is only relevant if the enable_animations key is true.
da: Den fart som panelanimationer skal foregå med. Mulige værdier er “slow”, “medium” og “fast”. Denne nøgle er kun relevant hvis nøglen enable_animations er sand.

en: Use custom background color
da: Anvend brugertilpasset baggrundsfarve

en: Background Color
da: Baggrundsfarve

en: Use custom background image
da: Anvend brugertilpasset baggrundsbillede

en: Background image
da: Baggrundsbillede

en: Specifies the file to be used for the background image. If the image contains an alpha channel it will be composited onto the desktop background image.
da: Angiver den fil som bruges til baggrundsbillede. Hvis billedet indeholder en alfakanal, bliver det sat sammen med skrivebordets baggrundsbillede.

en: Image options
da: Billedindstillinger

en: Determines how the image set by image-uri is rendered. Possible values are "none", "stretch", "fit". With "stretch", the image will be scaled to the panel dimensions and the aspect ratio of the image will not be maintained. With "fit", the image will be scaled (retaining the aspect ratio of the image) to the panel height (if horizontal).
da: Bestemmer hvordan billedet, der er angivet af image-uri, tegnes. Mulige værdier er “none”, “stretch”, “fit”. Med “stretch” strækkes billedet, så det passer til panelets mål, uden at bevare højde-/breddeforholdet. Med “fit” skaleres billedet uniformt, så det passer til panelets højde (hvis vandret).

en: Rotate image on vertical panels
da: Rotér billede på lodrette paneler

en: If true, the background image will be rotated when the panel is oriented vertically.
da: Om baggrundsbilledet skal roteres når panelet vender lodret.

en: Use custom text color
da: Anvend brugertilpasset tekstfarve

en: Text Color
da: Tekstfarve

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
da: Kør andre programmer og tilbyd forskellige værktøjer til vindueshåndtering, at vise hvad klokken er, osv.

en: Add to Panel
da: Tilføj til panel

en: No applets found
da: Ingen panelprogrammer fundet

en: Find an item to add to “%s”
da: Find et element at tilføje til “%s”

en: Find an item to add to the panel
da: Find et element at tilføje til panelet

en: Help
da: Hjælp

en: About
da: Om

en: Remove
da: Fjern

en: Disabled because this applet is listed in “disabled-applets” setting in “org.gnome.gnome-panel.lockdown” GSettings schema.
da: Deaktiveret fordi panelprogrammet er angivet i indstillingen “disabled-applets” i GSettings-skemaet “org.gnome.gnome-panel.lockdown”.

en: Add
da: Tilføj

en: Hide Panel
da: Skjul panel

en: Failed to Load Applet
da: Kunne ikke indlæse panelprogrammet

en: Do you want to delete the applet from your configuration?
da: Vil du slette panelprogrammet fra din konfiguration?

en: The panel encountered a problem while loading “<b>%s</b>” applet from “<b>%s</b>” module! %s
da: Panelet stødte på et problem under indlæsning af “<b>%s</b>”-panelprogrammet fra modulet “<b>%s</b>”! %s

en: _Delete
da: _Slet

en: D_on't Delete
da: Slet _ikke

note: FIXME: We need a title in this case, but we don't know what * the format should be. Let's put something simple until * the following bug gets fixed: * http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=165132
en: Error
da: Fejl

en: Failed to load applet! Click for more info...
da: Kunne ikke indlæse panelprogram. Klik for at få flere oplysninger …

en: Replace a currently running panel
da: Erstat et nu kørende panel

en: Print version
da: Udskriv version

[ctx: Orientation]
en: Bottom
da: Bund

[ctx: Orientation]
en: Left
da: Venstre

[ctx: Orientation]
en: Right
da: Højre

[ctx: Alignment]
en: Center
da: Centrum

[ctx: Alignment]
en: End
da: Slut

en: Panel Properties
da: Indstillinger for panel

en: Some of these properties are locked down
da: Nogle af disse egenskaber er låst ned

