gnome-photos master - en to es translation catalogue (200 entries)

en: Photos
es: Fotos

en: Access, organize and share your photos on GNOME
es: Acceda, organice y comparta sus fotos en GNOME

en: Access, organize and share your photos on GNOME. A simple and elegant replacement for using a file manager to deal with photos. Enhance, crop and edit in a snap. Seamless cloud integration is offered through GNOME Online Accounts.
es: Acceder, organizar y compartir sus fotos en GNOME. Está pensada para ser un reemplazo sencillo y elegante del uso de un gestor de archivos para gestionar sus fotos. Mejore, recorte y edite en un momento. Se integra perfectamente con la nube mediante las cuentas en línea de GNOME.

en: You can:
es: Puede:

en: Automatically find all your pictures
es: Buscar automáticamente todas sus fotos

en: View recent local and online photos
es: Ver fotos locales y en línea recientes

en: Access your Facebook or Flickr pictures
es: Acceder a sus fotos de Facebook o Flickr

en: View photos on TVs, laptops or other DLNA renderers on your local network
es: Ver fotos en la televisión, portátiles u otros dispositivos DLNA en su red local.

en: Set pictures as your desktop background
es: Establecer imágenes como fondo de escritorio

en: Print photos
es: Imprimir fotos

en: Select favorites
es: Seleccionar favoritos

en: Easily edit your pictures in the app, or send to a full featured editor for more advanced changes
es: Edite sus fotos fácilmente en la aplicación o envíelas a un editor completo para cambios más avanzados

en: The GNOME Project
es: El Proyecto GNOME

en: Access, organize and share photos
es: Acceder, organizar y compartir fotos

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Photos;Pictures;
es: Fotos;Imágenes;

en: Window size
es: Tamaño de la ventana

en: Window size (width and height).
es: Tamaño de la ventana (anchura y altura).

en: Window position
es: Posición de la ventana

en: Window position (x and y).
es: Posición de la ventana (x e y).

en: Window maximized
es: Ventana maximizada

en: Window maximized state
es: Estado maximizado de la ventana

en: Show the empty state
es: Mostrar el estado vacío

en: Show the application's version
es: Mostrar la versión de la aplicación

en: Album
es: Álbum

en: Screenshots
es: Capturas de pantalla

en: “%s” deleted
es: «%s» eliminado

en: %d item deleted | %d items deleted
es[0]: %d elemento eliminado
es[1]: %d elementos eliminados

en: Undo
es: Deshacer

en: DLNA Renderer Devices
es: Dispositivos de renderizado DLNA

en: “%s” edited
es: «%s» editado

en: Collection View
es: Vista de colección

en: Albums
es: Álbumes

en: Favorites
es: Favoritos

en: Import
es: Importar

en: Search
es: Buscar

en: No Albums Found
es: No se encontraron álbumes

en: Starred Photos Will Appear Here
es: Las fotos favoritas aparecerán aquí

en: No Photos Found
es: No se encontraron fotos

en: You can create albums from the Photos view
es: Puede crear álbumes desde la vista de Fotos

note: Translators: this should be translated in the context of * the "Photos from your Online Accounts and Pictures folder * will appear here." sentence below.
en: Online Accounts
es: Cuentas en línea

note: Translators: this should be translated in the context of * the "Photos from your Online Accounts and Pictures folder * will appear here." sentence below.
en: Pictures folder
es: Carpeta Imágenes

note: Translators: the first %s here is "Online Accounts" and the * second %s is "Pictures folder", which are in separate * strings due to markup, and should be translated only in the * context of this sentence.
en: Photos from your %s and %s will appear here.
es: Las fotos de su %s y su %s aparecerán aquí.

en: Try a different search.
es: Pruebe a hacer una búsqueda diferente.

