gnome-photos master - en to hu translation catalogue (203 entries)

en: Photos
hu: Fényképek

en: Access, organize and share your photos on GNOME
hu: Fényképek elérése, rendszerezése és megosztása a GNOME-ban

en: Access, organize and share your photos on GNOME. A simple and elegant replacement for using a file manager to deal with photos. Enhance, crop and edit in a snap. Seamless cloud integration is offered through GNOME Online Accounts.
hu: Érje el, rendszerezze és ossza meg a képeit GNOME alatt. Egy egyszerű és elegáns helyettesítője a fájlkezelő fényképek kezelésére való használatának. Sima felhőintegráció érhető el a GNOME Online fiókok segítségével.

en: You can:
hu: Ezeket teheti:

en: Automatically find all your pictures
hu: Az összes képe automatikus megkeresése

en: View recent local and online photos
hu: A legutóbbi helyi és online fényképek megtekintése

en: Access your Facebook or Flickr pictures
hu: Hozzáférés a Facebook vagy Flickr képeihez

en: View photos on TVs, laptops or other DLNA renderers on your local network
hu: Képek megtekintése TV-ken, laptopokon vagy más DLNA megjelenítőkön a helyi hálózaton

en: Set pictures as your desktop background
hu: Képek beállítása háttérképként

en: Print photos
hu: Fényképek nyomtatása

en: Select favorites
hu: Kedvencek kiválasztása

en: Easily edit your pictures in the app, or send to a full featured editor for more advanced changes
hu: Szerkessze képeit az alkalmazásban könnyedén, vagy a speciálisabb módosításokért küldje át egy teljes funkcionalitású szerkesztőnek

en: The GNOME Project
hu: A GNOME projekt

en: Access, organize and share photos
hu: Fényképek elérése, rendszerezése és megosztása

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Photos;Pictures;
hu: Fényképek;Képek;

en: Window size
hu: Ablakméret

en: Window size (width and height).
hu: Ablak mérete (szélesség és magasság).

en: Window position
hu: Ablakpozíció

en: Window position (x and y).
hu: Ablakpozíció (x és y).

en: Window maximized
hu: Ablak teljes méretű

en: Window maximized state
hu: Az ablak maximalizált állapota

en: Show the empty state
hu: Az üres állapot megjelenítése

en: Show the application's version
hu: Az alkalmazás verziójának megjelenítése

note: Translators: this is the default sub-directory where photos will * be imported. Translators: this is the default sub-directory where photos * will be exported. Translators: this is the name of the default album that will be * created for imported photos.
en: %-d %B %Y
hu: %Y. %B %-d

en: Screenshots
hu: Képernyőképek

en: “%s” deleted
hu: „%s” törölve

en: %d item deleted | %d items deleted
hu[0]: %d elem törölve lett
hu[1]: %d elem törölve lett

en: Undo
hu: Visszavonás

en: DLNA Renderer Devices
hu: DLNA megjelenítő eszközök

en: “%s” edited
hu: „%s” szerkesztve

en: Collection View
hu: Gyűjtemény nézet

en: Albums
hu: Albumok

en: Favorites
hu: Kedvencek

en: Import
hu: Importálás

en: Search
hu: Keresés

en: No Albums Found
hu: Nem találhatók albumok

en: Starred Photos Will Appear Here
hu: A csillagozott fényképek itt fognak megjelenni

en: No Photos Found
hu: Nem találhatók fényképek

en: You can create albums from the Photos view
hu: A Fényképek nézetben albumokat hozhat létre

note: Translators: this should be translated in the context of * the "Photos from your Online Accounts and Pictures folder * will appear here." sentence below.
en: Online Accounts
hu: Online fiókok

note: Translators: this should be translated in the context of * the "Photos from your Online Accounts and Pictures folder * will appear here." sentence below.
en: Pictures folder
hu: Képek mappában

note: Translators: the first %s here is "Online Accounts" and the * second %s is "Pictures folder", which are in separate * strings due to markup, and should be translated only in the * context of this sentence.
en: Photos from your %s and %s will appear here.
hu: Az %s és a %s lévő fényképek itt fognak megjelenni.

en: Try a different search.
hu: Próbáljon valami mást keresni.

