gnome-photos master - en to id translation catalogue (200 entries)

en: Photos
id: Foto

en: Access, organize and share your photos on GNOME
id: Mengakses, menata, dan berbagai foto Anda pada GNOME

en: Access, organize and share your photos on GNOME. A simple and elegant replacement for using a file manager to deal with photos. Enhance, crop and edit in a snap. Seamless cloud integration is offered through GNOME Online Accounts.
id: Akses, atur, dan bagikan foto Anda di GNOME. Pengganti yang sederhana dan elegan bagi pemakaian manajer berkas untuk berurusan dengan foto. Tingkatkan, pangkas, dan sunting dalam sekejap. Integrasi awan yang mulus ditawarkan melalui Akun Daring GNOME.

en: You can:
id: Anda dapat:

en: Automatically find all your pictures
id: Secara otomatis menemukan semua foto Anda

en: View recent local and online photos
id: Melihat foto lokal dan daring baru-baru ini

en: Access your Facebook or Flickr pictures
id: Akses foto Facebook atau Flickr Anda

en: View photos on TVs, laptops or other DLNA renderers on your local network
id: Lihat foto di TV, laptop, atau penyaji DLNA lainnya pada jaringan lokal Anda

en: Set pictures as your desktop background
id: Atur gambar sebagai latar belakang desktop Anda

en: Print photos
id: Cetak foto

en: Select favorites
id: Pilh favorit

en: Easily edit your pictures in the app, or send to a full featured editor for more advanced changes
id: Sunting gambar Anda dengan mudah di aplikasi, atau kirim ke penyunting berfitur lengkap untuk perubahan lebih lanjut

en: The GNOME Project
id: Proyek GNOME

en: Access, organize and share photos
id: Mengakses, menata, dan berbagi foto

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Photos;Pictures;
id: Foto;Gambar;

en: Window size
id: Ukuran jendela

en: Window size (width and height).
id: Ukuran jendela (lebar dan tinggi).

en: Window position
id: Posisi jendela

en: Window position (x and y).
id: Posisi jendela (x dan y).

en: Window maximized
id: Jendela dimaksimalkan

en: Window maximized state
id: Keadaan termaksimalkan jendela

en: Show the empty state
id: Tampilkan keadaan kosong

en: Show the application's version
id: Tampilkan versi aplikasi

en: Screenshots
id: Cuplikan Layar

en: “%s” deleted
id: "%s" dihapus

en: %d item deleted | %d items deleted
id[0]: %d butir dihapus

en: Undo
id: Tak Jadi

en: DLNA Renderer Devices
id: Perangkat Perender DLNA

en: “%s” edited
id: "%s" disunting

en: Collection View
id: Tampilan Koleksi

en: Albums
id: Album

en: Favorites
id: Favorit

en: Import
id: Impor

en: Search
id: Cari

en: No Albums Found
id: Tak Ditemukan Album

en: Starred Photos Will Appear Here
id: Foto yang Dibintangi Akan Muncul Di Sini

en: No Photos Found
id: Tak Ditemukan Foto

en: You can create albums from the Photos view
id: Anda dapat membuat album dari tilikan Foto

note: Translators: this should be translated in the context of * the "Photos from your Online Accounts and Pictures folder * will appear here." sentence below.
en: Online Accounts
id: Akun Daring

note: Translators: this should be translated in the context of * the "Photos from your Online Accounts and Pictures folder * will appear here." sentence below.
en: Pictures folder
id: Folder gambar

note: Translators: the first %s here is "Online Accounts" and the * second %s is "Pictures folder", which are in separate * strings due to markup, and should be translated only in the * context of this sentence.
en: Photos from your %s and %s will appear here.
id: Foto dari %s dan %s Anda akan muncul di sini.

en: Try a different search.
id: Coba pencarian lain.

