gnome-photos master - en to fi translation catalogue (204 entries)

en: Photos
fi: Kuvat

en: Access, organize and share your photos on GNOME
fi: Hallitse ja jaa kuviasi

en: Access, organize and share your photos on GNOME. A simple and elegant replacement for using a file manager to deal with photos. Enhance, crop and edit in a snap. Seamless cloud integration is offered through GNOME Online Accounts.
fi: Sovellus Gnome-työpöydälle kuvien käyttöä, organisointia ja jakamista varten. Korvaa tiedostonhallinta tällä sovelluksella, kun työskentelet kuvien parissa. Paranna, rajaa ja muokkaa kuvia nopeasti. Saumattoman pilvi-integraation tarjoaa Gnomen verkkotilit.

en: You can:
fi: Voit:

en: Automatically find all your pictures
fi: Löytää kaikki kuvasi automaattisesti

en: View recent local and online photos
fi: Katsella paikallisia ja verkossa olevia valokuvia

en: Access your Facebook or Flickr pictures
fi: Käyttää Facebook- ja Flickr-sisältöä

en: View photos on TVs, laptops or other DLNA renderers on your local network
fi: Katsella kuvia TV:stä, kannettavalta tietokoneelta ja muilla DLNA-laitteilla verkossasi

en: Set pictures as your desktop background
fi: Asettaa kuvia työpöydän taustakuvaksi

en: Print photos
fi: Tulostaa valokuvia

en: Select favorites
fi: Valita suosikkeja

en: Easily edit your pictures in the app, or send to a full featured editor for more advanced changes
fi: Tehdä pieniä muokkauksia kuviin sovelluksen sisäisesti, tai avata erillisen kuvankäsittelysovelluksen suuria muutoksia varten

en: The GNOME Project
fi: Gnome-projekti

en: Access, organize and share photos
fi: Hallitse, järjestä ja jaa kuviasi

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Photos;Pictures;
fi: Photos;Pictures;Valokuvat;Kuvat;

en: Window size
fi: Ikkunan koko

en: Window size (width and height).
fi: Ikkunan koko (leveys ja korkeus).

en: Window position
fi: Ikkunan sijainti

en: Window position (x and y).
fi: Ikkunan sijainti (x ja y).

en: Window maximized
fi: Suurennettu ikkuna

en: Window maximized state
fi: Suurennetun ikkunan tila

en: Show the empty state
fi: Näytä tyhjä tila

en: Show the application's version
fi: Näytä sovelluksen versio

note: Translators: this is the default sub-directory where photos will * be imported. Translators: this is the default sub-directory where photos * will be exported. Translators: this is the name of the default album that will be * created for imported photos.
en: %-d %B %Y
fi: %-d. %Bta %Y

en: Album
fi: Albumi

en: Screenshots
fi: Kuvakaappaukset

en: “%s” deleted
fi: “%s” poistettu

en: %d item deleted | %d items deleted
fi[0]: %d kohde poistettu
fi[1]: %d kohdetta poistettu

en: Undo
fi: Kumoa

en: DLNA Renderer Devices
fi: DLNA Renderer -laitteet

en: “%s” edited
fi: “%s” muokattu

en: Collection View
fi: Kokoelmanäkymä

en: Albums
fi: Albumit

en: Favorites
fi: Suosikit

en: Import
fi: Tuo

en: Search
fi: Etsi

en: No Albums Found
fi: Albumeita ei löytynyt

en: Starred Photos Will Appear Here
fi: Tähdellä merkityt kuvat näkyvät täällä

en: No Photos Found
fi: Kuvia ei löytynyt

en: You can create albums from the Photos view
fi: Voit luoda albumeita Kuvat-näkymästä

note: Translators: this should be translated in the context of * the "Photos from your Online Accounts and Pictures folder * will appear here." sentence below.
en: Online Accounts
fi: verkkotileiltäsi

note: Translators: this should be translated in the context of * the "Photos from your Online Accounts and Pictures folder * will appear here." sentence below.
en: Pictures folder
fi: Kuvat-kansiosta

note: Translators: the first %s here is "Online Accounts" and the * second %s is "Pictures folder", which are in separate * strings due to markup, and should be translated only in the * context of this sentence.
en: Photos from your %s and %s will appear here.
fi: Kuvat %s ja %s ilmestyvät tänne.

en: Try a different search.
fi: Kokeile eri hakuehtoja.

