gnome-photos master - en to eu translation catalogue (204 entries)

en: Photos
eu: Argazkiak

en: Access, organize and share your photos on GNOME
eu: Atzitu, antolatu eta partekatu zure argazkiak GNOMEn

en: Access, organize and share your photos on GNOME. A simple and elegant replacement for using a file manager to deal with photos. Enhance, crop and edit in a snap. Seamless cloud integration is offered through GNOME Online Accounts.
eu: Atzitu, antolatu eta partekatu zure argazkiak GNOMEn. Argazkiekin aritzeko fitxategi-kudeatzaile baten ordezko xume eta dotorea da. GNOMEren lineako kontuen (GNOME Online Accounts) bidez lainoarekin sinestezineko bateragarritasuna du.

en: You can:
eu: Honakoak egin ditzakezu:

en: Automatically find all your pictures
eu: Zure irudiak automatikoki aurkitu

en: View recent local and online photos
eu: Ikusi lokaleko eta lineako azken argazkiak

en: Access your Facebook or Flickr pictures
eu: Atzitu Facebook edo Flickr sareetako zure irudiak

en: View photos on TVs, laptops or other DLNA renderers on your local network
eu: Ikusi argazkiak zure sare lokaleko telebistan, eramangarrian edo beste edozein DLNA irteeran

en: Set pictures as your desktop background
eu: Ezarri argazkiak zure mahaigainaren atzeko plano gisa

en: Print photos
eu: Inprimatu argazkiak

en: Select favorites
eu: Hautatu gogokoak

en: Easily edit your pictures in the app, or send to a full featured editor for more advanced changes
eu: Editatu zure irudiak modu errazean aplikazioan, edo bidali editore aurreratu batera aldaketa sakonagoak egiteko

en: The GNOME Project
eu: GNOME proiektua

en: Access, organize and share photos
eu: Atzitu, antolatu eta partekatu argazkiak

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Photos;Pictures;
eu: Argazkiak;Irudiak;

en: Window size
eu: Leihoaren tamaina

en: Window size (width and height).
eu: Leihoaren tamaina (zabalera eta altuera).

en: Window position
eu: Leihoaren posizioa

en: Window position (x and y).
eu: Leihoaren posizioa (x eta y).

en: Window maximized
eu: Leihoa maximizatuta

en: Window maximized state
eu: Leiho maximizatuaren egoera

en: Show the empty state
eu: Erakutsi egoera hutsa

en: Show the application's version
eu: Erakutsi aplikazioaren bertsioa

en: Album
eu: Albuma

en: Screenshots
eu: Pantaila-argazkiak

en: “%s” deleted
eu: “%s” ezabatuta

en: %d item deleted | %d items deleted
eu[0]: Elementu %d ezabatuta
eu[1]: %d elementu ezabatuta

en: Undo
eu: Desegin

en: DLNA Renderer Devices
eu: DLNA errendatzaileen gailuak

en: “%s” edited
eu: “%s” editatuta

en: Collection View
eu: Bildumen ikuspegia

en: Albums
eu: Albumak

en: Favorites
eu: Gogokoak

en: Import
eu: Inportatu

en: Search
eu: Bilatu

en: No Albums Found
eu: Ez da albumik aurkitu

en: Starred Photos Will Appear Here
eu: Izarrak dituzten argazkiak hemen agertuko dira

en: No Photos Found
eu: Ez da argazkirik aurkitu

en: You can create albums from the Photos view
eu: Albumak sor ditzakezu Argazkiak ikuspegitik

note: Translators: this should be translated in the context of * the "Photos from your Online Accounts and Pictures folder * will appear here." sentence below.
en: Online Accounts
eu: Lineako kontuak

note: Translators: this should be translated in the context of * the "Photos from your Online Accounts and Pictures folder * will appear here." sentence below.
en: Pictures folder
eu: Irudien karpeta

note: Translators: the first %s here is "Online Accounts" and the * second %s is "Pictures folder", which are in separate * strings due to markup, and should be translated only in the * context of this sentence.
en: Photos from your %s and %s will appear here.
eu: Zure %s eta %s karpetetako argazkiak hemen agertuko dira.

en: Try a different search.
eu: Saiatu bestelako bilaketa batekin.