en: _Orientation:
da: _Orientering:

en: _Alignment:
da: J_ustering:

en: _Size:
da: _Størrelse:

en: pixels
da: punkter

en: Miscellaneous:
da: Diverse:

en: E_xpand
da: _Udvid

en: _Autohide
da: Skjul _automatisk

en: Show hide _buttons
da: Vis skjule_knapper

en: Arro_ws on hide buttons
da: Vis _pile på skjuleknapper

en: General
da: Generelt

en: Background color:
da: Baggrundsfarve:

en: Background image:
da: Baggrundsbillede:

en: Tile
da: Fliselæg

en: Stretch
da: Stræk

en: Fit
da: Tilpas

en: Rotate image on vertical panel
da: Rotér billede på lodret panel

en: Text color:
da: Tekstfarve:

en: Theme
da: Tema

en: Left
da: Venstre

en: Center
da: Centrum

en: Right
da: Højre

en: Applets
da: Panelprogrammer

en: _Move
da: _Flyt

en: _Remove From Panel
da: F_jern fra panel

en: Open URL: %s
da: Åbn adresse: %s

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
da: Åbn “%s”

note: is_exec? exec name
en: Open your personal folder
da: Åbn din personlige mappe

note: name
en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
da: Gennemse alle lokale og fjerne diske og mapper, som kan tilgås fra denne computer

note: is_exec? exec
en: Network
da: Netværk

note: name
en: Browse bookmarked and local network locations
da: Gennemse bogmærkede og lokale netværkssteder

en: Delete this panel?
da: Fjern dette panel?

en: When a panel is deleted, the panel and its
    settings are lost.
da: Når et panel fjernes, mister du både panelet
    og dets opsætning.

en: _Cancel
da: _Annullér

en: Cannot delete this panel
da: Kan ikke fjerne dette panel

en: You must always have at least one panel.
da: Du skal altid mindst have ét panel.

en: _Add to Panel...
da: _Tilføj til panel …

en: _Properties
da: _Indstillinger

en: _Delete This Panel
da: _Fjern dette panel

en: _New Panel
da: _Nyt panel

en: Cannot create initial panel layout
da: Kan ikke oprette panelets startlayout

note: translators: these string will be shown in MetaCity's switch window * popup when you pass the focus to a panel
en: Top Expanded Edge Panel
da: Top-udvidet kantpanel

en: Top Centered Panel
da: Top-centreret panel

en: Top Start Panel
da: Top-begyndelsespanel

en: Top End Panel
da: Top-afslutningspanel

en: Bottom Expanded Edge Panel
da: Bund-udvidet kantpanel

en: Bottom Centered Panel
da: Bund-centreret panel

en: Bottom Start Panel
da: Bund-begyndelsespanel

en: Bottom End Panel
da: Bund-afslutningspanel

en: Left Expanded Edge Panel
da: Venstre-udvidet kantpanel

en: Left Centered Panel
da: Venstre-centreret panel

en: Left Start Panel
da: Venstre-begyndelsespanel

en: Left End Panel
da: Venstre-afslutningspanel

en: Right Expanded Edge Panel
da: Højre-udvidet kantpanel

en: Right Centered Panel
da: Højre-centreret panel

en: Right Start Panel
da: Højre-begyndelsespanel

en: Right End Panel
da: Højre-afslutningspanel

en: Home
da: Hjem

note: Translators: this is the same string as the one found in * nautilus Translators: this is the same string as the one found in nautilus
en: File System
da: Filsystem

en: Initial Setup
da: Indledende opsætning

en: Cancel
da: Annullér

en: Done
da: Færdig

en: Could not display help document '%s'
da: Kunne ikke vise hjælpedokumentet “%s”

en: Error displaying help document
da: Fejl ved visning af hjælpedokument

en: Backend “%s” is not supported.
da: Motoren “%s” understøttes ikke.