[ctx: dialog title]
en: Export
id: Ekspor

en: _Folder Name
id: Nama _Folder

en: Size
id: Ukuran

en: F_ull
id: Pen_uh

en: _Reduced
id: Diku_rangi

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Export
id: _Ekspor

en: Calculating export size…
id: Menghitung ukuran ekspor…

en: Failed to export: not enough space
id: Gagal mengekspor: tak cukup ruang

en: Failed to export
id: Ekspor gagal

en: “%s” exported
id: "%s" diekspor

en: %d item exported | %d items exported
id[0]: %d butir diekspor

en: Analyze
id: Analisis

en: Empty Trash
id: Kosongkan Tong Sampah

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
id: Buka

note: Translators: this is the label of the button to open the * folder where the item was exported.
en: Export Folder
id: Ekspor Folder

[ctx: shortcut window]
en: General
id: Umum

[ctx: shortcut window]
en: Show help
id: Tampilkan bantuan

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
id: Pintasan Papan Tik

[ctx: shortcut window]
en: Quit
id: Keluar

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
id: Navigasi

[ctx: shortcut window]
en: Next photo
id: Foto selanjutnya

[ctx: shortcut window]
en: Previous photo
id: Foto sebelumnya

[ctx: shortcut window]
en: Go back
id: Mundur

[ctx: shortcut window]
en: Overview
id: Pratinjau

[ctx: shortcut window]
en: Search
id: Cari

[ctx: shortcut window]
en: Select all
id: Pilih semua

[ctx: shortcut window]
en: Export selected photo
id: Ekspor foto yang dipilih

[ctx: shortcut window]
en: Print selected photo
id: Cetak foto yang dipilih

[ctx: shortcut window]
en: Delete selected photos
id: Hapus foto yang dipilih

[ctx: shortcut window]
en: Photo view
id: Tilikan foto

[ctx: shortcut window]
en: Edit
id: Sunting

[ctx: shortcut window]
en: Export
id: Ekspor

[ctx: shortcut window]
en: Print
id: Cetak

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
id: Zum masuk

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
id: Zum keluar

[ctx: shortcut window]
en: Best fit
id: Pas terbaik

[ctx: shortcut window]
en: Delete
id: Hapus

[ctx: shortcut window]
en: Action menu
id: Menu aksi

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
id: Layar penuh

[ctx: shortcut window]
en: Edit view
id: Tilikan sunting

[ctx: shortcut window]
en: Cancel
id: Batal

en: An album with that name already exists
id: Sebuah album dengan nama itu sudah ada

en: An album for that date already exists
id: Sebuah album untuk tanggal tersebut sudah ada

[ctx: dialog title]
en: Name Album
id: Nama Album

en: Create _New
id: Buat _Baru

en: Add to _Existing
id: Tambah k_e yang Ada

en: _Add
id: T_ambah

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g., * "Facebook" or "Flickr".
en: Fetching photos from %s
id: Mengambil foto dari %s

en: Fetching photos from online accounts
id: Mengambil foto dari akun daring

en: Your photos are being indexed
id: Foto-foto Anda sedang diindeks

en: Some photos might not be available during this process
id: Beberapa foto mungkin tak tersedia selama proses ini

en: Oops! Unable to load “%s”
id: Ups! Tak bisa memuat "%s"

en: Local
id: Lokal

en: Click on items to select them
id: Klik pada butir untuk memilihnya

en: %d selected | %d selected
id[0]: %d dipilih

en: Select items for import
id: Pilih butir untuk diimpor

en: Select items for import (%u selected) | Select items for import (%u selected)
id[0]: Pilih butir untuk diimpor (%u dipilih)

en: Back
id: Mundur

en: Select Items
id: Pilih Butir

note: length == 1 Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
id: Buka dengan %s

en: Remove from favorites
id: Hapus dari favorit

en: Add to favorites
id: Tambah ke favorit

en: Done
id: Selesai

en: _Select
id: _Pilih

en: Copyright © 2012 – 2021 Red Hat, Inc.
    Copyright © 2015 – 2018 Umang Jain
id: Hak Cipta © 2012 – 2021 Red Hat, Inc.
    Hak Cipta © 2015 – 2018 Umang Jain

