PasswordSafe master - en to pa translation catalogue (270 entries)

en: Manage your passwords
pa: ਆਪਣੇ ਪਾਸਵਰਡਾਂ ਲਈ ਇੰਤਜ਼ਾਮ

en: Learn more about Password Safe
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਸੇਫ਼ ਬਾਰੇ ਹੋਰ ਜਾਣੋ

note: Dialog title which informs the user about unsaved changes.
en: Safety Info
pa: ਸੁਰੱਖਿਆ ਜਾਣਕਾਰੀ

note: Discard all the changes which the user have made to his keepass safe
en: _Back
pa: ਪਿੱਛੇ(_B)

note: Save all the changes which the user have made to his keepass safe
en: _Proceed
pa: ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ(_P)

en: Remove attribute
pa: ਗੁਣ ਹਟਾਓ

en: Color
pa: ਰੰਗ

note: Application title in headerbar. Application name in the headerbar title
en: Password Safe
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਸੇਫ਼

note: Headerbar subtitle in keepass safe creation routine.
en: Create Safe
pa: ਸੇਫ਼ ਨੂੰ ਬਣਾਓ

en: _Preferences
pa: ਮੇਰੀ ਪਸੰਦ(_P)

en: _Keyboard Shortcuts
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ(_K)

note: "Password Safe" is the application name
en: _About Password Safe
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਸੇਫ਼ ਬਾਰੇ(_A)

en: Protect your safe
pa: ਆਪਣੀ ਸੇਫ਼ ਨੂੰ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਕਰੋ

en: _Password
pa: ਪਾਸਵਰਡ(_P)

en: Use a password to secure your safe.
pa: ਆਪਣੀ ਸੇਫ਼ ਨੂੰ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਰੱਖਣ ਲਈ ਪਾਸਵਰਡ ਵਰਤੋਂ

en: _Keyfile
pa: ਕੁੰਜੀ-ਫਾਇਲ(_K)

en: Use a keyfile to secure your safe.
pa: ਆਪਣੀ ਸੇਫ਼ ਨੂੰ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਕਰਨ ਲਈ ਕੁੰਜੀ-ਫਾਇਲ ਵਰਤੋਂ।

en: _Composite
pa: ਮਿਸ਼ਰਿਤ(_C)

en: Use a password in combination with a keyfile to secure your safe.
pa: ਆਪਣੀ ਸੇਫ਼ ਨੂੰ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਰੱਖਣ ਲਈ ਕੁੰਜੀ-ਫਾਇਲ ਨਾਲ ਪਾਸਵਰਡ ਮਿਲਾ ਕੇ ਵਰਤੋਂ।

en: Enter Password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਓ

en: Set password for safe.
pa: ਸੇਫ਼ ਲਈ ਪਾਸਵਰਡ ਲਾਓ।

en: Password Match Check
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਮਿਲਾਨ ਜਾਂਚ

en: Repeat password for safe.
pa: ਸੇਫ਼ ਲਈ ਪਾਸਵਰਡ ਦੁਹਰਾਓ।

en: Match Check Failed
pa: ਮਿਲਾਨ ਜਾਂਚ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ

en: Please try again.
pa: ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ।

en: _Confirm
pa: ਤਸਦੀਕ ਕਰੋ(_C)

en: Generate Keyfile
pa: ਕੁੰਜੀ-ਫਾਇਲ ਬਣਾਓ

en: Set keyfile for safe
pa: ਸੇਫ਼ ਲਈ ਕੁੰਜੀ-ਫਾਇਲ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

note: Button to generate a password
en: _Generate
pa: ਬਣਾਓ(_G)

en: Safe Successfully Created
pa: ਸੇਫ਼ ਕਾਮਯਾਬੀ ਨਾਲ ਬਣਾਈ

note: Menubutton in headerbar for starting the safe opening process (for existing safe)
en: _Open Safe
pa: ਸੇਫ਼ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹੋ(_O)

en: Details
pa: ਵੇਰਵੇ

en: Path
pa: ਮਾਰਗ

en: File Size
pa: ਫਾਇਲ ਦਾ ਆਕਾਰ

en: Safe Name
pa: ਸੇਫ਼ ਦਾ ਨਾਂ

note: KeePass is a proper noun
en: KeePass Version
pa: KeePass ਵਰਜ਼ਨ

en: Creation Date
pa: ਬਣਾਉਣ ਦੀ ਤਾਰੀਖ

en: Encryption Algorithm
pa: ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਐਲਗੋਰਿਥਮ

