gnome-panel 1.4.0.5 - en to li translation catalogue (80 entries)

note: Translators: This is a strftime format string. * It is used to display the time in 12-hours format * (eg, like in the US: 8:10 am). The %p expands to * am/pm. * It is used to display the time in 12-hours format (eg, like * in the US: 8:10 am). The %p expands to am/pm.
en: %l:%M %p
li: %l:%M

en: Computer Clock
li: Computerklok

en: Clock Preferences
li: Klok-prifferensies

en: Clock
li: Klok

en: Get the current time and date
li: Hujigen tied en datem ophaole

en: Warning:  The command appears to be something actually useful.
    Since this is a useless applet, you may not want to do this.
    We strongly advise you against using %s for anything
    which would make the applet "practical" or useful.
li: Waarsjoewing: Dees opdrach lik ech get tegooj te doon.
    Wiel dit ein nötteloeze toepassing is, wilt geer uch mesjiens waal bedènke.
    Veer raoje uch aaf óm  %s te gebroeke veur get det de toepassing
    tegooj of "praktisch" zou make.

en: %s the Fish
li: %s de vèsj

en: Unable to locate the command to execute
li: Neet in sjtaot de oet te veure opdrach te vènje

en: Unable to execute '%s'
    
    Details: %s
li: Neet in sjtaot '%s' oet te veure
    
    Detajs: %s

en: seconds
li: sekónde naozeen

en: _Rotate on vertical panels
li: _Kwinkele in vertikale peniele

en: Wanda Factory
li: Wanda-febrik

en: From Whence That Stupid Fish Came
li: Woe Die Sjtomme Vèsj Vanaaf Kaom

en: Fish
li: vèsj

en: Display a swimming fish or another animated creature
li: Eine zjwömmende vèsj of ein anger boezjerend bies tuine

en: Panel Notification Area
li: Peniel-mitdeilingegebeed

en: Notification Area Factory
li: Febrik veur mitdeilingegebede

en: Notification Area
li: Mitdeilingegebeed

en: Area where notification icons appear
li: Plek woe mitdeilingspiktogramme versjiene

en: Workspace Switcher
li: Wirkblaadwisselaer

en: Switch between workspaces
li: Wissel tösje wirkblajer

en: Window List
li: Vinsterlies

en: Failed to load %s: %s
li: 't laje van %s is mislónge: %s

en: Click here to restore hidden windows.
li: Klik hie veur de gemaskeerde vinsters te hersjtèlle.

en: Click here to hide all windows and show the desktop.
li: Klik hie veur alle vinsters te maskere en 't beroblaad te tuine.

en: Show Desktop Button
li: Knóp 'Vinsters maskere'

en: Window List Preferences
li: Vinsterlies-prifferensies

en: Show windows from a_ll workspaces
li: Vinsters van a_lle wirkblajer tuine

en: _Never group windows
li: Vinsters _noets gróppere

en: Group windows when _space is limited
li: Vinsters gróppere wen de _ruumde beperk is

en: _Always group windows
li: Vinsters _ummer gróppere

en: Restore to current _workspace
li: Nao 't hujige _wirkblaad hersjtèlle

en: Restore to na_tive workspace
li: Nao 't _oersjprunkelike wirkblaad hersjtèlle

en: Workspace Switcher Preferences
li: Wirkblaadwisselaer-prifferensies

en: Number of _workspaces:
li: Deil _wirkblajer:

en: Workspace Names
li: Wirkblaadname

en: Show date in tooltip
li: Datem tuine in eine sjwevende tip

en: The fish's name
li: De naam van de vèsj

en: A fish without a name is a pretty dull fish. Bring your fish to life by naming him.
li: Eine vèsj zónger naam is äörtelik saai. Geuf 't bieske ei naam veur 't get mie laeve te gaeve.

en: The fish's animation pixmap
li: 't animasiepiktogram van de vèsj

en: Pause per frame
li: Poes per bildje

en: Rotate on vertical panels
li: Kwinkele in vertikale peniele

en: Show windows from all workspaces
li: Tuin vinsters van alle wirkblajer

en: When to group windows
li: Wen vinsters gegróppeerd waere

en: _Move
li: Ver_zètte

en: _Remove From Panel
li: Ew_egdoon van peniel

en: Create new file in the given directory
li: Maak ein nuuj besjtandj in de gegaeve map

en: Create Launcher
li: Sjtarter aanmake

en: Launcher Properties
li: Sjtarter-eigesjappe

en: Panel
li: Peniel

en: No URI provided for panel launcher desktop file
li: Gei URI aangegaeve veur beroblaad-besjtandj van peniel-sjtarter

en: Unable to open desktop file %s for panel launcher%s%s
li: Neet in sjtaot óm beroblaad-besjtandj %s veur penielsjtarter %s%s te äöpene

en: _Properties
li: _Eigesjappe

en: _Lock Screen
li: _Bildsjirm vaszètte

en: _Activate Screensaver
li: _Sjirmbeveiliging insjakele

en: Lock Screen
li: Bildsjirm vas doon

en: Protect your computer from unauthorized use
li: Eur computer taege óngeoutoriseerd gebroek besjirme

note: when changing one of those two strings, don't forget to * update the ones in panel-menu-items.c (look for * "1" (msgctxt: "panel:showusername"))
en: Log Out
li: Aafmelje

en: Search for Files...
li: Zeuke nao besjtenj...

en: Open URL: %s
li: Äöpen URL: %s

en: _Delete This Panel
li: Dit peniel _ewegdoon

en: _New Panel
li: _Nuuj peniel

en: Application
li: Toepassing

en: Applications
li: Toepassinge

en: Panel Properties
li: penieleigesjappe

en: _Size:
li: _Gruutde:

en: _Autohide
li: _Automatis maskere

en: Show hide _buttons
li: Maskerings_knóppe tuine

en: Arro_ws on hide buttons
li: P_ielkes op maskeringsknóppe tuine

en: Transparent
li: Doorzichtig

en: Background
li: Achtergróndj

en: _Scale
li: _Sjale

en: St_retch
li: Oet_lempe

en: Rotate image when panel is _vertical
li: Aafbiljing kwinkele bie _vertikale peniele

en: Will run command: '%s'
li: Opdrach '%s' zal waere oetgeveurd

en: Run in _terminal
li: Oetveure in ei _terminal

en: List of known applications
li: Lies van bekènde toepassinge

en: _Run
li: Oetveu_re

en: D_on't Delete
li: N_eet ewegdoon

en: Search
li: Zeuke
