gnome-photos master - en to de translation catalogue (204 entries)

en: Photos
de: Fotos

en: Access, organize and share your photos on GNOME
de: In GNOME auf Ihre Fotos zugreifen, diese verwalten und freigeben

en: Access, organize and share your photos on GNOME. A simple and elegant replacement for using a file manager to deal with photos. Enhance, crop and edit in a snap. Seamless cloud integration is offered through GNOME Online Accounts.
de: In GNOME auf Ihre Fotos zugreifen, diese verwalten und freigeben. Eine einfache und elegante Alternative zur Organisation von Fotos durch einen Dateimanager. Eine direkte Cloud-Integration wird durch die GNOME-Online-Konten angeboten.

en: You can:
de: Sie können:

en: Automatically find all your pictures
de: Automatisch all Ihre Bilder finden

en: View recent local and online photos
de: Zuletzt verwendete lokale und Online-Fotos ansehen

en: Access your Facebook or Flickr pictures
de: Auf Ihre Bilder in Facebook oder Flickr zugreifen

en: View photos on TVs, laptops or other DLNA renderers on your local network
de: Fotos auf Fernsehern, Laptops oder anderen DLNA-Geräten in Ihrem Heimnetzwerk ansehen

en: Set pictures as your desktop background
de: Bilder als Ihren Bildschirmhintergrund festlegen

en: Print photos
de: Fotos drucken

en: Select favorites
de: Favoriten auswählen

en: Easily edit your pictures in the app, or send to a full featured editor for more advanced changes
de: Ihre Bilder einfach in der Anwendung bearbeiten, oder einen voll ausgestatteten Editor für fortgeschrittene Änderungen öffnen

en: The GNOME Project
de: Das GNOME-Projekt

en: Access, organize and share photos
de: Auf Fotos zugreifen, diese verwalten und freigeben

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Photos;Pictures;
de: Fotos;Bilder;

en: Window size
de: Fenstergröße

en: Window size (width and height).
de: Fenstergröße (Breite und Höhe).

en: Window position
de: Fensterposition

en: Window position (x and y).
de: Fensterposition (x und y).

en: Window maximized
de: Fenster maximiert

en: Window maximized state
de: Fenstermaximierungsstatus

en: Show the empty state
de: Den leeren Status anzeigen

en: Show the application's version
de: Die Versionsnummer der Anwendung zeigen

note: Translators: this is the default sub-directory where photos will * be imported. Translators: this is the default sub-directory where photos * will be exported. Translators: this is the name of the default album that will be * created for imported photos.
en: %-d %B %Y
de: %d. %B %Y

en: Screenshots
de: Bildschirmfotos

en: “%s” deleted
de: »%s« wurde gelöscht

en: %d item deleted | %d items deleted
de[0]: %d Objekt wurde gelöscht
de[1]: %d Objekte wurden gelöscht

en: Undo
de: Rückgängig

en: DLNA Renderer Devices
de: DLNA-Darstellungsgerät

en: “%s” edited
de: »%s« wurde bearbeitet

en: Collection View
de: Sammlungsansicht

en: Albums
de: Alben

en: Favorites
de: Favoriten

en: Import
de: Importieren

en: Search
de: Suchen

en: No Albums Found
de: Keine Alben gefunden

en: Starred Photos Will Appear Here
de: Favorisierte Fotos werden hier angezeigt

en: No Photos Found
de: Keine Fotos gefunden

en: You can create albums from the Photos view
de: Sie können Alben aus der Fotoansicht anlegen

note: Translators: this should be translated in the context of * the "Photos from your Online Accounts and Pictures folder * will appear here." sentence below.
en: Online Accounts
de: Online-Konten

note: Translators: this should be translated in the context of * the "Photos from your Online Accounts and Pictures folder * will appear here." sentence below.
en: Pictures folder
de: Bilder-Ordner

note: Translators: the first %s here is "Online Accounts" and the * second %s is "Pictures folder", which are in separate * strings due to markup, and should be translated only in the * context of this sentence.
en: Photos from your %s and %s will appear here.
de: Fotos aus Ihren %s und Ihrem %s werden hier angezeigt.

en: Try a different search.
de: Versuchen Sie eine andere Suchanfrage.