en: Derivation Algorithm
pa: ਡੇਰੀਵੇਸ਼ਨ ਐਲੋਗਰਿਥਮ

note: Statistics
en: Stats
pa: ਅੰਕੜੇ

en: Number of Groups
pa: ਗਰੁੱਪਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Passwords
pa: ਪਾਸਵਰਡ

en: Number of Entries
pa: ਐਂਟਰੀਆਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: General
pa: ਆਮ

en: Password
pa: ਪਾਸਵਰਡ

note: New password (replacement for an old one)
en: _New
pa: ਨਵਾਂ(_N)

en: Generate Password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਬਣਾਓ

note: Retype the new password to confirm
en: C_onfirm
pa: ਤਸਦੀਕ(_o)

note: Current password
en: _Current
pa: ਮੌਜੂਦਾ(_C)

en: Keyfile
pa: ਕੁੰਜੀ-ਫਾਇਲ

en: _Select current keyfile
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਕੁੰਜੀ-ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ(_S)

en: _Generate new keyfile
pa: ਨਵੀਂ ਕੁੰਜੀ-ਫਾਇਲ ਬਣਾਓ(_G)

en: _Apply Changes
pa: ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਲਾਗੂ ਕਰੋ(_A)

en: Authentication
pa: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ

note: ChaCha20 is a proper name, do not translate
en: ChaCha20: 256-bit
pa: ChaCha20: 256-ਬਿੱਟ

note: Twofish is a proper name, do not translate
en: Twofish: 256-bit
pa: Twofish: 256-ਬਿੱਟ

note: AES is a proper name, do not translate
en: AES: 256-bit
pa: AES: 256-ਬਿੱਟ

note: https://en.wikipedia.org/wiki/Key_derivation_function
en: Key Derivation Function
pa: ਕੁੰਜੀ ਡੇਰੀਵੇਸ਼ਨ ਫੰਕਸ਼ਨ

en: Apply Changes
pa: ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਲਾਗੂ ਕਰੋ

en: _Title
pa: ਨਾਂ(_T)

en: _Username
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ-ਨਾਂ(_U)

en: _Notes
pa: ਨੋਟਿਸ(_N)

en: Icon
pa: ਆਈਕਾਨ

en: Attachments
pa: ਅਟੈਚਮੈਂਟਾਂ

en: _Add Attachment
pa: ਅਟੈਚਮੈੰਟ ਜੋੜੋ(_A)

en: Attributes
pa: ਗੁਣ

en: Key
pa: ਕੁੰਜੀ

en: Value
pa: ਮੁੱਲ

en: Add attribute
pa: ਗੁਣ ਜੋੜੋ

en: Copy username to clipboard
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨਾਂ ਨੂੰ ਕਲਿੱਪਬੋਡ ਵਿੱਚ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: Copy password to clipboard
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਨੂੰ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

[ctx: Shortcut window description]
en: Application
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ

[ctx: Shortcut window description]
en: Create safe
pa: ਸੇਫ਼ ਬਣਾਓ

[ctx: Shortcut window description]
en: Open safe
pa: ਸੇਫ਼ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: Shortcut window description]
en: Open preferences
pa: ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਪਸੰਦਾਂ

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਵੇਖਾਓ

[ctx: Shortcut window description]
en: Quit
pa: ਬਾਹਰ

[ctx: Shortcut window description]
en: Safe
pa: ਸੇਫ਼

[ctx: Shortcut window description]
en: Lock safe
pa: ਸੇਫ਼ ਨੂੰ ਲਾਕ ਕਰੋ

[ctx: Shortcut window description]
en: Save safe
pa: ਸੇਫ਼ ਨੂੰ ਸੰਭਾਲੋ

[ctx: Shortcut window description]
en: Open search
pa: ਖੋਜ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: Shortcut window description]
en: Create entry
pa: ਐਂਟਰੀ ਬਣਾਓ

[ctx: Shortcut window description]
en: Create group
pa: ਗਰੁੱਪ ਬਣਾਓ

[ctx: Shortcut window description]
en: Entry
pa: ਐਂਟਰੀ

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy username
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨਾਂ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

