gnome-photos master - en to eo translation catalogue (205 entries)

en: Photos
eo: Fotoj

en: Access, organize and share your photos on GNOME
eo: Aliri, administri kaj kunhavigi viajn fotojn sur GNOME

en: Access, organize and share your photos on GNOME. A simple and elegant replacement for using a file manager to deal with photos. Enhance, crop and edit in a snap. Seamless cloud integration is offered through GNOME Online Accounts.
eo: Aliri, administri kaj kunhavigi viajn fotojn sur GNOME. Simpla aplikaĵo por aliri, administri kaj kunhavigi viajn fotojn sur GNOME. Ĝi estas simpla kaj eleganta anstataŭaĵo por uzi dosier-manaĝeron por trakti fotojn. Rekta nuba integrigo estas oferata per GNOME Retaj Kontok.

en: You can:
eo: Vi povas:

en: Automatically find all your pictures
eo: Aŭtomate trovi viajn bildojn

en: View recent local and online photos
eo: Vidi lastatempajn fotojn, lokajn kaj retajn

en: Access your Facebook or Flickr pictures
eo: Atingi vian Facebook- aŭ Flickr-bildojn

en: View photos on TVs, laptops or other DLNA renderers on your local network
eo: Vidi fotojn sur televidoj, klapkomputiloj, kaj aliaj DLNA-iloj sur via loka reto

en: Set pictures as your desktop background
eo: Agordi bildojn kiel via ekranfono

en: Print photos
eo: Presi fotojn

en: Select favorites
eo: Elekti ŝatatajn

en: Easily edit your pictures in the app, or send to a full featured editor for more advanced changes
eo: Facile redakti viajn bildojn ene de la aplikaĵo, aŭ sendi al plenfunkcia redaktilo por altnivelaj ŝanĝoj

en: The GNOME Project
eo: La GNOME-projekto

en: Access, organize and share photos
eo: Aliri, administri kaj kunhavigi fotojn

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Photos;Pictures;
eo: Fotoj;Bildoj;

en: Window size
eo: Grando de fenestro

en: Window size (width and height).
eo: Grando de fenestro (larĝo kaj alto).

en: Window position
eo: Fenestra pozicio

en: Window position (x and y).
eo: Pozicio de fenestro (x kaj y).

en: Window maximized
eo: Fenestro maksimumigita

en: Window maximized state
eo: Maksimumigita stato de fenestro

en: Show the empty state
eo: Montri la malplenan staton

en: Show the application's version
eo: Montri la aplikaĵan version

note: Translators: this is the default sub-directory where photos will * be imported. Translators: this is the default sub-directory where photos * will be exported. Translators: this is the name of the default album that will be * created for imported photos.
en: %-d %B %Y
eo: %-d-a de %B %Y

en: Album
eo: Albumo

en: Screenshots
eo: Ekrankopioj

en: “%s” deleted
eo: “%s” forigita

en: %d item deleted | %d items deleted
eo[0]: %d ero forigita
eo[1]: %d eroj forigitaj

en: Undo
eo: Malfari

en: DLNA Renderer Devices
eo: DLNA-bildigaj aparatoj

en: “%s” edited
eo: “%s” redaktita

en: Collection View
eo: Ara vido

en: Albums
eo: Albumoj

en: Favorites
eo: Ŝatataj

en: Import
eo: Enporti

en: Search
eo: Serĉi

en: No albums found
eo: Neniu albumo trovita

en: Starred photos will appear here
eo: Steligitaj fotoj aperos ĉi tie

en: No photos found
eo: Neniu foto trovita

en: You can create albums from the Photos view
eo: Vi povas krei albumojn el la fota vido

note: Translators: this should be translated in the context of * the "Photos from your Online Accounts and Pictures folder * will appear here." sentence below.
en: Online Accounts
eo: Retaj Kontoj

note: Translators: this should be translated in the context of * the "Photos from your Online Accounts and Pictures folder * will appear here." sentence below.
en: Pictures folder
eo: Bildoj dosierujo

note: Translators: the first %s here is "Online Accounts" and the * second %s is "Pictures folder", which are in separate * strings due to markup, and should be translated only in the * context of this sentence.
en: Photos from your %s and %s will appear here.
eo: Fotoj el via %s kaj %s aperos ĉi tie.