[ctx: dialog title]
en: Export
es: Exportar

en: _Folder Name
es: Nombre de la _carpeta

en: Size
es: Tamaño

en: F_ull
es: C_ompleto

en: _Reduced
es: _Reducido

en: _Cancel
es: _Cancelar

en: _Export
es: _Exportar

en: Calculating export size…
es: Calculando el tamaño de la exportación…

en: Failed to export: not enough space
es: Falló al exportar: no hay espacio suficiente

en: Failed to export
es: Falló al exportar

en: “%s” exported
es: «%s» exportado

en: %d item exported | %d items exported
es[0]: %d elemento exportado
es[1]: %d elementos exportados

en: Analyze
es: Analizar

en: Empty Trash
es: Vaciar la papelera

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
es: Abrir

note: Translators: this is the label of the button to open the * folder where the item was exported.
en: Export Folder
es: Exportar carpeta

[ctx: shortcut window]
en: Show help
es: Mostrar la ayuda

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
es: Atajos del teclado

[ctx: shortcut window]
en: Quit
es: Salir

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
es: Navegación

[ctx: shortcut window]
en: Next photo
es: Siguiente foto

[ctx: shortcut window]
en: Previous photo
es: Fotos anterior

[ctx: shortcut window]
en: Go back
es: Ir atrás

[ctx: shortcut window]
en: Overview
es: Vista general

[ctx: shortcut window]
en: Search
es: Buscar

[ctx: shortcut window]
en: Select all
es: Seleccionar todas

[ctx: shortcut window]
en: Export selected photo
es: Exportar la foto seleccionada

[ctx: shortcut window]
en: Print selected photo
es: Imprimir la foto seleccionada

[ctx: shortcut window]
en: Delete selected photos
es: Eliminar las fotos seleccionadas

[ctx: shortcut window]
en: Photo view
es: Vista de foto

[ctx: shortcut window]
en: Edit
es: Editar

[ctx: shortcut window]
en: Export
es: Exportar

[ctx: shortcut window]
en: Print
es: Imprimir

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
es: Ampliar

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
es: Reducir

[ctx: shortcut window]
en: Best fit
es: Ajuste óptimo

[ctx: shortcut window]
en: Delete
es: Eliminar

[ctx: shortcut window]
en: Action menu
es: Menú de acción

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
es: Pantalla completa

[ctx: shortcut window]
en: Edit view
es: Vista de edición

[ctx: shortcut window]
en: Cancel
es: Cancelar

en: An album with that name already exists
es: Ya existe un álbum con ese nombre

en: An album for that date already exists
es: Ya existe un álbum para esa fecha

[ctx: dialog title]
en: Name Album
es: Nombre del álbum

en: Create _New
es: Crear uno _nuevo

en: Add to _Existing
es: Añadir a uno _existente

en: _Add
es: _Añadir

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g., * "Facebook" or "Flickr".
en: Fetching photos from %s
es: Obteniendo fotos de %s

en: Fetching photos from online accounts
es: Obteniendo fotos de cuentas en línea

en: Your photos are being indexed
es: Se están indexando sus fotos

en: Some photos might not be available during this process
es: Algunas fotos pueden no estar disponibles durante este proceso

en: Oops! Unable to load “%s”
es: No se pudo cargar «%s»

en: Click on items to select them
es: Pulse sobre los elementos para seleccionarlos

en: %d selected | %d selected
es[0]: %d seleccionada
es[1]: %d seleccionadas

en: Select items for import
es: Seleccionar elementos que importar

en: Select items for import (%u selected) | Select items for import (%u selected)
es[0]: Seleccionar elementos que importar (%u seleccionado)
es[1]: Seleccionar elementos que importar (%u seleccionados)

en: Back
es: Atrás

en: Select Items
es: Seleccionar elementos

note: length == 1 Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
es: Abrir con %s

en: Remove from favorites
es: Quita de favoritos

en: Add to favorites
es: Agregar a favoritos

en: Done
es: Hecho

en: _Select
es: _Seleccionar

en: _OK
es: _Aceptar

[ctx: Dialog title]
note: Translators: "Organize" refers to photos in this context
en: Organize
es: Organizar

en: Export…
es: Exportar…

en: Print…
es: Imprimir…

en: Delete
es: Eliminar

en: Display on…
es: Mostrar en…

en: Set as Background
es: Establecer como fondo

en: Set as Lock Screen
es: Establecer como fondo de la pantalla de bloqueo

en: Properties
es: Propiedades

en: Fullscreen
es: Pantalla completa

en: Keyboard Shortcuts
es: Atajos del teclado

en: _Help
es: Ay_uda

en: About Photos
es: Acerca de Fotos

en: Printing “%s”: %s
es: Imprimiendo «%s»: %s

en: Image Settings
es: Configuración de la imagen

en: Position
es: Posición

en: _Left:
es: _Izquierda:

en: _Right:
es: _Derecha:

en: _Top:
es: _Arriba:

en: _Bottom:
es: _Abajo:

en: C_enter:
es: _Centro:

en: None
es: Ninguna

en: Both
es: Ambas

en: _Width:
es: A_nchura:

en: _Height:
es: A_ltura:

en: _Scaling:
es: E_scalado:

en: _Unit:
es: _Unidad:

en: Millimeters
es: Milímetros

en: Inches
es: Pulgadas

en: Preview
es: Vista previa

en: Edited in Photos
es: Editada en Fotos

en: Untouched
es: Sin modificar

[ctx: Document Title]
note: Translators: this is the label next to the photo title in the * properties dialog
en: Title
es: Título

[ctx: Document Author]
note: Translators: this is the label next to the photo author in * the properties dialog
en: Author
es: Autor

en: Source
es: Fuente

en: Date Modified
es: Fecha de modificación

en: Date Created
es: Fecha de creación

[ctx: Document Type]
note: Translators: this is the label next to the photo type in the * properties dialog
en: Type
es: Tipo

en: Dimensions
es: Dimensiones

en: Location
es: Ubicación

en: Camera
es: Cámara

en: Exposure
es: Exposición

en: Aperture
es: Apertura

en: Focal Length
es: Distancia focal

en: ISO Speed
es: Velocidad ISO

en: Modifications
es: Modificaciones

en: %ld × %ld pixel | %ld × %ld pixels
es[0]: %ld × %ld píxel
es[1]: %ld × %ld píxeles

en: Off, did not fire
es: Desactivado, no se ha disparado

en: On, fired
es: Activado, disparado

en: Discard all Edits
es: Descartar todos los cambios

en: Devices
es: Dispositivos

en: All
es: Todo

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching.
en: Title
es: Título

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching.
en: Author
es: Autor

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title" and * "Author", as in "Match All", "Match Title" and "Match Author".
en: Match
es: Coincidencia

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter. eg., All, Albums, * Favorites and Photos.
en: Type
es: Tipo

en: Select All
es: Seleccionar todo

en: Select None
es: Seleccionar nada

en: Export
es: Exportar

en: Add to Album
es: Añadir al álbum

[ctx: dialog title]
en: Share
es: Compartir

en: “%s” shared
es: «%s» compartido

en: E-Mail
es: Correo-e

en: Failed to upload photo: Service not authorized
es: Falló al subir la foto: servicio no autorizado

en: Failed to upload photo
es: Falló al subir la foto

en: Sources
es: Fuentes

en: New device discovered
es: Nuevo dispositivo descubierto

en: Import…
es: Importar…

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g., * "Facebook" or "Flickr".
en: Your %s credentials have expired
es: Sus credenciales de %s han caducado

en: Settings
es: Configuración

en: D-Bus address to use
es: Dirección de D-Bus que usar

en: Contrast
es: Contraste

en: Blacks
es: Negros

en: Saturation
es: Saturación

en: Shadows
es: Sombras

en: Highlights
es: Resaltados

en: Colors
es: Colores

en: Free
es: Libre

en: 1×1 (Square)
es: 1×1 (Cuadrado)

en: Lock aspect ratio
es: Bloquear relación de aspecto

en: Landscape
es: Apaisado

en: Portrait
es: Retrato

en: Reset
es: Reiniciar

en: Crop
es: Recortar

en: Sharpen
es: Enfocar

en: Denoise
es: Eliminar ruido

en: Enhance
es: Mejorar

[ctx: Edit Filter]
note: Translators: "None" refers to the nop magic filter when editing.
en: None
es: Ninguno

en: Trencin
es: Trenzado

en: Mogadishu
es: Mogadiscio

en: Hometown
es: Ciudad natal

en: Filters
es: Filtros

en: Unable to find Tracker on your operating system
es: No se ha podido encontrar Tracker en su sistema operativo

en: Unable to fetch the list of photos
es: No se pudo obtener la lista de fotos