[ctx: Shortcut window description]
en: Go back
pa: ਪਿੱਛੇ ਜਾਓ

en: New…
pa: ਨਵਾਂ…

en: Open…
pa: …ਖੋਲ੍ਹੋ

en: _Copy
pa: ਕਾਪੀ ਕਰੋ(_C)

en: Password Safe is a password manager which makes use of the KeePass v.4 format. It integrates perfectly with the GNOME desktop and provides an easy and uncluttered interface for the management of password databases.
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਸੇਫ਼ ਪਾਸਵਰਡ ਮੈਨੇਜਰ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ KeePass v.4 ਫਾਰਮੈਟ ਨੂੰ ਵਰਤਦਾ ਹੈ। ਇਹ ਗਨੋਮ ਡੈਸਕਟਾਪ ਨਾਲ ਬੜੇ ਸੁਚੱਜੇ ਢੰਗ ਨਾਲ ਜੁੜਦਾ ਹੈ ਅਤੇ ਪਾਸਵਰਡ ਡਾਟਾਬੇਸਾਂ ਦੇ ਇੰਤਜ਼ਾਮ ਲਈ ਸਰਲ ਅਤੇ ਬਿਨਾਂ ਝੰਜਟ ਵਾਲਾ ਇੰਟਰਫੇਸ ਹੈ।

en: A password manager for GNOME
pa: ਗਨੋਮ ਲਈ ਪਾਸਵਰਡ ਮੈਨੇਜਰ

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: keepass;encrypt;secure;
pa: ਕੀਪਾਸ;ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ;ਸੁਰੱਖਿਅਤ;ਸੁਰੱਖਿਆ

en: Use dark GTK theme
pa: ਗੂੜ੍ਹਾ GTK ਥੀਮ ਵਰਤੋਂ

en: Reopen last opened database
pa: ਪਿਛਲਾ ਖੋਲ੍ਹੇ ਗਏ ਡਾਟਾ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Automatically open the unlock screen of the last opened database, otherwise show the welcome screen.
pa: ਆਖਰੀ ਖੋਲ੍ਹੇ ਡਾਟਾਬੇਸ ਦੀ ਅਣ-ਲਾਕ ਸਕਰੀਨ ਨੂੰ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਖੋਲ੍ਹੋ, ਨਹੀਂ ਤਾਂ ਜੀ ਆਇਆਂ ਨੂੰ ਸਕਰੀਨ ਦਿਖਾਈ ਜਾਂਦੀ ਹੈ।

en: Save every change automatically
pa: ਹਰ ਤਬਦੀਲੀ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਸੰਭਾਲੋ

en: Lock database after X minutes
pa: X ਮਿੰਟਾਂ ਬਾਦ ਡਾਟਾਬੇਸ ਲਾਕ ਕਰੋ

en: Automatically lock your database after a given amount of minutes to improve the security.
pa: ਸੁਰੱਖਿਆ ਵਧਾਉਣ ਲਈ ਮਿੰਟਾਂ ਦੇ ਬਾਅਦ ਤੁਹਾਡੇ ਡਾਟਾਬੇਸ ਨੂੰ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਲਾਕ ਕਰਦਾ ਹੈ।

en: Clear clipboard after X seconds
pa: X ਸਕਿੰਟਾਂ ਬਾਅਦ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਮਿਟਾਓ

en: After copying the password clear the clipboard for security reasons.
pa: ਸੁਰੱਖਿਆ ਕਾਰਨਾਂ ਕਰਕੇ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚੋਂ ਪਾਸਵਰਡਾਂ ਨੂੰ ਮਿਟਾ ਦਿੱਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ।

en: Display passwords in plain text
pa: ਸਰਲ ਲਿਖਤ ਵਿੱਚ ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਖਾਓ

en: Show the passwords in the entry fields by default.
pa: ਮੂਲ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਐਂਟਰੀ ਖੇਤਰਾਂ ਵਿੱਚ ਪਾਸਵਰਡ ਵੇਖਾਓ।

en: Window size
pa: ਵਿੰਡੋ ਦਾ ਆਕਾਰ

en: Remember the window size.
pa: ਵਿੰਡੋ ਦਾ ਆਕਾਰ ਯਾਦ ਰੱਖੋ।

en: Last opened database
pa: ਆਖਰੀ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਡਾਟਾਬੇਸ

en: Path to the last opened database.
pa: ਆਖਰੀ ਖੋਲ੍ਹੇ ਗਏ ਡਾਟਾਬੇਸ ਲਈ ਮਾਰਗ।

en: Last opened databases
pa: ਪਿਛਲੀ ਵਾਰ ਖੋਲ੍ਹੇ ਗਏ ਡਾਟਾਬੇਸ

en: A list of the last opened databases.
pa: ਪਿਛਲੀ ਵਾਰ ਖੋਲ੍ਹੇ ਗਏ ਡਾਟਾਬੇਸਾਂ ਦੀ ਸੂਚੀ ਹੈ।

en: Remember composite key
pa: ਮਿਸ਼ਰਿਤ ਕੁੰਜੀ ਯਾਦ ਰੱਖੋ

en: Remember last used composite key for database unlocking.
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤੀ ਗਈ ਪਿਛਲੀ ਮਿਸ਼ਰਿਤ ਕੁੰਜੀ ਯਾਦ ਰੱਖੋ।

en: Last used composite key
pa: ਪਿਛਲੀ ਵਰਤੀ ਗਈ ਮਿਸ਼ਰਿਤ ਕੁੰਜੀ

en: Remember unlock method
pa: ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰਨ ਦਾ ਢੰਗ ਯਾਦ ਰੱਖੋ

en: Remember last used unlock method for future database unlocking.
pa: ਭਵਿੱਖ ਵਿੱਚ ਡਾਟਾਬੇਸ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਪਿਛਲੇ ਵਰਤੇ ਅਣ-ਲਾਕ ਢੰਗਾਂ ਨੂੰ ਯਾਦ ਰੱਖੋ।

en: Backup the database on unlock
pa: ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰਨ ਸਮੇਂ ਡਾਟਾਬੇਸ ਦਾ ਬੈਕਅੱਪ ਲਵੋ

en: Sorting order of groups and entries
pa: ਗਰੁੱਪ ਤੇ ਐਂਟਰੀਆਂ ਨੂੰ ਲੜੀਬੱਧ ਕਰਨ ਦਾ ਢੰਗ

en: Last used unlock method
pa: ਆਖਰੀ ਵਰਤਿਆ ਗਿਆ ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰਨ ਦਾ ਢੰਗ

en: Use full-text search
pa: ਪੂਰੀ-ਲਿਖਤ ਖੋਜ ਨੂੰ ਵਰਤੋਂ

en: Performs a search across all values of entries.
pa: ਐਂਟਰੀਆਂ ਦੇ ਸਾਰੇ ਮੁੱਲਾਂ ਲਈ ਖੋਜ ਕਰੋ।

en: Current group search
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਗਰੁੱਪ ਦੀ ਖੋਜ

en: Only search entries in the current group.
pa: ਸਿਰਫ਼ ਮੌਜੂਦਾ ਗਰੁੱਪ ਵਿੱਚ ਐਂਟਰੀਆਂ ਨੂੰ ਖੋਜੋ।

en: Use uppercases when generating a password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਬਣਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ ਦੇ ਵੱਡੇ ਆਕਾਰ ਦੇ ਅੱਖਰ ਵਰਤੋਂ

en: Use uppercase characters A-Z when generating a random password.
pa: ਰਲਵਾਂ-ਮਿਲਾਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਬਣਾਉਣ ਦੌਰਾਨ A-Z ਵੱਡੇ ਅੱਖਰ ਵਰਤੋਂ।

en: Use lowercases when generating a password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਬਣਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ ਦੇ ਛੋਟੇ ਆਕਾਰ ਦੇ ਅੱਖਰ ਵਰਤੋਂ

en: Use lowercase characters a-z when generating a random password.
pa: ਰਲਵਾਂ-ਮਿਲਾਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਬਣਾਉਣ ਦੌਰਾਨ a-z ਛੋਟੇ ਅੱਖਰ ਵਰਤੋਂ।

en: Use numbers when generating a password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਬਣਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਅੰਕ ਵਰਤੋਂ

en: Use numbers 0-9 characters when generating a random password.
pa: ਰਲਵਾਂ-ਮਿਲਾਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਬਣਾਉਣ ਦੌਰਾਨ 0-9 ਅੰਕਾਂ ਦੇ ਅੱਖਰ ਵਰਤੋਂ।

en: Use symbols when generating a password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਬਣਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਚਿੰਨ੍ਹ ਵਰਤੋਂ

en: Use non-alphanumeric ASCII symbols when generating a random password.
pa: ਰਲਵਾਂ-ਮਿਲਾਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਬਣਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਗ਼ੈਰ-ਅੱਖਰੀ-ਅੰਕ ASCII ਚਿੰਨ੍ਹਾਂ ਦੇ ਅੱਖਰ ਵਰਤੋਂ।

