gnome-photos master - en to da translation catalogue (197 entries)

en: Photos
da: Billeder

en: Access, organize and share your photos on GNOME
da: Tilgå, organisér og del dine billeder i GNOME

en: Access, organize and share your photos on GNOME. A simple and elegant replacement for using a file manager to deal with photos. Enhance, crop and edit in a snap. Seamless cloud integration is offered through GNOME Online Accounts.
da: Tilgå, organisér og del dine billeder i GNOME. En simpel og elegant erstatning for at bruge en filhåndtering som billedhåndtering. Retouchér, beskær og redigér i et snuptag. Direkte cloud-integrering via GNOME Onlinekonti.

en: You can:
da: Du kan:

en: Automatically find all your pictures
da: Automatisk finde alle dine billeder

en: View recent local and online photos
da: Vis seneste lokale eller online billeder

en: Access your Facebook or Flickr pictures
da: Tilgå dine Facebook- eller Flickr-billeder

en: View photos on TVs, laptops or other DLNA renderers on your local network
da: Vise billeder på tv'er, bærbare computere og andre DLNA-enheder på dit lokale netværk

en: Set pictures as your desktop background
da: Bruge billeder som din skrivebordsbaggrund

en: Print photos
da: Udskriv billeder

en: Select favorites
da: Vælg favoritter

en: Easily edit your pictures in the app, or send to a full featured editor for more advanced changes
da: Nemt redigere dine billeder i programmet eller sende dem videre til et fuldt billedredigeringsprogram for at udføre mere avancerede ændringer

en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

en: Access, organize and share photos
da: Tilgå, organisér og del billeder

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Photos;Pictures;
da: Billeder;Fotografier;

en: Window size
da: Vinduesstørrelse

en: Window size (width and height).
da: Vinduesstørrelse (bredde og højde).

en: Window position
da: Vinduesplacering

en: Window position (x and y).
da: Vinduesplacering (x og y).

en: Window maximized
da: Vindue maksimeret

en: Window maximized state
da: Vindue maksimeret-tilstand

en: Show the empty state
da: Vis den tomme tilstand

en: Show the application's version
da: Vis programversion

note: Translators: this is the default sub-directory where photos will * be imported. Translators: this is the default sub-directory where photos * will be exported. Translators: this is the name of the default album that will be * created for imported photos.
en: %-d %B %Y
da: %-d. %B %Y

en: Screenshots
da: Skærmbilleder

en: “%s” deleted
da: “%s” slettet

en: %d item deleted | %d items deleted
da[0]: %d element slettet
da[1]: %d elementer slettet

en: Undo
da: Fortryd

en: DLNA Renderer Devices
da: DLNA-renderingsenheder

en: “%s” edited
da: “%s” redigeret

en: Collection View
da: Visning af samling

en: Albums
da: Album

en: Favorites
da: Favoritter

en: Import
da: Importér

en: Search
da: Søg

en: No Albums Found
da: Ingen albummer fundet

en: Starred Photos Will Appear Here
da: Billeder med stjerner vil blive vist her

en: No Photos Found
da: Ingen billeder fundet

en: You can create albums from the Photos view
da: Du kan oprette albummer i billedvisningen

note: Translators: this should be translated in the context of * the "Photos from your Online Accounts and Pictures folder * will appear here." sentence below.
en: Online Accounts
da: onlinekonti

note: Translators: this should be translated in the context of * the "Photos from your Online Accounts and Pictures folder * will appear here." sentence below.
en: Pictures folder
da: billedmappe

note: Translators: the first %s here is "Online Accounts" and the * second %s is "Pictures folder", which are in separate * strings due to markup, and should be translated only in the * context of this sentence.
en: Photos from your %s and %s will appear here.
da: Billeder fra dine %s og %s vil blive vist her.

en: Try a different search.
da: Prøv en anden søgning.

