gnome-photos master - en to fr translation catalogue (191 entries)

en: Access, organize and share your photos on GNOME
fr: Accéder à, organiser et partager vos photos avec GNOME

en: Access, organize and share your photos on GNOME. A simple and elegant replacement for using a file manager to deal with photos. Enhance, crop and edit in a snap. Seamless cloud integration is offered through GNOME Online Accounts.
fr: Accéder à, organiser et partager des photos avec GNOME. Une alternative à la fois simple et élégante au traditionnel gestionnaire de fichiers pour manipuler les photos. Améliorer, rogner et modifier en un clin d’œil. Une intégration transparente du nuage est aussi offerte via le gestionnaire des comptes en ligne GNOME.

en: You can:
fr: Vous pouvez :

en: Automatically find all your pictures
fr: Trouver automatiquement toutes vos images

en: View recent local and online photos
fr: Voir des photos récentes en local ou en ligne

en: Access your Facebook or Flickr pictures
fr: Accéder à vos images Facebook ou Flickr

en: View photos on TVs, laptops or other DLNA renderers on your local network
fr: Voir des photos sur des téléviseurs, des portables ou tout autre moteur DLNA sur votre réseau local

en: Set pictures as your desktop background
fr: Définir des images comme arrière-plan de bureau

en: Print photos
fr: Imprimer des photos

en: Select favorites
fr: Sélectionner des favoris

en: Easily edit your pictures in the app, or send to a full featured editor for more advanced changes
fr: Modifier facilement les images dans l’application ou les envoyer dans un éditeur pleinement fonctionnel pour les modifications plus poussées

en: The GNOME Project
fr: Le projet GNOME

en: Access, organize and share photos
fr: Accéder à, organiser et partager des photos

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Photos;Pictures;
fr: photos;images;

en: Window size
fr: Taille de la fenêtre

en: Window size (width and height).
fr: Dimensions de la fenêtre (largeur et hauteur).

en: Window position
fr: Position de la fenêtre

en: Window position (x and y).
fr: Position de la fenêtre (en x et y).

en: Window maximized
fr: Agrandissement de la fenêtre

en: Window maximized state
fr: Niveau d’agrandissement de la fenêtre

en: Show the empty state
fr: Afficher l’état vide

en: Show the application's version
fr: Afficher la version de l’application

en: Screenshots
fr: Captures d’écran

en: “%s” deleted
fr: « %s » supprimé

en: %d item deleted | %d items deleted
fr[0]: %d élément supprimé
fr[1]: %d éléments supprimés

en: Undo
fr: Annuler

en: DLNA Renderer Devices
fr: Périphériques de rendu DLNA

en: “%s” edited
fr: « %s » modifié

en: Collection View
fr: Vue des collections

en: Favorites
fr: Favoris

en: Import
fr: Importer

en: Search
fr: Recherche

en: No Albums Found
fr: Aucun album trouvé

en: Starred Photos Will Appear Here
fr: Les photos favorites apparaîtront ici

en: No Photos Found
fr: Aucune photo trouvée

en: You can create albums from the Photos view
fr: Vous pouvez créer des albums dans la vue Photos

note: Translators: this should be translated in the context of * the "Photos from your Online Accounts and Pictures folder * will appear here." sentence below.
en: Online Accounts
fr: Comptes en ligne

note: Translators: this should be translated in the context of * the "Photos from your Online Accounts and Pictures folder * will appear here." sentence below.
en: Pictures folder
fr: Dossier d’images

note: Translators: the first %s here is "Online Accounts" and the * second %s is "Pictures folder", which are in separate * strings due to markup, and should be translated only in the * context of this sentence.
en: Photos from your %s and %s will appear here.
fr: Les photos provenant de votre %s et %s apparaîtront ici.

en: Try a different search.
fr: Essayez une autre recherche.

