gnome-photos master - en to pt_BR translation catalogue (196 entries)

en: Photos
pt_BR: Fotos

en: Access, organize and share your photos on GNOME
pt_BR: Acesse, organize e compartilhe suas fotos no GNOME

en: Access, organize and share your photos on GNOME. A simple and elegant replacement for using a file manager to deal with photos. Enhance, crop and edit in a snap. Seamless cloud integration is offered through GNOME Online Accounts.
pt_BR: Acesse, organize e compartilhe suas fotos no GNOME. Ele substitui de maneira simples e elegante o gerenciador de arquivos para lidar com fotos. Integração transparente com a nuvem é oferecida por meio do aplicativo de contas on-line do GNOME.

en: You can:
pt_BR: Você pode:

en: Automatically find all your pictures
pt_BR: Encontrar automaticamente todas as suas fotos

en: View recent local and online photos
pt_BR: Ver fotos recentes locais e on-line

en: Access your Facebook or Flickr pictures
pt_BR: Acessar suas fotos do Facebook ou do Flickr

en: View photos on TVs, laptops or other DLNA renderers on your local network
pt_BR: Ver fotos em TVs, laptops e outros dispositivos com DLNA em sua rede local

en: Set pictures as your desktop background
pt_BR: Definir fotos como seu plano de fundo

en: Print photos
pt_BR: Imprimir fotos

en: Select favorites
pt_BR: Selecionar favoritos

en: Easily edit your pictures in the app, or send to a full featured editor for more advanced changes
pt_BR: Editar facilmente suas fotos no app, ou envie-as para um editor repleto de recursos para alterações mais avançadas

en: The GNOME Project
pt_BR: O Projeto GNOME

en: Access, organize and share photos
pt_BR: Acesse, organize e compartilhe fotos

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Photos;Pictures;
pt_BR: Foto;Fotos;Imagem;Imagens;foto;imagem;fotos;imagens;

en: Window size
pt_BR: Tamanho da janela

en: Window size (width and height).
pt_BR: Tamanho da janela (largura e altura).

en: Window position
pt_BR: Posição da janela

en: Window position (x and y).
pt_BR: Posição da janela (x e y).

en: Window maximized
pt_BR: Janela maximizada

en: Window maximized state
pt_BR: Estado de janela maximizada

en: Show the empty state
pt_BR: Mostra o estado vazio

en: Show the application's version
pt_BR: Mostra a versão do aplicativo

en: Album
pt_BR: Álbum

en: Screenshots
pt_BR: Capturas de telas

en: “%s” deleted
pt_BR: “%s” excluído

en: %d item deleted | %d items deleted
pt_BR[0]: %d item excluído
pt_BR[1]: %d itens excluídos

en: Undo
pt_BR: Desfazer

en: DLNA Renderer Devices
pt_BR: Dispositivos de renderização DLNA

en: “%s” edited
pt_BR: “%s” editado

en: Collection View
pt_BR: Visualização da coleção

en: Albums
pt_BR: Álbuns

en: Favorites
pt_BR: Favoritos

en: Import
pt_BR: Importar

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: No Albums Found
pt_BR: Nenhum álbum encontrado

en: Starred Photos Will Appear Here
pt_BR: Fotos marcadas como favoritas vão aparecer aqui

en: No Photos Found
pt_BR: Nenhuma foto encontrada

en: You can create albums from the Photos view
pt_BR: Você pode criar álbuns a partir da visualização de Fotos

note: Translators: this should be translated in the context of * the "Photos from your Online Accounts and Pictures folder * will appear here." sentence below.
en: Online Accounts
pt_BR: contas on-line

note: Translators: this should be translated in the context of * the "Photos from your Online Accounts and Pictures folder * will appear here." sentence below.
en: Pictures folder
pt_BR: pasta de imagens

note: Translators: the first %s here is "Online Accounts" and the * second %s is "Pictures folder", which are in separate * strings due to markup, and should be translated only in the * context of this sentence.
en: Photos from your %s and %s will appear here.
pt_BR: Fotos de suas %s e da %s aparecerão aqui.

en: Try a different search.
pt_BR: Tente uma pesquisa diferente.

