PasswordSafe master - en to sl_SI translation catalogue (113 entries)

note: Discard all the changes which the user have made to his keepass safe Button tooltip in headerbar to switch to selection mode where the user can tick password entries and groups
en: Back
sl_SI: Nazaj

en: Password
sl_SI: Geslo

note: NOTE: Composite unlock is a authentification method where both password and keyfile are required
en: Composite
sl_SI: Sestavljeno

en: Please try again
sl_SI: Poskusite znova

note: Button to generate a password
en: Generate
sl_SI: Ustvari

en: Preferences
sl_SI: Možnosti

en: Keyboard Shortcuts
sl_SI: Tipkovne bližnjice

note: Headerbar subtitle in keepass safe creation routine.
en: Create Safe
sl_SI: Ustvari sef

note: Menubutton popover in headerbar for starting the safe opening process (for existing safe) Headerbar subtitle for the keepass safe unlock screen.
en: Open Safe
sl_SI: Odpri sef

en: Details
sl_SI: Podrobnosti

en: Path
sl_SI: Pot

en: File Size
sl_SI: Velikost

en: Safe Name
sl_SI: Ime sefa

note: KeePass is a proper noun
en: KeePass Version
sl_SI: Različica KeePass

en: Creation Date
sl_SI: Datum ustvarjanja

note: Statistics
en: Stats
sl_SI: Statistika

en: Passwords
sl_SI: Gesla

en: General
sl_SI: Splošno

note: New password (replacement for an old one)
en: New
sl_SI: Novo

note: Retype the new password to confirm
en: Confirm
sl_SI: Potrdi

note: Current password
en: Current
sl_SI: Trenutna

en: Apply Changes
sl_SI: Uveljavi spremembe

en: Authentication
sl_SI: Overitev

note: ChaCha20 is a proper name, do not translate
en: ChaCha20: 256-bit
sl_SI: ChaCha20: 256-bitni

note: Twofish is a proper name, do not translate
en: Twofish: 256-bit
sl_SI: Twofish: 256-bitni

note: AES is a proper name, do not translate
en: AES: 256-bit
sl_SI: AES: 256-bitni

en: Add Attachment
sl_SI: Dodaj prilogo

en: Attachments
sl_SI: Priloge

en: Remove attribute
sl_SI: Odstrani atribut

en: Attributes
sl_SI: Atributi

en: Key
sl_SI: Ključ

en: Value
sl_SI: Vrednost

en: Add attribute
sl_SI: Dodaj atribut

en: Color
sl_SI: Barva

en: Icon
sl_SI: Ikona

en: Title
sl_SI: Naziv

en: Notes
sl_SI: Opombe

en: Length
sl_SI: Dolžina

en: Characters
sl_SI: Znaki

en: Words
sl_SI: Število besed

en: Separator
sl_SI: Ločilnik

en: Passphrase
sl_SI: Šifrirno geslo

en: URL
sl_SI: Naslov URL

en: Username
sl_SI: Uporabniško ime

en: New…
sl_SI: Nov …

en: Open…
sl_SI: Odpri …

en: Copy
sl_SI: Kopiraj

en: Close
sl_SI: Zapri

en: Window size
sl_SI: Velikost okna

en: File already exists
sl_SI: Datoteka že obstaja

en: Cancel
sl_SI: Prekliči

en: Override
sl_SI: Prepiši

en: Properties
sl_SI: Lastnosti

en: Accessed
sl_SI: Zadnji dostop

en: Modified
sl_SI: Datum spremembe

en: Created
sl_SI: Ustvarjeno

en: Code
sl_SI: Koda

en: Property
sl_SI: Lastnosti

en: References
sl_SI: Sklici

en: Syntax
sl_SI: Skladnja

en: Identifier
sl_SI: Določilo

en: Reference
sl_SI: Sklic

en: Quit
sl_SI: Končaj

note: Dialog title which informs the user about unsaved changes.
en: Unsaved Changes
sl_SI: Neshranjene spremembe