[ctx: dialog title]
en: Export
fi: Vie

en: _Folder Name
fi: _Kansion nimi

en: Size
fi: Koko

en: F_ull
fi: T_äysin

en: _Reduced
fi: _Vähennetty

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Export
fi: _Vie

en: Calculating export size…
fi: Lasketaan viennin kokoa…

en: Failed to export: not enough space
fi: Vienti epäonnistui: levytilaa ei ole riittävästi

en: Failed to export
fi: Vienti epäonnistui

en: “%s” exported
fi: “%s” viety

en: %d item exported | %d items exported
fi[0]: %d kohde viety
fi[1]: %d kohdetta viety

en: Analyze
fi: Analysoi

en: Empty Trash
fi: Tyhjennä roskakori

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
fi: Avaa

note: Translators: this is the label of the button to open the * folder where the item was exported.
en: Export Folder
fi: Vientikansio

[ctx: shortcut window]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: shortcut window]
en: Show help
fi: Näytä ohje

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
fi: Pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
fi: Liikkuminen

[ctx: shortcut window]
en: Next photo
fi: Seuraava kuva

[ctx: shortcut window]
en: Previous photo
fi: Edellinen kuva

[ctx: shortcut window]
en: Go back
fi: Takaisin

[ctx: shortcut window]
en: Overview
fi: Näkymä

[ctx: shortcut window]
en: Search
fi: Etsi

[ctx: shortcut window]
en: Select all
fi: Valitse kaikki

[ctx: shortcut window]
en: Export selected photo
fi: Vie valittu kuva

[ctx: shortcut window]
en: Print selected photo
fi: Tulosta valittu kuva

[ctx: shortcut window]
en: Delete selected photos
fi: Poista valitut kuvat

[ctx: shortcut window]
en: Photo view
fi: Kuvanäkymä

[ctx: shortcut window]
en: Edit
fi: Muokkaa

[ctx: shortcut window]
en: Export
fi: Vie

[ctx: shortcut window]
en: Print
fi: Tulosta

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
fi: Lähennä

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
fi: Loitonna

[ctx: shortcut window]
en: Best fit
fi: Paras sovitus

[ctx: shortcut window]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: shortcut window]
en: Action menu
fi: Toimintovalikko

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
fi: Koko näyttö

[ctx: shortcut window]
en: Edit view
fi: Muokkausnäkymä

[ctx: shortcut window]
en: Cancel
fi: Peru

en: An album with that name already exists
fi: Albumi samalla nimellä on jo olemassa

en: An album for that date already exists
fi: Albumi samalle päivälle on jo olemassa

[ctx: dialog title]
en: Name Album
fi: Nimeä albumi

en: Create _New
fi: Luo _uusi

en: Add to _Existing
fi: Lisä_ä olemassa olevaan

en: _Add
fi: _Lisää

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g., * "Facebook" or "Flickr".
en: Fetching photos from %s
fi: Noudetaan valokuvia %s-palvelusta

en: Fetching photos from online accounts
fi: Noudetaan valokuvia verkkotileiltä

en: Your photos are being indexed
fi: Kuviasi indeksoidaan

en: Some photos might not be available during this process
fi: Jotkin kuvat eivät välttämättä ole käytettävissä tämän toimenpiteen aikana

en: Oops! Unable to load “%s”
fi: Hups! Ei voitu ladata “%s”

en: Local
fi: Paikallinen

en: Click on items to select them
fi: Napsauta kohteita valitaksesi ne

en: %d selected | %d selected
fi[0]: %d valittu
fi[1]: %d valittu

en: Select items for import
fi: Valitse tuotavat kohteet

en: Select items for import (%u selected) | Select items for import (%u selected)
fi[0]: Valitse tuotavat kohteet (%u valittu)
fi[1]: Valitse tuotavat kohteet (%u valittu)

en: Back
fi: Takaisin

en: Select Items
fi: Valitse kohteet

note: length == 1 Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
fi: Avaa sovelluksella %s

en: Remove from favorites
fi: Poista suosikeista

en: Add to favorites
fi: Lisää suosikkeihin

en: Done
fi: Valmis

en: _Select
fi: _Valitse

en: Copyright © 2012 – 2021 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2015 – 2018 Umang Jain
fi: Tekijänoikeus © 2012 – 2021 Red Hat, Inc.
    Tekijänoikeus © 2015 – 2018 Umang Jain