[ctx: dialog title]
en: Export
da: Eksportér

en: _Folder Name
da: _Mappenavn

en: Size
da: Størrelse

en: F_ull
da: F_uld

en: _Reduced
da: _Reduceret

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Export
da: _Eksport

en: Calculating export size…
da: Udregner eksportstørrelse …

en: Failed to export: not enough space
da: Kunne ikke eksportere: ikke nok plads

en: Failed to export
da: Kunne ikke eksportere

en: “%s” exported
da: “%s” eksporteret

en: %d item exported | %d items exported
da[0]: %d element eksporteret
da[1]: %d elementer eksporteret

en: Analyze
da: Analysér

en: Empty Trash
da: Tøm papirkurv

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
da: Åbn

note: Translators: this is the label of the button to open the * folder where the item was exported.
en: Export Folder
da: Mappe til eksport

[ctx: shortcut window]
en: General
da: Generelt

[ctx: shortcut window]
en: Show help
da: Vis hjælp

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
da: Tastaturgenveje

[ctx: shortcut window]
en: Quit
da: Afslut

[ctx: shortcut window]
en: Next photo
da: Næste billede

[ctx: shortcut window]
en: Previous photo
da: Forrige billede

[ctx: shortcut window]
en: Go back
da: Gå tilbage

[ctx: shortcut window]
en: Overview
da: Oversigt

[ctx: shortcut window]
en: Search
da: Søg

[ctx: shortcut window]
en: Select all
da: Vælg alle

[ctx: shortcut window]
en: Export selected photo
da: Eksportér valgte billede

[ctx: shortcut window]
en: Print selected photo
da: Udskriv valgte billede

[ctx: shortcut window]
en: Delete selected photos
da: Slet valgte billeder

[ctx: shortcut window]
en: Photo view
da: Billedvisning

[ctx: shortcut window]
en: Edit
da: Redigér

[ctx: shortcut window]
en: Export
da: Eksportér

[ctx: shortcut window]
en: Print
da: Udskriv

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
da: Zoom ind

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
da: Zoom ud

[ctx: shortcut window]
en: Best fit
da: Bedste tilpasning

[ctx: shortcut window]
en: Delete
da: Slet

[ctx: shortcut window]
en: Action menu
da: Handlingsmenu

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
da: Fuldskærm

[ctx: shortcut window]
en: Edit view
da: Redigeringsvisning

[ctx: shortcut window]
en: Cancel
da: Annullér

en: An album with that name already exists
da: Der findes allerede et album med det navn

en: An album for that date already exists
da: Der findes allerede et album for den dato

[ctx: dialog title]
en: Name Album
da: Navngiv album

en: Create _New
da: Opret _nyt

en: Add to _Existing
da: Tilføj til _eksisterende

en: _Add
da: _Tilføj

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g., * "Facebook" or "Flickr".
en: Fetching photos from %s
da: Henter billeder fra %s

en: Fetching photos from online accounts
da: Henter billeder fra onlinekonti

en: Your photos are being indexed
da: Dine billeder er ved at blive indekseret

en: Some photos might not be available during this process
da: Nogen billeder er muligvis ikke tilgængelige under denne proces

en: Oops! Unable to load “%s”
da: Ups! Kunne ikke indlæse “%s”

en: Local
da: Lokal

en: Click on items to select them
da: Klik på elementerne for at vælge dem

en: %d selected | %d selected
da[0]: %d valgt
da[1]: %d valgte

en: Select items for import
da: Vælg elementer der skal importeres

en: Select items for import (%u selected) | Select items for import (%u selected)
da[0]: Vælg elementer der skal importeres (%u valgt)
da[1]: Vælg elementer der skal importeres (%u valgt)

en: Back
da: Tilbage

en: Select Items
da: Vælg elementer

note: length == 1 Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
da: Åbn med %s

en: Remove from favorites
da: Fjern fra favoritter

en: Add to favorites
da: Føj til favoritter

en: Done
da: Færdig

en: _Select
da: _Vælg

en: Copyright © 2012 – 2021 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2015 – 2018 Umang Jain
da: Ophavsret © 2012 – 2021 Red Hat, Inc.
    Ophavsret © 2015 – 2018 Umang Jain