note: Discard all the changes which the user have made to his keepass safe
en: Discard
sl_SI: Zavrzi

note: Save all the changes which the user have made to his keepass safe
en: Save
sl_SI: Shrani

en: Dark Theme
sl_SI: Temna tema

en: Unlock
sl_SI: Odkleni

en: Security
sl_SI: Varnost

en: Clear Clipboard
sl_SI: Počisti odložišče

en: Show Password Fields
sl_SI: Pokaži polja gesla

en: Clear Recent List
sl_SI: Počisti seznam nedavnih

[ctx: Shortcut window description]
en: Application
sl_SI: Program

[ctx: Shortcut window description]
en: Open preferences
sl_SI: Odpre nastavitve

[ctx: Shortcut window description]
en: Open search
sl_SI: Odpre iskalno okno

[ctx: Shortcut window description]
en: Create entry
sl_SI: Ustvari vnos

[ctx: Shortcut window description]
en: Create group
sl_SI: Ustvari skupino

[ctx: Shortcut window description]
en: Entry
sl_SI: Vnos

[ctx: Shortcut window description]
en: Copy password
sl_SI: Kopiraj geslo

[ctx: Shortcut window description]
en: Exit entry page
sl_SI: Zapre stran vnosa

en: Enter password to unlock
sl_SI: Vnesite geslo za odklepanje

note: Button tooltip in headerbar to switch to selection mode where the user can tick password entries and groups
en: Selection Mode
sl_SI: Način izbire

note: Button tooltip in headerbar to open search page
en: Search
sl_SI: Poišči

en: Empty group
sl_SI: Prazna skupina

en: Sorting
sl_SI: Razvrščanje

note: This string depicts the alphabet from the beginning to the end (first character to last one).
en: A-Z
sl_SI: A–Z

note: This string depicts the alphabet in reversed order, from the end to the start (last character to first one).
en: Z-A
sl_SI: Z–A

note: This is a modelbutton in a popover to sort entries by last added
en: Last Added
sl_SI: Nazadnje dodano

en: Lock
sl_SI: Zakleni

en: New Entry
sl_SI: Nov vnos

en: New Group
sl_SI: Nova skupina

note: Open settings for safe (e.g. password changing)
en: Safe Settings
sl_SI: Shrani nastavitve

en: Local
sl_SI: Krajevno

en: Full Text
sl_SI: Polno besedilo

en: Duplicate
sl_SI: Podvoji

en: Delete
sl_SI: Izbriši

note: Button tooltip in selection mode to delete every selected entry/group
en: Delete selection
sl_SI: Izbriši izbor

en: Select all
sl_SI: Izberi vse

en: Generating…
sl_SI: Poteka ustvarjanje …

note: NOTE: With clone is meant a duplicated object, not the process of cloning/duplication; "the" clone
en: Clone
sl_SI: Kloniraj

en: Open
sl_SI: Odpri

en: Apply…
sl_SI: Uveljavi …

note: Encryption Algorithm
en: Unknown
sl_SI: Neznano

note: NOTE: AES is a proper name
en: AES 256-bit
sl_SI: AES 256-bitni

note: NOTE: ChaCha20 is a proper name
en: ChaCha20 256-bit
sl_SI: ChaCha20 256-bitni

note: NOTE: Twofish is a proper name
en: Twofish 256-bit
sl_SI: Twofish 256-bitni

note: NOTE: Filechooser title for selecting attachment file
en: Select attachment
sl_SI: Izbor priloge

en: Add
sl_SI: Dodaj

note: NOTE: Filechooser title for downloading an attachment
en: Save attachment
sl_SI: Shrani prilogo

en: Title not specified
sl_SI: Naziv ni določen

en: Try again
sl_SI: Poskusi znova

note: NOTE: In-app notification to inform the user that no save is necessary because there where no changes made
en: No changes made
sl_SI: Ni narejenih sprememb

en: Copied to clipboard
sl_SI: Kopirano v odložišče