en: Could not open location '%s'
da: Kunne ikke åbne stedet “%s”

en: Force Quit
da: Gennemtving afslutning

en: Force a misbehaving application to quit
da: Tving et program der opfører sig forkert, til at slutte

en: Lock Screen
da: Lås skærm

en: Protect your computer from unauthorized use
da: Beskyt computeren mod uautoriseret brug

en: Log Out
da: Log ud

en: Log out of this session to log in as a different user
da: Afslut denne session for at logge på som en anden bruger

en: Run Application...
da: Kør program …

en: Run an application by typing a command or choosing from a list
da: Kør et program ved at indtaste en kommando eller vælge fra en liste

en: Power Off
da: Sluk

en: Power off the computer
da: Sluk maskinen

en: Disabled because “disable-force-quit” setting in “org.gnome.gnome-panel.lockdown” GSettings schema is set to true.
da: Deaktiveret fordi indstillingen “disable-force-quit” i GSettings-skemaet “org.gnome.gnome-panel.lockdown” er indstillet til sand.

en: Could not launch application
da: Kunne ikke starte program

en: Disabled because “disable-lock-screen” setting in “org.gnome.desktop.lockdown” GSettings schema is set to true.
da: Deaktiveret fordi indstillingen “disable-lock-screen” i GSettings-skemaet “org.gnome.desktop.lockdown” er indstillet til sand.

en: _Lock Screen
da: _Lås skærm

en: _Activate Screensaver
da: _Aktivér pauseskærm

en: Disabled because “disable-log-out” setting in “org.gnome.desktop.lockdown” GSettings schema is set to true.
da: Deaktiveret fordi indstillingen “disable-log-out” i GSettings-skemaet “org.gnome.desktop.lockdown” er indstillet til sand.

en: Disabled because “disable-command-line” setting in “org.gnome.desktop.lockdown” GSettings schema is set to true.
da: Deaktiveret fordi indstillingen “disable-command-line” i GSettings-skemaet “org.gnome.desktop.lockdown” er indstillet til sand.

en: Click on a window to force the application to quit. To cancel press <ESC>.
da: Klik på et vindue for at tvinge programmet til at afslutte. Tryk <ESC> for at annullere.

en: Force this application to exit?
da: Tving dette program til at afslutte?

en: If you choose to force an application to exit, unsaved changes in any open documents in it might get lost.
da: Tvinger du et program til at afslutte, så kan ugemte dokumenter i programmet gå tabt.

en: _Force quit
da: _Gennemtving afslutning

en: Cannot find a terminal, using xterm, even if it may not work
da: Kan ikke finde en terminal, bruger xterm, selvom den måske ikke fungerer

en: Could not run command '%s'
da: Kunne ikke udføre kommandoen “%s”

en: Could not convert '%s' from UTF-8
da: Kunne ikke konvertere “%s” fra UTF-8

en: Choose a file to append to the command...
da: Vælg en fil af tilføje til kommandoen …

en: Select an application to view its description.
da: Vælg et program for et se dets beskrivelse.

en: Will run command: '%s'
da: Vil køre kommando: “%s”

en: URI list dropped on run dialog had wrong format (%d) or length (%d)
da: URI-listen som blev droppet på kør-vinduet havde ugyldigt format (%d) eller længde (%d)

en: file
da: fil

en: Run Application
da: Kør program

en: Command icon
da: Kommandoikon

en: The icon of the command to be run.
da: Ikonet for den kommando der skal køres.

en: Run in _terminal
da: Kør i _terminal

en: Select this box to run the command in a terminal window.
da: Om kommandoen skal køres i et terminalvindue.

en: Run with _file...
da: Kør med _fil …

en: Click this button to browse for a file whose name to append to the command string.
da: Se efter en fil hvis navn skal tilføjes til kommandostrengen.

en: List of known applications
da: Liste over kendte programmer

en: Show list of known _applications
da: Vis liste over kendte _programmer

en: _Run
da: _Kør

en: Click this button to run the selected application or the command in the command entry field.
da: Kør det valgte program eller kommandoen i kommandoindtastningsfeltet.

