gnome-photos master - en to an translation catalogue (116 entries)

en: Photos
an: Fotos

en: Access, organize and share your photos on GNOME
an: Acceda, organice y comparta as suyas fotos en GNOME

en: A simple application to access, organize and share your photos on GNOME. It is meant to be a simple and elegant replacement for using a file manager to deal with photos. Seamless cloud integration is offered through GNOME Online Accounts.
an: Una sencilla aplicación ta accedir, organizar y compartir as suyas fotos en GNOME. Ye pensada ta estar un reemplazo sencillo elegant de l'uso d'un chestor de fichers ta chestionar as suyas fotos. S'integra perfectament con a boira por meyo d'as cuentas en línea de GNOME.

en: It lets you:
an: Le permite:

en: View recent local and online photos
an: Veyer fotos locals y en linia recients

en: Access your Facebook or Flickr content
an: Accedir a o suyo conteniu de Facebook u Flickr

en: Send photos to remote DLNA renderers
an: Ninviar fotos a renderizadores DLNA remotos

en: Set as background
an: Establir como fondo

en: Print photos
an: Imprentar fotos

en: Select favorites
an: Seleccionar favoritos

en: Allow opening full featured editor for more advanced changes
an: Ubrir un editor completo ta cambeos mas abanzaus

en: Access, organize and share photos
an: Accedir, organizar y compartir fotos

en: Photos;Pictures;
an: Fotos;Imachens;

en: Window size
an: Grandaria d'a finestra

en: Window size (width and height).
an: Grandaria d'a finestra (amplaria y altura).

en: Window position
an: Posición d'a finestra

en: Window position (x and y).
an: Posición d'a finestra (x y y).

en: Window maximized
an: Finestra maximizada

en: Window maximized state
an: Estau maximizau d'a finestra

note: Print as float to get a similar look as above. TRANSLATORS: This is the equivalent focal length assuming a 35mm film camera.
en: %.1f (35mm film)
an: %.1f (cinta de 35mm)

en: Transformation on unloaded image.
an: Transformación en una imachen no cargada.

en: Transformation failed.
an: Falló a transformación.

en: EXIF not supported for this file format.
an: EXIF no suportau ta iste formato de fichero.

en: Image loading failed.
an: Fallo en cargar a imachen.

en: No image loaded.
an: No s'ha cargau garra imachen.

en: You do not have the permissions necessary to save the file.
an: No tiene os permisos necesarios ta alzar o fichero.

en: Temporary file creation failed.
an: Falló a creyación d'o fichero temporal.

en: At least two file names are equal.
an: A lo menos dos nombres de fichero son iguals.

en: Could not display help for Image Viewer
an: No se podió amostrar la aduya ta o Visor d'imachens

en:  (invalid Unicode)
an:  (Unicode no valido)

en: Screenshots
an: Capturas de pantalla

en: “%s” deleted
an: “%s” eliminau

en: %d item deleted | %d items deleted
an[0]: %d elemento eliminau
an[1]: %d elementos eliminaus

en: Undo
an: Desfer

en: DLNA Renderer Devices
an: Dispositivos de renderizado DLNA

en: Recent
an: Recients

en: Albums
an: Albumes

en: Favorites
an: Favoritos

en: Search
an: Buscar

en: Name your first album
an: Nombre o suyo primer álbum

note: Translators: this should be translated in the context of the "You * can add your online accounts in Settings" sentence below
en: Settings
an: Configuración

note: Translators: %s here is "Settings", which is in a separate string * due to markup, and should be translated only in the context of * this sentence.
en: You can add your online accounts in %s
an: Puede adhibir as suyas cuentas en linia en %s

en: No Albums Found
an: No se troboron álbumes

en: Starred photos will appear here
an: As fotos favoritas amaneixerán aquí

en: No Photos Found
an: No se troboron fotos

en: Untitled Photo
an: Foto sin titol

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g., * "Facebook" or "Flickr.
en: Fetching photos from %s
an: Obtenendo fotos de %s