en: Password length when generating a password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਬਣਾਉਣ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਪਾਸਵਰਡ ਲੰਬਾਈ

en: Number of single characters when generating a password.
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਬਣਾਉਣ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਇਕੱਲੇ ਅੱਖਰਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਹੈ।

en: Number of words when generating a passphrase
pa: ਵਾਕ ਬਣਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਸ਼ਬਦਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

en: Number of words to use when generating a passphrase.
pa: ਵਾਕ ਬਣਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਸ਼ਬਦਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਹੈ।

en: Separator when generating a passphrase
pa: ਜਦੋਂ ਵਾਕ ਬਣਾਉਣਾ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਵੱਖਰੇਵਾਂ

en: Word separator to use when generating a passphrase.
pa: ਜਦੋਂ ਵਾਕ ਬਣਾਉਣਾ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਵਰਤਣ ਲਈ ਵੱਖਰੇਵਾਂ ਸ਼ਬਦ ਹੈ।

en: Length
pa: ਲੰਬਾਈ

en: Characters
pa: ਅੱਖਰ

en: Words
pa: ਸ਼ਬਦ

en: Separator
pa: ਵੱਖਰੇਵਾਂ

en: Enter character here…
pa: ਹਰ ਅੱਖਰ ਇੱਥੇ ਦਿਓ…

en: Passphrase
pa: ਵਾਕ

en: Properties
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: Accessed
pa: ਪਹੁੰਚ ਕੀਤੀ

en: Modified
pa: ਸੋਧ ਕੀਤੀ

en: Created
pa: ਬਣਾਈ

note: Dialog window title on application quit to inform the user that his safe(s) has unsaved changes with the possibility to select safes he want to save or not.
en: Do you want to save all safes with unsaved changes?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਨਾ-ਸੰਭਾਲੀਆਂ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਨਾਲ ਸਾਰੀਆਂ ਸੇਫ਼ਾਂ ਨੂੰ ਸੰਭਾਲਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

note: Dialog window subtitle on application quit to inform the user that his safe(s) has unsaved changes with the possibility to select safes he want to save or not.
en: Select the safes you want to save.
pa: ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਸੇਫ਼ਾਂ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ।

en: _Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ(_C)

en: _Quit
pa: ਬਾਹਰ(_Q)

en: Recent Safes
pa: ਹਾਲ ਦੀਆਂ ਸੇਫ਼

en: Code
pa: ਕੋਡ

en: Property
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: Title
pa: ਨਾਂ

en: Username
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ-ਨਾਂ

en: Notes
pa: ਨੋਟਿਸ

en: References
pa: ਹਵਾਲੇ

en: Syntax
pa: ਸੰਟੈਕਸ

en: Show Field Codes
pa: ਖੇਤਰ ਕੋਡ ਵੇਖਾਓ

en: Identifier
pa: ਪਛਾਣਕਰਤਾ

en: Reference
pa: ਹਵਾਲਾ

note: Dialog title which informs the user about unsaved changes.
en: Unsaved Changes
pa: ਨਾ-ਸੰਭਾਲੀਆਂ ਤਬਦੀਲੀਆਂ

note: Dialog subtitle which informs the user about unsaved changes more detailed.
en: Do you want to write all changes to the safe?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਸਾਰੀਆਂ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਨੂੰ ਸੇਫ਼ ਵਿੱਚ ਲਿਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

note: _Discard all the changes which the user have made to his keepass safe
en: _Quit Without Saving
pa: ਬਿਨਾਂ ਸੰਭਾਲੇ ਬਾਹਰ ਜਾਓ(_Q)

note: _Cancel exiting the program
en: _Don't Quit
pa: ਬਾਹਰ ਨਾ ਜਾਓ(_D)

note: _Save all the changes which the user have made to his keepass safe
en: _Save and Quit
pa: ਸੰਭਾਲੋ ਤੇ ਬਾਹਰ ਜਾਓ(_S)

en: Enter search term
pa: ਖੋਜ ਸ਼ਬਦ ਦਿਓ

en: No search results
pa: ਕੋਈ ਖੋਜ ਨਤੀਜੇ ਨਹੀਂ

note: Button tooltip in selection mode to move every selected entry/group to another place
en: Move selection
pa: ਚੋਣ ਨੂੰ ਹਿਲਾਓ

note: Button tooltip in selection mode to delete every selected entry/group
en: Delete selection
pa: ਚੋਣ ਨੂੰ ਹਟਾਓ

en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

en: _Dark Theme
pa: ਗੂੜ੍ਹਾ ਥੀਮ(_D)

en: Use dark GTK theme.
pa: ਗੂੜ੍ਹਾ GTK ਥੀਮ ਵਰਤੋਂ.