[ctx: Dialog title]
note: Translators: "Organize" refers to photos in this context
en: Organize
da: Organisér

en: Export…
da: Eksportér …

en: Print…
da: Udskriv …

en: Delete
da: Slet

en: Display on…
da: Vis på …

en: Set as Background
da: Sæt som baggrund

en: Set as Lock Screen
da: Sæt som låst skærm

en: Properties
da: Egenskaber

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: _Help
da: _Hjælp

en: About Photos
da: Om Billeder

en: Printing “%s”: %s
da: Udskriver “%s”: %s

en: Image Settings
da: Indstillinger for billede

en: Position
da: Placering

en: _Left:
da: _Venstre:

en: _Right:
da: _Højre:

en: _Bottom:
da: _Bund:

en: C_enter:
da: C_entrér:

en: None
da: Ingen

en: Horizontal
da: Vandret

en: Vertical
da: Lodret

en: Both
da: Begge

en: _Width:
da: _Bredde:

en: _Height:
da: _Højde:

en: _Scaling:
da: _Skalering:

en: _Unit:
da: _Enhed:

en: Millimeters
da: Millimeter

en: Inches
da: Tommer

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Edited in Photos
da: Redigeret i Billeder

en: Untouched
da: Uberørt

[ctx: Document Title]
note: Translators: this is the label next to the photo title in the * properties dialog
en: Title
da: Titel

[ctx: Document Author]
note: Translators: this is the label next to the photo author in * the properties dialog
en: Author
da: Forfatter

en: Source
da: Kilde

en: Date Modified
da: Redigeringsdato

en: Date Created
da: Oprettelsesdato

en: Dimensions
da: Mål

en: Location
da: Sted

en: Camera
da: Kamera

en: Exposure
da: Eksponering

en: Aperture
da: Blænde

en: Focal Length
da: Brændvidde

en: ISO Speed
da: ISO-hastighed

en: Flash
da: Blitz

en: Modifications
da: Ændringer

en: Off, did not fire
da: Slukket, blev ikke affyret

en: On, fired
da: Tændt, blev affyret

en: Discard all Edits
da: Forkast alle ændringer

en: Devices
da: Enheder

en: All
da: Alle

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching.
en: Title
da: Titel

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching.
en: Author
da: Forfatter

en: Select All
da: Vælg alle

en: Select None
da: Vælg ingen

en: Export
da: Eksportér

en: Add to Album
da: Føj til album

[ctx: dialog title]
en: Share
da: Del

en: “%s” shared
da: “%s” delt

en: E-Mail
da: E-mail

en: Failed to upload photo: Service not authorized
da: Kunne ikke uploade billede: Tjenesten ikke godkendt

en: Failed to upload photo
da: Kunne ikke uploade billede

en: Sources
da: Kilder

en: New device discovered
da: Ny enhed fundet

en: Import…
da: Importér …

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g., * "Facebook" or "Flickr".
en: Your %s credentials have expired
da: Dine %s-akkreditiver er udløbet

en: Settings
da: Indstillinger

en: D-Bus address to use
da: D-Bus-adresse at anvende

en: Contrast
da: Kontrast

en: Blacks
da: Sorte

en: Saturation
da: Mætning

en: Shadows
da: Skygge

en: Highlights
da: Højlys

en: Colors
da: Farver

en: Free
da: Frihånd

en: 1×1 (Square)
da: 1×1 (kvadrat)

en: Lock aspect ratio
da: Lås højde-/breddeforhold

en: Landscape
da: Landskab

en: Portrait
da: Portræt

en: Reset
da: Nulstil

en: Crop
da: Beskær

en: Sharpen
da: Skærp

en: Denoise
da: Fjern støj

en: Enhance
da: Forbedr

[ctx: Edit Filter]
note: Translators: "None" refers to the nop magic filter when editing.
en: None
da: Intet

en: Hometown
da: Hjemby

en: Filters
da: Filtre

en: Unable to find Tracker on your operating system
da: Kunne ikke finde Tracker i dit styresystem

en: Unable to fetch the list of photos
da: Kunne ikke hente liste over billeder
