phonemgr master - en to da translation catalogue (92 entries)

en: Cannot get contact: %s
da: Kan ikke få kontakt: %s

en: Could not find contact: %s
da: Kunne ikke finde kontakt: %s

en: Cannot create searchable view.
da: Kan ikke oprette søgbar visning.

en: Success
da: Succes

en: An argument was invalid.
da: Et argument var ugyldigt.

en: The address book is busy.
da: Adressebogen er optaget.

en: The address book is offline.
da: Adressebogen er offline.

en: The address book does not exist.
da: Adressebogen eksisterer ikke.

en: The "Me" contact does not exist.
da: Kontakten "Mig" eksisterer ikke.

en: The address book is not loaded.
da: Adressebogen er ikke indlæst.

en: The address book is already loaded.
da: Adressebogen er allerede indlæst.

en: Permission was denied when accessing the address book.
da: Adgang blev nægtet under tilgang til adressebogen.

en: The contact was not found.
da: Kontakten blev ikke fundet.

en: This contact ID already exists.
da: Dette kontakt-id eksisterer allerede.

en: The protocol is not supported.
da: Protokollen er ikke understøttet.

en: The operation was cancelled.
da: Handlingen blev afbrudt.

en: The operation could not be cancelled.
da: Handlingen kunne ikke afbrydes.

en: The address book authentication failed.
da: Godkendelse af adressebogen mislykkedes.

en: Authentication is required to access the address book and was not given.
da: Godkendelse er krævet for at tilgå adressebogen og denne blev ikke givet.

en: A secure connection is not available.
da: En sikker forbindelse er ikke tilgængelig.

en: A CORBA error occurred whilst accessing the address book.
da: En CORBA-fejl opstod under tilgang til adressebogen.

en: The address book source does not exist.
da: Adressebogkilden eksisterer ikke.

en: An unknown error occurred.
da: En ukendt fejl opstod.

en: GConf error: %s
da: GConf-fejl: %s

en: All further errors shown only on terminal.
da: Alle yderligere fejl vises kun i terminal.

note: Translators: "device" is a phone or a modem
en: Use this device with Phone Manager
da: Brug denne enhed med telefonhåndteringen

note: translators: the '%s' will be substituted with '/dev/ttyS0' or similar
en: Connected to device on %s
da: Forbundet til enhed på %s

note: the ERROR signal will have been emitted, so we don't bother changing the icon ourselves at this point translators: the '%s' will be substituted with '/dev/ttyS0' or similar
en: Failed connection to device on %s
da: Mislykket forbindelse til enhed på %s

en: Phone Manager
da: Telefonhåndtering

en: Receive and send text messages from your mobile phone
da: Modtag og send tekstbeskeder fra din mobiltelefon

en: Message arrived
da: Besked ankommet

en: Connected
da: Forbundet

en: Connecting to phone
da: Forbindelse til telefon

en: Not connected
da: Ikke forbundet

en: Show model name of a specific device
da: Vis modelnavn på en specifik enhed

en: Write the configuration file for gnokii debugging
da: Skriv konfigurationsfilen for fejlsøgning i gnokii

en: Enable debug
da: Slå fejlsøgning til

en: Show version information and exit
da: Vis versionsinformation og afslut

en: - Manage your mobile phone
da: - Håndter din mobiltelefon

en: Send and receive messages from your mobile phone.
da: Send og modtag beskeder fra din mobiltelefon.

en: Phone Manager website
da: Telefonhåndteringens hjemmeside

en: _Send Message
da: _Send besked

en: New text message received
da: Ny tekstbesked modtaget

en: Message too long!
da: Besked for lang!

en: Alerting
da: Alarmerer

en: Alternative device filename, e.g. /dev/ttyS3
da: Alternativt enhedsfilnavn, for eksempel /dev/ttyS3

en: Always try and reconnect whenever a connection is not immediately available. Use this with Bluetooth to ensure your phone connects whenever it comes in range.
da: Forsøg altid at forbinde igen når en forbindelse ikke umiddelbart er tilgængelig. Brug denne med Bluetooth for at sikre at din telefon forbinder så snart den er inden for rækkevidde.