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 12-hours format * (eg, like in the US: 8:10 am). The %p expands to * am/pm. * It is used to display the time in 12-hours format (eg, like * in the US: 8:10 am). The %p expands to am/pm.
en: %l:%M %p
da: %l:%M

en: Edit
da: Redigér

en: Tasks
da: Opgaver

en: All Day
da: Hele dagen

en: Appointments
da: Aftaler

en: Birthdays and Anniversaries
da: Fødselsdage og årsdage

en: Weather Information
da: Vejrinformation

en: Click to prevent further changes to timezone
da: Klik for at forhindre yderligere ændringer af tidszonen

en: Click to make changes to timezone
da: Klik for at lave ændringer af tidszonen

en: Locations
da: Steder

en: Calendar
da: Kalender

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display a date.
en: %A %B %d (%Z)
da: %A den %d. %B (%Z)

en: Click to hide your appointments and tasks
da: Klik for at skjule dine aftaler og opgaver

en: Click to view your appointments and tasks
da: Klik for at vise dine aftaler og opgaver

en: Click to hide month calendar
da: Klik for at skjule månedskalenderen

en: Click to view month calendar
da: Klik for at vise din månedskalender

note: Done!
en: Computer Clock
da: Computer-ur

en: Failed to open the time settings
da: Kunne ikke åbne tidsindstillingerne

en: Choose Location
da: Vælg sted

en: Edit Location
da: Redigér sted

en: Default
da: Standard

en: Meters per second (m/s)
da: Meter per sekund (m/s)

en: Kilometers per hour (kph)
da: Kilometer i timen (km/h)

en: Miles per hour (mph)
da: Miles i timen (mph)

en: Knots
da: Knob

en: Beaufort scale
da: Beaufort-skala

en: City Name
da: Bynavn

en: City Time Zone
da: Byens tidszone

en: Loading…
da: Indlæser …

en: Failed to set the system timezone
da: Kunne ikke ændre systemets tidszone

en: Set location as current location and use its timezone for this computer
da: Indstil lokalitet til nuværende lokalitet og brug dens tidszone for denne computer

en: Set location as current location
da: Indstil lokalitet til nuværende lokalitet

en: Click “Unlock” to set location as current location and use its timezone for this computer
da: Klik “Lås op” for at indstille lokalitet til nuværende lokalitet og bruge dens tidszone til denne computer

en: Set
da: Angiv

note: Translators: The two strings are temperatures.
en: %s, feels like %s
da: %s, føles som %s

en: Sunrise: %s / Sunset: %s
da: Solopgang: %s / Solnedgang: %s

en: Clock
da: Ur

en: Get the current time and date
da: Vis det aktuelle klokkeslæt og datoen

en: Copy Date and _Time
da: Kopiér dato og _klokkeslæt

en: Ad_just Date & Time
da: _Justér dato og klokkeslæt

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: East
da: Øst

en: West
da: Vest

en: North
da: Nord

en: South
da: Syd

en: _Location Name:
da: _Stednavn:

note: Languages that have a single word that translates as either 'state' or 'province' should use that instead of 'region'.
en: Type a city, region, or country name and then select a match from the pop-up.
da: Skriv navnet på en by, en region eller et land, og vælg på passende vis i pop op-dialogen.

