PasswordSafe master - en to da translation catalogue (222 entries)

en: A password manager for GNOME
da: En adgangskodehåndtering til GNOME

en: Learn more about Password Safe
da: Lær mere om Adgangskodeboks

note: Dialog title which informs the user about unsaved changes.
en: Safety Info
da: Sikkerhedsinformation

note: Dialog subtitle which informs the user about unsaved changes more detailed.
en: It is possible that external applications will create unencrypted hidden or temporary copies of this attachment file! Please proceed with caution.
da: Der er risiko for, at eksterne programmer opretter ukrypterede skjulte eller midlertidige kopier af den vedhæftede fil! Vær venligst forsigtig, når du fortsætter.

note: Discard all the changes which the user have made to his keepass safe Button tooltip in headerbar to switch to selection mode where the user can tick password entries and groups
en: Back
da: Tilbage

note: Save all the changes which the user have made to his keepass safe
en: Proceed
da: Fortsæt

en: Password
da: Adgangskode

en: Use a password to secure your safe
da: Brug en adgangskode til at beskytte din boks

en: Keyfile
da: Nøglefil

en: Use a keyfile to secure your safe
da: Brug en nøglefil til at beskytte din boks

note: NOTE: Composite unlock is a authentification method where both password and keyfile are required
en: Composite
da: Kombinering

en: Use a password in combination with a keyfile to secure your safe
da: Brug en adgangskode i kombination med en nøglefil til at beskytte din boks

en: Protect your safe
da: Beskyt din boks

en: Set password for safe
da: Indstil adgangskode til boksen

en: Enter Password
da: Indtast adgangskode

en: Password Match Check
da: Match af adgangskoder

en: Repeat password for safe
da: Gentag adgangskoden til boksen

en: Match Check Failed
da: De er ikke ens

en: Please try again
da: Prøv venligst igen

note: Button to generate a password
en: Generate
da: Generer

en: Set keyfile for safe
da: Indstil nøglefil til boksen

en: Generate Keyfile
da: Generer nøglefil

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

note: "Password Safe" is the application name
en: About Password Safe
da: Om Adgangskodeboks

note: Application title in headerbar. Application name in the headerbar title
en: Password Safe
da: Adgangskodeboks

note: Headerbar subtitle in keepass safe creation routine.
en: Create Safe
da: Opret boks

en: Safe Successfully Created
da: Boksen blev oprettet

note: Menubutton popover in headerbar for starting the safe opening process (for existing safe) Headerbar subtitle for the keepass safe unlock screen.
en: Open Safe
da: Åbn boks

en: Details
da: Detaljer

en: Path
da: Sti

en: File Size
da: Filstørrelse

en: Safe Name
da: Boksnavn

note: KeePass is a proper noun
en: KeePass Version
da: KeePass-version

en: Creation Date
da: Oprettelsesdato

en: Encryption Algorithm
da: Krypteringsalgoritme

en: Derivation Algorithm
da: Udledningsalgoritme

note: Statistics
en: Stats
da: Statistik

en: Number of Groups
da: Antal grupper

en: Passwords
da: Adgangskoder

en: Number of Entries
da: Antal poster

en: General
da: Generelt

note: New password (replacement for an old one)
en: New
da: Ny

en: Generate Password
da: Generer adgangskode

note: Retype the new password to confirm
en: Confirm
da: Bekræft

note: Current password
en: Current
da: Nuværende

en: Select current keyfile
da: Vælg nuværende nøglefil

en: Generate new keyfile
da: Generer ny nøglefil

en: Apply Changes
da: Anvend ændringer

en: Authentication
da: Godkendelse

note: https://en.wikipedia.org/wiki/Key_derivation_function
en: Key Derivation Function
da: Nøgleudledningsfunktion

en: Add Attachment
da: Tilføj vedhæfting

en: Attachments
da: Vedhæftinger

en: Secret_Photo.png
da: Hemmeligt_billede.png

en: Remove attribute
da: Fjern attribut

en: Attributes
da: Attributter

en: Key
da: Nøgle

en: Value
da: Værdi

en: Add attribute
da: Tilføj attribut

en: Color
da: Farve

en: Icon
da: Ikon

en: Title
da: Titel

en: Notes
da: Noter

en: Length
da: Længde

en: Characters
da: Tegn

en: Words
da: Ord

en: Enter character here…
da: Indtast tegn her …

en: Passphrase
da: Adgangskode

note: Tooltip for button near input field to show or hide the password (clear text)
en: Show/hide password
da: Vis/skjul adgangskode

en: Username
da: Brugernavn

note: The umbrella sentence of the application on the first start screen
en: Secure password safe
da: Sikker adgangskodeboks

note: The subtitle of the umbrella sentence in the first start screen. This is a sentence which gives the user a starting point what he can do if he opens the application for the first time.
en: Securely store your passwords, notes and data. <b>Create</b> or <b>import</b> a new Keepass safe.
da: Gem dine adgangskoder, noter og data på en sikker måde. <b>Opret</b> eller <b>importér</b> en ny Keepass-boks.