en: Automated Tasks
da: Automatiske opgaver

en: Automatically _retry connections
da: Forsøg automatisk at forbinde _igen

en: Characters left:
da: Tegn tilbage:

en: Connect using an alternative serial device
da: Forbind med brug af en alternativ serielenhed

en: Connect using infrared communication
da: Forbind med brug af infrarød kommunikation

en: Connect using serial port 1, also known as COM1 or /dev/ttyS0
da: Forbind med brug af serielport 1, også kendt som COM1 eller /dev/ttyS0

en: Connect using serial port 2, also known as COM2 or /dev/ttyS1
da: Forbind med brug af serielport 2, også kendt som COM2 eller /dev/ttyS1

en: Connection
da: Forbindelse

en: Date:
da: Dato:

en: Enter the text message you want to send.
da: Indtast tekstbeskeden du ønsker at sende.

en: Enter your text message
da: Indtast din tekstbesked

en: I_nfra red (/dev/ircomm0)
da: I_nfrarød (/dev/ircomm0)

en: Interface
da: Grænseflade

en: Message Received
da: Besked modtaget

en: Other _port
da: Anden _port

en: Phone Connection
da: Telefonforbindelse

en: Phone Manager Preferences
da: Indstillinger for telefonhåndtering

en: Play _sound when messages arrive
da: Afspil _lyd når beskeder ankommer

en: Send Message
da: Send besked

en: Sender:
da: Afsender:

en: Serial port _1 (/dev/ttyS0)
da: Serielport _1 (/dev/ttyS0)

en: Serial port _2 (/dev/ttyS1)
da: Serielport _2 (/dev/ttyS1)

en: Synchronise phone's _time and date
da: Synkroniser telefonens _tid og dato

en: Synchronise phone's time and date with the computer's clock
da: Synkroniser telefonens tid og dato med computerens ur

en: Use Bluetooth wireless networking to connect to your phone
da: Brug Bluetooths trådløse netværk til at forbinde til din telefon

en: You have received a message
da: Du har modtaget en besked

en: _Message:
da: _Besked:

note: This is a receipt from the SMS server saying the message has been delivered to the recipient's phone
en: _Notify when message is delivered
da: _Giv besked når besked er leveret

en: _Pop-up window for new messages
da: _Pop op-vindue til nye beskeder

en: _Recipient:
da: _Modtager:

en: _Reply
da: _Svar

en: Bluetooth address of the device to connect to
da: Bluetoothadresse på enheden der skal forbindes til

en: Bluetooth address of the device to connect to. Requires connection_type to be 1 to be used.
da: Bluetoothadresse på enheden der skal forbindes til. Kræver at connection_type er 1.

en: The connection type used by gnome-phone-manager
da: Forbindelsestypen brugt af gnome-phone-manager

en: The connection type used by gnome-phone-manager: Bluetooth is 0 Serial 1 is 1 Serial 2 is 2 IrDa is 3 Other connection types are 4
da: Forbindelsestypen brugt af gnome-phone-manager: Bluetooth er 0 seriel 1 er 1 seriel 2 er 2 IrDa er 3 andre forbindelsestyper er 4

en: The device node for the serial device to connect to
da: Enhedsknuden serielenheden skal forbinde til

en: The device node for the serial device to connect to. Requires connection_type to be 4 to be used.
da: Enhedsknuden serielenheden skal forbinde til. Kræver connection_type 4.

en: Whether to play a sound alert when a new message comes in
da: Hvorvidt der skal afspilles en alarmlyd, når en ny besked ankommer

en: Whether to play a sound alert when a new message comes in.
da: Hvorvidt der skal afspilles en alarmlyd, når en ny besked ankommer.

en: Whether to popup new messages on the desktop
da: Hvorvidt nye beskeder skal poppe op på skrivebordet

en: Whether to popup new messages on the desktop as soon as they're received, as opposed to showing them when clicking on the tray icon.
da: Hvorvidt nye beskeder skal poppe op på skrivebordet så snart de modtages, til forskel fra at vise dem når der klikkes på statusikonet.

en: Whether to retry connecting to the mobile phone
da: Hvorvidt der skal genforbindes til mobiltelefonen

en: Whether to retry connecting to the mobile phone if the connection fails at some point.
da: Hvorvidt der skal genforbindes til mobiltelefonen, hvis forbindelsen fejler et sted.

en: Whether to synchronise the phone clock with the computer's
da: Hvorvidt telefonuret skal synkroniseres med computerens

en: Whether to synchronise the phone clock with the computer's.
da: Hvorvidt telefonuret skal synkroniseres med computerens.