[ctx: Dialog title]
note: Translators: "Organize" refers to photos in this context
en: Organize
fi: Järjestä

en: Export…
fi: Vie…

en: Print…
fi: Tulosta…

en: Delete
fi: Poista

en: Display on…
fi: Näytä…

en: Set as Background
fi: Aseta taustakuvaksi

en: Set as Lock Screen
fi: Aseta lukitusnäytön taustaksi

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Fullscreen
fi: Koko näyttö

en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: _Help
fi: O_hje

en: About Photos
fi: Tietoja - Kuvat

en: Printing “%s”: %s
fi: Tulostetaan “%s”: %s

en: Image Settings
fi: Kuvan asetukset

en: Position
fi: Sijainti

en: _Left:
fi: _Vasen:

en: _Right:
fi: _Oikea:

en: _Top:
fi: _Ylä:

en: _Bottom:
fi: _Ala:

en: C_enter:
fi: _Keski:

en: None
fi: Ei mitään

en: Horizontal
fi: Vaakataso

en: Vertical
fi: Pystytaso

en: Both
fi: Molemmat

en: _Width:
fi: _Leveys:

en: _Height:
fi: _Korkeus:

en: _Scaling:
fi: _Skaalaus:

en: _Unit:
fi: _Yksikkö:

en: Millimeters
fi: Millimetrit

en: Inches
fi: Tuumat

en: Preview
fi: Katselu

en: Edited in Photos
fi: Muokattu kuvasovelluksessa

en: Untouched
fi: Koskematon

[ctx: Document Title]
note: Translators: this is the label next to the photo title in the * properties dialog
en: Title
fi: Nimi

[ctx: Document Author]
note: Translators: this is the label next to the photo author in * the properties dialog
en: Author
fi: Tekijä

en: Source
fi: Lähde

en: Date Modified
fi: Muokkauspäivä

en: Date Created
fi: Luontipäivä

[ctx: Document Type]
note: Translators: this is the label next to the photo type in the * properties dialog
en: Type
fi: Tyyppi

en: Dimensions
fi: Mittasuhteet

en: Location
fi: Sijainti

en: Camera
fi: Kamera

en: Exposure
fi: Valotus

en: Aperture
fi: Aukko

en: Focal Length
fi: Polttoväli

en: ISO Speed
fi: ISO-nopeus

en: Flash
fi: Salama

en: Modifications
fi: Muokkaukset

en: %ld × %ld pixel | %ld × %ld pixels
fi[0]: %ld × %ld pikseli
fi[1]: %ld × %ld pikseliä

en: Off, did not fire
fi: Pois, ei käytetty

en: On, fired
fi: Päällä, käytetty

en: Discard all Edits
fi: Hylkää kaikki muokkaukset

en: Devices
fi: Laitteet

en: All
fi: Kaikki

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching.
en: Title
fi: Otsikko

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching.
en: Author
fi: Tekijä

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title" and * "Author", as in "Match All", "Match Title" and "Match Author".
en: Match
fi: Vastaavuus

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter. eg., All, Albums, * Favorites and Photos.
en: Type
fi: Tyyppi

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Select None
fi: Älä valitse mitään

en: Export
fi: Vie

en: Add to Album
fi: Lisää albumiin

[ctx: dialog title]
en: Share
fi: Jaa

en: “%s” shared
fi: “%s” jaettu

en: E-Mail
fi: Sähköposti

en: Failed to upload photo: Service not authorized
fi: Kuvan lähetys epäonnistui: palvelu ei sallittu

en: Failed to upload photo
fi: Kuvan lähetys epäonnistui

en: Sources
fi: Lähteet

en: New device discovered
fi: Uusi laite havaittu

en: Import…
fi: Tuo…

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g., * "Facebook" or "Flickr".
en: Your %s credentials have expired
fi: %s-tilitietosi ovat vanhentuneet

en: Settings
fi: Asetukset

en: D-Bus address to use
fi: Käytettävä D-Bus-osoite

en: Contrast
fi: Kontrasti

en: Blacks
fi: Mustat

en: Saturation
fi: Kylläisyys

en: Shadows
fi: Varjot

en: Highlights
fi: Korostukset

en: Colors
fi: Värit

en: Free
fi: Vapaa

en: Original
fi: Alkuperäinen

en: 1×1 (Square)
fi: 1×1 (neliö)

en: Lock aspect ratio
fi: Lukitse kuvasuhde

en: Landscape
fi: Vaakakuva

en: Portrait
fi: Pystykuva

en: Reset
fi: Palauta

en: Crop
fi: Rajaa

en: Sharpen
fi: Terävöitä

en: Denoise
fi: Vähennä kohinaa

en: Enhance
fi: Paranna

[ctx: Edit Filter]
note: Translators: "None" refers to the nop magic filter when editing.
en: None
fi: Ei mitään

en: Filters
fi: Suodattimet

en: Unable to find Tracker on your operating system
fi: Käyttöjärjestelmästäsi ei löytynyt Trackeria

en: Unable to fetch the list of photos
fi: Kuvaluettelon hakeminen ei onnistunut