en: New…
da: Ny …

en: Open…
da: Åbn …

en: Recent Databases
da: Seneste databaser

en: Copy
da: Kopiér

en: Close
da: Luk

en: Password Safe is a password manager which makes use of the Keepass v.4 format. It integrates perfectly with the GNOME desktop and provides an easy and uncluttered interface for the management of password databases.
da: Adgangskodeboks er en adgangskodehåndtering som bruger Keepass v.4-formatet. Den integrerer perfekt med GNOME-skrivebordet og giver en let og ryddelig brugerflade til håndtering af adgangskodedatabaser.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: keepass;encrypt;secure;
da: keepass;kryptér;beskyt;sikker;

en: Use dark GTK+ theme
da: Brug mørkt GTK+-tema

en: Use the dark variant of your GTK+ theme. Please note that not every GTK+ theme has a dark variant.
da: Brug den mørke variant af dit GTK+-tema. Bemærk venligst at det ikke er alle GTK+-temaer som har en mørk variant.

en: Reopen last opened database
da: Åbn den database der var åbnet sidste gang igen

en: Automatically open the unlock screen of the last opened database, otherwise show the welcome screen.
da: Åbn automatisk oplåsningsskærmen for den database der var åbnet sidste gang, ellers vis velkomstskærmen.

en: Save every change automatically
da: Gem hver ændring automatisk

en: Save every change you made instantly into the database. Please note that you cannot revert changes if Autosave is enabled.
da: Gem de ændringer du foretager i databasen med det samme. Bemærk venligst at du ikke kan tilbageføre ændringer hvis automatisk gem er aktiveret.

en: Lock database after X minutes
da: Lås databasen efter X minutter

en: Automatically lock your database after a given amount of minutes to improve the security.
da: Lås automatisk din database efter nogle minutter for at øge sikkerheden.

en: Clear clipboard after X seconds
da: Ryd udklipsholderen efter X sekunder

en: After copying the password clear the clipboard for security reasons.
da: Ryd udklipsholderen, af sikkerhedshensyn, efter adgangskoden er blevet kopieret.

en: Display passwords in plain text
da: Vis adgangskoder i ren tekst

en: Show the passwords in the entry fields by default.
da: Vis adgangskoderne i indtastningsfelterne som standard.

en: Window size
da: Vinduesstørrelse

en: Remember the window size.
da: Husk vinduesstørrelsen.

en: Last opened database
da: Database der var åbnet sidste gang

en: Path to the last opened database.
da: Sti til den database der var åbnet sidste gang.

en: Last opened databases
da: Databaser der var åbnet sidste gang

en: A list of the last opened databases.
da: En liste over de databaser der var åbnet sidste gang.

en: Remember composite key
da: Husk kombineringsnøgle

en: Remember last used composite key for database unlocking.
da: Husk den kombineringsnøgle der blev brugt sidste gang til at låse op for databasen.

en: Last used composite key
da: Kombineringsnøgle der blev brugt sidste gang

en: Path to last used key for composite database unlocking.
da: Sti til den nøgle der blev brugt sidste gang til med kombinering at låse op for databasen.

en: Remember unlock method
da: Husk oplåsningsmetode

en: Remember last used unlock method for future database unlocking.
da: Husk den oplåsningsmetode der blev brugt sidste gang til at låse op for databasen fremover.

en: Backup the database on unlock
da: Sikkerhedskopiér databasen når den låses op

en: If an error occurs while saving the database, a backup can be found at ~/.cache/passwordsafe/backups
da: Hvis der opstår en fejl når databasen gemmes, så findes der en sikkerhedskopi i ~/.cache/passwordsafe/backups

en: Sorting order of groups and entries
da: Sorteringsrækkefølge for grupper og poster

en: Order of the rows in the groups and entries view.
da: Rækkefølge på rækkerne i grupper- og poster-visningen.