[ctx: dialog title]
en: Export
eu: Esportatu

en: _Folder Name
eu: _Karpetaren izena

en: Size
eu: Tamaina

en: F_ull
eu: _Osoa

en: _Reduced
eu: _Murriztua

en: _Cancel
eu: _Utzi

en: _Export
eu: _Esportatu

en: Calculating export size…
eu: Esportazioaren tamaina kalkulatzen…

en: Failed to export: not enough space
eu: Huts egin du esportatzean: ez dago nahikoa lekurik

en: Failed to export
eu: Huts egin du esportatzean

en: “%s” exported
eu: “%s” esportatuta

en: %d item exported | %d items exported
eu[0]: Elementu %d esportatuta
eu[1]: %d elementu esportatuta

en: Analyze
eu: Analizatu

en: Empty Trash
eu: Hustu zakarrontzia

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
eu: Ireki

note: Translators: this is the label of the button to open the * folder where the item was exported.
en: Export Folder
eu: Esportazio-karpeta

[ctx: shortcut window]
en: General
eu: Orokorra

[ctx: shortcut window]
en: Show help
eu: Erakutsi laguntza

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
eu: Laster-teklak

[ctx: shortcut window]
en: Quit
eu: Irten

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
eu: Nabigazioa

[ctx: shortcut window]
en: Next photo
eu: Hurrengo argazkia

[ctx: shortcut window]
en: Previous photo
eu: Aurreko argazkia

[ctx: shortcut window]
en: Go back
eu: Joan atzera

[ctx: shortcut window]
en: Overview
eu: Aurkezpen orokorra

[ctx: shortcut window]
en: Search
eu: Bilatu

[ctx: shortcut window]
en: Select all
eu: Hautatu dena

[ctx: shortcut window]
en: Export selected photo
eu: Esportatu hautatutako argazkia

[ctx: shortcut window]
en: Print selected photo
eu: Inprimatu hautatutako argazkia

[ctx: shortcut window]
en: Delete selected photos
eu: Ezabatu hautatutako argazkiak

[ctx: shortcut window]
en: Photo view
eu: Argazkiaren ikuspegia

[ctx: shortcut window]
en: Edit
eu: Editatu

[ctx: shortcut window]
en: Export
eu: Esportatu

[ctx: shortcut window]
en: Print
eu: Inprimatu

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
eu: Handiagotu

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
eu: Txikiagotu

[ctx: shortcut window]
en: Best fit
eu: Egokiena

[ctx: shortcut window]
en: Delete
eu: Ezabatu

[ctx: shortcut window]
en: Action menu
eu: Ekintzaren menua

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
eu: Pantaila osoa

[ctx: shortcut window]
en: Edit view
eu: Editatu ikuspegia

[ctx: shortcut window]
en: Cancel
eu: Utzi

en: An album with that name already exists
eu: Badago izen hori duen album bat

en: An album for that date already exists
eu: Badago data hori duen album bat

[ctx: dialog title]
en: Name Album
eu: Izendatu albuma

en: Create _New
eu: Sortu _berria

en: Add to _Existing
eu: Gehitu _lehendik dagoen bati

en: _Add
eu: _Gehitu

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g., * "Facebook" or "Flickr".
en: Fetching photos from %s
eu: '%s'(e)tik argazkiak eskuratzen

en: Fetching photos from online accounts
eu: Lineako kontuetatik argazkiak eskuratzen

en: Your photos are being indexed
eu: Zure argazkiak indexatzen ari dira

en: Some photos might not be available during this process
eu: Argazki batzuk ez dira erabilgarri egongo prozesuan zehar

en: Oops! Unable to load “%s”
eu: Ezin da “%s” kargatu

en: Local
eu: Lokala

en: Click on items to select them
eu: Egin klik elementuen gainean hautatzeko

en: %d selected | %d selected
eu[0]: %d hautatuta
eu[1]: %d hautatuta

en: Select items for import
eu: Hautatu inportatuko diren elementuak

en: Select items for import (%u selected) | Select items for import (%u selected)
eu[0]: Hautatu inportatuko diren elementuak (%u hautatuta)
eu[1]: Hautatu inportatuko diren elementuak (%u hautatuta)

en: Back
eu: Atzera

en: Select Items
eu: Hautatu elementuak

note: length == 1 Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
eu: Ireki honekin: %s

en: Remove from favorites
eu: Kendu gogokoetatik

en: Add to favorites
eu: Gehitu gogokoei

en: Done
eu: Eginda

en: _Select
eu: _Hautatu

en: _OK
eu: _Ados

[ctx: Dialog title]
note: Translators: "Organize" refers to photos in this context
en: Organize
eu: Antolatu

en: Export…
eu: Esportatu…

en: Print…
eu: Inprimatu…

en: Delete
eu: Ezabatu

en: Display on…
eu: Bistaratu…

en: Set as Background
eu: Ezarri atzeko plano gisa

en: Set as Lock Screen
eu: Ezarri pantailaren blokeo gisa

en: Properties
eu: Propietateak

en: Fullscreen
eu: Pantaila osoa

en: Keyboard Shortcuts
eu: Laster-teklak

en: _Help
eu: _Laguntza

en: About Photos
eu: Argazkiak buruz

en: Printing “%s”: %s
eu: “%s” inprimatzen: %s

en: Image Settings
eu: Irudiaren ezarpenak

en: Position
eu: Kokalekua

en: _Left:
eu: E_zkerrean:

en: _Right:
eu: E_skuinean:

en: _Top:
eu: _Goian:

en: _Bottom:
eu: _Behean:

en: C_enter:
eu: Z_entroan:

en: None
eu: Bat ere ez

en: Horizontal
eu: Horizontala

en: Vertical
eu: Bertikala

en: Both
eu: Biak

en: _Width:
eu: _Zabalera:

en: _Height:
eu: _Altuera:

en: _Scaling:
eu: _Eskalatzea:

en: _Unit:
eu: _Unitatea:

en: Millimeters
eu: Milimetroak

en: Inches
eu: Hazbeteak

en: Preview
eu: Aurrebista

en: Edited in Photos
eu: Argazkiak-ekin editatuta

en: Untouched
eu: Ukitu gabe

[ctx: Document Title]
note: Translators: this is the label next to the photo title in the * properties dialog
en: Title
eu: Titulua

[ctx: Document Author]
note: Translators: this is the label next to the photo author in * the properties dialog
en: Author
eu: Egilea

en: Source
eu: Iturburua

en: Date Modified
eu: Aldatze-data

en: Date Created
eu: Sortze-data

[ctx: Document Type]
note: Translators: this is the label next to the photo type in the * properties dialog
en: Type
eu: Mota

en: Dimensions
eu: Dimentsioak

en: Location
eu: Kokalekua

en: Camera
eu: Kamera

en: Exposure
eu: Esposizioa

en: Aperture
eu: Irekiera

en: Focal Length
eu: Fokuaren luzera

en: ISO Speed
eu: ISO abiadura

en: Flash
eu: Flasha

en: Modifications
eu: Aldaketak

en: Off, did not fire
eu: Desaktibatuta, flashik gabe

en: On, fired
eu: Aktibatuta, flasharekin

en: Discard all Edits
eu: Baztertu edizio guztiak

en: Devices
eu: Gailuak

en: All
eu: Denak

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching.
en: Title
eu: Titulua

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching.
en: Author
eu: Egilea

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title" and * "Author", as in "Match All", "Match Title" and "Match Author".
en: Match
eu: Parekatu

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter. eg., All, Albums, * Favorites and Photos.
en: Type
eu: Mota

en: Select All
eu: Hautatu dena

en: Select None
eu: Ez hautatu ezer

en: Export
eu: Esportatu

en: Add to Album
eu: Gehitu albumari

[ctx: dialog title]
en: Share
eu: Partekatu

en: “%s” shared
eu: “%s” partekatua

en: E-Mail
eu: Helbide elektronikoa

en: Failed to upload photo: Service not authorized
eu: Huts egin du argazkia igotzean: zerbitzua ez dago baimenduta

en: Failed to upload photo
eu: Huts egin du argazkia igotzean

en: Sources
eu: Iturburuak

en: New device discovered
eu: Gailu berria aurkitu da

en: Import…
eu: Inportatu…

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g., * "Facebook" or "Flickr".
en: Your %s credentials have expired
eu: Zure %s kredentzialak iraungi dira

en: Settings
eu: Ezarpenak

en: D-Bus address to use
eu: D-Bus helbidea erabiltzeko

en: Contrast
eu: Kontrastea

en: Blacks
eu: Beltzak

en: Saturation
eu: Saturazioa

en: Shadows
eu: Itzalak

en: Highlights
eu: Argiak

en: Colors
eu: Koloreak

en: Free
eu: Librea

en: Original
eu: Jatorrizkoa

en: 1×1 (Square)
eu: 1×1 (Karratua)

en: Lock aspect ratio
eu: Blokeatu aspektu-erlazioa

en: Landscape
eu: Horizontala

en: Portrait
eu: Bertikala

en: Reset
eu: Berrezarri

en: Crop
eu: Moztu

en: Sharpen
eu: Enfokatu

en: Denoise
eu: Zarata-murriztapena

en: Enhance
eu: Nabarmendu

[ctx: Edit Filter]
note: Translators: "None" refers to the nop magic filter when editing.
en: None
eu: Bat ere ez

en: Mogadishu
eu: Muqdisho

en: Hometown
eu: Jaioterria

en: Filters
eu: Iragazkiak

en: Unable to find Tracker on your operating system
eu: Ez da Tracker aurkitu zure sistema eragilean

en: Unable to fetch the list of photos
eu: Ezin da argazkien zerrenda atzitu