en: _Hide First Start Screen
pa: ਪਹਿਲੀ ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਸਕਰੀਨ ਲੁਕਾਓ(_H)

en: Reopen last opened safe.
pa: ਆਖਰੀ ਖੋਲ੍ਹੀ ਸੇਫ਼ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਖੋਲ੍ਹੋ।

en: Safe
pa: ਸੇਫ਼

en: _Save Automatically
pa: ਆਪਣੇ-ਆਪ ਸੰਭਾਲੋ(_S)

en: Save every change automatically.
pa: ਹਰ ਤਬਦੀਲੀ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਸੰਭਾਲੋ।

en: Unlock
pa: ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰੋ

note: A composite key is a authentication method where the user needs both password and keyfile for unlocking his safe
en: Remember Composite _Key
pa: ਮਿਸ਼ਰਿਤ ਕੁੰਜੀ ਯਾਦ ਰੱਖੋ(_K)

note: A composite key is a authentication method where the user needs both password and keyfile for unlocking his safe
en: Remember last used composite key.
pa: ਆਖਰੀ ਵਰਤੀ ਗਈ ਮਿਸ਼ਰਿਤ ਕੁੰਜੀ ਯਾਦ ਰੱਖੋ।

note: There are 3 unlock methods: password, keyfile, composite (password+keyfile)
en: Remember _Unlock Method
pa: ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰਨ ਦਾ ਢੰਗ ਯਾਦ ਰੱਖੋ(_U)

en: Enable faster unlocking.
pa: ਵੱਧ ਤੇਜ਼ੀ ਨਾਲ ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰਨਾ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ।

en: Password Generation
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਬਣਾਉਣਾ

en: Password Length
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਦੀ ਲੰਬਾਈ

en: _Uppercase Characters
pa: ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ ਦੇ ਵੱਡੇ ਅੱਖਰ(_U)

en: Use uppercase characters A-Z when generating a password.
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਬਣਾਉਣ ਦੌਰਾਨ A-Z ਵੱਡੇ ਅੱਖਰ ਵਰਤੋਂ।

en: _Lowercase Characters
pa: ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ ਦੇ ਛੋਟੇ ਅੱਖਰ(_L)

en: Use lowercase characters a-z when generating a password.
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਬਣਾਉਣ ਦੌਰਾਨ a-z ਛੋਟੇ ਅੱਖਰ ਵਰਤੋਂ।

en: _Numeric Characters
pa: ਅੰਕ(_N)

en: Use numeric characters when generating a password.
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਬਣਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਅੰਕਾਂ ਦੇ ਅੱਖਰ ਵਰਤੋਂ।

en: _Special Characters
pa: ਖਾਸ ਅੱਖਰ(_S)

en: Use non-alphanumeric ASCII symbols when generating a password.
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਬਣਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਗ਼ੈਰ-ਅੱਖਰੀ-ਅੰਕ ASCII ਚਿੰਨ੍ਹਾਂ ਦੇ ਅੱਖਰ ਵਰਤੋਂ।

en: Passphrase Generation
pa: ਵਾਕ ਬਣਾਓ

en: Passphrase Length
pa: ਵਾਕ ਦੀ ਲੰਬਾਈ

en: Enter Character
pa: ਅੱਖਰ ਦਿਓ

en: Security
pa: ਸੁਰੱਖਿਆ

en: Safe Lock Timeout
pa: ਸੇਫ਼ ਲਾਕ ਸਮਾਂ-ਸਮਾਪਤੀ

en: Lock safe on idle after X minutes.
pa: X ਮਿੰਟਾਂ ਦੀ ਨਾ-ਵਰਤੋਂ ਦੇ ਬਾਅਦ ਸੇਫ਼ ਨੂੰ ਲਾਕ ਕਰੋ।

en: Clear Clipboard
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਮਿਟਾਓ

en: Clear clipboard after X seconds.
pa: X ਸਕਿੰਟਾਂ ਬਾਅਦ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਮਿਟਾਓ।