en: Fetching photos from online accounts
an: Obtenendo fotos de cuentas en linia

en: Your photos are being indexed
an: Se son indexando as suyas fotos

en: Some photos might not be available during this process
an: Qualques fotos pueden no estar disponibles entre este proceso

en: Click on items to select them
an: Prete sobre os elementos ta seleccionar-los

en: %d selected | %d selected
an[0]: %d seleccionada
an[1]: %d seleccionadas

en: Back
an: Tazaga

en: Select Items
an: Seleccionar elementos

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
an: Ubrir con %s

en: Remove from favorites
an: Saca de favoritos

en: Add to favorites
an: Adhibir a favoritos

en: Cancel
an: Cancelar

en: Copyright © 2013 Intel Corporation. All rights reserved.
    Copyright © 2014, 2015 Pranav Kant
    Copyright © 2012, 2013, 2014 Red Hat, Inc.
an: Copyright © 2013 Intel Corporation. Totz os dreitos reservaus.
    Copyright © 2014, 2015 Pranav Kant
    Copyright © 2012, 2013, 2014 Ret Hat, Inc.

en: Fullscreen
an: Pantalla completa

en: _Help
an: Ad_uya

en: About
an: Arredol

en: Quit
an: Salir

en: _Add
an: _Anyadir

en: _OK
an: _Acceptar

[ctx: Dialog title]
note: Translators: "Organize" refers to photos in this context
en: Organize
an: Organizar

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
an: Ubrir

en: Print…
an: Imprentar…

en: Display on…
an: Amostrar en…

en: Set as Background
an: Establir como fondo

en: Set as Lock Screen
an: Establir como fondo d'a pantalla de bloqueyo

en: Properties
an: Propiedatz

en: Printing “%s”: %s
an: Imprentando “%s”: %s

en: Image Settings
an: Configuración d'a imachen

en: Position
an: Posición

en: _Left:
an: _Cucha:

en: _Right:
an: _Dreita:

en: _Top:
an: _Alto:

en: _Bottom:
an: _Abaixo:

en: C_enter:
an: C_entro:

en: None
an: Garra

en: Both
an: Todas dos

en: Size
an: Grandaria

en: _Width:
an: A_mplaria:

en: _Height:
an: A_ltura:

en: _Scaling:
an: E_scalau:

en: _Unit:
an: _Unidat:

en: Millimeters
an: Milímetros

en: Inches
an: Pulgadas

en: Preview
an: Anvista previa

[ctx: Document Title]
note: Translators: this is the label next to the photo title in the * properties dialog
en: Title
an: Titol

[ctx: Document Author]
note: Translators: this is the label next to the photo author in * the properties dialog
en: Author
an: Autor

en: Source
an: Fuent

en: Date Modified
an: Calendata de modificación

en: Date Created
an: Calendata de creyación

[ctx: Document Type]
note: Translators: this is the label next to the photo type in the * properties dialog
en: Type
an: Tipo

en: Width
an: Amplaria

en: Height
an: Altura

en: Exposure
an: Exposición

en: Aperture
an: Obridura

en: Focal Length
an: Distancia focal

en: ISO Speed
an: Velocidat ISO

en: Off, did not fire
an: Desactivau, no s'ha disparau

en: On, fired
an: Activau, disparau

en: All
an: Tot

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching.
en: Title
an: Titol

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching.
en: Author
an: Autor

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title" and * "Author", as in "Match All", "Match Title" and "Match Author".
en: Match
an: Coincidencia

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter. eg., All, Albums, * Favorites and Photos.
en: Type
an: Tipo

en: Select All
an: Seleccionar tot

en: Select None
an: Seleccionar cosa

en: Print
an: Imprentar

en: Delete
an: Eliminar

en: Add to Album
an: Añadir a l'álbum

en: Sources
an: Fuentes

en: Unable to fetch the list of photos
an: No se podió obtener a lista de fotos