[ctx: dialog title]
en: Export
fr: Exportation

en: _Folder Name
fr: Nom du d_ossier

en: Size
fr: Taille

en: F_ull
fr: Intég_rale

en: _Reduced
fr: _Réduite

en: _Cancel
fr: A_nnuler

en: _Export
fr: _Exporter

en: Calculating export size…
fr: Calcul de la taille d’exportation…

en: Failed to export: not enough space
fr: Impossible d’exporter : espace trop petit

en: Failed to export
fr: Échec de l’exportation

en: “%s” exported
fr: « %s » exporté

en: %d item exported | %d items exported
fr[0]: %d élément exporté
fr[1]: %d éléments exportés

en: Analyze
fr: Analyser

en: Empty Trash
fr: Vider la corbeille

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
fr: Ouvrir

note: Translators: this is the label of the button to open the * folder where the item was exported.
en: Export Folder
fr: Exporter le dossier

[ctx: shortcut window]
en: General
fr: Général

[ctx: shortcut window]
en: Show help
fr: Afficher l’aide

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
fr: Raccourcis clavier

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fr: Quitter

[ctx: shortcut window]
en: Next photo
fr: Photo suivante

[ctx: shortcut window]
en: Previous photo
fr: Photo précédente

[ctx: shortcut window]
en: Go back
fr: Précédent

[ctx: shortcut window]
en: Overview
fr: Vue d’ensemble

[ctx: shortcut window]
en: Search
fr: Rechercher

[ctx: shortcut window]
en: Select all
fr: Tout sélectionner

[ctx: shortcut window]
en: Export selected photo
fr: Exporter la photo sélectionnée

[ctx: shortcut window]
en: Print selected photo
fr: Imprimer la photo sélectionnée

[ctx: shortcut window]
en: Delete selected photos
fr: Supprimer les photos sélectionnées

[ctx: shortcut window]
en: Photo view
fr: Vue photo

[ctx: shortcut window]
en: Edit
fr: Modifier

[ctx: shortcut window]
en: Export
fr: Exporter

[ctx: shortcut window]
en: Print
fr: Imprimer

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
fr: Zoom avant

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
fr: Zoom arrière

[ctx: shortcut window]
en: Best fit
fr: Taille idéale

[ctx: shortcut window]
en: Delete
fr: Supprimer

[ctx: shortcut window]
en: Action menu
fr: Menu action

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
fr: Plein écran

[ctx: shortcut window]
en: Edit view
fr: Vue modification

[ctx: shortcut window]
en: Cancel
fr: Annuler

en: An album with that name already exists
fr: Un album avec ce nom existe déjà

en: An album for that date already exists
fr: Un album avec cette date existe déjà

[ctx: dialog title]
en: Name Album
fr: Nommez l’album

en: Create _New
fr: Créer un _nouvel album

en: Add to _Existing
fr: Ajouter à l’existant

en: _Add
fr: _Ajouter

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g., * "Facebook" or "Flickr".
en: Fetching photos from %s
fr: Récupération des photos depuis %s

en: Fetching photos from online accounts
fr: Récupération des photos depuis les comptes en ligne

en: Your photos are being indexed
fr: Vos photos sont en cours d’indexation

en: Some photos might not be available during this process
fr: Certaines photos peuvent être indisponibles pendant cette opération

en: Oops! Unable to load “%s”
fr: Oups ! Impossible de charger « %s »

en: Click on items to select them
fr: Cliquer sur les éléments pour les sélectionner

en: %d selected | %d selected
fr[0]: %d sélectionné
fr[1]: %d sélectionnés

en: Select items for import
fr: Sélectionner des éléments à importer

en: Select items for import (%u selected) | Select items for import (%u selected)
fr[0]: Sélectionner des éléments à importer (%u sélectionné)
fr[1]: Sélectionner des éléments à importer (%u sélectionnés)

en: Back
fr: Retour

en: Select Items
fr: Sélectionner des éléments

note: length == 1 Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
fr: Ouvrir avec %s

en: Remove from favorites
fr: Supprimer des favoris

en: Add to favorites
fr: Ajouter aux favoris

en: Done
fr: Terminé

en: _Select
fr: _Sélectionner

en: _OK
fr: _Valider

[ctx: Dialog title]
note: Translators: "Organize" refers to photos in this context
en: Organize
fr: Organiser