en: _Show Password Fields
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਖੇਤਰਾਂ ਨੂੰ ਵੇਖਾਓ(_S)

en: Display passwords in plain text.
pa: ਸਰਲ ਲਿਖਤ ਵਿੱਚ ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਖਾਓ।

en: Clear Recent List
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਸੂਚੀ ਮਿਟਾਓ

en: Clear the recently opened safes list.
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਖੋਲ੍ਹੀਆਂ ਸੇਫ਼ਾਂ ਦੀ ਸੂਚੀ ਨੂੰ ਮਿਟਾ ਦਿਓ।

note: Menubutton in headerbar for starting the safe creation process
en: _New Safe
pa: ਨਵੀਂ ਸੇਫ਼(_N)

note: Headerbar subtitle for the keepass safe unlock screen.
en: Open Safe
pa: ਸੇਫ਼ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Safe is Locked
pa: ਸੇਫ਼ ਲਾਕ ਹੈ

en: Enter password to unlock
pa: ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰਨ ਲਈ ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਓ

en: Select keyfile to unlock
pa: ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰਨ ਲਈ ਕੁੰਜੀ-ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: _Open Keyfile
pa: ਕੁੰਜੀ-ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ(_O)

en: Enter password and select keyfile to unlock
pa: ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰਨ ਲਈ ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਓ ਤੇ ਕੁੰਜੀ-ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

note: Composite unlock is a authentication method where both password and keyfile are required
en: Composite
pa: ਮਿਸ਼ਰਿਤ

en: Empty group
pa: ਖਾਲੀ ਗਰੁੱਪ

en: Click on a checkbox to select
pa: ਚੁਣਨ ਲਈ ਚੋਣ-ਬਾਕਸ ਉੱਤੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

note: Button tooltip in headerbar to open search page
en: Search
pa: ਖੋਜੋ

note: Button tooltip in headerbar to switch to selection mode where the user can tick password entries and groups
en: Selection Mode
pa: ਚੋਣ ਦਾ ਢੰਗ

en: _Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ(_S)

en: _Lock
pa: ਲਾਕ ਕਰੋ(_L)

en: So_rting
pa: ਲੜੀਬੱਧ(_r)

en: _Last Added
pa: ਪਿਛਲੀ ਵਾਰੀ ਜੋੜੇ(_L)

en: Sa_fe Settings
pa: ਸੇਫ਼ ਲਈ ਸੈਟਿੰਗਾਂ(_f)

en: Select _All
pa: ਸਭ ਚੁਣੋ(_A)

en: Select _None
pa: ਕੋਈ ਨਾ ਚੁਣੋ(_N)

en: D_uplicate
pa: ਡੁਪਲੀਕੇਟ(_u)

en: _References
pa: ਹਵਾਲੇ(_R)

en: _Properties
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ(_P)

en: _Delete
pa: ਹਟਾਓ(_D)

en: New _Entry
pa: ਨਵੀਂ ਐਂਟਰੀ(_E)

en: New _Group
pa: ਨਵਾਂ ਗਰੁੱਪ(_G)

note: The umbrella sentence of the application on the first start screen
en: Secure Password Safe
pa: ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਪਾਸਵਰਡ ਸੇਫ਼

note: The subtitle of the umbrella sentence in the first start screen. This is a sentence which gives the user a starting point what he can do if he opens the application for the first time.
en: Securely store your passwords, notes and data. <b>Create</b> or <b>import</b> a new Keepass safe.
pa: ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਢੰਗ ਨਾਲ ਆਪਣੇ ਪਾਸਵਰਡਾਂ, ਨੋਟਿਸ ਤੇ ਡਾਤੇ ਨੂੰ ਸੰਭਾਲਦੀ ਹੈ। ਨਵੀਂ ਕੀਪਾਸ ਸੇਫ਼ <b>ਬਣਾਓ</b> ਜਾਂ <b>ਇੰਪੋਰਟ ਕਰੋ</b>।

en: Unable to Quit: Could not save Safe
pa: ਬਾਹਰ ਜਾਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: ਸੇਫ਼ ਸੰਭਾਲੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ

en: Passwords do not match
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਮਿਲਦੇ ਨਹੀਂ ਹਨ