[ctx: Dialog title]
note: Translators: "Organize" refers to photos in this context
en: Organize
id: Tata

en: Export…
id: Ekspor…

en: Print…
id: Cetak…

en: Delete
id: Hapus

en: Display on…
id: Tampilkan pada…

en: Set as Background
id: Jadikan Latar Belakang

en: Set as Lock Screen
id: Jadikan sebagai Layar Kunci

en: Properties
id: Properti

en: Fullscreen
id: Layar penuh

en: Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Tik

en: _Help
id: Ba_ntuan

en: About Photos
id: Tentang Foto

en: Printing “%s”: %s
id: Mencetak “%s”: %s

en: Image Settings
id: Tatanan Gambar

en: Position
id: Posisi

en: _Left:
id: Kir_i:

en: _Right:
id: Kan_an:

en: _Top:
id: _Atas:

en: _Bottom:
id: _Bawah:

en: C_enter:
id: T_engah:

en: None
id: Nihil

en: Horizontal
id: Horisontal

en: Vertical
id: Vertikal

en: Both
id: Keduanya

en: _Width:
id: _Lebar:

en: _Height:
id: _Tinggi:

en: _Scaling:
id: Pen_skalaan:

en: Millimeters
id: Milimeter

en: Inches
id: Inci

en: Preview
id: Pratinjau

en: Edited in Photos
id: Disunting dalam Foto

en: Untouched
id: Tak dipoles

[ctx: Document Title]
note: Translators: this is the label next to the photo title in the * properties dialog
en: Title
id: Judul

[ctx: Document Author]
note: Translators: this is the label next to the photo author in * the properties dialog
en: Author
id: Pencipta

en: Source
id: Sumber

en: Date Modified
id: Tanggal Diubah

en: Date Created
id: Tanggal Dibuat

[ctx: Document Type]
note: Translators: this is the label next to the photo type in the * properties dialog
en: Type
id: Tipe

en: Dimensions
id: Dimensi

en: Location
id: Lokasi

en: Camera
id: Kamera

en: Exposure
id: Eksposur

en: Aperture
id: Bukaan

en: Focal Length
id: Panjang Fokus

en: ISO Speed
id: Kecepatan ISO

en: Flash
id: Lampu Kilat

en: Modifications
id: Modifikasi

en: %ld × %ld pixel | %ld × %ld pixels
id[0]: %ld × %ld piksel

en: Off, did not fire
id: Mati, tak ditembakkan

en: On, fired
id: Nyala, ditembakkan

en: Discard all Edits
id: Buang semua Suntingan

en: Devices
id: Perangkat

en: All
id: Semua

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching.
en: Title
id: Judul

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching.
en: Author
id: Pencipta

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title" and * "Author", as in "Match All", "Match Title" and "Match Author".
en: Match
id: Cocok

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter. eg., All, Albums, * Favorites and Photos.
en: Type
id: Tipe

en: Select All
id: Pilih Semua

en: Select None
id: Pilih Tak Satupun

en: Export
id: Ekspor

en: Add to Album
id: Tambah ke Album

[ctx: dialog title]
en: Share
id: Berbagi

en: “%s” shared
id: "%s" dibagikan

en: E-Mail
id: Surel

en: Failed to upload photo: Service not authorized
id: Gagal mengunggah foto: Layanan tidak diotorisasi

en: Failed to upload photo
id: Gagal mengunggah foto

en: Sources
id: Sumber

en: New device discovered
id: Perangkat baru ditemukan

en: Import…
id: Impor…

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g., * "Facebook" or "Flickr".
en: Your %s credentials have expired
id: Kredensial Anda %s telah kedaluwarsa

en: Settings
id: Tatanan

en: D-Bus address to use
id: Alamat D-Bus untuk digunakan

en: Contrast
id: Kontras

en: Blacks
id: Kegelapan

en: Saturation
id: Saturasi

en: Shadows
id: Bayangan

en: Highlights
id: Sorotan

en: Colors
id: Warna

en: Free
id: Bebas

en: Original
id: Asli

en: 1×1 (Square)
id: 1×1 (Bujur sangkar)

en: Lock aspect ratio
id: Kunci rasio aspek

en: Landscape
id: Lanskap

en: Portrait
id: Potret

en: Crop
id: Potong

en: Sharpen
id: Pertajam

en: Denoise
id: Kurangi derau

en: Enhance
id: Tingkatkan

[ctx: Edit Filter]
note: Translators: "None" refers to the nop magic filter when editing.
en: None
id: Nihil

en: Filters
id: Penyaring

en: Unable to find Tracker on your operating system
id: Tak bisa menemukan Pelacak pada sistem operasi Anda

en: Unable to fetch the list of photos
id: Tak bisa mengambil daftar foto