[ctx: dialog title]
en: Export
hu: Exportálás

en: _Folder Name
hu: _Mappanév

en: Size
hu: Méret

en: F_ull
hu: _Teljes

en: _Reduced
hu: _Csökkentett

en: _Cancel
hu: _Mégse

en: _Export
hu: _Exportálás

en: Calculating export size…
hu: Exportálási méret kiszámítása…

en: Failed to export: not enough space
hu: Nem sikerült az exportálás: nincs elég hely

en: Failed to export
hu: Nem sikerült az exportálás

en: “%s” exported
hu: „%s” exportálva

en: %d item exported | %d items exported
hu[0]: %d elem exportálva
hu[1]: %d elem exportálva

en: Analyze
hu: Elemzés

en: Empty Trash
hu: Kuka ürítése

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
hu: Megnyitás

note: Translators: this is the label of the button to open the * folder where the item was exported.
en: Export Folder
hu: Mappa exportálása

[ctx: shortcut window]
en: General
hu: Általános

[ctx: shortcut window]
en: Show help
hu: Súgó megjelenítése

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

[ctx: shortcut window]
en: Quit
hu: Kilépés

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
hu: Navigáció

[ctx: shortcut window]
en: Next photo
hu: Következő fénykép

[ctx: shortcut window]
en: Previous photo
hu: Előző fénykép

[ctx: shortcut window]
en: Go back
hu: Vissza

[ctx: shortcut window]
en: Overview
hu: Áttekintés

[ctx: shortcut window]
en: Search
hu: Keresés

[ctx: shortcut window]
en: Select all
hu: Összes kijelölése

[ctx: shortcut window]
en: Export selected photo
hu: Kijelölt fénykép exportálása

[ctx: shortcut window]
en: Print selected photo
hu: Kijelölt fénykép nyomtatása

[ctx: shortcut window]
en: Delete selected photos
hu: Kijelölt fényképek törlése

[ctx: shortcut window]
en: Photo view
hu: Fénykép nézet

[ctx: shortcut window]
en: Edit
hu: Szerkesztés

[ctx: shortcut window]
en: Export
hu: Exportálás

[ctx: shortcut window]
en: Print
hu: Nyomtatás

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
hu: Nagyítás

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
hu: Kicsinyítés

[ctx: shortcut window]
en: Best fit
hu: Legjobb illeszkedés

[ctx: shortcut window]
en: Delete
hu: Törlés

[ctx: shortcut window]
en: Action menu
hu: Műveleti menü

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
hu: Teljes képernyő

[ctx: shortcut window]
en: Edit view
hu: Szerkesztés nézet

[ctx: shortcut window]
en: Cancel
hu: Mégse

en: An album with that name already exists
hu: Már létezik album ezzel a névvel

en: An album for that date already exists
hu: Már létezik album erre a dátumra

[ctx: dialog title]
en: Name Album
hu: Album elnevezése

en: Create _New
hu: Ú_j létrehozása

en: Add to _Existing
hu: Hozzáadás _meglévőhöz

en: _Add
hu: _Hozzáadás

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g., * "Facebook" or "Flickr".
en: Fetching photos from %s
hu: Fényképek lekérése innen: %s

en: Fetching photos from online accounts
hu: Fényképek lekérése az online fiókokból

en: Your photos are being indexed
hu: A fényképei indexelése folyamatban

en: Some photos might not be available during this process
hu: Egyes fényképek lehet, hogy nem lesznek elérhetők ezen folyamat alatt

en: Oops! Unable to load “%s”
hu: Hoppá! A(z) „%s” nem tölthető be.

en: Local
hu: Helyi

en: Click on items to select them
hu: Kattintson az elemekre a kiválasztásukhoz

en: %d selected | %d selected
hu[0]: %d kijelölve
hu[1]: %d kijelölve

en: Select items for import
hu: Válasszon elemeket az importáláshoz

en: Select items for import (%u selected) | Select items for import (%u selected)
hu[0]: Válasszon elemeket az importáláshoz (%u kijelölve)
hu[1]: Válasszon elemeket az importáláshoz (%u kijelölve)

en: Back
hu: Vissza

en: Select Items
hu: Válasszon elemeket

note: length == 1 Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
hu: Megnyitás ezzel: %s

en: Remove from favorites
hu: Eltávolítás a kedvencek közül

en: Add to favorites
hu: Hozzáadás a kedvencekhez

en: Done
hu: Kész

en: _Select
hu: _Kijelölés

[ctx: Dialog title]
note: Translators: "Organize" refers to photos in this context
en: Organize
hu: Rendszerezés

en: Export…
hu: Exportálás…

en: Print…
hu: Nyomtatás…

en: Delete
hu: Törlés

en: Display on…
hu: Megjelenítés ezen…

en: Set as Background
hu: Beállítás háttérként

en: Set as Lock Screen
hu: Beállítás zároló képernyőként

en: Properties
hu: Tulajdonságok

en: Fullscreen
hu: Teljes képernyő

en: Keyboard Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

en: _Help
hu: _Súgó

en: About Photos
hu: A Fényképek névjegye

en: Printing “%s”: %s
hu: „%s” nyomtatása: %s

en: Image Settings
hu: Képbeállítások

en: Position
hu: Pozíció

en: _Left:
hu: _Balra:

en: _Right:
hu: _Jobbra:

en: _Top:
hu: _Fent:

en: _Bottom:
hu: _Lent:

en: C_enter:
hu: _Középre:

en: None
hu: Nincs

en: Horizontal
hu: Vízszintes

en: Vertical
hu: Függőleges

en: Both
hu: Mindkettő

en: _Width:
hu: _Szélesség:

en: _Height:
hu: _Magasság:

en: _Scaling:
hu: Mé_retezés:

en: _Unit:
hu: _Egység:

en: Millimeters
hu: Milliméter

en: Inches
hu: Hüvelyk

en: Preview
hu: Előnézet

en: Edited in Photos
hu: Szerkesztve a Fényképekben

en: Untouched
hu: Érintetlen

[ctx: Document Title]
note: Translators: this is the label next to the photo title in the * properties dialog
en: Title
hu: Cím

[ctx: Document Author]
note: Translators: this is the label next to the photo author in * the properties dialog
en: Author
hu: Szerző

en: Source
hu: Forrás

en: Date Modified
hu: Módosítás dátuma

en: Date Created
hu: Létrehozás dátuma

[ctx: Document Type]
note: Translators: this is the label next to the photo type in the * properties dialog
en: Type
hu: Típus

en: Dimensions
hu: Méretek

en: Location
hu: Hely

en: Camera
hu: Fényképezőgép

en: Exposure
hu: Expozíció

en: Aperture
hu: Apertúra

en: Focal Length
hu: Fókusztávolság

en: ISO Speed
hu: ISO sebesség

en: Flash
hu: Vaku

en: Modifications
hu: Módosítások

en: %ld × %ld pixel | %ld × %ld pixels
hu[0]: %ld × %ld képkocka
hu[1]: %ld × %ld képkocka

en: Off, did not fire
hu: Kikapcsolva, nem villant

en: On, fired
hu: Bekapcsolva, villant

en: Discard all Edits
hu: Összes szerkesztés eldobása

en: Devices
hu: Eszközök

en: All
hu: Összes

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching.
en: Title
hu: Cím

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching.
en: Author
hu: Szerző

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title" and * "Author", as in "Match All", "Match Title" and "Match Author".
en: Match
hu: Találat

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter. eg., All, Albums, * Favorites and Photos.
en: Type
hu: Típus

en: Select All
hu: Összes kijelölése

en: Select None
hu: Kijelölés megszüntetése

en: Export
hu: Exportálás

en: Add to Album
hu: Hozzáadás az albumhoz

[ctx: dialog title]
en: Share
hu: Megosztás

en: “%s” shared
hu: „%s” megosztva

en: E-Mail
hu: E-mail

en: Failed to upload photo: Service not authorized
hu: A képfeltöltés sikertelen: A szolgáltatáshoz nincs jogosultsága

en: Failed to upload photo
hu: A képfeltöltés sikertelen

en: Sources
hu: Források

en: New device discovered
hu: Új eszköz felfedezve

en: Import…
hu: Importálás…

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g., * "Facebook" or "Flickr".
en: Your %s credentials have expired
hu: A(z) %s hitelesítési adatai lejártak

en: Settings
hu: Beállítások

en: D-Bus address to use
hu: A használandó D-Bus cím

en: Contrast
hu: Kontraszt

en: Blacks
hu: Feketék

en: Saturation
hu: Telítettség

en: Shadows
hu: Árnyékok

en: Highlights
hu: Kiemelések

en: Colors
hu: Színek

en: Free
hu: Szabad

en: Original
hu: Eredeti

en: 1×1 (Square)
hu: 1×1 (Négyzet)

en: Lock aspect ratio
hu: Méretarány zárolása

en: Landscape
hu: Fekvő

en: Portrait
hu: Álló

en: Reset
hu: Visszaállítás

en: Crop
hu: Vágás

en: Sharpen
hu: Élesítés

en: Denoise
hu: Zajmentesítés

en: Enhance
hu: Feljavítás

[ctx: Edit Filter]
note: Translators: "None" refers to the nop magic filter when editing.
en: None
hu: Nincs

en: Hometown
hu: Szülőváros

en: Filters
hu: Szűrők

en: Unable to find Tracker on your operating system
hu: Nem található a Tracker az operációs rendszeren

en: Unable to fetch the list of photos
hu: Nem kérhető le a fényképek listája