note: NOTE: Filechooser title for generating a new keyfile
en: Choose location for keyfile
pa: ਕੁੰਜੀ-ਫਾਇਲ ਲਈ ਟਿਕਾਣਾ ਚੁਣੋ

en: Generating…
pa: ਬਣਾਇਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ…

en: Clone
pa: ਕਲੋਨ ਕਰੋ

note: NOTE: Filechooser title for choosing current used keyfile
en: Choose current keyfile
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਕੁੰਜੀ-ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: _Open
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ(_O)

en: Apply…
pa: …ਲਾਗੂ ਕਰੋ

note: Encryption Algorithm
en: Unknown
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ

note: NOTE: AES is a proper name
en: AES 256-bit
pa: AES 256-ਬਿੱਟ

note: NOTE: ChaCha20 is a proper name
en: ChaCha20 256-bit
pa: ChaCha20 256-ਬਿੱਟ

note: NOTE: Twofish is a proper name
en: Twofish 256-bit
pa: Twofish 256-ਬਿੱਟ

en: Attribute key already exists
pa: ਗੁਣ ਕੁੰਜੀ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ

note: NOTE: Filechooser title for selecting attachment file
en: Select attachment
pa: ਅਟੈਚਮੈਂਟ ਚੁਣੋ

en: _Add
pa: ਜੋੜੋ(_A)

note: NOTE: Filechooser title for downloading an attachment
en: Save attachment
pa: ਅਟੈਚਮੈਂਟ ਨੂੰ ਸੰਭਾਲੋ

en: Username copied to clipboard
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ-ਨਾਂ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਕਾਪੀ ਕੀਤਾ

en: Password copied to clipboard
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਨੂੰ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਕਾਪੀ ਕੀਤਾ

en: Title not specified
pa: ਨਾਂ ਦਿੱਤਾ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: No username specified
pa: ਕੋਈ ਵਰਤੋਂਕਾਰ-ਨਾਂ ਦਿੱਤਾ ਨਹੀਂ ਹੈ

note: NOTE: Filechooser title for opening an existing keepass safe kdbx file
en: Choose a Keepass safe
pa: ਕੀਪਾਸ ਸੇਫ਼ ਚੁਣੋ

note: NOTE: KeePass + version number is a proper name, do not translate
en: KeePass 3.1/4 Database
pa: KeePass 3.1/4 ਡਾਟਾਬੇਸ

en: Could not open file
pa: ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ

en: Safe already opened
pa: ਸੇਫ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਖੁੱਲ੍ਹੀ ਹੈ

note: NOTE: Filechooser title for creating a new keepass safe kdbx file
en: Choose location for Keepass safe
pa: ਕੀਪਾਸ ਸੇਫ਼ ਲਈ ਟਿਕਾਣਾ ਚੁਣੋ

en: _Create
pa: ਬਣਾਓ(_C)

en: Deletion completed
pa: ਹਟਾਉਣਾ ਪੂਰਾ ਹੋਇਆ

en: Move completed
pa: ਹਿਲਾਉਣਾ ਪੂਰਾ ਹੋਇਆ

en: Choose a keyfile
pa: ਕੁੰਜੀ-ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: Choose Keyfile
pa: ਕੁੰਜੀ-ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: Failed to unlock safe
pa: ਸੇਫ਼ ਨੂੰ ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ

en: Try again
pa: ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ

en: Safe saved
pa: ਸੇਫ਼ ਨੂੰ ਸੰਭਾਲਿਆ ਗਿਆ

en: Could not save Safe
pa: ਸੇਫ਼ ਨੂੰ ਸੰਭਾਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Please wait. Another save is running.
pa: ਉਡੀਕੋ। ਹੋਰ ਸੰਭਾਲਣ ਕਾਰਵਾਈ ਜਾਰੀ ਹੈ।

note: NOTE: In-app notification to inform the user that no save is necessary because there where no changes made
en: No changes made
pa: ਕੋਈ ਤਬਦੀਲੀ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ

en: Copied to clipboard
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਕਾਪੀ ਕੀਤਾ

note: NOTE: Notification that a safe has been locked.
en: Safe locked due to inactivity
pa: ਸੇਫ਼ ਨੂੰ ਨਾ-ਸਰਗਰਮੀ ਕਰਕੇ ਲਾਕ ਕੀਤਾ

en: {} Selected entry | {} Selected entries
pa[0]: {} ਚੁਣੀ ਐਂਟਰੀ
pa[1]: {} ਚੁਣੀਆਂ ਐਂਟਰੀਆਂ