en: L_atitude:
da: _Breddegrad:

en: L_ongitude:
da: _Længdegrad:

en: (optional)
da: (valgfri)

en: Clock Preferences
da: Indstillinger for ur

en: _Help
da: _Hjælp

en: Time _Settings
da: Tids_indstillinger

en: _Close
da: _Luk

en: Clock Format
da: Urformat

en: _12 hour format
da: _12-timersformat

en: _24 hour format
da: _24-timersformat

en: Panel Display
da: Panelindikator

en: Show the _date
da: Vis _dato

en: Show seco_nds
da: Vis sek_under

en: Show _weather
da: Vis _vejr

en: Show _temperature
da: Vis _temperatur

en: _Add
da: _Tilføj

en: _Edit
da: _Redigér

en: _Remove
da: _Fjern

en: Display
da: Visning

en: _Visibility unit:
da: _Synlighedsenhed:

en: _Pressure unit:
da: _Trykenhed:

en: _Temperature unit:
da: _Temperaturenhed:

en: _Wind speed unit:
da: _Vindhastighedsenhed:

en: Weather
da: Vejr

en: Warning: The command appears to be something actually useful.
    Since this is a useless applet, you may not want to do this.
    We strongly advise you against using %s for anything
    which would make the applet "practical" or useful.
da: Advarsel: Kommandoen ser ud til at lave noget, der faktisk er nyttigt.
    Eftersom dette er et ubrugeligt program, ønsker du nok ikke at gøre dette.
    Vi advarer på det kraftigste mod at anvende %s til noget,
    som ville gøre panelprogrammet “praktisk” eller brugbart.

en: %s the Fish
da: Fisken %s

en: %s the Fish, a contemporary oracle
da: Fisken %s, et nutidigt orakel

en: Unable to locate the command to execute
da: Kan ikke lokalisere den kommando der skal udføres

en: %s the Fish Says:
da: Fisken %s siger:

en: Unable to read output from command
    
    Details: %s
da: Kunne ikke læse uddata fra kommando
    
    Detaljer: %s

en: _Speak again
da: _Tal igen

en: The configured command is not working and has been replaced by: %s
da: Den konfigurerede kommando virker ikke og er udskiftet med: %s

en: Unable to execute '%s'
    
    Details: %s
da: Kunne ikke køre “%s”
    
    Detaljer: %s

en: Unable to read from '%s'
    
    Details: %s
da: Kunne ikke læse fra “%s”
    
    Detaljer: %s

en: The water needs changing
da: Vandet skal skiftes

en: Look at today's date!
da: Se på dags dato!

en: %s the Fish, the fortune teller
da: Fisken %s, lykkespåersken

en: Fish
da: Fisk

en: Display a swimming fish or another animated creature
da: Vis en svømmende fisk eller et andet animeret dyr

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Fish Preferences
da: Indstillinger for fisk

en: _Name of fish:
da: _Navnet på fisken:

en: Co_mmand to run when clicked:
da: _Kommando som udføres når der klikkes:

en: _Pause per frame:
da: _Pause pr. billede:

en: seconds
da: sekunder

en: _Rotate on vertical panels
da: _Vend om på lodrette paneler

en: _Launch
da: _Start

en: Application
da: Program

en: Application in Terminal
da: Program i terminal

en: Directory
da: Mappe

en: File
da: Fil

en: Choose Icon File
da: Vælg ikonfil

en: _Open
da: _Åbn

en: Choose Icon Name
da: Vælg ikonnavn

en: Choose an application...
da: Vælg et program …

en: Choose a directory...
da: Vælg en mappe …

en: Choose a file...
da: Vælg en fil …

en: Comm_and:
da: Komm_ando:

en: _Location:
da: _Sted:

note: Name
en: _Name:
da: _Navn:

en: _Browse...
da: _Gennemse …

note: Comment
en: Co_mment:
da: Ko_mmentar:

en: All
da: Alle

en: Select Icon Name
da: Vælg ikonnavn

en: Select
da: Vælg

en: Contexts:
da: Sammenhænge:

en: Icon Names:
da: Ikonnavne:

en: Show standard icons only
da: Vis kun standardikoner

en: (empty)
da: (tom)

en: Can not execute “%s” command line.
da: Kunne ikke udføre kommandolinjen “%s”.