en: Export…
fr: Exporter…

en: Print…
fr: Imprimer…

en: Delete
fr: Supprimer

en: Display on…
fr: Afficher sur…

en: Set as Background
fr: Définir comme arrière-plan

en: Set as Lock Screen
fr: Définir comme écran de verrouillage

en: Properties
fr: Propriétés

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: _Help
fr: Aid_e

en: About Photos
fr: À propos de Photos

en: Printing “%s”: %s
fr: Impression de « %s » : %s

en: Image Settings
fr: Paramètres de l’image

en: _Left:
fr: À g_auche :

en: _Right:
fr: À _droite :

en: _Top:
fr: En _haut :

en: _Bottom:
fr: En _bas :

en: C_enter:
fr: Au _centre :

en: None
fr: Aucune

en: Horizontal
fr: Horizontale

en: Vertical
fr: Verticale

en: Both
fr: Les deux

en: _Width:
fr: _Largeur :

en: _Height:
fr: _Hauteur :

en: _Scaling:
fr: É_chelle :

en: _Unit:
fr: _Unité :

en: Millimeters
fr: Millimètres

en: Inches
fr: Pouces

en: Preview
fr: Aperçu

en: Edited in Photos
fr: Modifiée dans Photos

en: Untouched
fr: Sans modification

[ctx: Document Title]
note: Translators: this is the label next to the photo title in the * properties dialog
en: Title
fr: Titre

[ctx: Document Author]
note: Translators: this is the label next to the photo author in * the properties dialog
en: Author
fr: Auteur

en: Source
fr: Provenance

en: Date Modified
fr: Date de modification

en: Date Created
fr: Date de création

en: Location
fr: Emplacement

en: Camera
fr: Appareil

en: Exposure
fr: Exposition

en: Aperture
fr: Ouverture

en: Focal Length
fr: Distance focale

en: ISO Speed
fr: Vitesse ISO

en: Off, did not fire
fr: Éteint, ne s’est pas déclenché

en: On, fired
fr: Allumé, s’est déclenché

en: Discard all Edits
fr: Abandonner toutes les modifications

en: Devices
fr: Périphériques

en: All
fr: Toutes

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching.
en: Title
fr: Titre

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching.
en: Author
fr: Auteur

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title" and * "Author", as in "Match All", "Match Title" and "Match Author".
en: Match
fr: Correspondance

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Select None
fr: Ne rien sélectionner

en: Export
fr: Exporter

en: Add to Album
fr: Ajouter à l’album

[ctx: dialog title]
en: Share
fr: Partage

en: “%s” shared
fr: « %s » partagé

en: E-Mail
fr: Courriel

en: Failed to upload photo: Service not authorized
fr: Échec lors de l’envoi de la photo : le service n’est pas autorisé

en: Failed to upload photo
fr: Échec de l’envoi de la photo

en: Sources
fr: Provenances

en: New device discovered
fr: Nouveau périphérique découvert

en: Import…
fr: Importer…

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g., * "Facebook" or "Flickr".
en: Your %s credentials have expired
fr: Vos données d’authentification %s ont expiré

en: Settings
fr: Paramètres

en: D-Bus address to use
fr: Adresse D-Bus à utiliser

en: Contrast
fr: Contraste

en: Blacks
fr: Noirs

en: Shadows
fr: Ombres

en: Highlights
fr: Hautes lumières

en: Colors
fr: Couleurs

en: Free
fr: Libre

en: 1×1 (Square)
fr: 1×1 (carré)

en: Lock aspect ratio
fr: Verrouiller les proportions

en: Landscape
fr: Paysage

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Crop
fr: Rogner

en: Sharpen
fr: Augmenter la netteté

en: Denoise
fr: Débruiter

en: Enhance
fr: Améliorer

[ctx: Edit Filter]
note: Translators: "None" refers to the nop magic filter when editing.
en: None
fr: Aucun

en: Mogadishu
fr: Mogadiscio

en: Caap
fr: Le Cap

en: Hometown
fr: Ville d’origine

en: Filters
fr: Filtres

en: Unable to find Tracker on your operating system
fr: Impossible de trouver Tracker sur votre système d’exploitation

en: Unable to fetch the list of photos
fr: Impossible de récupérer la liste des photos