[ctx: dialog title]
en: Export
pt_BR: Exportar

en: _Folder Name
pt_BR: Nome da _pasta

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: F_ull
pt_BR: C_heio

en: _Reduced
pt_BR: _Reduzido

en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

en: _Export
pt_BR: _Exportar

en: Calculating export size…
pt_BR: Calculando tamanho da exportação…

en: Failed to export: not enough space
pt_BR: Falha ao exportar: não há espaço suficiente

en: Failed to export
pt_BR: Falha ao exportar

en: “%s” exported
pt_BR: “%s” exportado

en: %d item exported | %d items exported
pt_BR[0]: %d item exportado
pt_BR[1]: %d itens exportados

en: Analyze
pt_BR: Analisar

en: Empty Trash
pt_BR: Esvaziar lixeira

note: Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open
pt_BR: Abrir

note: Translators: this is the label of the button to open the * folder where the item was exported.
en: Export Folder
pt_BR: Exportar pasta

[ctx: shortcut window]
en: General
pt_BR: Geral

[ctx: shortcut window]
en: Show help
pt_BR: Mostra a ajuda

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
pt_BR: Atalhos de teclado

[ctx: shortcut window]
en: Quit
pt_BR: Sai

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
pt_BR: Navegação

[ctx: shortcut window]
en: Next photo
pt_BR: Próxima foto

[ctx: shortcut window]
en: Previous photo
pt_BR: Foto anterior

[ctx: shortcut window]
en: Go back
pt_BR: Volta

[ctx: shortcut window]
en: Overview
pt_BR: Visão geral

[ctx: shortcut window]
en: Search
pt_BR: Pesquisa

[ctx: shortcut window]
en: Select all
pt_BR: Seleciona todas

[ctx: shortcut window]
en: Export selected photo
pt_BR: Exporta a fotos selecionada

[ctx: shortcut window]
en: Print selected photo
pt_BR: Imprime a foto selecionada

[ctx: shortcut window]
en: Delete selected photos
pt_BR: Exclui as fotos selecionadas

[ctx: shortcut window]
en: Photo view
pt_BR: Visualização de foto

[ctx: shortcut window]
en: Edit
pt_BR: Edita

[ctx: shortcut window]
en: Export
pt_BR: Exporta

[ctx: shortcut window]
en: Print
pt_BR: Imprime

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
pt_BR: Amplia

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
pt_BR: Reduz

[ctx: shortcut window]
en: Best fit
pt_BR: Melhor ajuste

[ctx: shortcut window]
en: Delete
pt_BR: Exclui

[ctx: shortcut window]
en: Action menu
pt_BR: Menu de ação

[ctx: shortcut window]
en: Fullscreen
pt_BR: Tela cheia

[ctx: shortcut window]
en: Edit view
pt_BR: Visualização de edição

[ctx: shortcut window]
en: Cancel
pt_BR: Cancela

en: An album with that name already exists
pt_BR: Um álbum com aquele nome já existe

en: An album for that date already exists
pt_BR: Um álbum para aquela data já existe

[ctx: dialog title]
en: Name Album
pt_BR: Nome do álbum

en: Create _New
pt_BR: Criar _novo

en: Add to _Existing
pt_BR: Adicionar ao _existente

en: _Add
pt_BR: _Adicionar

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g., * "Facebook" or "Flickr".
en: Fetching photos from %s
pt_BR: Obtendo fotos do %s

en: Fetching photos from online accounts
pt_BR: Obtendo fotos de contas on-line

en: Your photos are being indexed
pt_BR: Suas fotos estão sendo indexadas

en: Some photos might not be available during this process
pt_BR: Algumas fotos podem não estar disponíveis durante este processo

en: Oops! Unable to load “%s”
pt_BR: Ops! Não foi possível carregar “%s”

en: Click on items to select them
pt_BR: Clique nos itens para selecioná-los

en: %d selected | %d selected
pt_BR[0]: %d selecionada
pt_BR[1]: %d selecionadas

en: Select items for import
pt_BR: Selecionar itens para importar

en: Select items for import (%u selected) | Select items for import (%u selected)
pt_BR[0]: selecionar itens para importar (%u selecionado)
pt_BR[1]: selecionar itens para importar (%u selecionados)

en: Back
pt_BR: Voltar

en: Select Items
pt_BR: Selecionar itens

note: length == 1 Translators: this is the Open action in a context menu
en: Open with %s
pt_BR: Abrir com %s

en: Remove from favorites
pt_BR: Remover dos favoritos

en: Add to favorites
pt_BR: Adicionar aos favoritos

en: Done
pt_BR: Feito

en: _Select
pt_BR: _Selecionar

[ctx: Dialog title]
note: Translators: "Organize" refers to photos in this context
en: Organize
pt_BR: Organizar

en: Export…
pt_BR: Exportar…

en: Print…
pt_BR: Imprimir…

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Display on…
pt_BR: Exibir em…

en: Set as Background
pt_BR: Definir como plano de fundo

en: Set as Lock Screen
pt_BR: Definir como tela de bloqueio

en: Properties
pt_BR: Propriedades

en: Fullscreen
pt_BR: Tela cheia

en: Keyboard Shortcuts
pt_BR: Atalhos do teclado

en: _Help
pt_BR: Aj_uda

en: About Photos
pt_BR: Sobre o Fotos

en: Printing “%s”: %s
pt_BR: Imprimindo “%s”: %s

en: Image Settings
pt_BR: Configurações da imagem

en: Position
pt_BR: Posição

en: _Left:
pt_BR: _Esquerda:

en: _Right:
pt_BR: _Direita:

en: _Top:
pt_BR: _Topo:

en: _Bottom:
pt_BR: _Inferior:

en: C_enter:
pt_BR: _Centro:

en: None
pt_BR: Nenhuma

en: Both
pt_BR: Ambas

en: _Width:
pt_BR: _Largura:

en: _Height:
pt_BR: _Altura:

en: _Scaling:
pt_BR: _Escala:

en: _Unit:
pt_BR: _Unidade:

en: Millimeters
pt_BR: Milímetros

en: Inches
pt_BR: Polegadas

en: Preview
pt_BR: Visualização

en: Edited in Photos
pt_BR: Editado em Fotos

en: Untouched
pt_BR: Intocado

[ctx: Document Title]
note: Translators: this is the label next to the photo title in the * properties dialog
en: Title
pt_BR: Título

[ctx: Document Author]
note: Translators: this is the label next to the photo author in * the properties dialog
en: Author
pt_BR: Autor

en: Source
pt_BR: Fonte

en: Date Modified
pt_BR: Data de modificação

en: Date Created
pt_BR: Data de criação

[ctx: Document Type]
note: Translators: this is the label next to the photo type in the * properties dialog
en: Type
pt_BR: Tipo

en: Dimensions
pt_BR: Dimensões

en: Location
pt_BR: Localização

en: Camera
pt_BR: Câmera

en: Exposure
pt_BR: Exposição

en: Aperture
pt_BR: Abertura

en: Focal Length
pt_BR: Distância focal

en: ISO Speed
pt_BR: Velocidade da ISO

en: Modifications
pt_BR: Modificações

en: Off, did not fire
pt_BR: Desligado, não irá disparar

en: On, fired
pt_BR: Ligado, irá disparar

en: Discard all Edits
pt_BR: Descartar todas as edições

en: Devices
pt_BR: Dispositivos

en: All
pt_BR: Todos

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Title" refers to "Match Title" when searching.
en: Title
pt_BR: Título

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Author" refers to "Match Author" when searching.
en: Author
pt_BR: Autor

note: Translators: this is a verb that refers to "All", "Title" and * "Author", as in "Match All", "Match Title" and "Match Author".
en: Match
pt_BR: Ocorrência

[ctx: Search Filter]
note: Translators: "Type" refers to a search filter. eg., All, Albums, * Favorites and Photos.
en: Type
pt_BR: Tipo

en: Select All
pt_BR: Selecionar todos

en: Select None
pt_BR: Selecionar nenhum

en: Export
pt_BR: Exportar

en: Add to Album
pt_BR: Adicionar ao álbum

[ctx: dialog title]
en: Share
pt_BR: Compartilhar

en: “%s” shared
pt_BR: “%s” compartilhada

en: E-Mail
pt_BR: E-mail

en: Failed to upload photo: Service not authorized
pt_BR: Falha ao enviar foto: Serviço não autorizado

en: Failed to upload photo
pt_BR: Falha ao enviar foto

en: Sources
pt_BR: Fontes

en: New device discovered
pt_BR: Novo dispositivo descoberto

en: Import…
pt_BR: Importar…

note: Translators: %s refers to an online account provider, e.g., * "Facebook" or "Flickr".
en: Your %s credentials have expired
pt_BR: Suas credenciais do %s expiraram

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: D-Bus address to use
pt_BR: Endereço D-Bus a usar

en: Contrast
pt_BR: Contraste

en: Blacks
pt_BR: Pretos

en: Saturation
pt_BR: Saturação

en: Shadows
pt_BR: Sombras

en: Highlights
pt_BR: Destaques

en: Colors
pt_BR: Cores

en: Free
pt_BR: Livre

en: 1×1 (Square)
pt_BR: 1x1 (Quadrado)

en: Lock aspect ratio
pt_BR: Fixar proporção

en: Landscape
pt_BR: Paisagem

en: Portrait
pt_BR: Retrato

en: Reset
pt_BR: Restaurar

en: Crop
pt_BR: Cortar

en: Sharpen
pt_BR: Ajustar nitidez

en: Denoise
pt_BR: Redução de ruído

en: Enhance
pt_BR: Melhorar

[ctx: Edit Filter]
note: Translators: "None" refers to the nop magic filter when editing.
en: None
pt_BR: Nenhum

en: Filters
pt_BR: Filtros

en: Unable to find Tracker on your operating system
pt_BR: Não foi possível localizar o Tracker em seu sistema operacional

en: Unable to fetch the list of photos
pt_BR: Não foi possível obter a lista de fotos