en: Could not open location
da: Kunne ikke åbne stedet

en: Failed to load key file “%s”: %s
da: Kunne ikke indlæse nøglefilen “%s”: %s

en: Custom Application Launcher
da: Brugerdefineret programgenvej

en: Create a new launcher
da: Opret genvej

en: Application Launcher...
da: Programgenvej …

en: Copy a launcher from the applications menu
da: Kopiér en genvej fra programmenuen

en: Could not save launcher
da: Kunne ikke gemme genvej

en: _Revert
da: _Forkast

en: Launcher Properties
da: Egenskaber for genvej

en: Launcher does not start with required “%s” group.
da: Genvejen begynder ikke med den krævede gruppe “%s”.

en: Launcher has invalid Type key value “%s”.
da: Genvejen har ugyldig type for nøgleværdien “%s”.

en: The icon of the launcher is not set.
da: Ikonet for genvejen er ikke angivet.

en: The type of the launcher is not set.
da: Typen på genvejen er ikke angivet.

en: The type of the launcher must be “%s” or “%s”.
da: Typen på genvejen skal være “%s” eller “%s”.

en: The name of the launcher is not set.
da: Navnet på genvejen er ikke angivet.

en: The command of the launcher is not set.
da: Kommandoen for genvejen er ikke angivet.

en: The location of the launcher is not set.
da: Placeringen af genvejen er ikke angivet.

en: Launcher location
da: Placering af genvej

en: The location of the .desktop file describing the launcher.
da: Placeringen af .desktop-filen som beskriver genvejen.

en: Switch User
da: Skift bruger

en: Hibernate
da: Dvale

en: Suspend
da: Hvile

en: Hybrid Sleep
da: Hybridhvile

en: Restart
da: Genstart

en: Restart the computer
da: Genstart maskinen

en: Applications
da: Programmer

en: Browse and run installed applications
da: Gennemse og kør installerede programmer

en: Places
da: Steder

en: Access documents, folders and network places
da: Tilgå dokumenter, mapper og steder på netværket

en: Change system appearance and behavior, or get help
da: Ændr systemets udseende eller opførsel eller få hjælp

en: Please install the '%s' application.
da: Installér programmet “%s”.

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: The main GNOME menu
da: Hovedmenuen til Gnome

en: Menu Button
da: Menuknap

en: A custom menu button
da: En brugerdefineret menuknap

en: Menu Bar
da: Menulinje

en: A custom menu bar
da: En brugerdefineret menulinje

en: User menu
da: Brugermenu

en: Menu to change your settings and log out
da: Menu til at ændre dine indstillinger og logge ud

en: Could not launch '%s'
da: Kunne ikke starte “%s”

en: Unable to scan %s for media changes
da: Kan ikke skanne %s for medieændringer

en: Unable to mount %s
da: Kan ikke montere %s

en: Rescan %s
da: Omskan %s

en: Mount %s
da: Montér %s

[ctx: Desktop Folder]
note: Translators: Desktop is used here as in "Desktop Folder" * (this is not the Desktop environment).
en: Desktop
da: Skrivebord

en: Open the contents of your desktop in a folder
da: Åbn indholdet af dit skrivebord i en mappe

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: Removable Media
da: Flytbart medie

en: Network Places
da: Netværkssteder

en: Recent Documents
da: Seneste dokumenter

en: Clear the Recent Documents list?
da: Ryd listen over seneste dokumenter?

en: If you clear the Recent Documents list, you clear the following:
    • All items from the Places → Recent Documents menu item.
    • All items from the recent documents list in all applications.
da: Hvis du rydder listen over seneste dokumenter, rydder du følgende:
    • Alle elementerne fra menupunktet Steder → Seneste dokumenter.
    • Alle elementerne fra listen over seneste dokumenter i alle programmer.