en: Last used unlock method
da: Oplåsningsmetode der blev brugt sidste gang

en: Used to store the last used unlock method and to enable a faster unlock process.
da: Bruges til at gemme den oplåsningsmetode der blev brugt sidste gang og til at aktivere en hurtigere oplåsningsproces.

en: File already exists
da: Filen findes allerede

en: Do you want to override it?
da: Vil du tilsidesætte den?

en: Cancel
da: Annuller

en: Override
da: Tilsidesæt

en: Properties
da: Egenskaber

en: Accessed
da: Tilgået

en: Modified
da: Ændret

en: Created
da: Oprettet

en: Code
da: Kode

en: Property
da: Egenskab

en: References
da: Referencer

en: Syntax
da: Syntaks

en: The placeholder syntax for field references is the following:
da: Pladsholdersyntaksen til feltreferencer er som følger:

en: Show Field Codes
da: Vis feltkoder

en: Identifier
da: Identifikator

en: Each entry has a unique identifier called UUID.
    It can be found in the properties of the entry.
da: Hver post har en unik identifikator kaldet UUID.
    Den kan findes i postens egenskaber.

note: Dialog window title on application quit to inform the user that his safe(s) has unsaved changes with the possibility to select safes he want to save or not.
en: Do you want to save all safes with unsaved changes?
da: Vil du gemme alle bokse med ændringer som ikke er blevet gemt?

note: Dialog window subtitle on application quit to inform the user that his safe(s) has unsaved changes with the possibility to select safes he want to save or not.
en: Select the safes you want to save.
da: Vælg de bokse du vil gemme.

en: Quit
da: Afslut

note: Dialog title which informs the user about unsaved changes.
en: Unsaved Changes
da: Ændringer som ikke er blevet gemt

note: Dialog subtitle which informs the user about unsaved changes more detailed.
en: Do you want to write all changes to the safe?
da: Vil du skrive alle ændringer til boksen?

note: Discard all the changes which the user have made to his keepass safe
en: Discard
da: Forkast

note: Save all the changes which the user have made to his keepass safe
en: Save
da: Gem

note: Title of the settings dialog
en: Settings
da: Indstillinger

en: Dark Theme
da: Mørkt tema

en: Hide First Start Screen
da: Skjul skærmen for første start

en: Reopen last opened safe
da: Åbn den boks der var åbnet sidste gang igen

en: Safe
da: Boks

en: Save automatically
da: Gem automatisk

en: Unlock
da: Lås op

note: A composite key is a authentification method where the user needs both password and keyfile for unlocking his safe
en: Remember Composite Key
da: Husk kombineringsnøgle

note: A composite key is a authentification method where the user needs both password and keyfile for unlocking his safe
en: Remember last used composite key
da: Husk den kombineringsnøgle der blev brugt sidste gang

note: There are 3 unlock methods: password, keyfile, composite (password+keyfile)
en: Remember Unlock Method
da: Husk oplåsningsmetode

en: Enable faster unlocking
da: Aktivér hurtig oplåsning

en: Security
da: Sikkerhed

en: Safe Lock Timeout
da: Timeout for låsning af boks

en: Lock safe on idle after X minutes
da: Lås boksen når den har været inaktiv i X minutter

en: Clear Clipboard
da: Ryd udklipsholder

en: Show Password Fields
da: Vis adgangskodefelter

en: Clear Recent List
da: Ryd liste over seneste

en: Clear the recently opened safes list
da: Ryd listen over seneste åbnet bokse

[ctx: Shortcut window description]
en: Application
da: Program

[ctx: Shortcut window description]
en: Create safe
da: Opret boks

[ctx: Shortcut window description]
en: Open safe
da: Åbn boks

[ctx: Shortcut window description]
en: Open preferences
da: Åbn indstillinger

[ctx: Shortcut window description]
en: Safe
da: Boks

[ctx: Shortcut window description]
en: Lock safe
da: Lås boks

[ctx: Shortcut window description]
en: Save safe
da: Gem boks

[ctx: Shortcut window description]
en: Open search
da: Åbn søgning

[ctx: Shortcut window description]
en: Create entry
da: Opret post

[ctx: Shortcut window description]
en: Create group
da: Opret gruppe

[ctx: Shortcut window description]
en: Entry
da: Post

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy password
da: Kopiér adgangskode