[ctx: dialog title]
en: Export
de: Exportieren

en: _Folder Name
de: _Ordnername

en: Size
de: Größe

en: F_ull
de: V_ollständig

en: _Reduced
de: _Reduziert

en: _Cancel
de: _Abbrechen

en: _Export
de: _Exportieren

en: Calculating export size…
de: Exportgröße wird berechnet …

en: Failed to export: not enough space
de: Export ist fehlgeschlagen: nicht genug Platz vorhanden

en: Failed to export
de: Export ist fehlgeschlagen

en: “%s” exported
de: »%s« wurde exportiert

en: %d item exported | %d items exported
de[0]: %d Objekt wurde exportiert
de[1]: %d Objekte wurden exportiert

en: Analyze
de: Analysieren

en: Empty Trash
de: Papierkorb leeren

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
de: Öffnen

note: Translators: this is the label of the button to open the * folder where the item was exported.
en: Export Folder
de: Export-Ordner

note: Translators: this is the fallback title in the form * "Facebook — 2nd January 2013".
en: %s — %s
de: %s – %s

[ctx: shortcut window]
en: General
de: Allgemein

[ctx: shortcut window]
en: Show help
de: Hilfe anzeigen

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
de: Tastenkombinationen

[ctx: shortcut window]
en: Quit
de: Beenden

[ctx: shortcut window]
en: Next photo
de: Nächstes Foto

[ctx: shortcut window]
en: Previous photo
de: Vorheriges Foto

[ctx: shortcut window]
en: Go back
de: Zurück gehen

[ctx: shortcut window]
en: Overview
de: Übersicht

[ctx: shortcut window]
en: Search
de: Suchen

[ctx: shortcut window]
en: Select all
de: Alle auswählen

[ctx: shortcut window]
en: Export selected photo
de: Ausgewähltes Foto exportieren

[ctx: shortcut window]
en: Print selected photo
de: Ausgewähltes Foto drucken

[ctx: shortcut window]
en: Delete selected photos
de: Ausgewählte Fotos löschen

[ctx: shortcut window]
en: Photo view
de: Fotoansicht

[ctx: shortcut window]
en: Edit
de: Bearbeiten

[ctx: shortcut window]
en: Export
de: Exportieren

[ctx: shortcut window]
en: Print
de: Drucken

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
de: Vergrößern

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
de: Verkleinern

[ctx: shortcut window]
en: Best fit
de: Einpassen

[ctx: shortcut window]
en: Delete
de: Löschen

[ctx: shortcut window]
en: Action menu
de: Aktions-Menü

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
de: Vollbild

[ctx: shortcut window]
en: Edit view
de: Bearbeitungsansicht

[ctx: shortcut window]
en: Cancel
de: Abbrechen

en: An album with that name already exists
de: Ein Album mit diesem Namen existiert bereits

en: An album for that date already exists
de: Ein Album für dieses Datum existiert bereits

[ctx: dialog title]
en: Name Album
de: Album benennen

en: Create _New
de: _Neu anlegen

en: Add to _Existing
de: Zu _bestehendem hinzufügen

en: _Add
de: _Hinzufügen

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g., * "Facebook" or "Flickr".
en: Fetching photos from %s
de: Fotos werden von %s geholt

en: Fetching photos from online accounts
de: Fotos werden von Online-Konten geholt

en: Your photos are being indexed
de: Ihre Fotos werden indiziert

en: Some photos might not be available during this process
de: Einige Fotos könnten während dieses Vorgangs nicht verfügbar sein

en: Oops! Unable to load “%s”
de: Hoppla! »%s« konnte nicht geladen werden.

en: Local
de: Lokal

en: Click on items to select them
de: Klicken Sie auf Objekte, um diese auszuwählen

en: %d selected | %d selected
de[0]: %d gewählt
de[1]: %d gewählt

en: Select items for import
de: Objekte zum Importieren auswählen

en: Select items for import (%u selected) | Select items for import (%u selected)
de[0]: Objekte zum Importieren auswählen (%u ausgewählt)
de[1]: Objekte zum Importieren auswählen (%u ausgewählt)

en: Back
de: Zurück

en: Select Items
de: Objekte auswählen

note: length == 1 Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
de: Öffnen mit %s

en: Remove from favorites
de: Aus Favoriten entfernen

en: Add to favorites
de: Zu Favoriten hinzufügen

en: Done
de: Fertig

en: _Select
de: Au_swählen

[ctx: Dialog title]
note: Translators: "Organize" refers to photos in this context
en: Organize
de: Organisieren

en: Export…
de: Exportieren …

en: Print…
de: Drucken …

en: Delete
de: Löschen

en: Display on…
de: Anzeigen auf …

en: Set as Background
de: Als Hintergrund festlegen

en: Set as Lock Screen
de: Als Sperrbildschirm festlegen

en: Properties
de: Eigenschaften

en: Fullscreen
de: Vollbild

en: Keyboard Shortcuts
de: Tastenkürzel

en: _Help
de: _Hilfe

en: About Photos
de: Info zu Fotos

en: Printing “%s”: %s
de: »%s« wird gedruckt: %s

en: Image Settings
de: Bildeinstellungen

en: _Left:
de: _Links:

en: _Right:
de: _Rechts:

en: _Top:
de: _Oben:

en: _Bottom:
de: _Unten:

en: C_enter:
de: Mitt_e:

en: None
de: Kein

en: Vertical
de: Vertikal

en: Both
de: Beide

en: _Width:
de: _Breite:

en: _Height:
de: _Höhe:

en: _Scaling:
de: _Skalierung:

en: _Unit:
de: _Einheit:

en: Millimeters
de: Millimeter

en: Inches
de: Zoll

en: Preview
de: Vorschau

en: Edited in Photos
de: In GNOME Fotos bearbeitet

en: Untouched
de: Nicht verändert

[ctx: Document Title]
note: Translators: this is the label next to the photo title in the * properties dialog
en: Title
de: Titel

[ctx: Document Author]
note: Translators: this is the label next to the photo author in * the properties dialog
en: Author
de: Autor

en: Source
de: Quelle

en: Date Modified
de: Änderungsdatum

en: Date Created
de: Erstellungsdatum

[ctx: Document Type]
note: Translators: this is the label next to the photo type in the * properties dialog
en: Type
de: Typ

en: Dimensions
de: Abmessungen

en: Location
de: Ort

en: Camera
de: Kamera

en: Exposure
de: Belichtung

en: Aperture
de: Blende

en: Focal Length
de: Brennweite

en: ISO Speed
de: ISO-Empfindlichkeit

en: Flash
de: Blitz

en: Modifications
de: Änderungen

en: %ld × %ld pixel | %ld × %ld pixels
de[0]: %ld × %ld Pixel
de[1]: %ld × %ld Pixel

en: Off, did not fire
de: Aus, löste nicht aus

en: On, fired
de: An, löste aus

en: Discard all Edits
de: Alle Bearbeitungen verwerfen

en: Devices
de: Geräte

en: All
de: Alle

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching.
en: Title
de: Titel

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching.
en: Author
de: Autor

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title" and * "Author", as in "Match All", "Match Title" and "Match Author".
en: Match
de: Übereinstimmung

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter. eg., All, Albums, * Favorites and Photos.
en: Type
de: Typ

en: Select All
de: Alle auswählen

en: Select None
de: Nichts auswählen

en: Export
de: Exportieren

en: Add to Album
de: Zu Album hinzufügen

[ctx: dialog title]
en: Share
de: Freigeben

en: “%s” shared
de: »%s« wurde freigegeben

en: Failed to upload photo: Service not authorized
de: Foto konnte nicht hochgeladen werden: Dienst ist nicht legitimiert

en: Failed to upload photo
de: Foto konnte nicht hochgeladen werden

en: Sources
de: Quellen

en: New device discovered
de: Neues Gerät entdeckt

en: Import…
de: Importieren …

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g., * "Facebook" or "Flickr".
en: Your %s credentials have expired
de: Ihre %s-Anmeldeinformationen sind abgelaufen

en: Settings
de: Einstellungen

en: D-Bus address to use
de: Zu verwendende D-Bus-Adresse

en: Contrast
de: Kontrast

en: Blacks
de: Schwarzwerte

en: Saturation
de: Sättigung

en: Shadows
de: Schatten

en: Highlights
de: Glanzlichter

en: Colors
de: Farben

en: Free
de: Frei

en: 1×1 (Square)
de: 1:1 (quadratisch)

en: 10×8 / 5×4
de: 10:8 / 5:4

en: 4×3 / 8×6 (1024×768)
de: 4:3 / 8:6 (1024×768)

en: 7×5
de: 7:5

en: 3×2 / 6×4
de: 3:2 / 6:4

en: 16×10 (1280×800)
de: 16:10 (1280×800)

en: 16×9 (1920×1080)
de: 16:9 (1920×1080)

en: Lock aspect ratio
de: Seitenverhältnis beibehalten

en: Landscape
de: Querformat

en: Portrait
de: Hochformat

en: Reset
de: Zurücksetzen

en: Crop
de: Zuschneiden

en: Sharpen
de: Schärfen

en: Denoise
de: Entrauschen

en: Enhance
de: Verbessern

[ctx: Edit Filter]
note: Translators: "None" refers to the nop magic filter when editing.
en: None
de: Keiner

en: Filters
de: Filter

en: Unable to find Tracker on your operating system
de: Tracker konnte auf Ihrem Betriebssystem nicht gefunden werden

en: Unable to fetch the list of photos
de: Die Liste der Fotos kann nicht abgeholt werden