en: C_lear
da: _Ryd

en: Clear Recent Documents...
da: Ryd seneste dokumenter …

en: Clear all items from the recent documents list
da: Ryd listen over seneste dokumenter

en: _Edit Menus
da: _Redigér menuer

en: Icon used for button
da: Ikon som benyttes til knappen

en: The location of the image file used as the icon for the object's button. If empty, the default icon for the menu will be used.
da: Placeringen af billedfilen som skal bruges som ikon for objektets knap. Hvis tom, bruges menuens standardikon.

en: Menu content path
da: Menuindholdssti

en: The path from which the menu contents is constructed. If empty, the menu will be the default applications menu.
da: Stien som menuindholdet konstrueres ud fra. Hvis tom vil menuen være standardmenuen Programmer.

en: Show arrow on menu icon
da: Vis pil på menuikonet

en: Tooltip displayed for menu
da: Værktøjstip som vises for menuen

en: The text to display in a tooltip for this menu.
da: Teksten der skal vises i et værktøjstip for denne menu.

en: Panel Notification Area
da: Panelstatusfelt

en: Notification Area
da: Statusfelt

en: Area where notification icons appear
da: Område hvor statusikoner dukker op

en: Separator
da: Adskiller

en: A separator to organize the panel items
da: En adskiller til at organisere panel-elementerne

en: Status Notifier Host
da: Vært for programmet Statuspåmindelse

en: Display all Status Notifier Items
da: Vis alle elementer for programmet Statuspåmindelse

en: Failed to load %s: %s
da: Kunne ikke indlæse %s: %s

en: Icon not found
da: Ikon ikke fundet

en: Click here to restore hidden windows.
da: Klik her for at gendanne skjulte vinduer.

en: Click here to hide all windows and show the desktop.
da: Klik her for at skjule alle vinduer og vise skrivebordet.

en: Your window manager does not support the show desktop button, or you are not running a window manager.
da: Din vindueshåndtering understøtter ikke knappen til at vise skrivebordet, eller også kører du ikke en vindueshåndtering.

en: Show Desktop Button
da: Vis skrivebord-knap

en: Window List Preferences
da: Indstillinger for vinduesliste

en: Window List Content
da: Indhold af vinduesliste

en: Sh_ow windows from current workspace
da: Vis vinduer fra a_ktivt arbejdsområde

en: Show windows from a_ll workspaces
da: Vis vinduer fra a_lle arbejdsområder

en: Window Grouping
da: Vinduesgruppering

en: _Never group windows
da: Gruppér al_drig vinduer

en: Group windows when _space is limited
da: Gruppér vinduer når _pladsen er begrænset

en: _Always group windows
da: Gruppér _altid vinduer

en: Restoring Minimized Windows
da: Gendannelse af minimerede vinduer

en: Restore to current _workspace
da: Gendan til aktivt _arbejdsområde

en: Restore to na_tive workspace
da: Gendan til _oprindeligt arbejdsområde

en: Window Selector
da: Vinduesvælger

en: Show Desktop
da: Vis skrivebordet

en: Hide application windows and show the desktop
da: Skjul vinduer og vis skrivebordet

en: Window List
da: Vinduesliste

en: Switch between open windows using buttons
da: Skift mellem åbne vinduer vha. knapper

en: Switch between open windows using a menu
da: Skift mellem åbne vinduer vha. en menu

en: Workspace Switcher
da: Arbejdsområdeskifter

en: Switch between workspaces
da: Skift mellem arbejdsområder

en: rows
da: rækker

en: columns
da: kolonner

en: Workspace Switcher Preferences
da: Indstillinger for arbejdsområdeskifter

en: Show _only the current workspace
da: Vis kun det a_ktive arbejdområde

en: Show _all workspaces in:
da: Vis _alle arbejdsområder i:

en: Switcher
da: Skifter

en: Number of _workspaces:
da: Antal arbejds_områder:

en: Workspace na_mes:
da: Arbejdsområdena_vne:

en: Workspace Names
da: Arbejdsområdenavne

en: Show workspace _names in switcher
da: Vis arbejdsområde_navne i skifteren

en: Workspaces
da: Arbejdsområder