[ctx: Shortcut window description]
en: Exit entry page
da: Afslut post-siden

en: Enter password and select keyfile to unlock
da: Indtast adgangskode og vælg nøglefil for at låse op

en: Safe is Locked
da: Boksen er låst

en: Select keyfile to unlock
da: Vælg nøglefil for at låse op

en: Open Keyfile
da: Åbn nøglefil

note: Menubutton popover in headerbar for starting the safe creation process
en: New Safe
da: Ny boks

en: Enter password to unlock
da: Indtast adgangskode for at låse op

en: Failed to unlock safe
da: Kunne ikke låse boksen op

note: Button tooltip in headerbar to switch to selection mode where the user can tick password entries and groups
en: Selection Mode
da: Markeringstilstand

note: Button tooltip in headerbar to open search page
en: Search
da: Søg

en: Empty group
da: Tom gruppe

en: No search results
da: Ingen søgeresultater

en: Enter search term
da: Indtast søgeterm

en: Sorting
da: Sortering

note: This string depicts the alphabet from the beginning to the end (first character to last one).
en: A-Z
da: A-Å

note: This string depicts the alphabet in reversed order, from the end to the start (last character to first one).
en: Z-A
da: Å-A

note: This is a modelbutton in a popover to sort entries by last added
en: Last Added
da: Sidst tilføjet

en: Lock
da: Lås

en: New Entry
da: Ny post

en: New Group
da: Ny gruppe

note: Open settings for safe (e.g. password changing)
en: Safe Settings
da: Indstillinger for boks

en: Local
da: Lokal

en: Full Text
da: Fuld tekst

en: Duplicate
da: Dupliker

en: Delete
da: Slet

note: Button tooltip in selection mode to move every selected entry/group to another place
en: Move selection
da: Flyt markering

note: Button tooltip in selection mode to delete every selected entry/group
en: Delete selection
da: Slet markering

en: Select all
da: Markér alt

en: Select none
da: Markér intet

en: Click on a checkbox to select
da: Klik på en afkrydsningsboks for at vælge

note: NOTE: Filechooser title for generating a new keyfile
en: Choose location for keyfile
da: Vælg placering til nøglefil

en: Generating…
da: Genererer …

note: NOTE: With clone is meant a duplicated object, not the process of cloning/duplication; "the" clone
en: Clone
da: Klon

note: NOTE: Filechooser title for choosing current used keyfile
en: Choose current keyfile
da: Vælg nuværende nøglefil

en: Open
da: Åbn

en: Apply…
da: Anvend …

note: Encryption Algorithm
en: Unknown
da: Ukendt

en: Attribute key already exists
da: Attributnøglen findes allerede

note: NOTE: Filechooser title for selecting attachment file
en: Select attachment
da: Vælg vedhæfting

en: Add
da: Tilføj

note: NOTE: Filechooser title for downloading an attachment
en: Save attachment
da: Gem vedhæfting

en: Title not specified
da: Der er ikke angivet nogen titel

en: No username specified
da: Der er ikke angivet noget brugernavn

en: No group title specified
da: Der er ikke angivet nogen gruppetitel

note: NOTE: Filechooser title for opening an existing keepass safe kdbx file
en: Choose a Keepass safe
da: Vælg en Keepass-boks

note: NOTE: KeePass + version number is a proper name, do not translate
en: KeePass 3.1/4 Database
da: KeePass 3.1/4-database

note: NOTE: Filechooser title for creating a new keepass safe kdbx file
en: Choose location for Keepass safe
da: Vælg placering til Keepass-boks

en: Deletion completed
da: Sletning gennemført

en: Move completed
da: Flytning gennemført

en: Skipped moving group into itself
da: Sprang flytning af gruppe ind i sig selv over

en: Database already opened
da: Databasen er allerede åben

note: NOTE: Keyfile filechooser title
en: Choose a keyfile
da: Vælg en nøglefil

en: Try again
da: Prøv igen

note: NOTE: Keyfile filechooser title
en: Choose Keyfile
da: Vælg nøglefil

en: Database saved
da: Databasen blev gemt

note: NOTE: In-app notification to inform the user that already an unfinished save job is running
en: Please wait. Another save is running.
da: Vent venligst. Er allerede ved at gemme.

note: NOTE: In-app notification to inform the user that no save is necessary because there where no changes made
en: No changes made
da: Der er ikke foretaget nogen ændringer

en: Copied to clipboard
da: Kopieret til udklipsholder

note: NOTE: Notification that a safe has been locked, Notification title has the safe file name in it
en: %s locked
da: %s låst

en: Keepass safe locked due to inactivity
da: Keepass-boksen blev låst pga. inaktivitet