en: Try a different search
eo: Provu alian serĉon

[ctx: dialog title]
en: Export
eo: Elporti

en: _Folder Name
eo: Dosieruj_nomo

en: Size
eo: Grando

en: F_ull
eo: _Plena

en: _Reduced
eo: Ŝ_rumpigita

en: _Cancel
eo: _Nuligi

en: _Export
eo: _Ekporti

en: Calculating export size…
eo: Kalkulante elportgrandon…

en: Failed to export: not enough space
eo: Malsukcesis elporti: nesufiĉa spaco

en: Failed to export
eo: Malsukcesis elporti

en: “%s” exported
eo: “%s” elportita

en: %d item exported | %d items exported
eo[0]: %d ero elportita
eo[1]: %d eroj elportitaj

en: Analyze
eo: Analizi

en: Empty Trash
eo: Malplenigi la rubujon

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
eo: Malfermi

note: Translators: this is the label of the button to open the * folder where the item was exported.
en: Export Folder
eo: Elporti dosierujon

[ctx: shortcut window]
en: General
eo: Ĝenerala

[ctx: shortcut window]
en: Show help
eo: Montri helpon

[ctx: shortcut window]
en: Quit
eo: Ĉesi

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
eo: Navigado

[ctx: shortcut window]
en: Next photo
eo: Sekva foto

[ctx: shortcut window]
en: Previous photo
eo: Antaŭa foto

[ctx: shortcut window]
en: Go back
eo: Reen

[ctx: shortcut window]
en: Overview
eo: Superrigardo

[ctx: shortcut window]
en: Search
eo: Serĉi

[ctx: shortcut window]
en: Select all
eo: Elekti ĉion

[ctx: shortcut window]
en: Print selected photos
eo: Presi elektitajn fotojn

[ctx: shortcut window]
en: Delete selected photos
eo: Forigi elektitajn fotojn

[ctx: shortcut window]
en: Photo view
eo: Fota vido

[ctx: shortcut window]
en: Edit
eo: Redakti

[ctx: shortcut window]
en: Export
eo: Elporti

[ctx: shortcut window]
en: Print
eo: Presi

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
eo: Zomi

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
eo: Malzomi

[ctx: shortcut window]
en: Best fit
eo: Optimuma adapto

[ctx: shortcut window]
en: Delete
eo: Forigi

[ctx: shortcut window]
en: Action menu
eo: Ago-menuo

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
eo: Tutekrana reĝimo

[ctx: shortcut window]
en: Edit view
eo: Redakti vidon

[ctx: shortcut window]
en: Cancel
eo: Nuligi

en: An album with that name already exists
eo: Albumo kun tiu nomo jam ekzistas

en: An album for that date already exists
eo: Albumo por tio dato jam ekzistas

[ctx: dialog title]
en: Name Album
eo: Nomo de albumo

en: Create _New
eo: Krei _novan

en: Add to _Existing
eo: Aldoni al _ekzistajn

en: _Add
eo: _Aldoni

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g., * "Facebook" or "Flickr".
en: Fetching photos from %s
eo: Venigante fotojn el %s

en: Fetching photos from online accounts
eo: Venigante fotojn de retaj kontoj

en: Your photos are being indexed
eo: Viaj fotoaĵj estas indeksataj

en: Some photos might not be available during this process
eo: Kelkaj fotoj ne povus esti haveblaj dum ĉi tiu procezo

en: Local
eo: Loke

en: Click on items to select them
eo: Klaku sur eroj por elekti ilin

en: %d selected | %d selected
eo[0]: %d elektita
eo[1]: %d elektitaj

en: Select items for import
eo: Elekti enportendajn erojn

en: Select items for import (%u selected) | Select items for import (%u selected)
eo[0]: Elekti enportendajn erojn (%u elektita)
eo[1]: Elekti enportendajn erojn (%u elektitaj)

en: Back
eo: Reen

en: Select Items
eo: Elekti erojn

note: length == 1 Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
eo: Malfermi per %s

en: Remove from favorites
eo: Forigi de la preferaĵoj

en: Add to favorites
eo: Aldoni al la preferaĵoj

en: Done
eo: Farite

en: _Select
eo: _Elekti

en: Copyright © 2012 – 2018 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2015 – 2018 Umang Jain
eo: Kopirajto © 2012 – 2018 Red Hat, Inc.
    Kopirajto © 2015 – 2018 Umang Jain

en: Fullscreen
eo: Tutekrane

en: Keyboard Shortcuts
eo: Klavkominoj

en: _Help
eo: _Helpo

en: About
eo: Pri

en: Quit
eo: Ĉesi

en: _OK
eo: _Bone

[ctx: Dialog title]
note: Translators: "Organize" refers to photos in this context
en: Organize
eo: Administri

en: Export…
eo: Elporti…

en: Print…
eo: Presi…

en: Delete
eo: Forigi

en: Display on…
eo: Montri sur…

en: Set as Background
eo: Agordi kiel fono

en: Set as Lock Screen
eo: Agordi kiel fono de ŝlosa ekrano

en: Properties
eo: Atributoj

en: Printing “%s”: %s
eo: Presante “%s”: %s

en: Image Settings
eo: Bildagordaro

en: Position
eo: Pozicio

en: _Left:
eo: Ma_ldekstre:

en: _Right:
eo: Dekst_re:

en: _Top:
eo: Su_pre:

en: _Bottom:
eo: Su_be:

en: C_enter:
eo: C_entre:

en: None
eo: Neniu

en: Horizontal
eo: Horizontale

en: Vertical
eo: Vertikale

en: Both
eo: Ambaŭ

en: _Width:
eo: _Larĝo:

en: _Height:
eo: Al_to:

en: _Scaling:
eo: _Skalado:

en: _Unit:
eo: _Unuo:

en: Millimeters
eo: Milimetroj

en: Inches
eo: Coloj

en: Preview
eo: Antaŭrigardo

en: Edited in Photos
eo: Redaktita per Fotoj

en: Untouched
eo: Netuŝita

[ctx: Document Title]
note: Translators: this is the label next to the photo title in the * properties dialog
en: Title
eo: Titolo

[ctx: Document Author]
note: Translators: this is the label next to the photo author in * the properties dialog
en: Author
eo: Aŭtoro

en: Source
eo: Fonto

en: Date Modified
eo: Dato de modifado

en: Date Created
eo: Dato de kreado

[ctx: Document Type]
note: Translators: this is the label next to the photo type in the * properties dialog
en: Type
eo: Tipo

en: Dimensions
eo: Dimensioj

en: Location
eo: Loko

en: Camera
eo: Kamerao

en: Exposure
eo: Impreso

en: Aperture
eo: Aperturo

en: Focal Length
eo: Longo de la fokuso

en: ISO Speed
eo: ISO-rapido

en: Flash
eo: Fulmo

en: Modifications
eo: Redaktoj

en: %ld × %ld pixel | %ld × %ld pixels
eo[0]: %ld × %ld bildero
eo[1]: %ld × %ld bilderoj

en: Off, did not fire
eo: Malŝaltita, ĝi ne pafis

en: On, fired
eo: Ŝaltita, ĝi pafis

en: Discard all Edits
eo: Forĵeti ĉiujn redaktojn

en: Devices
eo: Aparatoj

en: All
eo: Ĉiuj

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching.
en: Title
eo: Titolo

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching.
en: Author
eo: Aŭtoro

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title" and * "Author", as in "Match All", "Match Title" and "Match Author".
en: Match
eo: Kongrui

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter. eg., All, Albums, * Favorites and Photos.
en: Type
eo: Speco

en: Select All
eo: Elekti ĉiujn

en: Select None
eo: Elekti neniun

en: Export
eo: Elporti

en: Add to Album
eo: Aldoni al albumo

[ctx: dialog title]
en: Share
eo: Kunhavigi

en: “%s” shared
eo: “%s” kunhavigita

en: E-Mail
eo: Retpoŝto

en: Failed to upload photo: Service not authorized
eo: Malsukcesis alŝuti foton: Servo ne aŭtentigita

en: Failed to upload photo
eo: Malsukcesis alŝuti foton

en: Sources
eo: Fontoj

en: New device discovered
eo: Nova aparato malkovrita

en: Import…
eo: Enporti…

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g., * "Facebook" or "Flickr".
en: Your %s credentials have expired
eo: Viaj %s salutiloj senvalidiĝis

en: Settings
eo: Agordoj

en: D-Bus address to use
eo: Uzenda D-Bus adreso

en: Contrast
eo: Kontrasto

en: Blacks
eo: Nigroj

en: Saturation
eo: Satureco

en: Shadows
eo: Ombroj

en: Highlights
eo: Emfazoj

en: Colors
eo: Koloroj

en: Free
eo: Libera

en: Original
eo: Origina

en: 1×1 (Square)
eo: 1×1 (Kvadrato)

en: Lock aspect ratio
eo: Fiksi proporcion

en: Landscape
eo: Pejzaĝo

en: Portrait
eo: Portreto

en: Reset
eo: Reagordi

en: Crop
eo: Stuci

en: Sharpen
eo: Pliakrigi

en: Denoise
eo: Malbruigi

en: Enhance
eo: Plibonigi

[ctx: Edit Filter]
note: Translators: "None" refers to the nop magic filter when editing.
en: None
eo: Neniu

en: Mogadishu
eo: Mogadiŝo

en: Caap
eo: Kabo

en: Hometown
eo: Hejmurbo

en: Filters
eo: Filtriloj

en: Unable to fetch the list of photos
eo: Ne eblis venigi la liston de fotoj
